5 Zuid-Afrika stuurt leger naar Sharpeville VS testen nagebouwd Sovjet-mini-ruimteveer Westduitse politici geven elkaar de schuld Enorme verkiezingswinst Canadese conservatieven OPNIEUW ZWARE ONGEREGELDHEDEN Gesprek over mijnstaking weer op de lange baan mo BUITENLAND CeidócSoivitmt WOENSDAG S SEPTEMBER 1984 PAGINA 11 Indonesische ex-vice-president Malik overleden JAKARTA De voormalige Indonesi sche vice-president Adam Malik is op 67-jarige leeftijd in zijn huis in Band ung overleden. Malik was elf jaar mi nister van buitenlandse zaken tot 1977 en vervolgens vice-president in het ka- Ibinet-Suharto. In 1983 werd hij in die (functie opgevolgd door generaal Umar IVirahadikusumah. Malik, een van de bekendste en kleurrijkste Indonesische staatsmannen, hielp aan het einde van de jaren '60 bij het stichten van de As- isociatie van Zuidoost Aziatische Lan den (ASEAN), waarin zijn land banden kreeg mét Thailand, Maleisië, Singapo re en de Filippijnen. China wil bij Interpol LUXEMBURG De Chinese Volksre- Cubliek heeft gevraagd om aansluiting ij Interpol, de internationale organisa tie waarin nationale politiekorpsen sa menwerken. Dat is gisteren bekendge maakt op de algemene vergadering van Interpól in Luxemburg. Als China als lid wordt geaccepteerd, wordt het het eerste grote communistische land dat zich bij Interpol aansluit Kleinere communistische lid-staten zijn Joego slavië, Roemenië en Hongarije. Op de agenda van de vergadering van de 135 lidstaten van Interpol staan de interna tionale handel in verdovende midde len, de valsemunterij en het internatio nale terrorisme. Zimbabwe laat Muzorewa vrij HARARE De regering van Zim babwe heeft oud-premier bisschop Abel Muzorewa vrijgelaten. Muzo rewa heeft biina een jaar gevangen gezeten zonder dat er een aan klacht tegen hem was ingediend. Muzorewa, die in 1979 voor de on afhankelijkheid van Zimbabwe premier was, werd verleden jaar oktober gearresteerd, vier dagen na terugkeer van een bezoek aan Is raël. Hij werd er van verdacht met Zuid-Afrika samen te zweren tegen Zimbabwe. De bisschop verklaarde tijdens zijn gevangenschap goed te zijn behandeld. ROGERS: EUROPESE SAMENWERKING BIJ WAPENFABRICAGE BERGEN De opperbevelhebber van de NAVO- -strijdkrachten in Europa, de Amerikaanse generaal Bernard Rogers, heeft er bij de Westeuropese bond genoten op aangedrongen samen te werken bij de wapenfabricage om de kosten van verbeterde con ventionele defensie te drukken. Rogers vroeg ook om „een bescheiden aanvullend offer van de lidsta ten van de NAVO om het militaire bondgenootschap voldoende in staat te stellen een Russische conven tionele aanval te weerstaan. Als die doelstellingen niet werden verwezenlijkt, zei hij, bleef hem geen andere keus over dan in het geval van een aanval te vragen om vroegtijdige inzet van kernwapens. Vol gens hem heeft de NAVO haar conventionele defen sie ondergeschikt gemaakt aan de nucleaire. Regering Polen overweegt „tijdelijke verbanning" WARSCHAU De Poolse regering 6tudeert op een wijziging van de strafwet zodat „tijdelijke verbanning mogelijk wordt in gevallen van „ern stige misdaden tegen de staat". Volgens regerings woordvoerder Urban hebben ettelijke landen bui ten Europa laten weten dat zij bereid zijn „tijdelijk verbannen" Polen op te nemen. Voordat in juli in Polen een amnestie werd afgekondigd voor de po litieke gevangenen, had de regering in Warschau bij herhaling „tijdelijke ballingschap" aangeboden aan de elf leiders van de oppositie (vier van het KOR en zeven van Solidariteit). De elf onder wie Adam Michnik en Jacek Kuron, hebben dat steeds geweigerd. Politiemannen overleggen wat te doen met drie plunderaars die wer den gearresteerd tijdens de onge regeldheden in de zwarte voorstad Sebokeng nabij Johannesburg. SHARPEVILLE In de ■Zuidafrikaanse zwarte woonsteden rond Johan nesburg is het gisteren voor de tweede achtereen volgende dag tot zware Ongeregeldheden geko men. De regering in Pre toria heeft militairen in gevechtstenue naar de zwarte voorstad van Jo- nannesburg, Sharpeville, gestuurd. Zij patrouileren voor regeringsgebouwen. Volgens de politie zijn in Sharpeville en omliggen de zwarte woonsteden ninsteris 26 mensen ge dood en 46 gewond. t)e Zuidafrikaanse pers spreekt van honderden gewonden. Huiien, garages en andere ge bouwen werden in brand ge stoken en winkels geplunderd. Politie-eenheden patrouilleer den in pantserwagens in Shar peville en nabijgelegen woon steden. Zij maakten gebruik van traangas en rubber kogels maar schoten ook met scherp om de orde te herstellen. De politie heeft gevraagd om legerhelikopters en grondtroe pen voor surveillance. Een functionaris belast met de vei ligheid in de zwarte woonste den verklaarde later dat de troepen die waren belast met bewaking van overheidsge bouwen weer zouden worden teruggetrokken. Tien van de 26 doden vielen door politie-optreden. De poli tie vond gisteren lijken van personen die waren gewurgd, verbrand of doodgestoken Onder de slachtoffers zijn ook leden van gemeenteraden van woonsteden, waartegen de woede van de zwarten zich voor een deel richtte. De oh- lusten waren de ergste sinds die van Soweto in 1976, toen 575 doden vielen. De onlusten waren maandag begonnen in Sharpeville en naburige woonsteden als Sebo keng. Evaton. Boibateng en Bophelongm. Directe aanlei ding vormden huurverhogin gen en het slechte onderwijs voor zwarten. Bisschop Desmond Tutu, se cretaris-generaal van de Zuid afrikaanse Raad van Kerken (SACC) heeft inmiddels in een telegram gevraagd om spoed overleg met premier Botha en twee ministers. „We doen in Christus' naam een beroep op u deze week spoedoverleg te hebben met kerkleiders", staat in het telegram. Tutu spreekt van een „ontvlambare situatie die wanhopig verslechtert" en noèmt het een noodzaak dat de autoriteiten gaan praten met de authentieke leiders van de zwarte gemeenschap. „Dit is de tijd voor staatsmannen", aldus Tutu. De bisschop heeft een bezoek aan de Verenigde Staten uitgesteld vanwege de situatie in zijn land. Donder dag komen Zuidafrikaanse kerkleiders en het uitvoerend comité van de SACC bijeen. Chinese mannen moeten oudere vrouwen trouwen PEKING -— De Chinese man moet zijn ouderwetse manne lijke trots" inslikken en het trouwen van oudere vrouwen overwegen, schreef gisteren een dagblad in Peking. ..Enke le onderzoeken tonen aan dat veel gezinnen waarin de vrouw ouder of even oud is als de man erg gelukkig zijn al dus het blad. „En vrouwen die ouder zijn dan mannen ont zien hun echtgenoten meer", voegt de krant er aan toe. De Chinese overheid maakt zich sinds een aantal maanden bezorgd over het toenemende aantal alleenstaanden voor al vrouwen boven de 30. Velen in deze categorie behó ren tot de generatie wier hu welijksplannen werden verij deld toen zij tijdens de chaoti sche Culturele Revolutie van 1966-76 naar het platteland werden gestuurd. Volgens de krant moet men daarom van het traditionele vooroordeel af. dat een man een vrouw ttouwt die jonger is. Niet veel vrijge zellen zouden aarzelen om een vrouw te trouwen die tien jaar jonger is, maar een huwelijk met een vrouw die zelfs maar één jaar ouder is. is tot op he den uitgesloten, aldus Guang- ming. (Vervolg van de voorpagina) BONNUit Moldts korte verklaring over het niet- doorgaan van het bezoek van partijleider Honecker aan West-Duitsland valt af te leiden dat de deur niet helemaal is dichtge slagen. Door de heisa die in de Bondsrepubliek over het bezoek is gemaakt, is het geplande tijdstip van eind september ..niet meer realistisch", zo heet het. Een -later bezoek blijft mogelijk. Met name heeft de Oostduitse rege ring zich gestoten aan een uitlating van CDU-fractie- voorzitter Alfred Dregger dat de „toekomst van West-duitsland er niet van afhangt indien de heer Honecker ons met een be zoek vereert." Moldts verklaring werd on middellijk als een officiële stellingname van het regime in Oost-Berlijn door het Oost duitse persbureau ADN ver spreid. Hoewel geen nieuwe termijn is genoemd hoopt Bonn dat Ho necker nog dit jaar zal komen. De Westduitse staatssecretaris Jenninger beklemtoonde giste ren dat de Westduitse regering de reden voor de afzegging van het bezoek niet kan accep teren „De Bondsrepubliek is een land waar iedereen vrij zijn mening kan zeggen. De regering heeft er herhaaldelijk op gewezen dat Honecker wel kom is", aldus de staatssecreta ris, die er aan toevoegde dat Bonn ervan uitgaat dat de af zegging van het bezoek niet leidt tot een verslechtering van de betrekkingen tussen beide Duitse staten. Onmiddellijk na de afzegging bekritiseerde de SPD-voorzit- ter en vroegere bondskanselier Willy Brandt de politici uit het regeringskamp, die met hun „amateuristisch gezwets mede verantwoordelijk zijn voor de huidige situatie". Brandt, de grondlegger van de Westduitse Oostpolitiek, kreeg steun uit onverdachte hoek. Franz Josef Strauss, voorzitter van de Bei erse CSU, wees erop dat hij weken geleden al de politici in Bonn had gewaarschuwd voor „schadelijk en oppervlakkig gezwets'" aan de vooravond van het bezoek. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De waarde van het Britse pond heeft gis- Iterert een forse klap gekregen omdat de voor morgen geplande nieuwe onderhandelingen tussen de stakende mijnwerkers en hun bazen zijn afgelast. Voor deze mis lukking, die het afsluiten van eventuele compromissen nog meer zal bemoeilijken, stellen beide partijen el kaar aansprakelijk. Stakingsleider Arthur Scargill zegt dat de algemene directie van ide staatsmijnen (de zogeheten National Coal Board) zich heeft ilaten beïnvloeden door dé regering Thatcher. Volgens minister van energie Peter Walker houdt de regering zich echter nog steeds buiten het conflict. President ïan Macgregor van de Na tional Coal Board beweert dat de nieuwe onderhandelingen niét van de grond kunnen komen, omdat de mijnwerkers weigeren over mijnsluitingen de inzet van de stakingen te'praten. Scargill en zijn volgelingen weigeren zich neer te leggen bij het feit dat de meeste oude mijnen niet genoeg meer opbrengen. Volgens Macgrégor zijn de stakingsleiders en de mijndirecteuren Gezamenlijk tot de conclusie gekomen, dat een nieuw gesprek dus weinig zin heeft. Op het vakbopndscongres in Brighton werd gistermiddag het woord gevoerd door Labourleider Neil Kinnock. Hij maakte er een scherpe uitval tegen de Conservatieve premier Thatcher van. Kinnock zei. dat Thatcher beter een oplossing van de mijn- werkersstaking in de hand zou werken dan te vechten tegen haar eigen volk. De Labourleider verklaarde zich volledig soli dair met de stakende mijnwerkers, maar hij raadde hen wel aan voortaan geen geweld meer te gebruiken. Ongeluk op luchtvaartshow Politiemannen en brandweerlieden lopen langs het wrak van een Canadees transportvliegtuig, dat gisteren op de internationale luchtvaart6how in het Britse Farnborough verongelukte. De drie Inzit tenden (de gezagvoerder, de tweede piloot en een passagier) bleven ongedeerd. De tweemotorige turboprop van het type De Havilland Buffalo klapte tegen het beton van het vliegveld, nadat hij niet uit een stijle afdaling in een horizontale positie had kunnen komen. Patiënten dood door voedsel vergiftiging in Brits ziekenhuis LONDEN In een psychia trisch ziekenhuis in Wake field, in het Engelse Yorks hire, zijn elf patiënten over leden als gevolg van een voedselvergiftiging, zo heeft een woordvoerder van de Britse gezondheidsdienst meegedeeld. Meer dan 50 mensen in het ziekenhuis lij den momenteel nog aan de infectie, waardoor eind au gustus 300 patiënten en 40 le den van het personeel waren getroffen. Kernmerken zijn overgeven en uitdroging. Er is een onderzoek begonnen om de oorzaak van de voed selvergiftiging vast te stellen. OTTAWA De Canadese Progressief-Conservatieve partij is de grote overwinnaar geworden van de giste ren in Canada gehouden parlementsverkiezingen. Vol gens de laatste cijfers heeft de partij van de 45-jarige Brian Mulroney 211 van de 282 zetels in het Canadese parlement gekregen, een winst van 108 zetels. De rege rende Liberale partij verliest 107 zetels, van 147 naar 40. De overige zetels gaan naar de Nieuwe Democrati sche partij. Door de verkiezingsuitslag zal John Turner de geschiedenis ingaan als de Canadese premier die het kortst regeerde. Twee maanden geleden volgde hij Pierre Trudeau op. die na een regeerperiode van bijna zestien jaar de actieve politiek de rug toekeerde. Turner zelf heeft zijn zetelin het Canadese parlement kunnen behouden, maar elf ministers hebben in nun kiesdistricten nederlagen opgelopen. Mulroney's zege is zeer opmerkelijk, ómdat de voormalige zakenman slechts een jaar partijleider is en nog geen jaar een zetel in het parlement heeft. Twee factoren hielpen hem ziin partij naar de overwinning te slepen: Mulroney spreekt vloeiend Frans en Engels en is afkomstig uit Quebec. De voorlopige uitslagen geven namelijk aan dat de partij van Mulroney 58 zetels (van de 75) heeft bemachtigd in het voor namelijk Franstalige Québec, waar zij er in de vorige verkie zingen slechts één kreeg. Ook in Ontario, het hart van Cana da's industrie, behaalde zij een indrukwekkende overwin ning met 67 van de 95 zetels. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater- dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. s het lelaar ander hem at de nkele n nu Bt be« '.Xn filate- jt op BAL WASHINGTON Ame rikaanse spionagekuns- tmanen hebben nieuwe bijzonderheden aan het licht gebracht over de zeer krachtige Russische raketcombinaties, die mo menteel voor een eerste lancering in gereedheid worden gebracht op de basis Tjoeratam. Daar naast blijken Amerikaan se ruimtevaarttechnici een aantal geheime wind- tunnelproeven te hebben uitgevoerd mét een nage bouwd model van de kleine Sovjet-ruimtepen- del, waarmee de Russen tot dusver drie (onbe mande) proefvluchten hebben gemaakt Een van de nieuwe raketten is bijna 75 meter lang. Vol gens het doorgaans welinge lichte Amerikaanse vakblad „Aviation Week and Space Technology" ontlenen de mo toren van deze raket hun stuwkracht aan de verbran ding van vloeibare waterstof en dito zuurstof. Schattingen geven aan, dat hiermee ladin gen van ongeveer vijftien ton in een baan om de aarde kun nen worden geschoten, wat in grote lijnen overeenkomt met het vermogen van de (vroege re) Amerikaanse Saturnus IB. Het wordt niet uitgesloten ge acht dat deze raket onder meer zal worden gebruikt voor lanceringen van beman de versies van de Russische mini-shuttle, waarvan een verkleinde uitvoering al en kele proefvluchten heeft ge maakt. James Beggs. directeur van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA), heeft daar overigens zijn twijfels over. Hij zegt te vermoeden dat dé Russen met het toestelletje alleen maar wat ervaring willen opdoen zijn met hét oog op de veel grotere „shuttle", die de Sovjets over enkele jaren in gebruik hopen te nemen en die in grote lij nen overeenkomt met Amerikaanse soortgenoot. Het meest in het oog lopende verschil is, dat de Russische shuttle niet mét eigen moto ren is uitgerust, zoals bij de Amerikaanse ruimteveren (Columbia, Challenger, Disco very en Atlantis) wèl het ge val is. Beggs wijst erop, dat de Russen vaak met prototypes werken, die naderhand nooit in produktie gaan. Dat zou met de huidige mini-shuttle ook het geval kunnen zijn. De geheime windtunnelproe- ven in NASA's Langley Re search Center (Hampton. Vir ginia) met het nagebouwde schaalmodel van de Russische mini-shuttle blijken te hebben aangetoond, dat het toestel bij zijn terugkeer in de aardse dampkring als het ware bin nen zijn eigen schokgolf blijft vliegen. Hij heeft namelijk niet, zoals de Amerikaanse ruimtependels, vleugels die buiten een dergelijke schok golf uitsteken. In de praktijk betekent dit, dat de wrijvings- temperaturen bij de terugkeer ook aanzienlijk lager blijven dan bij toestellen als Challen ger en Discovery het geval pleegt te zijn en dat er dus ook minder zware eisen zul len kunnen worden gesteld aan de beschermende mantel van het voertuig. „De proeven bij Langley zijn voor ons niet meer dan een routinekwestie", zegt James Beggs. „We willen nu een maal graag weten wat de Sov jets doen op het gebied van de ruimtevaart én gaan dan na of er in hun technologie as pecten zijn, die wij ook zou den kunnen gebruiken, De Russen doen in feite pre cies hetzelfde met bijvoor beeld de ontwikkeling van hun eigen grote ruimtependel, die ondanks bepaalde ver schillen, veel overeenkomst vertoont met de Amerikaanse shuttles. Van Sovjet-zijde wordt dat ook zonder meer erkend. „Het heeft geen zin", zeggen ze, „om het wiel twee keer uit te vinden...". De tweede van de nieuw door de Sovjet-Unie ontwiknelde raketten, zal in zijn operatio nele gedaante ongeveer hon derd meter laag ziin, maar voor de eerste vlucht lijken de Russen gebruik te gaan maken van een versie zonder de bijna 35 meter lange derde trap. Wel is de geheel wit ge spoten raket voorzien van vier krachtige steunmotoren. elk met een lengte van zo'n 55 meter, die volgens Ameri kaanse experts op de veel stuwkracht leverende combi natie van vloeibare waterstof en vloeibare zuurstof zullén werken. Tot nog toe hebben de Russen die combinatie nog nooit in de ruimtelijke prak tijk toegepast, in tegenstelling tot de VS, West-Europa en zelfs China. Er z(jn tevens sterke aanwijzingen dat de Sovjets die vloeibare water stof in een sneeuwachtige vorm willen gebruiken, waar door er ook een grotere hoe veelheid in de brandstoftanks kan worden meegenomen. In zijn operationele versie zal de Russische superraket onge veer 150 ton in één keer in een baan om de aarde kunnen brengen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11