ïi% ik IÉ 'Pü k.is M.ie fieidoc Somma t 3 ¥4? tl* SJ Slimme Amsterdammer laat multinationals chips uit het vuur halen ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1984 - AMSTERDAM Terwijl in talrijke religies danig de klad zit en steeds meer vertrouwde bolwerken van troost en in spiratie verdachte haarscheu- ren beginnen te vertonen, i -bloeit in alle hevigheid de elektronische eredienst rond om de beeldbuis, die in mil joenen instant-huiskapellen fungeert als hoofdaltaar. Dag in dag uit worden daarop de wonderen der techniek zicht baar, die almachtige Ti Ta To venaars op datzelfde moment ergens in de wereld verrich ten. Rampen en revoluties, goeroe's en gauwdieven, hard lopers en hoogvliegers worden door hen, verpakt in het lach gas van de vooruitgang, dwars door het zwerk draad- en naadloos naar de achterban geworpen, die zich met pils en koffieleut op de bijzettafeltjes avondvullend laaft aan de of fergaven uit alle windstreken. Aldus gesterkt door de wetenschap, dat het elders op aarde al geen haar beter is dan bij hen thuis, storten de goedgelovigen, die zonder uit zondering kijkers, maar zelden zie ners zijn, zich de volgende ochtend weer in de taaie en uitzichtloze strijd om het dagelijkse bestaan, waarin het grijze oog van hun tele visietoestel tegen het vallen van de avond opnieuw het enige lichtpunt zal blijken ter zijn. De belangstelling voor de dagelijk se ceremonieën rondom deze eigen tijdse afgod is inmiddels zo "groot geworden, dat omwille van een verantwoorde spreiding der secte- leden moest worden uitgeweken naar de zijaltaren JDe speelsen-van- geest verzamelen zich niet langer bij het hoofdaltaar, maar treffen el kaar nu in de votiefkapel bij de schrijn met spelcasettes, waarmee ze, na enige verfrissende potjes dammen, als kapitein van een pira- tenschip of als commandant van een tankdivisie dood en verderf zaaien in de linies van hun tegen standers. De groep, die gisteren geen tijd vrij kon maken om hun kijkplicht te vervullen, zoekt voor een herkan sing toevlucht bij de video, die vol gens het principe van de magnetro noven alle kliekjes van de vorige dag binnen enkele seconden op warmt en en passant ook nog de films, die men in het bioscoopcir cuit heeft gemist, als toegift aan reikt. Het is een zijaltaar, dat steeds meer aftrek vindt. Wat logisch is, want niets is immers zo aantrekkelijk als een bouwdoos, waarmee men naar believen zijn eigen eredienst kan samenstellen. Uit de geprogram meerde rituelen worden nog slechts die onderdelen geselecteerd, waar men geen buil aan kan vallen. En de rest wordt als nutteloze ballast in de ether teruggekieperd. Wim Kan heeft jaren geleden al gewaarschuwd, dat het kijken naar televisie in feite vruchteloos wach ten is op het moment, dat het echt leuk wordt. Degenen echter, die sa mendrommen bij het zijaltaar van de video hebben zich tijdig inge dekt en kijken wel uit om hun avond te laten verpesten door een ongeïnspireerde voorganger, die hen met zijn babbels niet kan boei en. Zo'n bedienaar krijgt in hun huiskamer geen poot aan de grond en wordt gelijk bij het groot vuil Schutspatroon Onlangs is een nieuw zijaltaar inge wijd, bestemd voor de doe-het-zel- vers, die op het aanbod van de elektronische goochelaars in bin nen- en buitenland zijn uitgekeken. De schutspatroon, die hier vereerd wordt is de huiscomputer, een ui terst plooibare zendeling met alle denkbare ingangen voor kunst, vermaak en verrijking van lichaam en geeSt. Op diens voorspraak ver zinnen zijn volgelingen sinds kort hun eigen beeldreligie, die niet ge bonden is aan de directieven, waar mee tovenaars vanuit hun studio's ex cathedra de volkeren bestoken. Met deze invuloefening kan men alle kanten uit, wat onlangs nog be wezen werd in een Frans dorp, waar alle inwoners een creditkaart kregen, die toegang geeft tot de computers van de plaatselijke war me bakker, de winkel van sinkel, artsen en andere dienstverleners. Aan het einde van elke dag kun nen ze op hun eigen huiscomputer tot op de centime nauwkeurig bere kenen, hoeveel geld ze dat etmaal zijn kwijtgeraakt. Kasboeken zijn op die manier overbodig geworden. Een extra voordeel van het sy steem is, dat nooit een vergeefse tocht naar een middenstander be hoeft te worden gemaakt. Via de huiscomputer informeer je eerst of de verse truffels en het wildge braad in aspic in voorraad is. Pas na een bevestigend antwoord ver hef je je uit de luie stoel voor een tocht naar de commestibleswinkel. Handel en wandel dus onder één gebracht. Een kind kan de doen. Salariszakje Iets dergelijks gebeurt al lang in fi nanciële kringen. Bankiers hebben jaren geleden ontdekt, dat geldstro men via de beddingen van compu ters naar beoogde doelen geleid kunnen worden. Geld hoef je na melijk niet te zien om er profijt van te hebben. Het ouderwetse salaris zakje is inmiddels al in het raritei tenkabinet bijgezet en vervangen door een keurig en overzichtelijk bankafschrift. Maar dat was pas de eerste, aarzelende stap. Straks ko men alle verdiensten en uitgaven binnen op de huiscomputer en heb je alleen nog wat losse guldens op zak voor een dropveter en een sof- tijsje. De rest betaal je met je credit kaart. Welke financiële verwoes tingen die heeft aangericht kun je 's avonds dan op je dooie gemak als een horrorfilm op je beeldscherm volgen. Marskramer De handige Amsterdammer Robert Kalkoene verheelt niet, dat de ra zendsnelle opmars der elektroni sche stoottroepen in onze samenle ving door hem met stijgend en thousiasme gevolgd wordt. Sterker nog, hij is jaren terug al in het wak gesprongen en stroopt sindsdien als bezoldigde marskramer stad en land af op zoek naar technische vondsten. Hij is kind aan huis ge worden in het Californische Silico ne Valley, waar meesterbreinen koortsachtig broeien op nieuwe toepassingen van eigentijdse won deren. Zodra die gevonden zijn stapt hij in het eerste het beste vliegtuig met bestemming Verre Oosten om daar zijn zoveelste be stelling voor een monsterproduktie te plaatsen. Daarbij heeft hij niet de pretentie om als koploper te fungeren, die voortdurend het voortouw neemt. Deze taak laat hij graag over aan de multinationals, die elkaar in een verbitterd gevecht van man tegen man proberen te vloeren. Zij mo gen van Kalkoene de chips uit het vuur halen en ze als peperdure pri meurs in hun marktkraam étale- Daar heeft hij geen enkele moeite mee. Want' zolang de miljarden gul dens, die gemoeid zijn met reseairch en ontwikkeling van een produkt, hem ontbreken, blijft hij zielstevre den met zijn rol als slimme trend volger, die dankzij een platte orga nisatie met korte aanvoerlijnen, bliksemsnel kan inspelen op het verlanglijstje van zijn medemensen. Aan Sony gunt hij dus de eer, dat de Walkman het onvervreemdbaar geesteskind is van deze Japanse gi gant. Maar een fors deel van het vruchtgebruik heeft hij zichzelf toebedacht via de introduktie van zijn eigen Walkman, die stukken eenvoudiger is uitgevoerd, maar ook opzienbarend goedkoper is dan de versie van Sony. Volgens zijn voorzichtige schattingen zullener van zijn Walkman in 1984 één mil joen exemplaren over de toonbank gaan. Met recht kan hij dan ook zeggen, dat dit voor hem weer een kopzorg minder is. Schot in de roos Dezelfde tactiek paste hij toe bij de introduktie van zijn videoafspeler. Met dit even simpele als kwalitatief ijzersterke apparaat kan de consu ment geen televisieprogramma's opnemen. En dat lijkt een störènd manco. Maar in de praktijk is in middels bewezen, dat het opnieuw een schot in de roos is geweest, „In Amerika is de videoafspeler al ja ren een hit van jewelste", wist Kal koene reeds uit eigen waarnemin gen, „en daarom ben ik geen secon de bang geweest, dat het apparaat in Nederland een flop zou worden. Wat in Amerika gebeurt, waait vroeg of laat over naar Europa. Dat is een vuistregel, waar je als koop man rustig blind op kunt varen. De marktbewegingen in de Verenigde Staten zijn alleen agressiever en brutaler dan in ons land. En daar om duurt het vaak enige tijd, voor dat je een produkt, dat aan de over kant van de plas succes heeft, in Europa kunt introduceren. Als.ech ter zonneklaar blijkt, dat 95 pro cent van de Amerikanen hun vi- deoappara'at; voornamelijk gebruikt om er progr-ammaV op te spelen, kun je er donder op zeggen, dat de Nederlanders er ook zo over 'den ken. Als-je nu maar zorgt, dat ze zo'n afspeler stukken goedkoper kunnen aanschaffen of huren, kun je niet meer stuk gaan". Kurk De prijs is voor Kalkoene trouwëns de belangrijkste kurk, waarop zijn Audio Sonic Imperium moeiteloos blijft drijven. „De recente recessie, waarvan we nog steeds de naweeën in onze portemonnees voelen", voegt hij er waarschuwend aan toe, „maakt de vraag naar betaalbare produkten nog eens extra urgent. Het is natuurlijk prachtig om een videorecorder te construeren met een ingenieuze tijdklok, waarmee je zestien uur televisie weken van tevoren tot op de seconde nauw keurig kunt programmeren. Zo'n apparaat wordt dan gemaakt voor Robert Kalkoene: electronisch geladen marskramer, die stad en land afstroopt op zoek naar technische vondsten, die hij dan goedkoper en eenvoudiger uitgevoerd op de markt brengt. De elektronische eredienst rondom de beeldbuis bloeit alle hevigheid. de fanatieke liefhebber, die des noods zijn schoonmoeder naar de lommerd brengt om het te kunnen bekostigen. Maar de doorsnee con sument, die ook hardop droomt van een eigen video, vraagt toch: „Wat gaat die grap me kosten En ver volgens wacht hij met zijn aankoop, totdat hij het apparaat financieel kan behappen". „Zo'n man is op dat moment mis schien mijn klant. Dat is in elk ge val mijn markt. Video is tot nog toe door zijn prijs voor de meeste Ne derlanders een onbereikbaar ideaal gebleven. Maar zodra er een goede en eenvoudige versie op de markt komt, die wel in het budget van.de modale consument past, zal video gegarandeerd in ons land massaal doorbreken". Onder de duizend „Dat moment is nu aangebroken", voorspelt Kalkoene alvast met een stelligheid, die geen enkele tegen spraak duldt, „inventiviteit kent ook in de commercie nu eenmaal geen grenzen. Daarom durf ik kei hard vol te houden, dat de prijs van een VHS-videorecorder binnenkort onder de duizend gulden zal dui ken". „Dat is een ontwikkeling, die in nauwelijks vijf jaar zijn beslag heeft gekregen. Vergelijk dat eens met een zwart-wit televisietoestel. Dat kostte in 1955 nog bijna drie duizend gulden en 'is nu te koop voor amper 250 gulden. Het heeft dus bijna dertig jaaf geduurd om de zwart-wit televisie op dat populaire prijsniveau te krijgen. Het traject, dat de video aflegt tussen onbetaal baar en betaalbaar zal dus lijk korter zijn". Uit de boot „Datzelfde gebeurt nu ook met de huiscompu.ter. Let op mijn woor den: dat is .ook zo'n fenomeen, dat straks niet meer weg te denkén is in de meeste huizen. De huiscom puter behoort tot het concept van automatisering, dat straks mét de beeldbuis, de video en al die andere electroriische toepassingen ons le ven mede zal. bepalen. Als je niet mee doet aan die ontwikkeling, als je blijft roepen: „Ik lust geen chips", vaL je gegarandeerd uit de boot en kun je het tempo niet meer bijbenen". „Pas wel op: je hoort mij niet bewe ren, dat de computer alleenzalig makend is. Je kunt onmogelijk alle beslissingen, die een mens in zijn leven nu eenmaal moet nemen, af schuiven op deze Big Brother. Evenmin kun je je geluk ontlenen aan de televisie door te redeneren: „Als ik nu maar in aanbidding voor mijn beeldbuis blijf knielen, komt alles vanzelf dik in orde". Dat is natuurlijk een kromme redenering, die tot niets leidt. Je zult wel moe ten erkennen, dat de elektronica ons leven meer dan voorheen beïn vloeden. En dat hoeft beslist niet op een ramp uit te draaien, als we zelf maar blijven sturen en zorg vuldig afwegen, wat in onze kraam van pas komt en wat niet". Ooft In dat verband heeft Kalkoene nog wat ooft te schillen met de over heid, die naar zijn smaak de inven tiviteit van het bedrijfsleven nog brain-trust, waar je U tegen zegt", is zijn credo, waarin duidelijk "de echo's van Ronald Reagan meegbl- men. „Als daar vaker en efficiënter gebruik van wordt gemaakt, zal het probleem van de werkeloosheid eerder zijn opgelost dan door de ar beidstijdverkorting, die volgens mij een doodlopende weg is. Ik pleit daarom voor-een deregulering van de industrieën die hebben bewezen dat ze de toekomst begrijpen en aan kunnen. Dirigisme maakt inventi viteit en élan kapot en betekent de dood in de pot van de samenleving. Kijk naar de Russen, die hun leven lang aan de leiband lopen en op straffe van verbanning hun moncj niet open mogen doen. Ze hebben zo nooit geleerd om hun eigen le vende sturen: En het gevolg is, dat Rusland bij gebrek aan persoonlijke inventiviteit, voortdurend leentje buur moet spelen bij het Westen". „Gelukkig is er in dit land nog wel plaats voor nieuwe impulsen en ei gen ideeen Ik hoop alleen, dat de Staat niet te lang meer zal wachten met het afstoten van taken, die óok en waarschijnlijk beter door ande ren vervuld kunnen worden. Ver heugend is in elk geval, dat lang zaam maar zeker het besef door breekt, dat ook een verzorgingstaat niet alle problemen in onze samen leving kan oplossen en dat het be drijfsleven een volk uiteindelijk aan de gang moet houden. De in dustrieën staan momenteel te trap pelen om eigen initiatieven te kun nen ontplooien op het gebied van kabel- en satelliettelevisie. Alles ligt onder handbereik. Het is nu al leen zaak om daarvoor de beste krachten te mobiliseren. En die vind je nog steeds niet exclusief bij de overheid". Bliksemtrip De 45-jarige Kalkoene, wiens vrouw Barbara full-time mees- wingt fti zijn zënuwcentrum in een desolate uithoek van Amsterdam, is net weer terug van zijn zoveelste bliksemtrip. Zondag was hij in To kio, maandag in Taipeh, dinsdag in Hongkong, woensdag in Manilla en eergisteren zat hij, terug van even weggeweest, weer glad geschoren en bruin verbrand achter zijn bu reau met enige stafleden te verga deren. Niet lang overigens, want conferenties mogen in zijn optiek nooit langer duren dan twee uur. In dat tijdsbestek moeten de besli singen zijn genomen, die via een geautomatiseerd computersysteem worden doorgegeven naar zijn kan- torern in België en Duitsland en naar zijn twaalf agenten in alle de len van de wereld. Hog in de boom „Dat is het voordeel van een klei ne, flexibele organisatie", heeft hij lang geleden al ontdekt. „Je kunt sneller opereren, dieper penetreren en vlugger opohouden met produ ceren. Wij haken met de inkoop van een produkt af, als het nog hoog in de boom zit. Wij kunnen ons namelijk niet permitteren óm te wachten op het moment dat de markt in elkaar dondert". „Daarom wordt er door ons per dag onderhandeld en per week bijge stuurd. Omdat wij de marktbewe gingen nauwlettend volgen, zijn we in staat om te anticiperen en een produkt te brengen als de vraag het grootst is". „Voor de toekomst ben ik niet bang. De echte grote omwenteling in onze maatschappij moet name lijk nog komen". LEO THURING

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13