Dries van Agt haalt De Grote Van Dale Geld stroomi binnen voor renovatie Concert gebouw ËrfteidteQowuvnt Drie Haagse kunstenaressen KUNST CcidócSomcmt ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1984 PAGINA VeYwey geeft schilderijen aan Haags Gemeentemuseum DEN HAAG De Haarlemse schilder Kees Verwey heeft het Haags Gemeentemuseum drie recente werken geschon ken. Ze prijken, zoals eerder gemeld, op een tentoonstelling die vandaag in het Gemeente museum is geopend en voort duurt tot 22 oktober. Behalve de drie werken zijn er ook an dere te zien die hij de laatste jaren heeft gemaakt, en werk van vroeger datum dat al tot de museumcollectie behoort. De schenking omvat de drie grote doeken: Interieur atelier, Stilleven met boeken en Com positie met papieren doos. De tentoonstelling in Den Haag is een voorspel tot de grote over zichtsexpositie die volgend jaar in het Frans Halsmuseum in Haarlem wordt gehouden bij gelegenheid van de 85ste verjaardag van de schilder. Met de gemeente Haarlem praat Verwey over schenking van zijn totale oeuvre aan het Frans Halsmuseum. Deze be sprekingen zijn nog niet afge rond. Verwey is bekend geworden door zijn portretten van onder andere Lodewijk van Deyssel, Roland Holst, Georgette Hage- doorn en prinses Juliana. Zijn grote werken zijn vaak geïn spireerd op de entourage in zijn eigen atelier, een geheel van half-vergane voorwerpen. Zeer gezocht zijn de aquarel len van bloemstillevens. Min der bekend zijn de «tekeningen die men haast abstract kan noemen en waarin hij experi menteert met vormen, kleu raanduidingen en omlijningen. Kees Verwey. Operavrienden loven prijs uit AMSTERDAM De Vereniging Operavrienden heeft een jaarlijkse prijs van ten hoogste 2.000 gulden in gesteld voor jonge Nederlandse zan gers en zangeressen die aan het be gin van hun carrière staan. De prijs wordt aan het einde van het juist be gonnen seizoen voor de eerste keer uitgereikt. De prijs houdt een ver goeding in van de kosten van een door het bestuur goedgekeurd les-, stage- of ander project en wordt toe gekend voor een optreden in een produktie van de Nederlandse Ope rastichting. Zowel de vocale als de scenische kwaliteiten van de zanger of zangeres worden beoordeeld. Gouden Leeuw voor Poolse cineast VENETIE De Gouden Leeuw van het 41e filmfestival van Ventië is gisteren toege kend aan de Poolse cineast Krzysztof Za- nussi voor zijn film Rok sto- kogneco (Het jaar van de zon). Dr. H. Heestermans, een van de redacteuren van „De Dikke", toont het eerste exemplaar van de elfde druk aan minister Deetman van Onderwijs. DELFT Oud-premier Dries van Agt is er „wa rempel" in geslaagd door te dringen tot de kolom men van de „De Grote Van Dale", waarvan het eerste exemplaar (vere nigd in drie kloeke delen van in totaal 5,4 kg) gis termiddag in het stadhuis van Delft is overgereikt aan minister Deetman van Onderwijs. De huidige commissaris der koningin in Noord-Brabant lanceer de aan het eind van de ja ren zeventig de uitdruk- king „beschadiging lijst trekker", als aanduiding voor de aanvallen van de PvdA. Zo valt in het nieu we woordenboek, de elfde druk, onder beschadigen te lezen dat tegenwoordig ook lijsttrekkers bescha digd kunnen worden. Dr. H. Heestermans, lid van de hoofdredactie van het „Groot- woordenboek der Nederlandse Taal", zei gisteren in Delft dat de omschrijving van een der gelijk begrip geheel past in de opzet van Van Dale-11, waarin woorden en uitdrukkingen worden opgenomen die enige jaren achtereen regelmatig worden aangetroffen in het spraakgebruik van de „spraak makende gemeenten" (politici, journalisten, radio- en tv-ma- kers, wetenschappers, onder wijsmensen). „Daarin gaan we uiteraard niet alleen af op onze eigen intuïtie of op de verspreiding van het woord. Door het groot aantal mede werkers in den lande, dat ons trouw voorziet van een groot aantal kranteknipsels, en ons fiches met gelezen of gehoorde woorden toezendt, zijn we enigszins in staat een inzicht te verwerven in die gebruiksfre quentie en die verspreiding. De uitbreiding van deze nieu we druk met ruim tienduizend nieuwe woorden en betekenis sen, is dan ook voor een groot deel aan hen te danken. Waterverf Staan er in De Grote Van Dale nummer elf alleen nieuwe woorden „Van Dale was en is een di- achroon woordenboek, met andere woorden het tracht de woordenschat van ruw geschat de laatste 150 jaar vast te leg gen. Daarom zijn er niet alleen nieuwe en bestaande woorden opgenomen, maar ook verou derde of nauwelijks meer ge bruikte. Niet alleen het won- derkacheltje uit de Tweede Wereldoorlog, en de afkorting OZO (Oranje Zal Overwin nen), ook de uitdrukkingen van Willem (Sonneveld) Parel „Niet op reagere Lena" en Waterverf". Veel al dan niet verbloemende woorden, aldus dr. Heester- mans, zijn afkomstig uit de po litiek. „Dikwijls woorden voor nieuwe zaken, vaak ook eufe mismen om de harde werke lijkheid te verbloemen" Zo noemde hij o.m: aftoppen, in leveren, echte minima, mini mumlonen, nette-netto-koppe ling, nulgroei, slooppremie, stroppenpot, tweede generatie gastarbeiderstweeverdieners en vutters. Nieuwe maatschappelijke ver schijnselen zijn terug te vin den in onder meer de woorden abonnee-tv, autoloze zondag, bekabelen, doemdenken, draagmoeder, egotrip(per), rol patroon, teletekst, tientjeslid en vrouwencafé. Uit het onderwijs stammen vakkenpakket, middenschool, open universiteit en taak uur, uit de sport het afzien, bakke-. nist, libero, op nul spelen, en het beruchte voetbal is oorlog. Ook het gewone dagelijkse le ven heeft bijgedragen tot de nieuwe inhoud van „De Dik ke". Uitdrukkingen als: Je moest toch zo nodig Niet dan, ja toch Ergens tegenaan hik- Uitproberen Voor lezers die bovenstaande uitdrukkingen niet zien als be horend tot het Nederlands stelt dr. Heestermans dat De Grote Van Dale in beginsel normatief is, met andere woor den dat de bewerkers de over tuiging hebben dat „niet alles wat geschreven is of gezegd wordt als (goed) Nederlands kan gelden ómdat het geschre ven of gezegd wordt". Maar", voegt hij eraan toe „het crite rium voor opname in Van Dale is de frequentie, ver breidheid en de duur van het bestaan van het woord" Het nieuwe woordenboek is normatief in de kwalificaties die voor elke betekenis van een woord tussen haakjes kun nen worden vermeld, zoals (inf.)ormeel, (for.)meel, (vul- g.)air. Heestermans heeft bij de opzet van het woordenboek twee sodHen normen onderschei den. Allereerst een sociale norm. „Als we de keuze heb ben tussen een informeel, (zeer) formeel, neutraal, of vulgair woord, is de keuze die we maken verbonden met de- gene(n) tot wie we ons richten. Een wetenschappelijke uiteen zetting vereist nu eenmaal een andere toonzetting dan een sportverslag en sommige men sen horen liever dat we eten dan dat we buffelen of nas- jen Dan is er volgens dr. Heester mans ook een taalnorm, waar in is vastgelegd of een woord correct Nederlands is. „Bij uit deinen en bij pantser in de be tekenis tank, gevechtswagen, staat het waarschuwende woord Germanisme aan en bij uitproberen het minder waar schuwende (-HD): afkomstig uit het Hoogduits. Onwijs Groepstaal ook in de Van Dale nummer elf? „Dergelijke woorden zijn in principe slechts opgenomen als ze zich hebben losgezongen uit het beperkte gebied waar ze vroeger thuishoorden: de groeps- en vaktaal. Wat de groepstaal betreft: onwijs (goed), (een) gaaf (plaatje), maf (feest), vaktaal: interferon, ra- diotelemetrie, REM-slaap". Dialectwoorden zijn in de Nieuwe Van Dale rijk verte genwoordigd. Heestermans: „Het criterium voor opname was dat een woord over een redelijk groot gebied verspreid moest voorkomen of in de dia lectlitteratuur of streekromans moest worden aangetroffen. Veel Nederlanders zijn van huis uit dialectspreker, hun standaardtaal is voor een deel bepaald en gevormd door die dialectachtergrond. In een woordenboek als Van Dale, dat per slot ook een schrijfwij zer, een leidraad bij het schrrijven wil zijn, moet hij of zij kunnen opzoeken of het ge bruikte woord gewestelijk is of niet". Belgisch De nieuwe druk van De Grote Van Dale heeft één belangrij ke verandering ondergaan: de term „Zuidnederlands" is ver vangen door „gewestelijk", of door „Belgisch", of door „in België". Heestermans: „Zuid-, nederlands suggereerde dat een woord dat als zodanig wordt aangeduid, over heel het Nederlands sprekende deel nan België voorkomt. Over het algemeen is dat niet zo. Met de titel „Belgisch" zijn de woorden getooid, veelal amb telijke, als bestuurssecretaris, betoelaging, damar (marva in het Nederlands), executieve deelregering en taallabo". De Sluisse schoolmeester Jo- han Hendrik van Dale schreef in het voorwoord van het eer ste woordenboek: „Het schrij ven daarvan is een ondank baar en verdrietig werk". Dr. Heestermans gistermiddag: „Wij hebben eraan gewerkt met veel plezier en veel nieuwsgierigheid". AMSTERDAM De 35 miljoen gulden die nodig zijn voor de renovatie van het Concertgebouw in Amsterdam zullen er ze ker komen. Van dat be drag is inmiddels bijna 21 miljoen gulden binnen. Dit heeft mr. G.A. Wag ner, voorzitter van de Stichting Steun het Con certgebouw, gisteren me degedeeld. Het hoogste bedrag van die 21 miljoen werd toegezegd door de gemeente Amsterdam: 12 miljoen. De rest komt voor het overgrote deel uit het bedrijfsleven. In juli volgend jaar moet be gonnen worden met de reno vatie van het gebouw. In juli 1983 bleek dat de fundering van het in 1883 gebouwde ge bouw veel sterker verzakte dan bij de bouw indertijd was voorzien. Toen rekende men op zeventig concerten per jaar, bijgewoond door jaarlijks 100.000 bezoekers. Er worden nu echter vijfhonderd concer ten per jaar gegeven, beluis terd door 500.000 betalende be zoekers. Het Concertgebouw, eigendom van het Concertgebouw NV, zou aan zijn eigen succes ten gronde gaan wanneer niet snel een nieuwe fundering wordt aangebracht. De deskundigen spraken zelfs van een alarm- tijd van nu nog één jaar. De renovatie houdt in dat er een nieuwe fundering komt, onder het hele gebouw wordt een kelder aangebracht, de in frastructuur (opgezet voor 100.000 bezoekers terwijl dit er nu vijf maal zoveel zijn) wordt aangepast. Verder zullen in stallaties als elektriciteit, ver warming en luchtverversing worden aangelegd dan wel vernieuwd en komt er een nieuwe entreehal en foyer. een u o stel uwe i afge Uties De renovatie gaat drie jaar ren maar gedurende die blijft het Concertgebouw g pend voor het publiek. Bijj c'a^ renovatieplannen stond venaan dat de unieke stiek van het gebouw niet ^'gyón loren mocht gaan1~* tale kosten van de niet boven de 35 mochten uitkomen. Steun IP™!* Om dat geld bij elkaar te k gen werd in december 1983 stichting Steun het Concer qq ul bouw in het leven geroep Begonnen werd in eerste stantie de gemeente Ams crhfi dam en het bedrijfsle warm te maken de renov UStC te steunen. Gisteren begon ficieel het „lospeuteren" \'as geld onder het grote publi er.J£ Gepresenteerd werd een vc z lopig programma met actie. teiten in het ConcertgeboVIS' tot oktober volgend jaar. \e en de kaartjes die daarvoor v eer kocht worden is minimaal efiï*. gulden bestemd voor de re vatie. \riscnt Het grootste deel van dat &n gramma bestaat uit i orkesten uit binnen- ,J na; kers buitenland onder leiding J-fe bekende personen en met kende solisten. Maar ook er activiteiten als de verk f_ van t-shirts tijdens de o dag op 7 september, een puj lactie, de verkoop var boekje over het gebouw c benefietveiling. Verder komt er onderrr een voetbalwedstrijd ten 1 van het Concertgebouw i Olympisch stadion in Ams*. dam, een concert van E WO/V John, eveneens in dat stat t1 en anderhalf etmaal Nt landse muziek. Ter afslu van het „fundraising seize mef*. wordt op 5 juli volgend ^3"', een concert gegeven door ren' Concertgebouw Orkest or n di leiding van Antal Dorati. We dag later begint dan de i Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen j noteeralsnieuweabonneem.lv.. I NAAM: I POSTCODE/PLAATS: I TELEFOON: I Deze ontvang* de eerste twee weken de krant gratis. I Daarna wordt het abonnement betaald per: kwartaal automatisch per maand Diaar I STUUR EEN LUXE PARKER BALPEN NAAR: I NAAM: I ADRES:. POSTCODE/PLAATS: Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). De zomervakantie is voor bij en dat is in het galerie- circuit merkbaar. Niet elke galerie sloot de afge lopen maanden de toe gangsdeuren, het aanbod van tentoonstellingen liep toch terug. Maare dat is nu weer op het oude peil. Deze keer aandacht voor drie vrouwelijke kunste naars: Sian Ang, José Ko- lijn en Maria Neefjes. De litho's in zachte kleuren van Sian Ang (1956) bij Roe land Grafiek-galerie in Sche- veningen dateren van 1980 tot 1984. Opvallend is dat enkele kenmerken uit het vroege werk later haar handelsmerk zijn geworden. De stilering van het landschap, het centra le thema van haar kunst wordt geaccentueerd door de brede schaduwbanen in hori zontale en verticale richting en deze banen zijn in elke li tho terug te vinden. Hetzelfde geldt voor de vrolijk gekleur de grassprieten, die zich van de grond los maken, in de lucht dwarrelen en elders - buiten het beeldvak - neerko men. Dit steeds terugkerende beeldelement geeft het verstil de werk een zekere luchtig heid. Het is jammer dat Sian Ang zo lang blijft vasthouden aan dit idioom, want daardoor wordt het werk te voorspel baar en ondanks de subtiliteit van kleur en compositie leidt het onherroepelijk tot saai heid. José Kolijn Voortbordurend op haar "the ma „Aantasting" laat José Ko lijn recent werk bij galerie Art Kicks zien. In gemengde techniek op pa pier staat het vierkant nu cen traal. Het is niet langer de ron de vorm die door krassen, scheuren of gaten aangepast of opengebroken wordt, maar het vierkant.dat een dialoog aan gaat. Met een breed gebaar, verwant aan het expressionis me, brengt zij met zwarte verf de contour van het vierkant aan en dit vormt een kader in het overige beeldvlak, waarop eveneens spontaan neergezette vlekken, spatten en strepen staan. De zwarte verf vorm't een contrast met het geel in de compositie, de geometrische vorm contrasteert met de vlekken en spatten, maar deze tegenstellingen zijn geen ga rantie voor een boeiende dia loog. Zeker in de acryl-schil- derijen mis ik de concentratie in het werk, die een voor waarde is voor de beoogde spanning. Maria Neefjes De krijttekeningen van Maria Neefjes bij Seasons Galleries zijn prachtig van kleur. Niet alleen koloristisch, maar ook in stijl en vooral in sfeer toont het werk verwantschap met de Ecole de Paris. Zij legt zich toe op decoratieve patronen en daarbinnen neemt het naakt een belangrijke plaats in. De menselijke figuur wordt gestileerd weergegeven en gaat enerzijds op in zijn omgeving, anderzijds bepaalt hij de compositie. Neefjes be weegt zich zowel op het vlak der abstractie als op het vlak der figuratie. In haar serie „The french ho tel room" uit 1983, waarvan drie tekeningen op de exposi tie te zien zijn, correspondeert het blauwe patroon van de sprei met de achterwand en roept associaties op met de tal loze patronen in het interieur van een hotelkamer. De vaak zo smaakloze combinaties in de gehuurde kamer is in het 1 t I. Roeland Grafiek-galerie, Jurriaan Kokstraal 44, „Kleuren-litho's van Sian Ang" lol 29 september, maan dag l/m vrijdag 9-16 ir" Seasons Galleries, Javastraat 110, Maria Neefjes „Krijttekeningen" tot 30 september, woensdag t/m zater dag 11-17 uur. werk van Neefjes, ondanks de verschillende motieven, een kloppend geheel en getuigen van esthetiek. Het ruitpatroon in verschillen de kleuren in de serie „Lo vers" uit 1983 dringt zich in eerste instantie op de voor grond. Op het tweede gezicht wordt het duidelijk dat de menselijke activiteit op het beeldvlak belangrijker is. Om dat elke actie gestileerd is weergegeven is het beter te spreken over een pose, waarbij de erotiek onmiskenbaar is. Het langgerekte vrouwenli chaam in „Silk stockings", ligt er uitdagend bij met haar rose zijden kousen, waarop het ruitpatroon van de ondergrond reflecteert. In haar recente se ries „Het kleed" en „Het ta pijt" verschuift haar aandacht naar patronen en is de mense lijke figuur verdwenen. INGRID VAN SANTEN Maria Neefjes. „The french kening. hotel room 7" 1983, krijtr r Irkl José Kolijn, „Vierkant 2", gemengde techniek. Operatie Dali succesvol BARCELONA De huidt ransplantaties die de surrealis tische schilder Salvador Dali gisteren heeft ondergaan in de El Pilar-kliniek in Barcelona, zijn succesvol verlopen, zo hebben zijn doktoren meege deeld. De 80-jarige Dali liep bij een brand in zijn slaapkamer ernstige verwondingen op. Tijdens de operatie, die ruim viereneenhalf uur in beslag nam, zouden zich geen compli caties hebben voorgedaan. Dali bevindt zich nu op de in- tensive-care afdeling. De eerstkomende 48 uur zullen beslissend zijn voor het leven van de schilder, mede vanwe ge de ernstige verzwakking van zijn lichaam, zo hebben zijn artsen meegedeeld. Daar- -4per ,Jhoe a wc na zal zijn herstel nog twi drie weken in beslag neme Dali's lichaam was voor z tien procent bedekt met V de en derde graads brandw 'I den. Volgens de artsen i situatie even ernstig als neer een jongere man tachtig procent met br< wonden zou zijn overdekl transplantaties werden n< zakelijk geacht om infectif voorkomen, die vermoede fataal zou zijn geweest. ont he <rdt m i-tort 10 ndo ■00

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10