Vrije tijd is leuk voor de mensen maar heeft met herverdeling weinig te maken PvdA dankt heilsplan mede aan beleid kabinet-Lubbers - BINNENLAND DE SCEPSIS VAN BANKWERKGEVERSVOORMAN CRUNS: QeidU&Qowuvnt ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1984 PAGINA 9 „De verdeeldheid over korter werken in het werkge vers- en werknemerskamp én in de politiek heeft mo menteel dusdanige vormen aangenomen dat eigenlijk niemand nog weet waar het uiteindelijk toe zal lei den". Dr. J. Grijns, werkgeversonderhandelaar in het bank bedrijf, legt speels wat accenten. „Roostervrije dagen en een collectieve verkorting van de werkweek zijn leuke dingen voor de mensen maar leveren geen structurele bijdrage aan de bestrijding van de werkloosheid". En „Het begrip prijscompensatie ken ik niet, nog nooit van gehoord zegt hij als we praten over de wegen die leiden naar herstel van ren dement en werkgelegenheid. AMSTERDAM Ook binnen de vakbeweging lopen de me ningen uiteen. De FNV zegt dat de bedrijven genoeg winst hebben gemaakt en dat daar uit korter werken moet wor den gefinancierd. En verder eist zij gewoon uitbetaling van de prijscompensatie. Het CNV denkt aan gedeeltelijke uitbe taling en dè MHP (middelbaar en hoger personeel) vindt dat de prijscompensatie wederom in haar geheel voor arbeids tijdverkorting moet worden ingezet. Crijns. tweede voorzitter van de werkgeversvereniging voor het bankbedrijf en tevens voorzitter van de commissie arbeidsduur van de centrale werkgeversorganisaties, vindt dat looneisen vooralsnog uit den boze zijn. Hij zegt echter aan de andere kant begrip te hebben voor de alleenverdie ner die te kennen geeft dat verder inleveren voor hem zo langzamerhand onmogelijk is geworden. Sinds enkele jaren is Crijns de Werkgeversonderhandelaar voor het cao-overleg in het bankbedrijf, een bedrijfstak waarin 100.000 ménsen werk zaam zijn. „Een harde", type ren zijn tegenstanders in het cao-overleg hem. Begin 1982 eisen de Dienstenbonden FNV en CNV als eerste een snelle invoering van de 36-urige werkweek. Crijns zet zich schrap en weigert ook maar één woord hieraan vuil te ma ken, daarmee acties en stakin gen over zich uitroepend. Maar de 36-urige werkweek komt er dat jaar niet en in de woorden van Crijns is weinig hoop te bespeuren dat dat op korte termijn wél het geval zal rijn. Experiment Als in het najaar van 1982 werkgevers en vakbeweging j schoorvoetend in de Stichting l van de Arbeid een akkoord sluiten over rendementsherstel en herverdeling van de be staande arbeid, worden ook in het bank-cao-overleg knopen doorgehakt. De nadruk komt bij de banken te liggen op be strijding van de jeugdwerk loosheid en invoering van deeltijdarbeid. Bij wijze van experiment krijgen de werk nemers zes roostervrije dagen. Is in een aantal bedrijfstakken bij de toekenning van rooster vrije dagen de clausule inge bouwd dat ze binnen enkele jaren zullen worden omgezet in een kortere werkweek, in het bankbedrijf is dat geens zins het geval. De roostervrije dagen zijn voor de banken een experiment. Op 31 december aanstaande löopt de tweejarige collectieve arbeidsovereen komst af. Het experiment heeft wat Crijns betreft niet beantwoord aan de doelstel ling „Roostervrije dagen zijn leuke arbeidsvoorwaarden voor de mensen, maar ze leve ren geen baan extra op", zo motiveert hij zijn opstelling. Zorgvuldig zijn antwoorden formulerend, kijkt hij zijn voorlichter aan ..Ik moet zo nu en dan mijn geweten raad plegen. want ik wil absoluut niet vooruitlopen op het ko mende cao-overleg" De voor lichter stelt hem gerust Tot zover heeft Crijns zijn mond nog niet voorbij gepraat. Het is warm in het werkge versdomicilie aan het statige gedeelte van de Herengracht in Amsterdam. De broeierige temperatuur ontlokt de werk geversvoorman af en toe. zoals hij dat zelf noemt, een zomer zotheid Zijn betoog is gelar deerd met afwisselend bulde rend gelach en ernstig uitge sproken zinnen, waarbij hij met gefronste wenkbrauwen de stem een octaaf laat zak ken. Niet uit het dal Crijns benadrukt gedurende het hele gesprek dat de be langrijkste voorwaarde voor volledige werkgelegenheid herstel is van de economische bedrijvigheid. „Uit de tot nu toe gepubliceer de halfjaarcijfers zie je inder daad dat er door een aantal be drijven weer winst wordt ge maakt. Maar dat zijn grote multinationals als Shell, Phi lips en Akzo, die hun geld vooral in het buitenland ver dienen. Grote delen van het Nederlandse bedrijfsleven zit ten er weliswaar wat beter bij dan vorig jaar, maar ze zijn be paald nog niet op peil". Met wat verwondering, maar vooral met zorg zegt Crijns kennis te nemen van discus sies in de vakbeweging over de vraag hoe je de centen, die voortvloeien uit de verbeterde situatie, zó snel mogelijk weer moet uitgeven. „Je leest nogal eens dat het eerste spoor van de aanbeveling van de Stich ting van de Arbeid van no vember 1982, het rendements herstel, inmiddels verwezen lijkt is. Nou, dat is bepaald nog niet het geval, daar hebben we nog heel wat aan te doen". Crijns ontkent niet dat de loonkostenmatiging door het inleveren van de prijscompen satie een positief effect heeft gehad op de bedrijfsresultaten. „Maar dat wil niet zeggen dat we daarmee uit het dal zijn! Als je in een economisch dal zit en je gaat wat naar boven dan is dat op zichzelf goed, Dr. J. Crijns: „Prijscompensatie. Dat begrip ken ik niet meer" maar er moet nog een heel stuk verder naar boven wor den geklauterd voordat je kunt zeggen dat het Neder landse bedrijfsleven gezond is. We hebben er sinds de eerste oliecrisis van 1973 acht jaar over gedaan om dat diepe dal van 1981-J982 te bereiken. Daar kom je dus ook niet in een jaar uit. Dat is ook de re den waarom de centrale werk geversorganisaties bij voortdu ring tegen de regering zeggen: alstublieft continuïteit in het beleid, alstublieft lastenver lichting voor het Nederlandse bedrijfsleven, want dat is nog hard nodig, we zijn er nog lang niet. En tegen de vakbe weging moeten we duidelijk zeggen dat loonkostenmatiging noodzakelijk blijft", betoogt Crijns met veel verve. Niet rooskleurig De tot nu toe gepubliceerde halfjaarcijfers van een aantal grote banken zijn niet erg rooskleurig. Neem daarbij het pleidooi van Crijns voor ver dergaande loonmatiging en het is duidelijk dat er voor de vak bonden voor wat betreft het bankbedrijf weinig te eisen valt. Kan er nog wel het een en an der op het gebied van de her verdeling van arbeid worden gerealiseerd Bijvoorbeeld uit een eventuele produktiviteits- stijging of met behulp van de ingeleverde prijscompensatie Crijns: „Het begrip prijscom pensatie ken ik überhaupt niet. Daar heb ik nog nooit van gehoord. Dat is niet iets dat van nature gegeven is". Dan, relativerender. vervolgt hij: „In het bankbedrijf is de prijscompensatie nooit een structureel element geweest. Het werd in betere tijden ge durende een aantal jaren van contract tot contract overeen gekomen. In de huidige cao komt de prijscompensatie he- leméél niet meer voor. Ik heb de vakbeweging ook destijds gezegd: dat begrip ken ik niet Grijns definieert vérvolgens wat in zijn visie „ruimte" bete kent: „Allereerst moeten we er van uitgaan dat we verduveld weinig geld hebben. Ruimte is voor mij het verschil tussen baten en kosten. Van die ruimte heb je als bank het een en ander nodig voor de Voor ziening Algemene Reserve (de zogenaamde stroppenpot) en ook de fiscus eist zijn deel op. Verder heb je wat nodig voor het eigen vermogen. Je moet de solvabiliteitspositie in de gaten houden, anders kan je geen nieuw kapitaal aantrek ken en op termijn geen nieu we kredieten meer verlenen. Als je dan inderdaad nog steeds een beleid moet voeren dat kostenmatigend is, gezien de rendementsposities, dan heb je verduveld weinig om weg te geven en dan moet je jezelf heel zorgvuldig afvragen waar je dan die geringe ruimte aan besteedt. Maar dat er wei nig overblijft is op één hand na te tellen". Crijns hoopt dat de vakbewe ging doordrongen blijft van de noodzaak tot verdergaand ren dementsherstel. „Is dat het ge* val, dan blijven wij bereid om het tweede spoor van het stichtingsakkoord mee te hel pen realiseren: een betere ver deling van de bestaande werk gelegenheid. Om die doelstel ling gaat het. Daarover is ie dereen in dit land, ook de werkgevers, het volstrekt eens. De vraag is: wat Is het middel om dat doel te berei ken Het stichtingsakkoord noemt drie middelen: arbeids duurverkorting, plannen tér bestrijding van de jeugdwerk loosheid en deeltijdarbeid". Averechts In de voorbije twee jaar is vol gens Crijns ten onrechte het accent slechts op,één van deze drie middelen gelegd, namelijk de collectieve arbeidsduurver korting. „En je moet in veel gevallen niet vragen hoe. Een kortere werkweek en rooster vrije dagen zijn in veel geval len gecombineerd met verkor ting van de bedrijfstijd. Dat werkt, zo blijkt uit alle econo mische analyses, volstrekt ave rechts. Het beeld van de hond die in zijn eigen staart bijt". In tegenstelling tot veel werk gevers, onder wie Crijns, heeft minister De Koning van soda- arbeidsduurverkorting Hij liet daarbii niet na waarschuwend naar de werkgevers te wijzen en te dreigen met overheid singrijpen. Die bemoeizucht gaat Crijns véél te ver. „De minister heeft er geen idee van welke economische én or ganisatorische problemen wij in het bedrijfsleven tegenko men. Bovendien: laat hij eerst in eigen huis maar eens de voortrekkersrol gaan vervul len die in het regeerakkoord is beloofd. Laat hij maar ernst maken met herverdeling van arbeid in de collectieve sector. Wat is er tot nu toe terecht ge komen van de in 1983 beloofde aanstelling van jongeren in ba nen van maximaal 32 uur?". „De overheid moet eens wat minder praten over wat ande ren moeten doen én zelf meer gaan presteren De politiek moet zich vooral zorgen ma ken over het ontbreken van een consistente visie op het maatschappelijke vraagstuk van het inleveren van de al leenverdiener ten behoeve van gezinnen met twee banen óf de combinatie binnen één persoon van een baan naast een vut-uitkering of pensioen. En tenslotte, wat betreft het bedrijfsleven is het een zaak van werkgevers en vakbonden om daar uit te komen". Wat dat overleg op decentraal niveau betreft vindt Crijns dat de komende tijd het accent veel sterker moet worden ge legd op deeltijdarbeid en be strijding van de jeugdwerk loosheid. Voorrang voor jeugd „In het verlengde van de aan beveling van de Stichting van de Arbeid van 13 juli 1983 over de bestrijding van de jeugdwerkloosheid, moeten we ons primair gaan concentreren op de jeugd. Dat prijkt boven aan mijn prioriteitenlijstje. Een dergelijke aanpak heeft een zichtbaar effect. Daarna komt de bevordering van deel tijdarbeid en ook dat heeft zichtbare effecten. En hele maal onderaan qua effectivi teit komen de roostervrije da gen. Kijk, en dan zeg ik: waar ging het ook al weer om Ging het om een leuke verbe tering van de arbeidsvoor waarden of was het doel de werkloosheid omlaag te bren gen Meer vrije tijd, dat vin den we allemaal prettig, ik ook. Maar daar ging het niet om". In de huidige Bank-cao blijken de prioriteiten van Crijns al duidelijk gehonoreerd. Hij ge niet zichtbaar van de gunstige resultaten die de cao inmiddels al heeft opgeleverd. „De kostenmatiging die wij zijn overeengekomen heeft er toe geleid dat de daling van de werkgelegenheid in het bank bedrijf sterk teruggedrongen is. Ik heb in de vorige onder handelingen tegen de vakbe weging gezegd: als we een prijscompensatiecontract over een komen zoals jullie dat wensen, dan voorzie ik dat in deze bedrijfstak op 100.000 werknemers we in één jaar tijd (1983) 3.700 mensjaren kwijtraken. Capaciteitsverlies dus. En wat blijkt nu als resul taat van de kostenmatiging De uitstoot van arbeid is in 1983 niet groter geweest dan 1429 rnensjaren. Voor dit jaar zal dat rond de vijfhonderd liggen. Kijk. en dan zie je heel goed wat die kostenmatiging voorstelt. De cao heeft ook deeltijdar beid bevorderd. Mensen kon den zich melden hun full-time baan om te zetten in een deel tijdbaan. Vacatures werden zo veel mogelijk gesplitst en jon geren kregen voorrang. De ca paciteit daalde weliswaar met 1.429, maar het aantal mensen is vorig jaar met niet meer dan 648 gedaald. Dankzij deeltijd arbeid. Ik verwacht dat wij in aantal werknemers in 1984 niet meer zullen dalen", aldus Voortrekkersrol De bestrijding van de jeugd werkloosheid viel in de cao in twee delen uiteen. Allereerst: daar waar vacatures beschik baar kwamen, werd bekeken of die posten geschikt waren voor jeugdigen. Crijns: „Mijn werk kun je bijvoorbeeld niet door twee jongeren laten doen. Alhoewelik aarzel daar ook weieens over, want je moet wel wat van de jeugdige onbevangenheid ..hebben voor deze post". De lach van de bankvoorman schalt door het vertrek. „Dit was nou wat je noemt een zomerzotheid!". Hij vervolgt met de opmerking dat van het streven om 2.500 jongeren gedurende de looptijd van de cao aan te nemen er vorig jaar al 1.062 in dienst traden op deeltijdcontracten voor onbepaalde duur. „We hebben ons ook gebonden in deze cao om tenminste 500 jon geren aan te nemen op een leer-arbeidsovereenkomst voor twee jaar en ook dat loopt voortreffelijk. We hadden er aan het begin van dit jaar al 383. De rést, en ik denk meer dan de rest, pakken we nu. Dat bedoel ik nou met een voortrekkersrol". MARGA RIJERSE Ï3EN HAAG „Hérver deling van arbeid wordt de grootste operatie van de laatste halve eeuw. Ik wil me daar volledig voor inzetten". Joop den Uyl aan het woord in het voorjaar van 1982. Zijn functie: minister van Soci ale Zaken en Werkgele genheid. Hij presenteert zijn banenplan met werk tijdverkorting als centraal thema, Intussen rijn we tweeënhalf jaar verder. Dén Uyl is weer wat hij voordien was: opposi tieleider. Uit hetzelfde econo misch brein als in 1982, dat van prof.dr.ir. Jo Ritzen, spruit echter een nieuw heils plan tegen de werkloosheid. Ook daarin staat arbeidstijd verkorting centraal, dit keer zonder evenredige inlevering van loon, en opnieuw verde digt Den Uyl het overigens nog drastischer karakter van de voorgestelde maatregelen. Zo lijkt er in dertig maanden weinig of niets veranderd. Maar schijn bedriegt. Zoals aan de vooravond van Den Uyls banenplan de economie in hoog tempo verslechterde, zo onverwacht snel gaat het nu bergopwaarts. Dank zij een vele jaren volgehouden mati ging van de lonen is de con currentiepositie van het be drijfsleven aanzienlijk ver sterkt. Er is weer een buiten landse markt voor Nederland se koopwaar! Cijfers over onze uitvoer spreken boekdelen. We gaan dit jaar met gemak het record slaan van meer dan 200.000.000.000 gulden. De winsten stijgen navenant. Da gelijks staan de kranten er bol van. Gelukkig trekken boven dien nu ook de investeringen flink aan, met nog betere vooruitzichten voor 1985. Dat mondt langzaam maar zeker uit in meer werk. Het schrik beeld van meer dan een mil joen werklozen ligt al weer als een boze droom achter ons. Over de vraag waaraan we dit alles te danken hebben wordt veel gestreden. Sommigen schrijven alles toe aan de ont wikkeling van de wereldeco nomie. Anderen loven vooral het kabinet-Lubbers. De waar heid ligt, zoals wel vaker,'in het midden. Zoals de uit de hand gelopen overheidsfinan ciën enkele jaren geleden er- SUSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM toe bijdroegen dat het ons al maar slechter ging, zo draagt de sénering daarvan thans bij aan de weg omhooe. Een illus tratie uit de actualiteit van de afgelopen week: de staatsle ning van 6,5 miljard gulden te gen een rente van 8,5 procent. Op twee na het beste resultaat ooit gescoord. Wilde minister Ruding of zijn voorganger vroeger een bedrag van deze omvang binnen nalen, dan moest hij een torenhoge rente bieden, vaak meer dan op de kapitaalmarkt gold. Deze ba kens zijn intussen verzet: een rente gelijk aan of net onder het niveau van de vrije markt is weer genoeg en Ruding kan de lening zelfs nog gebruiken om de rente wat te drukken. Kennelijk boezemde de mede deling in het weekend dat het kabinet zonder veel moeite de laatste knopen had doorgehakt voor de begroting van 1985 be leggers extra vertrouwen in. Het zal hun niet ontgaan zijn dat het tegenwoordig meeval lers zijn die de pers halen en dat mede daardoor het over heidstekort volgend jaar een vol procent daalt. Ook dat is wel eens anders geweest. Een andere illustratie van het herstel van de Nederlandse economie zal op Prinsjesdag worden gegeven. Wij verklap pen het nu al: het cijfer van de zogenaamde arbeidsinkomens quote (AIQ) daalt fors. De AIQ is het aandeel van de lonen in het totaal van in Nederland verdiende inkomens, Naarma te dit cijfer hoger is, is er min der ruimte voor bedrijfswin sten. Jaren lang lag de AIQ dik in de negentig, maar onder druk van al het snoeien in de inkomens en uitkeringen, het matigen van de lonen en inle veren van de prijscompensatie zakken we dit jaar al ver on der de negentig en komen we volgend jaar weer op een ni veau dat gold vóór de eerste oliecrisis (1973)! In dat jaar kwam Joop den Uyl, toen minister-president, de natie vertellen dat de tijd van vroeger nooit meer terug zou komen. Deze week presen teerde hij als PvdA-leider een plan dat die terugkeer wél be looft. Dat kan hij doen mede dank zij het door hem zo ver guisde bezuinigingsbeleid van het kabinet-Lubbers. In een gesprek met deze krant erken de prof. Ritzen, het brein ach ter dat plan, dat deze week impliciet: „Enkele maanden geleden hadden we nog met een heel ander verhaal moeten komen. Dan hadden we nog wel reële inkomensoffers van de mensen moeten vragen". De situatie is nu zoveel verbe terd dat het doorgaan met har de bezuinigingen en looninle vering volgens Ritzen niet meer nodig is. Het zou eerder eén omgekeerd effect hebben en tot ongecontroleerde loon eisen en uitstoot van werk lei den. Juist mede dank zij het ge voerde kabinetsbeleid ziet Rit zen dus reële kansen voor het nieuwe PvdA-heilsplan. Een bijzonder opmerkelijke vast stelling, zeker tegen de achter grond van alle eerdere „PvdA- alternatieven" voor het rege ringsbeleid. Waren die voor stellen uitgevoerd dan hadden we de hierboven beschreven illustraties onmogelijk kunnen gébruiken. Het overheidste kort was dan jmmers veel ho ger geweest dan nu en er zou ook veel minder in de lonen en uitkeringen gesneden zijn. De PvdA mag het kabinet- Lubbers en de coalitiepartijen dus wel erg dankbaar zijn. Overheidsdwang Tot slot toch nog een enkel woord over de al veel bespro ken (on)haalbaarheid van het jongste PvdA-plan. De opstel lers hebben intussen al een- en andermaal duidelijk gemaakt dat wat hun betreft overheids dwang bij werktijdverkorting aanvaardbaar en misschien zelfs nodig is. Als werkgevers en werknemers al grondig met elkaar van mening verschillen over twee tot drie procent werktijdverkorting, dan hoe ven ze over 30 procent immers niet eens te gaan praten. Wettelijke dwang zal dus in derdaad nodig zijn wil men al thans een poging wagen het PvdA-plan uit te Wat overheid in 1984 echter voor reacties op roept, is deze week al geble ken toen staatssecretaris De Graaf het oude ziektewetplan van (alweer) minister Den Uyl van stal haalde. Prof. Ritzen kan dan weliswaar in een vraaggesprek met deze krant beweren dat een dergelijk ver zet slechts „een tijdverschijn sel" is, dat neemt niet weg dat de politiek daar vandaag de dag mee te maken heeft en er rekening mee moet houden. Wat dat betreft is er sinds 1982 nog niets veranderd. ARJEN BROEKHUIZEN Exclusieve reisaanbiedlng van uw krant: 8-DAAGSE VLIEGREIS CORSICA van zondag 14 oktober t/m zondag 21 oktober 1984 ƒ1.125." machtige bergketens. Op Corsica zal gelogeerd worddh In „Caraneila Village" in het zuidoosten van het eiland bij de b van Porto Vecchio. Het In Medtterraanee stijl gebouwde complex Is ontworpen voor een ontspannen zonvakantie. Het beschikt over uitgestrekte tuinen en een zwembad, terwijl mdn ,t prachtige strend van Cala Er wordt plaatselijk een aantal facultatieve Zondag 21 c erdam vla Nice naar Bastla gevlogen, er wordt teruggevlogen en bent u ind het middeguur op Schiphol terug. >on. De mogeliikheid s bedraagt 1 125 - raag toegezonden. Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 oi persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoak Spui te Den Haag. (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur). POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9