ij Ook een zwerver kan hulp krijgen Weer mens na transplantatie Volgend jaar meer vrije sectorwoningen jank Govers en Ie zwarte jurk m r~ ^BINNENLAND QeXdó&Qowiant VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1984 PAGINA 13 [eeste ambtenaren mder periodiek lEN HAAG Het plan van het kabinet om d larlijkse automatische verhogingen van ambte- ferensalarissen af te schaffen, is slechts op feertig procent van het overheidspersoneel van 'passing. De overige zestig procent ontvangt irlijks geen periodiek, om de doodeenvoudige ^en dat deze ambtenaren al aan de top 1 i loonschaal zitten. Overheid wil belang in bedrijven kwijt DEN HAAG Een interdepartementale werk groep onder leiding «van ambtenaren van het mi nisterie van financiën beziet de mogelijkheden voor de overheid om aandelen in bedrijven af te stoten. Verkoop van het overheidsbelang in circa 50 bedrijven zou 2,5 miljard gulden op kunnen le veren. In een nota van Economische Zaken was er al eerder dit jaar voor gepleit het overheidsbelang in het bedrijfsleven nog eens nader te bekijken. Desgewenst kan het aandelenpakket geleidelijk worden afgebouwd, zo adviseert de nota. De nota kwam gisteren voor het eerst aan de orde, bij een kamerdebat over het staatsaandeel in de bandenfabriek Vredestein. Volgens minister Van Aardenne (economische zaken) moet een eventue le vermindering van het overheidsbelang in be drijven van geval tot geval bekeken worden. Rienk Kamer krijgt uitstel LOS ANGELES Het strafproces tegen de 41-jarige Nederlander Rienk Kamer is tegen de uitdrukke lijke wil van de verdachte in uitge steld tot 8 januari volgend jaar. Aanvankelijk zou het proces in de Amerikaanse stad Los Angeles op 18 september beginnen. Volgens Henry Rossbacher. officier van justitie in Los Angeles, blijft Kamer achter slot en grendel. De beslissing om het proces uit te stellen is genomen in het belang van Kamer zelf. Rechter Richard Gadbois zou van oordeel zijn dat de Nederlander zich nog on voldoende op zijn proces heeft kun nen voorbereiden. IJzermeteoriet gevonden DENEKAMP In de buurt van het Overijsselse Vrooms- hoop is een ijzermeteoriet van 3,33 kilogram gevonden. Het komt zelden voor dat een ij zermeteoriet van een dergelijk gewicht wordt aangetroffen. „Meestal wegen ze slechts een paar gram", zegt woordvoer der Gosemeijer van de Ster renwacht in Denekamp. Om vast te stellen of het om een ij zermeteoriet gaat, heeft de sterrewacht een stuk van de buitenste-verkoolde laag afge- bijtende ei wintercollectie van 'turier Frank Govers Amsterdam bracht \ral de zwarte zijden \tgaansjurk weer hele- laal terug. Doorgaans iet een verlaagde taille en heel vaak met rokken 'n. de klassieke lengte. Dus net op of over de 'nie. De kuit- en enkel- \nge rokken waren er v verigens eveneens te vin- en. In dat kleine veelbe- iroken zwarte uitgaans- rkje, al dan niet met pa- 'lsnoer gedragen, toonde couturier een ongeloof- -tik groot aantal varian- n. Zo'n jurk heeft soms m mooie mouw met lan- manchet of kan de im- essie wekken van twee ken die elegant over :aar heen worden ge- igen. •I japonnen zijn ongetail- rd. Zij worden met een sjiek hoedje met lange veer en gittenkralensnoeren en rbellen totaal anders. Naast eden als kleine dopjes zijn ook grote schilderachtige etten die iemand geweldig men staan. Zoiets flatteert oral de vrouwen met het zo- naamde 'hoedengezicht'. 'inig was de tulband met de gevleugelde strik voor het hoofd. Zulke accessoires \ken geruite mantelpakken pantalonpakken van tweed t speelser. Vooral de rode hotse ruiten knalden er uit. ook de warme wit-zwart ilokte wintermantel was erg oi. Net als een ongetailleer- mantel van een grove vis ta tstof met brede half losse aag. Bij effen mantels heeft ruggedeelte er vaak een 3 paneel overheen. Dit vooral opmerkelijk fraai de auberginekleurige nappa mantel. Met zeer brede afisch was het dessin verder rwerkt in een rood zwarte i gedragen op een zwart le fti rok. Hq blouses van paarse zijde dessins zagen er or at ie f en een beetje ge- de vaarlijk uit door aparte belij ning. Datzelfde geldt ook voor de grillig mooie rood-zwarte en groen-zwarte cocktailcrea ties met draperieën rond de taille en strikken op de heup of bij de hals. Voor de avond waren er van met pailletten bezaaide zijde schitterende avondjurken en avondpakken die een vederlichte indruk maakten. Ondanks de inge houden doffe bruine, paarse of metaalachtige tinten had deze avondkleding een onmisken baar cachet. Frank Govers Couture wordt dan ook terecht nu al door so listen op het podium van de Metropolitan in New York ge dragen. De show eindigde dan ook met de song 'New York, New York' wat velen deed vermoeden dat Frank Govers een Amerikaanse tournee zou gaan maken. Maar dat is niet PHI A BARUCH GEMEENTESECRETARIS WADDINXVEEN: WADDINXVEEN „Het kan toch niet waar zijn dat iemand in Ne derland niet geholpen wordt". Het zit J. Meule- man, gemeentesecretaris van Waddinxveen, hoog, dat het beeld is ontstaan dat Van Eijk, een 37-jari- ge ex-inwoner van Wad dinxveen, door toedoen van de sociale dienst een zwerversbestaan moest leiden in de polders rond Waddinxveen. Van Eijk is eerder deze week door de. politie van Waddinx veen in zijn schuilplaats langs Rijksweg 12 aangehou den. Toen had hij al ruim an derhalf jaar als een eenzaam dier in de buitenlucht ge leefd. Hij dronk water uit de sloot en leefde onder meer van weggegooid voedsel dat hij in vuilniszakken aantrof. Verder stroopte hij de omge ving af en pleegde een groot aantal inbraken in auto's, schuren en bouwketen. Via tussenkomst van de Al gemene Reclasserings Vere niging in Leiden is Van Eijk nu ondergebracht in „Cen trum Onderdak", een adres voor onbehuisden in deze stad. Op zijn eigen verzoek schermen de reclasserings- vereniging en het opvangte huis hem af van de buiten wereld. Hoewel deze zwerver al of niet tegen wil en dank ongetwijfeld een in teressant verhaal kan vertel len, wil hij in alle rust genie ten van een echt bed en een maaltijd. Zonderling „Wij zijn eigenlijk door een tip van een tuinder op zijn spoor gekomen", zegt Van Bergen van de gemeentepoli tie Waddinxveen. „Een paar maanden terug ontdekten spelende kinderen in de pol der een eilandje op een kruispunt van brede polders loten. Ze vonden er allerlei vreemde spullen en waar schuwden de politie. Onze mensen vonden er een merk waardige verzameling varië rend van afval, gereedschap, huishoudelijke artikelen, tot een snelkookpan en cassette bandjes. Het leek erop dat een paar jongeren of één of andere zonderling hier va kantie hielden. Er lagen ook een paar met stro gevulde zakken die als bed dienden en er was een soort tent ge maakt van een stuk plastic dat tussen de bomen gespan- De spullen werden meegeno men naar het bureau, waarna de politie constateerde dat het ging om gestolen goede ren. Er was echter geen spoor dat kon leiden naar de dief. Wel kreeg de politie regel matig melding van kleine diefstallen en inbraken bij tuinders en aannemers in de omgeving. Kort geleden kwam er een tip binnen van een tuinder bij wie was inge broken. Hij had de dag voor de inbraak een zwerversach- tig type op zijn erf aangetrof fen. Na verspreiding van het signalement en door een toe vallige samenloop van om standigheden vonden politie mensen op 28 augustus een andere „vakantieplek", nu langs Rijksweg 12. Daar is Van Eijk aangehouden, aldus Van Bergen. Kerngezond „Hij was kerngezond, maar zeer vervuild. Wij hebben van hem begrepen dat hij vóór zijn zwerversbestaan in zijn onderhoud voorzag door zo nu en dan bij tuinders en aannemers te werken. Waar schijnlijk heeft Van Eijk, hij is een boerenzoon, steeds graag willen werken. Want toen hij geen werk meer kon vinden is hij naar België ge gaan om daar aan de slag te komen. Toen hij na een tijdje terugkeerde naar zijn woon plaats, lukte het hem niet een uitkering te krijgen. Volgens hem, omdat hij niet meer als n Waddinxveen stond ingeschreven. Wij kre gen echter de indruk dat hij niet goed raad wist met de weg die men moet bewande len om aan een uitkering te komen. Daar is hij waar schijnlijk op afgeknapt", al dus Van Bergen. Gemeentesecretaris Meule- man ontkent ten stelligste dat Van Eijk door toedoen van de sociale dienst een zwerversbestaan moest lei den. „Hij is inderdaad éénmaal bij ons geweest, maar hoewel ik het dolgraag zou willen ver tellen, voert het te ver om in de krant te zetten wat de man nu precies wel en niet heeft gedaan. Daarvoor is het teveel een privé-kwestie". „Moet u luisteren, die man had hier een woning, maar omdat hij lange tijd zijn huur niet betaalde, is die woning op een gegeven moment ont ruimd. In die tijd was hij al in geen velden of wegen te bekennen. Op het moment van de ontruiming hebben wij hem evenmin gezien en sindsdien ook nooit meer wat van hem vernomen. Kijk, natuurlijk hadden wij hem kunnen helpen, maar dan had hij zich wel moeten mel den". Inmiddels heeft de reclasse ring een uitkering voor Van Eijk aangevraagd. OP TRANSPLANT OLYMPICS: AMSTERDAM Niet pas in 1992, maar nu al staat Amsterdam in het teken van de Olympische Spelen. Maar liefst 350 sporters uit 22 landen bestrijden elkaar dit weekeinde in Amsterdam op een sportieve manier in het kader van de zogeheten Transplant Olympics. Het belangrijkste verschil met de „echte" spelen is echter dat deze mensen overigens geen van allen topsporters een niertransplantatie hebben ondergaan. Tijdens de openingscere monie, gisteren in het Amsterdamse Wagenerstadion, loste staatssecretaris i. van der Reijden van WVC het startschot voor de olympische gebeurtenissen. Zoals bij echte Spelen was er een vlaggenparade, gepaard gaand met veel muziek en kwamen pa rachutisten uit de lucht vallen. De Transplant Olympics wordt sinds 1978 voor de vijfde keer gehouden; eerder waren onder meer Portsmouth (GB), New York en Athene gastheer. Het doel van de spelen is vol gens drs. Bernard Cohen, di- rekteur van de Stichting Euro transplant en secretaris van het organisatiecomité, „dat de maatschappij ziet dat patiënten die een niertransplantatie heb ben ondergaan, gewone gezon de mensen zijn. Ze functione ren normaal dank zij de nier van een ander. Deze mensen willen eigenlijk geen patiënt meer genoemd worden". De stichting Eurotransplant is organisatie die Nierziekte met dieet te stoppen BOSTON Een grotendeels vegetarisch dieet met weinig eiwit kan de ontwikkeling van nierziekten bij sommige pa tiënten stoppen. Dit melden Amerikaanse artsen in Boston die het dieet hebben uitgepro beerd bij zeventien patiënten. Tot dusver kon de medische wetenschap nog weinig doen om het beloop van nierziekten te beïnvloeden. Meestal moet uiteindelijk worden overge gaan tot regelmatige bloedzui- Bij zeven van de dertien pa tiënten wisten de Amerikaan se artsen het ziekteproces niet temin te stoppen. Bij drie pa tiënten werd de achteruitgang van de nierfunctie door het dieet vertraagd. computer snel een geschikte patiënt opspoort. „De stichting, die opereert vanuit een kan toor op het terrein van het Academisch Ziekenhuis Lei den, bemiddelt dus zogezegd in organen. Daarbij gaat het in zeventig procent van de geval len om nieren", zegt Cohen. Die nieren vormen nu juist de reden van diens deelnemen in de organisatie van de Transplant Olympics. Cohen heeft zijn hoop gevestigd op de extra aandacht die de spelen kunnen trekken van potentiële donors, hopelijk resulterend in het invullen van een zogeheten donor-codicil. Daarmee geeft iemand te kennen dat zijn nieren, of misschien nog wel meer organen van zijn li chaam, na overlijden gebruikt mogen worden voor een trans plantatie. Dat is erg belangrijk, aldus Cohen, omdat in de Bene lux, West-Duitsland en Oostenrijk nu al vijfduizend mensen op een gezonde nier wachten, duizend meer dan in 1983. „Die ont wikkeling stelt ons voor grote problemen, omdat het aantal do noren geen evenredige stijging kent", constateert Cohen. Overigens bevinden zich als speciale gasten onder de deelne mers vier sporters uit Engeland, die een ruilhart hebben. Een andere bijzondere gast is het 9-jarige ex-nierpatiëntje Masaru Yokura uit Japan. Hij is de jongste deelnemer aan de spelen en weet zich dit weekeinde gevolgd door een Japanse filmploeg, die over een periode van enkele jaren een documentaire over hem samenstelt. Bij het sportprogramma zijn voor de deelnemers 's avonds bar becues, rondvaarten en een aantal feesten georganiseerd. Zon dagavond is de sluitingsceremonie met een groot banket in het Hilton hotel. Ui voor slechtst functionerend adviescollege DEN HAAG Eén keer per jaar dient aan het slechtst functio nerend adviescollege van de regering een ui te worden toege kend als symbool dat het soms om te huilen is met het stelsel van advisering. Een voorbeeld is een tijdelijk college dat al 19 jaar bestaat. Deze suggestie deed mr. H. Tjeenk Willink, de rege ringscommissaris reorganisatie rijksdienst, gisteren in Den Haag op de werkmiddag „De toekomst van de externe advisering". In haar eindrapport kwam de projectgroep externe advisering, die de externe adviesorganen van de regering heeft doorgelicht, tot de conclusie dat van de ongeveer 350 permanente externe ad viesorganen er in totaal 165 kunnen worden opgeheven, en dat ongeveer 40 die naast hun adviestaak nog andere taken hebben, van die adviestaak ontheven kunnen worden. Meer vrouwen op schepen van marine DEN HAAG Er bestaat voldoende reden om voor lopig door te gaan om op twee marineschepen, de bevoorradingsschepen Zuiderkruis en Poolster, vrouwen aan boord te plaatsen. De weerstanden daartegen zijn onvoldoen de grond om het varen met vrouwen te stoppen. Zo luidt de conclusie van de projectgroep vrouwen in de Koninklijke Marine, na haar vervolgrapportage over de pe riode juli 1982 tot juli 1983. Daaruit blijkt dat de ervarin gen en opinies over het werk duidelijk positiever of minder negatief zijn dan over de le venssfeer en dat vrouwen zelf over het geheel duidelijk posi tiever zijn dan de In de verslagperiode zijn geen concrete gevallen gemeld van daling van de operationele ge reedheid en is geen enkele klacht ontvangen over onge wenste intimiteiten. Bij de Ko ninklijke Marine zijn momen teel 530 vrouwen in dienst, bij de Koninklijke Luchtmacht werken 324 vrouwelijke mili tairen, en bij de Landmacht ongeveer 500. Een hamertje tik en hamerbankje met gekleurde figuren en pinnen (links) is gisteren bij de verkie zing „speelgoed van het jaar" in de Utrechts jaarbeurs bekroond in de categorie baby- en peuter speelgoed. Voor de knutselaars koos de jury een graveerset uit (rechts). Ander speelgoed dat in de prijzen viel was een waterspel voor kleuters, een verplaatsbare knikkerpot en een puzzel van vijf duizend stukjes voor oudere kinderen. RIEMELS teöje 30MS-2IN OM iet me NAAC Her taphuis TE CAAN? 7pw! DAN (cunjij MEEJEN BPENGE*/ met JE td'. het cxjü/k wertAMs. in hoêfau-êeM I ÈVfeN MIJN N/flJUË PASPORT AF TE" HAOÊM,, DEN HAAG Staatsse cretaris Brokx van Volks huisvesting wil het aantal vrije sectorwoningen in het bouwprogramma voor 1985 bijna verdubbelen: van tien- naar negentien duizend woningen. Op die wijze kan op het totale bouwvolume, dat blijft ge handhaafd op 102.000 wo ningen, fors worden be zuinigd. Het gaat daarbij om vrije sectorwoningen, waarvoor een eenmalige aanmoedigingspremie van 6500 wordt gegeven. Het bouwprogramma voor '85 zal op Prinsjesdag bekend worden gemaakt. Zoals bekend is Volkshuisves ting door minister Ruding aan geslagen voor 180 miljoen aan extra besparingen. Door een verschuiving in het bouwpro gramma door te voeren (meer vrije sector ten koste van de veel duurdere gesubsidieerde woningwet- en premiekoop woningen) kan op het budget worden bespaard, zonder dat het aantal te bouwen wonin gen volgend jaar omlaag hoeft. Het aantal woningwetwonin gen zal waarschijnlijk met dui zend worden teruggebracht tot 33.000. Het aantal duurdere premiekoopwoningen (premie- B) word met 2000 gereduceerd tot 9000 woningen. Verder wordt het totaal' aan premie huurwoningen nog eens met 1000 verlaagd. Op de huursub sidie wordt volgend jaar niet beeuinigd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13