2 il Filacento9 een postzegelfeest voor verzamelaar en zn gezin Geheim onderzoek naar torpederen kruiser Belgrano Onze loonoffers moeten nu vruchten afwerpen" Hoogstandjes van een aartsfilatelist BINNENLAND/BUITENLAND" w CcidócSommit WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1984 PAGINA 10 gUI' (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het wrak van de oude Argentijnse kruiser Generaal Belgra no, dat sinds 2 mei 1982 roest op de bodem van de Zuidatlantische Oceaan, blijft voor de Britse rege ring-Thatcher een heet hangijzer. De Belgrano werd op die datum getor pedeerd door een onder zeeër van de Britse Mari ne. De Argentijnen verlo ren hierbij 368 jonge man schappen en officieren. Het spook van de Belgrano achtervolgt de regering-That- cher omdat rechtgeaarde Brit ten zich schamen over dit zwa re verlies aan mensenlevens dat, naar achteraf bleek, vol komen onnodig is geweest. Het torpederen van de Argentijnse kruiser was een rechtstreeks gevolg van Thatchers harde aanvalspolitiek. Hoewel ze dit met klem ontkent, werd de Britse premier hierin hoofdza kelijk gedreven door politiek eigenbelang. Vele parlementaire interpella ties, talrijke stukken in toon aangevende kranten en een ophefmakend boek. The Sin king of the Belgrano. hebben de Britse regering er eindelijk toe gebracht een geheim on derzoek in te stellen naar de omstandigheden waaronder de Belgrano tot zinken werd ge bracht. De opdracht voor deze nasporingen kwam kortgele den van Defensieminister He- seltine zelf. Zijn departement in Londen beschikt over een lijvig Bel- grano-dossier. Het is zó geheim dat er naar verluidt maar vier exemplaren van bestaan. Vol gens ingewijden klopt de in houd volledig met die van di verse andere documenten ge wijd aan het Belgrano-inci- dent, die sedert 1982 verza meld worden door de Labour- parlementariër Tam Dalyell. Dit Lagerhuislid probeert de regering-Thatcher in verle genheid te brengen over haar oorlogsbeleid ten tijde van het Falkland-conflict. Volgens Dalyell is de zuivere waarheid nog veel belastender voor premier Thatcher dan men zich ooit had kunnen voorstellen. Vóór de Britten het Argentijnse oorlogsschip met man en muis naar de kel der stuurden, had het elektro nische spionagecentrum in Cheltenham geheime marine- boodschappen opgevangen, die uit Buenos Aires afkomstig waren. Het inmiddels berucht geworden GCHQ wist de Ar gentijnse code te kraken. Op die manier kwam de regering- Thatcher met zekerheid aan de weet. dat de Argentijnen hun oorlogsvloot teruggeroe pen hadden. Op grond van dat bevel was de Generaal Belgrano niet lan ger meer op weg naar het door de Britten verboden gebied rond de Falkland Eilanden. De kruiser wijzigd» op 2 mei 1982 om 9.00 uur 5 morgens zijn koers. Elf uurater, toen hij goed en wel oj weg was naar Argentinië, wed hij door de Britten tot zinkei gebracht. Premier Thatcher hd dit be volen; haar bevel wrd per sa telliet door het mainehoofd- kwartier van Nortivood bij Londen overgeseindnaar een onderzeeër in het ziden van de Atlantische Oceaa, die het onmiddellijk uitvoere. Uit een recente opiiepeiling blijkt inmiddels, dat 1 procent van de Britten nieuwe diplo matieke betrekkingen met Ar gentinië verlangt. Volgens de zelfde Gallup-peiling is 67 pro cent van de Britse onderdanen van oordeel, dat hun land geen 600 miljoen pond per jaar kan blijven uitgeven om de Falk land Eilanden te verdedigen tegen mogelijke nieuwe Ar gentijnse aanvallen. Ook is 94 procent van de Britten er voor Argentijnen de graven van hun op de Falkland Eilanden gesneuvelde familieleden te laten bezoeken. Inde iex-v Mali JAKAI ische vi (67-jarig jung ov inister .en ven binet-S functie iWiraha ibekend staatsm ,de jare lyociatic den (A 01 Een beeld van de in richting van de ruim 1900 kaders, waarin de vele duizenden zegels wachten op de ten toonstellingbezoekers. DEN HAAG Alsof ze bij het naarbinnert wande len in één gigantisch, bij na uit z'n band barstend postzegelalbum verdwij nen. zo zullen de ver wachte 40.000 tot 100.000 bezoekers zich waarschijn lijk voelen wanneer zij van 6 tot met 9 september het Congresgebouw in Den Haag betreden voor de aldaar ingerichte Inter nationale Postzegelten- toonstèlling „Filacento". De Hagenaars zullen zelfs even naar de vertrouwde, overdekte entree van deze Haagse cultuurtempel zoe ken. Vergeefs, zélfs daar een zee van zegels. Immers, alle zalen en centrale ruimten van het Congresge bouw leverden bij elkaar nog te Weinig plaats op óm de tus sen de driehonderduizend en een half miljoen bezienswaar dige postzegels ten toon te stel len. Genoodzaakt was men daarom de grote voorluifel af te schieten, opdat de aldus ..in gepolderde" ruimte als extra tentoonstellingshal kon wor den ingericht. De aldus ge wonnen ruimte werd eveneens opgevuld met een gedeelte van de in totaal 1900 „kaders"; ver ticaal opgestelde tentoonstel lingsborden waarop men de zegels, enveloppen en ander ..füatelaria" aan twee kanten kwijt kan. Aanleiding voor de gratis toegankelijke Filacento is het feit dat in 1884, een eeuw geleden dus, de eerste „filate listische" vereniging in Neder land werd opgericht, te weten de „Nederlandsche Vereeni- ging van Postzegelverzame laars" en dat de filatelistische bedrijvigheid in ons land ge-, durende die honderd jaar ge stadig is toegenomen. De organisatie van deze, op merkelijk veelzijdige tentoon stelling is. verenigd in de Stichting Filatelie, feitelijk in handen van de handelaren (i.e. de Nederlandsche Vereeniging van Postzegelhandelaren), een tamelijk grote „exploitant" (i.e. de PTT. die aan het uitbren gen van enkele tientallen spe ciale zegels per jaar ettelijke tientallen miljoenen guldens verdient) en de verenigde ver zamelaars (i.e. de Nederlandse Bond van Filatelisten-Vereni gingen). In elk geval zorgden de mensen die het evenement op poten hebben gezet voor een groot verschil met andere tentoonstellingen Doorgaans waren zulke bijeenkomsten slechts bestemd voor de bloed serieuze filatelist. Op de veel zijdige Filacento, met z'n prijs vragen. jeugdconcours. lezin gen. PTT-film over postzegels verzamelen en zelfs kermisat tracties en andere activiteiten voor kinderen, komt het hele verzamelaarsgezin aan z'n trekken. De Filacento belooft een irt- drukwekkende tentoonstelling te worden met internationale inzendingen. Van de ruim 1900 kaders worden er ruim duizend gevuld door tweehon derd leden van verenigingen, aangesloten bij de Nederlandse Bond van Filatelisten-vereni gingen. alsmede door eregas ten. jongeren en studiegroe pen. binnen- en buitenlandse handelaren bemannen bijna 1000 stands. Verder nemen zes Europese landen deel (België. Duitsland. Frankrijk. Groot- BrittanTe, Luxemburg en Zwit serland). die samen met Ne derland elk een representatie ve inzending verzorgen. Aan deze officiële landeninzendin- gen is weer een grote prijs vraag verbonden, waarmee de bezoekers die de njooiste in zending herkenden en voor spelden geheel verzorgde rei zen kunnen Andere prijzen zijn te door de veertien teams uit tien landen die deelnemen aan de finale van het derde interna tionale filatelistische jeugdcon cours, dat gewijd is aan het le ven en werk van Rembrandt. De vorige twee jeugdconcour- sen zijn gehouden in Polen (1973) over Copernicus en in België (1979) over Rubens. Onder de te bezichtigen verza melingen postzegels zit bij voorbeeld een deel van de top collectie der Britse Royal Phi latelic Society, te welen de be roemde verzameling van wij len D.C. Gray, die voor het eerst in Nederland té zien is. Deze collectie vertegenwoor digt een waarde van enkele miljoenen guldens. Overigens is voor de totale tentoonstel ling, die enkele tientallen mil joenen waard is. een professio neel bewakingsteam ingescha keld, terwijl een groot bedrag aan verzekeringsgelden is be taald. Ruim 1000 kaders zijn inge deeld in een aantal catego rieën. Zo kan men verzame lingen bekijken over zeppelin- post, rampenpost. de postauto- matisering in Japan, motief verzamelingen over roofvo gels,kerken. mijnbuw. vrijmet selarij en talloze andere onder werpen. Alle inzendingen staan beschreven in eeh spe ciale tentoonstellingscatalogus, die vijf gulden kost. PTT En de PTT zou de PTT niet zijn als zij temidden van zo veel zegels niet even een post kantoortje zou openen. Het kantoortje is er bij voorbeeld om eerstedagstempels af te ha len op enveloppen met de drie op 13 juni uitgegeven Filacen- to-zegels van 50, 60 en 70 cent, nu in een blokje te verkrijgen. Op de serie van drie zegels, ontworpen door Gertjan Leu- velink. dient een toeslag van 75 cent betaald td worden, uit welke opbrengt de tentoonstel ling moet worden gefinan cierd. Daarnaast verschijnt er ook een speciale tentoonstel- I 1 lingsenveloppe en kan men van Willem van Oranje, te- deze enveloppen door de PTT vens zien hoe de drie Filacen- laten afstempelen met een bij- to-zegels tot stand zijn geko- zondere tentoonstellingstem- men. pels. Het Nederlands Postmu- De openingstijden van Fila- seum laat. behalve een inzen- cento zijn op 6, 7 en 8 septem- ding over de zegels die in 1933 ber van 10 uur 's morgens tot zijn uitgegeven ter herinne- 7 uur 's avonds, op zondag 9 ring aan de 400ste geboortedag september van 10 tot 5 uur. Alle goede dingen bestaan in drieën. Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant. Deze ontvangl de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt hel abonnement betaald per U kwartaal STUUR EEN KOKER MET TENNISBALLEN AAN NAAM ADRES POSTCODE/PLAATSj Staur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VI) Den Haag (postzegel niet nodig). «S*£eklóei2ouwnt KEES VOORMEULEN (VERVOERSBOND) NA TWEE WEKEN ACTIES: ROTTERDAM Keés Voormeulen. eerste man van de Vervoersbond FNV. spreekt even met het thuisfront, dat de laat ste tijd zozeer zijn aan dacht moet ontberen. Hij heeft een „stampende' hoofdpijn. Als Vóormeu- lén de hoorn weer heeft neergelegd, moet hij nóg even een hoofdpijntablet innemen, „anders kom ik de avond niet door". Nog even dit. nog even dat, het leven van de leider van de Vervoersbond FNV is op 't ogenblik zeer ver moeiend. Het weekeinde heeft hij benut met alleen slapen, zegt hij. Al twee weken sleept het conflict in Rotterdam zich nu voort, zonder dat de standpunten van de partij en noemenswaardig tot el kaar zijn gekomen. De ba- SUSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM Uns öpnlakènd: de vierde lijmpoging is al weer in volle gang. met het Ge meentelijk Havenbedrijf als initiator. Keès Voormeulen is niet erg optimistisch. „Voor ons is de ww onbespreekbaar, de werk gevers op hun beurt willen weer niet praten over een vast dienstverband voor de werk nemers van Rotterdam Termi nal. Er lijkt maar heel weinig ruimte tussen die twee uiter sten te bestaan", stelt Voor meulen. Terwijl de bondsbestuurder de situatie van dit moment schetst, kijkt hij uit ovèr de immense Rotterdamse haven. Vanaf de twintigste verdie ping van het gigantische com plex aan de Galvanistraat, waar het Gemeentelijk Haven bedrijf haar kantoren heeft, is schitterend te zien wat volgens beide partijen de principiële inzet van het conflict is: het voortbestaan van de hele Rot terdamse haven. Voormeulen blijft benadruk ken dat het niet zozeer gaat om een probleem van 151 werknemers bij het stukgoed- bedrijf Rotterdam Terminal, maar een probleem waarbij de hele stukgoedsector betrokken is. Het gaat immers nog steeds om de uitleg van het sociaal akkoord, het stuk waarin af spraken zijn vastgelegd over de werkgelegenheid in de sec tor. „Hoe het conflict ook opgelost wordt, de met ontslag bedreig de mensen van Rotterdam Terminal moeten in de haven blijven, maakt niet uit waar. Want er is werk, dat is zeker. Daar draait het conflict om", is de overtuiging van Voormeu- len. „Bij de stakingen van 1979, toen het in dè stukgoed hele maal een rommeltje was, ging het in hoofdzaak óm één ding, namelijk dertig gulden per week erbij. Als met de werk gevers nu geen afspraken te maken zijn over werkgelegen heid, kunnen we net zo goed weer looneisen gaan stellen. Maar wat heb je aan vijftig gulden meer als jé in de ww terechtkomt? Het gaat ons Kees Voormeulen. eerste man van de Vervoersbond FNV; „Er lijkt weinig ruimte te zitten tus sen het standpunt van de werkgevers en onze bond". erom dat iedereen in de havén zijn boterham blijft verdienen. 'We hebben grote offers ge bracht om die werkgelegen heid te behouden". Juist die offers maken het voor Voormeulen moeilijk om nu op te hóuden met de acties. De messen zijn geslepen. Van daag is de haven getroffen door een 24-uursactie. Als Voormeulen had geweten dat rond het inmiddels be ruchte sociaal akkoord zoveel onenigheid zou ontstaan, was het dan vorig jaar nog tot een sociaal akkoord in de stuk goedsector gekomen? „Niet zoals het er nu staat", bekent de bondsbestuurder. „We hadden nog hardere af spraken moeten maken, zeker over het sen ais er tekorten aan werk nemers zijn in de sector. Het stuk is opgesteld op een mo ment dat er 1.100 mensen óver waren. Er is nu toch weer éni ge groei ontstaan". „De peildatumberekeningért tonen aan dat we in de haven mensen tekort komen. Maar, aan de andere kant heeft het akkoord nu ook zijn nut wel bewezen. 1.071 57-PJussers kregen de kans om vervroegd uit te treden. Zonder sociaal akkoord hadden die nu nog een arbeidsplaats bezet en was de ellende helemaal niet te overzien". Kort na de ellende van 1979 moest de Vervoersbond op boksen tegen het wantrouwen dat onder veel van de radica lere stukgoedwerkers nog overduidelijk leefde. Ze heb ben het de bond nooit verge ven dat ze zo laat kwam met steun aan de stakers van toen. „Een nieuwe garde", zoals Voormeulen het noemt is na 1979 aangetreden, en Voor meulen was erbij. „In de eerste maanden na het rumoer van 1979 kregen we in elke kantine waar we kwamen de vreselijkste ziektes toege wenst. Het was een hele toer om dat wantrouwen weg te werken. We hebben er bewust voor gekozen dat ons team ook mensen bevatte die zelf in deze sector gewerkt hebben". Het laatste restje wantrouwen is nog steeds niet weggeëbd, Voormeulen weet ervan. Waakzaamheid voor al te zeer rekenen op ieders steun blijft geboden. „Dat blijft nog wel zo tot het jaar 2080, vrees ik. Ge lukkig is niet iedereen koppig. Er is wel het één en ander veranderd. Nu is ons uitgangs punt: niet zoveel praten over poen, maar meer over werkge legenheid", zegt Voormeulen. „We hebben zelfs vijf procent loon ingeleverd omwille van het behoud vart werkgelegen heid. De havenwerker die vijf jaar geleden buiten de poort stond voor dertig gulden netto per week erbij, moest èen paar jaar later weer net zo veel in leveren voor werk. Ik vind dat dat offer zo langzamer hand zijn vruchten wel eens mag gaan afwerpen". HAAGSE VEIENIGINGSVOORZITTER MR. A. VAN )ER FLIER DEN HAAG Zn ogen beginnen te twinWen en over zijn gelaat glort ge leidelijk een vezaligd'e uitdrukking. De vrzame- laar over filate.stische hoogstandjes uit zii loop baan, smaakmakes van zijn collectie, filteraria waaraan meestal lage en ingewikkelde vrhalen zijn verbonden: ,Zo kocht ik eens in '6'op een ruilbeurs een kilo Po|se ze- fels aan een stand an de 'colse PTT. Daar voncik een zegpl tussen die de Duiiers in de Tweede Wereldoorlo aldus hadden gestempeld: jCatto- witz april 1943. 7-8 vnVvoor middag red.)". De Ditsers moesten die stad j het Duits dus gespeld: Kaowitz docr de volksstemmig in 1920 aan de Polen laten, /aar- door de naam verandei'e in Kattowite. Als je bovedien weet dat beide landen anaf dat jaar de aanduidigen „voormidcag" en „namidag" achterweg lieten en nog slechts 24-uursstempels ge bruikten, kan er maar »én conclusie zijn. De voor lijn zegel gebruiste stempel /as oorspronkelijk een Dits exemplaar var. voor 1920. tn- der de Polen heeft het chg daarna twintig jaar ergénsin een la van het postkantoorn Kattowïce gelegen, waarna e Duitsers er in de oorlogsjarn weer gewoon mee zijn gan stempelen. Dat zijn leuke di- gen, hè". Met graagte aan ht woord is mr. Anton van de Flier, voorzitter van de 371 le den tellende Haagsche vermi ging van Postzegelverzane laars, voorzitter van het Üe derlandsch Maandblad veor Philatelie en lid van het Coni- té Pers en Propaganda van (e Filacento-o'ganisatie. Zoeken ei vinden „Het leuke van verzamelen i< het vinden van dingen", zegt de pensioniris die tijd tekort komt. Een helaas even ont nuchterend? als Onvermijdelij ke verklariig van de aantrek kingskracht die postzegels op een postzegdverzamelaar heb ben. In cezelfde toonsoort geeft hij h»t volgende citaat van een jostzegèlhandelaar weer: „Postiegels moet je niet Zoeken, die moet je vinden". Minstens zc vanzelfsprekend als ondoorgundelijk en waar schijnlijk m«t één oog op zijn negotie uitg6prokén. Toch is de verzamelaar een voorstelbaar fenomeen. Wan neer een filaelist jarenlang te- gèn een groit, gapend gat in een album ;anKijkt. veroor zaakt door iet ontbrekende achtste zêgelle in een mooie, oude serie vai tien. Een omis sie in een ènissie, zogezegd, waaromheen n ai zijn catalo gussen in root rondje staat. Al die tijd is hi onderweg van veiling naar ruilbeurs naar tentoonstellinj en terug. En eindelijk, ergns, op een zon nige dag valtzijn oog op het lang verbeide lummertje acht. De verzamelar slaagt erin, koste wat kot, de postzegel naar zijn verzmeling thuis te brengen. Eeniaal binnen en ontdaan van choeisel en jas, danst, nee wie t hij de trap op naar zijn kame. Hij vat album en pincet en nst een gelukza lige glimlach uit hij het gat. De verzamelaa is voldaan. De serie is volmakt. hij is com pleet, af en prfect, een lust vóór het oog. 2> stel ik me, al thans één vai ie grote genoe gens van de jatzegelverzame- laar voor. Heel verh&i Luisterend nsr mr. Van dér Flier, zelf evenaar van een respectabele Midden-Europa verzameling, 'b het vooraf gaande fantasetje voor de ech te filatelist en toch wel al te simpele vooitelling van za ken. De reeste filatelisten hebben eenverzameling die op een of adere manier een eenheid vont, geografisch of thematisch f anderszins be paald. En hij verzamelt dan niet slechts zegels, maar bijna alles wat met de postale ge schiedenis rond zijn onder werp te maken heeft. Zo'n col lectie vertelt dan een heel ver haal. Mr. Van der Flier: „Zo héb ik bij voorbeeld twee séries zégels die zijn uitgegeven ter gele genheid van de bouw in 1882 van de St.-Gotthardtunrtel in Zwitserland. De eerste serie, een emissie naar aanleiding van het 50-jarig bestaan, da teert van 1932. Op de zégels staan de mensen die bij de bouw een leidende rol speel den. Op het velletje van de tweede serie, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan in 1982, staat echter het mónu- ment ter nagedachtenis van de arbeiders die destijds bij de bouw van de tunnel zijn omge komen. Een heel verschil en voor mij een teken van het veranoeren van de maatschap pelijke en sociale opvattingen in die tussenliggende vijitig jaar". Een ander postaal-historisch curiosum uit zijn verzameling, waarover mr. Van der Flier rtet veel smaak weet te vertel len, is de invloed van het al- esverslindende inflatiéspook «at in hei Duitsland van de ja- Mï twintig als eeh rondrazen- d heidebrand het Duitse geld stelsel tol op de grond toe af- bnndde. ,,0p het laatst moest om de vitr dagen nieuw porto woiden «itgégeven. En vjak vooi I dteember 1923, de da tum waanp dé nieuwe Rente- marl wed ingevoerd, was het helenaal tiet meer bij te hou den. Vo«r bepaalde zégels moest vogens een verorde ning xan de posterijen vier maal d« eop vermelde waarde worden „reergeteld". De grap is natuurlik om uit elke perio de een stul te hebben. Ik bezit bij vooxbeild vijf zegels van tien miljarc per stuk, waar voor des ©ns vier maal de waarde is btaald, 200 miljard Mark derhtlve. Tijdens de maand decenber 1923 konden die zegels mg gebruikt wor den. Ze warm toen één Pfen nig waard". Beleggers Over de waarde van zijn col lectie wenst mr. Van der Flier nie; uit te wijden. Zoals het eer waarachtig verzamelaar betaamt, spaart hij zonder wiistoogmerk. Het doét hem zelfs wel enige deugd dat de rn£rkt voor beleggers enkele jaren geleden zo in elkaar is gestort. Veel zegels doen nu nog maar de helft van het be- (Ver BOIs verk door van aan af t niet slag' in d het LOI tere gep! mijr lukï nog kaa IStal de s latei leden werden verkocht stiop voor die mensen natuur lijs, maar voor de verzame- lairs waren er veel leuke ze- gés voor aantrekkelijke prijs te koop. Het leuke is dat ik al mijn brieven frankeer met zo- rnerzegels van 65 cent van een paar jaar geleden, die ik voor 40 cent op de kop heb ge tikt". Zo levert zijn inzicht in ce postzegelmarkt een filate list toch nog wel eens wat op. GERRIT BAL

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10