Tomatenprijs gaat door dal Aardige benadering van problemen jongeren Indringend slotverhaal redt bundel van Mario Benedetti ik IN EN OM DE KAS PRUZEN VAN TULPEN VERTONEN STUGENDE LUN BOEKEN QeidMiQowiant VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1984 PAGüJDIC „VLUCHT-PLAN ATHENE.GESLAAGD" VAN FRITS BROMBERG Schoolboekenuitgever Wol- ters-Noordhoff heeft een serie in zijn fonds met de titel „De Wenteltrap", waarin al heel wat deeltjes zijn verschenen. Deze boekjes worden speciaal gemaakt voor jonge lezers met dyslexie-problemen, wat bete kent dat ze op een of andere manier moeite hebben met het lezen van woorden, zinnen. Woordblindheid heet dat ook wel. De bedoeling van de uit gevers is dat de boekjes een verhaal bevatten, dat op het niveau is van de lezers, wat de inhoudt betreft, maar dat in zijn taalgebruik zodanig is, dat op verantwoorde wijze wordt tegemoet gekomen aan de lee sproblemen. Zo'n boekje is „Vlucht-plan Athene....geslaagd", waarbij je aan het streepje in het eerste woord al kunt zien, dat er der gelijke aanpassingen zijn ge maakt in de tekst. Het boekje van Frits Bromberg is bestemd voor kinderen van elf jaar en ouder en het speelt op een aar dige manier in op het gevoel bij de lezers van deze serie, dat ze met een of meer onduidelij ke problemen zitten, zonder dat ze die echt voor zichzelf kunnen overdenken. Het is een gevoel, oplossingen ervoor kunnen ze helemaal niet be reiken, tenzij hulp wordt gebo den. In dit verhaal wordt dat op aardige manier uitgewerkt; het is een wat avontuurlijk ge beuren rond hoofdpersoon Hajo, die het in zijn nieuwe woonplaats, op zijn nieuwe school ook, niet goed redt. Zijn ouders geven hem geen enkele medewerking, schijnen er niets van te begrijpen. Doordat hij met een klasgenoot bij toe val aan het bouwen van een modelvliegtuig begint en daar na met een klasgenote met muziek bezig is (ze spelen alle bei viool), ontstaat bij Hajo de wil en het inzicht om iets aan zijn probleem te doen. Onge merkt komt hij verder en kan hij zich aansluiten bij zijn leef tijdgenoten. Een vakantie in Griekenland, waar alles voor de wind gaat, is de definitieve overwinning van Hajo op zich zelf. Dat het verhaal er in slaagt een antwoord te geven op de wat onduidelijke gevoelens en problemen van jonge mensen, zeker wanneer ze met een taaihandicap als dyslexie te kampen hebben, is een ver dienste. Daarbij wordt de stijl van het soort jongensboek, waarin gewone jongens leuke dingen ondernemen, aardig gevolgd, al wekt de auteur wel eens verwachtingen die hij verder niet uitwerkt. Zo zijn de vrienden heel lang bezig met het maken van een mo delvliegtuig, het vliegen er mee, zelfs het maken van 'luchtfoto's met hun hobby-toe- stel. Dan komt er een verhaal over inbrekers, dat flink wordt aangetrokken in de in trige, waarna het allemaal met een sisser afloopt, zodat van alles wat hier aan spanning is opgewekt, in het honderd loopt. Maar de auteur is weer over tuigend in de manier waarop hij vriendschap tussen jonge mensen laat ontstaan en groei en. De aankomende verliefd heid tussen Hajo en Martine is daar een goed voorbeeld van: het gaat ook wel eens mis. Het taalgebruik blijft in de loop van het verhaal eenvou dig, al lijkt de auteur naarmate het geheel vordert, wat inge wikkelder woorden te gaan gebruiken. Dat lijkt me overi gens heel gezond, in zo'n serie als „De Wenteltrap" die de be doeling heeft jonge lezers met deze problemen naar een ho ger niveau te doen stijgen. JAN VERSTAPPEN Frits Bromberg: „Vlucht- plan Athenegeslaagd". In de serie „De Wenteltrap", uitgave Wolters-Noordhoff. Prijs 18,90. Het belangrijkste verhaal van de bundel „Met en zonder heimwee" van de Uruguyaan- se auteur Mario Benedetti heet „De naburige oever" en het maakt de dertien verhalen, die eraan voorafgaan, meer dan goed. Mario Benedetti werd in Nederland bekend door de vertaling van zijn roman „Het Uitstel". Deze vertaling van een reeks verhalen maakt door genoemd slotverhaal een grote indruk en zijn uitgever Meulenhoff kondigt aan dat ook Benedetti's laatste boek in Nederland zal worden uitge bracht. „De naburige oever" beschrijft het leven van een jongeman, die ondanks zichzelf in een po sitie terecht is gekomen, waar in hij alles te vrezen heeft van de autoriteiten, de militia en de politie. Dat is eerst gebeurd in zijn vaderland Uruguay, waar hij door een vrij onschul dige aktie op school, die als po litieke demonstratie werd be schouwd, in moeilijkheden kwam. Na een gevangenispe riode zetten zijn ouders hem in het vliegtuig naar Buenos Ai res, waar hij zich in de onrust van die stad (gevechten, poli- tie-overvallen, enz.) probeert te redden en uit de handen van de politie te blijven. Het is een heel indringend verhaal van iemand, die zon der het te willen, zonder uit te zijn op aktie of demonstratie, die niet direct wil protesteren, terecht komt in de wereld van de guerrillero's en de paria's. die gezocht en vervolgd wor den. De anderen verhalen uit dit bundeltje zijn veel minder, niet alleen in lengte. Geregeld breekt het gevoel van on macht om de maatschappelijke of politieke situatie, waarin de personages leven, door, maar toch niet op die manier als in het slotverhaal. Ook staan er wat aardige anecdotische ver haaltjes tussen, die door hun wending aan het slot nog iets bij de lezer tot stand brengen. Dat Benedetti een meester is in het scherp observeren en het raak typeren van een situ atie, is wel duidelijk. Maar de bezwaren tegen deze verhalen in „Met en zonder heimwee" gelden, nogmaals, in geen enkel opzicht voor dat Mario Benedetti indrukwekkende slotverhaal van de bundel. JAN VERSTAPPEN Mario Benedetti: „Met en zonder heimee"-verhalen. Uitgave Meulenhoff. Prijs ƒ27,50. Frans Coenen Het is zo'n slordige vijftig jaar geleden dat de naturalis tische schrijver Frans Coe nen stierf. Hij is geen schrij ver die grote populariteit Verwierf, maar zijn werk heeft een zekere naam door zowel het ongeluk van de le vens, waar hij over schrijft, als door de fijnzinnigheid waarop hij dat doet. Nu is een bundel novellen van zijn hand verschenen, „Bleke levens", een uitgave in de serie Amstelpaperbacks van Uitgeverij Veen. Het ti telverhaal vertelt van een echtpaar, dat vanaf de eerste dag van zijn huwelijk weet dat het allemaal zinloos en zonder perspectief zal zijn. In een ander verhaal zal de vrouwelijke hoofdpersoon die het helemaal niet ziet, een einde aan haar leven ma ken. Ook in de andere novel len in deze bundel dit pessi misme. Verder is er een reis verslag opgenomen over Bel gië, waarvan Coenen vertelt over Luik en twee bekende toeristenplaatsen in de Ar dennen. Het opmerkelijke van deze uitgave is dat het de eerste herdruk van het boek je is sinds 1899. In dezelfde reeks van Veen's uitgeverij is ook verschenen een uitgave van de histori sche roman „Akbar" van de hand van de in Oosterse filo sofie en literatuur onderlegde auteur uit de vorige eeuw, P.A.S. van Limburg Brou wer. Het is zijn enige roman en het beschrijft de avon tuurlijke gebeurtenissen aan het hof van de 16de eeuwse Indiase keizer Akbar. Het boek is tevens een strijd schrift, waarin Van Limburg Brouwer de Westerse Chris telijke religie veroordeelt, ten gunste van de wijsheid en verdraagzaamheid van Oos terse filosofieën. lendonk) voortgezet met een uitgave van een van de be langrijkste werken van Au gust Strindberg, de roman „De rode kamer". Deze uit gave wordt, zoals in deze se rie gebruikelijk, begeleid door een Informatie-boekje, waarin een beschouwing over Strindberg, autobiogra fische notities van zijn hand en een overzicht van zijn le ven en werk. De reeks zal worden ver volgd met vier auteurs uit binnen- en buitenland: Jan Siebelink en Ethel Portnoy als Nederlandse auteurs en de buitenlanders Mario Var gas Llosa en Bernard Mala- mud. Omdat het hier om een reeks gaat, waarin de lezer kan kennismaken met allerlei au teurs, zijn de prijzen van de utgaven laag gehouden. Vlaamse verhalen Paul de Wispelaere heeft een bijzonder mooie collectie ver halen van Vlaamse vrienden en mede-schrijvers bijeen ge zocht, dat heel fraai is uitge geven door Manteau: een verzameling van bijna 500 pagina's, waarin meer dan dertig verhalen zijn opgeno men. Natuurlijk zijn onder de au teurs Hugo Claus, Jef Geer- aerts, Ivo Michiels, Ward Ruyslinck, Jos Vandeloo, Hugo Raes, Hubert Lampo en andere grote namen uit de Zuid-Nederlandse letterkun de. Van Louis Paul Boon is er een verhaal over een ope ratie, van Mireille Cottentjé een fel verslag van een abor tus, verder is Paul de Wispe laere erin geslaagd onbeken de verhalen van de dichters Herman de Coninck en Eddy van Vliet (diens debuut) op te nemen. Het gaat om verhalen van Vlaamse schrijvers die na 1965 zijn geschreven en ge publiceerd. In zekere zin wil het boek de opvolger zijn van een verzameling Vlaamse verhalen die in 1971 ver scheen en een groot succes is geweest („54 Vlaamse Verha len"). Paul de Wispelaere is overigens niet uit geweest op een literair historisch verant woord geheel, maar op een boek, waar de lezer met ple zier in kan grasduinen. In dat opzicht is het een zeer ge slaagd boek. Brieven van en aan Tine en Fancy, behalve van en aan een aantal andere personen. Afgewisseld met andere tek sten, zoals sprookjes en een reeks van bewijzen „dat de Javaan mishandeld wordt", die weer uitlopen in een poli tiek pamflet: „is u dit nu ein delijk genoeg, O Kiezers van Nederland?,, J.J.Oversteegen vezorgde de uitgave van de tekst, die opent met een brief aan een zekere heer, die wordt aan geduid als „Doctor in de Let teren", aan wie Multatuli enige schimpscheuten wijdt: „Hoe, ge zyt maar der Lette ren Doctor...ge bezit niet de minste kruidenierswinkel- ...nooit waart ge minister of tabakscontractant..en ge ver stout u wél te doen? Dat roept om wraak!" Weer een mooi Salamandfer- tje! Fietsersverhalen Tim Krabbé schrijft niet al- e itV 'A 2tj i ThW ioV Literair moment Minnebrieven De serie Literair Moment van Meulenhoff is (na de presentatie van Frans Kel- In de Salamanderreeks is het opmerkelijke „Minnebrie ven" van Multatuli herdrukt. leen (onlangs verscheenj hem een spannende nov „Het gouden ei", waarovj behulp hier al kon lezen), hij de ook. Deze sportbeoefeite heeft geleid tot de bundt' is d€ van een reeks flitsende jmputei slagen, uitgegeven ondeih staat titel „43 Wielerverhalen'es Verhalen uit de werke! heid van de sportfietser, jken. nalistiek, maar heel vezi krijg en niet alleen voor de pr var hebber van de racefiets inne he om te lezen. Veel boei? 9'ai anecdotes over bekendeteikt onbekende, maar daahriet Ti niet minder eigenaan 'n wielrenners, met wie Kr*n ont menige koers heeft geretfr ing T. ort ui Miguel street Van V.S. Naipaul is daiv^ -q-i eerste roman „Miguel Strfcj ijl in een Nederlandse verta verschenen. Hij zette de op papier, toen hij vanuit^ West-Indisch eiland (Tri dad) naar Londen vertil ken was en daar zijn pl/ niet kon vinden. Daar \vf te hij bij de BBC en bego: schrijven, waarom weet zelf nog niet. Het werd vrolijk boek over mensen op een tropisch eiland (h allemaal nogal autobiol fisch) hun leven doorkot? soms op een wat eigenaarc manier. „Miguel Street" een beroemd boek gewon en Naipaul een beroygj^g SChnjVer' g gev In deze rubriek besproL^jlp en vermelde boeken: Frans Coenen: „Bleke FJ^e, vens" en P.A.S. van burg Brouwer: „Akb; land opgenomen in de re uit: Amstelpaperbacks van 1 dag geverij Veen. Prijs J 5É perdeel' [voll. August Strindberg: Rode Kamer", uitgave serie Literair Moment. 1 één gave Meulenhoff. Piin de ƒ17,50. Begeleid door ,,'itsbew Informatie: August Strh om berg", prijs 2,50. tiale o ïgezer „Vlaamse Verhalen inspai 1965", samengesteld dl975 d Paul de Wispelaere. UitMozan ve Manteau. prijs 38,5faste I Ie ziel Multatuli: „Minnebrievtandig -uitgave in de Salamanówen reeks van uitgeverij Qude tw< do. Prijs 10.35. lijkse aeni Tim Krabbé: „34 Wielen docu halen" - uitgave Bert Bde re\ ker. vond Prijs 19,50. II) gaat V.S.Naipaul: „Migoique. Street", uitgave De ArIMoza derspers. Prijs 34,50. iient iaar ei .en u i t maar LAND EN TUINBOUW Bloemen-truckersdag in Aalsmeerse Bloemenveiling Voor het derde achtereenvolgende jaar wordt op zaterdag 8 september in het gebouw van de Bloemenveiling Aalsmeer (VBA) de Bloemen-truckersdag gehouden. Ruim honderd chauffeurs zorgen de hele dag voor een spectaculair schouw spel, als zij met bak wagens, trekkers met oplegger en vracht wagencombinaties deelnemen aan wedstrijden. Er wordt on derling gestreden om de hoogste eer in behendigheidsproe- ven, technische vaardigheid en theoretische kennis. De Bloe men-truckersdag, die de afgelopen jaren steeds veel publiek op de been bracht, is van negen uur 's morgens tot zes uur 's avonds open voor het publiek. De toegang en de talloze at tracties voor het hele gezin zijn gratis. Het evenement wordt afgesloten met een grote feestavond voor deelnemers en di rect betrokkenen. Zowel voor kinderen als voor volwassenen is er naast het wedstrijdgebeuren van alles te beleven. In het programma zijn onder andere een (mechanische) rodeo, een grote brade rie en een casino opgenomen. Daarnaast is er een truckshow en een. truckersmarkt met tal van stands, terwijl voor sterke en handige bezoekers truck-trek- en wielwisselwedstrijden worden gehouden. Behalve de behendigheidswedstrijd voor de heren chauffeurs is er ook een voor dames, met luxe wa gens. Iedereen, ook de kinderen, kan meedoen aan een wed strijd koeien- en geitenmelken. Verder is er een wedstrijd wielrennen op trainapparatuur met tijdklok en een wedstrijd rolstoel-basketball. Met jazz-, country western- en beatmu- ziek wordt gezorgd voor wat extra sfeer. Bekende Nederland se artiesten verzorgen tijdens het dagprogramma een live-op- treden. De kinderen kunnen intussen deelnemen aan wed strijden met trapauto's en skelters. Voor hen treden er clowns op, er is een luchtkasteel opgesteld en de allerkleinsten kun nen genieten van poppenkastvoorstellingen, waar ook gratis ijs wordt uitgedeeld. De Bloemen-truckersdag, die georgani seerd wordt onder auspciën van de Vereniging Nederlandse Chauffeurs Kampioenschappen en Behendigheidswedstrijden (N.C.K.B.) geldt als voorronde voor het Nederlandse Truckers Kampioenschap. Diverse bloemenexporteurs, toeleveringsbe drijven en garagebedrijven maken het evenement door hun sponsorbijdragen mogelijk, terwijl de ruimte door de VBA gratis ter beschikking wordt gesteld. Na half augustus is het met de tomatenprijs de verkeerde kant op gegaan. In plaats van een afname in de aanvoer was er sprake van een aanbodstoe name van zowel ronde als vleestomaten. In vergelijking met vorig seizoen was er in de week van 20 tot en met 25 au gustus zelfs sprake van een aanvoer die 9,5 ton groter was. Door de dalende prijs in die week kon er toch nog een groot deel op de Westduitse markt afgezet worden. De aanvoer van natuurtomaten en de tomaten uit de volks tuintjes begint nu 'goed los te komen. In de afgelopen week nam de prijsdruk nog verder toe. Voor de ronde A-tomaten zakte de prijs weg naar een dieptepunt van 6 dubbeltjes per kilo. Bij de vleestomaten speelde zich hetzelfde af, ook hier een daling en wel naar 97 cent per kilo. Er wordt hier gesproken over prijzen die betrekking hebben op ex portkwaliteit.' Dit betekent dat de prijzen voor mindere kwaliteiten lager zullen lig gen en dat er sprake is van doordraai. Een terugblik op het tomatenseizoen laat met behulp van de statistische ge gevens van het Produktschap voor Groenten en Fruit, het volgende zien. Over de perio de van 1 januari tot 1 juni komt de gemiddelde tomaten prijs uit op 3,08 per kilo. In 1983 was dit 2,74 en in 1982 werd er 2,87 betaald. In de maanden juni en juli werd er gemiddeld een dubbeltje per kilo minder betaald in verge lijking met 1983, de prijs Hollandse artisjokken. kwam uit op 1,70. Ten op zichte van 1982 steekt deze prijs weer gunstig af, want toen werd er. 1,22 betaald. In de zomerperiode van dat jaar waren de prijzen echter uitermate slecht. Over de re sultaten in de eerste twee we ken van augustus zal niemand mopperen, de gemiddelde prijs kwam op 1,58 per kilo uit. In 1983 lag deze op 1,36 en in 1982 kwam deze niet verder dan 74 cent. Maar zoals gezegd kwam er daarna de klad in. Het ziet er naar uit dat de aanvoer over het hoogtepunt heen is, zodat er voor de komende week op een bescheiden herstel van de prijzen gerekend wordt. Op de paprika-markt traden er verschuivingen op. De to- paanvoer bij de rode paprika's van ruim 1100 ton per week zijn weer achter de rug. De. prijs voor rood trok vrij sterk aan en kwam op 3,20 per kilo terecht. De aanvoer van groen bleef groot en bij deze sortering moest er ingeleverd worden. De gemiddelde prijs daalde naar 1,80 per kilo. Een terugblik naar de prijs vorming in het afgelopen sei zoen, het gaat hier om de pe riode van 1 maart tot half au gustus, laat zien dat de papri ka-telers niet bepaald onte vreden zijn. Voor groen komt de middenprijs uit op 4,23 per kilo. In 1983 was dit 4,02, terwijl men in 1982 niet verder kwam dan 3,43. Voor rood ligt de middenprijs in de genoemde periode op 5,06. In 1983 was dit 4,58 en in 1982 werd er 4,16 be taald. Wat de herfstteelt gaat opbrengen is natuurlijk nog een open vraag, de resultaten van vorig jaar waren toen ui termate slecht. Voor de ko mende week wordt er voor rood op gelijke of hogere prij zen gerekend. Voor groen wordt er weinig verandering in prijs verwacht. Op de kom- kommermarkt viel het op dat de prijs voor de sortering 41/51 sterk daalde, namelijk van 40 cent naar 27 cent. Bij de zwaardere sorteringen bleef de schade beperkt. De sortering 51/61 bracht 41 cent op en de sortering 61/76 no teerde 54 cent. Het aanbod is vrij ruim en lijkt niet veel te veranderen. Er wordt daarom niet op hogere prijzen gere kend. De aanvoer van radijs is nog steeds erg groot en de gemiddelde prijs van 30 cent per bos verschilde nauwelijks met die van de week ervoor. Een kleiner aanbod kan de prijs iets op laten lopen, maar de verwachtingen zijn be scheiden. Een terugblik bij ra dijs over de tot nu toe behaal de resultaten wekt de indruk dat het verzadigingspunt voor deze markt is bereikt. Over het hele seizoen liggen de ge middelde prijzen in de ver schillende perioden beneden die van voorgaande jaren. De groei is er duidelijk uit. De gemiddelde prijs in de periode van 1 januari tot half augustus komt op 54 cent per bos uit. Vorig seizoen lag de prijs op 63 cent en het seizoen daar voor werd er 60 cent betaald. De aanvoer van glassla in au gustus is opvallend veel gro ter dan vorig seizoen. In de vierde week van augustus werden er ruim 1 miljoen kroppen meer aangevoerd. Daarnaast is er sprake van een aanbod van natuursla dat er ook niet om liegt. In de zelfde week was de aanvoer van natuursla 1,3 miljoen stuks groterdan vorig jaar. Het is dan ook een voor de hand liggende zaak dat de prijzen laag zullen liggen. Voor zowel de glassla als de natuursla werd er 17 cent per stuk betaald. Als gevolg van een kleiner geworden aan voer liep ijsbergsla in prijs op naar 52 cent. Voor de komen de week wordt er op een ver der herstel gerekend. Het al een aantal weken zeer ruime aanbod van bleekselderij kwam de afgelopen week in de problemen. De belangstel ling nam af en de prijs daalde naar 47 cent per stuk. Het is niet uitgesloten dat de prijs nog verder daalt. Bloemkool was in de afgelopen week nog Het kan verkéren! Aanvankelijk leken de bloembollenexporteurs en de broeiers een uiterst comfortabel inkoopseizoen te gemoet te gaan. Immers: de sterk mee vallende tulpenoogst resulteerde in fors dalende prijzen. En prompt verkondig den de profeten met een naar de keel grijpende zekerheid dat de gehele tul- penmarkt met veel geraas door de fun damenten zou gaan zakken. Maar intus sen blijkt dat de geleerden de plank een mijl of wat mis hebben geslagen, want we worden niet geconfronteerd met da lende, maar met stijgende tulpenprijzen. Ondanks een royaal aanbod van lever bare bollen op de veilingen, drukken de inkopers op de veilingknoppen met een ijver en een geestdrift alsof er nog nim mer van een baisse sprake is geweest. Vooral de prijzen van een groot aantal broeisoorten vertonen een stijgende lijn. Met tuintulpen gaat het minder naar wens. Vooral de Kaufmanniana's liggen óp een te laag niveau. Uitzonderingen bevestigen ook hier de regel. Zo wordt de aloude felrode Madame Lefeber in de dikke maten voor uitstekende prijzen tot 17,- per 100 verkocht en werke lijk „bloedduur" is de Tulipa Preastans Fuselier. Als er een mooie partij voor de veilingklokken komt, staat de wijzer op f 25,- en nog hoger stil. Uiterst verrassend is ook de ontwikke ling in de hyacintensector. Opvallend was de grote krimp die men tegenkwam bij de bollen die voor de preparatie vroeg waren gerooid. Maar nu blijkt die krimp zich ook voor te doen in de zgn. koude hyacinten. Het gevolg is dan ook dat de dikke maten van de hand gaan voor uiterst vriendelijke prijzen. Note ringen van 55,- tot 60,- per 100 zijn de gewoonste zaak van de wereld als men gave achttienen heeft aan te bieden. Blauwe en rode soorten komen soms nog hoger. Wat gemakkelijker in de markt liggen rose cultivars als Anna Marie en Lady Derby, waarvan men de zware ma ten kan kopen voor resp. 25,- en f32,- per 100. Gele hyacinten zijn schaars en duur. Achttienen van City of Haarlem worden afgedrukt op 65,- per 100. Prijsstijgingen worden ook gesignaleerd bij de irissen. De afgelopen weken heb ben de prijzen van dit bolgewas in de goot gelegen, maar nu wil men met name voor de soorten als Prof. Blaauw en Ideal duidelijk meer geld op tafel leg gen. De oogst van irissen valt n.l. lelijk tegen en dat lag in feite voor de hand. Irissen willen graag warm weer hebben om goed te groeien en tot half augustus heb ben we niet geweten wat zomerwarmte was. In de bijgoedsector blijkt veel vraag naar Fritillaria Imperialis, die beter bekend is onder de naam Keizerskroon, en naar grootbloemige sieruien zoals Allium Gi- ganteum. Bij de crocussen zijn vooral de witte en de bonte cultivars gevraagd; de andere kleuren lopen minder vlot mee. Om nog even op de prijzen van de tul pen terug te komen: bij de enkele vroege soorten zijn het vooral Brilliant Star, Bellona, Ruby Red en Christmas Gold die er uit springen. In het dubbele vroe ge genre is het niet alleen de gewilde gele Monte Carlo die graag wordt ver kocht, maar ook Murillosports en dan met name de lichtrose Peach Blossom. Voor deze laatste tulp wordt soms 27,- per 100 betaald. Dat een exporteur aan tulpen die deze prijzen opbrengen, geen cent kan verdienen is een zaak waarvan de kwekers niet wakker kunnen liggen. De grootste groep, namelijk die der tri- umftulpen, draait over de gehele linie goed mee. Enkele rassen worden wat te laag gewaardeerd zoals de gerande Kees Nelis en Miijoran, Jimmy en vooral Abu Hassan. Daar staat tegenover dat men voor twaalven van Don Quichotte vro lijk 16,- neertelt, voor Abra 18,- en voor Arabian Mystery zelfs 25,-. De witte Inzeil wordt „weggeslikt" voor f 24,- per 100, terwijl de witte Pax en White Dream van eigenaar veranderen voor resp. 16,- en 17,- per 100. Van de dubbele late tulpen is het vooral de rose steeds goedkoop. De „achfcpT brachten 73 cent op en de „zessen" werd er een den per stuk betaald. De h voer zal weinig verandei* gen ondergaan. Bij een 1IUU prijspeil is er kans op een aW tere export en daardoor] hogere prijzen niet uitga ten. De vraag naar broc trok aan en de prijs liep,osse naar 2,72 per kilo. Het Vf66 der aantrekken van de f'e^e in de komende week lijkt 'r waarschijnlijk. Snijbot'S werden duurder, de kwam op 2,20 per kilo °°rte Voor dit geval loopt de p"oe verder op. De tegenhan on?{ van dit gewas, de pronkboi vie worden in grotere hoeveelzanQ den aangevoerd. Voor ditïn- 21 was lag de prijs op 1,15 r?. kilo. Sperziebonen verani?"e/c den nauwelijks van prijs, Jec werd 1,46 per kilo beta "e Het ziet er niet naar uit daino9. aanvoer verder toeneemt, wordt daarom op gelijke5n"e hogere prijzen gerekend. \oorn aanbod van andijvie was ivruc steeds te ruim om een pi vo9 herstel mogelijk te mal'e/fü Gemiddeld werd er 28 c "e' per kilo betaald. De komer?76' week is er kans op enig In stel. Spinazie bracht 40 r UUI per kilo op, het anbod nei af en de prijs loopt verderb— Voor Chinese kool zaktei-yfc prijs, weg naar 41 cent kilo. Er wordt een ruim fdt bod verwacht en het zit ei dat de prijs verder da Spitskool bracht slechts rou cent per kilo op. Voor dittrgt was zal er in de komeL^re week een hogere prijs beta. zj,r worden door het kleiner v av0 den van de aanvoer. Doot%^ minder warme weer nam-orfe vraag naar prei toe, de pTC/eÉ liep op naar 1,01. Een rt|ÜS aanbod zal het verder oplgelijk van de prijs in de weg sta^sn0 ->oor, ïotai 8 ui Angelique die aan de kop gaat wat Ir/A prijs betreft: tot 22,- per 100. - Met de narcissen is het heel verschiller0** Tuinnarcissn zoals de kleinbloemige E wera, February Gold en Minnow blijv qua prijs ver onder de maat, maar andere kleinbloemige narcis zoals gele Tête a Tête mag zich in een gofy,a„ belangstelling verheugen. Dat narcisje niet alleen geschikt voor de tuin, mL j'n voldoet ook als potplant heel goed. meeste gele trompetnarcissen wora maar heel gewoontjes betaald, maar de dubbele narcissen is het beter gestep Vooral de dubbele vorm van Carlton, V,aa/ Dick Wilden, is zeer gevraagd. Ook kele grootkronige soorten zoals FortUL^ Prof. Einstein en Semper Avanti het weg voor goede prijzen. yafi oeri JD Ui

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12