Warmte drukt prijzen LICHTE UITBREIDING AREAAL GLADIOLEN /C CeidócSowmit Volop zacht fruit Problemen rond subsidiëring Dierentehuis Maatschappelijk werk wil niet uit goedkope woningwetwoning SfiS&SSjS- NORMAAL 89.- NU Middenstandsdiploma CAFÉBEDRIJF Adverteer mee LAND EN TUINBOUW WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1984 PAGINAJQ] Prijzen snijbloemen in Westland vrij stabiel In de afgelopen twee weken waren bij bloemenveiling ;,Westland" de prijzen voor snijbloemen vrij stabiel en 'over het algemeen wat goed koper ten opzichte van dezelf de periode in 1983. De aan voer daarentegen is echter ook twaalf procent hoger en dan heeft het warme weer van de laatste periode uiter aard ook de nodige invloed op het prijspeil. In week 32 steeg de aanvoer met name bij jaar- rondchrysanten (tros), freesia, gerbera, gladiool en gypsophi- la. Alleen het prijspeil van de laatste is nog redelijk positief en liep op tot gemiddeld 70 cent voor het gyps van onder het glas en 45 cent voor het buitengyps. De kamerplantenaanvoer was een kleine 100 procent hoger dan in 1983 en ook het gemid deld prijsniveau lag daarbij iets hoger. Dit beeld hand haaft zich al een aantal we ken. In week 32 werd 13,4 miljoen gulden omgezet tegen 14,1 miljoen in 1983. Dit beeld wijkt sterk af van wat we dit zomerseizoen tot nu toe ge zien hebben. Vanwege het ge matigde weertype bleef de •gang er behoorlijk in zitten. Bij een wat kleinere aanvoer konden behoorlijk hogere prijzen worden gerealiseerd. Mede door de maanden juni en juli kon de omzet van de bloemenveiling Westland daardoor groeien met ruim 63 miljoen gulden oftewel 11,2%. De totaalomzet tot en met 10 augustus komt daarmee op 628 miljoen gulden. Een pro- dukt dat nu nog tot de kleine re soorten behoort is de ane moon „mona lisa". In de ko mende weken zal de aanvoer van dit produkt snel toene men. Naar verwachting zul len het komende seizoen 25- 30 miljoen stuks mona Hsa worden aangevoerd, tegen een kleine twee miljoen stuks in 1983/84. Niet alleen van te lerszijde is de belangstelling groot voor dit produkt, ook de consument toont interesse voor deze sterk verbeterde anemonen. Produktie en prijsvorming zijn in de ko mende weken, maar zeker ook nog in september, sterk afhankelijk van hét weer. Als we geen extreem warm weer meer krijgen, zal de produktie de komende periode vrij sta biel zijn. De prijzen kunnen dan langzaam weer gaan stij gen. Voor veel mensen is de vakantie weer achter de rug. Men zal meer in en om huis vertoeven en daardoor v vaker een bloemetje gaan ko pen. Naast de aanvoer van aard beien en de nu snel kleiner wordende aanvoer van aal bessen worden er volop prui men aangevoerd. De Holland se pruimen variëren in prijs van 1,25 tot 1,40 per kilo. Frambozen brachten 1,85 per 200 gram op, bramen 1,20 per 200 gram. Voor ogenmeloenen werd er f 2,10 voor de „achten" betaald. Naast het Hollandse fruit worden er indrukwekkende hoeveelheden fruit ingevoerd. De bekende Griekse Rosaki druiven zijn er ook weer. Op de groothandelsmarkt werden ze voor 2,10 per kilo ver handeld. Italiaanse druiven (Regina) vonden voor 1,70 per kilo een koper. Nectarines uit Italië brachten 2,25 per kilo op. Perziken uit Frank rijk noteerden 1,90,per kilo, de Griekse perziken waren iets duurder, namelijk 2,15 per kilo. Voor de Italiaanse perziken lag de prijs op het zelfde niveau als de Franse. In de loop van de vorige week nam de prijsdruk voor veel gewassen merkbaar toe. Een belangrijke oorzaak hier voor was het weertype van de afgelopen week. Met het stij gen van de temperatuur ver loopt de oogst voor veel ge wassen in een versneld tem po. Daarnaast zijn de hoge temperaturen ook niet zo aan trekkelijk om achter een for nuis een warme maaltijd te bereiden. Het eetpatroon past zich dan ook onmiddellijk aan en de barbecue heeft in de af gelopen Week weer gouden tijden beleefd. Tegen de ver wachting in was het prijsver- val bij de tomaten behoorlijk groot. Bij de ronde tomaten was de prijs op donderdg 23 augustus gehalveerd ten op zichte van de gemiddelde prijs in de week ervoor. Zo bracht een kilo A-I-export op die dag 73 cent op (vorig seizoen 59 cent). Bij de vleestomaten was het prijsverschil minder groot, maar toch ook hier was er sprake van een behoorlijke daling. De gemiddelde prijs kwam op 99 cent per kilo uit (vorig seizoen 86 cent). Het ziet ernaar uit dat de aanvoer de komende week wat kleiner zal worden. Enig prijsherstel lijkt daarom mogelijk. Op de komkommermarkt was de prijsvorming weer zeer matig in vergelijking met de voor gaande week. Van de gunstige verwachtingen voor dit gewas bleef niet veel over. Dat een prijsdaling zou optreden was niet zo vreemd, gezien de hoge prijzen van de voorgaan de week. Dat de prijs voor de sorteringen van 36 tot en met 76 zou dalen naar 26 tot 39 cent leek zeer onwaarschijn lijk. In de aanvoer van kom kommers wordt weinig ver andering verwacht en er wordt voor de kortende week op gelijke of hogere prijzen gerekend. De prijzen op de paprikamarkt bleven aardig overeind. Door een kleiner aanbod van rood liep de ge middelde prijs voor een kilo rood op naar 2,25. Bij de groene sorteringen daalde het gemiddelde prijs met een dub beltje per küo en kwam hier mee uit op 2,05 (vorig sei zoen 1,15). Voor rood wordt er op een kleiner aanbod ge rekend, hierdoor wordt het mogelijk dat de prijs verder aantrekt. In de aanvoer van groen lijkt er niet veel te ver anderen, deze zal zo rond de 500 ton wper week blijven schommelen. De groene pa prika's zullen daarom niet veel van prijs veranderen. Er zit weer groei in de aanvoer van aubergines. De gemiddel de prijs kwam onder druk en daalde naar f 1,80. Het is niet uitgesloten dat deze druk ver der toeneemt, er wordt daar om een verdere prijsdaling verwacht. Met radijs ging het verder bergafwaarts, er moest verder ingeleverd worden. De prijs bleef steken bij 26 cent per bos. Het aanbod zal wel verder afnemen, maar er lijkt weinig rek in de markt te zit ten, zodat er geen noemens waardige prijsveranderingen zullen optreden. Postelein werd voor slechts 36 cent per kilo verhandeld. Courgettes werden in grote hoeveelhe den aangevoerd en de prijs daalde naar 17 cent per stuk. Rettich werd eveneens goed koper en de gemiddelde prijs kwam op 43 cent uit. Öp de slamarkt zakten de prijzen ook weer in, natuursla bracht 16 cent per stuk op en de kassla 19 cent. Het aanbod blijft ruim en veel kans op prijsherstel lijkt er niet in te zitten. Het aanbod van ijs bergsla nam verder af, zodat het prijsherstel doorzette, er werd gemiddeld 48 cent per stuk betaald. Deze ontwikke ling zet de komende week door. Snijbonen brachten 2,45 per kilo op. De prijs voor dit gewas blijft dalen. Sperziebonen werden een flink stuk goedkoper, de ge middelde prijs kwam op 1,35 per kilo uit. Het aanbod wordt groter en de prijsdruk neemt verder toe. Chinese kool werd de afgelopen week ook weer goedkoper. Gemid deld werd er 79 cent per kilo betaald. Er wordt voor de ko mende week op lagere prijzen gerekend. Spitskool zit weer helemaal in de put, met een gemiddelde prijs van 21 cent per kilo. Een kleiner aanbod kan voor enig herstel zorgen, maar of dit de komende week al het geval zal zijn is echter de vraag. Bloemkool werd wel iets duurder, maar is toch nog steeds goedkoop. Door het warme weer verliep de oogst in een hoog tempo. De „zes sen" brachten 1,16 per stuk op en voor de „achten" werd er 92 cent betaald. De aanvoer van broccoli bereikte een hoogtepunt, er werd 1,90 per kilo betaald. Het aanbod gaat minderen, hierdoor zal de prijs geleidelijk weer oplo pen. Het zeer ruime aanbod van andijvie bracht minimale prijzen op, namelijk 23 cent per kilo. Enig prijsherstel lijkt de komende week mogelijk, maar wonderen worden er niet van verwacht. Het toege nomen aanbod van spinazie passeerde de klok voor slechts 39 cent. Een ruim aanbod blijft de prijs onder druk hou den. Bleekselderij wist de dans van de prijsdalingen ook niet te ontspringen. Gemid deld werd er 48 cent per stuk betaald. Een ruim aanbod zal de prijzen onder druk hou den. De preimarkt zakte to taal in elkaar. De gemiddelde prijs daalde met 65 cent per kilo en bleef steken op 66 cent. Het aanbod blijft ruim. 'tl zit 'sulu 'oo r de voorraad tomatenbakjes wordt een stevige bres geslagei™^ maar een verdere prijsdaling goede. Dit gewas daalde v lijkt onwaarschijnlijk. 2,35 naar 1,35 per ki De aanvoer van venkel Bospeen liep in prijs op schommelt rond 80 ton per 1,55, door een kleiner week (vorig seizoen 30). Dit bod wordt er op gelijke of 1 werd duidelijk teveel van het gere prijzen gerekend. Ma Fran 1; 3. jm) 15 15 pnt. ïp) 15 len (U De gladiolenkwekers en -exporteurs weten ook weer waar ze aan toe zijn. De statistiek met de beplante oppervlakten is aan de openbaarheid prijs gegeven en daaruit blijkt dat het areaal een lichte uitbreiding te zien geeft. Reden tot paniek zal deze groei niet geven, omdat de uitbreiding over een groot aantal soorten blijkt uitgesmeerd. Het is trouwens toch de vraag of deze statistiek de handelaren en de kwekers een werkelijk houvast biedt. Weliswaar zijn de kwekers wettelijk verplicht de oppervlakten van de door hen uitgeplante soorten op te geven aan de Bloembollenkeurings dienst (en die bundelt op haar beurt die gegevens) maar men is niet verplicht zijn hele hebben en houden in de statistiek te la ten plaatsen. Men geeft op aan de BKD dat men, om maar een voorbeeld te noemen, drie hectare Traderhorn teelt. Maar dan kan men daarbij laten weten dat men slechts één hectare in de statistiek wil hebben en dat de rest onder het hoofdstuk „overi ge kleuren" moet worden opgeborgen. Verder kan men ook nog het nodige onderbrengen bij de rubriek „zaailingen". In vergelij king met vorige jaren is het areaal „overige kleuren" en van „zaailingen" dan ook fors toegenomen. De zaailingen sprongen zelfs van 370 naar 1200 are. Waarom men van bepaalde soorten niet alles aan de grote klok wil hangen? Wel, dat houdt verband met het spreekwoord „Wat niet weet, wat niet deert". Met andere woorden: als men de ex port in het ongewisse laat over de juiste omvang van het areaal, kan dat in vele gevallen alleen maar goed zijn voor de prijsvor ming. Het is natuurlijk een vorm van „sjoemelen", maar men gaat niet buiten de wet en dus gebeurt het. In totaal staat er nu 2040 hectare gladiolen en in vergelijking met vorig jaar is dat slechts 70 ha meer. De grootste groei komt voor in het areaal van de rode cultivars en hier zijn het voornamelijk Hunting Song, Traderhorn en Eurovision die voor de toename verant woordelijk zijn. In het oranje genre blijkt de toch al grote Peter Pears een forse sprong voorwaarts te hebben gemaakt. De rest van de oranje soorten bleef min of meer gelijk of kromp zelfs wat in. Gele gla diolen spelen qua oppervlakte in het totaal een vrij bescheiden rol. De kleine groei die dit jaar werd geregistreerd komt voor de handel dan ook goed uit. Nova Lux is in deze kleur nog steeds dé grootste, gevolgd door de gewilde Jacksonville Gold en Gold Field. Bij de rose gladiolen is de krimp van de fraaie Rose Su preme opvallend groot en ook de oppervlakte van het massa- soort Spie and Span viel wat terug. Het areaal van de aparte rose Amerikaanse gladiool T 512 laat een flinke groei zien en dat is een goede zaak. De overbekende, maar moeilijk te klop pen Friendship zat weer in de lift. Blauwe gladiolen zijn over het algemeen heel slechte groeiers en dat geldt ook voor de lila- en purperkleurigen. Het areaal van Bono's Memory zakte als een baksteen en daaraan zal het fusLntarj umprobleem niet vreemd zijn. De kwekers hebben deze zieyn) 8 f onderschat en dat heeft handenvol geld gekost. Ook aan de s) 8 pr port trouwens. Men vertrouwde te veel op het wondermi(fck) 7 f Benlate onder het motto „Hoe je het ook doet, Benlate maak7? PnJ weer goed". Nu dat heeft men geweten. De BKD heeft vele P(Un£, tijen moeten afkeuren voor fusarium. ermee: In het witte genre blijft White Friendship een mutant uitOskarr zo even genoemde rose Friendship nog altijd een van de klr <Thc lopers. Tweede op deze lijst is White Prosperity en derde W1 j Goddess. De stokoude Sneeuwprinses is niet kapot te krijgen jg 'p, is het areaal nu wel erg klein geworden. I (De f De oppervlakte kleinbloemige gladioleneen type dat bijiyi (Ur bloemenhandël zeer gewild is blijkt Wat gegroeid. Al is <^ni totaal areaal van de Nanusgladiolen van 2270 are natuurj^J^ nauwelijks de moeite waard. In deze groep geeft de hoogbej^i (Lej de Nymph (in 1914 door Van Tubergen gewonnen) nog steedtveld f toon aan met bijna 1200 are. Van een tweede kleinbloemige fl <Top diolenras, namelijk de Tubergenii's staat in totaal 726 are '■7aa£ daaraan kan men zich moeilijk verslikken. De derde grfn oud wordt gevormd door de witte Colvillii's en daarvan is het ar^ Van niet groter dan 500 are. Allemaal kleingoed in vergelijking tflanon de grootbloemige rassen die in totaal aan pakweg 150.000 areda Ve' SASSENHEIM Sassenheim moet volgend jaar 5000 gulden bijdragen in de kosten van de stichting dierentehuis voor Leiden en omstreken. Tijdens een vergadering werden gis teravond in de raadscommissie sociale zorg en welzijnszaken wel wat kanttekeningen bij dit bedrag geplaatst. Het bedrag wordt samenge steld aan de hand van het in wonertal van de gemeenten die de stichting subsidiëren. Een probleem is evenwel dat de laatste paar jaar is bleken dat niet alle gemeenten, die 'door de stichting zijn aange schreven, ook daadwerkelijk bereid zijn te subsidiëren. Bo vendien heeft de stichting een werkterrein dat maar liefst 30 gemeenten omvat. Vanuit Sassenheim werd in 1983 één hond gedurende 7 da gen verzorgd bij de stichting. Sassenheim had dit jaar een subsidie van 4.612,65 gege ven. De verzorging van de hond kostte Sassenheim der halve per dag 658,95. Een duur hotel, aldus een van de raadscommissieleden. Ook wat betreft de telefoni sche hulpdienst Leiden deed zich globaal hetzelfde pro bleem voor als bij het dieren tehuis. Nog steeds weigeren een aantal gemeenten een bij drage te leveren in de kosten. Sassenheim betaalt nu 0,08 per inwoner, gevraagd werd dit te verhogen met 0,01 per inwoner. Aan dit verzoek wil de de raadscommissie niet zon der meer tegemoet komen. „Eerst proberen meer niet- subsidiërende gemeenten over te halen wel te subsidiëren", aldus de commissie. Vol lof was de raadscommissie over het Jongeren Advies Centrum uit Leiden. „Het jaarverslag biedt een goed in zicht in de activiteiten", aldus de commissie. Dit in tegenstel ling tot voorgaande jaren. Het advies kan dan ook positief zijn, zij het iets minder hoog dan het gevraagde bedrag. Een moeilijk probleem was de aanvang en het daaraan ge koppelde advies van het Dage lijks Bestuur van het S.O.B. (Samenwerkingsorgaan Bol lenstreek) om een subsidiebe drag van ƒ2000,- als bijdrage in de huisvesting van de Vere niging Alfabetisering Bollen streek. De kosten van huisves ting zijn ontstaan doordat be langhebbende zowel in Lisse als Noordwijk een eigen on derkomen heeft betrokken. De Vereniging kiest daarbij dan duidelijk voor het alleen-ge bruik boven het meervoudig- gebruik van onderkomen. Daarnaast zijn de totale kosten van betrokkenen zo hoog dat de gehele maximale rijksbij drage van 50.000 nodig is om deze kosten te dekken. Het is daarom niet uitgesloten dat zij met een eigen ruimte te hoog grijpt. Het beleid van de ge meente is gebaseerd op meer voudig gebruik van ruimten. IJet belang van Alfabetisering staat hierbij buiten kijf, want dat belang is groot", aldus de commissie. Presentatie musea op Voorhoutfestival DEN HAAG De Federatie van Musea in Zuid-Holland is ko mende zaterdag present tijdens het traditionele Voorhoutfestival in Den Haag. Bezoekers kunnen door middel van boeken, fol ders en een videoband een aardige indruk krijgen van wat mu sea in onze provincie zoal hebben te bieden. Ook kan tijdens het festival aan het Lange Voorhout tegen een forse korting een museumjaarkaart worden gekocht. Houders van zo'n kaart kun nen een jaar lang gratis een aantal musea in ons land bezoeken. De Federatie is het adviesorgaan van de vele musea die Zuid- Holland rijk is. De instantie grijpt het Voorhoutfestival voor een uitgebreide presentatie aan omdat tijdens die dag traditiege trouw het nieuwe theaterseizoen wordt ingeluid. Het festival be gint om één uur 's middags en duurt tot 's avonds negen uur. ALKEMADE Het bestuur van de Stichting Aar- en Veenstreek heeft unaniem be sloten niet in te gaan op een aanbod van de Stichting Huis vesting Gezondheidszorg Al kemade om de bovenverdie ping van het Interkruisge- bouw aan de Spoorstraat ter beschikking te stellen als kan toorruimte aan „Aar- en Veenstreek". Het kantoor van het maatschappelijk werk is al tientallen jaren gehuisvest in een goedkope woningwetwo ning i de Essenweg. Dit is het CDA-raadslid J. Kret, die in het dagelijks leven de functie van directeur van woningbouwvereniging „Al kemade" bekleedt, een doom in het oog. Tijdens de deze week gehouden raadsvergade ring stak hij zijn verbazing over de negatieve beslissing van het bestuur van „Aar- en Veenstreek" dan ook niet on der stoelen of banken. Aan het college van B en W broek) Mad« Evelii Leline stelde hij de vraag of de S ^ej® ting Aar- en Veenstree^0'ral goede woningwetwoningen (Z. gebruik mag houden, ti Post i een andere en beter pas? Juni huisvesting beschikbaar „Vanwege het nijpende g/1 aan goedkope huurwonikia H in Alkemade, wordt hetpiavai tijd de huurovereenkomst Tin Aar- en Veenstreek te be€_f Pr gen" vond Kret. Wethö,jn (T] Verhaar zegde toe de zai onderzoeken. Jei: Enk I ALLEEN AL OM DE SERVICE KOOPT U BIJ VAN BERGE - HENEGOUWEN AALMARKT 12-15-16. TEL. 12.17.82 LEIDEN hDcï 1 DooS I omg^"19' B Een mooi skipak met een warme twill voering en veel details. Zijzakken met ritsen en een voorrits doorlopend in het achterpand. Verkrijgbaar in de kleuren blue en wit in de maten 68 t/m 86. Deze aanbieding is geldig t/m 13 september of zolang de voorraad strekt. Studeer voor het bij de gesubsidieerde IMO-Middenstandsavondschool Leiden. 200 klokuren les per cursusjaar. èén- en tweejarige opleiding de lessen beginnen de volgende week! speciale inlichtingenavond: VANAVOND tussen 18,45 en 20.00 uur in de Rembrandt- scholengemeenschap, B.M. Noachstraat 2, Lei den - Zuidwest (bij de Churchilllaan). Inschrijvingen ook dagelijks tussen 9.30 en 17.30 uur bij de directeur van de school: M. van der Horst, Herengracht 4, Leiden. de i oktober start o.m. te LEIDEN avondopleiding DIPLOMA L JUl V tel. Praktische en complete, mondelinge cursus, Gratis repetitieboek met 800 vragen Examen op 3 januari 1985 in 10 plaatsen c toezicht van het Ministerie van Economische Zaken. Inlichtingen: STICHTING HORECA OPLEIDINGEN NEDERLAND Jul van Stolberglaan 47. 2595 CA Den Haag tel. 070-868483, ook 's avonds. Cursus ook schriftelijk TELEFOON ABC VOOR LEIDEN EN Accu's Groenen Gratis accu's testen, monteren en complete autoinstalla tie doormeten. Leiden, Nieuwe Rijn 106, hoek Lange- Tel. 071-120500-123140 Het Bloemencentrum voor bloemen en planten, bloemwerk, plantenbakken, bruidswerk, rouwarrangementen Lage Rijndijk 10b, Leiden Tel. 071-121434 Bloemslerkunst MILLE FLEURS Wagnerplein 132, Leiden TOl. 071 "7631 38 Treubplein 1. Voorschoten Tel. 01717-6288 Dansschool EVERT CASTELEIN Hooglandse Kerkgracht 48 2312 HV Leiden Tel. 071-123583- 120917 Touringcar BOVO-TOURS De Lasso 6. Roelofarendsveen Tel. 01713-9107 Trouwauto's GEBR. DE JONG LEIDEN BV Hogewoerd 160/164 - Leiden Tel. 071 -140167/1490< Van Berge Henegouwen B.V. Tel. 071-12171 Woninginrichting FRANS VAN STIJN Warmond - Dorpsstraat 64 Tel. 01711-1001 Zaalverhuur t parlement voor party's, vergaderingen en clubs Nieuwstraat 45 - Leiden Tel. 071-132974-212327-213J ÜT

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12