Kujau: Heidemann vertelde wat in „Hitiers dagboeken" moest staan Brits vakverbond TUC dreigt terug te keren naar 19e eeuw EEN KUKJE IN DE SIEBELCOLLEOIE mms Bezoek De Ruiter kost Pentagon veel geld Vroege fe sneeuw w in MoskCi Bloedig Israëlisch bombardement op Palestijnse basis Alle goede dingen bestaan in drieën. 8* CeicLe Qowuvnt Kassier i" Düsseldë gegijzeld BUITENLAND EeidócSommit WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1984 PA( Sovjet-helikopters bombarderen eigen troepen in Afghanistan ISLAMABAD/NEW DELHI Russische hefschroefvliegtuigen in Afghanistan heb ben eind vorige week in een fatale vergis sing kampen van eigen troepen gebom bardeerd bij de hoofdstad Kaboel. De toe stellen speurden naar Afghaanse verzets strijders. De schattingen van het aantal slachtoffers onder de Russische soldaten lopen uiteen van 200 doden tot vier vrachtwagens vol gewonden. Bij hun ac ties steken Sovjet-helikopters, nu het oog- stseizoen in Afghanistan begint, ook met brandbommen steeds meer rijpend graan in brand en rijden zij met tanks over de gewassen heen. Koudegolf vernielt deel koffie-oogst Brazilië RIO DE JANEIRO De koffieprijs vandaag vijftien cent per pak om hoog zal wel verder blijven stijgen. Een koudegolf heeft in het zuiden van Brazilië tussen de 15 en de 30 procent van de koffie-oogst vernield. De prijs per baal koffie steeg daardoor onge veer 20 procent. De grootste schade werd aangericht in de staat Parana. Daar werden voor het eerst sinds au gustus 1942 temperaturen onder nul gemeten. In de stad Porto Alegre in het zuiden van Brazilië sneeuwde het voor het eerst in 70 jaar. Volgens de weerberichten houdt de koude nog enkele dagen aan. Huis verhuisd Dit ongewone beeld was gis teren te zien op het Ameri kaans/Cana dese Erie- meer. Het his torisch be langrijke Fuller House dat in Bay Village stond, werd overgevaren naar een an dere plaats, omdat het plaats moest maken voor MS een nieuw bouwproject. Duarte stelt commissie mensenrechten in SAN SALVADOR De Sal vadoraanse president Duarte heeft een commissie benoemd die een onderzoek gaat instel len naar de situatie van de mensenrechten in dat land. Tijdens zijn verkiezingscam pagne had de christen-demo cratische leider al toegezegd de gevreesde doodseskaders te zullen aanpakken. De afgelo pen vijf jaar van strijd tussen de regering en de linkse ver zetsgroepen heeft volgens mensenrechtenorganisaties al tegen de vijftigduizend bur gerslachtoffers geëist. Ceaucescu naar West-Duitsland BONN De Roemeense president Nicolai Ceauses- cu zal van 15 tot 19 okto ber een staatsbezoek bren gen aan de Bondsrepu bliek. Zoals het er nu naar uitziet, zal Ceausescu de derde Oosteuropese leider zijn die dit najaar naar Bonn komt. In september worden de Bulgaarse pre sident Todor Zjivkov en de Oostduitse staats-en partijleider Honecker ver wacht. De bezoeken zijn een onderdeel van Bonns pogingen de banden aan te halen met Oost-Europa. WASHINGTON Het Ame rikaanse weekblad US News and World Report heeft zijn lezers een inzicht gegeven in de kosten die het ministerie van defensie in Washington maakt voor het in stijl ontvan gen van hooggeplaatse buiten landse bezoekers. Daaruit blijkt onder meer dat het be zoek van de Nederlandse mi nister De Ruiter aan Washing ton, vorig jaar februari, het kostbaarste bezoek van de voorbije anderhalf jaar is ge weest. Het duurste was de huur van het vliegtuig, waarmee het Pentagon de gasten rondvloog, zo'n 33.000 dollar (110.000 gul den). De overige kosten belie pen 37.000 gulden. Volgens een woordvoerder van het Pentagon wegen dit soort uit gaven volledig op tegen de verbeterde verstandhouding, die van een dergelijk bezoek doorgaans het gevolg is. (Van onze correspondent Gerard Kessels) HAMBURG Anderhalf jaar heeft hij in de gevan genis op deze dag gewacht en hij geniet van elk mo ment. Het verhaal dat hij vertelt zou als titel kun nen hebben: „De onge looflijke avonturen van Konrad Kujau, vervalser". De man die onder de bu reau-lamp van zijn achter kamertje 60 dagboeken van Adolf Hitler verval ste, doet de zaal van het Landgericht in Hamburg schudden van het lachen. Rechtbankpresident Schroder kan de voortdu rend opkomende hilariteit maar matig waarderen. „Dit is geen toneelstuk", zo maant hij het publiek. Dat kan zijn, in ieder ge val is het een onvervalst schelmenstuk. Bij alle losse flodders die hij afvuurt vergeet Kujau op deze eerste dag dat het proces goed op gang komt, niet om ook met scherp te schieten. De 46-jarige militaria-handelaar uit Stuttgart uit zeer zware be schuldigingen tegen de man, die nauwelijks twee meter van hem af zit: Gerd Heidemann, de voormalige sterverslagge ver van het weekblad Stern. Heidemann slaagde erin zijn bazen bij het kapitaalkrachtige blad ruim 9 miljoen mark te laten neertellen voor de dag boeken, die hij in Stuttgart ging halen. En Heidemann, al dus Kujau ter zitting, wist al binnen enkele maanden dat de mondjesmaat aangeleverde dagboeken vals waren. Prijs Medio februari 1981 vliegt Ku jau naar Hamburg om Heide mann het eerste dagboek te brengen. Daarna volgen regel matig leveranties. Nu eens twee, dan drie dagboeken. De prijs variëert. Kujau: „Voor een dagboek van gewone om vang was het 40.000 mark. Maar soms waren er ook dikke bij, dan werd zelfs de achter kant van de bladzijde beschre ven. Daar vroeg ik 70.000 voor". De Stuttgarter goochelt met bedragen op de toon van de winkelbediende, die vrien delijk vraagt of het ook wat meer mag zijn. Nauwelijks drie maanden na de eerste dagboek-leveranties, op 4 mei om precies te zijn, moet Gert Heidemann duide lijk zijn geworden dat Stern doende was handenvol geld uit te geven voor waardeloos spul. Althans volgens Kujau. „Ik had Heidemann die dag enke le antieke helmen verkocht en daar wilde hij een kwitantie van hebben. Ik schreef het woord „helmen" in het Hitler- -handschrift. Ik dacht: Nu krijg ik een klap, nu is alles afgelopen en moet hij zijn geld terughebben. Maar Heide mann zei alleen maar: Had ik het niet gedacht, Conny". Duitse vrouw Later gaat Heidemann volgens Kujau zelfs opdrachten geven voor de inhoud van de dagboe ken. Hij wil er in hebben staan hoe Hitler over de Duitse vrouw dacht, hoe hij bevel gaf alle communistische functio narissen in Rusland meteen dood te schieten (het beruchte „commissarissenbevel"). Ku jau: „Ik zei dat ik daar geen tijd voor had, maar hij bleef me maar op mijn huid zitten. Ik vertrok voor een vakantie naar Zuid-Afrika zonder hem te zeggen waar ik naartoe ging. Anders had hij me tegen gehouden op het vliegveld. LONDEN In de bad plaats Brighton begint volgende week het 116e jaarcongres van de Britse vakcentrale TUC. Het be looft een uiterst roerige bijeenkomst te worden en het is niet uitgesloten dat de vakcentrale, waarbij 98 bonden en in totaal 10 miljoen werknemers zijn aangesloten, uit elkaar spat. Aanleiding hiertoe zijn de mijnwerkers, wier staking al lang haar oorspronkelijk doel (behoud van ongeveer 20.000 arbeidsplaatsen in de kolenin- dustrie) voorbijgeschoten is. De marxistisch-geöriënteerde en zeer strijdbare mijnwer kersleider Arthur Scargill gaat het niet meer alleen om een behoud van banen, maar ook om het hoofd van premier Margaret Thatcher. Niet iedereen binnen de TUC is gelukkig met de wending die de mijnstaking heeft geno men. De leiding van de vak centrale onder Len Murray heeft steeds geprobeerd een matigende invloed uit te oefe nen en getracht oplossingen aan te dragen. Maar Scargill houdt de TUC op afstand om dat hij vreest door de gematig de vakbonden geprest te zul len worden tot voor hem on aanvaardbare compromissen. Hij voert de radicale, nog altijd in termen van klassenstrijd denkende, linkervleugel aan. Een algemene staking, ofte wel een openlijke confrontatie met de regering, is „Koning Arthurs" grote doel. Op het congres zal een con frontatie tussen de radicale en gematigde vleugel echter niet te vermijden zijn. Van de uit komst van de machtsstrijd zal afhangen of de Britse vakbe weging de regering Thatcher de totale oorlog zal verklaren. En ook is ze van belang voor de verdere ontwikkelingen binnen de Labour-partij, waarin de invloed van de vak beweging traditioneel zeer groot is. In Londen gelooft men al bij voorbaat in de nederlaag van de gematigden en wordt er reeds gesproken van een te rugkeer van de TUC naar de 19e eeuw. De duidelijkste aan wijzing daarvoor is het aftre den van de 60-jarige Murray, de gematigde leider die offi cieel om gezondheidsreden op stapt maar in werkelijkheid gewoon is afgeknapt en uit te leurstelling het bijltje erbij neergooit. Tien jaar lang heeft hij zich zonder succes inge spannen de TUC aan te passen aan de vereisten van een mo derne maatschappij. Zijn wen sen stuitten echter af op de weerstand van de vele egoïsti sche en zeer klassenbewuste vakbonden, die vreesden dat Murray's voorstellen hun macht zouden uithollen. Mur ray is ook teleurgesteld over de houding van de regering, die hem nooit enige steun heeft geboden bij zijn pogin gen de vakbeweging te moder- Thatcher wil niet ingrijpen LONDEN De Britse pre mier Thatcher heeft gisteren met haar belangrijkste advi seurs overleg gevoerd over de stakingen van havenarbeiders en mijnwerkers. Na afloop van het beraad verklaarden woordvoerders opnieuw, dat. de regering er niets voor voelt in te grijpen in de mijnstaking. De actie van de havenarbei ders noemden zij een „politie ke staking", die ten doel heeft de regering van mevrouw Thatcher „onderuit te halen". Intussen zijn de havenarbei ders nog steeds verdeeld over hun staking. De dokwerkers van Poole, Boston, Great Yar mouth (Norfolk-Line), Jersey, Guernsey en Ipswich stemden gisteren tegen de staking. Die van Southampton, de grootste Britse haven, staken wel. Ver wacht wordt dat de arbeiders in de belangrijke havens Do ver en Felixtowe zich later deze week eveneens tegen de staking zullen uitspreken. Maar ik was lekker weg. Die vakantie had ik wel ver diend". De relatie Heidemann-Kujau is in die jaren, mede onder in vloed van de Stern-geld stroom, uiterst hartelijk. Met zijn knappe blonde vrouw reist Heidemann begin decem ber 1981 zelfs naar Stuttgart om zijn 50-jarige verjaardag met Kujau en diens vriendin Edith Lieblang te vieren. Tus sen de sekt door presenteert Kujau een cadeautje. „De offi ciële benoeming door Hitier van Gerd Heidemann tot Gau leiter en stadhouder van Ham- burg". Kujau zegt van de Stern-mil joenen „slechts" 1,6 miljoen ontvangen te hebben voor zijn thuiswerk. Bij Heidemann heeft de justitie 1,7 miljoen kunnen achterhalen. Waar is de rest gebleven? Heeft Kujau het geld, of Heidemann, of hebben ze de buit gedeeld en spelen ze, ondanks alle weder- :ijdse beschuldigingen, onder één hoedje? Kujau blijft de hele dag aan het woord. In de ochtenduren vertelt hij over zijn jeugd in de DDR, over zijn lessen bij ene professor Lindner, die hem wijst op zijn schildertalenten. Hij voert een zekere Kurt ten tonele, „die zei dat Adolf Hit ler zijn oom was". Van deze Kurt zou hij in 1963 een aantal originele Hitler-handschriften hebben gekregen. Naar de Bondsrepubliek ge vlucht, ontdekt hij bij toeval zijn talent handschriften te immiteren. Voor een vriend die in de klem zit, vervalst hij een rekening voor dieselolie. Tot zijn verbazing bevestigt de handelaar tegenover de politie onmiddellijk de echtheid van de factuur. Heel spannend maakt Kujau het als hij begint over zijn contacten met de le gendarische chef van de Duit se inlichtingendienst Reinhard Gehlen. Ook voor hem zou Kujau handschriften hebben vervalst. Dat de inlichtingen dienst deze bewering inmid dels als onzin heeft afgedaan, stoort Kujau niet. Van de ui terst geduldige rechtbankpre sident Hans-Ulrich Schroder mag Kujau vandaag zijn ver haal afmaken. Mondale krijgt steu™ T 1 'gI1 van JacksU en Anders,,™ NORTH OAKS lien Jesse Jackson heeft zij de" steun toegezegd 95. campagne van de Dekq. sche presidentskandidï ter Mondale. Maar hijen zich het recht voor pken lijk politieke verklarir 0: doen. ree Jacksons steun is erg^ a, rijk voor Mondale, 1 steun van het zwarte raat broodnodig heeft&vr' het in november van phaf Reagan winnen. Hetjat electoraat telt onge\r a miljoen mensen van ajj 70 procept als kiezer I, geschreven. Meestal sierr procent van de zw^oo gaan stemmen op de Dhel tische presidentskandijties Eerder zegde het vocjg Congres-lid en oud-1 l keinse presidentski John Anderson zijn st| Mondale toe. Anders<5 6£ als onafhankelijk kandie 1 1980, als tegenstand|en Reagan, mee naar he p dentschap en sleepte t. na zes miljoen stemmer30 ven procent binnen. reJ ng ban rbe en MOSKOU On^rie vroeg is gisteren it- kou al de eerste s gevallen. In de na<f~f maandag op dinsdag den de zomerse tetsa" turen van ruim 20 plotseling tot iets jen: nul en begon het te vve wen. Russische metL^ gen hebben voorspi' de Sovjetunie een e der koude winter teg S( ten staat met temi ADVERTENTIE .Concorde" rivière slagring met 9 loepzuivi briljanten (0.41 kar.) 2100,- In wit goud (kwaliteit WSI wit) 1895,-Als „Concordeux" (2 rij) 2975,- Olifanten van carneool, tijgeroog, onyx. bergkristal, rosekwarts, aventurijn, sodaliet of turkoois met goud versierd in twee maten 79,- en 99.- (exd. collier) Van vlieg tot vliegtuig, van spin tot spinnewiel en van pad tot paddestoel. Vele miniaturen in zilver. Afgebeelde boekenkist 39,- Hebt u nog geen gaatjes in de oren? Bij aankoop van een paar gouden oor knoppen doen wij dit gratis. Inclusief de bolletjes. Gouden oorknop met twee mogelijkheden. In vier modellen. 279,-en 349,- SIEBEL HEEFT ER MEER VAN Geel- of wit gouden F ranse Choker -collier, gevlochten van rood-, wit- en geel slagring 198,- In zilver 49,- goud 850,- Bijpassende armband 398. Aanbiedingen geldig t/m 29 september 1984. echter zolang de voorraad strekt. Amsterdam, Kalverstraat 121-123: Den Haag, Lange Poten 9-11; Rotterdam, Stadhuisplein 24-26; Utrecht, Bakkerstraat 27-29; Haarlem, Grote Houtstraat 63-65. Lid v SUSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM ;,14 JERUZALEM Bij een bombardement door de Israëlische luchtmacht op een Palestijnse basis in de Bekaa-vallei, in het oosten van Libanon, zijn gisteren vijftien mensen gedood en 25 gewonden gevallen. De aanval was gericht op de plaats Rawda, waar zich een basis bevindt van dissidente Palestij- nen van kolonel Abu Mussa, die zich verzet tegen PLO-lei- der Jasser Arafat. Rawda ligt ongeveer. 10 kilometer van de Syrisch-Libanese grens in een gebied dat door de Syriërs wordt beheerst. De Israëlische vliegtuigen, die alle op hun basis terugkeerden, legden onder meer een gebouw van drie verdiepingen in puin. Het gebouw diende als gevangenis. Er zaten ongeveer 100 mensen in. Onder hen zijn de meeste slachtoffers gevallen. Premier Yitzhak Shamir zei dat zijn regering „niet met de armen over elkaar zal blijven zitten terwijl de terroristen zich in Libanon reorganiseren om Is raëlische burgers aan te vallen". Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant. noteeralsnieuweabonneem.lv. I NAAM: j ADRES: POSTCODE/PLAATS: TELEFOON: I Deze ontvangi de eerste twee weken de krant gratis. I Daarna wordt het abonnement betaald per: O kwartaal automatisch per maand I Diaar I STUUR EEN KOKER MET TENNISBALLEN AAN: NAAM: I ADRES: POSTCODE/PLAATS:- - Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel met nodig). Ba aid :ht DUSSELDORF -ik steeds houden twec'uc pende misdadigers ir^. aal van een bank1) Duitse Düsseldorf- be broich de kassier in jScl 5 c De bezetting van gebouw begon giste[^ 1 Een grote hoeveelh' tieagenten heeft het n waarin het bankfilten bevindt, afgegrencJat beide overvallers, m< de bank openging de n dicapte 60-jarige fi w, overvielen, eisen Mark en een snellt wagen. Een speciaal de crisisstaf heeft r 1 luidt nog steeds tefl contact met de tw« ters, die volgens üHv gen van de politie e( va ge en gelaten" ind H ken. Op bevel van oei( is de straatverlichtem het gebouw in kweskar schakeld, zodat het t'st' genoeg volledig in ker ligt.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10