f Springruiters op forse achterstand Uno Hazelaar in grote vorm Kabinet ontvangt deelnemers Spelen Josepa verovert" karatetitel Twee hoogspringers over 2,37 meter Premier Ruud Lubbers en staatssecreta ris van WVC Joop van der Reijden glun deren nog mee tijdens de ontvangst door de rege ring van de olympische medaillewin naars zater dag op pa pendal. Jo- landa De Ro ver. Stephan vap den Berg. Annemarie Verstappen en Ria Stal man (v.l.n.r.) kijken opge togen mee. ARNHEM Het kabinet heeft zaterdag op het natio naal sportcentrum Papendal bij Arnhem de deelnemers aan de Zomerspelen 1984 in Nassau County, Stoke-Man- deville en Los Angeles ont vangen. Minister-president Lubbers feliciteerde de sport lieden bij die gelegenheid na mens de regering nogmaals met de prestaties, die in de Verenigde Staten werden ge leverd. Geweldige prestaties die inspirerend werken voor iedereen die van sport houdt of er daardoor van gaat hou den", aldus de premier. Aan de ontvangst op Papendal ging een sportdag voor kabi net. familie en vrienden vooraf. De bijeenkomst werd bijgewoond door vrijwel alle Nederlandse deelnemers en deelneemsters aan de Spelen in de Verenigde Staten. fondae Soutant MAANDAG 3 SEPTEMBER 1984 PAGINA 13 krie Luyendijk dnt in Canada iROIS RIVIERES Arie Luyendijk peft zaterdag in de Canadese plaats jrois Rivieres een autorace, meetellend oor het open Amerikaans kampioen- thap in de Super Vee-klasse, gewon en. Met nog drie races te rijden heeft p Nederlander in het algemeen klasse tent de leiding overgenomen van de ,merikaan Jeff Robinson. Luyendijk, je voor de race één punt achterstand ad, heeft nu een voorsprong van ne- pntien punten. Robinson moest met pch de strijd staken. Luyendijk, die in e zesde ronde met zijn wagen een tuur raakte maar de race met enige ertraging toch succesvol kon vervol- pn, hield de Ier Tom Byrne en de Ja- (aicaan Peter Moody achter zich. Bellof/Bell eerste in Franeorehamps FRANCORCHAMPS De Westduit ser Stefan Bellof en de Brit Derek Bel hebben gisteren de 1000 kilometer vai Franeorehamps gewonnen. In een on gemeen spannend duel met hun fa briekscollega's Mass en Ickx (Porsche hield het duo bijna zes uur lang de lei dende positie in handen. Op de streej bedroeg de voorsprong nog 38 secon den. De Westduitser Jochen Mass blijf de ranglijst van de wereldtitelstrijc aanvoeren. Jan Lammers bezet in he klassement van de groep C-races dt zesde positie, met 41 punten achter stand op Mass. De Hagenaar Kees Kroesemeyer was de beste Nederlander in België; hij eindigdeals zevende. Ravage op Sneekermeer SNEEK Harde wind heeft zaterdagmorgen bij de zeilwed strijden om de Nederlandse ti tels in de Regenboog- en Vrij heidsklasse voor een grote rava ge op het Sneekermeer gezorgd. Het ruige weer deed de splin ternieuwe Regenboog van de Rotterdammer Bram van Leeu wen omslaan en zinken. Dat zelfde lot overkwam zes Vrij- heidsboten. Bij diverse schepen brak de mast af. De rijkspolitie te water en een vrijwillige red dingsorganisatie hadden de handen vol aan de reddingsope raties. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. ZWARE TEGENSTAND VOOR HANS REE HILVERSUM Na drie ronden is in het schaaktoernooi om het Nederlands kampioen schap in Hilversum nog weinig tekening in de strijd gekomen. Het veld ligt dicht bijeen omdat alle spelers minimaal één verliespunt hebben geleden. Hans Ree, Peter Scheeren en John van der Wiel hebben voorlopig de leiding met twee punten. Dit trio heeft echter slechts een half punt voorsprong op een grote groep ach tervolgers. Vooral grootmeester Hans Ree, die zich al vier keer landskampioen mocht noe men, kreeg het in het weekeinde zware tegen stand te verduren. Zaterdag verloor de Amster dammer van Ligterink door nogal onzeker spel in de tijdnoodfase, gisteren had Ree heel veel moeite met de steeds sterker spelende Van Mil. Scheeren is in het dagelijks leven natuurkun- deleraar in Deurne en schaakt puur voor zijn genoegen. Toch mag hij zich al enige tijd inter nationaal meester noemen. Ligterink onder vond in de derde ronde aan den lijve de kracht van de Brabander. In een Ben-Oni partij moest Ligterink, vaste keus in de nationale Olympia- deploeg, al na 24 zetten de strijd staken. Ook grootmeester Van der Wiel stuit telkens op ver beten tegenstand. Ook Langeweg had zich gis teren goed voorbereid. In een Siciliaan hield hij met zwart Van der Wiel fraai op'remise. De partij voor de derde ronde tussen Peter Scheer en (wit) en Gert Ligterink (zwart) had het vol gende zettenverloop: 1 d2-d4, Pg8-f6; 2. c2-c4. e7-e6; 3. g2-g3. c7-c5; 4. d4-d5. e6xd5; 5. c4xd5. d7-d6; 6. Lfl-g2. g7-g6; 7. Pbl-c3, Lf8-g7; 8 Pgl-(3. 0-0; 9. 0-0, Tf8-e8; 10. Lcl-f4. Pb8ia6; 11 Tfl-el. Pf6-h5; 12. Lf4-g5. Dd8-d7; 13. e2-e4. b7-b5; 14. Lg2-fl, Pa6-c7 15. e4-e5, d6xe5; 16. d5-d6, b5-b4; 17. Pc3-a4, Pc7- e6- 18. Lfl-c4. Pe6-d4; 19. Pa4xc5. Dd7xd6; 20. Pf3xd4, Dd6xc5; 21. Tal-cl, Dc5-f8; 22 Lc4-d5, Ta8-b8; 23. Tcl-c7, Df8-d6; 24. Pd4-b5, zwart geeft op. Dörflinger blijft beste lichtgewicht MUGELLO Stefan Dörflinger blijft de beste lichtgewicht van de motorrace-we reld. De Zwitser veroverde gisteren bij de Grote Prijs van San Marino de eerste we reldtitel in de 80 cc-klasse. In 1982 en 1983 was Dörflinger al de beste van de wereld in de 50 cc, 22 jaar lang de lichtste categorie in de wegrace-sport. Hij kon het gisteren rus tig aan doen. De vijfde plaats op het circuil van Mugello, bijna 45 seconden achter win naar Gerhard Waibel, was ruim voldoende voor de wereldtitel. Hans Spaan, de beste Nederlander in de lichtste klasse, viel giste ren uit met versleten banden en verspeelde daarmee zijn vierde positie in de wereldti telstrijd 80 cc. In het eindklassement zakte Spaan naar de zesde plaats. DORDRECHT Dudley Jo sepa van sportschool Otti Roe thof uit Roermond heeft giste ren in sporthal Wielwijk in Dordrecht de nationale karate titel alia categoriën heren ver overd. Eerder dit jaar was Jo sepa al open Nederlands kam pioen geworden. In de finale versloeg hij Fred Royers uit Arnhem. De derde plaats werd gedeeld door de verliezende halve finalisten. Henk Sporks- lede en Hans Nijman. In ver band met de voorbereidingen op de wereldtitelstrijd, die van 18 tot en met 21 oktober in Maastricht worden gehouden, nam de gehele kernploeg (ook de lichtgewichten) deel. De dames werkten drie ge wichtsklassen en het onder deel alle categoriën af. We reldkampioene Guus van Mourik, die traint bij Walter de Mooy in Gouda en in Utrecht woont, greep twee ti tels, in de klasse boven 60 kg en alle categoriën. In de finale van deze laatste klasse hoefde Guus van Mourik niet meer in actie te komen. Hennie van der Ploeg, die in de eindstrijd boven 60 kg stevig was aange: pakt, kwam niet meer opda gen. Sonja de Vos won in de klasse tot 53 kg en Ingrid van Loon zegevierde in de klasse tot 60 kg. Een trainings wedstrijd tegen toerende Noorse karateka le verde bij de dames winst op voor Nederland. Bij de heren zegevierde Noorwegen. de Westduitser Olaf Petersen gebouwde parkoers werkelijk in elkaar stak. Alleen de op Europees niveau sterkste com binaties bleven tenslotte over en zodoende ontwikkelde zich een enerverende apotheose welke de toeschouwers, die zich in tegenstelling tot de lan- denwedstrijd van vrijdaga vond nu wel in groten getale rond de piste hadden ge schaard, in vervoering wist te brengen. Paul Schockemöhle hield de zenuwen het beste in be dwang. De hoogmoedige West duitser, Europees kampioen in 1981 en 1983, moest daarvoor samen met zijn wonderpaard Deister wel tot op de bodem van zijn kunnen gaan. Ge dwongen door Pyrah (met To- werlands Anglezarke) en Cot tier (met Flambeau C) die voor Schockemöhle na twee foutlo ze manches ook de barrage heelhuids hadden doorstaan. Schockemöhle realiseerde evenwel een snellere tijd en mocht daarmee opnieuw een fraaie overwinning op zijn toch al zo rijk gevulde erelijst bijschrijven. Geen verjaar dagscadeau daarom voor Py rah die enkele dagen eerder 43 jaar was geworden, maar ge noegen moest nemen met de tweede plaats. Franke Sloot haak, de in 1979 tot Westduit ser genaturaliseerde ex-Neder lander, legde op de rug van Farmer na twee gemaakte fou ten in de barrage beslag op de nu eenmaal ondankbare, maar desondanks fraaie vierde posi- De Nederlandse hoop in zeer bange paardesport-dagen moest dat allemaal lijdzaam vanaf de tribune aanzien. Al in de eerste manche sneuvelde het nationale vijftal, dat zich na de kwalificatiewedstrijden voor deze Grote Prijs van Rot terdam had gekwalificeerd. Van de in totaal 27 finalisten werd Anton Ebben, die eerder in de week nog zo goed in vorm leek te verkeren, zelfs allerlaatste. De 53-jarige vete raan maakte met de in ver houding bijna even bejaarde Jumbo Design vier springfou- ten en overschreed tevens de maximaal toegestane tijd. Vrij wel net zo slecht verging het Erik van der Vleuten (Expo Graphic) met eveneens zestien strafpunten, terwijl Jan van Uno Hazelaar gaat vlak voor de rest van het veld af op de zege in het Nederlands kampioenschap. UDO QUICK NA FOUT BIJ START AL SNEL KANSLOOS WASSENAAR Het dra verskampioenschap van Nederland, dat gistermid dag op de Wassenaarse baan Duindigt werd ge houden, is niet zoals ver wacht een strijd geworden tussen twee grote rivalen Uno Hazelaar en Udo Quick. Aan de start, voor een afstand i 2600 meter, maakte Udo Quick in handen van Arend de Wrede een kostbare fout en daardoor in feite meteen kansloos. Voor velen stond toen de overwinning van Uno Hazelaar reeds vast. Al moest de hengst van trainer/rijder- /pikeur Wim Velis in de eind strijd nog wel afrekenen met de verrassend goed lopende vierjarige import Roper Dan met Hennie Hulkema in de sulky en de als outsider ver trokken Top Arden. In een matige kilometertijd van 1.19.4 zegevierde Uno Hazelaar voor Top Arden (Gerrit de Jong), Roper Dan, Volo Prise (Tjitse Smeding), Torpedo Fortuna (Bert van Dooyeweerd) en Tempo Rara (Guus Knijnen- burg). Naast Udo' Quick sprongen in het veld van twaalf paarden ook Tempo Rara en Trust Skoatter (Gerard van Eyke- lenborg) aan de start. Het was Uno Hazelaar, die prompt de leiding nam voor Torpedo Fortuna, Top Arden, Volo Pri se, Roper Dan, Olaf Pride en Romeo Hollandia. Na de eerste bocht nam Roper Dan de kop positie over en bouwde een grote voorsprong op. Voor de volgepakte tribune, met nog zo'n 1200 meter te gaan, ging Roper Dan met grote voor sprong aan de leiding. Daar achter volgde Uno Hazelaar en de teruggekomen Udo Quick. In de laatste bocht zakte Udo Quick wat weg. De krachtsin spanning na de grote fout aan de start had te veel gekost. In de laatste vijfhonderd me ter ging Roper Dan rustig door. Maar het paard moest tenslotte toch genoegen nemen met een derde plaats. Uno Ha zelaar zegevierde voor Top Arden. De eerste drie aanko menden waren goed aan het eind van hun latijn. Een ge lukkige Wim Velis mocht de gelukwensen in ontvangst ne men. De bloemenkrans was voor Uno Hazelaar, die voor de zevende achtereenvolgende keer won. De overwinning in dit kampioenschap van Neder land leverde 20.000 gulden op. In de laatste zeven starts ver diende de hengst 56.000 gul den. Een aardige bron van in komsten dus voor Stal Haze laar van de Limburgse familie Stassen. Wim Velis: „Ik wist niet dat Udo Quick een fout maakte aan de start. Toen hij na een ronde naast mij kwam, dacht ik dat we nu wel met z'n twee ën zouden overblijven, maar later viel hij weer terug. Be grijpelijk natuurlijk. Het kwam mij uitstekend uit dat Roper Dan kopwerk ging doen. Echt, ik ben geen mo ment bang geweest dat het vandaag niet zou lukken. Uno Hazelaar is in een grote Futloos Arend de Wrede kwam in de laatste bocht met Udo Quick nog in botsing met The Import Laren (Arnold Mollema), het geen voor de sulky van Udo Quick een lekke band bete kende. Maar beide paarden waren toen al kansloos. „Udo Quick was wat futloos aan de start", aldus De Wrede, die moest constateren dat Udo Quick geen schijn was van het paard dat in juni tijdens Grote Prijs der Lage Landen met een vijfde plaats als beste Ne derlandse draver de nationale driekleur hooghield.. Hegalino behoorde naast Udo Quick en Uno Hazelaar ook tot de kanspaarden. Gevaarlijk is de elfjarige hengst, die in het tweede gelid achter de startau to moest vertrekken, niet ge weest. Hegalino reed veel bui tenom en kon in de eindstrijd geen rol van betekenis spelen. Achteraf kan men ook de vraag stellen hoe ver Tempo Rara was gekomen als de hengst aan de start geen fout had gemaakt. Hij begon zijn opmars nog achter Udo Quick en werd met de Nootdorper Guus Knijnenburg toch nog- zesde. Al met al een aardig, maar ze ker geen boeiend kampioen schap. Dat kwam omdat één van de spelbepalers al zo snel in de fout ging. Eigenaar Win- ser van Udo Quick: „Dit is ge woon pech hebben. Het zit Udo Quick niet mee. Dit kam pioenschap wordt gewonnen in een slechte tijd. Als Udo Quick die fout niet maakt, gaat de koers natuurlijk veel sneller". ARTHUR VAN RIJSWIJK (OTTERDAM Het oofdnummer van het 37e IHIO in Rotterdam, de [rote Prijs, kreeg gister middag de gewenste ont- inoping. De voornaamste lanshebbers maakten hun ivorietenrol volledig raar, zodat het publiek in et Kralingse Bos on- anks de andermaal bij- pnder teleurstellende wrrichtingen van de ei- ten landgenoten toch ra ar voor het dure en- feegeld werd geboden. I een noodzakelijk geworden krrage streden vier deelne- jers om de eerste plaats, goed por liefst 20.000 gulden. En ■fat waren bepaald niet de on- tkendsten. De Fransman rédéric Cottier, de Engels- jan Malcolm Pyrah en de fee Westduitsers Franke [oothaak (van Friese komaf) fa Paul Schockemöhle hebben tin sporen in de internationa- I hippische wereld al lang en leed verdiend. Vier ervaren Iringruiters, die ditmaal aan- fcnden hoe selectief het door jleenbreuk Seppenwoolde tIJSSEN Motorcoureur lenk Seppenwoolde heeft rrijdag bij de stadioncross in Amsterdam zijn linkerscheen- peen gebroken. De ernst van pe blessure bleek pas zaterdag n het ziekenhuis van Almelo, frijdagavond had de rijder uit lijssen zijn auto nog eigenhan- ig van Amsterdam naar huis •preden. De beenbreuk kost lenk Seppenwoolde zijn laats in het Nederlandse rophy-team, dat begin okto- in Drente meedingt naar wereldkampioenschap en- iportwereld •Ileybal Het Nederlands igensteam eindigde bij de als vijfde, de Oranje-meis- werden zesde. In beide ge- elftaf jhen gingen de titels naar de Duits- pet-Unie. pwling Marjan Kwak jellevoetsluis) en Frans Ple- far (Maassluis) zullen Neder- (id eind november vertegen- pordigen bij de wereldkam- k oenschappen in Sydney. [shockèy Canada heeft in Ieder- i eerste wedstrijd van het in- mt in rnationale toernooi in Mon- ctober ^al met 7-2 gewonnen van ionaal |est-Duitsland. De Verenigde apore. aten won met 7-1 van Zwe- i de in. d-Ko- leer veiligheid 'tallen e, in- por bootraces Van- Ie na- (JNCHEN Vooruitlopend ateurs de door de internationale voor deratie voor volgend jaar rmen. ngekondigde maatregelen, ;bben de organisatoren van i wereldkampioenschappen lor speedboten, die op 8 en 9 j)tember in München wor- i in gehouden, al enkele ver- i ideringen toegepast. Na vier delijke ongevallen in de er de- ,tste drie maanden heeft in de besloten het parkoers van 0-jari- PO tot 1600 meter in te kor- irlopig P en het aantal ronden van fbleem l'nt'g tot vijftien terug te in eer- ^ngen. De boten bereiken ere. lardoor slechts gedurende ploeg korte tijd de hoogste snel- nt de M (circa 200 kilometer per celsior °mdat na 800 meter een unten. P moet worden gerond. De ijd op jderlander Cees van der yan de flden kondigde na de on- keerde ngs gehouden race in Luik. t Ton karbij de Engelsman Tom ande is kcival om het leven kwam, andaar p te stoppen totdat de veilig- iet be- I'd van de deelnemers meer petitie pvaarborgd zou zijn. De Ita maand an Renato Molinari heeft de werd [ding in de stand om de we- dtitel, met zes punten voor- •ong op Van der Velden. Tuyl (Red River), Bert Romp (Opstalan's Pasquino) en Emiel Hcndrix (Spargo) ieder twee keer het juiste maatgevoel Vooral van Hendrix was aan zienlijk meer succes verwacht. De Limburger, in het bezit van een talentvol paard, had in één van de kwalificatiewed strijden gezegevierd en gaf ook vrijdagavond een hoopge vende demonstratie, maar die illusie werd, toen het er wer kelijk op aan kwam, al spoedig verstoord. Hendrix leek de nogal wispelturige Spargo nu wat beter onder controle te hebben, maar dat bleek slechts optisch bedrog, want het resul taat was allesbehalve gunstig. Voor Nederlandse begrippen derhalve een weinig verhef fend CHIO, dat ternauwer nood werd gered door een spannende finale waarin vier internationale toppers het ont stane en intussen steeds zorg wekkender wordende krachts verschil met de Nederlandse elite nog eens haarscherp aan toonden, maar tegelijkertijd wel voor een boeiende ambi ance zorgden. DICK KIERS ZUSPANDUO BEHOUDT TITELKANSEN SON Het zijspanduo Bennie Janssen/Frans Geurts van Kessel heeft gisteren de kam pioenscross in Son gewonnen. Janssen, derde en vierde op het Sonnius-circuit, behield door die overwinning zijn laat ste kans op de Nederlandse ti tel. De favorieten Rijn van Gastel en Erik Hurkmans slaagden nie.t in hun opzet het kampioenschap al in de voor laatste van de acht wedstrijden te beslissen. In de eerste man che kwam het Eindhovense tweetal met machinepech als zestiende binnen. De tweede heat gaf herstel bij Van Gastel te zien. De zege houdt de Bra bander, in 1982 al kampioen bij de zijpancrossers, stevig in het zadel om over drie weken in Ter Aar het kampioenschap te winnen. RIETI Twee dagen na de wereldrecords pols stokhoogspringen van de Fransman Thierry Vigne- ron (5,91 meter) en de Rus Sergei Boebka (5,94 me ter) in Rome, zorgden de Rus Valeri Sereda en de Westduitser Carlo Thran- hardt in het eveneens-Ita- liaanse Rieti voor een „dubbel" bij het hoog springen. Het tweetal ver beterde het Europees re cord met één centimeter tot 2,37 meter. De 25-jarige Sereda haalde de hoogte in zijn eerste aanloop, Thranhardt slaagde in zijn derde en laatste poging. De Westduitser was met 2,36 me ter al met de Oostduitser Gerd Wessig, de Rus Sergei Sossi- movitsj en de Westduitse olympische kampioen Dietmar Mögenburg houder van het Europese record. Na hun ge slaagde pogingen over 2,37 meter lieten Sereda en Thran hardt de lat op 2,40 meter leg gen in een poging het wereld record van de Chinees Zhu Ji- anhua (2,39 meter) te verbete ren. Sereda slaagde bijna, de Westduitser miste zijn drie po gingen ruim. In de ideale omstandigheden, die in het 70 kilometer ten noorden van Rome gelegen Rieti heersten, leverden Jim Howard (Vst), wereldkam pioen Gennadi Advejenko (Sov) en oud-olympisch kam pioen Jacek Wszola (Pol) met 2,31 meter ook nog voortreffe lijke prestaties. Eerder op de avond had de Bulgaarse Ljud- milla Andanova vergeefs ge tracht haar wereldrecord hoogspringen van 2,07 meter te verbeteren. De 24-jarige Bulgaarse liet de lat op 2,08 meter leggen, nadat zij de wedstrijd had gewonnen met 2,03 meter. Oud-wereldrecord houdster en wereldkampioene Tamara Bykova (Sov) bezette met 1,94 meter de vijfde plaats. Sergei Boebka deed in Rieti een poging het wereldrecord polsstokhoogspringen op 5,95 meter te brengen. De 20-jarige Rus sprong, nadat hij over 5,65 meter was gegaan, pas weer op 5,95 meter. Zijn drie pogingen, mislukten. Boebka eindigde in de wedstrijd als tweede achter zijn landgenoot Alexander Kroepski, die voor de 5,65 me ter minder pogingen nodig had. De Amerikaan Earl Bell sprong eveneens over 5,65 me- De Portugese wereldrecord houder op de tien kilometer, Fernando Mamede, zegevierde op de 5000 meter in 13.18,18. Van voortreffelijk gehalte was ook de 1500 meter van de Rus sin Ekaterina Podkopajeva, die in 3.56,65 zegevierde. Olympisch kampioene Gabrie- la Dorio werd voor eigen pu bliek in 4.01,96 vierde. De drievoudige olympische kam pioene Valerie Brisco-Hooks (Vst) moest op de 400 meter opnieuw een nederlaag incas seren tegen de Tsjechoslo- waakse Jarmila Kratochvilo- va, die in 49,02 seconden won. De Amerikaanse eindigde in 50,58 seconden op ruime ach terstand. De 800 meter heren leverde andermaal tijden van wereld klasse op. De Amerikaan Johnny Gray won in 1.43,59 voor de Venezolaan William Wuycke (1.43,93) die de tiende loper werd die dit seizoen on der de 1.44,00 is gekomen. - Carl Thranhardt passeert 2,37 meter tijdens wedstrijden in Rieti, een Europees record.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13