Konrad Kujau wist niet dat vervalsingen voor Stern waren Mapam overweegt af te haken Mysterie van KAL 007 is nog lang niet opgelost a iferk in de ruimte Dover en Felixstowe staken niet mee MITTERRAND BRENGT BLIKSEMBEZOEK AAN MAROKKO i8"SIJTHOFFJ>ERS 1PAGUITENLAND CeidoeSomcwt VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1984 PAGINA 9 nse socialisten zien af hervorming onderwijs jtlJS De Franse regering heeft ^H^^ren een nieuw voorstel gedaan T de hervorming van het onderwijs. Franse regering streeft er niet lan- vo»naar de particuliere, voornamelijk baur* Ji*olieke scholen te integreren in het 164 Jsonderwijs. Daar waren massale 2i9!«jonstraties tegen gehouden. In feite 125*3 de zaak nu zoveel mogelijk bij het - e. Alleen wordt de financiering van 60 Rijzonde re scholen gelijk gesteld aan 50/40 van de staatscholen. Dat betekent 6®,5#rigens wel dat aan het particuliere 62.20erwijs strengere voorwaarden wor- 27(j 00 gesteld wanneer het zich wil uit- 160,'sojden dan tot nu toe het geval was. Onduidelijkheid over dodental vliegtuigongeluk in Kameroen YAOUNDE Het ziet er naar uit dat het vliegtuig ongeluk op de luchthaven van Douala in Kameroen gisteren aan 24 mensen het leven heeft gekost, zo is in diplomatieke kringen in de hoofdstad Yaoundé vernomen. Volgens de staatsradio zijn er twee doden en 72 gewonden. Twintig inzittenden overleefden het ongeluk. Maar omdat er 116 mensen aan boord waren en dus van 22 mensen het lot niet bekend is, wordt aangenomen dat ook zij zijn omgekomen. Een functionaris van het vliegveld van Douala zei dat het toestel, een Boeing 737 van Kameroen Airlines, in brand vloog toen het naar de startbaan taxiede voor een vlucht naar Yaoundé. Vervolgens hoorde men enkele explosies. Het tot dusver onbekende Be vrijdingsfront voor Kameroen verklaarde gisteren dat het ongeluk een gevolg is van een aanslag. Di plomaten in Kameroen verklaarden echter nog nooit van het front te hebben gehoord. Grootste vakbond VS steunt Reagan COLUMBUS De grootste vakbond in de Verenigde Sta ten, de Teamster Union, heeft zich uitgesproken voor een tweede ambtstermijn van presi dent Reagan en vice-president Bush. De voorzitter van de 1,9 miljoen leden tellende bond van onder meer chauffeurs, Jackie Presser, maakte dit in het bij zijn van Bush bekend. Ook in 1980 kreeg het koppel Reagan- -Bush de steun van de Team sters die gewoonlijk achter de Republikeinse kandidaten staat. Bush zei dat de steun „net als in 1980 zeer nuttig" in de campag ne zal zijn. Uniformen voor ambassade van Zaïre bleken drugs BRUSSEL Toen personeel op het vlieg veld van Brussel bij het overladen per onge luk een kist liet vallen en deze openbarstte, rolden er zakjes marihuana uit en geen uni formen zoals het etiket vermeldde. Een nader onderzoek bracht 228 kilo van deze drug aan het licht. De uit Zaïre gearriveerde kist was geadresseerd aan de ambassade van Zaïre in Luxemburg. Een lid van de luchthavenpolitie zei dat de marihuana door de Belgische justi tie in beslag was genomen, maar dat gerech telijke vervolging onwaarschijnlijk was in verband met de diplomatieke onschendbaar heid van het ambassade-personeel. Tegen standers van het bewind van president Mo butu hebben herhaaldelijk gezegd dat Zaïre zich met de drugsexport bezighoudt om aan buitenlandse valuta te komen. Medewerksters NCRV in Zimbabwe aangehouden HILVERSUM NCRV-mede- werkerster Myrle Tjoeng en free lance-medewerkster Maija Kass zijn woensdag in Zimbab we aangehouden tijdens een in terview met de dissidente schrijver Marachera. De mede werksters zijn inmiddels weer vrijgelaten, zo heeft de NCRV meegedeeld. De arrestatie lijkt volgens de NCRV op een mis verstand te berusten. Zij waren in Zimbabwe voor het verzame len van materiaal over Afri kaanse schrijvers. Russisch schip pikt vier Nederlanders op TARRAGONA Het Russische schip Yori Levitan heeft vier Nederlanders uit de Middellandse Zee opgepikt wier jacht in brand was gevlogen. Het Russische schip pikte hen ruim veertig kilometer voor de kust van het Oostspaanse Alican te op en bracht hen woensdag naar Tar ragona. De vier zeiden dat zij op weg wa ren van Ibiza naar het Zuidspaanse Gar- rucha toen er brand uitbrak aan boord en zij gedwongen waren het schip te verla ten. .t zeven minuten vertraging omdat een vliegtuigje het lanceer- 51°o>ied was binnengevlogen, is de vierde poging het ruimteveer 235ooip0very te lanceren gisteren vlekkeloos verlopen. Direct nadat 129.00 toestel in zijn baan om de aarde was gekomen, is de beman- 334°o9 begonnen aan het overladen programma. Op de foto com- i66jx>ndant Henry Hartsfield (rechts) en de tweede Amerikaanse 355,oouw jn de ruimte Judy Resnik. Als de vlucht van de Discovery ^soibleemloos verloopt zal de NASA dit jaar elke maand een 72'oo{riteveer laten vertrekken. De NASA heeft haast, want door di- 132*50Pe tegenslagen is er een aanzienlijke achterstand in het lan- 24o!oo>rprogramma gekomen. HAMBURG De schrij ver van de vervalste dag boeken van Hitier, Kon rad Kujau (46), heeft ont kend dat hij vooraf door Stern-verslaggever Gerd Heidemann (53) op de hoogte is gesteld dat de vervalsingen bestemd wa ren voor het geïllustreer de weekblad. Voor de rechtbank in Hamburg hield hij gisteren vol de dagboeken te hebben ge schreven in de overtui ging dat ze bestemd wa ren voor Hitiers particu lier secretaris Martin Bor- jau, zou er voor zorgen dat de dagboeken bij Bormann te recht zouden komen. Toen hij in april vorig jaar vernam dat de dagboeken in Stern zouden worden gepubliceerd had hij besloten geen letter meer te schrijven, zo verklaarde hij. Hij voelde zich door Heide mann „gepakt", zo zei hij. De Stern-verslaggever had hem in het voorjaar nog aange spoord haast te maken met de laatste dagboeken. Kujau had daarop gereageerd met de me dedeling dat hem geen be trouwbare historische gege vens ter beschikking stonden over de gebeurtenissen in de laatste oorlogsperiode. Heide mann, aldus Kujau, adviseerde een serie reportages in Bild Zeitung uit de jaren zestig te gebruiken die volgens hem een goed beeld gaven van de sfeer uit die tijd en een indruk gaven van Hitiers activiteiten ten tijde van de Slag om Ber lijn. „Die reportages had ik be waard. Aangezien hij (Heide mann) druk op me uitoefende, heb ik delen uit die artikelen overgeschreven," aldus Kujau. Kort daarna vond een televi sie-uitzending plaats waarin de publikaties in Stern werden aangekondigd. „Over Bor mann werd niet gesproken. Toen wist ik dat ik door Hei demann was beetgenomen", aldus Kujau, die zei „door de bliksem te zijn getroffen" toen een bekend historicus (de Brit Hugh Trevor Roper) tijdens die TV-uitzending verklaarde dat de dagboeken authentiek konden zijn. Kujau nam vervolgens contact op met Heidemann en vroeg hem de resterende 700.000 mark (die de Stern-reporter hem nog schuldig was) aan hem over te maken. Heide mann, aldus Kujau, had slechts een schuldbekentenis opgestuurd. Pas op 4 mei nam Heidemann contact op met Kujau. Hij droeg hem op alle materiaal te vernietigen dat voor het schrijven van de dag boeken was gebruikt. Tegen over de rechtbank zei Kujau dat hij dit materiaal daarente gen bij een kennis in bewaring had gegeven. Op 6 mei werd officieel be kend dat de dagboeken van Hitier een vervalsing waren. Kujau vluchtte op stel en sprong naar Oostenrijk. Enke le dagen nadien had hij tegen Heidemann verklaard dat hij „in de buurt van Praag" ver bleef. Hij had de Stern-ver- slaggever met klem verzocht zijn verblijfplaats niet bekend te maken. Niettemin, zo zei Kujau, was in een radiobericht kort nadien bekend gemaakt dat „de vermoedelijke verval ser Konrad Kujau met een be drag van negen miljoen mark naar het Oostblok is gereisd." Dat is precies het bedrag dat Stern naar eigen zeggen heeft betaald voor de dagboeken. Heidemann, zo luidt de aan klacht, heeft daarvan 1,7 mil joen mark opgestreken en Ku jau 1.6 miljoen mark. Wat er met de resterende 6 miljoen mark is gebeurd, is tot op de dag van vandaag een raadsel. Kujau voelde zich door het ra diobericht „verraden" door Heidemann. Hij besloot zich op 13 mei bij de officier van justi tie aan te geven. Kujau ging gisteren voor het eerst openlijk in het offensief tegen Heidemann. Hij vertelde de rechtbank dat Heidemann in het bezit was van een schil derij van Bismarck die daar met een visser op staat afge beeld. De naam van die visser luidde „Heidemann". De Stern-verslaggever had Kujau gevraagd een opdracht ten gunste van de visser in het handschrift van Bismarck te schrijven; een verzoek waar aan Kujau had voldaan. !;SS oege morgenuren van 1 625.oo-ptember 1983 melden de 14551 ternationale persbu reaus de vermissing van 38.00 n passagiersvliegtuig, 34^0 n Boeing-747 van Kore- 1ii;S| Air Lines (KAL 007) op «oré van Anchorage in ucüopska naar de Zuidkore- pse hoofdstad Seoel, ^^jkele uren wordt er ge-' eculeerd over het lot h het toestel. Uiteinde- ^^5 is het de Amerikaanse beurs uister van buitenlandse 30"°8 ken Shultz, die de we- 98.40 ld verbijstert door in Ie 40 f1 zeer gedetailleerd 96i2o i*slag te vertellen dat de 97 40 ping van zijn koers is 99 40 {>eweken en neergescho- 97>o a door een Sovjet-ge- 94:80 chtsvliegtuig, waarbij 96 oo 'e inzittenden om 95,*5o ft leven zijn gekomen. 92,60 94^0 I een week erkent Moskou 9490 n binnendringer te hebben 94:30 Brgehaald in de buurt van 93^0 t militair zeer belangrijke 9530 fiereiland Sachalin. Nog la- 9s:ao geeft de Sovjet-Unie toe obet neergeschoten toestel gejo KAL 007 is. De officiële le- 98,70 ig van Moskou luidt nu, dat 9290 n Washington wijst die be- aiioo Huldiging van de hand. Dat 9660 I ®oein8 meer dan 100 mijl 93;70 in zijn koers was afgeweken, 9i.oo volgens de Amerikanen niet 9670 ongewoon.'Een rapport van 92:60 Internationale Organisatie 9i 20 j?r de Burgerluchtvaart 88,80 2AO) onderschrijft die op- 97.70 .tting. Overigens is de Ame- ^^^aanse toon na de eerste bedende reacties wel wat milder geworden. „Ik denk dat ze gewoon een fout hebben gemaakt", aldus onlangs een regeringsfunctionaris. Ondanks alle ophef die er over het neerschieten van de Boeing is gemaakt, bestaat er nog veel onduidelijkheid over de precieze toedracht van de tragedie. Van het toestel zijn maar weinig wrakstukken te ruggevonden. Geruchten wil len dat Amerikaanse duikers de vluchtrecorder hebben ge borgen. Die recorder zou on der meer antwoord kunnen geven op de vraag of de be manning, zoals gesuggereerd, de boordcomputer verkeerd heeft geprogrammeerd, waar door het toestel van zijn koers zou zijn afgeweken. Maar over dat soort zaken bewaart Was hington het stilzwijgen. Het Franse dagblad Le Monde zette deze week enige hypo thesen op een rijtje. Het citeert onder meer de Amerikaanse wiskundige en analyticus Eri- ne Volkman. Hij voert aan dat het incident met het KAL- -toestel de Amerikanen in staat stelde informatie in te winnen zoals „zij nooit eerder in hun leven hadden verkre gen". De gehele Sovjet-lucht verdediging functioneerde „ongeveer vier uur lang in een gebied van 11.000 vierkante kilometer". Bovendien wisten de VS dat de Sovjet-Unie bezig was een nieuwe raket te tes ten. De avond van de ramp stonden alle Amerikaanse „af- luister-oren" dan ook wijd open. Om die reden was het niet zo toevallig, dat een RC-135-spionagevliegtuig zich in de buurt van de Boeing be- Le Monde vraagt zich af waar om de Amerikanen niet ingre pen toen de Jumbo bijna twee uur lang werd achtervolgd door de Sovjet-gevechtsvlieg tuigen, terwijl het betrokken gebied permanent wordt be spied en afgeluisterd. Zo werd ook de conversatie tussen de Russische jagers en hun basis beluisterd en geregistreerd, zo als bleek uit het gedetailleerde verslag dat Shultz achteraf kon geven van de gebeurtenis sen. Het Amerikaanse ant woord luidt dat er enige tijd overheen gaat voordat derge lijke gegevens zijn ontcijferd, in ieder geval te laat om in te grijpen. Le Monde vindt dat deze reactie op zijn minst een vreemd licht werpt op de wer king van systemen, waarvan men altijd dacht dat ze in ge val van oorlogsdreiging bin nen enkele minuten alarm kunnen slaan. Een andere hypothese ten slot te is politiek getint. Een we tenschapsman uit Oxford ver onderstelt dat de Sovjet-Unie bewust voor de keus is ge- plaats: of het toestel zijn missie laten voltooien of het neer schieten, waardoor aan de vooravond van de omstreden plaatsing van de Pershings en kruisraketten in West-Europa de westerse vredesbeweging een enorme klap zou worden toegebracht. Sommige diplomaten in Mos kou menen dat het incident een keerpunt betekent in de betrekkingen tussen Oost en West. Die zomer leek er een verbetering van de relaties op handen te zijn, maar die aarze lend inzettende dooi is door de gebeurtenissen van 1 septem ber in de kiem gesmoord. Het incident is volgens diplomaten een van de belangrijkste facto ren achter de steeds vijandiger houding die Moskou sindsdien tegenover het Westen heeft in genomen. Pierre Gemayel begraven Terwijl tot in de wijde omgeving de klokken luid den vond op het centrale plein in zijn woonplaats Bifkaya ten noordoosten van Beiroet de be grafenis plaats van Pierre Ge mayel, de vader van de Libanese president Amin Gemayel en een van de krachtig ste figuren in Li banon sinds de onafhankelijk heid van het land in 1943. Kardinaal Anto- nius Khoreisch, de leider van de Libanese maro nieten, zei dat „wij de laatste eer bewijzen aan een man, die voor zijn land en geloofsgemeen schap streed met een wil, die, hard was als de rotsen in de Li banese bergen". In de christelijke delen van het land stond het openbare leven stil. DOVER De havenarbeiders in de twee belangrijkste ha vens van Groot-Brittannië, Dover en Felixstowe, hebben vanmorgen met overweldigen de meerderheid besloten niet deel te nemen aan de nationa le havenstaking. In de haven van Londen (Tilbury) is het werk wel stilgegeld, ondanks de verwachting dat de arbei ders daar vanmorgen weer aan het werk zouden gaan. Bij de stemming gisteren was na melijk niet duidelijk geworden of een meerderheid van de 3.300 arbeiders zich voor of te gen de staking had uitgespro ken. De uitspraak van de ha venwerkers in Dover en Fe lixstowe is een belangrijke slag voor de organisatoren van de staking die, naar verwachting, nu mogelijk zal gaan verlopen. (Van onze correspondent) TEL AVIV Ondanks het akkoord tussen de voor mannen van de Arbeiderspartij en de Likoed betekent dit nog geenszins dat de verdere kabinetsvorming soe pel zal verlopen. Verzet tegen samenwerking met de Likoed heeft er van het begin af aan bestaan binnen de Mapam, de partij die binnen het Arbeiderspartij-blok het socialis me van de oude stempel vertegenwoordigt. Maar dit betekent niet dat de regering het dan zonder voldoen de steun moet stellen. Zij blijft over een zeer comforta bele meerderheid beschikken. Voor de Mapam zijn er in feite drie mogelijkheden. De partij kan het sociaal-democratische blok verlaten en misschien een verband aangaan met de Beweging voor Burgerrechten van Sjoelamit Aloni. Het valt te verwachten dat de Likoed zo'n stap onmiddellijk vertaald zou willen zien in meer politieke macht binnen het nieuwe kabinet, omdat de Arbeiderspartij dan aan zienlijk is verzwakt. Er zitten zes afgevaardigden in de Arbei derspartij-fractie met een Mapam-achtergrond. De Mapam kan ook binnen de Arbeiderspartij blijven en zich van stemming onthouden bij moties van wantrouwen. En ten slotte kan ze besluiten de regering om pragmatische redenen te steunen, maar geen posities in het kabinet aanvaarden. De stem ming in Mapam is militant, vooral omdat de partij in de afgelo pen maanden ideologisch gezien al zo'n hoge prijs heeft moeten betalen. De verkiezingscampagne van de Arbeiderspartij richtte zich op de twijfelende Likoed-aanhang. Daarom werden de soci alistische standpunten over de toekomst van de westelijke Jor- daanoever en andere controversiële zaken wat afgezwakt, tot groot verdriet van de linkervleugel in de partij. In de onderhan delingen van de afgelopen weken heeft Peres op belangrijke, en voor Mapam cruciale, punten toegegeven aan Shamir. De Arbeiderspartij is bereid tot een „territoriaal compromis" over de westelijke Jordaanoever. D.w.z.: gebiedsafstand aan Jor danië, in ruil voor een vredesverdrag. Maar daarvan zou geen sprake in de ontwerp-overeenkomst van Shamir en Peres. Evenmin zou daarin zijn te vinden een voorstel tot onderhande len met Jordanië zonder voorwaarden vooraf, ook één van de socialistische verlangens. Bovendien schijnt de Arbeiderspartij bij monde van Peres zich bereid te hebben getoond genoegen te nemen met een stijging van de werkloosheid, ten behoeve van economisch herstel. En dat is in de ogen van de nauw met de vakbeweging verbonden Mapam helemaal een doodzonde. f IUSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De Franse president Mitterrand heeft giste ren onverwacht een bliksembezoek gebracht aan Ma rokko, waar hij tweemaal in het geheim gesproken zou hebben met het Marokkaanse staatshoofd, koning Has san II. Het bezoek vond plaats aan de vooravond van het referendum in Marokko over een plan een Marok kaans-Libische unie op te richten. President Mitterrand sprak met koning Hassan II terwijl voor de Marokkaanse ambassade in Parijs een demonstratie plaats had uit protest tegen de dood van twee hongerstakers in Rabat, die gevangen zaten wegens hun deelname aan het broodoproer. Mitterrand zal echter, zo wordt aangenomen, gesproken hebben over de op handen zijnde Marokkaans-Libische Unie. Deze zal zeker gevolgen hebben voor de toestand in Tjaad, waar onge veer 3000 Franse soldaten zijn gelegerd ter ondersteuning van het bewind van president Habré. Deze heeft sinds jaren moei lijkheden met rebellen, die worden gesteund door de Libische leider kolonel Gaddafi. Onlangs heeft Gaddafi laten weten zijn troepen uit Tjaad terug te trekken indien de Fransen hetzelfde zouden doen. ADVERTENTIE VOORDELIGE SPANJE-AANBIEDING VAN UW KRANT 10 dagen volpension ter plaatse vanaf 325.- Spanje na het drukke hoog-selzoen betekent voor velen een aantrekkelijke vakantiebestemming. In Malgrat de Mar heerst In september en oktober In de regel nog een fijne temperatuur. Wie In september of oktober nog een rustige vakantie In Spanje wil doorbrengen kan bovendien van een bijzonder voordeel profiteren. Vanaf 14 september a s. kost een vakantie van 10 dagen op basis van volpension ter plaatse Ih de gezellige en gemoedelijke badplaats Malgrat de Mar slechts 350 - per persoon. Vertrokken kan worden zowel op maandag als op vrijdag rond het middaguur met onze luxe touringcar met bar. video en tollet en u bent dan de andere morgen op de plaats van bestemming. Wie op maandag vertrekt Is de ander week woensdag weer terug. Bij vertrek op vrl|dag wordt dat de ander week zondag. De maandag-reizigers logeren In Hotel Sorra d'Or en de op vrijdag vertrekkenden In Hotel Alhambra. Verlenging met 7 dagen kost 195.- extra. Reisverzekering 25 - per persoon 5.- pollskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de retssom kosten. Deze reizen worden uitgevoerd t/m 19 oktober 1934. Gedurende de maand oktober geldt een na- selzoenprljs van slechts 325.- per persoon. oi persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag. (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur), postrt is i finsn POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL. 070-190882

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9