I^abinet wil pensioen voor alle bejaarden Gelukwensen voor Joop den Uyl Binnenland ES: Rubbers weigert opheldering Se geven over rijksbegroting Zware straffen bepleit voor handel illegale videocassettes Veense middenstanders willen onderzoek naar overbewinkeling Rienk Kamer vangt bot bij rechter Vikingen in Canada £etdóc(3otuant WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1984 PAGINA 7 ident-assistenten ieten blijven IN HAAG De Tweede ner is er unaniem voor- der van dat de studen- ssistenten in het weten- lappelijk onderwijs blij- S bestaan. Verder wil de mer dat minister Deet- i65.3jn de mogelijkheid onder- 134'jkt het student-assistent- i24^ap in te voeren in het ho- 24°'jj} beroepsonderwijs. Dat ïft de Kamer dinsdag uit- fo%>roken door het aanne- .li de motie Dees (VVD). 62.51 Kamer vindt dat de stu- 271 ^"assistenten in het we- - ischappelijk onderwijs nuttige bijdrage leveren a onderwijs en onderzoek. Eerste vat maandag uit uraniumschip OOSTENDE De duikteams van de bergingsbedrijven Smit- Tak en Union hebben als eerste taak het olielek in het zaterdag gezonken vrachtschip Mont Louis te dichten. Door dit lek sij pelt sinds maandagvond olie. Op zijn vroegst maandag zal de eer ste container met het giftige ura- nium-hexafluroide uit het wrak getakeld worden, aldus een woordvoerder van Smit-Tak. Duikers van de Franse marine hebben gisteren vastgesteld dat een deel van de lading is ver Het zaterdag vergane Franse vrachtschip Mont Louis heeft weer een „bemanning". Twee werknemers van Smit-Tak klommen gisteren aan boord, om een kabel rond het gekapseisde schip te leggen. Bij eb ligt de Mont Louis gedeeltelijk boven water. schoven, maar dat geen van de 30 containers beschadigd is. De bei de bergingsbedrijven zijn dan ook nog steeds van mening, dat de bergingsoperatie binnen vier weken zonder veel risico ge klaard kan worden. Vrijdag wordt de drijvende bok Taklift-1 bij het wrak verwacht. Dit bergingsvaartuig kan volgens Smit Tak niet eerder vrijgemaakt worden, in verband met werk zaamheden in de Oosterschelde. Het is de bedoeling dat de Taklift de containers één voor één uit het wrak op een ponton zal take len. Slepers van Union slepen het ponton vervolgens naar Duinker ken, waar .de containers aan wal gaan. Smit-Tak heeft op het moment totaal zes duikers bij het wrak, dat circa 19 kilometer uit de kust verging. Vrijdag, als de Taklift arriveert, wordt de ploeg met nog eens zes duikers uitgebreid. Na dat het olielek is gedicht, willen de bergers zich toegang verschaf fen tot de lading, door de zijwand van het schip onder water open te branden. Kwartmiljoenste bezoeker Van Gogh- tentoonstelling OTTERLO Het Rijksmuseum Kröl- ler-Müller in Otterlo heeft gisteren de 250.000ste bezoeker van de uitgebreide Vincent van Gogh-tentoonstelling bin nengehaald. Niet eerder in de geschie denis van het museum heeft een ten toonstelling zoveel belangstelling ge trokken. Volgens een woordvoerder zal de expositie, die tot half september wordt gehouden, uiteindelijk net zoveel bezoekers naar het museum brengen als anders in een heel jaar. De Van Gogh-tentoonstelling in het Kröller- -Müller is uniek, omdat het museum nooit eerder de totale collectie van deze schilder toonde. In totaal zijn bijna driehonderd werken te zien. Ambassade: geen familierelatie Vasbinder en ex-topman RSV DEN HAAG/NEW YORK De Neder- landse ambassade ontkent dat er een fa milierelatie bestaat tussen haar technisc- h-wetenschappelijke attache Ir J.W. Vas binder en de voormalige voorzitter van de raad van commissarissen van RSV, dr. J. de Vries. Volgens een woordvoerder van de ambassade is Vasbinder dus ook geen pleegzoon, zoals eerder in de berichtge ving over de activiteiten van een delega tie van de RSV-enquêtecommissie naar buiten is gebracht. Vasbinder heeft in het verleden enkele lovende rapporten over het kolengraafproject uitgebracht. Ook de bewering dat Vasbinder een petekind van De Vries zou zijn, werd ontkend. Verder wilde de woordvoerder op geen enkele vraag ingaan. in onze parlementaire re ft 1620. dactie) "IjN HAAG Het Kabi- 14| wil met ingang van 1 «luari aan alle gehuwde a gaarden een pensioen 1000rlenen van vijftig pro- uit van het netto-mini- a wimloon. Indien de 2™)W-er nog een jongere htgenoot te onderhou den heeft wordt het pensi oen verhoogd met een toeslag. Ongehuwde be jaarden (blijven) zeventig procent ontvangen. Dat is in het kort de strekking van een wetsvoorstel dat de staatssecretarissen De Graaf en Kappeyne van de Coppello van sociale zaken en werkge legenheid gisteren bij de Tweede Kamer hebben inge diend over de gelijke behande ling van mannen en vrouwen in de AOW. Conform de Euro pese richtlijnen moet deze ge lijke behandeling vóór 1 janu ari 1985 zijn geregeld. De be staande AOW voldoet hier niet aan omdat de gehuwde vrouw in het algemeen nog geen recht heeft op een eigen pensioen. De toeslag voor gehuwde be jaarden kan in het wetsvoor stel 50, 35 of 20 procent bedra gen, afhankelijk van het inko men van de jongere partner. De toeslag vervalt zodra de jongere echtgenoot de pensi oengerechtigde leeftijd be reikt. Op deze wijze blijft het echtpaar ook na pensionering van de tweede partner een na genoeg constant inkomen hou den. Voor de huidige AOW-ers treedt per 1 januari geen ver andering op. Zij kunnen des gevraagd een verzoek indie nen bij de Sociale Verzeke ringsbank in Amsterdam om de gezamenlijke AOW-uitke- ring van 100 procent om te zetten in twee afzonderlijke pensioenen van 50 procent. Het Kabinet studeert nog op de vraag hoe ongehuwd sa menwonende bejaarden gelijk kunnen worden behandeld als gehuwden. Ongehuwd samen wonenden ontvangen momen teel iéder een AOW-uitkering voor een alleenstaande (samen 140 procent), terwijl gehuwde honderd procent ontvangen. Deze gelijke behandeling moet eveneens vóór 1 januari gere geld zijn. ,uuo IUU doodsoorzaak .80 .00 308, SS Slileisje van 6 «log onbekend .30 1131 C ,00 259. Jjj EINDHOVEN Het staat •8o 4ig niet vast waardoor de ;°o i29F»rige Thea Puymbroek 3°®; Amsterdam om het le- !oo i6oh is gekomen. Er is oe- So i27^m ontdekt in de herse- 479p en de longen van het loo 62(isje. Dat oedeem kan S Soorzaakt zijn door ver- 1}jtiging, maar ook door 'so i4A virusinfectie. t lijkje werd maandag op i hotelkamer in Eindhoven Sftn ronden. Inmiddels zijn de ïe verdachten in deze zaak, .60 23a kort na het ontdekken van •°jj stoffelijk overschot wer- 50 252i aangehouden, in verzeke- 30 1a^> gesteld. Het zijn een 28-ja- 30 12*e Amsterdammer en zijn 50 2Vjarige ex-vrouw, die ook uit 30 14II hoofdstad komt. Wat de 70 3T»sterdammers in Eindhoven 00 62yamen doen is nog niet be- 00 kV Zij hebben zich vrijdag- 00 i2*?ht, samen met het meisje qq 1|j haar moeder, in het hotel os geschreven. De moeder is la- 50 128 naar Amsterdam vertrok- 20 19» en het tweetal daarna ook, 00 43,r e'2en zeëëen om de moe- 00 i7o[ vertellen dat het kind Den Uyl en Van Agt stonden gisteren weer zij aan zij in de Haagse ridderzaal. Het betoog dat de PvdA-voorman daar afstak, vonden zijn vrouw Liesbeth, premier Lubbers en commissaris van de koningin Wiegel nogal vermakelijk. Geen receptie zonder incidenten. Nu was het een kelner die voor nattigheid zorg de, door met een dienblad vol rode wijn tegen premier Lubbers aan te lopen. Hans van Mierlo (r) maakt er zich niet zo druk om. Links: de onfortuinlijke kelner. PvdA-fractieleider Joop den Uyl en zijn echtgenote Liesbeth vormden gisteren, op de eerste vergaderdag van de Kamer na het zomerreces, het middelpunt van een grootse re ceptie in de Ridderzaal. De PvdA- voorman, op 9 augustus 65 jaar ge worden, nam vele honderden geluk wensen in ontvangst en werd overla den met cadeau's: vooral boeken en bloemen. Onder de aanwezigen bevonden zich tal van bekenden uit de hedendaag se en vroegere Haagse politieke we reld. Vrijwel alle leden van het voor malige kabinet-Den Uyl (1973-1978) gaven acte de présence, maar ook vele vertegenwoordigers van de drie kabinetten die onder leiding stonden van Van Agt. Ook tal van oud-Ka merleden, onder wie Willem Aantjes en Marcus Bakker, kwamen de 65- jarige de hand drukken. Op 28 september krijgt Den Uyl van zijn partij nog een feestelijke middag aangeboden in theater Carré te Am sterdam. Het wordt een gevarieerd programma, waarin de culturele en maatschappelijke ontwikkelingen van de afgelopen 65 jaar de revue zullen passeren. I 28- 5|]N HAAG Premier gabbers voelt er niets 94Ï>r de Tweede Kamer in 5Jj>te lijnen te vertellen ®4|lke besluiten het kabi- 95) heeft genomen met f|trekking tot de rijksbe groting voor volgend jaar. 96j reageerde gisteren af wijzend op een verzoek 91artoe, afkomstig van 93dA-fractieleider Den sod. Deze daagde de pre- g^ër uit, duidelijkheid te 93!rschaffen omtrent de l^atregelen die in de be groting zijn voorgesteld. Den Uyl zei dat in de media sprake is geweest van een nog al verbrokkelde en selectieve berichtgeving over de kabi netsplannen. De Kamer zowel als de bevolking (en met name de uitkeringsgerechtigden) hebben er recht op te weten waar ze aan toe zijn, meende Den Uyl. Lubbers ging echter niet op het verzoek in. „Het zou niet goed zijn, de begroting eerder te presenteren dan op Prinsjesdag. Dat is niet gebrui kelijk", aldus de premier. Hij wees ook de beschuldiging van Den Uyl van de hand, dat hij tegenover de pers zijn boekje te buiten zou zijn gegaan. Aan de media zijn beslist geen ge detailleerde mededelingen over de begroting gedaan, zo zij hij. De premier bracht nog wel een correctie aan op de berichten die in de media zijn verschenen over de eisen van minister Ruding van Finan ciën. Volgens Lubbers was het niet waar dat Ruding het kabi net om twee miljard extra be zuinigingen heeft gevraagd. Hij weigerde echter pertinent een nadere uitleg te geven. Het eerste vragenuurtje-nieu- we-stijl, dat voortaan op dins dag zal plaatsvinden, verliep in een wat lacherige sfeer om dat Lubbers de gelegenheid te baat nam, Den Uyl publieke lijk te feliciteren met diens 65ste verjaardag. Hij voegde daaraan toe: „De oude india nen in de Verenigde Staten hielden er een merkwaardig en tegelijk waardevol gebruik op na. Als ze jarig waren ont vingen ze geen geschenken, maar deelden ze juist geschen ken uit. Ik heb nu van de heer Den Uyl een cadeautje gehad in de vorm van een vraag over de begroting. Hoewel je een gegeven paard niet in de bek mag kijken, kan ik dit ge schenk echter niet aanne men". Den Uyl reageerde daarop met de opmerking: „De heer Lubbers gedraagt zich als een echt zondagskind: hij ont vangt een reprimande," maar beschouwt dat als een cadeaut- |eIicopterdienst rine: 500e redding geld *N HELDER De helicop- |ienst van de Koninklijke urine heeft gisteren voor de keer iemand gered die in ?nsgevaar verkeerde. Het* grof een opvarende van het ^kilometer ten noorden van 4i Helder gezonken zeiljacht ^lly" uit Kampen. Hij werd, een andere opvarende, •t een Lynx-helicopter van ^marinevliegkamp De Kooy I boord gehaald. Het toeval H dat de twee pleziervaar- .s allebei bij de marine rkzaam zijn. DEN HAAG Rienk Kamer, de van oplichting verdachte be leggingsadviseur in Amerikaanse gevangenschap, komt voorlo pig niet op borgtocht vrij. De federale rechter in Los Angeles, Richard Gadbois, heeft gisteren geweigerd de borgsom van 2,5 miljoen dollar te verlagen. Kamer had zich bij de rechter ge meld met bankgaranties tot een bedrag van 265.000 gulden, op te brengen door familieleden en de uitgeverij van zijn journalistie ke werk. Zijn advocaat schermde bovendien met een verklaring van twee oliebaronnen uit Oklahoma. Zij zouden bereid zijn een miljoen dollar te storten als Kamer na zijn vrijlating op de vlucht slaat. Voor Richard Gadbois was het allemaal niet ge noeg. Kamer blijft achter de tralies zolang er geen bedrag van zeven cijfers, in dollars, op tafel ligt. Volgens de advocaat van Kamer, mr. Oomen, is de eens zo succesvolle zakenman echter door al zijn geld heen. „Hij heeft geen cent meer". Opnieuw geding tussen Menten en veilinghuis AMSTERDAM Het veiling huis Sotheby in Amsterdam en oorlogsmisdadiger Pieter Men ten (84) en diens ex-vrouw Meta Pauw blijven strijden om de afgebrande villa van de Mentens in Blaricum en de daarbij horende grond. Vol gende week donderdag dient over deze kwestie opnieuw een kort geding bij de recht bank in de hoofdstad. Ditmaal is Sotheby de eisende partij. Menten en zijn ex- vrouw staan sinds 1976 voor ruim één miljoen gulden in het krijt bij Sotheby. Het vei linghuis liet beslag leggen op de kunstvoorwerpen van Men ten en begin dit jaar ook op diens villa met grond in Blari cum. Menten en Pauw be twistten ook in een kort ge ding het beslag om de villa, maar zij verloren. Sotheby wil nu dat Meta Pauw gedwongen wordt de villa te verkopen. Als dat gebeurt blijft het be slag gehandhaafd, zij het dit maal op de opbrengst van de verkoop, aldus de advocaat van Sotheby. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het illegaal kopiëren van videofilms, grammofoonplaten en cassettebandjes moet zwaarder bestraft worden dan op dit moment volgens de Au teurswet mogelijk is. De huidige maximale strafmaat: een geldboete van 25.000 gulden, is volstrekt ontoerei kend. Dit bepleit de „Werkgroep Piraterij" in een ad vies aan minister Korthals Altes van Justitie. De werkgroep, bestaande uit ambtenaren van verschillende mi nisteries, wil dat de strafmaat voor illegale handel in beeld- en geluidsdragers wordt uitgebreid met maximaal 2 jaar gevange nisstraf en een geldboete van maximaal 100.000 gulden. Op deze manier kan beter tegen de illegale handel worden opgetre den, zo meent de werkgroep. Ook moet in de wet een artikel tegen het illegaal kopiëren van computerprogramma's worden opgenomen. De werkgroep zou verder graag zien dat de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) wordt ingeschakeld bij het bestrijden van de piraterij, zo staat in het advies. De groep meldt dat vorig jaar in Nederland voor circa 55 miljoen gulden aan illegale vido- cassettes is verhuurd, voor 19,5 miljoen aan illegale langspeelpla ten over de toonbank ging en voor 3,5 miljoen aan illegale ge luidscassettes werd verkocht. Overigens vindt de werkgroep dat de eerste verantwoordelijk heid voor de bestrijding van de piraterij moet liggen bij degenen die het auteursrecht bezitten en bij de producenten en de legale verkoop- en verhuurbranche. Deze direct betrokkenen moeten onmiddellijk juridische stappen ondernemen als zij weten waar zich illegale kopieën bevinden. Nederlandse mijnenvegers naar Saoedi-Arabië DEN HAAG Saoedi-Arabië heeft het Nederlandse aanbod ge accepteerd om twee mijnenvegers ter beschikking te stellen voor het vegen van mijnen in de Rode Zee. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren in Den Haag meegedeeld. De mijnenbestrijdingsvaartuigen de Haarlem en de Harlingen zijn vanmorgen uit Den Helder vertrokken. Aangenomen mag worden dat de activiteit van de twee Nederlandse mijnenjagers ter plaatse zal worden gecoördi neerd met die van Frankrijk, Italië, de Verenigde Staten en En geland, aldus de woordvoerder van Buitenlandse Zaken. In de baai van het Canadese Halifax voer gisteren een heus vikingschip. Het schip, de Noorse „Saga Siclar", is een preciese copie van de schepen die duizend jaar geleden werden gebouwd door de Noormannen en waarmee zij over de zeeën zworven. De „Saga Siclar" maakt momenteel een reis om de wereld. Utrecht: weiger Centrumpartij zaalruimte UTRECHT De gemeente raad van Utrecht heeft giste ren unaniem ingestemd met het sturen van een brief aan gesubsidieerde instellingen in Utrecht, waarin wordt geadvi seerd geen zaalruimte aan de Centrumpartij te verhuren. De brief van burgemeester en wethouders is opgesteld naar aanleiding van de uitslagen van de onlangs in Almere en Rotterdam gehouden verkie zingen. Vier jaar geleden had de raad al besloten om ge meentelijke gebouwen en ac commodaties niet aan fascisti sche organisaties te verhuren. Ondanks de legale status van de Centrumpartij beschouwt het gemeentebestuur van Utrecht de CP ook als fascisti sche organisatie. Inbreker betrapt ALPHEN AAN DEN RIJN Een 34-jarige man uit Voor schoten is gisteren bij een in braak in Alphen betrapt. De Voorschotenaar was aan de Magazijnweg de groothandel Bril Lux binnengedrongen. Daar deed hij een keus uit de opgeslagen elektronische goe deren en nam een televisie toestel en een videorecorder mee. De politie werd gewaar schuwd door een getuige en de patrouille trof de man in de buurt van zijn auto aan, waar hij zojuist de gestolen waar had ingeladen. De Voorschote naar is ingesloten. ROELOFARENDSVEEN De Veense winkeliersvereni ging R.A.A.K. heeft het ge meentebestuur verzocht mee te werken aan een door het centraal Bureau voor Midden en Klein Bedrijf uit te voeren behoefte-onderzoek. Uit dit onderzoek zou moeten blijken of er sprake is van dreigende overbewinkeling in Alkema- de-oost danwel dat de behoefte aan de vestiging van meer winkels in Roelofarendsveen en Oude Wetering reëel is. Het onderwerp kwam maandag-' avond ter sprake in de raads vergadering. Het CDA bij monde van N. Bakker ver klaarde evenals Schoonder- woerd (PvdA) en Th. van der Meer (VDD) sympathiek te staan tegenover het door de Veense winkeliers ingediende winkelerfplan voor het T-vor- mige centrum van Roelofa rendsveen aan de Langeweg- Noordeinde en Westeinde. Wethouder Verhaar verklaar de het centrumplan van de winkeliers nogal ingrijpend te vinden voor het gebied aan de oostzijde van het voorste deel van het Noordeinde in ver band met de noodzakelijke grondverwerving. Ook zei hij dat het kostenaspckt nog be keken moet worden. Hij er kende dat een gedegen distri butie-planologisch onderzoek, zoals voorgesteld door de R.A.A.K.-winkeliers, noodza kelijk is. In hoeverre de ge meente daaraan mee moet doen. kon hij echter nog niet zéggen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7