TAFEL Vroeger een nijver boenend volkje nu hasj rokend, lui en Vaticaan veroordeelt bevrijdingstheologie HTTïïTl CcicUc Soma/n 5 FJ Si kerk wereld Paus moet joods verleden eren :<ei brieven •ACHTERGROND £aidóaQoivuvnt VRIJDAG 31 AUGUSTUS 19£* F AG] Mekka altijd prijs Om het moslims mogelijk te maken waar zij zich ook bevinden op het juiste uur met het hoofd gericht naar Mekka te bidden heeft een Egyptische wiskundige samen met Lockheed-Getex uit de Amerikaanse staat Georgia een apparaat ontwikkeld ter grootte van een wekker, die voor 200 steden op de wereld au tomatisch de gebedsuren aangeeft, waarbij een kompasnaald feilloos in de richting Mekka wijst. Als de islamiet zich elders bevindt, kan hij de lengte- en breedtegraad intoetsen, waarna de ingebouwde microprocessor binnen vijf seconden de juiste gebedstijd aangeeft en ook de kompasnaald instructie ontvangt welke windrichting nu de juiste is. De klok gaat ongeveer 250 gulden per stuk kosten. Grafmonument Jan van Scorel teruggevonden Bij werkzaamheden in de tuin achter de binnenhof van de Oud-Rooms-Katholieke Aalmoezenierskamer in Utrecht zijn fragmenten van het grafmonument van Jan van Scorel terug gevonden. Van Scorel, die leefde van 1495-1562, was één van de belangrijkste Nederlandse schilders van zijn tijd. Tijdens het pontificaat van de Utrechtse paus Adriaan de Zesde was hij conservator van de pauselijke verzamelingen in Rome. In die functie was Jan van Scorel de opvolger van de beroemde Ra- faël. Hij is de enige Noord-Nederlandse schilder uit het verle den die een monumentaal grafmonument kreeg, waarschijnlijk niet zozeer door zijn roeip als kunstschilder, maar door zijn waardigheid van kanunnik van de Mariakerk. Wie God niet overal ziet, vindt het nergens. John Petit-Senn Het Vaticaan heeft een scherpe veroordeling uitge sproken over de bevrijdings theologie. Het gebruik van een „totalitaire methode, na melijk de marxistische maat schappijanalyse, brengt theo logen tot standpunten die on verenigbaar zijn met het christelijk mensbeeld". Dit staat in het eerste docu ment van het Vaticaan over de bevrijdingstheologie. De tekst ervan is gisteren inte graal afgedrukt in de Brazili aanse krant „O Globo". Het 10.000 woorden tellend document, getiteld „Aanwij zingen over enkele aspecten van de bevrijdingstheologie", is ondertekend door kardi naal Ratzinger, het hoofd van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer die waakt over de zuiverheid van het rooms-katholieke geloof. De tekst is goedgekeurd door paus Johannes Paulus 2, zo vermeldt het document, dat maandag door het Vaticaan officieel zal worden gepubli ceerd. De bevrijdingstheologie wordt veel gebruikt in de rooms-katholieke basisgroe pen in Latijns-Amerika. Cen traal erin staat de bevrijding van de mens uit sociale en geestelijke nood. Vanaf het begin is er sterk verzet tegen de bevrijdings theologie geweest. Eén van de voormannen, de Brazili aanse pater Leonardo Boff, moet zich eind volgende week voor de congregatie voor de geloofsleer verant woorden voor zijn theologi sche opvattingen. Kardinaal Ratzinger onder streept dat zijn waarschu wing tegen „ernstige afwij kingen" van de rechte leer, die hij in de bevrijdingstheo logie constateert, niet opge vat mag worden „als steun voor degenen die de behoef tige omstandigheden van miljoenen mensen in stand houden". Hij veroordeelt echter „de toevlucht tot blind geweld" en de „verheerlijking van de politiek" in de bevrijdings theologie. De bron van alle onrecht is in het menselijk hart gelegen, aldus Ratzinger, die op die grond de marxisti sche analyse afwijst. „Deze klassenstrijd als weg naar een klassenloze maatschappij is een mythe die hervormin gen tegenhoudt en die de el lende en het onrecht alleen maar versterkt". „Miljoenen mensen zouden graag de fundamentele vrij heden herkrijgen, die hun ontnomen zijn door totalitai re en atheïstische regimes, die in naam van de be vrijding van het volk op revolutionaire en geweldda dige manier aan de macht zijn gekomen", aldus het do cument. „Men kan deze schande van onze tijd niet vergeten: dat gehele naties, die zeggen de vrijheid hoog te houden, de mensen in on waardige situaties onderwer pen." In een verwijzing naar de be vrijdingstheologen, met wie de dialoog „zo moeizaam" gaat, beschuldigt het docu ment ten slotte diegenen die „medeplichtigen worden, misschien onbewust, van der gelijke slavernijen". Zij „ver raden de armen die ze zeggen te dienen". De bevrijdingstheologie ont stond omstreeks 1968 in La tijns-Amerika in een poging de armoede en de uitbuiting in dit continent met behulp van de theologie te bestrij den. Uitgaande van de situa tie van de armen en onder drukten tracht zij de rooms- -katholieke theologie te ver binden met een marxistische maatschappijanalyse. Met haar keuze voor de ar men vraagt de bevrijdings theologie ingrijpende politie ke en sociale hervormingen alsmede toepassing van de mensenrechten. Op grond daarvan hebben sommige priesters gekozen voor deel name aan linkse guerrilla-ac tiviteiten. Anderen hebben politieke functies aanvaard, zoals de vier priesters in de Sandinistische regering van Nicaragua. Het Vaticaan heeft hen echter bevolen op korte termijn uit de regering te stappen. Weigering komt hun op het verlies van het priesterschap te staan. De bevrijdingstheologie heeft vooral geleid tot de oprich ting van tienduizenden basis gemeenschappen in geheel Midden- en Zuid-Amerika. Paus Johannes Paulus 2 heeft twee jaar geleden deze „volkskerk" krachtig veroor deeld als een gevaar voor tweespalt in de rooms-katho lieke kerk. De Latijnsamerikaanse bis schoppenconferentie (CE- LAM), die in 1969 te Mede- llin de bevrijdingstheologie aanvaardde, heeft zich er vanaf 1972 steeds meer tegen Kardinaal Ratzinger verzet. In dat jaar werd de conservatieve mgr. Lopez Trujillo tot secretaris-gene raal van de CELAM gekozen. In februari 1984 wordt hij tot kardinaal benoemd. De paus noemde in dat verband Tru- jillo's „bijdrage tot de studie en de verheldering van de zogenaamde bevrijdingstheo logie een uitstekende dienst aan de Kerk". Anderzijds hebben landelijke bisschoppenconferenties vooraanstaande bevrijdings theologen (Leonardo Boff in Brazilië; Gustavo Gutierrez in Peru) zo goed en zo kwaad als dat ging in bescherming genomen. De voltallige redactie van het internationale tijdschrift „Concilium", waaraan bijna alle vooraanstaande progres sieve r.-k. theologen zijn ver bonden, protesteerde in juni krachtig tegen „de verdacht makingen en ongerechtvaar digde kritiek op de bevrij dingstheologie". Verwijzend naar uitspraken van kardi naal Ratzinger wordt inter ventie van kerkelijke gezags dragers een bedreiging voor nieuwe wegen in de kerk ge noemd. De. verklaring was onder meer ondertekend door Yves Congar, Hans Küng, Jürgen Moltmann en Edward Schillebeeckx. NIEUW ISRAËLITISCH WEEKBLAD: De drie joodse kerkgenootschappen gaan zich op korte termijn beraden of zij hun in principe gegeven toezegging tot hun aan wezigheid op een ontvangst bij de paus als hij volgend jaar naar Nederland komt, ook zullen nakomen. Zij zullen uiterlijk half oktober hun standpunt moeten hebben bepaald. Uit het Nieuw Israëlietisch Weekblad van deze week blijkt dat het be stuur van het Nederlands Israëlietisch Kerkgenootschap advies heeft gevraagd aan de Israëlische ambassadeur in Den Haag. Die heeft overigens geweigerd een uitspraak te doen omdat hij zich niet wil mengen in Nederlands-joodse aangelegenheden. Het NIW meent dat de aangevoerde bezwaren tegen een be zoek hoofdzakelijk van emotionele aard zijn omdat de joodse gemeenschap van Nederland samen met die van Polen, het land waaruit de paus afkomstig is, procentueel het zwaarst on der de vervolgingen heeft geleden. Daarom zullen de emotio nele bezwaren zeer zwaar moeten wegen „omdat het bezoek van de paus en zijn voorgenomen ontmoeting met de vertegen woordigers van deze, zo gedecimeerde joodse gemeenschap, zou plaatsvinden op 12 mei 1985. Het is een dag temidden van weken, waarin Nederland zich overgeeft aan de herinnering van 40 jaar bevrijding van de na zi's. Voor de joden is het meer herdenken van 45 jaar geleden, het begin van de nazi-tijd met door zelfdoding de eerste ver volgingsslachtoffers. Het NIW vraagt zich af hoe men in het vervolg voor de joodse vervolgingsslachtoffers zou moeten op komen als van joodse zijde uit pragmatisme die gevoelens wor den genegeerd. „Gevoelens die zo zijn geladen, niet alleen door de holocaust, maar ook gevoed door 2000 jaar miskenning en vervolging. Zonder meer een bezoek brengen aan de paus zou betekenen dat de joodse vertegenwoordigers de wonden van het vervol gingsleed laten bloeden in de weken dat ze toch al hevige pijn doen", aldus het weekblad. Het NIW is daarom van mening dat niet de joodse vertegenwoordigers eèn verklaring hebben af te leggen over hun misnoegen jegens het verleden en het heden van het Vaticaan met betrekking tot de miskenning van Israël. De verklaring moet naar het NIW meent van het Vaticaan ko men. De paus heeft bij zijn bezoek a£n Nederland mogelijkhe den en redenen de wereld duidelijk te maken hoe positief hij wel staat tegenover het joodse volk, vindt het weekblad. Het NIW vervolgt dan „Dat zal zijn door positieve woorden over het joodse volk en het joodse land. Hij kan het doen in woord en gebaar. Dat gebaar zal er zijn als paus Johannes Pau lus het joodse verleden tegemoet komt, met een daad in het heden. Als de ontmoeting van de joodse vertegenwoordigers plaatsvindt bij het monument op de binnenplaats van de Hol landse Schouwburg in Amsterdam of in het Herinneringscen trum in Westerbork". Als daar pauselijke woorden over de joodse toekomst worden gesproken zal men werkelijk weten hoe in het Vaticaan over het joodse volk wordt gedacht, denkt het NIW. „Dan is de ont moeting meer dan een discutabele, de joodse gemeenschap splijtende gebeurtenis. Dan is zij een afrekening met het verle den, een handreiking met de toekomst. De paus moet spreken", aldus het NIW. Pizza van kwarkdeeg met sla vegetarisch Voor twee personen hebt u nodig: pizza- of boterkoek- vorm van 20 em, zachte bo ter, 125 g bloem, half pakje bakpoeder, half ei, 2 lepels melk, 2 lepels olie, halve theelepel zout, 60 g magere kwark, 3 lepels tomatenpu ree, knoflook, oregano, stukje kaas van 200 g, 3 to maten, peper, olie, peterse lie; sla, 2 lepels azijn, zout, pe per, suiker, mosterd, 1 le pel olie, verse tuinkruiden (peterselie, bieslook, lavas, pimpernel of borage), 1 hardgekookt ei, paar bloe metjes van kleine viool, madeliefje, Oostindische kers of borage. Vet de vorm dun in met bo ter. Zeef de bloem en het bakpoeder in een kom. Klop ei en melk door elkaar, voeg de olie toe en roer dit meng sel met zout en kwark door de bloem. Leg het deeg op met bloem bestoven plastic folie, stuif er iets bloem over en rol het uit tot een lap die groot genoeg is om de vorm te bekleden. Leg het deeg met de folie boven in de vorm, haal de folie er af, snijd overhangende delen van het deeg weg en prik de bodem een paar keer in met een vork. Maak een mengseltje van to matenpuree, geperste knof look en oregano en smeer er het deeg mee in. Snijd de kaas in blokjes. Leg de toma ten even in kokend water, ontvel ze en snijd ze in plak ken. Verdeel de kaas en to maat over het deeg, strooi er peper over en bestrijd de bo venkant dun met olie. Bak de pizza in ongeveer 25 mi nuten gaar in een oven, die op 6 of 225 staat. Strooi er fijngeknipte peterselie over en presenteer het gebak warm. Maak de sla aan met een sausje van azijn, zout, peper, suiker, mosterd, olie en fijn geknipte tuinkruiden (lavas, pimpernel en borage zullen uit eigen tuin moeten ko men, gelukkig zijn peterselie en bieslook meestal wel in de winkel te vinden). Garneer de sla met ei en bloemetjes (de genoemde zijn eetbaar). JEANNE NEDERLAND, „EENSPELDEKNOP"IN INTERNATIONAAL PERSPECTIEF LEIDEN Is Nederland een speldeknop in het internatio nale gebeuren? En wat kan ons land aan z'n economische problemen doen, problemen die voor een groot deel in het buitenland z'n oorsprong hebben? „Small is beautiful", zegt men, maar is klein zijn wel echt zo fijn?" zo vraagt dr. A. Wellink, directeur van De Nederlandsche Bank, zich af. Hij stelde die retorische vraag op het gisteravond af gesloten symposium „Neder land in internationaal per spectief". En hoe kijkt het buitenland eigenlijk tegen ons land aan? Staatssecretaris Bolkestein van economische zaken zei het gisteren zo: „We zijn in de ogen van ve len veranderd van een nijver boenend, in een hasj rokend, lui en toch betweterig volk je" Het tweedaagse symposium werd door de „VeerStich- ting" georganiseerd. Doelstel ling van die stichting, waar van het bestuur door studen ten gevormd wordt, is het be vorderen van contact tussen studenten en maatschappelij ke organisaties. De stichting heeft een groot aantal beken de mensen naar Leiden we ten te krijgen: Frans Swart- touw, topman van Fokker, drs. B. Hennv, hoofddirec teur van Siemens, prof. Brenninkmeijer. voorzitter van de Academische Raad, Roel den Dunnen, de Rotter damse (haven)wethouder van economische zaken, mr, Goe- koop, burgemeester van Lei den, drs. A. Helfrich, topman van Shell, prof. Halberstadt, ex-informateur, en drs. H. Leliveld, topambtenaar op economische zaken, om maar een paar van de 270 deelne mers aan de discussies te noe men. Hoe moet het nu met Neder land? Directeur Wellink van De Nederlandsche Bank geeft aan, dat Nederland in elk geval een beleid moet voeren dat niet te sterk af wijkt van dat van de belang rijkste buitenlanden. Dat houdt volgens hem ook in, dat je niet met al te radicale plannen moet komen, plan nen die in het buitenland geen gevolg vinden. „We moeten samenwerken", zo Staatssecretaris Bolkes tein stelt Wellink. „En niet gaan werken met plannen zoals dat van de PvdA, voor een 25-urige werkweek in 1994". Overigens hoeft het nietige Nederland volgens Wellink niet alleen maar' speelbal te zijn op de golven van de in ternationale conjunctuur. Ons land kan er wel degelijk zelf wat aan doen. Wellink pleit dan voor lage begrotingstekorten. lage loonkosten, een geringe in flatie en geringe collectieve uitgaven. De sector overheid moet volgens hem ook niet te groot zijn. Nederland voldoet daar niet in alle opzichten aan, hoewel het kabinet-Lub- bers in elk geval bezig is het tekort op de rijksbegroting te verminderen. Bovendien zijn de loonkosten de laatste jaren gematigd en hebben we al enige jaren een lage inflatie. Mede daardoor zien de on dernemers het wel weer zit ten, hoewel zij ook waarschu wen voor te vroeg juichen. Hét Probleem voor een klein land is volgens Wellink de grote afhankelijkheid van de export. De thuismarkt van zo'n land is natuurlijk niet direct omvangrijk en als de wereldeconomie in elkaar zakt en de afzet dus stag neert, krijgt een klein land de zwaarste klappen. En vooral als zo'n land al een groot begrotingstekort heeft, waardoor stimulerende maat regelen, aldus Wellink, on mogelijk zijn. Nederland moet het als klein land heb ben van service-verlening banken en verzekeringen bij voorbeeld hoge technolo gische kwaliteit en nieuwe afzetgebieden, zo was de al gemene opinie op het sympo sium. Ons land heeft in elk geval al een gunstige ligging, lage inflatie, een hoge pro- duktiviteit. En natuurlijk aardgas. Imago Niet onbelangrijk is natuur lijk hoe het buitenland over ons land denkt. Mr. Hugo Scheltema, net gepensioneerd als ambassadeur bij de Vere nigde Naties en opgevolgd door ex-minister van buiten landse zaken Max van der Stoel, is bij uitstek degene die daar wat over kan zeggen. Hij heeft zich „als overheids dienaar" altijd wat moeten inhouden, maar nu mocht hij van de Veerstichting een aantal „prikkelende" stellin gen poneren. In stelling drie hekelt Scheltema „de wan kelmoedigheid op het gebied van de collectieve veiligheid hij bedoelt de „aarzeling en halfslachtigheid" bij de plaatsing van kernwapens en de uitwassen bij de sociale voorzieningen en het drugbe leid". Daardoor zouden de positie en de reputatie van Nederland een deuk oplopen. Scheltema's vijfde stelling maakt nog duidelijker waar hij staat. „Het socialisme, per definitie behoudend aange zien het de sociale verwor venheden wil behouden, is ongeschikt om de positie van Nederland in de hedendaagse stroomversnellingen te blij ven verzekeren". Boodschap: we moeten dus niet doen wat het socialisme wil. Schelte ma's verhaal over internatio nale politiek (en over het imago van Nederland) is in wezen hetzelfde als het ver haal van Wellink over eco nomische politiek: In het be leid moet Nederland enigs zins in de pas lopen met de buitenlanden. Scheltema vindt Nederland overigens „geen klein land, geen groot land, maar een middelgrote natie". „En zeker geen spel deknop, zoals sommigen stel len". Een voorbeeld ter illus tratie is niet zo moëlijk te ge ven: Nederland neemt met zes procent van de wereld handel een zeer respectabele plaats in. Terug naar het imago van ons land in het buitenland. Dat is, ondanks alle verhalen over drugshandel, sexcentra en uit de pan gerezen sociale voorzieningen, positief, aldus de oud-ambassadeur. „Neder land is betrouwbaar, werkt hard, is nogal goed in vreem de talen en levert'hoge kwa liteit. Tel daar maar bij op het onverwoestbare en toe ristisch zeer hanteerbare beeld van tulpen, klompen en molens. In het oordeel over ons land heb ik eigen lijk één ding nooit ervaren: Totale onverschilligheid. En dat laatste is het ergste wat een land of een mens kan overkomen". Ook Frits Bolkestein hecht als staatssecretaris voor ex port grote waarde aan hoe anderen tegen Nederland aankijken: „Als een Ameri kaanse tv-omroep het in zijn hoofd krijgt ons land neer te zetten onder het motto „A Dutch Treat" en ons afschil dert als een volk van ww- en wao-trekkende hippies, dan kunnen we daar verontwaar digd over zijn, maar zo'n ver tekende spiegel leert ons dan toch hoe anderen ons zien". „Ik overdrijf" De staats, die zich in het bui tenland minister mag noe men gaat verder: „Ik vrees dat Nederland er, in interna tionaal perspectief, de laatste 15 jaar niet op vooruit is ge gaan. We waren een schoon, nijver boenend en schaatsen rijdend volk. En wij zijn nu, volgens de mensen die geen tijd hadden om zich in ons land te verdiepen, een ver vuild, van kleine criminali teit doortrokken, hasj ro kend, lui, maar niettemin betweterig volkje geworden. Ik overdrijf licht, zoals u be grijpt", voegt Bolkestein er nog aan toe. Volgens de staatssecretaris is het tij nu echter aan het ke ren. „Economische successen boeken we weer volop, voor al in de export, en onze tech nologische prestaties, zoals de Oosterscheldewerken, dwin gen respect af. Industrie en handel worden weer alge meen erkend als dragers van welvaart en welzijn, waar zij vroeger werden afgeschil derd als werkterreinen van milieuvervuilende uitbuiters en oplichters. Onze concur rentiepositie verbetert. Posi tief allemaal, al kan het nog jaren duren voordat een inte ressant, om niet te zeggen verbijsterend beeld, dat Ne derland rond 1970 bij velen opriep, is vervangen door een acceptabeler imago". Vakbonden De verhalen van staatssecre taris Bolkestein en van Fok kertopman Frans Swarttouw wijken niet wezenlijk af van die van Wellink en Schelte ma. Nederland is nu op de goeie weg, maar we zijn er nog niet. Rijst de vraag: Waar was links Nederland, waar was de PvdA, voor enig weerwerk? Waar waren die andere geluiden? Waar wa ren de vakbonden, waar wa ren bijvoorbeeld ook de on derwijsgevenden, onderwijs was toch een deelthema op het symposium? Ze waren er niet. Naast keurig geklede studen ten en uiterst correct geklede mensen uit het bedrijfsleven, die zich blijkens een recente enquête tegenwoordig „min der boef" voelen, waren er ook drie Tweede-Kamerle den. Van welke partij? Pre cies: De VVD. Links liet het afweten. Sander van der Blonk, student en bestuurslid van de VeerStichting: „We hebben hun wel gevraagd om te komen, want we vinden het belangrijk dat mensen uit alle hoeken van de maat schappij hier zijn, maar ze hadden het te druk", zo klinkt het wat sceptisch. Merkbaar éfwezig was ook premier Ruud Lubbers, ex- ondernemer en ex-minister van economische zaken. De VeerStichting heeft hem wel gevraagd om het symposium extra glans te geven, zo er kent Van der Blonk met eni ge schroom, maar hij was ook verhinderd. Lubbers had, zo zullen de ondernemers dan ongetwijfeld denken, echter wél een goed excuus. Hij houdt zich op het ogenblik bezig met begrotingen. Be grotingen die straks in on dernemerskringen wellicht warm ontvangen worden. MARTIN VOORN Derde tv-net E ng ACHTER de schermen van het departement van de Tweede-Kamerfractie van het CDA is het politiek t^g trekken hervat over de mogelijke invoering van een <Jn di televisienet voor de bestaande omroepen in Hilversum, 'uke wie door de bomen het bos niet meer ziet eerst hier ipoor kort de belangrijkste ontwikkelingen van vóór de vakfen op een rijtje. M aaid De medianota van minister Brinkman van Welzijn, Vde gezondheid en Cultuur werd afgelopen voorjaar doc|,tm| Tweede Kamer aanvaard, maar door een monsterverj.zjjn tussen Partij van de Arbeid en het Christen Democra Appèl werden er twee belangrijke wijzigingen in ai bracht. Het CDA steunde een PvdA-voorstel om de achyT drijven, waaraan de minister gisteren een vergunning'i-1 abonnee-tv heeft toegezegd, voor te schrijven dat zij ook de bestaande Hilversumse omroepen dienen samen te ken. De PvdA steunde op haar beurt een CDA-voorstel vroeg om invoering van een derde televisienet in 1986, t een prijs van een tientje verhoging van het kijk- en lui geld. Om dat laatste draait het politieke probleem. "INMIDDELS heeft de NOS berekend dat de invoering zo'n derde net inderdaad in het eerste en het tweede jaai meer dan tien gulden behoeft te kosten. Interne bereki gen op het departement geven eveneens aan dat het mol is voor die prijs een derde net in het leven te roepen. T^_ sche problemen zijn er volgens de Nozema, de Nederli Omroepzendermaatschappij, evenmin. Niettemin blijvei nister Brinkman en ook de kleinste regeringsfractii VVD, niets voelen voor de invoering van dat derde televjjy net- idsz rich DE VVD vindt dat een derde net te veel concurrentiet a kunnen berokkenen aan de abonnee-tv, waaraan volgerkt liberalen toch al veel te veel voorwaarden worden ge zai Bij minister Brinkman, die gisteren heeft laten weten int komende weken nog over het derde net te zullen nadeer i bestaat de vrees dat de omroepen binnen zeer korte tei van dat tientje aan kosten minstens het dubbele zulleiit ze ken. Dat is immers de treurige ervaring die het departc!"orr van WVC met de Hilversumse omroepen heeft. r\ 1 OVER het VVD-argument kunnen we kort zijn: het hipegd omroepbestel is van grote waarde en hoe meer de sumse omroepen zich als totaliteit teweer kunnen stellig'h gen de commerciële abonnee-tv, hoe beter het is. Daar51ë r snijdt het argument van minister Brinkman geen houjet behoort in elk geval niet op te gaan. Een zich serieus neen b politiek bestuurder moet als uitgangspunt handhaven, d1 de uitvoerende organen wat de NOS en de andere omriPWC( in dit verband zijn voorwaarden moet kunnen oplef^ Als de minister zegt dat invoering van een derde iüonk eerstkomende jaren niet meer mag kosten dan dat tienljue 5 tra kijk- en luistergeld, dan heeft Hilversum dat eenv. de maar uit te voeren. Controlemogelijkheden kan miiat.~ Brinkman daar eventueel best voor maken. z n ca; HET gaat niet aan al tevoren te zeggen, dat de invloeien c een minister niet groot genoeg is om er voor te zorge? Ya' men zich aan gestelde voorwaarden houdt. Daarom:" j" nauwelijks een beletsel voor een derde net. Op dat nr bovendien ruimte zijn om een aantal weinig kostende, toch waardevolle produkties te vertonen, die anders la derland 1 en 2, evenals op de abonnee-tv, de weg n^erer kijker niet meer zouden vinden. pla Weerrapporten var imorgftn OBJlten Mai Min -j lamp lar jjjïrijfs Perioden met zon DE BILT Het weer op het Europese vasteland wordt be paald door een depressie die van de Noorse zee naar het oosten trekt en een hogedruk- gebied boven Frankrijk en de Alpenlanden. Dit laatste breidt zijn invloed geleidelijk meer naar het noorden uit. Als gevolg hiervan blijft het morgen in ons land droog. Er zijn perioden met zon. De tem peratuur loopt in 'de middag op tot circa 23 graden. In de ko mende nacht ligt de mini mumtemperatuur rond 15 gra den. De wind is matig en waait uit het zuidwesten. Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Vllssingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Dublin Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck onbew. 25 w.bew. 22 17 w.bew. 24 16 oorl ü^ew. 25 17 r ÜTbew. 25 16 kf ïotreg. 24 17 ^-v nbew. 23 15 nbew. 26 10 «r.bew. 18 12 Luxemburg brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Spiraaltje Spiraaltje: niet ideaal, maar ta melijk veilig? Dit, maar dan zonder vraagteken, is de con clusie van uw medische mede werker J. Paalman in „Finale" van zaterdag 25 augustus laatstleden. Met deze conclusie ben ik het helemaal niet eens. Uw medewerker schrijft: men neemt aan, dat het spiraaltje de baarmoederwand licht irriteert, zodat de be vruchte eicel er zich niet in kan nestelen. Akkoord, maar deze bevruchte eicel is een zeer jonge MENS. Deze zeer jonge mens heeft alleen nog voeding, warmte, bescherming en beschutting nodig. Verder is alles en alles in aanleg aan wezig voor dit zeer jonge mensje om onder Gods zegen te kunnen uitgroeien tot baby, puber, volwassene, bejaarde. Wordt de mogelijkheid tot vei lige innesteling kunstmatig, bijvoorbeeld door dat spiraal tje, verhinderd, dan wordt dit jonge mensje uitgestoten: gea borteerd. Dat spiraaltje is geen voorbehoedsmiddel, het is een abortivum. Bij de mislukkin gen van het spiraaltje wordt niet vermeld de verhoogde kans op een buitenbaarmoe- derlijke zwangerschap, nnr gewoonlijk eindigt in eef tenbaarmoederlijke mislt1 met de dood van het ki* is acuut gevaar voor de vip Ook komen er nog geter voor, waarbij aanvankelijk v embryo zich toch weet p nestelen in de baarmP wand, maar die na kortf»rac langere tijd toch resulteirge; een abortus, nu ook rati is vaar voor de vrouw. Al i ne toch niet zo veilig voj af] vrouw en dodelijk vok* kind. Maar als het spij niet goed is, de pil niet fere en de sterilisatie ook niepla< dan wel met de „plam-beg Moeder Natuur heeft dai^g] voor gezorgd: zonder „t dagen voor de mensf vindt de ovulatie plaat vrijkomen van de eicel t eierstok. Dit eitje is ma v kele uren beschikbaar d vrucht te worden en hel1 de nelijke zaad leeft in de l.oval hoogstens vier dagen. H'në i ment van de ovulatie Jstac precies te berekenen. 0|bed< kennis is een methode 'atie werkt, de sympto thcron methode, die met zorg> past een maar kleine „sf P ve kans op zwangerre geeft, zonder bijwer^at van infecties en zonder 4cht ren. Voor een juiste toejl eei is aanvankelijk wel eefisic soonlijke begeleiding h Met veel succes wordarorr methode in grote delen »nd i wereld toegepast. Mijn olaat: sie is dus: spiraaltje is gaa levensgevaarlijk voor he dei en voor de vrouw oojtad best. De sympto thermae w thode is goed. |Uide Wiby Kortmann (hvppn ZOETER^

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2