Excuses keizer Hirohito voor Japanse overheersing in Korea Blanke ministers wijken voor menigte in Sharpeville Honecker verkeek zich op Moskou verleg ijnstaking r^ijkt al bij voorbaat lislukt Eerste pak sneeuw Prins Charles zweert jagen en vlees af Russische stafchef vervangen f 585.. SIJTHOF|pjRS na BUITENLAND fteidtxzQowiant VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1984 PAGINA 15 gen t leestervervalser bekent leugens IAMBURG Konrad Kujau, de „schrijver' ilse dagboeken van Hitier, heeft voor de rechtbank Hamburg verklaard dat hij tegenover de politie ;ft gelogen over zijn levenswandel. Zo had Kujau :egd dat hij officier in het Oostduitse leger was ge en had gestudeerd aan de militaire academie Luxemburg van Oost-Berlijn, alvorens hij zich 1957 in West-Duitsland vestigde. Op de vraag of /as, antwoordde Kujau gisteren met een irt: „Nee". Hij was de DDR juist ontvlucht, toen hij het leger moest. Later heeft Kujau ook een keer jen de politie gezegd, dat hij een Westduitse kolo- jvl-b.d. was en werkte voor de Westduitse geheime ^koLnst. Op een verzoek van de Hamburgse officier ïn' Jian justitie deze tegenstrijdige verklaringen op te ,er 'rnelderen, antwoordde Kujau slechts: „Ik weet het e a'iet". Volgende week dinsdag gaat het proces ir> lamburg verder. Dan is het weer de Beurt kunn#ern"vers*aê6ever Heidemann. REGERING BOLIVIA: COUP VERIJDELD LA PAZ De Boliviaanse regering heeft verklaard een samenzwering van rechtse extremisten te hebben ontdekt. Daarmee is een staatsgreep door „groe pen met een erkende fascistische identi teit" verijdeld, aldus een militaire woord voerder in de hoofdstad La Paz. De acties waren voor het komende weekeinde ge pland in de Boliviaanse hoofdstad en en kele steden in de provincie. De politie noch het leger waren bij het komplot be trokken, aldus de verklaringen. De waar schuwing van de regering komt 10 we ken na een mislukte couppoging tegen de links-georiënteerde president Siles Suazo. Sinds Bolivia in 1825 onafhankelijk werd van Spanje heeft het land meer dan 180 militaire staatsgrepen doorgemaakt. Ontmoeting tussen Shultz en Gromyko op 26 september WASHINGTON De Amerikaannse minister van buitenlandse zaken, Shultz, zal op 26 september zijn Russi sche ambtgenoot Gromyko, in New York ontmoeten. Beiden zijn dan aan wezig bij de zitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties. De ministers hebben elkaar in januari van dit jaar tijdens de Europese Ont wapeningsconferentie in Stockholm voor het laatst ontmoet. Volgens nog niet bevestigde berichten zal president Reagan op 24 september de VN toe spreken. Ondanks speculaties in die richting is het zeer onwaarschijnlijk, dat Reagan met Gromyko zal spreken. Wilhelm Teil heeft nooit bestaan GENEVE Volgens een nieuw leerboek op be paalde scholen in Zwitserland heeft de nationale held van dit land, Wilhelm Teil, waarschijnlijk nooit bestaan. „Hoe mooi de legende ook is", zegt het, „er zijn geen feiten om haar te staven". Het in het Frans geschreven boek wordt gedistribueerd op scholen in het Franssprekende westen van Zwitser land. Men vreest nu moeilijkheden met traditiona listen in het grotere Duitssprekende deel van het land. De legende wil namelijk dat Wilhelm Teil /n de veertiende eeuw leider was van een „guerrilla" in het oosten van Zwitserland voor onafhankelijk heid van het kanton Uri, dat door de Oostenrijkers was bezet. Hij werd door de Oostenrijkse gouver neur Gessier bedreigd met executie, tenzij hij met zijn pijl-en-boog van op 80 stappen een appel kon splitsen die op het hoofd van zijn Teil speelde het klaar rekende later met Gessier af. ~1 rotest aan truis tegen bezuinigingen ;tuur<# [O DE JANEIRO De di- teur van het ziekenhuis Cajazeiras in de Brazili- e staat Paraiba heeft vat hdch, naar het voorbeeld van toizus, op een kruis laten bin- et oifen en weigert eten en drin- om van de overheid subsidie voor zijn zie kenhuis te krijgen. Volgens >e plo^aziliaanse kranten eist hij neer geld voor aanschaf instrumenten, kookgas telefoon, maar ook voor ;t kopen van medisch ma- jriaal en levensmiddelen, idat hij de eerste nacht had irstaan, vertelde de 27-ja- Elizeu da Costa Virguli- dat hij pas van het kruis afdalen als de overheid Paraiba hem een toezeg- ig heeft gedaan. wil ij erbelti NDEN Een nieuwe inde van onderhandelin- u' ten tussen de Britse mijn- lerkersvakbond en de di- "nf^mie van de National e gevdoal Board, die voor zon- üch ntög op het programma opgei J3311» lijkt al bij voorbaat e^d Ijisliikt. Beide partijen Jrdii^Jebben inmiddels duide- i de gemaakt dat zij op de wil Onverzoenlijke standpun- g vamen blijven staan, die zij de ?s maanden dat de mijn- aking nu duurt onveran- xd hebben ingenomen. it gesprek van zondag zal, si het doorgaat, het eerste n disct>rden tussen mijnwerkers- Drman Scargill en mijndi- :teur MacGregor in twee landen tijd. De persoonlij- aanvallen die de twee ider ophouden op elkaar •oeren, lijkt de sfeer van gesprek echter weinig goede te komen. sdrijv n, jverba tl ssen hebben de leiders de Britse haven- en ver- ersbond aangekondigd dat havenstaking, die vorige ek werd uitgeroepen uit idariteit met de mijnwer- zal worden opgevoerd. zijn er plannen om de ha- gewoon wordt xgewerkt met vrachtwa- te blokkeren. Ook de rknemers bij de Britse ktriciteitsbedrijven heb- gedreigd het werk neer leggen. Bij de Britse spoor lijken acties tegen ge- ontslagen voorlopig baan. TOKIO Keizer Hirohito van Japan heeft gisteren te genover de Zuidkoreaanse president Chun Doo Hwan formeel zijn spijt betuigd voor 35 jaar van wreed Japans ko loniaal bestuur op het Kore aanse schiereiland. „Ondanks onze eeuwenoude betrekkin gen is het te betreuren, dat er in deze eeuw een ongelukkige periode tussen onze landen was, en ik meen dat deze zich Wekenlang heeft de Japanse pers gespeculeerd over de in houd van de keizerlijke ver klaring. De Japans-Koreaanse verhouding wordt nog steeds zwaar belast door het verle den. De Koreanen beschuldi gen de Japanners ervan dat zij in de koloniale tijd (1910-1945) hebben geprobeerd het Kore- speelt mee dat Zuidkoreanen in Japan als tweederangs bur- i zij zich tot de Japanse reli- gers worden behandeld. Ver- gie bekennen en de keizer hun eer bewijzen. Ondanks alle re cente officiële vriendschapsbe tuigingen zijn de Koreanen deze vernederingen nog niet vergeten. Tot op heden is de import van Japanse cultuur films en grammofoonplaten bijvoorbeeld nog steeds der vinden veel Zuidkoreanen dat Japan de afgelopen jaren een te grote (economische) in vloed heeft verkregen in Zuid- Korea. Keizer Hirohito stond met zijn verklaring voor een dubbele opgave: hij moest ge noegdoening schenken aan de Koreanen maar niet zodanig, streng verboden. Bovendien dat hij de Japai kwetsen. Ondanks het feit dat de verklaring van keizer Hiro hito zeer oppervlakkig was en geen echte verontschuldiging inhield, toonde president Chun Doo Hwan zich tevre den: „Wij zouden nu moeten besluiten de wereld een voor beeld te geven van goede be trekkingen tussen buren". Maar in Zuid-Korea waren de reacties aanmerkelijk minder positief. Toeristen in Zuid-Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland die dachten van een mooie nazo mer te kunnen genieten, kwamen gisteren bedrogen uit. Plotseling dalende tem peraturen, regen- en sneeuw val maakten er in enkele uren (voorlopig een einde aan deren waren alleen begaan- het zomerseizoen. In Oosten- baar met sneeuwkettingen. In rijk (Arlberg en Silveretta) en het Gotthard-massief yiel Zwitserland (Graubunden) zelfs meer dan een halve me- viel zoveel sneeuw, dat ter sneeuw. Op de foto een in sneeuwploegen de wegen het Zwitserse Chur gestrande moesten vrijmaken. Een aan- automobilist, die voor zichzelf tal passen werd gesloten, an- de weg moest vrijgraven. SHARPEVILLE Bezoe kende Zuidafrikaanse mi nisters zijn gisteren op ad vies van de politie gewe ken voor een menigte van ongeveer 2.000 zwarten die de hoofdweg door Se- bokeng bij Sharpeville blokkeerden. De ministers van 'openbare orde, defen sie, binnenlandse zaken en onderwijs, Louis le Grange, Magnus Malan, F.W. de Klerk en Gerrit Viljoen, zetten hun in spectietocht van de jong ste rellendriehoek Evaton, Sebokeng en Sharpeville enige tientallen kilome ters ten zuiden van Jo hannesburg per hef- schroefvliegtuig voort. De ministers waren Sebokeng ingereden in een gele bus met stalen gaas voor de ramen, die ter bescherming als het ware nister le Grange van openbare orde zei na afloop van het be zoek er niet van overtuigd te het het be- zijn dat .huurverhogingen de —erkelijke oorzaak van de on- jst zijn maar dat het duidelijk dat er bepaalde individuen tl organisaties zitten achter ■at in deze plaatsen gebeurt. ingeklemd werd door drie gro te gepantserde personeelsvoer- tuigen vol gewapende politie. Bij rellen vielen trokken gebied xn de voor gaande drie dagen in totaal 32 doden, deels als gevolg van po- litie-optreden, deels doordat met de blanken „collaboreren- door andere Laten wij n afppmaakt J. zwarten werden afgemaakt, uö rv=^foöZ^ W''~ zTT^Ófl'n Sebokeng ^maar dat de "°mie in ook daar scheen de rufi giste- ren te zijn weergekeerd. Mi- USKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse kroonprins Charles (36) deelt blijk baar het oordeel van veel getrouwde mannen, dat je uit liefde voor je vrou w en voor het behoud van de huiselijke vrede veel dingen moet laten. Op aandringen van prinses Diana is hij vegetariër geworden en lijkt hij van plan voortaan niet meer op jacht te gaan. Van prinses Diana is bekend dat zij een hekel heeft aan jagen. Charles heeft naar verluidt al zijn jachtgeweren aan zijn jongere broer Andrew gegeven, die zelf nog niet van plan is met jagen op te houden. De Britse Liga tegen Wrede Sporten juicht de „bekering" van kroonprins Charles uitbundig toe. Een woordvoerder van de Liga zei gistermiddag: „Charles beseft eindelijk dat hij de natie een slecht voorbeeld gaf". De Britse koninklij ke familie staat al jaren onder druk omdat ze zoveel jaagt. Ze volgt op dat terrein het voorbeeld van de Britse adel, die de jacht traditioneel als zijn voornaamste tijdverdrijf beschouwt. Een andere organisatie, de Liga tegen Bloed spor t, strijdt tegen de vossenjacht, die niet alleen door de adel maar ook door rijke lieden beoefend wordt. De vossen worden door jachthonden aan stukken gebeten. Zo geheten jachtsaboteurs van de Liga gebruiken diverse bestrijdings middelen, waaronder chemische vossengeurtjes die ze met spuitbussen aanbrengen op heesters en hagen. Ze blazen op jachthoorns en maken veel lawaai om de jagers en honden compleet in de war te brengen, zodat de achtervolgde vos sen ongedeerd kunnen ontsnappen. MOSKOU De chef van de generale staf van de Russische krijgsmacht, maarschalk Nikolai Ogar- kov, is van zijn functie ontheven en vervangen door een van zijn hoogste souschefs, maarschalk Sergei Akhromeyev. Dit heeft het persbureau TASS gisteren bekendge maakt. De 61-jarige Akhromeyev is behalve chef van de generale staf, eerste-vice-minister van defensie geworden. Tass meldde niet wat voor nieuwe functie Ogarkov had gekregen, maar militaire atta chés van buitenlandse ambas sades in Moskou zeggen al en kele maanden dat de 67-jarige Ogarkov in aanmerking komt voor de functie van minister van defensie als opvolger van de 75-jarige maarschalk Dmi try Oestinov, die zich hele maal op zijn politieke taken zou willen richten. Ogarkov is sinds 1977 chef van de generale staf en verdedigde als zodanig vorig jaar het neer schieten van het Koreaanse vliegtuig. In 1981 publiceerde hij een artikel waarin hij zei dat een kernoorlog de defini tieve krachtmeting tussen de twee supermogendheden zou zijn en hij impliceerde dat de Sovjetunie zou overwinnen. Oestinov publiceerde korte tijd later een eigen artikel waarin hij zei dat geen der twee su permogendheden een kernoor log kon winnen en dat zulk een oorlog beiden zou uitroei en. In het westen zag men in Oestinovs weerwoord een be risping voor Ogarkov. Sinds dien sprak deze in gematigder bewoordingen. Het is niet dui delijk waarom Ogarkovs nieu we functie niet bekend is ge- (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Wie om een mooie herfsttrip verlegen zit, kan eind september terecht in Bad Kreuznach aan de Nahe, de fraaie zijrivier van de Rijn. In het idyllische stadje, vlakbij Bingen„zijn weer volop hotel kamers te krijgen nu honder den diplomaten, ambtenaren en journalisten hun reserve ringen ijlings geannuleerd hebben. Want de Oostduitse partijleider Erich Honecker, die in Bad Kreuznach zijn ge sprekken met bondskanselier Helmut Kohl zou voeren, blijft aan gene zijde van het IJzeren Gordijn. Met een korte, droge, medede ling maakte Ewald Moldt, de permanente vertegenwoordi ger van de DDR in Bonn, deze week aan alle speculaties een einde. Honecker komt niet. De 'onwaardige discussie' in de Bondsrepubliek had het eerste bezoek van een Oostduitse partijleider aan West-Duits land onmogelijk gemaakt, zo heette het. Daags na de afzeg ging deed Honecker er tegen over Westduitse bezoekers in Oost- Berlijn nog een schepje bovenop. „De meest grove be ledigingen" hadden zijn be zoek getorpedeerd, zo zei hij. En met de regering in Bonn was „een normaal verkeer" momenteel onmogelijk, zo voegde hij er aan toe. Niette min hoopte hij zijn bezoek „zo snel mogelijk in te halen." Het kan niet anders of de af zegging heeft Honecker grote moeite gekost. De annulering bezorgt hem hoe dan ook pres tigeverlies. Niet alleen in het Westen, maar vooral ook in het Oosten. Want vooral de kleinere Oostbloklanden, voorop Hongarije, volgden met spanning Honeckers pogingen om ondanks de ijstijd in de Oost-West-betrekkingen 'een politiek van ontspanning te genover de Bondsrepubliek te voeren. Ook Hongarije met zijn economische banden met het Westen is geïnteresseerd in een grotere zelfstandigheid ten opzichte van Moskou. De voortdurende aanvallen van Moskou op Bonn en indi rect ook op Oost-Berlijn gaven het bezoek een steeds groter gewicht. Vooral ook omdat de DDR de Russische verwijten niet zomaar wenste te slikken. De Pravda-kritiek werd in Oostduitse kranten niet of slechts gedeeltelijk overgeno men. In de Oosteuropese ver houdingen was dat uniek. Ferm bleef Honecker beklem tonen dat juist in een tijd van sprakeloosheid tussen de we reldmachten de beide Duits- landen een bijzondere verant woordelijkheid hebben voor het behoud van de vrede. Maar juist ook omdat hij maandenlang zo stoer gedaan heeft, is het prestigeverlies dat Honecker nu lijdt des te gro ter. Andropov Ongetwijfeld moet Honecker tot de conclusie zijn gekomen dat de nadelen van een trip op dit moment groter zijn dan de voordelen. De DDR-partijlei- der en dat is belangrijk, heeft bij al zijn toenaderingen tot Bonn steeds gegokt op die kringen in het Kremlin die ondanks alle problemen met de Verenigde Staten kiezen voor een koers van ontspan ning. Voor de hoofdlijnen van zijn politiek tegenover Bonn had Honecker nadrukkelijk Sovjet-Unie heeft „begrip" voor afzeggen bezoek MOSKOU De Sovjet- Unie heeft gisteren gerea geerd op de afzegging door de Oostduitse partijleider Erich Honecker van zijn bezoek aan West-Duits land. Kremlin woord voer der Lomeiko zei dat het bezoek van Honecker een zaak van de bilaterale be trekkingen is tussen beide Duitse staten. De redenen voor het afzeggen zijn uit voerig in de verklaring van de DDR vermeld. Hij voegde eraan toe dat de Sovjet-Unie begrip heeft voor de beweegredenen. De Russische media heb ben overigens geen aan dacht aan het afzeggen van het bezoek besteed. Waarnemers leiden hieruit af dat de Sovjet-Unie over de kwestie, waarover de top verdeeld is, een discus sie wil vermijden. groen licht gekregen van de Russische partijleider Joeri Andropov, waarmee hij een uitstekende relatie onderhield. Eerste contacten met Andro povs opvolger Tsjernenko le ken Honecker in zijn opvattin gen te bevestigen dat hij de uitgestippelde koers kon blij ven volgen. Daar heeft hij zich echter in vergist. Weliswaar zijn ook recent nog signalen uit Moskou gekomen, bijvoor beeld via de regeringskrant Iz- vestia, die hem steunen, maar toch is de wind vanuit Rus land Honecker steeds nadruk kelijker in het gezicht gaan waaien. Wellicht ook omdat Tsjernenko's gezondheid slecht is, maken voorstanders van de harde lijn als minister van Buitenlandse Zaken Gromyko en zijn collega van Defensie Oestinov nu volledig de dienst uit. Honeckers steun in de Moskouse machtcentrale moet zo afgebrokkeld zijn, dat hij de trip niet heeft aangedurfd. Speelruimte Natuurlijk, de uitlatingen van een reeks Westduitse politici, voorop CDU-fractievoorzitter Alfred Dregger, hebben de DDR zeer geërgerd en Honec kers speelruimte nog verder verkleind. Bovendien getuigt het van politieke instinctloos heid dat bondskanselier Kohl aan de vooravond van een be zoek dat toch al gevoelig ligt, spreekt voor Duitsers uit ge bieden die sinds het einde van de oorlog bij Polen horen. Sinds 18 jaar had geen bonds kanselier meer deze „Tag der Heimat" bezocht. Daarmee heeft Kohl gratis munitie gele verd voor de Oostblokcampag- ne tegen het Westduitse „re- vanchisme". Toch zou Honecker over dit soort irritaties zijn heengestapt als de situatie in Moskou hem niet had genoopt zijn reisplan nen te laten varen. De afzeg ging illustreert hoezeer juist de Duits-Duitse betrekkingen af hankelijk zijn van de algeme ne Oost-West- verhouding. Want dat de Roemeense partij leider Ceaucescu en vooral zijn Bulgaarse collega Zjivkov, de trouwste paladijn van Moskou in het Oostblok, de komende weken Bonn bezoeken, kan in Russische ogen kennelijk wel. (ADVERTENTIE) r het Zwarte Woud: 7-DAAGSE VOLLEDIG VERZORGDE LUXE TOURINGCARREIS NAAR LENZKIRCH Vertrek zaterdag 15 september a De schoonheid van de natuur i Woud tot Duitsland. Helemaal in het zuiden daarvan zgn. HOCH-SCHWARZWALD. ligt op een 'hoogte van 800 meter het gezellige stadje Lenzkirch. Ons verblijf aldaar is in het Hotel Adler-Post. gelegen in het centrum, en met uitzicht op de bergen. Het ho tel heeft een uitstekend restaurant en daarnaast een 2-tal afzonderlijke gastenruimten. terwijl er bovendien op de etages nog diverse zitjes zijn. de beroemde watervallen bloemeneiland Mainau „subtropische" plantengroei als bananenplanten, vijgebomen en citroenbomen). Voorts een 3-tal halve dagtochten, naar Furtwangen, Triberg en het openluchtmuseum van Gutach, naar Schluchsee. het grootste meer van het Zwarte Woud, St. Bla- Op de terugreis besluiten we deze vakantietrip met een afscheidsdiner op Hollandse bodem. De prijs voor deze gezellige en interessante vakan tietrip bedraagt slechts 585.- per persoon op ba sis van VOLPENSION (dus incl. de lunches) en een 2-persoonskamer met douche en toilet. kamers. Gecombineerde reisverzekering 17,50 ƒ5,- poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6,- kosten. S Inlichtingen en boekingen telefo- nisch onder nummer 070-190882 oi persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag. (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur), •i 1® POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15