^£eicUc (Sowuvnt Maximum snelheid van 120 km buiten Randstad Jaar werk voor 16.000 jongeren BON: Overleg in haven loopt fweer stuk Werknemer met tien miljoen aan de haal Diamant flonkert voor jubilerende krant Surinaamse militairen verdacht van corruptie Vrijdag 7 september 1984,75e jaargang no. 22984 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoif Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betallng),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Lqss^ Veel bewolking en plaatselijk regen. Vannacht rond 11 gra den, morgen ongeveer 17 gra den. Matige naar west draaien de wind. Zon op: 07.03; onder: 20.11. Schev. hoog water: 2.40 en 15.17; laag water: 10.58 en 23.19 uur. ^angdurig werklozen aan de slag (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG Minister De Koning wil minimaal >.000 langdurig werkloze jongeren, jonger dan 25 jaar, nan werk helpen. De jongeren krijgen als ze langer dan wee jaar werkloos zijn maximaal een jaar werk aange- toden op uitzendbasis via het uitzendbureau van de jverheid START, bij wie ze ook formeel in dienst ko- Ze krijgen een nen. verkweek van minimaal 10 en maximaal 32 uur. ^oor de uitvoering van dit )lan heeft het kabinet 100 niljoen uitgetrokken. Iet uitzendbureau van de iverheid, START, wordt bij iet plan ingeschakeld en biedt laardoor de werkgevers een [ereduceerd tarief naast alle indere voordelen die de uit- :endformule kent, zoals min- ler rompslomp bij ontslag en idministratie. Bovendien be- aalt de overheid een derde het salaris van de langdu rige werkloze. Op deze manier wil de overheid langdurige werkloze jongeren in staat stellen te concurreren met de door hun leeftijd vaak goedko pere schoolverlaters. Om deze groep aan werk te helpen heeft het kabinet ove rigens ook een reeks maatre gelen genomen. De voornaam ste daarvan is een ontheffing van de wet op het minimum loon mogelijk te maken in ge val van leer-arbeidsovereen- f komsten. Beide voorstellen ter bestrijding van de jeugdwerk- nSjloosheid zijn vervat in ene 0gf brief die minister De Koning 1 gisteren naar werkgevers en '06/C werknemers heeft gestuurd. De brief is een uitvloeisel van zowel deze week als enkele maanden geleden gevoerd overleg. Toen kwamen werk gevers en werknemers tot een yn reeks gezamenlijke aanbeve- lingen ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid, maar vroe gen de overheid tegelijk met aanvullende maatregelen hun plannen mogelijk te maken. JTTERDAM Het overleg tussen de werkgeversorganisa tie SVZ en de Vervoersbonden 'NV en CNV is om midder- iacht mislukt. Belangrijkste ibstakel blijft dat de werkge- 'ers weigeren de overtollige werknemers van Rotterdam 'erminal een vast dienstver- te bieden in een spe- iale arbeidspool, owel de Vervoersbond FNV Is de werkgevers hebben het mpromisvoorstel van de di- icteur van het Gemeentelijk lavenbedrijf, ir. H. Molenaar, jan de hand gewezen. Voor de IVZ is het onaanvaardbaar it de op te richten extra pool 'oor stukgoedwerkers niet aan en maximale financiële bij lrage is gebonden. De werkge- 'ers hebben een maximale fi- lanciering van drie miljoen ulden toegezegd, ie pool zou moeten functione- ?n naast de Stichting Samen- erkende Havenbedrijven. De 'ervoersbond FNV ziet de op richten pool als een tweede- angspool. Volgens bestuurder Cees Voormeulen zou in die >ool daardoor een grotere eegloop ontstaan en dat zou woor de werknemers onaan vaardbaar zijn. De Vervoers- iond gaat nu weer actie voe- en. )e situatie bij Rotterdam Ter- ninal en het moederbedrijf ncotrans is inmiddels sterk verslechterd. Incotrans meld- le dat Rotterdam Terminal in tugustus l'/2 miljoen verlies leeft geleden en dat de limiet ïu bereikt is. Molenaar vreest lat het een kwestie van dagen can zijn tot Incotrans niet neer in staat is Rotterdam 'erminal financieel te steu- (ADVERTENTIE) en 19-22 uur, zaterdag en zondag van 10-17 uur AMSTERDAM ral ROTTERDAM Een Rotterdamse administra teur heeft zijn werkgever vermoedelijk 9,8 miljoen gulden lichter gemaakt. Het geld, van de Stichting ICOVA, werd via een val se betalingsopdracht over geboekt naar een bankre kening in Zwitserland. De man, de 27-jarige R. H., is sindsdien spoorloos. ICOVA de organisatie voor de vorming en be heer van strategische olie voorraden heeft 17 au gustus aangifte gedaan, zo heeft de Rotterdamse offi cier van justitie mr Ger- ding gisteren meegedeeld. Gerding heeft internatio naal de aanhouding van H. verzocht. Even een boodschap De mevrouw rechts vóór op de foto kijkt even naar links, maar verder heeft niemand het kennelijk in de ga ten. Koningin Beatrix wandelt door de Haag se Paleispromenade, gewoon: om even een boodschap te doen. Een dagelijkse bezig heid voor veel mensen, maar voor een vorstin behoort zo'n uitstapje zonder toeters en bel len toch tot de uitzon deringen. Orang Oetangs immuun voor malaria KOEALA LOEMPOER De Orang oe tangs in de bossen van de Maleisische staat Sabah blijken antistoffen te hebben ontwikkeld tegen de tropische ziekte ma laria die jaarlijks aan meer dan een mil joen mensen het leven kost. De Maleisi sche dierenarts Paddy Kehoe die al tien jaar met de mensapen werkt, heeft gezegd dat die ontwikkeling meer licht werpt op het onderzoek naar een geneesmiddel voor de ziekte. Malaria is een ziekte die gepaard gaat met ernstige koortsaanvallen en hoofdpijnen. Het wordt veroorzaakt door een parasiet die wordt verspreid door bepaalde muskieten. Overigens zal er nog uitgebreid onderzoek moeten worden gedaan om vast te stellen wat die antistof fen zijn. Schat aan Nederlandse voorwerpen in Manhattan gevonden NEW YORK Bij een onderzoek op de bouwplaats van een kantorenflat in Manhattan, het financiële centrum van New York, zijn duizenden kunstvporwepen opgegra ven uit de periode dat het gebied Nederlands was. Vol gens stadsarcheologe Sheren Baugher gaat het om de meest gevarieerde collectie uit de Nederlandse periode van New York die ooit is gevonden. Naar haar zeggen was er tot op heden weinig gevonden wat herinnerde aan de periode in de zeventiende eeuw toen Manhattan een Nederlandse kolonie was. Zeventig archeologen die op kostpn van een projectontwikkelaar de opgravingen hebben verricht, hebben onder meer een tinnen drink beker, een zwaardlemmet, Delfts porselein, rode dakpan nen, wandtegels met decoratiemotief, aardewerkscher- ven gevonden. Onder de gebouwen die op het onder zochte perceel gestaan hebben bevonden zich pakhuizen van de Westindische Compagnie en een kerk. SUGGESTIE VAN MINISTER KORTHALS ALTES DEN HAAG Minister Korthals Altes van jus titie is voorstander van het optrekken van de maximumsnelheid op snelwegen buiten de Randstad tot bijvoor beeld 120 kilometer per uur. In de randstad, binnen het gebied tus sen Zaandam, Amers foort en Breda, zijn de wegen vol. Bovendien is het aantal overtredin gen van de maximum snelheid in het westen volgens de minister ge ring. Hij zei dat gister avond in „Met het oog op morgen" van de NOS-radio. Het optrekken van: de maximum snelheid buiten de randstad geeft het voor deel dat in dat gebied nau welijks meer hoeft te wor den gecontroleerd. „Als de Kamer vindt dat men in de Randstadmoet vasthouden aan 100 kilometer omdat de 'wegen daar zo vol zijn, zou men tenminste ernstig moe ten overwegen de maxi mumsnelheid daarbuiten gelijk te schakelen met bij voorbeeld België. Ook in dat opzicht ben ik voorstan der van Europees denken", zei de minister. Ongevallen Volgens mr. P. van Vollen hoven moet het aantal on gevallen in ons land in de komende tien jaar gehal veerd kunnen worden, wanneer het verkeersge drag van de mensen inten sief wordt aangepakt. In vergelijking met de maatre gelen die zijn genomen op het gebied van de veiligheid van wegen en vervoersmid delen is de aandacht voor het menselijk gedrag in het verkeer behoorlijk achter gebleven, aldus Van Vollen hoven vanmorgen op een conferentie over verkeer- sopvoeding. Hij pleitte voor een systeem van strafpun- ten, zoals ook in Frankrijk, waarbij men na een bepaald aantal overtredingen het rijbewijs voor enige tijd kwijt is. LEIDEN In het hart van Leiden hangt sinds gisteren een reusachtige diamant, die de aandacht vestigt op het 75-jarig bestaan van de Leidse Courant. De dia mant hangt aan staalkabels te flonkeren boven het water tegenover het histori sche gebouw De Waag aan de Aal markt, waar op donderdag 13 septem ber een jubileumexpositie van de Leidse Courant wordt geopend; een tentoon stelling waarin een beeld wordt gegeven van 75 jaar kranteleven. Onder meer maaktWorld Press Photo '84 er deel van uit. De diamant was 75 jaar geleden het symbool voor alles dat drie kwart eeuw had standgehouden. Thans is het een symbool waarin zich de veelzijdigheid van een moderne krant weerspiegelt, een krant die in al zijn facetten het da gelijkse nieuws uitstraalt. De diamant werd ontworpen door Sigrid Raben en Henny van Starrenburg, twee inmiddels afgestudeerde studenten van de Reinwardt-academie. Hun idee werd uitgevoerd door twee Leidse architec ten, Piet van Veen en Sjo van der Eer- enbeemt, met medewerking van het aannemersbedrijf Gesman uit Alphen aan den Rijn. De diamant zal tot 28 september de laatste dag van de tentoonstelling naast de Waagbrug blijven flonkeren. PARAMARIBO/DEN HAAG Een nog onbekend aantal Surinaamse militairen zou betrokken zijn bij de- viezensmokkel op grote schaal en corruptie. Dat is ver nomen in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo, waar men inmiddels spreekt van de „groene corruptie". On der de verdachten bevindt zich onder meer de stafchef van het Surinaamse leger, kapitein Iwan Graanoogst, de tweede man achter legerleider Bouterse. Ook de naam van de vroegere Surinaamse ambassadeur in Ne derland, Herrenberg, is genoemd. De deviezensmokkel en het gerommel met importvergunningen zou enkele weken geleden aan het licht zijn gekomen, toen op het vliegveld van Paramaribo een restauranthouder werd aan gehouden. In zijn koffer had hij een bedrag van 110.000 dollar. Hij zou hebben bekend dat hij het geld voor Graanoogst naar het buitenland moest brengen (Surinamers mogen maar een ge ring bedrag aan deviezen uitvoeren). Graanoogst, die ook voor zitter is van de commissie die importvergunningen afgeeft, zou de gelden hebben gekregen van door hem bevoordeelde impor teurs. In verband met de slechte economische situatie geldt in Suriname een importverbod. Pagina 15: Graanoogst buiten Suriname. (ADVERTENTIE) OCCASION-SPECIALIST AUTO HEEMSKERK Een vol jaar garantie mogelijk. Keuze uil 100 ituks. Alktmadetaan 1 RoetofarandtVMQ Ttltfoon 017U-2MO-207i F3 NISSAN Sommigen onder ons doen, als hel om spelen gaal, niet veel anders dan de baas of hoogstens de grote meneer spelen. Toch blijven er altijd nog genoeg mensen over, die zich suf prakkizeren over de vraag hoe ze „het nu weer zullen spelen" of hoe ze „het anders moeten spelen". Uit het bekroonde speelgoed 1984 blijkt, dat vooral het laatste het moeilijkste is: er zijn wel wat bekroningen van enkele verbeterde, oude ideeën, maar veel nieuws is er verder niet in het spel. Dat is met de Leidse Courant heel anders: elke dag boordevol nieuws over wat er in de hele wereld De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend mST £cidóc Soumnt

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1