Club Brugge de mooiste uitdaging voor Henkie" „Motivatie om te voetballen was ineens helemaal over Succes trainer: „Ik kan erg slecht tegen mijn verlies" Arie Haan gestrikt als trainer FC Antwerp ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1984 BRUGGE Het moest er een keer van komen, de Vraag was alleen wanneer. Na zes seizoe nen actieve dienst in het eer ste elftal van Club Brugge stond het voor Henk Hou- waart al jaren vast, dat hij ooit bij de bekendste club van het Belgische Venetië zou terug keren. Als trainer wel te ver staan. Dit keer is het zover. Tijdens de afgelopen competitie zat hij trouwens al telkens in hetzelfde stadion als oefenmeester van buur man Cercle, dat onder zijn leiding een redelijke plaats in de midden moot bereikte. En dat mocht voor die vereniging een prima resultaat worden genoemd. Het was trou wens niet de eerste keer dat een club alle reden had om tevreden te zijn met „Haagse Henkie". Henk Houwaart (38 inmiddels) zit nu voor het eerst bij een echte topclub. Kortom, hij is een succestrainer. Zeventien jaar was ie, toen hij bij ADO in het eerste elftal belandde. ADO werd FC Den Haag en Hou waart vertrok in 1968 naar FC Twente, dat vervolgens een onge kend sterk seizoen zou doormaken Tot de laatste wedstrijd voor de winterstop bleef de club ongesla gen, maar toen maakte de latere kampioen Feyenoord in Rotterdam met 3-0 een einde aan de Ensche- dese euforie. Met topscorer Dick van Dijk, die door Ajax werd ge contracteerd, verdween middenvel der Houwaart in 1969 echter al weer uit Enschede. Rijvers had het niet zo op met het tweetal, dat vol gens hem de discipline buiten het veld nog wel eens uit het oog ver loor. Volgens Houwaart lag het toch wat anders. „Ik durf te stellen dat ik altijd graag van een pintje gehouden heb, maar in het veld stond ik er. Weet je, Dick was een geweldige kameraad van mij. Op een gegeven moment kreeg hij ru zie met Rijvers en dus was ik het met hem eens. Maar dat alleen is niet de reden van mijn vertrek ge weest. Ik kon bij Club Brugge ook gewoon veel meer verdienen dan in Enschede. Ik heb bij Twente trouwens best een fijne tijd gehad". Zijn glorietijd beleefde Henk Hou waart echter ontegenzeggelijk in Brugge („Bij Club heb ik mijn beste zes jaren gespeeld"), alvorens hij zijn carrière al op 29-jarige leeftijd afsloot, na een korte periode bij FC Antwerp. „Noodgedwongen, omdat mijn knie in puin lag. Het was ge lukkig een pleister op de wonde, dat ik trainer kon worden en dat ik de mazzel had goede resultaten te boeken met de clubs werkte". Klein Henk Houwaart begon klein, bij Roeselare, dat hij tweemaal achter een naar de titel leidde. Vervolgens klopte Eendracht Aalst aan. Negen duels hadden nog geen punt opge leverd en met twee doelpunten voor en 25 tegen was er weinig hoop op herstel. „Ik heb er zeven maanden gezeten, we zijn nog ne gende geworden en haalden daar naast de kwartfinales van de beker. Het was kermis in Aalst", kijkt hij met gepaste bescheidenheid terug. De de*de opdracht wachtte bij Kortrijk. „Die club was net gede gradeerd en ik heb gezegd dat ik met dezelfde ploeg binnen een jaar in de eerste klasse terug zou zijn. Weliswaar lukte dat pas in de na- competitie, maar toen hebben we wel voor een unicum gezorgd. We wonnen alle zes wedstrijden, uit en thuis". En nu dan, na een jaar Cercle, is hij terug bij Club Brugge, zoals hij al tijd had gehoopt. „Ook nadat ik hier mijn fijnste jaren als voetballer heb beleefd, ben ik hier altijd fan tastisch ontvangen. Eens zou ik hier trainer worden, ik wist het. ik had alleen niet gedacht dat het zo snel zou gaan". ,,Ik heb zeer goede leermeesters ge had", verklaart hij dan wellicht on bewust zijn succes. Happel, eerst vijf jaar bij ADO en Den Haag en- later nog eens bij Brugge, Rijvers, Kohn. Zwartkruis, een 'keiharde, Kessler, De Munck. Canjels, een fantastische trainer ook. Thijs, toen nog bij Antwerp en nu bondscoach. Maar van Happel heb ik het meest opgestoken, tegen hem keek ik ook het meest op. Al is het niet zo, als wel eens beweerd is, dat ik een imitatie-Happel ben Happel kun je niet nadoen, die is uniek. Weet je, het trainersvak zit in je bloed, je hebt het of je hebt het niet. Ik ben ook op Zeist geweest hoor, voor de cursus. Pas op, ergens moet er een lijn zijn, moet blijken of iemand aanleg voor dit vak heeft. Maar ik heb pas iets gelezen over Rinus Is raël, dat die herexamen moest doen. Nou, dan val ik van m'n stoel. Het is toch ook een lachertje als Johan Cruijff eerst naar school moet. Ik vond het in elk geval ver loren tijd Al heb ik er wel iets van geleerd. Namelijk, dat zo'n cursus erg goed is voor hulptrainers die zelf niet veel voetbalervaring heb ben. Maar in de praktijk komt er meer kijken dan je ooit uit een boekje kunt halen". Helemaal gek Voetbal beheerst het leven van Henk Houwaart. „Ik ben er hele maal gek van, ga naar elke wed strijd kijken. Dat heeft me ook veel gekost, zelfs mijn gezin, maar ik heb de kans gekregen om iets te bereiken en zit nu bij één van de topploegen van België. Die sfeer kan ik niet meer missen. Ik ben er door die knieblessure destijds een tijdje uitgeweest, maar daar ga je kapot aan. Die stress, het hoort er voor mij helemaal bij. Soms pak ik wel eens een whiskey als de span ning te groot wordt. Maar ik houd van mensen om me heen. die en tourage jongen, ik zou het voor geen goud meer willen missen". Zijn benoeming bij Club Brugge („Vroeger ging het er hier famili aarder aan toe, nu doet iedereen zijn job en is het afstandelijker") vormt voor Henk Houwaart de zo veelste proeve van bekwaamheid. „Het is inderdaad een test. zo mag je dat gerust zien. Ik ben nog jong en geloof nog erg veel te moeten leren, want dat doe ik nog elke dag. De vraag is, kan ik het ook in Brugge aan Tenslotte heeft na het vertrek van Ernst Happel hier nog niet één trainer het echt kunnen maken. Maar dat is dan ook een mooie uitdaging voor mij, om de sfeer terug te brengen van het Club Brugge van vroeger. Op mijn ma nier. Bij Cercle heb ik alles alleen gedaan, bij Club heeft Kessler een goede organisatie neergezet. Die wil ik doortrekken en er van le- Gemakkelijk is hij niet voor zijn pupillen. „Dat ligt niet in mijn ka rakter. Ik heb in het verleden ge merkt, dat je bij een profclub kunt zitten, maar dat veel spelers nog als amateurs denken. Een prof moet alles, maar dan ook alles doen om te presteren. Hij mag zijn ontspan ning hebben, natuurlijk, maar eerst moet het werk perfect zijn. Pas dan mag er een pintje gedronken wor den". Want Henk Houwaart wenst altijd van de winst uit te gaan. „Ik kan ontstellend slecht tegen mijn ver lies, of het nu bij het kaarten is of bij een partijtje op de training. Als ik iemand nonchalant zie spelen, ben ik bij wijze van spreken in staat hem een doodschop te geven". Landstitel Bij Club Brugge heeft hij in elk ge val een ploeg aangetroffen, die de mogelijkheden lijkt te hebben zich na een onderbreking van enkele ja ren op redelijk korte termijn weer in de strijd om de landstitel te men gen. Henk Houwaart is dan ook op timistisch aan de competitie begon nen. Het eerste treffen, uit tegen Lierse SK, werd met een zege van 2-0 al een succes. „Ik vind dat ik een fantastische ploeg heb om fris voetbal te spelen. En laten we eer lijk zijn, die richting moeten we toch met z'n allen uit. In het zes- tien-metergebied moet het gebeu ren. Ik heb er best begrip voor als ploegen zich tegen een topclub te rugtrekken in de defensie, als ze dan maar wel iets proberen en niet elke bal de tribune instampen. Brugge heeft bewuste aankopen ge daan met Franky en Leo van der Eist en Gino Maes. Met die drie er bij moeten we met aandacht kun nen bouwen aan een ploeg, die over twee jaar weer terug is aan de top. waar Club altijd gestaan heeft. Club moet elk jaar kunnen meelo- ten voor de Europa Cup. En dat kan met dit elftal, dat voor mij een droom is om mee te mogen werken. Ik ben niet bang om te falen. Ik heb lef en ambitie genoeg. En als je dat hebt, kun je het geluk afdwin gen. Daarvan ben ik overtuigd. En dat ga ik doen". WILLEM PFEIFFER ANTWERPEN Op het aan- gevreten beton van stadion De Bosuil in de Antwerpse wijk Deurne kun je een ei bakken. t>esondanks loopt de nieuwe selectie van FC Antwerp zich tn het zweet onder leiding van 0en bekende Nederlander. Arie Haan, abrupt gestopt met voetbal, werd direct door de Belgische club gestrikt. Welis waar beschikt de oud-Win- schoter slechts over het Ne derlandse diploma Oefen- fneester III, maar bij onze zui derburen kijkt men niet zo hauw. De 35-jarige ex-international voet balde dit jaar na een mislukte pe riode bij PSV nog wat geld bij el kaar in Hongkong. Tot in het Ver re Oosten de telefoon rinkelde vóór Haan. De snelle zakenman-voorzit ter Eddy Wauters van FC Antwerp hing aan de lijn. Wauters, in het dagelijks leven directeur van de Credietbank, liet er geen gras over groeien en legde Haan telefonisch !als trainer vast. Een actie, die iweerklank lijkt te vinden bij de (Antwerpse supporters, getuige de opmerkingen van een 14-jarige fan. „Haan, da's een goeie eh. In Ant- moet werpen zijn we blij met hem. Ik vind het wel jammer, dat ze de bes te speler verkocht hebben. Ze von- s de|den Fazekas te oud en die speelt nu róuwe voor S'nt Truiden", vertelt de en- heeft thousiaste jongen. Het is hem niet iddels bekend, dat Arie Haan uit het ebben jNoordnederlandse Winschoten af- ?lkaar^omst'8 is. evenals Jan Mulder, die Ieder-P'J Anderlecht heeft gespeeld. Het Nu isfj°c^*e haalt de schouders op. „Mul- in zijn ^erNooit van gehoord". Sport en ge-roem- 20 wordt weer eens bewezen, tiever*s zeer vergankelijk. Je naam zakt njetszo maar weg in de vergetelheid, nu detenz*J ie' zoals Arie Haan, op topni- achterveau 'n voetballerij werkzaam eren" blijft. In België kan dat zonder eni ge papieren. „Het is echt niet zo, dat ik mijn di- rstandlpjoma's njet heb willen halen", e toP"jstelt Arie Haan met nadruk. „Toen ndset-ijk nog bij Standaard speelde, zat ik Cr ljTP een re6i°na^e cursus in Eindho- speeldven, met veel bekende voetballers 2l spe-|uit Brabant en Limburg. Een leuke oep. Ik heb toen mijn diploma lefenmeester III gehaald. Ik wilde ëe"ldoorgaan, maar we moesten daarna een cursus naar Zeist en dat me te ver weg. De KNVB stak uiteindelijk een spaak in mijn |wiel". geeft toe, dat zo'n cursus oordelen heeft, maar missen doet Arie Haan: „ledereen mag zeggen hoe hij er over denkt, maar uiteinde lijk geldt mijn mening". hij de in Nederland vereiste papie ren niet. „Kijk, als je als topvoet- baller nooit om je heen hebt geke ken, dan heb je het als trainer ver schrikkelijk moeilijk. Ik heb als voetballer een behoorlijke staat van dienst opgebouwd en overal mijn ogen goed de kost gegeven. Ach, oefenstof voor de training, die haal ik uit de praktijk. Het klinkt mis schien wat eigenwijs, maar ik be denk zelf ook veel, waarbij ik'vrij wel alles uit wedstrijdsituaties haal. Ik leer nog altijd van elk wedstrijd je dat ik ook maar zie. Bij het zoe ken naar goede trainigsoefeningen moet je ook je fantasie laten wer ken". Berekening De vraag is natuurlijk, wat het Antwerpse publiek voor voetbal kan verwachten nu Arie Haan het roer van de als tweede trainer naar Anderlecht vertrokken Jean Dockx heeft overgenomen. In de Belgische havenstad ligt het voet bal ook op apegapen. In de UEFA- Cupwedstijd tegep Lens, waardoor Antwerp in de eerste ronde werd uitgeschakeld, kwamen er nog veertigduizend toeschouwers naar de Hel van Deurne, maar aan het einde van het seizoen bezochten nog slechts drieduizend getrouwen het verpauperde stadion, waar het onkruid welig tierde tussen de be- tontegels op de tribunes. De eerste competitiewedstrijd, thuis tegen Sint Niklaas, leverde in elk geval al vier doelpunten op (2-2). En afgelopen weekeinde werd in de bekerstrijd met 2-1 gezegevierd over St. Gillis. Arie Haan zal net als tijdens zijn fraaie voetbalcarrière, niets zonder berekening doen. „Ik wil vooruit, wat dacht je dan. Ik ben een aan valler. Je moet met je elftal wat kunnen forceren op de helft van een tegenstander, bijvoorbeeld bij een achterstand. Dat zal erg moei lijk zijn, want de meeste tegenstan ders hebben al zoveel mensen terug op eigen helft. Het is allemaal an ders dan vroeger. Toen stond de voorhoede van de tegenpartij bij jouw achterhoede, tegenwoordig staan ze op de rand van hun eigen Ik kan hier echter wat proberen. Ik had vorig jaar al aanbiedingen op zak van topclubs. Bij FC Ant werp is de stress echter minder groot. Hier kan ik iets opbouwen. Hier is elk plaatsje hoger met beter voetbal een hele vooruitgang". Ter discussie Arie Haan is ook trainer geworden in een periode dat het aanstellen van voormalige toppers zonder di ploma's in Europa fel ter discussie staat. West-Duitsland heeft Franz Beckenbauer de Mannschaft in handen gegeven en in Zeist fun geert Rinus Michels voor de zoveel ste keer als wegbereider van Johan Cruijff. Haan: „Deze ontwikkeling is niet tegen te houden. Met de komst van Michels is misschien ook sprake van een kentering. Ik verwacht wel, dat Johan Cruijff in Zeist te recht komt. Ik wil heus nog wel een korte cursus volgen, maar meer ook niet. Toen we in Mün- chen waren voor die revanchewed strijd, heb ik daar met Michels maar heel zijdelings over gespro ken. Hij zei wel, dat ie me in de ga ten zou houden". Op deze bloedhete dag is Arie Haan met een selectie bezig, waarvan heel wat spelers van de loonlijst zijn afgevoerd. Onder hen de eer der gememoreerde Fazekas, de ta lentvolle Leo van der Eist (Club Brugge), en ook Petur Petursson (Feyenoord). Ter aanvulling heeft voorzitter Wauters met zijn buidel gerammeld voor Alex Verniers (Beringen). Guy Vanhorenbeek (Tongeren), Norbert Beuls (Tonge ren), doelman Jan Ruiter (Beer schot), Francis Goris (Racing Me- chelen), Gerrit Carleer (Racing Me- chelen) en Dirk van der Linden (Merksem). Zelfvertrouwen Arie Haan: „Ik wil die jongens in eerste instantie zelfvertrouwen bij brengen. Angst moeten ze niet ken nen, voor welke tegenstander dan ook. De spelers moeten zich happy voelen. In dat opzicht sta ik als trainer tussen bestuur en spelers. Ik kan nu al zeggen, dat ze hon derd procent hun best doen. Dit is een goeie groep, zonder kanke raars. Natuurlijk vecht iedereen voor zijn plaatsje. Iedereen mag zeggen hoe hij erover denkt, maar uiteindelijk geldt mijn mening. Ik ben in die zaken erg eerlijk. Je kunt wel eens meningsverschillen hebben over de kwaliteiten van een speler, maar ik bepaal wie of er speelt". Eddy Wauters is er voorstander van om naar Engels model te gaan werken. Zeer opmerkelijk voor Belgische begrippen, want in dat land is het ontslaan van trainers net zo gewoon als het wisselen van de jaargetijden. Al een paar keer heeft men het bij FC Antwerp ge probeerd, maar tot op heden klikte het steeds niet. „Ze willen hier een technisch directeur met daaronder een trainer. Die mensen willen ze voor een lange periode vastleggen, zoals het bij Liverpool ook gebeurt. Ja, die technisch directeur zou ik kunnen worden, maar laten we eerst eens van beide kanten kijken of het hier bevalt", zegt Arie Haan. die al direct van zijn spelers de vraag kreeg voorgelegd of hij nu geen zin krijgt zelf te spelen. „De motivatie om te voetballen was in eens helemaal over. Ik had echt niet verwacht, dat dat zo snel zou gaan. Ik heb er echt helemaal geen zin meer in om er tussen te lopen. Ik heb daarover gepraat met Jan Boskamp, die is ook ineens gestopt. Je kunt dat vergelijken met school, als je veel moet lezen voor een exa men. Daarna smijt je al die boeken in een hoek. Ik heb ook gevoeld, dat het niet meer ging. Conditie en snelheid ga je tekort komen. Ik zou het wel kunnen bijbenen, als ze maar in mijn tempo zouden spelen, maar dat doen ze uiteraard niet Binnen een paar dagen had ik be slist te stoppen, mede door de aan bieding van Antwerp. Toen Wau- Schandaal Uiteraard komen aan het eind van het gesprek nog twee onderwerpen aan bod. De gespeelde revanche van de WK-finale van 1974 en het Belgisch voetbalschandaal, dat het afgelopen seizoen boven water kwam. „Nederland-Duitsland, dat werkt niet als duel, zelfs dit duel dus niet. Er werd ontzettend ge scholden en gekankerd, want er waren er bij die puur speelden om te winnen. Daarom is Van Hane- gem er uit gegaan. Ik heb ook te gen Michels gezegd: ik wil nog wel bij elkaar komen met deze groep, maar dan alléén voor het feestje. Meevoetballen doe ik niet meer". Minder feestelijk ging het toe rond Haans voormalige club Standaard Luik. Een hele reeks spelers en de toenmalige trainer Goethals wer den door de Belgische voetbalbond geschorst. Haan bleef als één van de weinigen buiten schot en wel in de kraag gegrepen collega's spuw den hun gal in zijn richting. Haan, die niet op de rechtszittingen kon verschijnen wegens contractuele verplichtingen in Hong Kong, haalt zijn schouders op. „Ze hebben niet goed geluisterd naar wat mijn ad vocaat daar gezegd heeft. Ik wil er weinig woorden aan vuil maken, maar neem één ding van mij aan: ze hebben het verschrikkelijk dom gespeeld". Je hoort Arie Haan niet zeggen dat het hier per slot van rekening ook om Belgen gaat. Jarenlang verdien de hij als speler een heel dik beleg de boterham en nu is hij als trainer aan de slag. Daar kan dat toevallig wel! HENK MULDER

Leidse Courant | 1984 | | pagina 21