ogelijk camping aan azerswoudse Rijndijk Muziekprogramma veelzijdig „Men moet aan een etholoog niet vragen of een dier gelukkig is" „Parkeerverbod Haarlemmervaartweg noodzakelijk' Zeldzame Australische plant bloeit in Leidschendam flijnsburg weigert subsidie ^an Katwijkse muziekschool Oude kern Hoogmade krijgt riolering hon- en* ssen j i om voorl dee/4 iren-l wor4 open Ru,\ Ver- tions JlIDEN/REGIO GcidócGouoarit VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1984 PAGINA 5 .Geen subsidie voor opknappen boerderij AZERSWOUDE De heer Roelands uit oudekerk hoeft niet op provinciale subsidie te :kenen voor het opknappen van zijn panden in de Rijndijk 199 en 201 in Hazerswoude. Een tr J. beroepsschrift dat de Koudekerker bij de pro- van krinciale commissie AROB had ingediend, de om beroepsinstantie van Gedeputeerde Staten, is Ae* perworpen. Volgens de commissie heeft de be- waarmaker te laat subsidie aangevraagd voor Ie restauratie. De Koudekerker verwachtte dat ils het ministerie en de gemeente subsidie ver enen, de provincie dat dan automatisch ook loet. In het verleden was dat ook zo, alleen net ndagfn van verbouwing is die regel veran- .eer^perd, zonder dat de Koudekerker dat wist. De provinciale bijdrage kan hij dus wel vergeten. dorp L Garage De Jong wil naar overkant HAZERSWOUDE-RIJNDIJK B en W van Hazerswoude hebben er geen bezwaar tegen dat garage De Jong ver huist naar de overkant van de Rijndijk, naar nummer 57. De garage heeft nu een zeer ongelukkige ligging aan een onoverzichtelijke bocht. Daardoor ont staan bij de uitrit soms gevaarlijke situ aties. Het bedrijf heeft te kennen gege ven de overstap te willen wagen. Voor deze verhuizing is een wijziging van het bestemmingsplan „Rijn en Rail" nodig. Het college vindt dat dat dan maar moet gebeuren. De raadscommi- sie planologie praat volgende week donderdag over dit onderwerp. Hazerswoude bespreekt drugsproblematiek HAZERSWOUDE In Hazerswoude is een se rie gesprekken over drugsproblemen van start gegaan. Hieraan nemen jeugd- en buurtwer- kers, onderwijsgevers, artsen en vertegenwoor digers van de kerken en politie deel. Doel van de bijeenkomst was om een indruk te krijgen van de problemen en of er bij de diverse instel lingen behoefte was aan gezamenlijk overleg met steun van de gemeente. Gisteravond was men voor het eerst bijeen. Be halve over drugs, toonde men zich erg bezorgd over verkeerd gebruik van alcohol. Verder de problemen die er zijn om bijvoorbeeld alcoho listen te herkennen en te benaderen. Veel na druk werd gelegd op de preventie van alcohol en drugsgebruik. Maar ook wilde men meer duidelijkheid over de bestaande hulpverlening. Over ongeveer een maand wordt er weer over deze problematiek gepraat. RIJKSPOLITIE OEGSTGEEST: OEGSTGEEST Drie meter breed is de Haarlemmertrekvaartweg tus sen Kwaaklaan en Abtspoelweg. Daar staan regelmatig en vooral tij dens de weekeinden zoveel auto's geparkeerd dat het overige verkeer er nauwelijks door kan rijden. „In verband met de veiligheid en de vrijheid van het verkeer op dit weg gedeelte is tenminste een parkeer verbod aan één zijde van de rijbaan gewenst en noodzakelijk", is de con clusie van de Rijkspolitie Oegstgeest. De instelling van dit parkeerverbod bereikte gisteravond de commissie van Verkeer en Vervoer te Oegst geest. De stelling door de Rijkspolitie aangedragen werd echter aange vochten door de eigenaars van een tweetal jachthavens aan de Trek- vaartweg. De heer Kurk van de jachthaven „Parana": „Ik zit met een bedrijf van 200 schepen dat zeer afhankelijk is van de parkeergele genheid lang de Trekvaart. Door een parkeerverbod dreigt dit de nek om gedraaid te worden", aldus Kurk, die de commissie voorhield dat er slechts een viertal weekeinden per jaar van grote drukte gesproken kon worden. „Ik woon al 18 jaar ter plaatse en de veiligheid van het ver keer is er nog niet in het geding ge weest". Ook de heer Verbeek van de jachthaven „Zwanegat" zag geen heil in de parkeermaatregel. Voordien hadden de commissieleden zich min of meer voor de maatregel uitgesproken, behalve de heer Rijks (VVD) die vond dat men het langs de Trekvaart moet laten zoals het is. D'66-er Wuisman pleitte voor het benutten van de parkeerplaats van het zwembad aan de Lange Voort. Er kan een verbinding met genoem de plaats en de Trekvaart gemaakt worden. [AZERSWOUDE-RIJN- iIJK De Hazerewou- lenaar H.J. Verdegaal wil n camping met vier re- ireatiewoninkjes aan de .ijndijk 65 beginnen. Bur gmeester en wethouders iggen in een eerste reac- jie geen bezwaar te heb- n tegen een recreatie- Trein op die plaats. 'erdegaal is van plan de terderij met hooiberg op n oppervlakte van achtdui- md vierkante meter van de broeders Verkleij aan te kopen. Verkleij doet mee aan de ruilverkaveling in het ge bied tussen de Oude Rijn en de spoorweg. Hij wil zo snel mogelijk naar de andere kant van het spoor zijn vee- houdersbedrijf voortzetten. Verdegaal wil zelf in de boerderij gaan wonen. Vier van de vijf gebouwtjes achter het pand, zouden moeten worden verbouwd tot vakan tiehuisjes. Verder wil hij een stal verbouwen tot woonhuis voor zijn ouders. Als het even mogelijk is, moet achter de boerderij ook nog een kleine camping komen. In een brief aan de gemeente waarin Verdegaal vraagt wat de mogelijkheden in het ge bied „tussen Rijn en Rail" zijn, schrijft de Hazerswou- denaar dat hij na aankoop de volgens hem in zeer slechte staat verkerende boerderij wil gaan renoveren. „Dat zou voor het aanzicht van Groe nendijk zeer welkom zijn". Verdegaal maakt duidelijk dat de aankoop en al zijn plannen niet doorgaan, als de gemeente hem geen toestem ming geeft voor de aanleg van een recreatieterrein. De raadscommissie planolo gie praat volgende week donderdag over de aanvraag. Burgemeester en wethouders willen Verdegaal het voor deel van de twijfel te geven, al moet wel goed uit worden gekeken dat de recreatie- huisjes niet voor permanente bewoning gaan worden ge bruikt. Het college vraagt zich overigens wel af welke kampeerder het gebied tus sen de straks drukke spoor lijn en de Rijndijk aantrek kelijk genoeg zal vinden om er zijn tent op te zetten. ue vuigens ue neer veruegaai in zeer siecnxe staat verKerenae Doeraerij. I LEIDSCHENDAM Moeder Natuur stelt ons nog regelmatig voor verrassingen. De leid- j schendammer Ben van Vliet trok enige jaren geleden door de Australische woestijn, waar j zijn oog getrokken werd door een verdorde, ietwat treurige plant, een zogenaamde Au stralische duinroos. De plant, zo weet elke Australiër, is van een ongekende schoonheid, j als hij maar wil groeien en bloeien. En dat is nou juist het probleem, want zelfs in Australië i is een florerende duinroos een zeldzaamheid. Van Vliet bemachtigde wat zaadjes en be- L gon in zijn achtertuin aan de Duinmeierij 17 in 't Lien met het voorzichtig planten ervan. Het resultaat: een zeldzaam mooi bloeiende duinroos, die in het goede weer van de afge- lopen weken uitstekend gedijde en inmiddels de trots is geworden van Van Vliets tuin. urth lij] CATWIJK Het college 'an B en W van Rijnsburg al definitief geen finan- :iële bijdrage verlenen 'oor inwoners uit haar ge- neente die gebruik ma len van de Katwijkse mu- iekschool. Wethouder N. 'arlevliet van Katwijk leeft dit gistermiddag te ren gekregen van zijn ijnsburgse collega Van t Meij. reden voor de Rijnsburgse >eigering om mee te betalen I an de muziekschool is dat het iloemendorp totaal geen geld ]Heer heeft voor nieuw beleid. Een arme gemeente met rijke iwoners", schamperde Parle- 'liet tijdens een vergadering de commissie voor vor- !fan ming, zorg en personeelszaken. Leerlingen uit Valkenburg en Rijnsburg hebben, tot een jaar geleden, steeds lessen aan de Katwijkse muziekschool kun nen volgen zonder dat daar een subsidie vanuit hun woon plaats tegenoverstond. Op een gegeven moment was Katwijk, dat jaarlijks enkele tonnen op het muziekonderwijs toelegt, echter niet meer bereid die leerlingen op te nemen zonder dat daar een vergoeding te genover stond. Valkenburg ging daarop over tot het verle nen van een financiële bijdra ge maar Rijnsburg heeft dat steeds geweigerd. Slechts heel even heeft het erop geleken dat deze gemeente, na een ac tie vanuit de bevolking, op die beslissing terug zou komen. In een gesprek met collega Parle- vliet zegde wethouder Van der Mey toe zich sterk te zullen maken voor een bedrag van 20.000 gulden maar hij moest hier gistermiddag toch op te rugkomen. De consequentie hiervan is dat Rijnsburgse leerlingen niet meer tot de muziekschool worden toegela ten. Zij die momenteel al les sen volgen kunnen de oplei ding wel afmaken. De Kat wijkse muziekschool heeft in het afgelopen jaar te kampen gehad met een flinke terug loop van het aantal leerlingen. Het geraamde aantal leerlin gen voor instrumentale lessen is in de meerjarenbegroting dan ook van 574 naar 477 ver laagd. Voor de gemeente bete kend dit voorlopig dat de kos ten van het muziekonderwijs dalen omdat er ook minder personeelskosten hoeven te worden uitgekeerd. AFSCHEID 'STEKELBAARSJESPROFESSOR' VAN IERSEL: LEIDEN „Studie van ge drag van een intact organisme in een zo natuurlijk mogelijk milieu zal ons hopelijk behoe den voor overijlde toepassin gen. Want steeds verder gaan de analyses zullen ons in staat stellen te manipuleren met meer of mindere precisie. Op grove schaal gebeurt dit na tuurlijk al. Ik noem slechts het gebruik van isoleercellen, lo- botomie, het toepassen van conditionering en hersenspoe len: voorbeelden van dikwijls onjuiste ethische beslissingen en bovendien dikwijls geba seerd op een volstrekt onvol doende kennis van de samen hang van alle soorten van ge drag, die een organisme kan vertonen". Dit stelde prof. dr. J.J.A van Iersel, die vandaag afscheid neemt van de Leidse universiteit. Dr. van Iersel is vanaf 1963 gewoon hoogleraar in de expe rimentele dierkunde. Van 1959 tot 1963 was hij lector met de zelfde leeropdracht. De hoog leraar hield vandaag ter gele genheid van zijn pensionering een afscheidscollege in het Groot-Auditorium aan het Ra penburg. In zijn rede ging de professor uitgebreid in op ver schillende onderzoeken bin nen zijn vakgebied, namelijk de ethologie. Veel van die on derzoeken behelsen het gedrag van stekelbaarsjes en dr. Van Iersel kreeg binnen de univer siteit dan ook de bijnaam van stekelbaarsprofessor. In zijn afscheidsrede zegt de professor naar aanleiding van die ver- schilende onderzoeken naar het gedrag van stekelbaarsjes: „Het is zinloos te vragen of ge drag aangeboren is of aange leerd. Dit of-of-denken leidt altijd tot steriele discussies. Gedrag is, net als elk ander biologisch fenomeen, de resul tante van genen- én milieu werking. Uit het én-én-den ken vloeien wel op te lossen. dus zinvolle vragen voort. Naast een verhandeling over de onderzoeken zei de profes sor behalve bovenstaande, nog iets over de maatschappelijke kant van de ethologie en de gang van zaken aan de univer siteit. „Het gaat ons om de bio logie van gedrag. Ik huldig de stelling dat men een etholoog niet moet vragen of een dier gelukkig is of niet. Dat is een begrip dat niet in zijn begrip penarsenaal thuis hoort. Uiter aard kunnen we vaststellen of er gedragsafwijkingen ont staan ten gevolge van de wijze waarop wij met dieren om springen, bijvoorbeeld in de bio-industrie of met onze eigen soortgenoten. Of men die aber raties wil voorkomen is vers twee. Er zijn mensen die zeg gen dat legbatterijkippen in een prima situatie verkeren, omdat ze immers 300 eieren per jaar produceren. Mijns in ziens is echter de afwezigheid van aberraties wel een voor waarde voor geluk. Of wij dit nastreven berust in laatste in stantie op een ethisch oordeel. Echter of we er in zullen sla gen om onze relevante kennis op ethische acceptabele wijze te benutten zal afhangen, zo wel van de intenties van on derzoekers als van hen die di rect of indirect de resultaten zullen toepassen". Een andere opmerking die dr. Van Iersel maakte ging over de universi teit. „Ik ben met zorg vervuld over de toekomst van onder wijs en onderzoek. Men zal moeten roeien met bezuini- gingsriemen, maar ze dreigen zeer kort te worden. Het on derwijs is in termen van ver werven van inzicht, een pro ces dat nu eenmaal tijd kost. De 2-fasenstructuur doet daar afbreuk aan. Ook het onder zoek zal daardoor onder span ning komen te staan", aldus Van Iersel. HOOGMADE De raads commissie ruimtelijke orde ning van Woubrugge toonde zich positief over riolering voor de oude kern van Hoog made. Tevens bleek uit mede delingen, dat de rondweg om het dorp weer een stukje dich terbij is. Een uitgebreid rioleringsplan voor de Kerkstraat, de Boska- de, de Van Fenemalaan, de Van Klaverweideweg, het Vlietpark en de Vlietkade moet verandering brengen in de situatie, waarbij veelal op oppervlaktewater geloosd wordt. Met de uitvoering van het totale plan is twee miljoen gulden gemoeid. Het Wou- brugse gemeentebestuur wil opschieten met de uitvoering, omdat de minister van plan is om de subsidieverordening te veranderen. Ook de snel ver slechterende kwaliteit van het water in De Does en de Wijde- Aa is een reden om niet te lang met de uitvoering te wachten. De omleidingsweg rond Hoog made vormt een vast agenda punt van de raadscommissie ruimtelijke ordening. Wethou der Haasbroek deelde mee, dat met de grondverwerving nog geen vorderingen zijn ge maakt. Het Koninklijk Besluit betreffende de onteigeningen zal echter spoedig verschijnen. Ook over de kroonprocedure is wat bekend geworden. De adviseur van de Raad van Sta te is met een advies gekomen en hieruit meent men in Wou brugge te mogen concluderen, dat de uitspraak voor Wou brugge gunstig zal zijn. De klachten over de brug over De Does kwamen ook aan de orde. De bruggewachter zou een eigen interpretatie van de in de Almanak gepubliceerde openingstijden hebben. Tevens werd ervoor gepleit om aan de brug een bord op te hangen, dat de brug gratis draait. LEIDEN Het grootste deel van de muziekactivi- teiten in Leiden wordt ge organiseerd door de Volksuniversiteit K&O. Wie het jaarprogramma boekje voor het seizoen '84-'85 doorbladert, staat versteld van het aantal re citals en series, dat K&O naast haar vaste orkestse rie in de Stadsgehoorzaal, "de Meestereer ie", de Leidse luisteraar te bieden heeft. Een greep in de agenda voor oktober, die zojuist in het maandblad, dat K&O uitgeeft, ver schenen is, levert het vol gende op: een gitaarserie, waarvan het eerste con cert op de eerste van de maand plaats vindt, twee pianorecitals op de 5e en de 15e, in het kader van de „Internationale Pianis tenserie", het eerste con cert van de Meesterserie, op de 12e, twee pianoreci tals op de 17e en de 24e en een kamermuziekconcert, alledrie in een serie voor gemengde bezetting en in het kader van de Kamer muziekserie, de 19e, een optreden van het Men delssohn Trio. En ook de zondagochtend blijkt ge vuld met een serie koffie concerten, die bij uitzon dering niet in de Kapel zaal van het K&O gebouw aan de Oude Vest, maar in de foyer van de Stadsge hoorzaal plaats vinden. Misschien moest gevreesd worden dat het relatief kleine concertpubliek in Leiden met een dergelijk programma, dat in deze frequentie menige gro tere stad naar de kroon steekt, overvoerd wordt. K&O-direc- teur Tjitte Weber vreest dat echter van niet. "Ik merk dat natuurlijk aan de belangstel ling van het publiek. Die is in de meeste gevallen goed te noemen. Echte toppers, zoals George van Renesse in het af gelopen seizoen, trekken toch steeds een paar honderd men sen. In het algemeen vergelijk ik de gang van zaken met de schoenenzaken in de Haarlem merstraat. Daar staat er een groot aantal pal naast elkaar, maar blijkbaar zijn zij com mercieel toch levensvatbaar. Verder moet je bedenken dat het alleen voor de buitenstaan der lijkt alsof de kamermu ziek, die wij geven, allemaal hetzelfde is. Wie zich erin ver diept, stuit op de grote ver schillen in bezetting en pro grammering tussen de concer ten. Een pianorecital is toch heel wat anders dan een viool- /pianoduo of een hoornkwar tet. Maar ook binnen een serie van één genre, de 'Internatio nale Pianistenserie' bestaan grote verschillen. Niet alleen het repertoire loopt uiteen, ook de aanpak van de musici. Ook dat is interessant voor het publiek, zelfs of misschien wel juist als het om dezelfde wer ken gaat. Juist door die diversiteit krij gen wij allerlei soorten pu bliek. Studenten, bejaarden, mensen met een baan etcetera. Er zijn ook bezoekers, die elke woensdag de vaste concert avond binnenkomen om te zien wat er die avond toevallig te horen is. Ik heb de indruk dat ook de thematische opzet, die we de series en concerten in toene mende mate geven, aantrek kingskracht op het publiek uitoefent. Het geeft die avon den een instructief en interes sant karakter en zo'n enigszins cursorische opzet past wel bij een Volksuniversiteit. Om die reden vraag ik de solisten om toelichtingen te geven. Dat heeft bovendien tot voordeel dat de afstand tussen solist en publiek verdwijnt en zeker in de kleine Kapelzaal een informele sfeer ontstaat. Het publiek stelt het zeer op prijs, te meer omdat blijkt dat de meeste solisten het heel goed kunnen". met links het K&O-gebouw. Concertpianist Het grote muziekaanbod van K&O is het persoonlijke werk van Tjitte Weber. Hij combi neert zijn directeurschap met een loopbaan als concertpia nist en treedt in binnen- en buitenland op, daarbij in aan raking komend met tal van collega's. Juist door deze per soonlijke contacten is Weber in staat hen over te halen om tegen een laag honorarium in Leiden op te treden. "Wat ik er tegenover stel, is een goede opvang. Ik zorg voor onder dak, gelegenheid om te stude ren en ik begeleid de musici voor, tijdens en na het concert, iets wat je weinig in muziekin stellingen tegenkomt, maar wat ik toch belangrijk vind. omdat ik uit eigen ervaring weet, hoe gespannen je voor een optreden bent En ik merk dat de musici het waarderen, met als gevolg dat zich in Lei den geregeld prominenten uit de muziek aandienen. Neder landers als Alwin Bör en George van Renesse, de Bul gaarse pianiste Jenny Zacha- rieva en de Amerikaan Steven Mayer hebben er eenvoudig weg plezier in om hier te spe len en willen steeds weer te rugkomen. En nogmaals: elk jaar blijkt voor hun optreden weer ruime belangstelling te bestaan. Herre-Jan Stegenga, die vorig jaar alle cellosonates van Beethoven uitvoerde, laat ik daarom dit seizoen met een gerust hart terugkomen, even als het viool/pianoduo Liber- man en Warenberg. Dat vaak dezelfde werken worden uit gevoerd, blijkt evenmin een bezwaar te zijn. Je ziet het toch overal in het muziekle ven? Jaar op jaar trekken bij voorbeeld de Beethovencycli met steeds weer. dezelfde be kende composities grote be langstelling, evenals de uitvoe ringen van de Mattheüspas- sion". Specialisme Invloed op de programmering oefent Weber soms wel uit. Naast het traditionele repertoi re moet, zo vindt hij, ook meer specialistisch werk aan bod komen, om een all-round pro gramma te krijgen, waarin alle groepen muziekliefhebbers zich kunnen vinden. "Ik nodig dus elk jaar enkele Barokgroe- pen uit, die op het moment in de mode zijn en anderzijds laat ik ter kennismaking voor het publiek een enkel modern werk uitvoeren. Verder wor den sommige projecten op voorstel van mij door de musi ci ondernomen. Dat was het geval was met de Schumann- cyclus door Michael Cave en de Chopincyclus door Alwin Bar, die dit jaar wegens succes herhaald wordt. Verder zou ik meer onbekend werk van bekende meesters willen laten horen. Ik denk bijvoorbeeld aan het nulde pi anoconcert van Beethoven of een diens onbekende 'Kurfür- stensonate'. Een ander leuk idee ga ik in 1985 realiseren: een Beethovencyclus in nieu we stijl, zoals al eerder door Alfred Brendel is gedaan: alle 32 pianosonates, maar dan niet achter elkaar, zoals onlangs door Gary Goldschneider in Amsterdam dat kun je je publiek niet aandoen maar verdeeld over acht avonden Bij de realisering van zijn sug gesties ondervindt Tjitte We ber, waar die dq Meesterserie betreffen, nog de meeste weer stand van de grote orkesten. "Die voeren in deze financieel onzekere tijden het liefst een 'safe' repertoire uit, waarmee zij de zaal vol krijgen. Dat neemt niet weg dat in de Meesterserie '84-'85 naast het ijzeren repertoire een aantal minder gangbare werken voorkomen: de Orkeststukken van Webern, muziek van Ja- nafek en het pianoconcert van Reger bijvoorbeeld. Ook voor de Meesterserie bestaat grote belangstelling. De kaart- en abonnementsverkoop, hier bij K&O, is nu in volle gang en ik heb de indruk dat er nu al meer verkocht is als vorig jaar. Een belangrijke factor daarbij is natuurlijk dat de prijzen fors gezakt zijn. Die drempelverla ging heeft zijn uitwerking dui delijk niet gemist. Al met al heb ik reden ook op dit onder deel van ons pakket activitei ten best tevreden te zijn." DIRK VOOREN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5