P TAFEL CcklócSouAaC HÏTïïTl Olympische Spelen in Amsterdam werken als bestuurlijke cocaïne d0ENE HP De heimwee van bisschop Bomers naar Ethiopië kerk wereld Nederlandse bisschoppen verdeeld over abortus DE TIJD >weer ACHTERGROND Qeid&iQowuvnt DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1984 PAG In Uruguay discussie om „politieke" priester Ook in Uruguay is een discussie ontstaan rond een „politieke" priester. Het aartsbisdom van Montevideo overweegt de pries ter Juan Martin Posadas „tijdelijk" te schorsen. Posadas is een van de belangrijkste organisatoren van de verkiezingscampag ne van de Blanco-partij voor de komende presidents- en parle-- mentsverkiezingen, die de terugkeer naar de democratie moe ten inleiden. Het Vaticaan verbiedt priesters het bekleden van openbare ambten. Het aartsbisdom van Montevideo legt dit verbod steeds ruimer uit en vindt dat priesters ook geen partij- functies mogen aanvaarden. .Monsters Ark van Noach waardeloos" De monsters van de Ark van Noach die de Amerikaan Marvin Steffins gevonden meent te hebben op de berg Arafat in Tur kije, hebben geen enkele historische waarde. Althans, dat is het oordeel van de Turkse minister van cultuur, die de mon sters heeft laten onderzoeken, nadat hij ze gisteren op het vliegveld van Istambul in beslag had laten nemen op het mo ment dat Steffins ermee naar de VS wilde vertrekken om ze daar te laten onderzoeken. Volgens-de Turkse minister bestaan de monsters alleen maar uit steen en stof en niet uit hout. Zij die niet denken horen tenminste af en toe hun vooroordelen anders te schikken. Luther Burbank In het Volkenkundig mu seum in Tilburg hebben bis schop H. Bomers van Haar lem en drs. H. Bootsma, alge meen secretaris van de Raad voor de Zending van de Ne derlands Hervormde Kerk, gisteren de eerste exempla ren van de Missie/Zendings kalender 1985 in ontvangst genomen. De kalender is dit jaar gewijd aan Ethiopië, een van de oudste Christelijke landen. Beiden zijn goed be kend met dit land. Bisschop Bomers heeft er gewerkt vanaf 1967 tot aan zijn komst in Haarlem als opvolger van bisschop Zwartkruis, oktober vorig jaar. Nu, een klein jaar na zijn be noeming, kijkt mgr. Bomers toch soms met heimwee te rug naar het land waar hij zo'n zeventien jaar heeft doorgebracht. Hij leefde er als het ware in de diaspora, want de r.-k. kerk telt in Ethiopië slechts tweehon derdduizend leden op een in woneraantal van dertig mil joen, waar de Koptische kerk zo'n zestig procent van de be volking omvat. De Kerk in Ethiopië is wat het godsdienstonderwijs be treft voornamelijk aangewe zen op de katholieke gezin nen, nu de marxistische machthebbers het godsdienst onderwijs op de scholen heb ben verboden. Bisschop Bom ers: „Maar ook onder keizer Haile Selassie was het al moeilijk. We gingen er heen als vrijwilliger en toen heb ben we nog een half jaar moeten wachten op een vi sum, anders kwam je gewoon niet binnen". De bisschop heeft de Kopti sche kerk nooit beschouwd als „concurrent". „Zij staat qua geloofsinhoud van alle kerken het dichtst bij 'Rome'. Want de opvatting van de twee naturen in Christus, de goddelijke èn de menselijke, waar de Koptische kerk stelt dat deze in één natuur zijn samengesmolten, ig meer een kwestie van terminologie dan van geloofsinhoud". (Deze leer, het monofysitisme, is veroordeeld door het concilie van Chalcedon in 451). „In het Grieks komt het verschil neer op één letter", zegt mgr. Bomers. In Ethiopië viert de r.-k. kerk de liturgie op twe ma nieren: volgens de Latijnse ritus, zoals wij die kennen, en op de Geëz ritus, die analoog is aan de Koptische ritus. De bisschop: „Het grote verschil met Ethiopië is dat men daar enthousiaster met de liturgie omgaat, het is daar meer een gemeenschapsgebeuren. De volkszang leeft er meer, voorbeden worden spontaan gedaan, men geneert zich niet om op Goede Vrijdag bij de Kruisverering het kruis zo'n drie keer te kussen, of aan het hart te drukken. Hier beperkt men zich soms tot 'een bloemetje leggen' Waarom toch De kerk in Nederland lijkt soms meer een praatkerk dan een doe- kerk, terwijl het Vaticaans Concilie toch nadrukkelijk de deelname van de gelovi gen heeft onderstreept". Bissschop zijn in Haarlem of bisschop zijn in Ethiopië, is dat een groot verschil Mgr. Bomers: Nou en of. Er wordt daar veel, veel, veel minder vergaderd dan in Ne derland. Je bent daar meestal met iets bezig: bouwmateria len verzamelen, lesgeven, dingen organiseren, kontak ten onderhouden met minis teries, boerenverenigingen, onderwijzers en andere ka ders. Hier ben je meer kerke lijk bezig, je zou kunnen zeg gen dat bisschop-zijn in Ne derland voor een belangrijk deel een buraufunctie is". Op de vraag wat de Neder landse katholieken van hun Ethiopische geloofsgenoten kunnen leren, antwoordt de bisschop direct met twee za ken: „Vasten en biechten". „Het vasten, het lichaam on dergeschikt maken aan de geest, de Geest ruimte geven, dat is men hier verleerd. En de biecht. Weet u nog waar wordt biechtgehoord, en of daar gebruik van wordt ge maakt De wapenspreuk vanm bis schop Bomers luidt: Verbum Dei non est alligatum: Het woord Gods laat zich niet in boeien slaan. Hij koos deze spreuk na zijn benoeming tot missiebisschop, wegens de heersende kerkvervolging in Ethiopië Kan deze spreuk ook niet slaan op de kerkelij ke randgroepen in zijn huidi ge diocees, zoals de Studente- nekklesia en de Dominicus- parochie in Amsterdam, en de Kritiese Gemeente IJ- mond? Want Gods Geest waait waar hij wil, en dus wellicht ook daar De Bisschop: Als deze kriti sche gemeenten zich laten aanspreken door het woord van God. en er zich door la- Mgr. Bomers ten beleren, en volgens dat woord hun persoonlijk en ge meenschapsleven inrichten, wat zou ik tegen hen dan voor bezwaar hebben Enkele van uw collega's he- ben wél bezwaar tegen het instituut „pastoraal werker" Hoe staat u daar tegenover „Bij het feitelijk priesterte kort ben ik blij dat er pasto raal werkenden zijn. Ik sta daar niet negatief tegenover. Wel zou ik graag zien dat een groter aantal zich diaken liet wijden. Dat betekent, zowel voor gehuwden als ongehuw- den, een ambtsbevestiging volgens het huidige kerkelijk recht. Dan kunnen zij meer doen, zelfs 'assisteren' bij een huwelijkssluiting". Hoewel hij het 'doen' mist en veel moet vergaderen, con cludeert de bisschop dat hij zijn bisdom nooit op zijn een tje zou kunnen besturen. „Maar ik mis de relatie met m'n achterban wel een beet je". Zou u dan niet op een zondag incognito naar een eucharis tieviering ergens in uw bis dom kunnen gaan "Ik denk niet dat de betref fende pastor dat op prijs zou stellen De Nederlandse bisschoppen zijn verdeeld over de vraag of rooms-katholieke zieken huizen een abortusvergun ning moeten aanvragen. Zo'n vergunning is straks ver plicht krachtens de wet af breking zwangerschappen. Vier bisschoppen vinden dat een katholiek ziekenhuis een dergelijke vergunning niet moet aanvragen. Het zijn Gij- sen (Roermond), aartsbis schop Simonis van Utrecht, Bomers (Haarlem) en Bar (Rotterdam). De bisschoppen Ernst (Breda) en Möller (Groningen) willen de zie kenhuizen niets voorschrij ven. Twee weken geleden spra ken de bisschoppen op hun tweemaandelijkse vergade ring onder meer over de abortus. In het slotcommuni- quee werd met geen woord over deze zaak gerept. Woensdag zei een woord voerder van een der bisdom men, die onbekend wilde blijven, dat de bisschoppen toen geen overeenstemming konden bereiken. Enkele dagen na de bisschop penvergadering maakte bis schop Gijsen van Roermond zijn standpunt bekend: met een verwijzing naar de vaste en onveranderlijke leer van de rooms-katholieke kerk, die iedere abortus afwijst, ad viseerde hij de katholieke ziekenhuizenbesturen geen abortusvergunning aan te vragen. Kort daarna deed aartsbisschop Simonis het zelfde. Hij nodigde echter de ziekenhuisbesturen voor een gesprek over deze zaak uit. Ook bisschop Bar van Rotter dam en bisschop Bomers van Haarlem hebben zich nu in dezelfde bewoordingen uitge laten. Bomers tekent erbij aan dat wanneer katholieke ziekenhuizen wel een ver gunning aanvragen, ze een beperkend beleid moeten voeren. Geneeskundigen in dergelijke ziekenhuizen zou den contractueel verplicht moeten worden zich hieraan te houden. De bisschoppen Ernst en Möller hebben in gesprekken met de katholieke ziekenhui zen in hun bisdommmen niets voorgeschreven. Vol gens Ernst kan er gewetens nood ontstaan indien er geen vergunning wordt aange vraagd. Het bisdom Den Bosch liet gisteren weten geen mening te kunnen geven, omdat het momenteel zonder bisschop zit. Het bisdom volstond met toezending aan de ziekenhui zen van eerdere uitspraken van de Nederlandse bisschop pen over abortus (in 1971 en 1974). Daarin wezen zij op de plicht tot bescherming van het ongeboren leven. De Katholieke Vereniging van Ziekenhuizen is van me ning dat abortus in sommige welomschreven gevallen mo gelijk moet zijn. \E' -on Stabiliserende factor Qtero brekingen: in de jaren zestig om minister van econoro tie zaken te worden, in de jaren zeventig om minister-prevail te zijn en van '81 tot '82 voor het ministerschap van s?tr° zaken. Ziedaar de parlementaire loopbaan van opposiLrin der Den Uyl, parlementariër in hart en nieren, zodanig^so dat hij al is het eigenlijk min of meer tegen zijn zin D na zijn 65e parlementariër blijft. Een vooraanstaand lijten het parlement met grote invloed op het parlementair g?e8 ren. cht* Min of meer tegen zijn zin is de beste formulering vo< aanblijven van Den Uyl. Want of het helemaal tegen zij is, dat is een vraag die alleen Den Uyl zelf kan beant den. Naar buiten toe houdt hij die indruk staande, m; het in zijn hart ook zo is wagen we te betwijfelen. Ii geval wensen ook wij hem nog vele jaren in zijn Pvdi partij die zelf niet op de laatste plaats ten zeerste is geba zijn aanblijven. ia"-- In de afgelopen jaren hebben wij in deze kolom al geschreven, dat het functioneren van Den Uyl in de deze partij heeft behoed voor een afglijden naar een ra^ lisme zoals bijvoorbeeld partijvoorzitter Max van den dat uitdraagt. Niet dat Den Uyl er in is geslaagd om zijnde) tij met beide benen op de grond te houden; daarvoor F* 1 richtingsstrijd binnen de PvdA te groot geweest. Hij echter in elk geval de partij die, ook al door haar or#SVf voor de parlementaire democratie belangrijk is, redelijf Vl de realiteit weten te houden. d aj Een zelfde aarzelende houding als Den Uyl dit keer ajnni dag legt nu hij „van Drees gaat trekken", heeft hem c", meest cruciale momenten in de afgelopen tien jaar va1 S' Partij van de Arbeid ook steeds parten gespeeld. Dat mS verhinderd dat zijn reële invloed in die partij ook echt! den en voeten kreeg, bijvoorbeeld in een permanent ringsbeleid. Het meest ingrijpend bleek die aarzelende' TT ding in het najaar 1977, toen na langdurige onderhand Ê4 gen met het CDA over een kabinetsformatie, Den Uvl door zijn eigen partij eisen liet opdringen, waarvan oo wel wist dat die door het CDA niet te slikken waren, j ker, wij zijn er van overtuigd dat Den Uyl die eisen uit yj zelf nooit zou hebben gesteld. Dat was het moment Den Uyl zich het meest door de radicale vleugel in zijn heeft laten ringeloren, hetgeen zijn eigen positie, imagl uiteindelijke daadkracht niet ten goede is gekomen. LEI. Dezi NIETTEMIN bestond er deze week alle aanleiding dtjjjk bloed parlementariër Den Uyl in de Ridderzaal te over! soor met gelukwensen. Voor hem en vooral voor de PvdA i dag te hopen, dat hij nog vele jaren binnen zijn partij zal ku£an( blijven functioneren. cafe Schelvis met Indonesische kruiden, bietjes en aardappelen yoghurt met druiven Voor twee personen hebt u nodig: 2 moten schelvis a 175 g, zout, bloem, 2 lepels olie, knoflook, koenjit, djinten, ketoembar, 1 dl water. 1 lepel geraspte ko kos, 1 lepel ketjap: 500 g bieten, 1 kleine ap pel, kruidnagel, laurier blad, zout, 10 g boter (sui ker, azijn, 1 theelepel aard appelmeel); 0,5 1 kg aardappelen: 0£ liter yoghurt, 200 g druiven, honing of basterd suiker naar smaak. Spoel de moten vis af met koud water, laat ze even uit lekken, strooi er zout op en haal ze door bloem. Bak de vis m warme olie in de braadpan rondom lichtbruin. Bak vervolgens geperste knoflook en iets koenjit, djinten en ketoembar kort mee en doe er dan het water, de kokos en ketjap bij. Laat de vis in het geurige sausje gaar worden. De totale berei dingstijd is ongeveer twaalf minuten. Schil de bieten en appel en rasp ze. Zet bieten, appel, kruidnagel, laurierblad en zout op met weinig water. Kook rauwe bieten een half uur en voorgekookte tien minuten. Maak de groente af met boter en naar smaak sui ker en azijn. Bind eventueel overblijvend kooknat met aardappelmeel. Laat de yoghurt ongeveer een uur uitlekken op een plastic zeef met daarin een natgemaakt doekje. Was de druiven en laat ze uitlekken. Wie de vellen van de drui ven te hard vindt en over voldoende tijd beschikt, kan de vruchten ontvellen en ze meteen ontpitten zorg wel dat er geen sap verloren gaat). Meng de yoghurt met de druiven en breng het mengsel op smaak met ho ning of basterdsuiker. JEANNE In de Groene Amsterdam mer voorzichtige lof over de arbeidstijdverkortingsplan nen van de PvdA. „Het ont werpen van een instrumenta rium, waarmee arbeidstijd verkorting wettelijk kan worden afgedwongen, lijkt zo gek nog niet. Er zijn zeer re delijke argumenten voor aan te voeren om sociale part ners, die besluiten, om het met de arbeidstijdverkorting maar een tijdje kalm aan te doen, via een systeem van stimulansen en strafpremies op het juiste pad te dwin gen". Staatssecretaris Kap- peyne van de Coppello zegt in een interview over haar Emancipatienota: „Het zal wel doorgaan.. Als dat niet zo was, dan zag men mij hier niet zitten. Ik zit hier niet voor niks. Anders zou ik zeg gen: stuur me maar naar huis, een aardige bezuini ging". Elders een gesprek met Wicher Smit van de Stichting Onderzoek Multi nationale Ondernemingen. „Minister Schoo gokt op de sterksten op alle gebieden. Ze gokt op de sterkste ontwik kelingslanden, op de sterkste groepen in ontwikkelingslan den, en op de sterkste bedrij ven in Nederland. Het is een race waarin de armste landen zullen afvallen". Een kritisch artikel tenslotte over de Olympische roes van Am sterdam. „Eigenlijk is dat het gevaarlijkste punt. Telkens weer blijken de Spelen te werken als een soort bestuur lijke cocaïne, waardoor alles op één gebeurtenis wordt ge richt in plaats van op de con tinuïteit op lange termijn. Een lichte euforie, een sfeer waarin carrièrejagers, specu lanten, hobbyisten en maffe architecten de kans van hun leven krijgen". Elsevier ziet geen brood in de 25-urige werkweek van de PvdA. „Zo'n ingrijpende arbeidstijdverkorting lijkt ons uitgesloten zonder offers te vragen die verder gaan Marcel van Dam voor Vrij Nederland in de VS: „Er zijn hier heel bedenkelijke din gen aan de gang. Zo hoorde ik een senator zeggen, dat in tijd van oorlog bij de sol daten de beste kant van hun karakter naar boven komt. Waar heb ik dat ook al weer eerder gehoord?" dan het inleveren van de prijscompensatie. Voor het welzijn van dit volk is het te hopen, dat Den Uyl daartoe niet de gelegenheid krijgt". Elders aandacht voor nieuwe inzichten bij de fysiotherapie. „Als patiënten lange tijd hun klacht in stand houden om dat ze het half uur therapie nodig hebben als uitlaatklep voor andere problemen, dan is dat oneigenlijk gebruik. Je komt in een viscieuze cirkel terecht als je de cliënt de kans geeft eindeloos het lij dend voorwerp te blijven". Het omslagartikel kijkt kri tisch aan tegen de manier waarop mensen omgaan met dieren. Moet er een recht voor dieren komen? Secreta ris M. van Zuuren van de Dierenbescherming: „Het spijt ons zeer dat de staatsse cretaris deze zaak in het be lachelijke heeft getrokken. Hij kan ook niet praten met kleine kinderen of zwakzin nigen. Maar die hebben wel degelijk rechten, zij het dat ze die niet zelf uitoefenen. Ons uitgangspunt is dat het dier intrinsieke waarde heeft die veilig moet worden ge steld". Elders de vraag of be heerders van de miljarden aan pensioengelden niet te veel in de verleiding worden gebracht. „De beleggings functionarissen bij de grote, maar zeker ook bij de min- der-grote fondsen, hebben veel te lage salarissen. Zeker als het gaat om beleggingsza ken in onroerend goed, heeft zo'n -vent de kwaliteiten en de marktfeeling van een on dernemer nodig. Nou, zo'n man heeft dan veelal het sa laris dat een employé op een middelgroot makelaarskan toor verdient". Vrij Nederland stuurde Marcel van Dam naar de herverkiezingen van Reagan tot presidentskandidaat. „Er zijn hier heel bedenkelijke dingen aan de gang. Zo hoor de ik een senator zeggen, dat in tijd van oorlog bij de sol daten dé beste kant van hun karakter naar boven komt. Waar heb ik dat ook al weer eerder gehoord?" Een kri tisch artikel ook over de Duitse Grünen. Parlements lid Antje Vollmer, het nieu we gezicht van de portij: „Team-arbeid komt op de eerste plaats. Charismatische leiders worden gewantrouwd en geweerd. De doorstroming moet als principe gehand haafd blijven omdat het de enige manier is waarop kan worden voorkomen dat zich binnen de partij een elite ontwikkelt, een partij-appa raat dat leidt tot onbewee glijkheid". Voorts wordt met redacteur dr. Hans Heester mans gepraat over de nieu we, elfde druk van de Dikke Van Dale. „Moet je boeren verstand niet opnemen? Na tuurlijk wel. Net als joden- en jezuietenstreek. Die woor den bestaan. Dus moet je dat weergeven, net zoals je nu vuile punker zou kunnen op nemen als je een scheid- Hans van Mierlo (D'66) in De Tijd: „Ik heb geen voorne men lijsttrekker te worden; dat heb ik nu niet en dat heb ik ook niet gehad. Maar het is altijd onzin zoiets uit te sluiten". woord wilt. Maar minachten de voorbeelden met betrek king tot de vrouw zijn gewij zigd". De Haagse Post praat met een van de samenstellers van het PvdA-rapport „Om een werkbare toekomst", prof. Ritzen. „Als we het rapport een half jaar geleden hadden uitgebracht, dan waren we met' een heel ander verhaal gekomen. Dan zouden de netto-inkomens wel zijn ge daald. Maar nu de winsten van het bedrijfsleven zo toe nemen, is er geen enkele re den om door te gaan met de rigoureuze matiging van de lonen. Er valt de komende tien jaar 35 procent groei te verdelen". Een ander verhaal gaat over de eindigheid van de gezondheidszorg. De Maastrichtse professor Stur- mans: „De mensen hebben zo'n geweldig ontzag en zo'n geweldig idee over de capaci teiten en de mogelijkheden van die zorg. dat ze daar alle heil van verwachten. Ik denk dat dat eens een beetje zou mogen veranderen. Dat die godjes eens van die troon tjes afkomen. Daardoor zou het wat duidelijker worden, dat daar ook mensenwerk wordt geleverd en dat we toch een keer dood moeten". Voorts een gesprek met Jos van Kemenade. Over zijn mislukte opvolging van Den Uyl: „In de PvdA wordt over dit soort zaken niet bedrijfs matig gedacht. In de politie ke cultuur van de partij is jnen geneigd het te veel te zien als een strijd tussen re genten en verschillende fan clubs. Zonder dat men zich realiseert wat aan het eind van de rit de brokken kun nen zijn. Je moet in zo'n op volgingskwestie bezoedelin gen, kwetsbaarheden, zien te vermijden. Nou ja, je kent de afloop. Het is gegaan zoals ik vreesde". Elders antwoordt Carel van het Reve de Russi sche dissident Zinovjev, die vorige week kritiek had op de Westerse propaganda. „Enerzijds zegt hij dat iedere Rus tevreden is met het sy steem. Anderzijds zijn er mil joenen opposanten. Hij doet me denken aan de man die de ene dag tegen zijn vrouw klaagt, dat ze te zout kookt, en de volgende dag dat ze het zout vergeten is". De Tijd beschrijft hoe D'66 wacht op de come-back van Hans van Mierlo. Zelf zegt hij: „Ik sluit niet uit dat ik lijsttrekker word. Het is heel eenvoudig. Ik heb geen voor nemen lijsttrekker te wor den; dat heb ik nu niet en dat heb ik ook niet gehad. Maar het is altijd onzin zoiets uit te sluiten". Met brigade-gene raal Berkhof wordt gepraat over het feit dat de politiek in Den Haag geen oog heeft voor de ontwikkelingen op het gebied van de ruimte oorlog. „Mijn memo's blijven kennelijk ongelezen. Toch wordt de militaire toekomst alleen maar ingewikkelder en als men zich niet zeer nauwkeurig op de hoogte houdt, wordt iedere politieke uitspraak al gauw een holle plof in de ruimte". Voorts een interview met de voor malige Iranese defensiemi nister Madani. „Als het zo doorgaat, met leiders die het land in een sfeer van angst en destructie houden, breekt de hel los. Dat zal het einde van Iran zijn. Ook zal dan de oorlog met de Arabieren es caleren en ontstaat er een le vensgevaarlijke situatie voor de hele wereld. Maar met name in Europa heerst mo menteel zelfmoordachtige onverschilligheid". Hervormd Nederland inter viewt schaakgrootmeester Jan Timman. Moeten onze scholen net als in Rusland meer aan schaken gaan doen? „Ik zou ze eerder aan raden meer aan atletiek te doen. Dat is toch een mooie sport? In Rusland worden mensen gestimuleerd de ogen af te wenden van de sombere werkelijkheid. Dat hoeft hier toch niet? Misschien als de werkloosheid nog meer toe slaat, dan is het wellicht aar dig als je kunt schaken". Een ander verhaal concludeert dat de PvdA na 90 jaar soci aal-democratie terug is in de Troelstra-periode. „Vaak klinken weer de revolutio naire frasen, terwijl bij de problemen rond de opvolging van Den Uyl het partijbe stuur laat merken het parle mentaire werk nauwelijks nog van enig belang te ach ten". Directeur Van Capelleveen van het Ne derlands Bijbelgenootschap filosofeert over de record verkoop (ruim 200.000 exem plaren) van vorig jaar. „We zijn over het hoogtepunt heen. Overal zie je een ver starring van standpunten. De oecumene loopt vast. Zodra dat optreedt, gaat de verkoop achteruit. De mensen weten het dan wel". PIET SNOEREN ISilv, Anil chóo Mogelijk een bfe DE BILT Boven En£"nd en onze omgeving staats e zuidwestelijke stroming, mee vrij vochtige lucht aangevoerd. Het is miz-en dan ook half tot zwaaiQge. wolkt en mogelijk valt eLn j een bui. De temperatuur, in de middag op tot cin graden. In de komende nacht li|jijJC/( minimumtemperatuur rolqU(^ graden. Het weer in onzfp.-.D geving staat onder invloeide een depressie waarvaVroe kern tussen IJsland en 1^ wegen ligt. De kern langzaam oostwaarts. ^>aan de Oceaan, rond de AzQn a bevindt zich een hogedr»Qrc bied. Een uitloper ervan $vest zich over Frankrijk en pen naar het oosten uit. tenn Oud Weersvooruitzichten voö verse Europese landen: Zuid-Scandinavie en 1 marken: Veel bewolking, en e: buien. Middagtemper van 14 graden in Noorv, tot 22 graden in zuidoost-I d den. 1 Britse eilanden: Veel bewolking en voor Schotland, noord-Engelaï Ierland nu en dan rege zuid-Engeland ook per met zon. Middagtemper van 15 graden in het noo tot 23 graden in het zui ten. Benelux en noord-Duits Half tot zwaar bewolkt ei gelijk een bui. Middagte ratuur rond 22 graden. Frankrijk en midd zuid-Duitsland: Droog en in het algemeer nig. Middagtemperatuur streeks 24 graden, in zuii -Frankrijk ongeveer 29 den. Alpen: Droog en zonnig. Midda] peratuur in de dalen roi graden. Spanje en Portugal: Droog en zonnig. Midda peratuur van 25 graden I de kust van noord-Span I 34 graden plaatselijk ii binnenland. Italië en Joegoslavië: Zonnig, maar in zuid I een lokale regen-of onv bui. Middagtemperatuur 25 graden in het noordi 30 graden in het zuiden.;

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2