Plan-Waterman levert 17.000 manjaren werk op finale 1983 t Bejaardenverzekering wordt toch opgeheven Snelrecht voor ex-leiders Solidariteit ONAFHANKELIJK ONDERZOEK ECONOMEN: Maandag mogelijk nieuw voorstel van havenbedrijf BON: ^£cicl6c ©omont Zaterdag 1 september 1984, 75e jaargang no-. 22979 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Si|tholl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244 Giro 103003 Bank:Amro-bank NV. Leiden Directeur-hoofdredacteur: IJ Hallewas, Chef-redacteur: Wim Bui|teweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm. klemtiesf 0.41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betalingl.kwartaal f 63.07, jaar I 240,4b Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 122248. Losse nummers f 1,00. HET WEER Wolkenvelden, ook af en toe zon en vrijwel overal droog Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Matige zuidwesten wind, aan de kust vrij krach- tig- Zon op: 06.53; onder: 20.25. Schev. hoog water: 8.11 en 20.36; laag water: 4.03 en 16.17 Nederlandse vracht boot vastgelopen DELFZIJL De 1600 ton meten de Nederlandse vrachtboot „Pola ris" is gisteravond rond half twaalf voor de kust van zuid-west Engeland aan de grond gelopen en is nu zinkende. De bemanning wist zich met reddingsvlotten in veiligheid te brengen en werd la ter aan boord genomen van een loodskotter. De Polaris voer op 200 meter afstand van Manacle Point, tussen Falmouth en Lizard, met een loods aan boord op een „steen". De directie van rederij Amasus Shipping in Delfzijl kon vannacht geen nadere inlichtin gen verstrekken. Antieke uitgever Karl Augustin uit het Zwitserse Thayingen is wellicht de oudste uit gever ter wereld. 30 Augustus jongstleden vierde hij zijn eigen eeuwfeest. Hij is niet al leen uitgever en opma ker van het weekblad „Heimatblatt". maar controleert bovendien dagelijks de gang van zaken in zijn drukkerij met 300 werknemers en een omzet van acht miljoen Zwitserse Franc. Beroving met yoghurt en sinaasappel RIO DE JANEIRO De straatrovers in Brazilië hebben hun terrein verplaatst naar de autobus en maken daarbij ge bruik van een nieuw „wapen". Zij stap pen in als gewone reizigers en bieden hun medepassagiers yoghurt en sinaasap pels aan Tevoren hebben zij daar een slaapmiddel ingedaan Volgens artikelen gisteren in de Braziliaanse pers zijn al leen al in de staat Ma to Grosso do Sul achttien mensen door de „yoghurt-ban- dieten" te grazen genomen. Eén van hen. de 28-jarige Antonio de Souza, verklaar de tegen de politie: „Ik at de yoghurt op en wat er toen gebeurde, weet ik niet meer. Pas toen ik op mijn bestemming was. ontdekte ik dat ik mijn horloge en 150.000 cruzeiros kwijt was". „Gebruik autogordel scheelt jaarlijks 200 verkeersdoden" LEEUWARDEN Als iedere automo bilist te allen tijde de autogordel zou omgespen zou daardoor het aantal ver keersdoden in Nederland jaarlijks met 200 teruglopen, aldus Veilig Verkeer Nederland (VVN) gisteren in Leeuwar den bij de start van de landelijke VVN-autogordelactie „klik, altijd". Per jaar vallen in ons land ongeveer 1.800 verkeersdoden en tienduizenden ge wonden. Volgens een onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOB) is het aan tal automobilisten dat de autogordel draagt de laatste drie jaar drastisch ge daald. De SWOB schat de overlevings kansen 60 tot 70 procent grotér bij het dragen van gordels. DELFT Het revolutio naire plan van het Zuid hollandse Statenlid R.E. Waterman om voor de kust in de Noordzee tus sen Scheveningen en het zuidelijker gelegen Hoek van Holland langs na tuurlijke weg land aan te winnen, kan maar liefst 17.000 manjaren werk opleveren. Dat heeft het onderzoek uitgewezen van dr. C.P. Veerman en dr.ir. F.A.J. van den- Bosch, die zijn verbon den aan de interfaculteit bedrijfskunde van de TH in Delft. Het onderzoek is verricht in opdracht van de Waterschaps Bank. Het rapport, waar van de inhoud voortijdig is uitgelekt, wordt vol gende week donderdag aangeboden aan premier Lubbers. Het in mei 1980 gelanceerde „Plan-Waterman" is volgens de onderzoekers zeker le vensvatbaar. mits er een aan tal wijzigingen in wordt aan gebracht. Daardoor is het nieuwe land winstgevender te exploiteren en beter te be kostigen. De overheid moet bij de uitvoering van het plan volgens het onderzoek ervan uitgaan, dat het min stens 4 miljard gaat kosten. Op grond van de vooronder stellingen van de economen zal de waarde van de inves tering na 25 jaar bij een gun stige uitkomst, dat is als de economische omstandigheden van nu gehandhaafd blijven. 4.3 miljard bedragen. Bij de ongunstige variant die de economen hebben doorgere kend. komt dat bedrag uit op 2.2 miljard. Waterman had in zijn plan alle ideeën opgenomen die over de mogelijkheden van kustuitbreiding zijn geop perd. Het bestaat uit een wig vormige kustuitbreiding tus sen Scheveningen en Hoek van Holland. Daar zouden onder meer een luchthaven, woningbouw, recreatie en natuurgebieden en een uit breiding van de Schevening- se haven moeten komen. Verder bevat het oorspron kelijke plan van Waterman een uitbreiding van de Maas vlakte in de vorm van een schiereiland voor opslag en verwerking van bulk-afval- stoffen als baggerspecie. Ook moeten er havenfaciliteiten komen voor gevaarlijke stof fen. Waterman baseert de constructie van de zeewering op het door ir. J.N. Svasek ontwikkelde concept, dat uit gaat van een zogeheten „zachte zeewering", dus dui nen in plaats van dijken. Waterman had in het nieuwe land meer recreatieve ele menten voor ogen dan de on derzoekers uit economisch oogpunt wenselijk achtten. Tuinbouwgronderr komen daarom in hun versie óp plaatsen, waar Waterman re creatie had gedacht. De Wa- terbank gaf de opdracht aan de onderzoekers, omdat veel kanten van het geruchtma kende plan al onderzocht zijn, maar niet de macro-eco nomische haalbaarheid er van. De bank zou eventueel bereid zijn de uitvoering van het plan te financieren. ARJEN VAN DER SAR (Van onze parlementaire «dactie) DEN HAAG De specia- e bejaardenverzekering Dinnen het ziekenfonds /erdwijnt per 1 januari. De 1 miljoen bejaarden iie nu van de verzekering gebruik maken zullen on- üer de verplichte ziek- 'ondsverzekering komen. Dok de vrijwillige zieken fondsverzekering met 1,5 miljoen verzekerden, wordt per 1 januari opge geven. De helft van de middels deze verzekering verzekerden gaat over naar de verplichte zieken fondsverzekering, de rest gaat naar particuliere ver zekeringen. Hiertoe heeft het kabinet op voorstel van staatssecretaris Van der Reijden (WVC) .om de zaak te stroomlijnen" en vanuit „sociale overwegin gen" aldus premie Lubbers besloten. Ruim een maand ge leden besloot het kabinet nog om de speciale bejaardenver zekering binnen de zieken fondsen langzaam te laten uit sterven door er vanaf 1 januari geen nieuwe bejaarden meer in op te nemen. Daarvan is men nu terug gekomen na ad viezen „uit het veld". Het opheffen van de speciale bejaardenverzekering binnen de ziekenfondsen heeft vol gens het kabinet geen gevol gen voor de premie die de be jaarden moeten betalen. Dit mits hun inkomen lager is dan 23.700 gulden per jaar. Vrijwillig verzekerde bejaar den die premiereductie krijgen worden overgeheveld naar de verplichte verzekering, waar ze op dezelfde manier premie gaan betalen als degenen die afkomstig zijn uit de bejaar denverzekering. Bejaarden die vrijwillig verze kerd zijn maar geen premiere- duktie hebben (een premiere- duktie wordt gegeven aan on- gehuwden en gehuwden met een inkomen onder 33.495 gul den) moeten zich particulier gaan verzekeren. Vrijwillig verzekerden met een uitkering krachtens de aaw, aww, bijstandswet of zelfstandigen met een finan ciële steun van de overheid voor de beëindiging van hun bedrijf, worden ook in de ver plichte verzekering opgeno- De overige vrijwillig verzeker den, veel zelfstandigen en ambtenaren met lage inko mens. zullen zich na 1 januari particulier moeten verzekeren. Dit zal voor hen betekenen dat zij meer premie moeten gaan betalen. Het kabinet wil de zelfstandigen met lage inko mens daarvoor financieel tege moet komen. Voor de ambte naren zullen bestaande rege lingen gebruikt worden. Pagina 5: Ziekenfondsen: wijzigingen ondoordacht ROTTERDAM Het Ge- •neentelijk Havenbedrijf n Rotterdam zal de werk geversorganisatie SVZ en ie Vervoersbond FNV naandag mogelijk een lieuw voorstel doen om te tomen tot onderhandelin gen en een oplossing van iet conflict rond het drei gende ontslag van 150 verknemers bij Rotter- iam Terminal. Dit is gis teren van de zijde van het Havenbedrijf meegedeeld. De werkgevers wezen donder dag de voorstellen af om de werknemers van Rotterdam Terminal een tijdelijk dienst verband tot 1 juni 1985 bij de gezamenlijke arbeidspool SHB te geven, waarbij de financie ring voor een deel door de werkgevers zou moeten ge schieden. In het nieuwe voor stel zal het dienstverband naar verwachting ontbreken, maar zal voor de financiering op nieuw een beroep worden ge daan op de werkgevers. Ook gisteravond werden sta kingsacties uitgevoerd. Werk nemers bij twee Rotterdamse stukgoedbedrijven Quick Dispatch en Seaport Terminals legden het werk na negen uur neer. Bij Quick Dispatch ging het om honderd werkne mers, waardoor volgens de Vervoersbond FNV de werk zaamheden aan drie schepen volledig zijn komen stil te lig gen. Bij Seaport aan de Friso- haven gingen dertig man in staking en is het werk voor, een deel komen stil te liggen. Maandagavond vergaderen de kaderleden van de Vervoers bond FNV bij de diverse be drijven over eventuele ver scherping van de acties op dinsdag. Het Havenbedrijf wil met een nieuw voorstel maan dag een dergelijke escalatie voorkomen. Discovery lanceert tweede yerbindingskunstmaan TAPE CANAVERAL Het Amerikaanse ruimteveer Dis- overy heeft gisteren, ruim 24 lur nadat het van Cape Cana veral was vertrokken, met ucces een tweede verbin- lingskunstmaan gelanceerd. )e Discovery bevond zich oen op een hoogte van 294 ki lometer. De tweede satelliet zal deel gaan uitmaken van een communicatienet van de Amerikaanse marine. Bij deze lancering werd voor het ge bruik gemaakt van een spring veersysteem in de open laad ruimte van Discovery. Daarbij werd de satelliet weggeslin gerd als een „frisbee", de be kende speelgoedwerpschijf. Twee raketjes stuwden de kunstmaan vervolgens in zijn juiste baan. Vandaag moet de derde en laatste door het ruimteveer meegenomen satel liet worden gelanceerd, de commerciële verbindingskuns tmaan Telstar 3. Aan het transport van de drie satellie ten verdient de Amerikaanse ruimteorganisatie NASA 34 miljoen dollar. Lech Walesa, eens voorzitter van Solidariteit, werd gisteren na de herdenkings dienst op de Lenin-werf in Gdansk, door honderden aanhangers toegejuicht. Zij maakten het V- teken, zongen het Poolse volkslied en scandeerden de naam van de verboden vakbond. Rellen en arrestaties na herdenking akkoorden van Gdansk WARSCHAU Twee ex- -leiders van Solidariteit, Wladyslaw Frasyniuk en Josef Pinior, zijn gisteren GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIEOVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA door een rechtbank in Wroclaw in het zuidwes ten van Polen veroor deeld tot twee maanden gevangenisstraf. Dat ge beurde volgens het Poolse officiële persbureau PAP wegens verstoring van de openbare orde. Piniors vrouw zei dat de twee mannen aanhangers van de verboden vakbond hadden toegesproken nadat ze in het kader van de vierde verjaar dag van de „akkoorden van Gdansk" kransen hadden ge legd. In heel Polen is gisteren die verjaardag, die leidde tot de oprichting van Solidariteit, herdacht. In Wroclaw, een van de bol werken van Solidariteit, bra ken gisteravond ongeregeldhe den uit tussen demonstranten en politie die traangas en wa terkanon inzette, zo verluidde uit welingelichte bron. De politie wilde niets zeggen over het gebeurde Elders in Polen verliepen de herden kingsbijeenkomsten vreed zaam en kalm. In Gdansk leg de Lech Walesa, eens voorzit ter van Solidariteit, een krans bij het monument voor de Le nin-werf dat is opgericht voor de tientallen arbeiders die bij demonstraties in 1970 werden doodgeschoten. a n. I Beeldreligie bloeit in miljoenen huiskapellen Met stijgend enthousiasme volgt slimme Amsterdammer Robert Kalkoene de razendsnelle opmars der elektronische stoottroepen in onze samenleving. Als bezoldigd marskra mer stroopt hij voor zijn Audio Sonic imperium stad en land af op zoek naar technische vondsten, die multinatio nals ten koste van hem ontbrekende miljoenen als peper dure primeurs in hun marktkraam etaleren. Zodra die ge vonden zijn stapt hij in het eerste het beste vliegtuig met bestemming Verre Oosten om daar zijn zoveelste bestelling voor een monsterproduktie te plaatsen, stukken eenvoudi ger, maar ook opzienbarend goedkoper. Zoals zijn videoaf- speler. Met dit even simpele als kwalitatief ijzersterke ap paraat kan de consument geen televisieprogramma's opne men. Geen probleem. In de praktijk is immers bewezen dat de meeste mensen hun (nog dure) videoapparaat toch voor namelijk gebruiken om er programma's op te spelen. De videotheek-op-de-hoek levert ze. Op de voorpagina van onze wekelijkse bijlage Finale mijmert Leo Thuring speels over de beeldreligie in miljoenen huiskappelen en laat Ro bert Kalkoene zijn vooruitziende blik glijden over alles wat met deze elektronische eredienst te maken heefi Verder in Finale: Spookbeeld vergrijzing is lachwekkend. Medische rubriek: Elek troshock. 10 jaar oud zeer in psychiatrie. Neusje van de zalm ruikt de Rijn weer. „A star is born" terug in originele versie van drie uur. Scheidende directrice Spoorwegmuseum „Dit is geen hobby, dit is een baan". Omstreden metableticus dr. J. H van den Berg: „De te- veelbeloofden moeten terug naar hun plaats". Twee extra sportpagina's: interviews met toptrainers Theo Vonk (Sparta), Co Adriaanse (PEC Zwolle), „Haag se Henkie" Houwaart (Club Brugge) en Arie Haan (FC Antwerp). VEILING BIJ SOTHEBY: Elton John is „uit", maar de Stones doen t nog goed LONDEN Het Londense veilinghuis Sothebv heeft gisteren besloten een piano van popzanger Elton John uit de veiling terug te trekken, omdat de opbrengst ver be neden de verwachtingen bleef. De Rolling Stones daar entegen bleven tijdens de veiling, die volgens sommigen een populariteits-test moest zijn. wel degelijk op de been. Al was dat voornamelijk via de verkoop van de gitaar van Brian Jones, die op 3 juli 1969 overleed. Het instru ment werd verkocht met gitaardoos waarop de handteke ningen van de vijf oorspronkelijke leden van de band stonden geschreven. Maar zelfs dit relikwie ging van de hand voor niet meer dan 800 gulden meer dan de catalo gusprijs van J 15.000. De verwachtingen waren hoogge spannen nadat donderdag een Beatles-veiling acht ton opbracht. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. „Gisteren kwam er een einde aan een van de mooiste zomers van deze eeuw. De herfst deed zich vanmorgen meteen goed gelden met druileng en winderig weer". Zo meldde op 1 september 1983 de Leidse Courant over het einde van een uitzonderlijk mooie zomer, die vorig jaar begin juni aanving en het tot eind augustus wist vol te houden. Er waren 39 zomerse dagen, de zon scheen 700 uur en op sommige plaatsen in Nederland viel niet meer dan 50 millimeter regen. En ondanks al die warmte bleven de bezorgers net als altijd elke dag trouw de Leidse Courant bij de abonnees bezorgen De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend fev In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag ^iS^Cetdoc Scxwcmt I t

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1