evers ontlopen Pakketvergelijking foot voor Idi Amin kost Oeganda geld Spoorwegen dingen naar gunst van wintersporter Pleidooi voor kleinere klassen in basisonderwijs =f winkels Srwoest 170 Miljoen extra per jaar voor opruimen gif in bodem Isoleren? Ventileren! Uw Gasbedrijf adviseert. nnenland" Eaidóa(2owuvnl DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1984 PAGINA 9 iur zond\ iffeur vaiBn winkelcentrum in het bestelwnntse Boxtel bleef weinig latraat l|nd nadat daar de d®",i°'5|Pen nacht bij een brand ___jkels totaal werden ■^^^est. De schade loopt in.de ____jiljoenen. Er hebben zich jersoonlijke ongelukken idaan. Over de oorzaak brand is de politie nog kend. Forse stijging aantal schoorsteenbranden UTRECHT Het aantal schoorsteen branden in Nederland is de afgelopen tien jaar gestegen van bijna driehon derd tot tegen de drieduizend. Deze vertienvoudiging is het gevolg van een toegenomen gebruik van hout- en ko- lenkachels, zonder dat de schoorsteen daarvoor is aangepast. Volgens de ka chelbranche, verenigd in de Stichting Kachel en Schoorsteen, komt dit door de zeer uiteenlopende normen die ge meenten hanteren voor de juiste schoorsteenmaterialen, ondanks het be staan van een goede TNO-ad viesnorm. De kachelbranche is van mening dat dwingende voorschriften, in plaats van het vrijblijvende advies, daarom ge wenst zijn. ANWB- TNO bepleiten voorlopig rijbewijs AMSTERDAM De ANWB acht de invoering van een voorlopig rijbewijs voor beginnende au tomobilisten „ernstig het overwegen waard". Ir G. de Regt, chef van de verkeersafdeling van de ANWB, schrijft dit in zijn bijdrage bestemd voor een discussie over permanente verkeerse- ducatie, volgende week in de RAI. Een voorlo pig rijbewijs voor een periode van twee tot drie jaar zal naar de mening van de ANWB „zeker gunstige invloed hebben op de nu veel te hoge ongevalcijfers voor de leeftijdgroep 16-25 jaar". Ook het instituut voor Zintuigfysiologie van TNO steunt blijkens de bijdrage van drs I. Vier ling van dit instituut de invoering van een voor lopig rijbewijs. Kanttekeningen bij kosten Markerwaard DEN HAAG De Raad voor de Waterstaat heeft toch een aantal kanttekeningen gezet bij de berekeningen die de Rijksdienst voor de IJs- selmeerpolders (RIJP) en de directie Zuiderzee werken van Rijkswaterstaat hebben gemaakt over de kosten van de aanleg van de Marker waard. Eerder liet minister Smit-Kroes weten dat de Raad voor de waterstaat de berekenin gen .juist" achtte. Zo meent de Raad dat er on geveer 200 miljoen gulden bespaard kan wor den op de geraamde kosten voor dijkaanleg. De maatregelen die bodemdaling door de aanleg van de Markerwaard moeten voorkomen bed- lopen volgens de Raad (prijspeil 1983) zeker 180 miljoen gulden plus 17 miljoen gulden per jaar aan exploitatielasten. [BTENARENBOND CHMA: onze parlementaire re el I HAAG De werk ers in het bedrijfsleven open opzettelijk een jjke vergelijking tus- de inkomens van ■tenaren en andere %nemers. Ironcludeert de CMHA, de -ale van middelbare en re ambtenaren, uit het feit dat de werkgeversorgani saties deze week opnieuw zon der een duidelijke opgave van redenen op het laatste moment een vergadering van de com missie pakketvergelijking af zegden. De CMHA vermoedt dat dat de werkgeversdelegatie die zich met de zaak bezighoudt, verdeeld is over de vraag wel of niet meedoen. Ook voorzit ter A. de Jong van de christe lijke ambtenarencentrale zegt de indruk te hebben dat de werkgevers niet met de cijfers op tafel willen komen. De ambtenaren verdenken de werkgevers ervan bevreesd te zijn dat het resultaat van het onderzoek zal zijn dat niet al leen ambtenaren in hogere functies slechter af zijn dan werknemers in vergelijkbare banen in het bedrijfsleven, maar dat ook lagere ambtena ren minder overhouden. De CMHA zegt ook in eigen kring steeds meer signalen binnen te krijgen dat die tijd voorbij is. De commissie pakketvergelij king is, op aandrang van de Tweede Kamer, door minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken ingesteld. Bij herhaling heeft de bewindsman gezegd dat hij maatregelen zal treffen wanneer uit het onderzoek zou blijken dat ambtenaren min der verdienen dan werkne mers in het bedrijfsleven in soortgelijke functies. De werkgevers voeren, naast vakanties van commissieleden, als reden voor uitstel van de vergadering van afgelopen maandag aan dat de materie dermate omvangrijk is, dat er nog beraad in eigen kring no dig is voordat een voorstel voor een onderzoek gedaan kan worden. Het zijn overigens steeds de werkgeversvoorzitters Van Veen en Van Eijkelenburg ge weest die op een snelle pak ketvergelijking hebben aan drongen. 00 ^loopkracht door verlaging pkengeld niet aangetast (Vervolg van de voorpagina) verlaging van de ziektewetuitkering met tien pro- tot 70 procent van het inkomen wordt in twee ter- ten ingevoerd, omdat verlaging in één keer met procent volgens het kabinet een te grote inkomen- iteruitgang tot gevolg heeft. kabinet wil in de ziektewet een minimumdagloon invoeren, •eenkomstig de regeling in de ww. Zonder een dergelijke «elijke regeling zouden meer werknemers onder het mini- n terechtkomen. Het minimumdagloon moet er in die geval- voor zorgen dat de uitkering niet lager is dan dit minimum, voorgestelde maatregelen in de ziektwetsfeer leveren vol- f jaar een besparing op van 900 miljoen gulden. De modale cnemer zal er, bij een gemiddeld verzuim van 20 werkdagen de premieheffing en verlaging van het uitkeringspercenta- 3 procent op achteruit gaan. Bij minimumloners treden deze jlgen niet op. r staat echter tegenover, aldus staatssecretaris De Graaf, dat ferknemerspremies van de ww, wao zfw door de invoe- |van de premieheffing op het ziekengeld kunnen worden lagd, waardoor de koopkracht van werknemers uiteindelijk etert. Bij een gemiddeld verjuim treedt voor modaal een ge lkoopkrachtverlies op van 0,1 procent. Voor minimumloners It een koopkrachtverbetering van een half procent op. rerlaging van het ziekengeld kan moeilijkheden opleveren de cao-partners. Veel werkgevers geven namelijk een, bij {eregelde aanvulling bij ziekte tot honderd procent (de zoge nde bovenwettelijke uitkeringen). Het kabinet gaat ervan lat de overheid voor deze uitkeringen geen verantwoorde- eid draagt. Omdat de helft van de cao's op 1 januari 1985 •pt, zijn er volgens het kabinet mogelijkheden voor cao-par- om zelf tot een regeling voor de opvang of verdeling van ituele kostenstijgingen te komen of tot een herziening van lande bovenwettelijke uitkeringen. cabinet stelt wel een overgangsmaatregel voor. Deze houdt it gedurende de onderhandelingen het werknemersaandeel premieheffing over ziekengeld, loonbetaling tijdens ziekte invullingen op het ziekengeld niet door de werkgever aan erknemer hoeft te worden gecompenseerd op grond van af- cen over een bovenwettelijke uitkering. Verder bepaalt de ^angmaatregel dat de verlaging van het uitkeringspercenta- echts voor de helft van het effect door de werkgever hoeft orden gecompenseerd. lannen in de ziektewetsfeer zijn niet nieuw. Voorstellen in richting werden begin 1982 al gedaan door de toenmalige ster van sociale zaken, Den Uyl. Dat stuitte op verzet bij name de vakbeweging, wat er toe leidde dat de plannen len ingetrokken. De Amsterdamse politie heeft dins dag bij een actie in Spaarndam een einde ge maakt aan een omvangrijke in ternationale han del in gestolen auto's van door gaans een duur merk, valse ken tekenbewijzen en kentekenplaten. Bij het onder zoek, dat twee jaar geleden be gon, is aan het licht gekomen dat minstens honderd gestolen auto's zijn ver scheept naar het buitenland, vaak naar Afrika en dat met deze zaak een bedrag van zeker vijf mil joen gulden ge moeid is. Er zijn vier aanhoudin gen verricht. Op de foto een bri gadier met de valse kenteken bewijzen en een complete set sleutelmakersge- reedschap. onderwijsbonden op het Binnenhof waar de Onderwijs commissie uit de Tweede Kamer een zwartboek (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De On derwijsvakorganisaties KOV, PCO en ABOP heb ben gisteren bij de Onder wijscommissie uit de Tweede Kamer gepleit voor vergroting van het aantal leerkrachten voor het basisonderwijs en ver kleining van de klassen grootte. Het basisonder wijs, de samensmelting van kleuter- en lager on derwijs, gaat volgend jaar augustus van start. Vertegenwoordigers van de bonden boden de commissie gisteren een zwartboek aan met hun wensen ten aanzien van de zogeheten formatiere geling. In een hoorzitting ga ven zij de commissie daarop een nadere toelichting. De Ka merleden van de regeringspar tijen CDA en VVD toonden zich echter weinig gevoelig voor de argumenten van de onderwijsbonden. Vandaag spreekt de commissie met staatssecretaris Van Leijen- horst (Onderwijs) over de for matieregeling voor het basis onderwijs. Volgens de onderwijsbonden dreigen de klassengroepen in het basisonderwijs op onaan vaardbare wijze te worden vergroot. Vooral de jongste leerlingen worden daarvan de dupe, zo menen de bonden. Het huidige kleuteronderwijs heeft een gemiddelde groeps grootte van 23 kinderen. In de basisschool zullen de eerste twee klassen gemiddeld 28 leerlingen tellen. De bonden vinden dit onverteerbaar en eisen daarom kleinere klassen en 11.000 extra leerkrachten. Naar hun mening is dat te be talen met geld dat wordt be spaard doordat er o.a. als ge volg van het meer individueel gerichte basisonderwijs, min der kinderen naar het buiten gewoon onderwijs zullen gaan. De bonden willen voorts meer aandacht voor het onderwijs in eigen taal en cultuur ten be hoeve van culturele minderhe den en een behoorlijke rege ling voor vakleerkrachten. Het vakonderwijs (bijv. gym nastiek) dreigt namelijk in de verdrukking te komen doordat er geen aparte formatierege ling voor vakleerkrachten be staat. Elke school moet zelf be palen hoe de toegewezen leer krachtenformatie ingevuld wordt. Dit kan betekenen dat op bepaalde scholen gekozen wordt voor afschaffing van een vakleerkracht ten behoe ve van een (extra) gewone leerkracht. Drie arrestaties na mishandeling van bejaarde ROTTERDAM De Rotter damse politie heeft in verband met de ernstige mishandeling van een bejaarde vrouw afge lopen maandag, twee vrouwen en een man in de Maasstad aangehouden. Het drietal wordt ervan verdacht de 90-ja- rige vrouw in haar woning aan de Jacob Catsstraat te heb ben beroofd en ernstig mis handeld. Het slachtoffer, die van een van de vrouwelijke verdachten een mes op haar keel kreeg en geschopt en ge slagen werd, liep daarbij kneu zingen op en moest naar het ziekenhuis. De buit van de overval bedroeg 1.100 gulden en een aantal girobetaalkaar ten. SLAG OP ONTWIKKELINGSGELD 1 HAAG De Neder- Ise zakenman J. Ja- heeft beslag laten ;en op de ontwikke- sgelden aan Oeganda, lat dit land bij hem voor 47.000 dollar in krijt staat. Al tien jaar ht de Zwollenaar op iling van een boot, die n opdracht van dicta- Idi Amin in Engeland bouwen. elke bemiddelingspoging, ook van buitenlandse zaken, tussen de gedupeerde zaken man en de Oegandese regering lijkt te zijn mislukt, wil de Staat onder het beslag uit. De eindconclusie van landsadvo caat mr. H. Uniken Venema, die het beslag op de twintig miljoen ontwikkelingshulp gis teren in een kort geding voor de Haagse rechtbank bestreed, luidde: „Dan had hij destijd maar beter moeten uitkijken". Jagers: „We zaten toen onder een crimineel regiem. Het was moeilijk om het ministerie van transport daar om een bankga rantie te vragen. Ook omdat het om een prototype van een schip ging, waarvoor ik de kosten nog niet helemaal had berekend. Verder deed ik al jaren zaken met Oeganda en ik werd altijd trouw betaald". De zakenman leverde Amin een kleine boot, hooguit voor zes passagiers. De dictator had het schip bestemd voor oor logsdoeleinden van zijn gehei me dienst. „Maar daarvoor heeft mijn cliënt het beslist niet laten bouwen", aldus G. van Dijk, advocaat van ge daagde. De nieuwe regering van Oe ganda, die na de val van de dictator aan de macht kwam, weigert de kosten van de boot te betalen. Op geen brief werd tot nu toe gereageerd. Jager vermoedt dat zijn schuit nu rondzwalkt op het grote Victo- riameer. De rechtbank in Zwolle ver oordeelde de republiek vorig jaar weliswaar tot betaling, in clusief rente. Maar omdat de uitspraak verder geen gevol gen had liet de Nederlander beslag leggen op de ontwikke lingspenningen. Hij leeft thans in afwachting van zijn centen dat beslag op ontwikkelings van een uitkering van de Soci ale Dienst. De Staat redeneert dat de Oe gandese miljoenen zijn be-, stemd voor economische nood situaties ginds. Volgens de wet is het geld uitsluitend voor ontwikkelingshulp bestemd en niet voor de vereffening van schulden. De Zwollenaar denkt hier be slist anders over. Hij heeft in tussen enkele vooraanstaande rechtsgeleerden geraadpleegd, maar die komen er ook niet uit. De voorlopige theorie is gelden mogelijk moet zijn. In tegenstelling tot voor een be paald land onontbeerlijke goe deren is geld namelijk ver vangbaar. „Een burger ver dient toch steun van zijn over heid als hij verschuldigde be talingen van een flagrante wanbetaler poogt te incasse ren", aldus de vertwijfelde ge dupeerde. De vice-president van de Haagse rechtbank, mr. J.J.R. Bakker, wijst vonnis op woensdag 12 september. PETER VIERING AMSTERDAM De Nederlandse Spoorwegen gaan het komende winterseizoen proberen om weer terrein terug te winnen van de populaire busreizen naar de wintersport. Vorig jaar werd ook een poging gewaagd, maar het resultaat daarvan viel tegen. De NS hadden op ruim 20.000 reizigers gerekend, maar het werden er slechts 15.000. dat betekende echter wel dat er een ein de kwam aan de dalende tendens van de afgelopen ja ren van 30.000 reizigers enkele jaren terug tot 15.000 in 1982. Met de trein naar de wintersport is nu voor een aantal bestem mingen gemiddeld nog maar enkele tientjes duurder dan met de bus, aldus de NS. In het winterseizoen 84/85 hopen de spoorwe gen door het inzetten van een nieuwe sneeuwtrein op de vrij dagavond weer wat van de (groeiende) wintersportmarkt terug te krijgen. De geliefde laatste dag van de week als vertrekdag moesten de spoorwegen de laatste jaren node ontberen in hun reizenpakket, omdat dit internationaal moeilijk te regelen was. Daar is door betere afspraken nu verbetering in gebracht, zo heeft de NS gis teren in Amsterdam bekend gemaakt. Daar presenteerden de spoorwegen en een aantal reisorganisaties hun treinprogramma voor het komende winterseizoen. Het gaat over het algemeen niet best met de internationale treinreizen. Uitgezonderd enkele populaire bestemmingen, zoals Parijs en Londen, wordt de concurrentie van auto, bus en vlieg tuig zeer sterk gevoeld. De belangstelling voor de prijzige auto- slaaptreinen loopt het snelst terug. Als deze ontwikkeling blijft voortgaan dan deze wijze vasn vervoer mogelijk verdwijnen, al dus de NS. Niettemin komt er in het nieuwe winterseizoen een nieuwe autotrein, die op donderdag van Den Bosch naar Inns bruck zal rijden. HEMELS ik 0ÊN p(\S 26,Jtm lërBCüUOEHiKViHD (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Win- semius (VROM) mag vanaf 1985 elk jaar 170 miljoen gul den uitgeven voor het oprui men van bodemvervuiling. Hierover hebben Winsemius en zijn collega Ruding (Finan- De 170 miljoen voor de aanpak van bodemvervuiling komt bovenop het geld dat Winse mius al voor het milieubeleid heeft in zijn begroting. De be windsman verwacht overigens dat het, ook met de 170 mil joen gulden per jaar extra, nog jaren zal duren voordat al het bodemgif in opgeruimd. Een meerderheid in de Ka mer, bestaande uit VVD, CDA en SGP, kan zich vinden in de opzet van een verwerkingsbe drijf voor chemisch afval door de overheid, Rotterdam en acht grote bedrijven (Akzo, Dow chemical, Du Pont, Hoechst, Hoogovens, Shell, DSM en Unilever). Winsemius steekt 108 miljoen gulden in de opzet van het be drijf bij de Afvalverwerking Rijnmond. Het geld is nodig voor (onder meer) de bouw van een nieuwe oven voor het verbranden van chemisch af val. In het nieuwe bedrijf neemt de overheid voor tien procent deel, de acht bedrijven en Rotterdam ieder voor 45 procent. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) Dit is een publikatie van de in VEGIN samenwerkende Gasbednjven.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9