„Voetballers moeten oogkleppen afdoen" „Aanval is paradepaard van een team" THEO VONK (SPARTA): Uitverkoop bij Sparta blijft uit CO ADRIAANSE (PEC ZWOLLE) Aan de vooravond van de opening van het voetbalseizoen voor de ere-divisie vandaag twee sportpagina's, waarop vier toptrainers aan het woord komen: twee nieuwelingen in het vaderlandse trainersgilde, en twee bekende Nederlanders die het bij onze zuiderburen proberen te gaan maken. Op deze pagina doen Theo Vonk en Co Adriaanse hun zegje, die dit seizoen debuteren als hoofdtrainer in de eredivisie. De 36-jarige Vonk (Sparta) en de 37- jarige Adriaanse (PEC Zwolle) behoren gezien hun leeftijd tot de jeugdige garde van het Nederlandse trainersgilde. Zij scharen zich in hef meer ervaren rijtje van onder andere Korbaeh, Berger, Reker en De Mos. Vonk heeft echter wel vijf jaar ervaring als assistent trainer bij AZ '67; Adriaanse mist zoiets en moet die achterstand nu bij PEC Zwolle zien weg te werken. ,,Dat kan wel zo zijn", zegt Adriaanse, „maar velen missen de ervaring die ik als voetballer bij FC Utrecht heb opgedaan. Bovendien was ik scout bij AZ '67 en heb daar heus wel in de keuken kunnen kijken. En bij de KNVB heb ik op alle niveaus gewerkt". Op de volgende pagina „Haagse Henkie Houwaart", die ,zich al vele jaren met het Belgische voetbal bezighoudt, maar nu dan eindelijk een echte topclub onder zijn hoede krijgt, Club Brugge, en Arie Haan, die vanuit Hongkong telefonisch werd vastgelegd als de nieuwe oefenmeester van FC Antwerp. ROTTERDAM Het buurt- winkeltje annex café annex snackbar, en dat allemaal sa mengeperst op enige luttele vierkante meters, wijst na drukkelijk op de nabijheid van Sparta. Logisch, want de hoofdingang van het Kasteel bevindt zich op slechts gerin ge afstand. De muren zijn be hangen met foto's, vlaggen, vaantjes, petten en andere at tributen voor de supporters die ongetwijfeld regelmatig in dit roodwit getinte horeca-eta- blissement vertoeven. Een aankondiging van de derby Feyenoord-Sparta, inclusief de later bijgeschreven uitslag (2- 4), verraadt de actuele rivali teit met de grotere, maar vooral kapitaalkrachtigere buur uit Rotterdam-Zuid. De jeugd uit de sterk verpauperde volkswijk Spangen, gezien de huidskleur veelal afkomstig uit zonniger streken maar al duidelijk behept met het zangerige accent uit de Maasstad, vergaapt zich aan de beeltenis van hun favoriete spelers, die stuk voor stuk poseren met een kabouter-figuur uit het als sponsor optredende pretpark De Efteling. Ook de conterfeitsels van de twee ex-oefen meesters Barry Hughes en Bert Jacobs worden met veel be wondering gadegeslagen. Theo Vonk, de nieuwe sterke man bij Sparta, ontbreekt in de eregalerij. Hij zal die populariteit nog moeten afdwingen. De 36-jarige Alkmaarder huist zelf in een keurig kantoortje, ergens in de catacomben van het aloude sta dion. Hij is deze dag gehuld in kor te broek en bijpassend sportshirt, want het is warm buiten en Vonk pleegt nog altijd actief aan de trai ningen deel te nemen. ,,Voor dé lijn", wijst hij niet zonder trots op een inderdaad volslank lichaam. Theo Vonk was jarenlang een sobe re, maar betrouwbare verdediger bij AZ '67 en (even) Volendam. Hij was mede verantwoordelijk voor de opbloei van de Alkmaarse fusie club die vanuit de eerste divisie langzaam maar zeker een topclub werd. Bij de écht aansprekende sportieve successen (landskampi oenschap, halve finale Europa Cup) zat Theo Vonk op de bank, als as sistent van de destijds aan het be wind zijnde gentleman Georg Kess- ler. „Een prachtige tijd", meent Vonk, „maar daarna heb ik ook de uittocht van de vedetten meege maakt. Ik heb AZ groot zien wor den, maar daarna ook weer klein. Precies op tijd In totaal fungeerde Vonk vijf jaar als assistent-trainer naast respectie velijk Kessler, Hans Eykenbroek en Piet de Visser. Zijn debuut als hoofdtrainer komt volgens hem precies op tijd. „Die vijf jaar als as sistent waren precies genoeg. Ik heb met talloze trainers gewerkt en altijd goed mijn ogen en oren open gehouden. Van iedereen heb ik wel iets opgestoken. Maar ik ben en blijf gewoon Theo Vonk. Ik ga me niet spiegelen aan iemand anders. Ik ga van mijn eigen kwaliteiten uit. Wil daar alles voor doen. Wan neer je je voor honderd procent geeft, blijf of kom je altijd aan de slag". De kruistocht, die bondscoördina- tor Rinus Michels de afgelopen maanden langs de verschillende trainers ondernam om aantrekke lijker en dus aanvallend voetbal te prediken, vond bij Theo Vonk een gewillig oor. „Een goed initiatief, maar is het wel reëel Natuurlijk, de mensen komen alleen nog naar de 'stadions voor spektakel. Wan neer we straks" de eerste competi tiewedstrijd tegen Ajax thuis met 4- 3 verliezen, is iedereen tevreden. Maar voetbal is natuurlijk toch re sultaat-gebonden. Gebeurt dat vier keer achter elkaar en sta je dan nog steeds op nul punten, dan ko men de klachten toch. AZ '67 ver loor vorig seizoen in een heerlijk open wedstrijd met 6-2 van FC Groningen, maar een dag later stond Klaas Molenaar bij Piet de Visser op de stoep. Dat bedoel ik nou. Iedereen denkt toch aan het resultaat. Ook de spelers, want daar is immers het hele premiestelsel op gebaseerd. Dan kan ik als trainer wel blijven roepen, dat ze moeten blijven aanvallen, risico's moeten nemen, maar er moet uiteindelijk thuis wel brood op de plank ko- Communicatie Sparta, waar ditmaal alleen topsco rer Wout Holverda in het kielzog van trainer Bert Jacobs naar Fortu- na Sittard vertrok, waarvoor tot op heden nog geen vervanger werd binnengehaald, bezit in feite een nogal offensief ingesteld elftal. Vonk, zelf een ex-verdediger: „Dat valt natuurlijk te prijzen, maar er moet wel enig evenwicht ontstaan. Sparta scoorde vorig seizoen veel, maar kreeg ook te veel doelpunten tegen. Die organisatie achterin moet worden uitgebalanceerd, dat is mijn eerste .taak Daartoe moet de communicatie binnen het veld worden yerbeterd. Louis van Gaal is daar de enige die zijn mond durft open te doen. Voor de rest is het een vrij dooft, stille ploeg. Praat er één, dan luistert de rest gehoor zaam. Elkaar coachen, daar gaat het om. Een kwestie van ervaring, maar we moeten attent blijven, daar steeds weer op hameren. Na tuurlijk, karakters verander je niet even, maar die samenwerking rnoet een stuk automatisme worden, dan sluiten de linies vanzelf betgr aan". Leefwijze Het begrip discipline heeft Theo Vonk toch hoog in het vaandel staan. Wat dat betreft houdt de nieuwe trainer van Sparta er toch een paar in voetballand tamelijk bijzondere ideeën op na. „Voetbal lers moeten de oogkleppen eens af doen". zegt hij recht voor z'n raap. „Ik wil de spelers wat meer zelfbe wustzijn bijbrengen. Aandacht be steden aan de hele Jeefwijze, bij voorbeeld wat het eten betreft. We beginnen de competitie met een zware fase, vijf wedstrijden in veertien dagen. Dan is het van eminent belang de goede voeding te gebruiken. Daar is door voetbal lers nooit grondig over nagedacht. Neem een voorbeeld aan atleten, ik heb daar verschillende keren op Papendal met trainer Toine van de Goolberg en inspanningsfysioloog Jan Vos over gepraat. Het voetbal spel bestaat uit drie dingen: tech niek, die heb je of heb je niet, tak- tiek, daar ben ik voor, en conditie. Dat laatste is heel belangrijk. En dat kun je op verschillende manie ren verwezenlijken. Maar dan moet je er wel alles voor doen om je pla fond te bereiken. Natuurlijk is dat met semi-profs, die misschien de hele dag lopen te sjouwen, moeilij ker dan met full-profs. Maar ook met semi-profs fnoet je naar een zo goed mogelijke situatie blijven stre ven. Alle beetjes zijn immers mee genomen". DICK KIERS ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1984 ROTTERDAM Geen nieuws, goed nieuws. Onder dit, al of niet waarheidsge trouwe motto, begint Sparta aan het nieuwe voetbalsei zoen. De Rotterdamse eredivi sieclub hield de traditionele uitverkoop ditmaal weliswaar beperkt tot een speler, maar tegenover het vertrek van topscorer Wout Holverda, die in het kielzog van trainer Bert Jacobs naar Fort una Sittard verhuisde, stond geen enkele nieuwkomer. En zo moet Sparta dus opnieuw een ver zwakking van de eigen gele deren constateren. Jacobs' opvolger Theo Vonk. die op Spangen zijn debuut als hoofd- traiHner viert, na vijf jaar als assis tent bij AZ '67 te hebben gediend, beziet de huidige samenstelling van de Rotterdamse voorhoede met ge mengde gevoelens. Het trio aan vallers (Robin Schmidt, Ronald LengHkeek en Renê Eijer) mist immers de noodzakelijke routine om een heel seizoen voor grootse daden te blijven zorgen. Vonk „Schmidt heeft het in de voorberei ding goed gedaan, maar wat als straks de echte competitie begint Ik heb er bij mijn komst direct bij het bestuur op aangedrongen dat de selectie intact zou blijven. Hol verda was niet te houden, met zijn transfer moest het financiële tekort weer worden aangezuiverd. Maar er stond helemaal niets tegenover. We hebben echt wel van alles ge probeerd: John Linford van FC Den Haag. Marcel van Buuren van Ajax, Koudstaal van Nieuw-Lek- kerland die tenslotte naar DS '79 is gegaan, maar er staat nog niemand. Al zullen we blijven proberen nog wat versterking te halen". In de voorbije reeks oefenwedstrij den vormde Ronald Lengkeek het centrum van de Rotterdamse aan val. met op de flanken de jongelin gen Robin Schmidt en René Eijer naast zich. Sparta staat al jaren be kend als een offensief ingestelde ploeg, maar de afwezigheid van een echte afmaker kan wel eens zwaar gaan wegen. „Vandaar dat ik ook wat meer aandacht aan de verdediging wil gaan besteden. Sparta heeft daar ook het meest ge schikte materiaal voor in huis", al dus de 36-jarige Vonk. „Natuurlijk propageer ook ik aantrekkelijk voetbal, maar het draait tenslotte toch allemaal om de punten. Vorig seizoen scoorde Sparta 70 maal, maar kreeg ook 55 doelpunten te gen. Een beetje meer evenwicht, jw "DICK KIERS Ronald Lengkeek, NECK De uit Neck afkom stige Co Adriaanse zegt nog geen seconde spijt te hebben gehad van zijn ruil gymna stiekleraar betaald voet- balcoach. „Toen PEC Zwolle bij me kwam, als eerste club overigens, heb ik een week over die beslissing moeten na denken. Maar ik werkte bij. het onderwijs en dan kun je nog zo goed zijn, je maakt nooit en te nimmer promotie. En dat werkt bij mij heel frus trerend. Daarom lig ik van de stap die ik nu genomen heb ook niet wakker, want als het niet lukt kan ik altijd nog sol liciteren bij privé-scholen. En die nemen alleen de besten". Die uitspraak typeert de ambities van Adriaanse. Aan zijn enthou siasme zal het niet liggen, ook al komt hij niet zo onstuimig over als zijn vroegere mentor Piet de Vis ser. „Ik ben een nuchter en zake lijk type. Dat is ook de reden ge weest dat ik met PEC Zwolle snel tot een akkoord ben gekomen. Het tweede prek met Èibrink heeft twee uur geduurd. Het afrondende, een kwar- Het verlangen naar het betaalde voetbal kwam ook niet uit de lucht vallen. „Zoiets groeit vanzelf. Je doorloopt alle cursussen en de laat ste voor het coachschap in het be taalde voetbal heeft natuurlijk flink wat publiciteit gehad. Alle deelnemers lagen in feite in de markt. De één lonkte wat meer naar een baantje in het prof-circuit dan de ander. Ik heb daar niet aan meegedaan Daar was voor mij ook geen maatschappelijke noodzaak voor. Ik had immers al een baan". i Adriaanse is geen gemakkelijke geweest. Zijn eerste contact dateert van een uitstapje naar Kameroen, waar onder zeer moeilijke omstandigheden moest worden gewerkt en in de aanloop naar de competitie ging het even min van een leien dakje. De smalle selectie door het vertrpk van Füh- ler (FC Bocholt), Kamstra (Go Ahead Eagles), Visscher (Heeren veen), Riemens (gestopt), Van Roon (Lierse SK) werd nog verder uitge dund door de transfer van Johnny Rep naar Feyenoord. Sporen „Sportief gezien was ik geen voor stander van een vertrek van Rep", zegt Adriaanse nu. „Ik had hem graag willen behouden. Ik denk dat dat voor bijna iedereen gold. Maar John wilde zelf per se weg Maar zo midden in een trainingskamp weg gaan, laat toch zijn sporen na. Je voelt op de een of andere manier dat ie weg is. Zowel binnen als bui ten het veld. Met alle ups en downs die we met hem hebben gekend, was hij een waardevolle kracht. Toch blijf ik erbij dat er onvol doende rendement uit zijn kwali teiten is gehaald. Kijk, John is een artiest, een eenling. Van hem werd verwacht dat hij het elftal zou kun nen leiden. Maar dat kon hij nou juist niet. Hij is altijd gewend ge weest om in grote teams te spelen. Ajax, Valencia, Bastia, St. Etienne, teams die veelal sterker waren dan de tegenstanders. En dus hoefde- John niet mee te verdedigen. Toen kwam opeens PEC Zwolle en moest hij dat wel doen. Dat viel dus zwaar tegen, want PEC is geen Ook voor de manier van spelen heeft het wegvallen van Rep quenties gehad. „Je gaat u een elftal mét hem. Op het dat hij wegvalt kun je niet terug vallen op een speler uit eigen kweek. Dat mag je van niemand verlangen, want Rep is niet te ver vangen". Paradepaard Het verdwijnen van een stukje aanvallende kwaliteit heeft Adri aanse extra pijnlijk getroffen, om dat de aanval in zijn spelopvatting het paradepaard van een team moet zijn. Hij legt ook uit waarom. „Relateer je de attractiviteit van het Nederlandse voetbal aan het aantal toeschouwers, dan kom je tot de conclusie dat we in Nederland ver achterop zijn geraakt. De clubs moeten dus weer iets te bieden hebben. Dat kan alleen met aanval lend voetbal. Bij balbezit in elk ge val de intentie hebben om een doelpunt te maken. Zo snel moge lijk naar de goal van de tegenstan der. Een stijl creëren die voor het publiek herkenbaar is. En de eerste voorwaarde daartoe is strijdlust, dat In Adriaanse heeft Michels, de^n bondscoórdinator, dus een trouwe" volgeling. Het eerste gesprek heeft thou de Zwolse oefenmeester inmiddels met Michels gehad. „We hebben ongeveer vijf kwartier met elkaarr*?m over de toekomst van het Neder-P'J landse voetbal gefilosofeerd. Nu isJ?c^. dat niet nieuw. In het verleden zijnrer er op Zeist ook al besprekingen ge- jfoen voerd met trainers om attractieverls Z€ te gaan spelen. Daar is dus nietsZo r van terecht gekomen. Maar nu detenz autoriteit van Michels er achter^"" staat, mag je enige hoop koesteren".' „Er ook achterstand blijfi „Hel pion clubs moeten daarvoor de trendset-j ters zijn. In het verleden zijn er te^ veel verschillende stijlen gespeeld^,, in ons land. Als je ziet hoeveel spe-Ljt j Iers Oranje heeft gebruikt, vaak er op verschillende ma in de diverse wedstrijden w speeld, daarin herkent de Neder-(J landse supporter zich niet We moeten met zijn allen aa start werken". HENK WAGEMAN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 20