□McEnroe vallend l en tierend verder Verzorger Ajax: „Ze zien me soms als een tovenaar'' Klankbordgroep bij supporters werkt positief PASPORT CcidoeSotwcMtt VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1984 PAGINA 17 landbalheren loten gunstig AERUM Het Nederlandse herenhandbalteam n het toernooi om het B-wereldkampioen- Jchap tegen Oost-Duitsland, Bulgarije en Japan, pat is het resultaat van de loting, die gisteren in |het Noorse Baerum werd verricht. Het toernooi Wordt van 17 februari tot en met 4 maart in Noor- kregen gehouden. Nederland speelt zijn wedstrij den in Oslo en omgeving. Deze gunstige loting [erschaft Nederland een aardige kans om de B-status te behouden. Indien twee van de drie groepswedstrijden worden gewonnen, ligt zelfs Jromotie naar de A-groep binnen de mogelijkhe- e eerste zes van de titelstrijd plaatsen zich roor het toernooi om het A-kampioenschap in 986. De nummers zeven tot en met negen blijven k\ de B-categorie en verwerven het recht om aan 6e titelstrijd van 1987 (waarschijnlijk in Finland) kiee te doen. De rest van de deelnemende teams degradeert naar het C-niveau, de kleuterklas van het internationale handbal. John van der Wiel alleen aan leiding HILVERSUM De zesde ronde in het toernooi om de natio nale schaaktitel heeft gisteren eindelijk wat duidelijkheid ge bracht. John van der Wiel, de jonge ambitieuze grootmeester, plaatste zich alleen bovenaan de ranglijst door met zwart van Gert Ligterink te winnen. De beslissing is uiteraard nog lang niet gevallen. Daarvoor zitten de achtervolgers nog te dicht achter Van der Wiel. Maar de 25-jarige Leidenaar zal zich niet zonder meer van de eerste plaats willen laten verjagen. Wat dat betreft krijgt Van der Wiel vandaag in de zevende ronde al een „aanslag" te verwerken. Dan heeft hij wit tegen de op pa pier sterkste concurrent, mede-grootmeester Hans Ree. Giste ren rolden er niet minder dan vier koppen. Van Mil, Kuijf, Ligterink en Van Wijgerden leden nederlagen. Voor Van Wij- gerden, die tot nu toe vijfmaal had geremiseerd, betekende het zelfs de eerste verliespartij. De partij tussen Van Mil (wit) en Langeweg (zwart) had het volgende zettenverloop: 1 e2-e4, c7-c5; 2. Pgl-f3, e7-e6; 3. d2-d4, c5xd4, 4. Pf3xd4, Pb8-c6; 5. Pbl-c3, a7-a6; 6. Pd4xc6, b7xc6; 7. e4-c5, d7-d5; 8. e5xd6 e.p., Dd8xd6; 9, Lcl-e3, Dd6-c7; 10. Pc3-e4, c6-c5; 11. Ddl-d3, f7-f5; 12. Pe4-c3, Pg8-f6; 13. Lfl-e2, Lf8-e7; 14. 0-0, 0-0; 15. Tal-dl, Kg8-h8; 16. Dd3-c4, Ta8-b8; 17. Le3-cl, Tb8-b4; 18. Dc4-d3, Tb4-d4; 19. Dd3-e3, e6-e5; 20. f2-f3, c5-c4; wit geeft op. AMERIKAANSE JEUGDVOETBALLERS IN HONGERSTAKING PORT OF SPAIN De spelers van een Amerikaanse jeugdvoetbalploeg zijn deze week voor enkele uren in hongerstaking gegaan. Het team, dat op Trinidad verblijft voor een toernooi uit de voorronden van de wereldtitelstrijd, deed dat uit protest tegen het slechte eten in Port of Spain, de hoofd stad van het Caraibische eiland. De Ameri kanen, ondergebracht in een plaatselijke universiteit, kregen maandagavond geen diner. De volgende morgen was er geen ontbijt. Vervolgens gingen de jeugdvoetbal lers uit protest in hongerstaking. De trai ner, Alexis Panagoulias, heeft vervolgens om de bemiddeling van de Amerikaanse ambassadeur gevraagd. Die had succes. Etappezege Van Brabant DECAZEVILLE De Belgi sche beroepswielrenner Benny van Brabant heeft gisteren de tweede etappe van de Ronde van de Toekomst gewonnen. Na een rit van 165 kilometer van Figeac naar Decazeville, was hij de snelste sprinter van het pelo ton. De Canadees Steve Bauer, tweede bij de Olympische Spe len en vorige week in Barce'ona bij het wereldkampioenschap voor profs derde, werd tweede. Beste Nederlander was Han Vaanhold, die negende werd.' De Fransman Philippe Cheva lier bleef eerste in het algemeen klassement. AMSTERDAM Alle po litiekorpsen, die te maken hebben met voetbalsup porters die tijdens uitwed strijden moeilijkheden veroorzaken, moeten ver plicht een begeleidings- Slot- 06-09 Marcella Mesker in halve finales NEW YORK Marcella Mesker uit Den Haag heeft gisteren met haar Zwitserse partner Christi- ane Jolissaint de halve fi nales van het damesdub belspel bereikt. In de kwartfinales versloeg het als tiende geplaatste duo het Amerikaanse koppel Alycia Moulton/Paula Smith, die zevende ston den op de plaatsingslijst. De setstanden waren 6-2, 6-4. Mesker en partner ontmoeten nu het duo Hobbs/Turnbull. NEW YORK De grote toernooien van 1984 lijken op elkaar. In de eindfases van de Grand-Slamevene- menten komen steeds de zelfde namen naar voren. John McEnroe, Jimmy Connors en Ivan Lendl vormen het trio, dat in Parijs, op Wimbledon en nu ook op Flushing Mea dow driekwart van de be zetting van de halve fina les uitmaakt. Bij de open Franse titelstrijd was de Zweed Wilander de vier de in het spel. In de Britse hoofdstad en de Ameri kaanse metropool tekende de Australiër Pat Cash voor die positie. De als eerste geplaatste John McEnroe was gisteren in New York de laatste, die zich in het van Wimbledon bekende rijtje plaatste. McEnroe versloeg in een partij, die overborrelde van het bekende temperament van de Newyorker, de onge plaatste Gene Mayer. Een val in de eerste game, waarbij McEnroe zijn speelhand licht blesseerde, was het begin van een bewogen wedstrijd, waarin de 25-jarige grootmeester ech ter zijn eerste setverlies op Flushing Meadow toch ver- Na de val kwam McEnroe maar moeizaam op gang. May er, zeer geïnspireerd aan het werk in New York, zette zijn gerenommeerde landgenoot via een service-doorbraak en een love-game, op eigen op slag, op een achterstand van 1-3. McEnroe begon zijn on vermogen van dat moment a! te reageren op de lijnrechters Die wijze van oppeppen had succes voor de Amerikaan, die via twee doorbraken op set winst (7-5) kwam. De tweede set begon als de eerste. Mayer zetten met zijn tweehandig geslagen ground- strokes McEnroe onder druk en. brak in de derde game door de service van zijn landgenoot. Het eerste „breakpoint" kwam tot stand, toen McEnroe de op slag van Mayer liet lopen. Hij dacht dat de bal uit was. McEnroe rende naar hoof- scheidsrechter Ken Slye, maar die was niet te vermurwen. Toen McEnroe het eerste breek-punt redde, schreeuwde hij naar Slye:„Je hebt geluk, dat dit grapje mij geen game heeft gekost". Vervolgens ging McEnroe toch kopje onder (1-2). Na een achterstand van 2-3 won Big Mac echter vijf games op rij: 6-3. Hij vroeg het publiek op ironische toon voortdurend om stilte. In de derde set verloor McEn roe de eerste game en bij het wisselen van de speelhelft voegde hij Slye toe jij moet je een echte kerel voelen". Die opmerking kostte McEnroe een officiële waarschuwing. Het was het laatste incident in de kwartfinale, die McEnroe met een setwinst van 6-4 be sloot. Zijn 64e overwinning in de 66 wedstrijden van 1984 was binnen. „Scheidsrechters moeten niet denken, dat ze be langrijker zijn dan de spelers", was het slotcommentaar van de tennisser met veel hart op de tong. Eerder die dag vernietigde Jimmy Connors de illusies van de ongeplaatste Brit John Lloyd de halve finales te ha len tamelijk wreed. Terwijl Chris Lloyd-Evert, zelf nog volop in de strijd, toekeek, zag haar echtgenoot geen kans Connors ex-verloofde van Chrissie af te stoppen. De als derde geplaatste Connors, de laatste twee jaar open Ame rikaans kampioen en daarvoor in wisselvallige volgorde ook nog eens drie keer, kwam al leen in de openingsset even in de problemen: 7-5, 6-2, 6-0. De zege van Connors, die na tien jaar een aluminium racket te hebben gebruikt over is ge gaan op een half groot grafiet racket, betekende zijn 72e in de open Amerikaanse kampi oenschappen. Daarmee pas seerde hij het totaal van Bill Tilden en is hij nog drie over winningen verwijderd van het record van 75 van Vic Seixas. DRUKPUNTMASSAGEINDE TOPSPORT AMSTELVEEN Af en toe lijkt het wel moderne tovena rij. Toen Johan Cruijff tijdens een wedstrijd neerknielde bij Edo Ophof en met een .schoenveter om zijn pink diens bloedneus binnen vier seconden deed stoppen, moet televisie-kijkend Nederland zich verbijsterd hebben afge vraagd wat dit nu weer voor techniek was. Het antwoord komt van Ajax-verzorger Rob Koster. Het blijkt de nieuwste van massage in de top sport te zijn, namelijk druk- puntmassage, ook wel acu- pressuur genoemd. Want net als acupunctuur gaat het uit van het prikkelen bepaalde acupunctuur- punten in het lichaam. De be doeling hiervan is het hele li chaam rustig en in balans te krijgen, zodat de grootste prestatie geleverd kan wor den. Het heeft niets te maken doping, omdat er aan het lichaam niets wordt toege- gd, maar het geeft wel ex- energie. „De Russen doen al jarenlang niets anders", weet Rob Koster die zelf meermalen Nederlands kam pioen schermen was en dus weet wat er in de topsport omgaat. „Als je goed kijkt, zie altijd tussen de wedstrij den door langs hun benen of nen wrijven. Dan activeren bepaalde meridianen ofte wel energiebanen in hun li chaam. Het was tijdens de we reldkampioenschappen in Helsinki ook heel duidelijk te bij de hoog- en versprin gers'. Rob Koster begon als chirope- dist en belandde als topspor ter als vanzelf in de sportmas sage. „Net als iedere andere sportmasseur masseerde ik al tijd naar het hart toe", vertelt hij in zijn praktijk in Amstel veen waar stapels boeken, een voetzoolreflex-kaart en een electro-acupunctuur-apparaat blijk geven van. zijn enorme belangstelling voor het wel en wee van het tyenselijk li chaam. „Maar ik merkte dat spieren in een bepaalde rich ting veel beter aanvoelden dan in een andere richting. Soms leek het wel dood weefsel. Ik ben gaan zoeken wat dat kon zijn. Ben litera tuur gaan lezen, heb lezingen en cursussen gevolgd en zo kwam ik er achter dat een aantal energiebanen in het li chaam juist van het hart af loopt. Elke energiebaan heeft weer een relatie met een be paalde groep spieren. Stel dat een nier wat zwak is, dan zal ook de nier-energiebaan zwak zijn, maar ook de groep spie ren die erdoor beïnvloed wordt. Als zo'n speler op die dag een wedstrijd moet spe len, moet je daar als verzorger iets aan doen. Dan kom je er niet met gewone massage". Op glad ijs Koster ontdekte dat Energie banen te beïnvloeden zijn door druk, wrijving, warmte, kou, kleuren, stroomstootjes en magneten. Toen hij het als één van de weinigen ging toe passen in de topsport, begaf hij zich onmiddellijk op glad ijs. Want veel yan de door hem aangeleerde technieken - electro-acupunctuur, acupres- suur, voetzoolreflextherapie, de Amerikaanse Touch for Health en de bloesemtherapie van dr. Edward Bach - zijn door hun ongrijpbaarheid in een kwaad daglicht komen te staan. Te veel kwakzalvers hebben ze dankbaar aange grepen om veel geld te ver dienen, omdat deze paramedi sche opleiding niet aan ban den ligt. „Ik heb er zelf ook de grootste moeite mee gehad", bekent de verzorgervan Ajax, die ze da gelijks toepast bij de Amster damse voetballers, de Neder landse schermbond, een aan tal KNVB-verenigingen en tal van atletiekclubs die topsport bedrijven. „Want veel van die zaken gaan zo onberedeneer- baar te werk. Maar aan de an dere kant is het ongelooflijk boeiend wat er gebeurt, want het werkt echt. De resultaten zijn duidelijk meetbaar en be wijsbaar met mijn electro-acu- punctuurapparaat. En elke behandelde topsporter is en thousiast als bepaalde span ningen als bij toverslag ver dwijnen en ze de energie door hun lichaam voelen stromen". Al meer dan elf jaar is Koster in vaste dienst bij Ajax. Toch heeft hij geen idee hoeveel topsportclubs drukpuntmassa- ge toepassen. „Iedereen doet daar heel geheimzinnig over", legt hij uit, „ik weet maar van een paar clubs dat ze het doen". Hijzelf is enthousiast over de resultaten, omdat er geen naalden aan te pas ko- 'men. „De meeste sporters vin den die naalden toch een enge toestand en je hebt ook nog wel eens bloedinkjes". Klagen Acupressuur beoefen je door met je vingers op vaste pun ten van zo'n energiebaan te drukken. Het electro-apparaat doet hetzelfde, maar dan door middel van stroomstootjes. Het bevordert het evenwicht in het lichaam, dat door aller lei invloeden verstoord kan zijn. „Topsporters klagen veel", aldus de masseur, „ze zijn zo met hun lichaam bezig dat ze elk pijntje en elk onge mak dubbel voelen. Ze willen zo dolgraag die topprestatie leveren, dat ze gemakkelijk te beïnvloeden zijn. Dat maakt hen pok heel kwetsbaar voor kwakzalvers, want ze zijn be reid alles aan te grijpen. Som migen zien me als een soort tovenaar, wat ik helemaal niet leuk vind. Want je moet enorm oppasssen dat je niet voor dokter gaat spelen. Als ik merk dat er iets aan de hand is, stuur ik zo iemand ook dadelijk door naar zijn huisarts. Ik ga niet zelf lopen rommelen. Mijn enige taak is hun nervositeit en spannin gen weg te werken en te zor gen dat hun lichaam in top conditie komt". Rob Koster maakt veel ge bruik van zijn electro-acu- punctuur-machine, een uit vinding van een Westduitse arts. Het apparaat meet pun ten op de energiebanen, waar door Koster kan zien hoe de dere tekorten zijn. Er hoort zelfs een speciaal medicijnen- blok bij, dat kan testen of een zieke speler wel de juiste me dicijnen heeft gekregen. Vol gens Koster is het apparaat van onschatbare waarde om een diagnose te stellen. Hoe wel de methode nog nieuw is en niet in het ziekenfonds pakket zit, maken veel fysio therapeuten en artsen in de topsport er gebruik van. Gevraagd naar zijn ervarin gen geeft Koster, die ook les in deze materie aan de Am sterdamse Academie voor Sport en Massage geeft, een aantal praktijkgevallen bij Ajax. „Eén van de spelers dacht dat hij een liesblessure had, maar ik kon geen afwij kingen vinden. Dus deed ik een aantal testen en daaruit bleek dat zijn nieren erg ge prikkeld waren. Toen bleek dat hij de vorige dag een hal ve boterletter had gegeten. Dat te veel aan suiker geeft klachten aan de liezen, net als alcohol. Het kan bijvoorbeeld ook in de enkels gaan zitten". Kleuren „Een andere speler klaagde over spanning in zijn schou ders. Bij hem ontdekte ik dat zijn blaas-meridiaan over-' energie had, doordat zijn rug- gewervels geblokkeerd wa ren. Ze trainden in rode T- shirts en op de een of andere manier had die kleur er iets mee te maken. Dus gaf ik hem een blauw T-shirt en rode sokken. Prompt waren zijn klachten verdwenen. Maar zodra hij dat rode T- shirt weer aantrok, kwamen zijn klachten na een tijdje te rug. Kijk, dat is nou zo'n frap pant voorbeeld van het on grijpbare in dit soort zaken. Er gaat iets uit van bepaalde kleuren, al weet niemand pre cies wat In de psychiatrie bij voorbeeld zetten ze mensen, die niet willen eten, in een gele kamer. Want geel is eet- lustopwekkend. In Amerika plaatsen ze agressieve misda digers in een volkomen roze kamer en ze komen er mak als lammetjes weer uit. Maar de man die de kamer moest schilderen kon na een halve dag niet verder, omdat hij van die kleur loom en lui werd. Daarom zijn kleuren in de topsport heel belangrijk, want ze hebben invloed op de pres taties". Het lijkt wel kolder als een verkrampte dijbeenspier wordt behandeld door een stukje gele zijde op de pols van de speler te leggen. Als spanning in de nek wordt weggemasseerd op de grote teen. Toch past een bekende schoenenfabriek hetzelfde principe toe door in de zool van haar sportschoenen op bepaalde plekken kleine mag neetjes in te bouwen. „Het werkt allemaal echt", verze kert Rob Koster, „ik heb ie mand behandeld die een ern stig auto-ongeluk had gehad, zonder dat hij hoofdsteunen in zijn auto had. Ik heb zijn nek behandeld door vijf mi nuten rondjes te draaien op zijn grote teen. Hij heeft geen last meer gehad, terwijl hij anders maandenlang nek- klachten had overgehouden. Maar ik geef zonder meer toe, dat het heel ongrijpbare mate rie is. Net als het feit dat je door je verstandskiezen te la ten trekken je kans op een hartinfarct met vijftig procent vermindert. Want ook dat is een vaststaand feit". CORRY VIS w m sreA/EMHAc&ti CMft, PJ2oê£H2. HET££NS wer yyNDÊRÉM, p/\r Ijww een ufciTee. pofoiAift... SPORTWERELD Voetbal FC Köln moet het voorlopig stellen zonder rech terspits Pierre Littbarski. Naar gisteren bleek, heeft hij dins dag bij de wedstrijd tegen Ar- minia Bielefeld een paar ge kneusde ribben en een inge klapte long overgehouden aan een botsing met doelman Kneib. Hockey André Bolhuis stopt als manager van de Ne derlandse herenploeg. De bijna 38-jarige tandarts uit Soest heeft deze functie twee jaar bekleed. Honkbal Haarlem Nicols is in Rimini het toernooi om de Europa Cup voor landskampi oenen begonnen met een forse nederlaag tegen Parma: 7-1. i Ant- Rimini won met 5-2 werp Eagles. Wielrennen Joop Zoete melk mocht gisteravond als winnaar van de profronde van Surhuisterveen een gouden fietsje ter waarde van 4000 gulden in ontvangst nemen. Hij zegevierde voor Jacques Hanegraaf en Bert Wekema. Voetbal Red Boys Differ- dange, de tegenstander van Ajax in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA Cup, heeft op de tweede dag van de Luxemburgse competi tie een gelijkspel (0-0) bereikt tegen Olympique Eischen. Atletiek Gerard Mentink (Daventria) won de halve ma rathon van Groningen in 1 uur, 5 minuten en 44 secon den. Motorsport De cross om het wereldkampioenschap in de 125cc-klasse worth volgend jaar in Oss gehouden. Het cir cuit De Witte Ruysheuvel t het decor voor de Grote Pri i Nederland. lis van Softbal Het toernooi om de Europa Cup wordt van 20 'tot 23 september in Nuenen ge houden. De deelnemende ploe gen zijn Lazio Roma (Ita), Meyzieu (Fra), Bagarmossen (Zwe), Horsholm (Den), Royal GM (Bel), Madrid (Spa), Ter rasvogels en DSS. Karate Julia Tol en Ingrid van Loon zijn de Nederlandse vertegenwoordigers in de cate gorie 60 kilogram tijdens de WK, die van 18 tot en met 21 oktober in Maastricht wordt gehouden. groep in het leven roepen. Dit heeft de Amsterdamse po litie voorgesteld aan minister Smit van Verkeer en Water staat, die het openbaar vervoer in haar portefeuille heeft. Vol gens de politie heeft de minis ter beloofd de kwestie te zul len opnemen met haar colle ga's van binnenlandse zaken en WVC. De Amsterdamse po litie heeft het voorstel gedaan naar aanleiding van de positie ve ervaringen die zij op dit ge bied heeft opgedaan. Een uit tien man bestaande zogenoem de klankbordgroep van het hoofdstedelijke korps begeleidt sinds enkele maanden bij uit wedstrijden enkele honderden F-side supporters van Ajax. Het resultaat van deze begelei ding - voorlopig nog een expe riment - is dat het vandalisme in treinen door de F-side sup porters 75 procent minder is geworden. Vandalisme ont staat vooral in de anonimiteit van een groep. Doordat de meereizende agenten en de supporters elkaar kennen, ver valt deze anonimiteit, aldus de Amsterdamse politie. De klankbordgroep vindt dat het maar eens afgelopen moet zijn met het „wapengekletter" van de KNVB en voetbalbe stuurders met betrekking tot lastige supporters. Van die zij de weten ze alleen maar steeds hardere maatregelen te beden ken. meent de groep. De klankbordgroep is er niet al leen voor voetbalsupporters. De groep is onderdeel van het „kleinschalig optreden-beleid" van de hoofdstedelijke politie en begeleidt bij voorbeeld ook - zichtbaar - demonstraties. Voetbalsponsors maken bezwaar tegen zaal- competitie profs DEN HAAG De spon sors van FC Den Bosch (Panasonic), Excelsior (Akai) en PSV (Philips) maken bezwaar tegen de door de KNVB verplicht gestelde zaalvoetbalcom petitie rond de jaarwisse ling. Deze competitie wordt gespon sord door Sony, die daarmee ook de nodige reclame zal ma ken. Dit botst met de belangen van de drie andere bedrijven, die opereren in dezelfde (elec- tronica)-branche. Hoewel het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB de profclubs heeft verplicht aan de zaal competitie mee te doen, lijken de clubs er reglementair toch onderuit te kunnen, ais zij dat willen. Het ziet er naar uit dat FC Den Bosch, Excelsior en PSV dat ten gerieve van hun sponsors ook zullen doen. PSV had trouwens al eerder be zwaar gemaakt tegen de door de KNVB opgelegde verplich ting, omdat het rond de jaar wisseling gevolg wil geven aan uitnodigingen voor veel lucra tievere toernooien in warmere oorden. sportuitslagen Wijgerden, Langeweg 2.5; 10. Kuijf. Ligterink 2; 12. Van Mil 1.5. TENNIS Open Amerikaanse kampioenscha pen op Flushing Meadow 6-3, 6-4; Jimmy Connors (Vst)-John Marcella Mesker/Christiane Jolissaint (Ned/Zwi)-Alycia Moulton/Paula Smith (Vst) 6-2 6-4; Betsy Nagelsen- /Wendy White (Vst)-Billie Jean King/Chris Lloyd-Evert (Vst) 7-6, 4-6, 6-3. WIELRENNEN Ronde van de Toekomst 2e etappe: 1. Van Brabant (Bel) 4.07,05 (met tijdvergoeding 4.06,50); 2. Bauer (Can) 4 07.06 (4 06.56); 3. Zi- inger (Zwi); 8. broznowski (vst); vaanhold (Ned); 10. Sremin (Ita); 11. Wojtinek (Fra); Frebert op 0 41; 5. Jarotsjenko (Sov); 6 Oegroemov (Sov) op 0.42; 7. Mot- tet (Fra) op 0 43; 8. Bauer. 9 Muller (Zwi) op 0.45; 10. Biondi (Fra) op 0 46; 11. Haflinger (Zwi) op 0.48; 12. Eaton (Vst) op 0.50; 13. Kozarek (Tsj) op 0.51; l Gomez (Fra); 15. Hernan dez (Spa); Nederlanders: 22. Nijboer op 0.58; 46. Boeve op 1.05; 53. Van Wijk op 1.10; 63. Vaanhold op 1.14; 64. Jakobs; 71. Van Orsouw op 1.17; 110. Klinge op 26.34. Van Holen (Bel); 3. Lagula (Spa); 4. Iglesias (Spa); 5. Fernandez (Spa); 6. (Spa) 4.33.38; 2. Oemlerre (Zwi) c. seconde; 3. Van Holen (Bel) op 0.02; 4 Gorospe (Spa); 5. Kelly (ler) op 0.03; 6. Schipper (Ned); 7. Laguia (Spa) op 0.05. 8 Leiarreta (Spa) op 0 06; 9. Munoz (Spa); 10. Ruiz (Spa) op 0.07.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17