i Oudheden vergroot expositieruimte Kloof tussen kunstenaar en publiek zo klein mogelijk houden ALLERLEI(DS) BANGE DUIVEL-KUNSTENAAR POL JONG ina; LEIDEN "ËëidócSommu VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1984 PAGINA 3 Platina kroesjes uit lab gestolen L LEIDEN Uit een laboratorium van de universiteit aan de Wasse- Inaarsweg zijn in de nacht van dins- Idag op woensdag twee platina kroes- n ^jes en een platina schaal ontvreemd. m! De spullen werden gebruikt voor 3-640, proeven met agressieve zuren. De gum waarde van het spul is ruim 7000 gul- a finjden. arde«Uit een modewinkel aan de Haarlem- Zij roerstraat zijn op donderdagavond 20 vajj dames-pantalons gestolen. Zij werden stroavan re^^en afgegrist. De panta- llons waren afgeprijst van 79 naar 39 Auto van heroïnedieven van de weg gehaald LEIDEN Bij toeval heeft de politie gisterochtend twee heroï negebruikers ingerekend die hebben bekend diverse kleine dief stallen in Leiden te hebben gepleegd. Het tweetal reed in een auto die in dermate slechte staat verkeerde dat deze van de weg moest worden gehaald. Twee surveillerende agenten zagen gisterochtend de auto, ge huld in een rookwolk, van de Morspoort wegrijden. Bij een tech nische controle bleek dat de wagen een koplamp miste, er spe ling in het stuur zat en de. remleidingen zo goed als doorgeroest waren. Ook trof de politie 6 trainingspakken en 5 spijkerbroe ken aan die door het tweetal, een 30-jarige man en een 26-jarige vrouw uit Leiden, gestolen waren. Het tweetal, beiden gebruik ten heroïne, hebben bekend regelmatig diefstallen te plegen om in hun heroïnegebruik te kunnen voorzien. Zij verkochten het gestolen spul aan een 31-jarige Leidse vrouw. Zij is vannacht ook opgepakt. ANWB gaat station Leiden onderzoeken LEIDEN De ANWB is een onderzoek gestart naar de bevindingen van de bezoekers van het Leidse station. De ANWB brengt al jaren ge bruikersrapporten uit over de grote NS-sta- tions. Nu is Leiden aan de beurt. Aan de hand van de bevindingen van mensen die van het station gebruik maken en van ANWB deslundi- gen zal een rapport opgesteld worden waarin aanbevelingen worden gedaan voor verbeterin gen aan het station. Het gaat de ANWB niet al leen om het station zelf maar ook om de directe omgeving: parkeerproblemen, oversteekmoge- lijkheden voor voetgangers, bereikbaarheid voor fietsers of het functioneren van de bussta tions. Reacties kunnen gestuurd worden naar de ANWB-verkeersafdeling, Antwoordnummer 10, 2100 XM Den Haag (postzegel niet nodig). Afkoopsom voor „Oude ¥60060" LEIDEN Waterschap „De Oude Veenen" heeft nog veel achterstallige „omslag" waterschapslasten) tegoed van bewoners van de Leidse Meren- wijk. Tijdens de gisteravond gehouden verenigde vergadering van het water schap zei dijkgraaf G.C.J. van der Geest dat de inningskosten wel eens hoger zouden kunnen uitvallen dan de opbrengst aan omslag. Met de gemeente Leiden is het waterschapsbestuur in overleg over een afkoopsom van rond de drie ton, voor welk bedrag „De Oude Veenen" het onderhoud aan het gemaal van de Merenwijk op zich wil >£itei LEIDEN De expositie- ruimte van het Rijksmu- i acljseum van Oudheden wordt met eenderde ver groot. Dit kan doordat di m|alle diensten van het mu seum naar een nieuw, aangrenzend, pand aan de Papengracht verhuizen. jDe directie, staf, museumdien- ~|sten, ateliers en depóts verhui- 'Stelizen zeer binnenkort naar het •echtj nieuwe onderkomen aan de stel j Papengracht, pal achter het 'museum. Dit pand is in op- Idracht van de Rijksgebouwen dienst in de afgelopen twee De Ijaar gebouwd naar een ont- op werp van het architectenbu- betaé reau Haak uit Delft, dat al eer der de Taffeh-zaal van het museum ontwierp. Dit ontwerp behelsde de totale verbouwing en restauratie van twee antieke grachtenpanden en de constructie van een nieuw depót- en bibliotheek gebouw. Het nieuwe gedeelte en het „oude" museum zijn door middel van een hoge vide met een ingehangen, open trappenhuis tot één geheel sa mengesmeed. In het nieuwe complex zijn ook de belangrij ke wetenschappelijke en open baar toegankelijke museumbi bliotheek en de met de mo dernste apparatuur ingerichte restauratie-ateliers gevestigd. Door de nieuwbouw kon de expositieruimte met ongeveer eenderde worden vergroot en konden de overige, voor de opvang van het publiek beno digde ruimtes worden verbe terd en uitgebreid. Het herin richtingsprogramma van het museum, dat in de jaren '60 werd ingezet, wordt nog voort gezet. Op de begane grond komt een nieuwe zaal voor wisselexposities. De Neder landse afdeling op de tweede verdieping krijgt er twee rui me zalen bij, voornamelijk be stemd voor de expositie van Middeleeuwse oudheden. Ook in 1984 nog worden op de eer ste verdieping de zalen in orde gemaakt voor de aparte afde ling Voor-Azië. Naar verwach ting zal de collectie vooraziati- sche oudheden, die de laatste jaren sterk is gegroeid, in 1985 voor het eerst in haar geheel voor het publiek worden opengesteld. Eveneens vol gend jaar wordt aan de Egypti sche afdeling een zaal toege voegd voor de archeologie uit Nubië en die van de Grieks-, Romeinse en Koptisch-Chris- telijke perioden, onder meer materiaal uit de eigen museu mopgravingen in Egypte en tijdens het laatste decennium verworven levensgrote sculp turen uit Oxyrhynchus. Op de begane grond is ruimte gereserveerd voor de belang rijke verzameling Etruskische voorwerpen die de laaste jaren grotendeels aan het oog ont trokken waren, terwijl de vroegere tentoonstellingszaal op de eerste verdieping zal gaan functioneren als perma nente expositieruimte voor het Koninklijk Munt- en Penning kabinet. Dit museum, thans nog in Den Haag, komt na het gereedkomen van een eigen dienstgebouw naast het Rijks museum van Oudheden, in zijn geheel naar Leiden. Programma Ondanks de verbouwings werkzaamheden zal het mu seum het tentoonstellingspro gramma voortzetten. Vanaf eind oktober tot medio februa ri '85 zullen acht grote werken van de Leidse kunstenaar Wil lem van Scheijndel in de Taf feh-zaal worden geëxposeerd en in samenwerking met het Bonnefantenmuseum in Maas tricht wordt de tentoonstelling 'Op Goede Gronden' voorbe reid over de eerste landbou wers in Nederland. Deze expo sitie zal in het voorjaar van 1985 in Leiden te zien zijn. Komend najaar organiseert het museum in samenwerking met het Nederlands Instituut in Rome een grote tentoonstel ling over de Nederlandse op gravingen in Satricum, Italië. Behalve recente vondsten zul len daarbij ook belangrijke, reeds vroeger opgedolven en in Italiaanse musea bewaarde, stukken worden getoond. LEIDEN Geboren: Marieke, d.v. Hio t J Springer en W. M. Bax; Deborah U1& Chantal, d.v. E. de Boer en G. M. Leuering; Roderick Willem, z.v. D. J Klink en E Klein Velderman; Elisabeth Dorothea Maria, d.v. J. Mo lenkamp en J. M. E. Veenhof; Mat heus Johannes Adrianus, z.v. A. A H. J. Marijnen en P. J. Berbee; Debo rah Belia Joanna, d.v. J Gordijn en M. W. Hulsbosch; Elizabeth Maria Isabel, d.v. H. A Lammerse en A. C. M. van Tiem, Hendrik Jacobus, z.v. Messemaker en G. G. Lievers; Denny, z.v. Z. C Kuijt en M. P. J. Schniedewind; Adinda. d.v. R. Visser K. Kuijt; Barbara Cornelia, d.v. A. Ravensbergen en L. T van der Na gel; Marcel, z.v. J. A. Rozier en E. T. rt ze der Poel; Arthur, Heuvel en E. Mazurel; Ronald Leo- nardus, z.v. L. N. M. Straathof en A. P A. van der Meer; Simone Anna, d.v. L C. Pekelsma en C. van der jonglj2ee; Sinead Emma Louise, d.v. R. J O'Donnell en P. A Clasby; Gregory Ijouis, z.v. E. P. Willems en J. G. M. Vonk, Sjoerd Jan. z v. H. Henstra en ori Sagel. Maria Dina, d.v. J. M. Star ëM en d Kuijt; Louise, d.v. A. van Mee- eigen leren en M. J. Stijl; Jantine, d.v. G. J. arhpi Baas en F. van Dijk; Bob Adrianus Cornelis. z.v. L P. Brussee en M G. TUddf van der Star; Kitty, d.v. J. M. Zwets- 'emaan; Adrie G van den Eij- i; Cherish Sylva- R. Roshanali; Maria, d.v. J. de elier; Danielle, d v. R. Kuisen en M. Keereweer; Williamz.v. W. Vletter en H. M. van Delft, Paul Brian, z.v. D. van Oosten en S. L. Blommaert; Anne-Marie Lidwien, d.v. C. P. M. van den Aar- sen en L. J. M. Wenting; Willem Jo hannes, z.v. J. J. van Egmond en J. Heemskerk; Hendrieus Johannes, z.v. C. de Water; Tobias, z.v. T. Schimmel A. A. Ca- menzind; Jan-Willem Hermanus, z.v. H. Schellingerhout en A. A. van der Gugten; Abdelmalek, z.v. M. H Hajioui en M. Mansouh; Mark, wek Kuijt en A. C. van der Plas; Chantal, ren d v van Bruchem en G. T. J. Bur- gering; Mark Eric, z.v. S. Lobatta en in C M. L. Edelman; Eveline Janine, d.v. Duijvenboden en M K. Ver does; Elisabeth Maria Magdalena, d. C. H. Mens en E. Siera; Petrus Cor- W. M Schelvis en P. M. Kempen; Hajo Theodorus Fi z.v. C. A T. Pulles en Heintzberger; Rachid, z.v. A. H A. Boukhrissa en K. Yaakoubi; Frederï lang ka Antonia Christina, d.v. J. M. G. OVerl Heemskerk en C. M. L. Disseldorp. Ie PI Overleden: J L. Swellengrebel, geb. dat 12-11-1909 man; W F. van Wagten- aae fflonk. geb. 8-10-1917, man; B. J. Lam- 5,>o, geb. 3-11-1923, man; M. Mechel- ar geb. 17-2-1893, vrl.; E. Bekooij, 'Ongegeb. 5-6-1896, vrl. geh gew. met W. lit fNeuteboom; W. E. Baak, geb. 8-8- 1W* [1922, vrl. echtg. van J. Slootweg; W. van Egmond, geb. 22-12-1894, man; J. Ravensbergen, geb. 4-10-1904, man; A van der Velden, geb. 4-9-1907, J. C. C. Hartoungh, geb. 12-1- ^B925. man; E. M Ritter, geb. 16-12- ^^H914, vrl. echtg. van N. C. Duijndam; ^■r Hansma. geb. 14-2-1895, vrl. geh. ;ew. met C. H. Klein; J. Joorsel, geb. 23-1-1919, klair, geb. 6-5-1933, man; J. Stoute, [eb 9-6-1908, man; A. S. Verlint. geb. 3-2-1914, man; J Massaar, geb 24-9- 908, man; C. Smit. geb. 4-3-1895, nan; R T Bertz. geb 31-1-1921, man; t\ Overdevest, geb. 31-3-1897, vrl. 'eh. gew. met H. Kraan; W. F. Later- Opeer, geb. 21-12-1907, man; G. Heer- khuisen, geb. 24-1-1918, vrl. echtg. 'an M. N. de Graaf, J. Roelandse, ;eb. 3-8-1928, vrl. geh. gew. met T. lubbeldeman; W. van Berkel, geb. 13-5-1912, vrl echtg. van A. Prud- lomme van Reine; C. P. J. Niesten, [eb. 26-7-1943, man; D. J. Versteege, [eb. 12-9-1920, vrl. geh. gew. met S. V Kef; J. C. M Caron, geb. 30-12- 933, man; J. Blansjaar, geb. 18-8- A. Oudshoorn, geb. 10-9- W. F. Flaman, geb. 17-7- 913, 10 Gehuwd: F. A. Ouwerkerk en A. M. Meiman; J. P. Verbiest en I. I. van Leeuwen; G. M. Leeflang en M. I. »r; L H. J. van den Burg en M. Erades; P. G. Mostert en M F. Foks; Latunij en A L. van den Berg; D. (jOffringa en M. Lems; R. Verkerk en S. A M. Rigters; A. van der Velden en M. A. A de Mooij; G. van West broek en A. J. P. Scheffer; H. C. M. Salman en X. C. Rombouts; K. Pras- i en H C M. van Rijn; D. J. Ramp M J. Strijk; L. P. Driessen en L. M Jansen. M. F de Haan en G. van Klarenbosch; R. Neuteboom en L van Dijk; B. J. Kooij en A. M. C H. Schoorrderwoerd koninklijk onderscheiden De heer H. Schoonderwoerd, directeur van drukkerij De Bink heeft gistermiddag uit handen van loco-burgemeefter mevrouw mr. J.G. Fase-Dubbelboer een koninklijke onderscheiding, de ere-me- daille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, ontvangen. De heer Schoonderwoerd werd gisteren 65 jaar, de pensioengerechtigde leeftijd. Ter gelegenheid van dit feit werd hem een receptie aangeboden. De heer Schoonderwoerd is sedert 34 jaar algemeen directeur van drukkerij De Bink. Hij zit al 50 jaar in het grafische vak. Toen hij in 1950 tot directeur van De Bink werd benoemd, had het bedrijf nog maar zeven mensen in dienst. Thans zijn dat er 25. De heer Schoonderwoerd is altijd een sociaal bewogen man geweest, die naast zijn werk nog vele andere taken vervulde. Zo was hij een tijd plaatsvervangend lid van de Raad van Arbeid. Hij was 12 jaar diaken, 14 jaar ouderling en thans alweer 6 jaar ouderling-kerkvoogd. Leidse universiteit herdenkt oprichting Franeker zuster LEIDEN De Leidse universiteit, de gemeente Franekerdeel en de Fryske Akademy zullen volgend jaar de oprichting her denken van de'Franeker universiteit, 400 jaar geleden. Deze universiteit werd in 1585 opgericht, tien jaar na de oprichting van de Leidse universiteit. Haar geschiedenis wordt gekenmerkt door een concurrentiestrijd met de grote Leidse zuster. Franeker was zo sucesvol dat vanuit Leiden werd aangedrongen op pro tectionistische maatregelen. In de 18e eeuw ging het echter snel bergafwaarts met de Franeker universiteit zodat deze in het be gin van de 19e eeuw moest worden opgeheven. De officiële her denking heeft in september 1985 plaats ïn de Martinikerk in Franeker. Bij die gelegenheid zal een door de Fryske Akademy uitgegeven gedenkboek wereldkundig worden gemaakt waar aan tal van wetenschappers uit binnen- en buitenland hebben meegewerkt. Daarnaast wordt een internationaal symposium over universiteits- en wetenschapsgeschiedenis georganiseerd. De bijdrage van de Leidse universiteit is gelegen in het organi seren van diverse aktiviteiten rondom het thema 'universiteit' tijdens de Agrarische Dagen in Franeker. Er is nog overleg gaande over de invulling van deze aktiviteiten. Gedacht wordt aan een populair-wetenschappelijke presentatie over een voor Franeker relevant thema, studenten-cabaret, colleges in het Fries, en een presentatie op de jaarlijkse vrouwenmiddag. Tot slot zullen het museum "t Coopmanshus' te Franeker en het Akademisch Historisch museum van de Leidse universiteit een tentoonstelling organiseren over de realtie tussen Franeker en Leiden. De tentoonstelling zal eerst in Franeker en dan in Lei den te zien zijn. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Try-out Morgenavond kan men gratis terecht in het Leidse LAK-theater om een try-out bij te wonen van de pro- duktie Het Meervan de groep De Omweg. Deze groep maakte vor >r veel indruk met de produktie Do dendans'. 'j 'eer' werd geschreven door Marlies Heuer in opvil.u i.t van het Shaffy-theater. Zij speelt het stuk met haar zusje Cecile. De regie is in handen van Ria Marks. De try-out begint om half negen. De voltooide" versie van het stuk is op 28 en 29 septem ber in het LAK aan de Cleveringaplaats te zien. Herman Brood De Nederlandse popzanger Herman Brood opent vrij dag 14 september met zijn band het nieuwe seizoen in het LVC Breestraat 66). De toegang tot dit concert be draagt tien gulden (leden 8,50). De voorverkoop heeft vanaf 10 september plaats bij platenzaak Plato aan de Breestraat. De zaal Herman Brood Filmhuis LVC (1) Na een sluiting van drie weken gaat woensdag 12 sep tember het filmhuis LVC (Breestraat 66) weer open. Om acht uur en om kwart over tien wordt de film 'Erendira' van de Columbiaanse regisseur Ruy Guerra gedraaid. De film laat het verhaal zien van de 15-jari ge, mooie en lieftallige Erendira die bij haar grootmoe der inwoont. Deze treurt om haar verloren gegane schoonheid, een verlies dat ze op haar kleindochter tracht te verhalen. Wat in de film aan de kaak gesteld wordt, is de vloek van de Latijns-Amerikaanse armoe de en sociale achterlijkheid. Filmhuis LVC (2) Donderdag 13 september om acht uur en om kwart over tien en vrijdag 14 september en zaterdag 15 september om kwart over negen draait de film 'Identifizatione di una donna' van de Italiaanse regisseur Michelangelo Antonioni. Een niet meer zo jonge regisseur bekijkt het leven om hem heen op afstand als door een zoeker van een lens. Als de vrouw die hij liefheeft, verdwijnt, gaat hij als een soort de tective naar haar op zoek als naar de hoofdrolspeelster voor zijn nieuwe film. Viswedstrijd In de Witte Singel wordt zondag 16 september een vis wedstrijd gehouden. Iedereen die ouder is dan 16 jaar kan aan de wedstrijd meedoen. Er wordt op de totale lengte gevist en het inschrijfgeld bedraagt 9,50 gulden. Er zijn behalve hengelsportprijzen ook bekers beschik baar gesteld. Telefonische inlichtingen zijn te krijgen bij Parva tel. 071-124755. Inschrijven kan bij de Double Dutch Inn, nieuwstraat 31 in Leiden en Hengelsprt Parva aan de Herenstraat 21 in Leiden. Volkenkunde In het museum voor Volkenkunde wordt zondag 16 sep tember de film 'Land van de lange dag' vertoond. De film geeft een beeld van het dagelijkse leven van de Canadese eskimo. De filmvoorstelling begint om drie uur. Dixieland In Rick's Brugrestaurant over rijksweg 4 treedt van avond de Down Town Jazz Band op. Het is de bedoe ling dat dit seizoen elke vrijdagavond een jazz- of di xieland band optreedt. De optredens beginnen steeds om kwart over acht en eindigen om twaalf uur. LEIDEN De hele bene denruimte is ingericht als atelier of zoals Pol Jong het liever noemt „werk plaats". Er staan enkele tekentafels en verder zijn alle benodigdheden voor het maken van etsen, zeefdrukken of droge naaldwerk aanwezig. Het huis heeft meer ruimte dan je aanvankelijk aan de buitenkant zou ver moeden. De muren zijn zo veel mogelijk vrij van kasten gehouden, zodat deze volop benut kunnen worden voor het ophan gen van schilderijen, teke ningen of etsen. In deze ruimten wordt twee keer per jaar een speciale ten toonstelling gehouden. Tussen die tentoonstellin gen door hangt er altijd veel gevarieerd werk. Het is het kunstenaarscollec tief „De Bange Duivel" aan de Rijndijkstraat 4 in Leiden. Uit de stapel plakboeken, die tevoorschijn wordt gehaald, blijkt dat er al heel wat over de Bange Duivel is geschre ven. Het kunstenaarscollec tief bestaat ook al een flinke tijd. Het begon in 1972 met vier mensen in een pand in de Koningstraat. Zij woon den en werkten samen. Twee jaar geleden besloten deze mensen weer uit elkaar te gaan zodat een ieder zich meer persoonlijk zou kunnen ontwikkelen. De Bange Dui vel is sinds 1975 aan de Rijn dijkstraat gevestigd en de laatse jaren meer een „open" werkplaats geworden, waar verschillende geïnteresseer den werken. Alleen Pol Jong, één van de oprichters van de Bange Duivel, woont er ook nog. Uit de plakboeken blijkt wel dat er in het verleden heel wat aan de weg is getimmerd door de kunstenaars van het collectief. In de plakboeken veel recenties over exposities die zij in den lande hielden, maar ook artikelen over ex posities van andere kunste naars die bij de Bange Duivel exposeerden. Verder zijn er nog verhalen bij over de boe ken die de Bange Duivel uit gaf. Bijvoorbeeld een boek over het leven en werk van de altijd onbekend gebleven kunstenaar Jo Bezaan, die in de jaren '30 leefde. Kloof Pol Jong: „Door meer naar buiten te treden hopen we dat er een gesprek op gang komt tussen kunstenaar en publiek. We willen proberen de kloof tussen publiek en kunstenaar zo klein mogelijk te maken, zonder echt con cessies te hoeven doen na tuurlijk". Omdat hij niet naar de kunstacademie mocht van zijn ouders en een gedegen vak moest leren, bezocht Pol Jong pas na het behalen van zijn hoofdakte onderwijzer de kunstacademie. Daarna ging hij in de leer bij kunste naars. Het werk dat hij maakte wilde hij vooral in het begin veel laten zien en zo kwam het regelmatig voor dat hij jaarlijks vijf of zes tentoonstellingen had. Die sterke behoefte met zijn werk naar buiten te treden, is de laatste tijd wat minder geworden. Pol: „Dat expose ren kost erg veel tijd en energie. Het liep soms de spuigaten uit. Ik gebruik die energie nu liever om meer te werken. Mijn werk wordt nog wel verspreid, maar op een meer bescheiden manier. Verschillende artotheken in het land hebben nu werken van me. Dat is ook één van de redenen geweest dat ik voor grafiek heb gekozen. Doordat je bijvoorbeeld van een ets meer afdrukken maakt, kunnen meer mensen er kennis van nemen, terwijl de liefde en de aandacht die ik erin heb gestoken behou den blijft. Het blijft zo ook betaalbaar". Op het ogenblik werken er bij de Bange Duivel enkele personen die naast een oplei ding wat ervaring met teke nen, schilderen, etsen of zeefdrukken willen opdoen. Verder bezoeken de drie zus jes van het winkeltje „Unie ke Produkten" de Bange Duivel regelmatig voor het vervaardigen van enkele van hun unieke produkten. Pol Jong: „De ruimte van de Bange Duivel zou misschien nog beter benut kunnen worden. Veel mensen ken nen de werkplaats zo langza merhand wel, maar velen ook nog niet. We zouden wel willen dat meer mensen eens een kijkje kwamen nemen. Nog tot 1 oktober is hier een tentoonstelling van de Lim burgse kunstenares Yvonne van Asten te zien, maar ook hangt er nog werk van Geo Hoppenstedt, een Berlijnse kunstenaar die hier de vori ge keer exposeerde. Maar misschien zijn er ook wel personen die graag eens een middag in de week willen komen werken ofzo. Het moeten dan wel personen zijn die al een tijdje bezig zijn met tekenen of schilderen. Degenen die willen etsen of zeefdrukken moeten in elk geval wel weten hoe dat moet. We geven geen cursus sen, maar we kunnen ie Pol Jong in de open werkplaats De Bange Duivel. mand wel helpen of op idee tjes brengen", aldus Pol Jong. Betrokkenheid Hier en daar in de Bange Duivel hangt werk van Pol Jong. Het zijn over het alge meen etsen. Uit zijn werk spreekt een sterke betrok kenheid met de maatschap pij. Zijn tekeningen leggen bepaalde tendenzen in de maatschappij of in het dage lijks leven bloot, maar zijn meestal niet ontdaan van hu mor. Soms zijn ze een beetje satirisch. Zo hangt er een ets waarop drie personen bij een bushalte staan. Ze moeten al ledrie wachten en staan vrij dicht bij elkaar, maar allen kijken een andere kant uit. Het gebrek aan contact waarvan de maatschappij zo is doorspekt, spreekt in deze tekening heel duidelijk. Van 1976 tot eind 1980 is Pol Jong vooral bezig geweest met de serie „Ongerichte Weerspan nigheid", bestaande uit tien etsen. Eén ets uit deze serie hangt ook bij de Bange Dui vel aan de muur. Het laat al lerlei vrouwen zien in ver schillende bezigheden of om standigheden. „Ik wilde een serie maken over thema's die heel dicht liggen bij de dage lijkse dingen, zoals politiek, dagelijks nieuws, maatschap pelijke zaken enz. Deze ets gaat over vrouwen in allerlei omstandigheden. In deze se rie wilde ik niet per se iets naar voren brengen dat heel éénduidig was. Juist tegen stellingen naast elkaar zetten vond ik interessant. Bij deze etsen ben ik direct op de plaat begonnen. Dat was heel eng. Daarvoor maakte ik na melijk altijd veel voorstu- die's. Ik wist ook nog hele maal niet waar ik naar toe wilde, maar het ontstond ge woon. Vandaar dat „Onge richte" in „Ongerichte Weer spannigheid", aldus Pol Jong. Behalve tekeningen, etsen en zeefdrukken, maakt Pol Jong ook wel eens een muurschildering. Zo'n twee jaar geleden maakte hij een grote schildering aan de Ui terste Gracht. „Voor die muurschildering ben ik een beetje in de geschiedenis ge doken van die buurt. Het bleek dat er vroeger veel we vers woonden. Ik kreeg toen het idee om via die schilde ring, de mensen van nu te la ten herinneren aan de men sen die er vroeger leefden", zegt de Leidse kunstenaar. Ook al eerder maakte Pol jong een muurschildering met kinderen van de zesde klas van de basisschool de Viersprong. Een lelijk elec- triciteitshuisje werd naar ontwerp van de kinderen omgetoverd in een kleurig schilderij. De Leidse kunstenaar Pol Jong is samen met studenten van de Reinwardt Academie momenteel druk doende een tentoonstelling over de Beel dende Kunstenaars Regeling (BKR) voor te bereiden. Die tentoonstelling wordt in ok tober in de Waag gehouden en zal gaan over het ontstaan van de BKR en hoe deze zich in de loop der tijd heeft ont wikkeld. Pol Jong maakt voor deze tentoonstelling de metersgrote tekeningen. SYLVIA VAN LEEUWEN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3