Buurtbewoners leggen zelf riolering aan in brandgang Geduld. Financiële zorgen om Zoeterwouds zwembad Leiderdorpse belastingen volgend jaar niet omhoog ■S^CeicLeSowiwnt TikibadDuinrellzet 300.000ste in de bloemen LEIDSCHENDAMSE TUINDERS WUZEN COMPROMIS OVER 10%-ACTIE AF Raad Warmond uit felle kritiek op plan tot grenscorrectie LEIDEN QeidóaQowuvnt VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1984 PAGINA 7 Vrouw week dood in woning KATWIJK Een 64-jarisre vrouw is gisteren leven loos aangetroffen in haar woning aan de Caspor. De vrouw bleek zeker een week geleden te zijn over leden. Het stoffelijk overschot werd aangetroffen door een maatschappelijk werk ster, die op aandringen van de dochter een kijkje was gaan nemen. Eremetaal voor E. van Daalen LISSE Mevrouw E. van Daalen, directrice van het bejaardencentrum Rustoord aan de Rustoordlaan 1 in Lisse kreeg vandaag de ere medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau uitgereikt uit handen van loco- burgemeester De Kort. Dat gebeurde naar aan leiding van het feit dat zij haar functie neerlegt. Mevrouw Van Daalen is vanaf 1 april 1962 tot heden werkzaam geweest in Rustoord. Tot 1979 was zij adjunct-directrice, daarna directrice. Voordat zij naar Lisse kwam was zij ook al werkzaam in de verzorgende sector. Achtereen volgens werkte zij bij het NH Rusthuis in Rhe- nen, de gezinsverzorging van de NH Kerk Fey- enoord in Rotterdam, het kindertehuis aan de Rochussenstraat in Rotterdam, de gezinsverzor ging bij de diakonie van NH Kerk in Lienden en het NH Rusthuis in de Goedlijfstraat in Den Haag. Anton Piech in Dever LISSE Tot en met 23 sep tember zal in 't Huys Dever te Lisse een expositie worden ge houden van de werken van Mei Laan. Zoals bekend is, kunnen de exposities in Dever dagelijks (uitgezonderd op maandag) worden bezocht in de middaguren en loont het overigens ook zeer de moeite om de Donjon zelf eens nader onder de loupe te nemen. De expositie van Mei Laan wordt vanavond om half negen offi cieel geopend door de bekende illustrator Anton Pieck. Eén valse melding teveel NOORDWIJKERHOUT Een 22-jari- ge Noordwijkerhouter liep vannacht te gen de lamp toen hij een derde valse melding aan de politie doorbelde ter wijl een agent naast zijn telefooncel stond. De eerste melding kwam rond half drie vannacht binnen. Er zou een vechtpar tij aan de gang zijn in Noordwijker- hout. De tweede melding betrof een ge wonde die aan de Havenstraat zou lig gen. De derde keer ging het fout want de stomdronken knaap had niet in de gaten dat een politieman naast de tele fooncel stond waarin hij belde. Wegens valse aangifte en openbare dronken schap is de Noordwijkerhouter ingeslo- Vandaal aangehouden NOORDWIJKERHOUT De politie van Noordwijkerhout hield gisteravond een 19-jari- ge man aan die in de Zeestraat enkele vernie lingen had aangericht. De man had omstreeks half negen eerst een ruit ingeslagen en sloeg toen met zijn vuisten op een geparkeerde auto. Voorschotenaar breekt enkel VOORSCHOTEN Een 40-jarige Voorschote naar brak gistermorgen zijn enkel toen hij door onbekende oorzaak van zijn fiets viel. De man reed omstreeks half twaalf op de Raadhuislaan toen hij ten val kwam. Per ambulance is hij naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. Inbraak in winkel KATWIJK Bij een inbraak in een winkel aan de As terstraat is in de nacht van woens dag op donderdag voor ruim 3600 gulden aan goede ren gestolen. Rookwaren, kazen en wisselgeld werd gestolen. Festival met vrouwen films in Filmhuis LVC LEIDEN Het enige Neder landse feministische filmdistri butiebedrijf Cinemien bestaat tien jaar. Het Filmhuis van het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat heeft dit jubile um alsmede de zojuist gereed gekomen verbouwing van .de filmzaal aangegrepen om het nieuwe seizoen met een festi val te beginnen. Daarom wordt van 18 t/m 29 septem ber het Vrouwenfilm-festival gehouden. Het programma toont niet alleen klassiekers, maar ook documentaires en comedies. Het programma staat komende week in de Uit- bijlage van de Leidse Courant. ZOETER WOUDE Acht bewoners van de Lebui- nusstraat, Servatiusstraat en Vijf Meilaan in Zoeter- woude/Rijndijk hebben de handen ineengeslagen om eindelijk eens van re- genwateroverlast te wor- den verlost. Omdat in de zogenaamde brandgang van genoemde straten geen riolering was aange legd stond de „gang" bij de minste regenval onder water. Oplossing van het probleem bleek géén taak voor de gemeente. Offerte bij een aanvraag maakte duidelijk dat het karwei zo'n slordige 20.000 gul den zou moeten kosten. Toen hebben diverse be woners de handen ineen geslagen en is men zelf aan het werk gegaan. Over enkele dagen moet het werk geklaard zijn. Het ging feitelijk al fout bij de bouw van de woningen in 1968 want toen heeft de aannemer verzuimd in de brandgangen riolering aan te leggen. Aange zien de bodem hoofdzakelijk bestaat uit klei is het bij iedere regenbui „prijs". Daar komt nog bij dat veel bewoners in de loop der jaren hun tuin hebben opgehoogd waardoor de wateroverlast nog toenam. Tijdens een gezellig borreluur tje hebben toen drie bewoners - Adriaanse, Jaspers en Ver- steegen - een rioolcomité ge vormd. Daar bleef het niet bij. Hoewel het geen taak voor de gemeente is daar riolering aan Twee buurtbewoners aan het werk in de brandgang. te leggen, werden de bewoners door de ambtelijke afdelingen wel bijgestaan door middel van het verstrekken van tech nische adviezen en materiaal. Na veel rekenwerk werd dui delijk dat de gehele „operatie" (het gaat over circa 160 meter, red.) slechts mogelijk was als de bewoners de werkaamhe- den zelf zouden betalen. Onge veer 20 bewoners waren be reid mee te betalen aan de ma teriaalkosten ad. f 3500,-. Op 1 september ging de eerste spa de grond in voor het graaf werk, gevolgd döor het leggen van pijpen en het aansluiten op de putten. Maar na vijf avonden en twee weken van hard werken hopen de bewo ners in ieder geval verlost te zijn van de wateroverlast. Overigens heeft het initiatief nog een zeer positief punt: de buurtbewoners hebben elkaar beter leren kennen én waarde- ZOETERWOUDE Het zwembadcomplex op het sportpark Haasbroek blijft het gemeentebestuur van Zóeterwoude financiële zorgen baren. De raads commissie voor de finan ciën werd gisteravond ge confronteerd met twee in vesteringen tot een totaal bedrag van bijna 75.000 gulden én als onaangena me verrassing een tegen valler van 27.000 gulden omdat met ingang van 1 oktober a.s. de stichting Gemiva géén gebruik meer zal maken van het overdekte zwembad. De grootste investering be treft een aantal onderdelen van de technische installatie in het ketelhuis van het in het begin van de jaren ze ventig geopende zwembad. Volgens de (nieuwe) wettelij ke normen wordt de mini male noodzakelijke pompca- paciteit aan de hand van een bepaalde formule vastge steld. Gebaseerd op deze for mule is voor het overdekte zwembad op Haasbroek een filtercapaciteit nodig van 40 m3 per uur. Hetzelfde geldt voor het openlucht zwembad met als gevolg dat ook het leidingwerk vergroot dient te worden met allerlei bijbe horende werkzaamheden. Vervanging van het huidige leidingstelsel voor het open luchtzwembad is een ingrij pende zaak en heeft grote fi nanciële konsekwenties. Het college van burgemeester en wethouders is voornemens voor het openluchtbad ontheffing aan te vragen zo dat die extra investering wellicht achterwege kan blij- Het vernieuwen van de in stallaties in het ketelhuis blijft evenwel wél noodzake lijk en die renovatiekosten zijn becijferd op 66.500. Wat ook noodzakelijk is, is de aanschaf van een water stofzuiger die slib en andere verontreinigingen kan ver wijderen. De huidige stofzui ger, 11 jaar oud, is versleten en kan niet meer gerepa reerd worden. Een water stofzuiger is evenwel onmis baar voor de zuiverheid en reinigheid van het water. De stofzuiger kost 8250. Ten aanzien van het besluit van de stichting Gemiva om geen gebruik meer te maken van het overdekte bad merkt wethouder Van der Heijden op: „Er zwemmen nog maar circa 9 bewoners van Swet- terhage en de direktie van Swetterhage vindt het niet langer verantwoord daar voor op jaarbasis 27.000 gul den voor uit te geven. Maar dat is uiteraard wel gevoelig voor onze exploitatie", aldus Van der Heijden die er nog aan toevoegde dat een dis cussie over de toekomst van het zwemgebeuren onvermij delijk is. VVD-woordvoer- ster P. Kremer wees nog eens op het besluit dat nog niet zo lang geleden werd ge nomen inzake energiebespa rende maatregelen. „Het blijkt nu dat er steeds kosten op ons afkomen. Als we de beslissing inzake de energie besparende maatregelen nü hadden moeten nemen zou die wellicht toch anders uit vallen", aldus Kremer. leiderdorp De ge meentelijke belastingen zullen volgend jaar in Lei derdorp niet worden ver hoogd. Deze voor de Lei derdorpse ingezetenen verheugende mededeling werd gisteravond gedaan door wethouder J. Beze- mer (PvdA) tijdens een vergadering van de raads commissie financiën en economische zaken. Ook kondigde Bezemer aan dat de begroting voor 1985 sluitend zal zijn. Precieze cijfers wist hij nog niet te geven omdat het telwerk op het gemeentehuis nog i niet is voltooid. De begroting komt dit jaar la ter klaar dan gebruikelijk waardoor de gemeenteraad zich niet op 2 november, zoals aanvankelijk gepland, maar pas op 30 november over het financiële beleid dat in 1985 zal worden gevoerd zal kun nen uitspreken. Wethouder Bezemer noemde twee oorza ken. Allereerst het feit dat de begroting in eigen huis wordt vervaardigd. Voorheen werd het drukwerk uitbesteed, maar door de automatisering van de gemeentelijke administratie kunnen voortaan de compute ruitkomsten in de huisdrukke rij worden vermenigvuldigd. Een vertragende factor bleek ook de nieuwe begrotingssys tematiek te zijn. Volgens de nieuwe comptabiliteitswet moeten gemeentelijke begro tingen een meer bedrijfsmatig karakter hebben. Om een ver gelijking mogelijk te maken moest ook de begroting 1984 volgens de nieuwe richtlijnen worden vertaald. Dubbel werk dus voor de afdeling financiën. De gemeenteraad krijgt bin nenkort van het college van B. en W. een brief waarin alles haarfijn uit de doeken wordt gedaan. Wethouder Bezemer deelde tenslotte mee, dat de kosten voor de wekelijkse markt in de Hoofdstraat zoda nig meevallen, dat de tarieven voor de marktkooplieden kun nen worden verlaagd. Met verhoging van gemeentelijke leges zal worden gewacht tot een moment dat kostenverho gende factoren dit noodzake lijk maken. maanden durende 10%-actie te komen. Nadat de arrondisse mentsrechtbank in Den ben afwijzend gereageerd op een door de gemeente voorge- oordedd hebben B w vgan onl„Li„emPvT He r,drn vh"f Leidsehendam de plaatselijke P g - tuinders in juli gemaand hun Geduld hebt u nodig om dit spel tot een goed einde te brengen. Graag belonen wij de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw abonnement met dit behendigheidsspel NOTEER ALS NIEUWE ABONNEE M.I.V. NAAM: ADRES. POSTCODE/PLAATS;- TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: kwartaal □automatisch per maand jaar STUUR EEN LABYRINTH-SPEL NAAR: NAAM. - ADRES: POSTCODE/PLAATSj Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). Code JN^ rekeningen volledig te betalen. De Leidschendamse afdeling van de LTB heeft dit namens de tuinders geweigerd. In een gesprek met het bestuur van de afdeling heeft het college vervolgens voorgesteld de 10% op eep geblokkeerde bankre kening te storten in afwach ting van een beslissing van de rijksoverheid. De LTB heeft dit compromis gisteren afge- FEEST VOOR FAMILIE BLAUWHOF UIT NOORDWIJKERHOUT WASSENAAR De familie Blauwhoff uit Noordwijker- hout kreeg gistermorgen in het Tikibad van het Wasse- naarse recreatiepark Duinrell een onverwachte verrassing. De familie, die een dagje vrij had genomen om in het wel dadig tropische Tikibad stoom af te blazen, werd als 300.000ste bezoeker feestelijk ontvangen door staatssecreta ris P.H. van Zeil van Econo mische zaken. Het echtpaar Blauwhoff, vergezeld van zoon Richard en dochter Fio na, was terecht verrast, ook door de zeer vele attenties die werden aangeboden. voor deze huldiging had we ten te vinden, mag wellicht als symbolisch worden ge zien. Met Duinrell gaat het opperbest, zowel met het Ti kibad, als met de nieuwe ro delbaan, de skihellingen, an dere vermakelijkheden en natuurlijk de camping. Het kan nog beter, zo luidde gisterochtend de boodschap Van Graaf van Zuylen van Nijevelt. „Geen subsidie, wel graag medewerking van de overheid", is volgens hem het devies. Staatssecretaris Van Zeil gaf hem in ieder ge val een pluim door te zeggen dat zijn komst voor een groot deel bepaald werd door zijn bewondering voor het onder nemerschap dat aan Duinrell ten grondslag ligt. Op Duin rell waren gisteren ongeveer zeventig gehandicapte kinde ren uit Amsterdam. Hun komst was te danken aan vele hoofdstedelijke taxi chauffeurs, die het hele jaar door loten verkopen om op die manier de prettige dag voor deze kinderen te bekos tigen. De familie Blauwhoff uit Noordwijkerhout werd als 300.000ste bezoeker van het Enkele van de circa zeventig gehandicapte kinderen uit Amsterdam, die door de Tikibad uitgebreid in de bloemetjes gezet door staatssecretaris Van Zeil (rechts) hoofdstedelijke taxichauffeurs een dagje Duinrell kregen aangeboden, en Duinrell-directeur Van Zuylen (links). Woningadviescommissie Voorschoten: Noord-Hofland financieel onbereikbaar voor woningzoekenden VOORSCHOTEN Hoewel het aantal woningzoekenden vorig jaar is teruggelopen van 1192 tot 1051, blijft het zoeken naar een huis in Voorschoten toch een probleem dat vrijwel niet is op te lossen. Uit een rapport van de woningadvies commissie blijkt dat de duur dere flats en eengezinswonin gen in Noord-Holland finan cieel onbereikbaar zijn voor woningzoekenden. Aan de leden van de raads commissie welzijn zette de heer J.A. Steg gisteravond na mens de woningadviescommis sie uiteen dat al die woning zoekenden een woning willen' in een huurprijs van 350.- tot ƒ500.- per maand en die wo ningen zijn schaars. Indien uitgegaan wordt van de norm dat minstens 6 tot 7 procent van het inkomen besteed dient te worden aan een woning, dan blijkt dat 80 procent slechts een woning kan huren tot 450.- per maand. Van in vloed is dat een belangrijk deel van de woningzoekenden komt uit de groep jongeren en oudere gezinnen. De woningadviescommissie doet daarom een dringend be roep op de institutionele beleg gers om zich te matigen in de huurprijzen. De commissiele den toonden begrip voor de wens van de woningadvies commissie om goedkope wo ningen te bouwen, maar in de praktijk is dat onmogelijk Volgens mr. Both (PvdA/PPR) moet het wo- ningbeleid kreatiever worden en moet geprobeerd worden om kleinere wooneenheden te maken, desnoods in bestaande grotere woningen. WARMOND De gemeenteraad keerde zich gisteren unaniem fel tegen de voorgenomen grenscorrectie tus sen Warmond en Alkemade. De grenscorrektie die door Gedeputeerde Staten wordt voorgesteld houdt in dat de grens tussen beide gemeenten in oostelijke rich ting wordt verschoven. Aanvankelijk zou een groter gedeelte van Warmond aan de gemeente Alkemade worden toegevoegd maar na protest van de zijde van de gemeente Warmond is het plan gewijzigd, echter nog niet tot tevredenheid van de Warmondse raad. De raadsleden noemden de reactie van GS op de Warmondse bezwaren: onvoldoende, onder de maat, onnozel en in tegen spraak met de door GS zelf gehanteerde criteria. De heer Van Kuijen (PW) noemde het onjuist dat Warmond, aanvankelijk niet betrokken bij het plan, er toch bijgehaald werd zonder overleg in een vroeg stadium en zonder reden. De raadsleden konden geen enkel zinnig argument vinden waarom een grens correctie noodzakelijk zou kunnen worden genoemd. Ook GS dragen naar de mening van de Warmondse raad geen argumen ten aan voor die correctie en zeker niet als men daarbij de crite ria hanteert die ook door GS worden gebruikt. Beheersbaarheid De beheersbaarheid van de plassen worden als criterium ge noemd ten aanzien van de nieuw te vormen Braassemgemeente. Dat staat lijnrecht tegenover de voorgestelde grenscorrectie waarbij de Kagerplassen voor een klein stukje worden toege voegd aan de eventuele Braassemgemeente die geen enkel be lang kan hebben bij zo'n klein stukje van de plassen die voor het overgrote deel bij Warmond horen. De beheersbaarheid van de Kagerplassen maakt het noodzakelijk dat de grens zo blijft als die nu is of als er dan al gecorrigeerd zou moeten worden juist in de tegenovergestelde richting verschoven dient te worden, vinden de raadsleden. Volgens de heer Van Kuijen heeft de gemeente Alkemade tot nu toe niets bijgedragen aan de verhoging van de kwaliteit van de Kagerplassen als recreatiegebied. De enige bijdrage die werd geleverd was het lozen van ongezuiverd rioolwater terwijl War mond middels de realisering van o.m. 't Joppe, Koudenhoorn, de Strengen en Tengnagel een belangrijke bijdrage heeft geleverd en ook in de toekomst zal blijven leveren. De heer Van Kuijen wees er nog even op dat de ge^neente Alke made zelfs niet bereid bleek tot het in samenwerking met War mond aanstellen van een milieurechercheur Mevrouw Sans (VVD) wees nog eens op de ernstige financiële consequenties voor Warmond. Door de grenscorrectie zou Warmond een be langrijk bedrag aan onder meer forensenbelasting derven. Zij acht het ontoelaatbaar dat de riante financiële positie voor de nieuwe Braassemgemeente wordt gegrondvest op de financiële ruïne van een toevallig aangrenzende kleine gemeente. De heer Bonnet (CDA) vreesde dat de béstaande voorzieningen waar schijnlijk aangetast zouden moeten worden als Warmond jaar lijks ruim een ton minder te besteden zal hebben na de grens- korrektie. Wethouder Slingerland maakte zich ernstig ongerust over het gemak waarmee bij GS op papier een grens wordt ge trokken zonder daarbij alle gevolgen te overzien Een willekeurig gehanteerd potlood noemde dhr. Slingerlarui de grenskorrektie waarvan de gevolgen voor Warmond desastreus zouden zijn. De raad sprak zich unaniem uit tegen de voorgeno men grenskorrektie en zal dat ook kenbaar maken bij GS. In' welke bewoordingen dat moet gebeuren wordt tijdens een spe ciale raadsvergadering besloten die belegd zal worden in net omstreden gebied, het Lage Land dus dat Warmond kost wat kost in zijn geheel wil houden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7