„Dit hadden ook wij niet durven dromen' S** Jan de Groot te taai voor Saïdi Noordwijk maakt het Haarlem lastig: 2-3 PROF. JO RITZEN, BREIN ACHTER HEILSPLAN PVDA: nggeiropees veteranenkampioen hivensbergen in de bloemen Ss'.ërlies Hellas OP TENNISTOERNOOI OLTC: Durie uitgeschakeld tt^NENLAND CeidaeGomont WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1984 PAGINA 11 I p het afgelopen weekend leerden drie kopstukken in PvdA een nieuwe ,0Homstvisie die Nederland ig moet brengen naar Iroiedige werkgelegenheid. 1 zou moeten gebeuren via aantal bijzonder ClSijpende maatregelen die de Nederlandse samenleving Ben jaar tijd op z'n kop zet. :eft zi ze®d 25-urige werkweek zou er mdidf^ niet a^een voor moeten ar hijen dat iedereen die wil oor pken een baan kan vinden, rklarir omgekeerd zal ook reen die kan werken een aan moeten nemen. warte heeftsvrouwen wil de PvdA van phaffen en men gaat ervan Hetjat iedereen met één of onge\r anderen samenwoont, ezer F a^een woont zal dat stal gemelijk moeten maken. zwi'oorstellen van het PvdA- de Dhebben inmiddels heel wat kandij losgemaakt. Driekwart ït vocde commentaren kandie en het partijbestuur istand|en het plan veel te ver |ar hl De toekomstvisie zou op emm^and ziJn gebouwd, veel te ien. regels en wettelijke ng nodig maken, niet ■pp zijn doorgerekend en te optimistisch en te ijpend zijn. Dat alles heeft C7 geleid dat de fractie op jaantal wezenlijke punten \Y hadrukkelijk rbehoud" maakt, terwijl ^JGjvoorzitter Van den Berg toekomstplan op essentiële en ronduit afwijst. "vriend en vijand zo ,^"e lief reageren lijkt het plan le na^kerd van een plaatsje iinsdaf de rubriek „economische rse te»sa" in de boekenkast. m 20 iets jens de opstellers wordt het te Werk daarmee groot r!L™kht aangedaan. Vonden zij oorsrx p een*} het ei van Columbus? t* tem5 sociaal-economisch gradcteur Aijen Broekhuizen ;g nadere uitleg aan het n achter het plan, prof. dr. o Ritzen, hoogleraar in de 3hantfomie aan de Rotterdamse n jmusuniversiteit en destijds roveide auctor intellectualis van ijijaiTlomstreden Banenplan van den Uyl. DEN HAAG „We hadden inderdaad niet durven hopen dat het eindresultaat een dras tische verlaging van zowel werkloosheid als het financie ringstekort zou zijn. De uit komsten zijn ook voor ons echt een grote verrassing". Prof dr. ir. Jo Ritzen erkent dat de hui dige economische opleving het tij voor het nieuwe heilsplan bijzonder gunstig maakt. Een paar maanden geleden was zo'n plan echt een utopie ge weest, geeft hij toe. Maar dankzij de loonmatiging van de laatste jaren, dankzij het herstel van de wereldecono mie en ook een beetje dank zij de bezuinigingspolitiek van het kabinet-Lubbers kan het nu wel. Al deze factoren zorgen er immers voor dat het aandeel van de'lonen in het totale Nederlandse inkomen (de zogenaamde arbeidsinko mensquote) tot een onvoorstel baar laag niveau is gedaald. „Lager hoeft echt niet", vindt Ritzen. Het Rotterdamse brein achter het PvdA-plan lijkt niet zo ge schrokken van de allerminst malse kritiek die over hem en zijn mede-auteurs is uitgestort. „Je moet die reacties wel poli tiek weten te plaatsen", zegt hij. Volgens hem zijn ze deels gebaseerd op onvoldoende stu die van het plan en daarmee dus voorbarig. Deels ook *ijn ze puur politiek. Ritzen is er van overtuigd dat de kritiek gaandeweg minder wordt en dat men uiteindelijk het plan zal omarmen. „Er zal nog veel moeten worden afgepraat en uitgelegd, maar daar heb ik alle vertrouwen in". Laten we dan maar vast be ginnen en het kernpunt van het plan bij de kop pakken: een werkweek van 25 uur in 1994. Daartoe moet elk jaar een kwart miljoen banen wor den doorgeknipt, zodat er een werkweek van 25 uur met een salaris van 85 procent over blijft. Het zal je maar gebeu ren. Hoe denkt prof. Ritzen jaarlijks aan dat kwart miljoen banen te komen? „Dat getal is op zich niet exor bitant hoog. Om te beginnen zouden alle schoolverlaters di rect al in een baan van 25 uur moeten beginnen. Dat is geen probleem, want zij zijn nog nooit een baan gewend ge weest. Bovendien weten we dat er best een groep te vinden is die bereid is een dergelijke werktijdverkorting aan te gaan. Men weet dat bij bedrij ven al, als het goed is. Er is immers al veel over korter werken gepraat en er is ook ervaring opgedaan". Met andere woorden: u wilt de bedrijven langs gaan. navra gen wie er korter wil werken en die baan in tweeën delen. Zoiets werkt toch in veel be drijven niet? „Ik kan niet verhelen dat zich een serieus probleem voordoet als je ploegendiensten moet Overschat gaan invoeren. Dat zul je be- drijfsgewijs moeten doen en daarbij kun je dus niet zeggen: alleen de mensen die willen en de' jongeren kunnen korter gaan werken. Dan zullen er ook ouderen aan mee moeten jaar weer naar eenzelfde inko mensniveau toegroeien". Professor Ritzen legt vervol gens uit hoe het juist deze ge leidelijke en beperkte inleve ring van loon is die er voor zorgt dat de schade voor de binnenlandse consumptie (de in socialistische kring zo ge vreesde vraaguitval) beperkt blijft, terwijl de kosten van de uitkeringen sterk dalen. Er krijgen immers steeds meer mensen werk. Dat betekent minder uitkeringen en dat zorgt tevens voor een forse da ling van het financieringste kort. En dat heeft dan weer een gunstig effect op de rente en de overheidsschuld in late re jaren. Een „inverdienef fect" heet zoiets in het econo mische jargon. En die moeten dan in één klap 15 procent loon inleveren? „Ja, maar dat is een tijdelijke zaak. Alleen op korte termijn worden zij met een inkomen sachteruitgang geconfronteerd. Over tien jaar gemeten blijven de inkomens netto gelijk. De gene die korter gaat werken levert immers in één klap 15 procent in. In de tien jaar die volgen betaalt hij echter nog slechts de helft van de prijs compensatie (1,5 procent) ter wijl andere met een volle baan jaarlijks drie procent op tafel leggen. De 15 procent die een „korter-werker" eerst achter uit gaat wordt dus in tien jaar tijd weer goed gemaakt. Zij maken dus verhoudingsgewijs ten opzichte van volle tijd- werkers een geleidelijke inko- mensgroei door. Degene wiens baan nog niet is doorgeknipt betaalt immers jaarlijks de vol le drie procent prijscompensa tie, zodat beide groepen in tien Wordt dat „inverdieneffect" niet schromelijk overschat? Immers: voorzover er een koopkrach tdaling op treed t moet die worden gecompen seerd door een belastingverla ging om de gevreesde vraag uitval te voorkomen. Boven dien: wie het plan nog eens narekent komt een gat tegen van 20 procent. Wie 25 uur werkt (in plaats van 40) en 85 procent loon krijgt ontvangt in feite immers 20 procent loon teveel. Wie zal dat betalen? Prof. Ritzen: „Dat hebben we ten laste gebracht van het fi nancieringstekort. Dat móeten we wel doen om mensen niet uit de boot te laten vallen. Tien jaar daling van inko mens, dat haal je nooit. Je doet al een groot beroep op de rek in de samenleving als je men sen tien jaar in loon gelijk wil houden. Dat kun je ook alleen maar doen als je hen tegelijk laat zien dat er in die periode nog ruimte is voor een groei van de particuliere consump tie, zelfs met 25 procent". Maar als de overheid dat door een vergroting van het finan cieringstekort moet bijpassen om de koopkracht op peil te pleidooi voor meer winst in de houden, hoe kan dat tekort dan toch nog zo fors dalen? Diezelfde overheid moet im mers ook nog eens miljarden uitgeven om arbeid goedkoper te maken, door het overgrote deel van de sociale premies die betaald worden voor eigen re kening te gaan nemen. Zijn Ritzen cs. niet bezig volgens socialistische traditie dezelfde gulden meerdere malen uit te geven? „Het heeft ons zelf ook ver baasd dat dit model zo fantas tisch goed werkt!", zegt Ritzen. „Wat hebben we gedaan? Dit: we hebben bezuinigingen aan de ene kant en stimulerende maatregelen aan de andere kant los van alle dogma's op een rijtje gezet en gekeken hoe het beste resultaat te bereiken viel. Ook alternatieven voor arbeidsduurverkorting zijn daarbij bekeken. Hoe komen we dan tot deze verbluffend mooie resultaten? Welnu, we schaffen de WIR- premie af. Daarmee komt in theorie jaarlijks vijf miljard gulden, maar in werkelijkheid nog méér geld aan investe ringspremies vrij. De investe ringen trekken immers aan. Het afschaffen van de WIR is een echte bezuiniging, die voor een deel opnieuw gebruikt wordt. Een verlaging van de werkgeverspremies leidt tot het goedkoper maken van ar beid en tot een grotere inscha keling van arbeid. Dat leidt dan weer tot een daling vkn het beroep op de sociale zeker heid, waardoor het overheids tekort nog meer daalt. Ar beidstijdverkorting in combi natie met het goedkoper ma ken van arbeid blijkt dus de beste remedie voor het ver minderen van het financie ringstekort. Dat is een stelling die voor mij ook nieuw is. Ik had dat een paar jaar geleden ook niet verwacht''. Prof. Ritzen: De werkgevers gifigen vroeger veel te vriendelijk akkoord met de eisen van de vakbeweging". Looneisen Rechtgeaarde socialisten zul len zonder twijfel geschokt zijn voor het onomwonden bedrijven. Lopen Ritzen en de zijnen niet het gevaar dat werknemers met looneisen op die winsten zullen reageren? In het verleden was dat vaak aanleiding tot flinke loonex plosies. gevolgd door loon gol ven. De economie werd daar niet bepaald beter van. Nu de winsten weer aantrekken wordt ook vandaag de dag steeds meer over looneisen ge praat. Ritzen: „In het verleden heb ben de werkgevers veel te makkelijk op looneisen gerea geerd. Ze hadden juist arbeid moeten vervangen door kapi taal en daarmee de arbeid on der druk moeten zetten. Dat wordt dan vanzelf goedkoper. Het is het enige goede ant woord op looneisen. De werk gevers gingen vroeger veel te vriendelijk akkoord met de ei sen van de vakbeweging". „In ons plan zitten looneisen als het ware verwerkt. Op het moment dat de werkloosheid het grootst is daalt de prijs van de arbeid nog en levert ieder een fors in. Gaandeweg wordt dat minder. Er komt meer werk en er komt ruimte voor inkomensverbetering. Tegelijk groeit de productie in het be drijfsleven". Wacht even. Als de werkloos heid het grootst is staan de lo nen onder druk en ligt een da ling van de prijs van arbeid meer voor de hand dan een stijging. Wat dén te denken van de huidige dreigende looneisen bij een werkloosheid van 800.000? „Bij een stabiele werkloosheid gaat dat verhaal inderdaad minder sterk op. Dat heeft te maken met het functioneren van de arbeidsmarkt. Daarom leggen wij daar grote nadruk op. Wanneer staan lonen on der druk? Als zich werkne mers melden bij werkgevers die voor minder dan het ge bruikelijke loon aan de slag willen. Daar willen wij, ik zeg het eerlijk en ronduit, gebruik van maken om looneisen te voorkomen. Concurrentie van werknemers op de arbeids markt is onvermijdelijk om te komen tot een basisdoelstel ling van volledige werkgele genheid. Vandaar onze voor stellen voor een om-, her-, en bijscholingsplicht en de dwang eerder een baan te accepte ren". „Tegen deze achtergrond heb ben de werkgevers er ook baat bij de opengevallen plaatsen in hun bedrijf zo veel mogelijk met nieuw personeel op te vul len. Doen zij dat namelijk niet, dan stijgt hun productiviteit en winst te hard met het gevaar dat daardoor looneisen worden opgeroepen". „Op die manier hebben zowel werkgevers als werknemers baat bij concrete afspraken in een „sociaal convenant" met de overheid en een wettelijke regeling daarvan door het par lement. Het levert werk op, voorkomt looneisen en is per saldo ook nog goed voor de schatkist. De sociale partners hebben de overheid en haar wetgeving daarbij hard nodig. Werkgevers moeten er zeker van zijn dat er niet tegelijk looneisen worden gesteld en arbeidstijdverkorting plaats vindt. Ze moeten ook de ze kerheid hebben dat de over heid meebetaalt. Ook voor werknemers is dat een gerust stelling. Anderzijds moeten zij er Op kunnen rekenen dat het sociale zekerheidsstelsel niet wordt aangetast, dat er vol doende herbezetting plaats vindt. Om die zekerheid te verschaffen kan een westelij ke dwang) nodig zijn". Maar zowel werkgevers als werknemers moeten helemaaj .niets hebben van elke over heidsbemoeienis. Dat blijkt toch iedere dag? Haalt dat dan toch niet de basis onder het plan weg? „Ach. dat zijn tijdverschijnse len. Als je ziet hoe die ontwik keling daarin isTot 1980 werd er grote nadruk gelegd op overheidsoptreden. De overheid moest alles maar re gelen. Tegenspel was er nau welijks. Dan ineens heeft ie dereen de pest aan de over heid en slaat de slinger door naar de andere kant. Die slin ger komt wel weer terug als men ziet dat ook dat doorslaan niet het optimale heeft opgele verd. Misschien is het nu nog wel iets te vroeg. Wij hebben echter niet willen wachten tot de wal het schip keert. Daar moeten wij als wetenschappers en als Partij van de Arbeid voor waken: dat we niet de autonome krachten hun gang laten gaan zonder dat zij opti male oplossingen bereiken". ARJEN BROEKHUIZEN ILJPRT ers-c!iSni Ravensbergen (rechts) met trainer Lambert van >to). 3erg in de (Bataven)bloemetjes. Jlgelui wei 1 r irvuld' iruicl j de sreikt. 3EN Europees vetera ampioen 10.000 meter Vi Ravensbergen is bij Jkomst door zijn vereni- Bataven Leiden stevig in- ald. Met een bewonderen- 1 i peech van de. voorzitter I fl |de technische commissie, Hoogenboom, en „onder :ht" van meer dan 100 ac- leden werd de 55 jarige 1 rioen in de bloemen gezet. 0Kjitdrukkelijk verzoek van nsbergen zelf moest ook er Lambert van de Berg le huldeblijk betrokken en: „Door zijn trainingen r ik tot dit resultaat géko- tweCucces in Brighton (10.000 kampioen in 35.34.0 mi- ijf heeri hem er nu toe ?ldorf- besluiten de wereldkam er in Ischappen volgend jaar in 2 centraal te stellen. „De van h'k'i 20 kampioenschap is giste'1, iedereeen praat met ie- »vpplHn' er zijn eiSonlijk geen v? mensen en alles gaat i/ri makkelijk en vanzelf- ankiiLencj jgj js jets bijzonders ;grenqat wjj volgend jaar Iers, i meemaken. Of het op de ling de nummers is weet ik nog ige t want er blijken ineens eisen snellt ieciaal" le twi [ens dHAAG De handbal- li tie et van Duijvestein Winter- i" ind Hellas, nog zichtbaar van oeid van het afgelopen ?rlichteinde afgesloten trai- i kweskamp in Boedapest, heb- it het fisteravond de eerste oe- ig in sdstrijd tegen Spartacus veel meer mogelijkheden voor me te liggen". Dat hij niet zo'n ontvangst kreeg - als Gerda Kraan jaren terug, toen zij Eu ropees kampioene was gewor den, deerde hem niet. „Ik vind dit al geweldig, en wees nu eerlijk, wie is er geïnteresseerd in veteranen atletiek?". Blijkbaar meer mensen dan Ravensbergen zelf denkt, want kort nadat iedereen weer aan de training was begonnen, kwam directeur sport en re- kreatie Jan Duivesteijn na mens het gemeentebestuur de felicitaties overbrengen. Dui vesteijn sprak zijn bewonde ring (en lichte jaloezie) uit over de prestaties en vooral de trainingsinzet van Ravensber gen. „Voor de burgemeester en wethouders bent u de symboli sering van de breedtesport in Leiden. U laat zien dat een dure kunststof atletiekbaan niet alleen geschikt is voor jonge veelbelovende toptalen ten, maar ook voor de wat ou deren en de wat minder geta lenteerden. Op uw leeftijd is het veel meer een zaak van hard, keihard trainen dan van talent hebben en het lukt u op bewonderenswaardige wijze". Bekescsaba uit Hongarije met 27-23 verloren. Bij de rust be droeg de achterstand zes tref fers: 15-9. Hellas, waar doel man Reggy Hoogesteege (ex- Internos) en Maarten Baren- drecht de bestes indruk ach terlieten, speelt morgenavond opnieuw tegen Spartacus en wel om 18.45 uur in de sport hal aan de Laan van Poot. OEGSTGEEST Jan de Groot en Hamid Saïdi hielden het toernooigebeuren op OLTC gistermiddag knap op. Beide heren besloten in hun herenenkelspel C-duel op het door groundsman Jan Speklé in samenwerking met Huib de Goey perfect onderhouden gravel regelmatig tot „onein dig" lange rally's, waardoor pas na drie uur spelen de sterkste kon worden aangewe zen. Die winnaar bleek de als altijd taaie Katwijkse vetera nenkampioen De Groot. De setstanden: 2-6, 6-2, 6-4. De uit Leeuwarden afkomstige Sjoerd Rijpstra bleek niet voor niets uit het hoge noorden te zijn overgekomen. De tijdelijk in Oegstgeest actieve Fries speelde zich op datzelfde on derdeel een ronde verder door Wim Batelaan met 6-3, 6-2 te kloppen. Ook Joost Rodenburg kende een welbestede dag. In de C- mixed had Rodenburg met partner Maureen Meijer geen problemen met de combinatie Wempe/Langstraat (6-3, 6-1), terwijl de nationale indoor ve teranenkampioen in het HDC met Jan van Duyn eveneens een ronde verder kwam. Ton Grimbergen en Peter Tiboel pakten wel de eerste set (6-4), maar hadden in de volgende delen geen verweer: 2-6, 0-6. Bij de dubbelende C-dames verdwenen Thea de Gunst en Wil Spierenburg verrassend uit het toernooi. De als derde geplaatste combinatie redde het niet tegen Sietske Huis kamp en partner Timmers: 5- 7, 6-7. Twee jaar geleden won Han- nie van de Akker bij OLTC het damesenkelspel D. Tijdens dit jubileumtoernooi komt Van de Akker in C uit en de als derde geplaatste Inge van Zuuren moest na het duel met de oud D-winnares constate ren dat dat een terechte zaak is. Met tweemaal 3-6 werd Van Zuuren uit het toernooi getikt door de speelster die in de mixed met Van der Linden overigens ook al te sterk bleek voor het" koppel Anneke Wijn- veldt/Ton Poots. Olga Klestadt is tot op dit mo ment de meest opvallende speelster bij de D-dames. Al in de eerste ronde maakte „thuis" spelende Klestadt een einde aan de aspiraties van papieren nummer één Henriëtte Sche pers door met 6-1, 2-6, 6T3 te winnen. De OLTC-speelster tenniste zich vervolgens ook in de kwartfinale. Heieen Fekkes werd met 6-3, 6-2 kansloos teruggewezen. Ook de als derde geplaatste Arda van Spronsen verliet het DED-toernooi voortijdig. Van Spronsen zal de komende da gen als umpire actief zijn tij dens het Masters-toernooi van de Leidse Courant en besloot tegenstandster Van Schraven- dijk een walk over te verle nen. Kitty Kobes profiteerde daar uiteindelijk van. Van Schravendijk werd mét 6-3, 6- 3 teruggewezen, waarmee de plaats in de kwartfinale een feit was. Na de nummers drie en vier, raakte het herenen kelspel D ook de als tweede geplaatste speler kwijt. Wim De Klerk Wolters kon het niet opbrengen tegen R. Luyckx zijn vertrouwde op vastheid gebaseerde spelletje te spelen en werd derhalve naar de rij en der verliezers verwezen: 1- 6, 5-7. Een categorie waarin ook de herendubbel D combi natie Dennis van de Water en Johan Draulans zich na afloop van het duel met Van Deelen- /Das terugvond. Met 3-6, 5-7 kwam er voor het vorig jaar nog tot de halve finale doorge drongen duo een vroegtijdig einde aan het toernooi. Een einde waaraan de mixed Jean ne Eymaal/Key nog niet hoeft te denken. Voor de tweede maal op rij werd aan de tegen standers geen game gegund. Dit keer waren Tineke Roos en Mondria de „slachtoffers". Voetbal PEC/Zwolle won in Coevorden een oefenwed strijd tegen Germanicus, voor 1000 toeschouwers, met 3-2 (2-0) gewonnen. Wiggeman- sen, Waslander en De Bruin scoorden voor de profs. Dammen De 20-jarige damster Jelena Altsjoel uit de Sovjet Unie heeft in Tallinn haar wereldtitel dammen met succes verdedigd tegen haar Sportwereld landgenote en uitdaagster Olga Lewina. Handbal René van Eyk is met onmiddellijke ingang op gestapt als bestuurslid van het Nederlands Handbal Verbond (NHV). Voetbal Vierdeklasser Zwaluw VFC verloor een oe fenwedstrijd tegen FC Den Bosch met 0-2 (Ö-0). Schouwe- naar maakte de doelpunten. Voetbal Sparta won met 5-0 (2-0) van DCV. Lengkeek (2), Eijer, Olde Riekerink en Van den Berg scoorden. Voetbal Go Ahead Eagles versloeg Ruurlo met 6-2 (2-0) door doelpunten van Smit (2), Voskamp, Witbaard, Ten Cate en Oude Wesselink. OP FLUSHING MEADOW FLUSHING MEADOW Tij dens het toernooi om de open Amerikaanse tenniskampioen schappen in Flushing Meadow zijn gisteren bij de dames twee geplaatste speelsters in de eer ste ronde blijven steken. Na de als nummer tien gerangschikte Engelse Jo Durie (6-2 5-7 4-6 tegen de Australische Anne Minter) overkwam dat later op de dag ook de als zesde ge plaatste Bulgaarse Manuela Malejeva. De zeventienjarige Oosteuropese, eerder dit sei zoen winnares in Rome na een zege in de finale op Chris Lloyd, ging roemloos ten on der tegen Petra Delhees. De 25-jarige Zwitserse is pas op de 120e plaats van de wereld ranglijst terug te vinden en móest zich eerst voor het hoofdtoernooi kwalificeren. Met 6-1, 5-7, 7-5 won ze ver volgens van Malejeva. Andere sterke speelsters kwa men in de openingsronde wel in moeilijkheden, maar wisten toch nog het vege lijf te red den. Zo keek de als zestiende geplaatste Hongaarse Andrea Temesvari in de eerste set van het duel met de Zuidafrikaan- se Rosalyn Fairbank tegen een achterstand van 4-0 aan. De achttienjarige Temesvari, die hinder had van een oude rug blessure. herstelde zich en trok de partij toch in drie sets naar zich toe: 7-6, 2-6, 6-3. Hana Mandlikova, derde ge plaatst achter Martina Navra- tilova en Chris Lloyd, heeft vaak in de beginfase van een toernooi problemen met de la ger gewaardeerde lennisgodin- nen. Zo ook nu tegen de Brazi liaanse Pat Medrado, nummer 71 van de wereldranglijst: 6-1 4-6 6-2. Dan deed Chris Lloyd het aan zienlijk beter. In 41 minuten versloeg ze haar landgenote Sharon Walsh met een maxi male marge: 6-0 6-0. Martina Navratilova, die 48 wedstrij den achtereen zonder neder laag is gebleven, begint woens dag tegen haar Amerikaanse landgenote Lea Antonopolis, nummer 87 van de wereld. Geen verrassingen Bij de heren deden zich nog geen grote verrassingen voor. Alle geplaatste spelers, die in actie kwamen, haalden de tweede ronde. Dat gold voor Andres Gomez (vijfde), Johan Kriek (zevende), Aaron Kriek- stein (achtste). Henrik Sund- ström (negende), Eliot Telt- scher (tiende), Vitas Gerulaitis (twaalfde) en Pat Cash (vijf tiende). Vooral Gomez uit Ecuador toonde goed in vorm te zijn. De linkshandige win naar van Rome en Indianapo lis gaf de Israëliër Shlomo Glickstein geen schijn van kans: 6-1 6-4 6-0. Sundström en Teltscher moesten een set afstaan aan respectievelijk Fi- bak en GUnthardt. De toppers John McEnroe, Ivan Lendl en Jimmy Connors komen woensdag pas in actie, tegen respectievelijk Colin Dowdes- weil, Brian Teacher en Matt Mitchell. NOORDWIJK Haarlem kon gisteravond in het recht streekse oefenduel niet duide lijk maken, dat zij de ploeg uit de eredivisie en Noordwijk de „eenvoudige amateur" was. De plaatselijke zaterdageersteklas ser vormde een uitstekend col lectief en werkte zich voortdu rend goed onder de „halve" press van de professionele for matie uit om vervolgens ge vaar te stichten voor het doel van Edward Metgod. Dat de Haarlemmers uiteindelijk met 2-3 wonnen kan niet als lei draad worden genomen. Voor hetzelfde geld was het immers 3-2 geworden. Joop Böckling en Marcel Liesdek zetten Haarlem op een 0-2 voor sprong. Noordwijk-aanwinst André Wetzel halveerde de achterstand nog voor rust, waarna John Marijt kort in de tweede helft Noordwijk via een benutte strafschop weer op gelijke hoogte bracht. Marcel Liesdek bepaalde uit eindelijk de eindstand op 2-3. ARC keek in de rust van het duel tegen RKAVIC nog tegen een 1-2 achterstand aan. RKA VIC was sterk gestart. Toch zou de klasse van de Alphena- ren zegevieren. Met nog. zo'n twintig minuten te gaan was het Nico Oosterlee, die met zijn tweede treffer voor 4-3 zorgde. Eerder hadden ook Sjaak Keij en Wilco van Leeu wen al gedoelpunt. In Kat wijk speelde de gelijknamige formatie tegen VSV, dat in de zondag derde klasse uitkomt. De plaatselijke club had er grote moeite mee, want VSV ging met de eer strijken: 1-2. Wim Guyt 2 nam de enige Katwijkse treffer voor zijn re kening. Ook Zevenhoven had niet de grote vorm Bij vier deklasser WSE stond de ploeg van trainer Ben Möllers tij dens de pauze met 2-0 achter. Doelpunten van Harrie en Theo de Boer maakten de stand uiteindelijk nog wel ge lijk: 2-2. SVLV trof in SEV een niet al te sterke tegenstan der. Mede door goals van Rob Lamboo en Peter Tegelaar zou het bij de rust 2-1 staan. Lam boo scoorde daarna weer Ruud van Berne trof het eigen doel, zodat de marge tot 3-2 was teruggebracht. Tegelaar besliste de partij echter: 4-2. ROAC'79 en Nieuwkoop streden, alsof het een competi tieduel betrof. De thuisclub zou met 3-2 de laatste voorde lige stand bereiken. Perry Vijlbrief, Sjaak van der Star en Ronald Wortman waren de thuisspelers die scoorden, ter wijl Jan van der Belt en Ro bert van de Bosch voor Nieuwkoop raakschoten. KRV en Hazerswoudse Boys deel den de „punten". Bij de rust keek Hazerswoude tegen een 1-0 achterstand aan. Kees Kuyt en René Houwer waren succesvol voor de Katwijkers. Op het sportpark aan de Vliet maakten LDWS en Oranje Groen er een doelpuntenfes- tijn van. Na een 2-2 ruststand zou de doelpuntenregen stop pen bij een 4-4 eindstand. Mar cel Groenendijk scoorde drie maal en Erik van der Weijden maakte de laatste goal even voor tijd. Johan de Ridder (tweemaal), Bert-Jan de Rid der en Nico van der Meijden doelpuntten voor Oranie Groen. Leidse Boys draaide uitstekend. MVKV werd vol ledig weggespeeld. De eind stand werd op 4-0 bepaald door Sammy Nazloonian (tweemaal). Peter Koole en Ton de Wit. Voorschoten was tegen WIK vooral na r\ist goed op dreef. Voor de pauze na men de Hagenaars een 2-1 voorsprong, maar binnen 25 minuten na de hervatting had Voorschoten de stand omgeto verd in 2-6. Het werd uitein delijk 3-6. De doelpuntenma kers waren Marcel Rozier (twee maal), Hein van de Graaf (tweemaal), Max van der Lubbe en Lex van Scher- mel. Van Nispen ontmoette een nogal hard spelend VVA. Voor rust waren de Amster dammers beter, maar het bleef bij 0-0. Na de pauze nam Van Nispen door Leon van der Geest de leiding. VVA deed er een schepje bovenop en kwam toch langszij. VNL kende te gen het zaterdagteam van Meerburg een sterke opening. Nico Mulder en Bert Laken- berg zetten de Leidenaars op een 2-0 voorsprong. Meerburg kwam daarna iets terug, maar was niet bij machte wat aan de .achterstand te doen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11