De echtelijke guerrilla tussen Willem en koningin Sophie III QeidóaOowuwt Hoogst zeldzaam autobiografisch document mm* „In zijn leven gaan edelmoedige handelingen gepaard met daden, zo laag en wreed, dat het niet te geloven is" „Zijn verstand is slechts in bepaald opzicht ontwikkeld en laat hem zonder aanwijsbare reden duidelijk in de steek" AMSTERDAM „Geen men sen zijn zo hard, zo vol van ilegatieve kritiek, als prinsen èn prinsessen. In dit gezel schap van vorsten is iedereen uitsluitend met zichzelf be- ng". Het schamperen van een anti-monarchist Integendeel: de ontboezeming vloeide uit ganzeveer van koningin Sophie, de eerste echtgenote van onze eigen koning Willem III. Ook elders doopte ze haar pen in bitterheid. „Ik was een prinses; dat ioort mensen heeft geen recht op ;gëluk". Zelfbeklag dan Weer mis. jLees het commentaar, dat de Britse ''koningin Victoria neerschreef bij Kaar overlijden in 1877. „Arm kind; ze heeft een vreselijk treurig leven thad en het is pijnlijk te beden- n, dat zoveel talent en schran derheid en zo'n warm hart wegge- •id zijn geweest aan zo'n on- faardige echtgenoot". Mocht de schim van Sophie nog rondwaren door Huis Ten Bosch in Den Haag, waar ze in afzondering leefde na dat haar huwelijk met Willem III verworden was tot minder dan schijn een deprimerende v fchijning moet dat opleveren. Geen vrolijke gedachte voor de huidige «woonster, koningin Beatrix. Iet sleutelgat, waardoor hier bij de toninklijke familie naar binnen Vordt gegluurd, komt overigens ioor rekening van Sophie zelf. Ze ichreef namelijk haar memoires en lie zijn nu, bijna 120 jaar na dato, m de openbaarheid gebracht. Prin ses Juliana heeft gisteren het eerste exemplaar in ontvangst genomen. De uitgave is wetenschappelijk be leid door dr. C. A. Tamse van de universiteit te Groningen. Hij it er bij aan, dat koningin Sop- het noteren van haar jeugdher- ineringen beëindigde ip 1866. Ze laakte vervolgens enkele afschrif- bestemde onder meer Elizabeth, barones Het is dit exemplaar (be iaard op het kasteel Vosbergen in leerde) dat voor de uitgave is ge likt. Het origineel berust bij het iinklijk huis-archief, it is mijn levensverhaal", begint koningin Sophie eenvoudig. „Het bevat geen enkele opmerkelijke ge beurtenis of schokkende ontkno ping. Ik vertel het alleen om mijn vriendemduidelijk te maken, waar naar ik streef, wat de dieptepunten in mijn bestaan waren, op welke weerstanden ik stuitte en welke /reugde en verdriet mijn deel zijn ;eworden. Als zij mij, na dit le rens verhaal gelezen te hebben, vol nedelevén de hand drukken, zal nij dat voldoening geven. Hun ge legenheid zal mij de kracht schen- n om mijn moeilijke leven voort zetten". {oogst zeldzaam dus de bedoeling van de orstin. Dr. Tamse echter beklem- t iets anders. „Met de uitgave dit werk is een autobiografisch ocument ontsloten, dat in de we- eld der vorsten, ook internationaal ezien, hoogst zeldzaam is". Elders aat hij zelfs verder. „Afgezien vj et feit, dat het op zich reeds elden voorkomt dat vorstelijke ersonen autobiografieën van intie- aard nalaten, is Sophies levens verhaal ook om andere overwegin- en een merkwaardig document, foor de Nederlandse geschiedenis ijn namelijk haar beschrijving v; l/illem Ill's onevenwichtigheid Ie erkenning van haar onmacht i haar man in een verstandshu- ilijk een beschermd en kalme- end milieu te bieden, van belang, s de verzwakking van de Neder- indse monarchie midden vorige ^uw mede te wijten geweest aan iet ongelukkige huwelijksleven an Willem III en Sophie vraagt r. Tamse zich af. Waarom kon de lelgische monarchie tot ver in de wintigste eeuw een grotere staats- Undige betekenis houden dan die de Oranjes Het antwoord dat üj geeft, komt hierop neer: „Wij veten dat Sophie haar man, die in- ellectueel haar mindere was, bij lépaalde gelegenheden kleineerde hem in haar rusteloosheid steeds it nieuwe plannen en initiatieven estookte. Men mag aannemen, dat e onredelijke uitbarstingen, die de toning zich als staatshoofd bin- >enskamers en in het openbaar veroorloofde, verergerden door de panningen die Sophie in zijn leven tfacht. Deze spanningen in de per- oonlijke sfeer zullen aan zijn uit- örstingen jegens zijn ministers 'aak een extra scherp accent heb- len gegegeven". tog een andere conclusie trekt tfr. Tamse. „Het lot van de Oranje- lynastie zou anders verlopen zijn frvanneer Sophie haar hand niet aan pVillem III had geschonken. Ook zoy het Oranjehuis andere lötgeval- pi !'cn gekend hebben, wanneer de I loan van Sophie zijn plannen om af IA te treden, zou hebben gerealiseerd, Pn wanneer Sophie in een officiële echtscheiding zou hebben toege stemd. Hoewel natuurlijk niet met zekerheid te zeggen valt of het Ne derlandse koningschap zich wezen lijk anders zou hebben ontwikkeld, wanneer Willem III slechts kort had geregeerd, kan men dat wel vermoeden. In het geval van die laatste hypothese zou Nederland bovendien een Willem IV en geen koningin Wilhelmina hebben ge kend". Dit laatste slaat op erfprins Willem, die in 1840 geboren werd. Zijn leven lang is hij het slachtoffer geweest van de spanningen tussen zijn ouders, waarbij hij fanatiek de zijde van zijn moeder koos. Uit ver bittering jegens zijn vader vestigde hij zich in Parijs. Hij overleed er, verzwakt door zijn stijl van leven, in 1879 aan longontsteking. Willem III, sinds twee jaar weduwnaar, hertrouwde omstreeks datzelfde tijdstip met de 20 jaar jongere prin ses Emma van Waldeck-Pyrmont, uit welk huwelijk in 1880 Wilhel mina geboren zou worden. Maar dat is weer een ander verhaal en valt buiten het kader van de nu verschenen autobiografie. Onthutsend Wat valt er binnen Allereerst een onthutsende beschrijving van de hoge adel, die de vorige eeuw het lot van Europa bepaalde en bestier de. Sophie zelf was ontsproten aan het huwelijk van koning Wilhelm I van Würtemberg met groot vorstin Catharina Pavlovna, een zus \fen de Russische tsaar Nico- laas I. Als zodanig maakte zij me nig onderonsje van de beste krin gen mee. Dat ging zo: „Eindelijk kwamen de groten der aarde de sa lon binnen. Tsaar Nicolaas in wit Uniform liep achter de tsarina, die erg oud leek voor haar leeftijd, hoe schitterend haar diamanten, hoe elegant haar kleding en hoe rijzig haar. gestalte ook waren. Haar hoofd beefde, haar ogen lagen diep weggezonken in de kassen. Zij was ziekelijk, nerveus en grillig. Wat Nicolaas betreft, als hij ergens bin nenkwam, ging hij altijd tegen een muur of een deur staan om zijn majestueuze gestalte en zijn regel matige profiel beter te laten uitko men. Vanaf die plek liet hij dan zijn heersersblik dwalen over de menigte, die tot taak had vol aan dacht en ontzag te zijn. Hij poseer de altijd, zelfs als hij hartelijk en gevoelvol wilde lijken. Zijn barse stem had altijd een bevelende toon en zijn ogen, die volgens hemzelf vuur konden schieten, waren leeg". In de vaderlandse historie heeft de naam van Anna Paulowna een gunstige klank, de Russische groot vorstin en zuster van Catharina uit Würtemberg, die in 1816 zou hu wen met koning Willem II. „Zij was een waardig middelpunt van het hofleven in Den Haag, waar zij een strenge etiquette handhaafde", prijzen de geschiedenisboeken. „Na de dood van haar gemaal wijdde zij zich voornamelijk aan werken van weldadigheid". Deze Anna Paulow na echter was ook een tante van Sophie en zou bovendien als moe der van Willem III haar schoon moeder worden. Hoe Sophie deze grootvorstin en koningin van Ne derland zag „Zij boezemde ons al leen maar angst in. De prins van Oranje, de latere koning Willem II, was een zeer charmante, aantrek kelijke persoonlijkheid, maar onze tante, de prinses van Oranje, ont ving ons uiterst koel en onbeleefd. Zij was altijd jaloers geweest op mijn moeders schoonheid en over wicht. Zij haatte graag en nam met vreugde wraak op de dochters van haar overleden zuster. Haar ant woord op een brief van mij, waarin ik haar de verzekering had gege ven van mijn oprechte toewijding en eerbied, was weerzinwekkend, koud en wreed. Ze gaf zich nooit gewonnen en bleef trouw aan haar afgunst, aan haar haat". Grillen De zoon van deze tante, neef Wil lem dus, kwam in Wiesbaden din- ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1984 BIJ DE FOTO'S: Links boven: Mausoleum van koningin Sophies ouders en zuster op de Württemberg. Links onder: Portret van koningin Sophie als jong meisje. Midden: Willem I I I der Nederlanden. Rechts onder: Gedeelte van de eerste bladzijde van de autobiografie „Histoire de ma vie" in koningin Sophies handschrift. Onder: Portret van koningin Sophie, gedateerd 1852. gen naar de hand van Sophie. „Ik meende dat hij hartelijk en oprecht was", biechtte haar memoires op, „maar hij had eigenaardige grillen.- De ene dag ging alles goed, de an dere ergerde alles hem: de kleur van een jurk, de vorm van een hoed. De omgang met hem was. moeilijk, omdat men altijd voor een verrassing kon komen te staanr maar daar hoopte ik mettertijd ver andering in te brengen. Toen hij wegging, meende ik dat er voor mij al zou geen geluk mijn deel wor den een actief en nuttig leven- zou zijn weggelegd". Sophie was niet verrukt van Oranje-telg Wil lem, dat is duidelijk. Ze trouwde met hem omdat de verbintenis met de erfprins uit Den Haag door haar vader gewild werd. „Ik was zo ge wend hem te gehoorzamen, dat ik me schikte". Kenschetsend is haar beschrijving van de trouwdag in Stuttgart. „Toen ik naar de plech tigheid werd geleid, maakte ziek een gevoel van mij meester alsof ik uitsteeg boven mijn eigen leven. Het kost mij erg veel moeite dit al lemaal te vertellen. Ondanks mijn goede geheugen ben ik door Gods genade de eerste paar dagen van mijn huwelijk bijna vegeten. Ik denk dat ik teveel geleden had en verdoofd was". Razernij Vervolgens deze notities over haar huwelijksreis richting Den Haag. „Hoe eenzamer en ongelukkiger ik mij voelde, hoe meer ik probeerdë onderdanig te zijn en mijn man milder te stemmen met mijn volle dige volgzaamheid en inschikke lijkheid. Hij was er evenwel slechts op uit o>m zijn macht over mij te to nen en mij zijn wil op te leggen. Men heeft er behagen in geschept steeds weer te beweren, dat de prins hartstochtelijk verliefd op mij zou zijn geweest; dat ik hem had afgeweerd en dat hij uit ergernis over mijn koelheid mij ontrouW ge worden was. De waarheid is, dat geen vrouw ter wereld behagen zou hebben kunnen scheppen in zijn liefdesbetuigingen. Ik kan nu met de grootste kalmte over mijn man spreken. Het is mij volkomen duidelijk dat hij niet de volledigè beschikking over zijn verstandelij ke vermogens heeft. Zijn verstand is slechts in bepaald opzicht ont wikkeld en laat hem zonder een duidelijk aanwijsbare reden in de steek. Hij heeft een scherp waarne mingsvermogen, maar het is hem onmogelijk een logische redenering te volgen. In zijn leven gaan edel moedige handelingen gepaard met daden, zo laag en wreed, dat het niet te geloven is. Zijn aanvallen van razernij en gewelddadigheid treden periodiek op; ze komen vooral voor in de maanden februa ri, juli en augustus. Misschien hou den ze verband met wat zijn moe der tijdens haar zwangerschap meemaakte. Aan moreel besef ont breekt het hem totaal. Zijn karak ter en denkvermogen zijn zo vol te genstrijdigheden en zo onsamen hangend, dat men hem moet ken nen om het te kunnen geloven". Tot wanhoop De echtelijke guerrilla werd even wel ook gevoed door de emotionali teit en impulsiviteit van koningin Sophie, denkt dr. Tamse. „Bij me ningsverschillen met haar man kregen haar emoties de overhand op haar verstand en veroorzaakte ze situaties, die haar sympathisan ten tot wanhoop brachten. Een mi nister merkte eens vertwijfeld op, dat Sophie de moeilijkheden zoü kunnen oplossen, als ze slechts een kwart zou kunnen opbrengen van de koele berekening en de manoeu vreerkunst van haar tante, tevens schoonmoeder, Anna Paulowna". Moeten de nu verschenen jeugd herinneringen dan gelezen worden als de uitingen van een oneven wichtige geest Dat gelóóft dr. Tamse bepaald niet. Het intel lectuele aspect van haar persoon lijkheid manifesteert zich duidelijk in haar connecties met de geleer den uit haar tijd, betoogt hij. Bé kend is, dat Sophie niet alleen we gens haar koninklijke gastvrijheid, maar ook dank zij haar geestesga ven, beroemde historici wist te boeien. Haar belezenheid verleende haar een reputatie, die op meer be rustte dan op de bewondering van enkele geleerden voor een konink lijke dilettante. Ze bewoog zich te midden van staatslieden en weten schappers. Ze las en bediscussieerde de beste boeken van haar tijd. Daarom vormen haar geschriften een boeiende en veelzijdige getui genis van het midden van de vori ge eeuw. Als spiegel van de cultuur uit haar jeugdjaren neemt haar au tobiografie een bijzondere plaats in. PIET SNOEREN Koningin Sophie 1818 - 1877. Re dactie Dr. C. A. Tamse. De Walburg Pers, Zutphen. Prijs: 29,50.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13