TAFEL Britse theoloog hekelt Vaticaanse veroordeling IKV wil brede discussie met juristen W.T.VI De les van Suriname nu al vergeten achtergrond kerk en wereld brieven in zers ZEVENHOVEN >weer ÉiLu faidóaQowuwt MAANDAG 3 SEPTEMBER 1984 PAGINA 2 j Basisbeweging blijft in Raad van Kerken De Basisbeweging van Kritische Groepen en Gemeenten in Nederland zal het waarnemerschap bij de Raad van Kerken voortzetten. Dit werd zaterdag op een raadsvergadering van de beweging met 3? stemmen voor en één onthouding besloten. De Basisbeweging heeft er een proefperiode van drie jaar als waarnemer bij de Raad van Kerken op zitten. Nadrukkelijk kiest de Basisbeweging voor de positie van waar nemer, omdat zij geen kerkgenootschap wil zijn maar zich dwars door de bestaande Kerken heeft gevormd. Als de Raad van Kerken akkoord gaat met een vast waarnemerschap zul len zijn statuten moeten worden gewijzigd. Pax Christi: voortzetting hulp Nicaragua Ongeveer tweehonderd deelnemers aan een studiedag over Midden-Amerika, georganiseerd door Pax Christi en het Inter kerkelijk Vredesberaad IKV, hebben zaterdag in Utrecht een dringend beroep gedaan op de Tweede Kamerfractie van het CDA zich uit te spreken voor voortzetting van de economische hulpverlening van Nederland aan Nicaragua. De deelnemers zijn bevreesd dat het CDA zich achter het voornemen van mi nister Schoo zal scharen na vijf jaar opbouwhulp voor Nicara gua geen verdere bijzondere hulp meer te geven. Ook andere landen als Guatemala en El Salvador verdienen naar de me ning van Pax Christi en het IKV de aandacht, doch de hulp daar dient niet via regeringen te lopen. Het geloof is niet het begin, doch het einde van alle wetten. Een vooraanstaande -katholieke theoloog in Groot-Brittannië, prof. Ni cholas Lash uit Cambridge, heeft vanmorgen zijn mis noegen uitgesproken over de veroordeling van enkele as pecten van de bevrijdingsthe ologie door het Vaticaan. Naar het oordeel vah prof. Lash, die deel uitmaakt van de redactie van het interna tionale theologische tijd schrift „Concilium", vecht de congregatie voor de geloofs leer tegen windmolens en loopt zij in haar strijd tegen de bevrijdingstheologie het risico precies dezelfde fout te maken als in die tegen de vrijzinnigheid. Het Vaticaan heeft volgens prof. Lash de bevrijdingsthe ologie in haar consequenties veel verder ontwikkeld dan haar aanhangers ooit van plan zijn geweest. Conse quentie op consequentie sta pelend komt de congregatie voor de geloofsleer uit bij een produkt van eigen maaksel en op een punt, waarbij de bevrijdingstheologie een eind zou maken aan het christen dom. Prof. Lash, auteur van het in 1981 verschenen alom gepre zen boek met een visie van een theoloog op de gedachten van Karl Marx, getiteld „Een kwestie van hoop" wijst op het merkwaardige feit, dat het Vaticaanse document veel consideratie heeft met verdraaiingen van het chris tendom in het rechtse politie ke kamp. „Het ergste dat de congregatie in huis had voor bisschoppen die heulen met de akeligste regiems in La- tijns-Amerika is", aldus prof. Lash, „de opmerking dat hun gedrag niet strookt met de evangelische visie op dienst aan de naaste en blijk geeft van verouderde autoritaire opvattingen, waardoor armen schade lijden". Boff in Rome De Braziliaanse theoloog Le onardo Boff is gisteren in Rome aangekomen om vra gen te beantwoorden van het Vaticaan over zijn geschrif ten over de bevrijdingstheo logie. Bij aankomst verklaar de hij dat hij aanstaande za terdag ondervraagd zal wor den door de Westduitse kar dinaal Joseph Ratzinger, hoofd van de congregatie voor de doctrine van het ge loof. Hij zei te hopen dat de dialoog voor beide partijen vruchten zal afwerpen. I Het Vaticaan heeft Boff ge vraagd naar Rome te komen om te praten over zijn ge schriften. Boff is één van de meest uitgesproken vertol kers van de bevrijdingstheo logie, waarin wordt gesteld dat de kerk actief betrokken dient te zijn bij het bestrijden van sociaal onrecht. In een van zijn boeken stelt Boff dat werkelijke christelij ke bevrijding zowel religieu ze als politieke bevrijding be tekent. Bij het analyseren van klasseverschillen zegt hij dat de onderdrukten zich be wust moeten worden van hun situatie, zich moeten or ganiseren en stappen moeten nemen die zullen leiden tot een rechtvaardigere maat schappij. In het Vaticaan is bezorgd heid geuit over marxistische boventonen in deze analyse. En het is deze mengeling van marxisme en christelijkheid die Boff zal moeten verdedi gen. In de Braziliaanse kerk heeft Boff veel steun en hij fun geerde als adviseur van de Braziliaanse bisschoppencon ferentie en de Latijnsameri- kaanse conferentie van gelo vigen. Functionarissen van het Vaticaan zeggen dat Boff niet in de technische zin van het woord een dogmatiek proces zal ondergaan. Maar paus Johannes Paulus II heeft verleden maand al gezegd dat de solidariteit van de kerk met de armen niet kan worden „gedicteerd door een analyse gebaseerd op klasseverschil Qn klasse- strijd". Paus Johannes Paulus II heeft de 52-jarige professor Mario Agnes, voormalig president van de Italiaanse „Katholieke Actie", benoemd tot directeur van het dagblad van Vaticaanstad, „L'Os- servatore Romano". Agnes, christen-democratisch gemeenteraadslid van Rome, lector in de ge schiedenis van het christendom aan de universiteit en lid van de pauselijke raad-voor de leken, is de opvolger van Valerio Volpini, die de krant sinds januari 1978 heeft bestuurd. Op de foto overhandigt mgr. Eduardo Martinez, plaatsvervangend staatssecretaris van het Vaticaan de be noemingsbrief aan Mario Agnes (rechts). In het midden met bril staat Volpini. Naast hem staat zijn voorganger Manzini. Het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) wil in een brede discussie met juristen ant woord op zijn vraag, of het geen misbruik is van het in ternationaal recht om via een verdrag iets af te dwingen wat een bevolking niet wil. Aan de orde is het verdrag over plaatsing van kruisra ketten in Nederland. Dit is één van de plannen voor het komend half jaar die het IKV heeft aangekondigd op een persconferentie naar aanleiding van de Vredes- week 1984. Voorzitter Ben ter Veer zei dat het internationaal recht wordt misbruikt „om een on willig volk te disciplineren". Volgens Ter Veer is er geen duurzame politieke basis die het eventuele plaatsingsbe- sluit rechtvaardigt. Het is na melijk mogelijk dat een paar maanden nadat het verdrag met de Verenigde Staten is goedgekeurd, de parlemen taire meerderheid vóór plaat sing bij de verkiezingen in 1986 verdwijnt. Het IKV is van mening dat om die reden alvast een voorlopig plaatsingsverdrag is gesloten. Het IKV wil de Nederlandse parlementariërs op dit feit wijzen en aanhang zien te krijgen onder rech ters, advocaten en andere ju- Het IKV is van plan de ko mende maanden een „ronde te maken" langs de politieke partijen om te zien, hoe zij het kernwapenvraagstuk in hun verkiezingsprogramma opnemen. Mient Jan Faber, de secretaris van het IKV, vindt dat daar reeds een be langrijke stap in de richting van ontwapening kan wor den gezet. De Vredesweek, die wordt gehouden van 23 tot 30 sep tember, zal in het bijzonder zijn geconcentreerd op drie thema's de verbetering van de relatie tussen Oost en West, de kruisrakettenaffaire en de verhouding Kerk - po litiek. Wat dat laatste betreft zal er een inténsief overleg worden gevoerd tussen het IKV en de Kerken over de vraag in hoeverre de Kerk zich in politieke activiteiten en beslissingen mag mengen en wat de grenzen zijn aan de gehoorzaamheid aan de regering. Overigens ontkomt ook het Interkerkelijk Vredesberaad niet aan de bezuinigingen. Het „spannende en veel in spanning vragende jaar 1983" noopte het IKV tot een greep van 325.000 gulden uit de op gebouwde reserves. Aange zien het IKV geheel onaf hankelijk wenst te blijven („We krijgen geen subsidie, noch van Oost, noch van West", aldus voorzitter Ter Veer) zal de komende tijd een groter beroep worden ge daan op de donateurs en zal er meer moeten worden be zuinigd. Ham-omeletprei met tomaat en gebakken aardappelen chocoladevla met amandelsnippers Nodig voor twee personen: 3 eieren, 3 lepels melk, wei nig zout, peper 50 g schou derham, 15 g margarine; 10 g margarine, 1 ui, 0,5 kg prei, 1 vleestomaat, halve paprika, zout, peper, noot muskaat, peterselie; 0,5 1 kg aardappelen, olie, 15 g margarine, zout; 0,5 liter melk, 20 g cacao, 45 g suiker, 25 g maizena, 1 le pel amandelsnippers. Klop de eieren los met de melk en voeg zout, peper en kleingesneden ham toe. Laat de margarine in de koekepan smelten, schenk er het ei mengsel (of de helft daarvan, als de pan niet al te groot is) in en laat het op een niet te groot vuur stollen. Schep met een vork over de bodem van de pan het eimengsel naar het midden, de omelet wordt er luchtig door. Stop op tijd met scheppen, want er moet voldoende vloerbaar ei zijn om een rond omelet te kunnen vormen. Bak de omelet aan één kant, klap haar dubbel bij het uit de pan laten glijden. Fruit dunne uisnippers licht bruin in de margarine. Snijd de prei in de lengte een keer door en dan in stukken van zp'n vier centimeter. Was de groente en laat haar uitlek ken. Doe de prei bij de ui, sluit de pan en laat de groen ten tien minuten smoren. Controleer een keer of er* wel vocht in de pan staat, zo dat de groenten n/et aan branden. Snijd de paprika en ontvelde tomaat in stukjes en smoor ze vijf minuten met de prei mee. Breng het groente mengsel op smaak met zout, peper en nootmuskaat en strooi er fijngeknipte peter selie over. Booster de amandelsnippers al roerende lichtbruin in een droge koekepan, laat ze op een bordje afkoelen en gar neer er de chocoladevla mee. JEANNE CHAOS TROEF BU VOORBEREIDING APARTE STATUS ARUBA DEN HAAG De tijd begint te dringen, wil er nog iets terechtkomen van de afspraken die vo rig jaar maart zijn ge maakt tijdens de in Den Haag gehouden Ronde Tafel Conferentie (RTC) over de toekomst van de Nederlandse Antillen. Of zou het juist de bedoeling zijn dat een aantal van die met veel moeite be reikte afspraken stilletjes onder de tafel verdwij nen? Een ding is in elk geval wèl duidelijk: de voorbereidingen voor de aparte status van Aruba en de toekomstige sa menwerking tussen de overige eilanden verlo pen op zijn zachtst ge zegd chaotisch. Gaat het met de Antillen dezelfde weg op als met Surina- Op de Ronde Tafel Confe rentie in Den Haag werd vo rig jaar onder leiding van premier Lubbers het scenario opgesteld voor de staatkundi ge toekomst van de Neder landse Antillen. Dat was no dig, omdat Aruba streeft naar onafhankelijkheid en Neder land op de lange termijn van de overigp Antillen af wil. In het RTC-akkccoord werd onder meer precies vastge legd welke wegen Aruba moeten voeren naar de onaf hankelijkheid, die voor 1 ja nuari 1996 is gepland. De eer ste stap is de eigen plaats die het eiland met ingang van 1 januari 1986 krijgt binnen het koninkrijk, de zogenoemde aparte status. Gedurende de daarop volgende tien jaar zouden Aruba en de overige Antillen een unie moeten vormen (samenwerking op economisch terrein en de buitenlandse politiek). Als de ervaringen daarmee positief zijn kan de unie na 1996 voortgezet worden, zo werd tijdens de conferentie door premier Lubbers doorge drukt. Alle zes de Antillen hebben zich van meet af aan tegen de unie verzet en onlangs is dit onderdeel van het RTC- akkoord dan ook officieel op de Antillen ten grave gedra gen. Aruba ziet er niets in Minister De Koning tijdens zijn laatste bezoek aan de Neder landse Antillen. Naast de moeilijke besprekingen over de toe komst van de eilanden was er ook tijd voor een vrolijke noot: een volksdansje ter gelegenheid van de opening van een con tainerhaven op Curagao. omdat het eiland zo min mo gelijk met Curagao te maken wil hebben. De (al dan niet vermeende) overheersing door het grootste Antilliaanse eiland is een van de belang rijke drijfveren tvan de onaf hankelijkheidsbeweging. Daarin staat Aruba overigens niet geheel alleen. Soortgelij- ke geluiden zijn bijvoorbeeld ook op Bonaire te horen. Op hun beurt hebben de overige eilanden, mede door het op treden van de Arubaanse lei der Bettico Croes, geen enkel vertrouwen meer in een goe de samenwerking met Aruba. En alle zes de Antillen staan vervolgens weer wantrouwig jaarlijks overigens nog tegenover Nederland. aanzienlijk^ bedrag vangspremie nodig om orde op zaken te stellen. Met name de kleinere eilan den (Saba, Sint Eustatius en Sint Maarten) zouden van een pn ander de dupe wor den. Het wegvallen van de bijdrage van Aruba zal daar onder meer tot aanzienlijke begrotingstekorten leiden. Om die reden heeft de RTC vorig jaar besloten tot de op richting van een „solidari teitsfonds". Uit bijdragen van Nederland, Curasao en Aru ba moeten de begrotingste korten van de kleine eilan den worden gedicht. Los daarvan krijgen de Antillen Perikelen Dat wantrouwen wordt on der meer gevoed door de fi nanciële perikelen die met de aparte status van Aruba ge paard gaan. Het tot stand ko men van de aparte status gaat de overige vijf eilanden naar schatting 30 miljoen gul den kosten. Er moet immers een „boedelbeschrijving" worden gemaakt of uit te maken hoeveel Aruba bij de boedelscheiding uit de bezit tingen van de Nederlandse Antillen krijgt. Bovendien heeft Aruba een soort aan- ont- wikkelingshulp, in 1984 on geveer 250 miljoen gulden. De zes eilanden stellen zich nu op het standpunt dat Ne derland het meeste aan dat solidariteitsfonds zal moeten bijdragen. „Nederland heeft ons bij elkaar gebracht. Ne derland heeft deze eilanden gekoloniseerd. Nederland heeft ze bij elkaar gebracht, Nederland is dan ook verant woordelijk voor een deugde lijk bestuur van de kleinere eilanden wanneer Aruba uit treedt", aldus de Arubaanse leider Betico Croes. Minister De Koning voelt er echter niets voor „voortdu rend gaten op te vullen. Dat is korte-termijndenken. Ne derland wil liever voor de lange termijn investeren zo dat de afhankelijkheid van Nederland minder wordt". Hij heeft, tot woede van de Antillen, voorgesteld onge veer tien procent aan het fonds bij te dragen. Een gro tere bijdrage is wel mogelijk, maar zal dan ten koste gaan van het geld voor ontwikke lingsprojecten. De problemen liggen al met al hoog opgestapeld. De ove rige vijf eilanden weten nog niet hoe ze na het vertrek van Aruba verder moeten, maar weigeren over de nood zakelijke staatkundige veran deringen te praten zo lang Den Haag niet met meer geld over de brug komt. Een bij komend probleem is dat de regering Martina demissio nair is en er in de formatie pogingen op de Antillen vooralsnog weinig schot zit. Boze stemmen beweren dat daarbij opzet in het spel is, om Aruba dwars te zitten. Begin oktober hoopt minister De Koning weer naar de An tillen te reizen, om daar ver der overleg te kunnen ple gen. Dan moet er wel haast worden gemaakt, want het tijdschema voor de uittreding van Aruba komt behoorlijk onder druk te staan. Minister De Koning heeft duidelijk laten weten dat hij niets voelt voor een nieuwe topconferentie, omdat anders de RTC van vorig jaar net zo goed niet gehouden had hoe ven te worden. Hij heeft al ternatieven voor de unie van Aruba en de overige eilanden niet afgewezen, maar eist dat alle partijen er mee akkoord moeten gaan en dat die alter natieven dezelfde garanties voor rechtszekerheid bevat ten als het unieverdrag. Een zekere vorm van samenwer king tussen de eilanden op tal van gebieden is immers onontbeerlijk, om te voorko men dat de eilanden elkaar (economisch) naar het leven gaan staan. Janboel De vraag dringt zich lang zaam op, wat er moet gebeu ren als het tijdschema voor de aparte status van Aruba niet wordt gehaald. Volgens minister De Koning is dan niet te voorkomen dat Ne derland zich meer met de za ken gaat bemoeien, omdat anders een janboel dreigt. Zo heeft de Arubaanse leider gedreigd dat hij, als de datum van 1 januari 1986 niet ge haald wordt, naar alternatie ven uit zal zien. Hij noemde als mogelijkheid dat Aruba eenzijdig de onafhankelijk heid uitroept. Overigens wil hij dan wel via een verdrag aan Nederland gebonden blij ven. Het is volgens Croes ook niet uitgesloten dat Aruba, als de overige Antillen blij ven dwarsliggen, uiteindelijk een beroep op de Verenigde Naties zal doen. De voorbereiding voor de aparte status voor Aruba en op den duur de onaf hankelijkheid van de Antil len verloopt, het mag duide lijk zijn, met horten en sto ten. Daar komt nog eens bij, dat de meeste eilanden diep in hun hart wel net als Aru ba los willen van Curagao, maar er niets voor voelen om helemaal op eigen benen te staan. In het uiterst roerige Caribische gebied biedt het lidmaatschap van het Ko ninkrijk der Nederlanden een voor de regio bijna onge kende stabiliteit. „Onafhan kelijkheid Ik ben onder een koningin geboren en zal on der een koningin sterven", is er nogal eens te horen. Zorg vuldigheid is derhalve zowel aan Nederlandse als aan An tilliaanse zijde geboden. Of is de les van Suriname nu al vergeten? JOS TIMMERS 1 en graag kort en i|k geschreven De tie behoudt zich echt voor mgezon- tukken te bekorten Beginselen 2 Naar aanleiding van het inge zonden schrijven van de heer W. J. A. Visser „Beginselen" in de krant van dinsdag 28 au gustus het volgende. De heer Visser heeft, ondanks zijn zeer geleerde titel klaarblijkelijk niet door, dat het systeem, waarvan Reagan de exponent is, even goddeloos is als het at heïstische en ook om andere redenen verwerpelijke Russi sche communisme. Het is al leen wat hypocritischer, want het overigens veelvormige communisme komt er rond voor uit dat het atheïstisch is, al begint ook daar al enige kentering in te komen. Rea- gans „gloedvolle" toespraak na zijn benoeming als republi keins kandidaat is dan ook echt niet bedoeld om de mens heid, waarvan ongeveer drie kwart nauwelijks iets te eten heeft, te wijzen op „hogere waarden", maar is veeleer be stemd om de invloedrijke dominees (van dit barba; verschijnsel zijn wij hier ge lukkig nog verschoond) en hun niet onaanzienlijke aan hang te behagen. Een dergelij ke rede heeft uitsluitend een stemmen winnende functie. Als ik mij niet vergis bespeur ik voorts in de zeer geleerde gedachtenspinsels enige sym pathie voor de apartheid in Zuid-Afrika. Dat mag, want wij leven hier in een vrij land. In Zuid-Afirka móet je er sympathie voor hebben, want daar leeft men niet in een vrij land. Gastarbeiders Onlangs las ik in de krant over remigratie gastarbeiders. Het zou om een klein aantal gaan, ongeveer 3000 oudere gastarbeiders die met behoud van hun uitkering naar hun land terug zouden kunnen. Als de regering indertijd niet zo gefaald had, dan hadden wij nu niet zo met dat gastarbei dersprobleem gezeten. Toen de eerste gastarbeiders hier kwa men hadden wij maar vijf pro cent arbeidskrachten te kort. Zij zouden maar voor een paar jaar komen, zo werd algemeen gezegd, en dan met hun ver diende geld in eigen land een bedrijfje beginnen. Het is wel heel anders uitgepakt. Er is ons in die tijd maar wat wijs gemaakt. Zij zijn hier naar toe geëmigreerd. Ons land is geen emigratieland. Men kan het die mensen niet kwalijk ne men. Zij komen uit de bittere armoede. Maar de regering had hiervoor moeten waken. Zij hadden, net als in Zwitser land, maar een werkvergun ning voor een paar jaar moe ten geven. Het is niet zo dat wij onze welvaart aan hen te danken hebben. Zij hebben hun welvaart aan ons te dan ken. Hun aantal hier en alle kostbare voorzieningen die het met zich meebrengt, zijn gi gantisch uit de hand gelopen. De Bruin DEN HAAG Open universiteit Directeur C. W. van Duin van de Leidse Onderwijsinstellin gen (LOI) vreest verlies van werkgelegenheid als gevolg van de komst van de Open Universiteit. In de krant van zaterdag 18 augustus beticht hij de Open Universiteit van „oneerlijke concurrentie", om dat steeds duidelijker zou wor den dat de Open Universiteit zich op de markt gaat begeven op middelbaar De heer Van Duin laat ge makshalve na deze uitlatingen te staven. Hij zou dat ook in generlei opzichten kunnen. De Open Universiteit heeft tot taak hoger (universitair en hbo) afstandsonderwijs te bie den aan volwassenen. De Open Universiteit is gezien ar tikel 3 van de Wet op de Open Universiteit aan deze opdracht gebonden. Dat het bestuur van de Open Universiteit volstrekt niet streeft naar uitbreiding van deze wettelijke taak, zou de heer Van Duin moeten we ten als extern lid van de com missie die zich voor de Open Universiteit bezighoudt met de deficiëntie-problematiek (lacu nes in de vooropleiding). Daar in zijn onder meer de moge lijkheden tot het verwijzen naar het dag/avondonderwijs, het buitenschools onderwijs zoals de LOI in kaart ge bracht. De 25 OU-consulenten zijn zich ten volle bewust van ueze deficiëntie-problematiek en adviseren dan ook talloze belangstellenden alvorens een studie aan de Open Universi teit te beginnen hun voorken nis aan te vullen, bijvoorbeeld bijde LOI. De Open Universiteit ontbre ken alle personele en financië le middelen om zelfs maar eni ge uitbreiding van taken te overwegen en van oneerlijke concurrentie kan dus geen sprake zijn. Van Duins uitla tingen betreffende mogelijk verlies aan werkgelegenheid bij de LOI zijn dan ook volle dig ten onrechte inzoverre de oorzaak daarvan bij de Open Universiteit wordt gezocht. J.H. Kortenray Hoofd Externe Betrekkingen Open Universiteit HEERLEN (ADVERTENTIE) B0UWBUR0 ARCHITEKTUUR - BOUWTECHNIEK - PROJEKTORGANISATIE TEL. 01714 3500 - MOLENLAAN 3 2394 AR HAZERSWOUDE RIJNDIJK Regen en minder warm DE BILT (KNMI) Een on- weersachtige storing afkomstig uit de Golf van Biscaje trok vanochtend snel over ons land en ging gepaard met een plot seling opstekende zuidwesten wind. Nog steeds is de aange voerde lucht tamelijk warm, maar daar komt morgen een eind aan. Een depressie boven Schotland trekt vandaag in diepte toenemend naar Scan dinavië. De bijbehorende re genzone komt daardoor mor gen boven ons land te liggen. Na het voorbijtrekken van die regen draait de wind naar het noordwesten en dan stroomt koelere lucht over ons land uit. In de tweede helft van de week komt via Engeland een nieuw hogedrukgebied nader bij. Dan nemen de regenkan sen weer af en krijgen we wat Klagenlurt onbew. Kopenhagen regen Beurs va n Amsterdam iE? Slot- Voor- >eurs 31-6 beurs 3-9 116.50 115.00 192.50 192.50 Amro-bank Dordtsche petr Elsevie^NDU 14M0 146.00 Hoogovens 197 00 ^AOO i7s!eo ifiiao 164.00 163.50 ECcr. 134|50 134,50 125.50 125.90 VsO P'20 Rod am co 131*80 272.00 273.00 Volk» Stevin 1:1 11 INFORMATIE OVER FILMS MUZIEK THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA MARKTEN 5,70-6,8 2e kwal. 5,70-6,80, 3e kwal! 5,40-5.70. worstkoeien 4,90-6,00. schapen 200-245. per kg 5,00-7,50, lammeren 200-260, per ka 10.00-11,00. Aanvoer: slachtvee 1174 stuks, stie ren 180, slachtschapen en lammeren 416, totaal 1770n stuks. Overzicht (handel en prijzen): slacht vee matig - iets lager, stieren goed - gelijk, schapen en lammeren redelijk

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2