Openhartigheid kan Ferraro stemmen kosten Massaal protest tegen Gandhi Afrekening in Italiaanse onderwerelc Sovjet-Unie beproe kruisraketten voor de lange afstand Britse industrie verwacht voorlopig weinig problemen Kohl wil duideli ikheid over bezoek Honeckerë „KWEET NIET OF IK HET WEER ZOU DOEN" Passagiers in Dubai vrij BUITENLAND CeidacSouAtmt MAANDAG 27 AUGUSTUS 1984 PAGINr ■AD Botsing tussen twee vliegtuigen SAN LUIS OBISPO In Californië zijn gisteren twee vliegtuigen in de lucht met elkaar in bot sing gekomen. Er zouden minstens 17 doden zijn. Dit heeft de politie van de plaats San Luis Obispo gemeld. De oorzaak van de botsing tussen de vliegtuigjes, een „Beech- craft 99" met 15 passa giers aan boord en een „Rockwell Commander" met minstens twee inzit tenden, is niet bekend. Peres heeft extra tijd JERUZALEM De Israëlische informa teur, Shimon Peres van de Arbeiderspartij, heeft van president Chaim Herzog nog eens drie weken de tijd gekregen om te trach ten een regering te vormen. Peres ver klaarde dat hij de on derhandelingen met het regerende Likoed- -blok van de demissio naire premier Shamir zal voortzetten om een kabinet van nationale eenheid te vormen. BELAUNDE ROEPT LEGER TE HULP LIMA Lima, de hoofdstad van Peru, heeft het afgelopen weekeinde onder mi litaire controle gestaan, nadat de politie een eind had gemaakt aan een verboden demonstratie. Het was voor het eerst dat president Belaunde, wiens verkiezing in 1980 een einde maakte aan 12 jaar militair bewind, zijn toevlucht moest nemen tot de strijdkrachten om de orde in de hoofdstad te bewaren. Tot de demonstratie was op geroepen uit protest tegen vermeende schendingen van de mensenrechten in de strijd van de regering tegen de guerrilla. Volgens een verklaring, die werd onder tekend door een groot aantal politici en vakbondsleiders van diverse richtingen, zijn tijdens de campagne van het leger te gen de guerrilleros honderden onschuldi ge mensen verdwenen, vermoord of ge marteld. Zuid-Afrika dreigt Lesotho met sancties PRETORIA Zuid-Afrika zal „ter be scherming van zijn belangen" scherpe maatregelen nemen tegen Lesotho, als dat land blijft weigeren met Pretoria te onderhandelen over een veiligheidsak koord. Dat onverhulde dreigement uitte gisteren de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof „Pik" Botha. Hij suggereerde als sancties een ver scherping van de grenscontrole en terug trekking uit een project voor de aanleg van een waterleiding voor Lesotho. Sta biliteit aan de oostgrens van Zuid-Afrika is volgens Botha noodzakelijk om het Af rican National Congres (ANC), dat voor zijn strijd tegen het apartheidsbewind nieuwe infiltratiegebieden zoekt, de pas af te snijden. Tsjernenko laat van zich horen MOSKOU Partijleider Konstantin Tsjernenko heeft er kennelijk aan gehecht in een klimaat dat gekenmerkt wordt door geruchten over zijn gezondheid acte de présence te geven door een boodschap uit zijn naam te laten publiceren. Het offi ciële persbureau Tass publicee.rde een door Tsjernenko ondertekende tekst waarin de secretaris-generaal van de com munistische partij zich beperkt tot herha ling van bekende opvattingen van het Kremlin over de ontwapeningssproble- men. Het ontbreken van nieuwe denk beelden in de korte tekst lijkt erop te dui den dat de Sovjetleiders willen tonen dat Tsjernenko nog aan het roer staat, zo me nen diplomaten. Gevangene in Zuid-Afrika dood in cel DURBAN In een cel van de gevangenis van het Zuida frikaanse Durban is een 22- jarige zwarte gevangene dood aangetroffen in zijn cel. Eph- raim Mthetwa zat sinds fe bruari in voorarrest. Hij werd ervan verdacht dat hij het land wilde verlaten, om in het buitenland een militai re training te volgen voor het African National Congres (ANC). Volgens de gevange nisautoriteiten heeft Mthet wa zich opgehangen aan de tralies van zijn cel. Particulier archief Quisling gevonden OSLO Een omvangrijk deel van het ticulier archief van Vidkun Quisling, di dens de Tweede Wereldoorlog door de se nationaal-socialisten in Noorwegen aangesteld als premier, is op de zolder een woonhuis in Oslo gevonden. De op2 barende vondst bevat meer dan 1.000 d menten en particuliere brieven van ling, die na de oorlog werd geëxecuteen collaborateur. Van het bestaan van de papieren had n oorlog blijkbaar niemand een idee. De bij wie het archief werd gevonden, hat de Duitse capitulatie, toen hij nog een was, brieven en documenten gevonden die tijd bewaard. Pas onlangs werd hem delijk, om wat voor papieren het ging. Seein BONN De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl wil uiterlijk begin september van Oost-Ber- lijn te horen krijgen of het voorgenomen bezoek van de Oostduitse staats- en partijleider, Erich Honec- ker, aan de Bondsrepu bliek doorgang zal vin den. „Ik ga ervan uit dat de heer Honecker komt", zo zei Kohl gisteren tij dens een televisie-uitzen ding. De bondskanselier reageerde zondag ook op de uitlatingen van de fractieleider van de CDU/CSU, Alfred Dregger, die zich donderdag had laten ontvallen dat „onze toekomst niet afhangt van de vraag of Honecker ons wel of niet de eer van een bezoek zal schen ken". Deze opmerking leidde tot een duidelijk geïrriteerde reactie uit de DDR. „Misschien wilde Dregger de Westduitse bevolking waarschuwen voor al te hooggespannen verwach tingen over de resultaten van het bezoek", zo vergoeilijkte Kohl. Dregger zelf schrijft in een ar tikel dat vandaag in het West duitse blad „Die Welt" is ver schenen, dat zijn opmerking „een behoorlijke dosis ironie" bevatte. Kohl maakte ook duidelijk dat de DDR Dreggers gewraakte zinsnede niet als voorwendsel kan gebruiker het bezoek af te zeggen omdat de de aI£ re zijde de afgelopen wer.AlV „tientallen van zulke opr■Pertlè kingen" heeft laten horen.l en 6 speer Honecker zal naar alle wj schijnlijkheid de BondsröJ'®''^' bliek van 26 tot 30 septei#^n h bezoeken. Tot nu toe is R komst noch in Bonn, nocP'^3' Oost-Berlijn officieel be* Nee tigd. WASHINGTON Als Geraldine Ferraro tevo ren had geweten wat haar als Democratisch kandi daat voor het vice-presi- dentschap allemaal te wachten stond, had ze „misschien wel besloten dat het dat niet waard was". Ferraro kwam tot deze openhartige uit spraak tijdens een inter view met het televisiesta tion NBC. Volgens verkie zingsdeskundigen is het ook een zeer gevaarlijke uitspraak, die door de Re publikeinen tegen haar kan worden gebruikt en haar mogelijk stemmen gaat kosten. „Ik dacht dat ik wist waaraan ik begon en was klaar om te vechten. Maar ze trokken mijn man ook in de boksring en in plaats van bokshandschoenen gebruikten ze messen. Als ik het een keer over zou mogen doen, zou ik alles nog beter overwegen en misschien tot de conslusie komen, dat ik het niet zou moeten doen", aldus Ferraro. Zij leverde kritiek op de Amerikaans media, die haar de afgelopen weken ge nadeloos hebben achtervolgd. „Alle verwikkelingen doen mij en mijn man pijn. Toen hij naar kantoor ging zei hij, dat hij zich schaamde. Maar ik zei: waar moet je je voor scha men Zij zouden zich moeten schamen voor wat ze ons aan doen. Onze kinderen zijn er kapot van", aldus Ferraro, die verder zei te hopen dat de aandacht nu weer zal worden gericht op haar campagne, in plaats van op de financiën van haar man. Intussen is de race naar het Witte Huis in de laatste fase beland. Het officiële begin van de campagne is traditioneel op Labor Day (3 september), maar de kandidaten Reagan en Mondale zijn de afgelopen dagen al stevig tegen elkaar van leer getrokken. Uit een onderzoek van Mauri ce de Hondt is gebleken dat meer dan de helft van de Ne derlanders geen uitgesproken voorkeur heeft voor een van beide Amerikaanse presidents kandidaten. Maar onder dege nen die wel een oordeel heb ben, blijkt Democraat Mondale veruit favoriet. Bijna twaalf procent van de ondervraagden kiest voor Reagan, ruim 3S procent ziet liever Mondale in het Witte Huis. Alleen ondei de kleine rechtse partijen ij Reagan favoriet. DUBAI In de deelstaat Du bai is zaterdag met de vrijla ting van de resterende zeven tig passagiers een eind geko men aan de tweede kaping van een Indiaas verkeersvlieg tuig door Sikh-extremisten. Zij hebben asiel gekregen en hen is beloofd dat ze naar de Vere nigde Staten zullen mogen doorreizen. Pakistaanse en bemanningsle den van het Indische ver keersvliegtuig hebben gezegd te menen dat Pakistaanse functionarissen tijdens een landing in Lahore de Sikh-ka pers hielpen een geweer en „veel munitie" aan boord te brengen. SUSKEENWISKE Politie-agenten op pleintje, waar leden de Camorra gist een bloedbad aanr ten. NEW DELHI Tijdens protest- en stakingsacties tegen het ontslag door premier Indira Gandhi van de premier van de zuidelijke deelstaat And- li ra Pradesh zijn zeker tienduizend mensen opge pakt. Zij probeerden sta- kingsposten bij regerings gebouwen te vprmen. De belangrijkste oppositiepar tijen van het land hadden voor deze dag van natio naal protest opgeroepen. Een 45-jarige man heeft zich in de stad Madras in brand gestoken. De premier van Andhra Pra desh, de populaire filmster Rama Rao, werd tien dagen geleden door de gouverneur van de deelstaat, Ram Lal, ontslagen omdat hij niet meer de meerderheid in het parle ment achter zich zou hebben. De gouverneur die in India een grotendeels ceremoniële functie heeft, is na de heftige TORRE ANNUNZIATA Een bus vol gewapende man nen heeft gisteren het bolwerk van een leidende onderwe reldfiguur uit Napels aange vallen. Bij de massale aanval werden acht personen doodge schoten en raakten zes perso nen gewond. Volgens poli- tie-autoriteiten ging het om een vete binnen de Camorra, de Napolitaanse maffia. Onder de slachtoffers bevinden zich drie toevallige omstanders, twee kinderen en een oude visser. Getuigen verklaarden dat de schutters met een bus arri veerden in het dorpje Torre Annunziata, in de buurt van Napels. Ongeveer achttien ge wapende mannen sprongen uit de bus en namen direct een café en een nabijgelegen huis van een lokale Camorra-leider onder vuur. Binnen één mi nuut was de schietpartij voor bij. De aanvallers verdwenen in drie gereedstaande au De bus, die later gest bleek te zijn, lieten zij ach De politie vond op de p van de schietpartij honde patroonhulzen afkomstig revolvers, machinepistolei jachtgeweren. De autorit! hebben 3.000 carabinieri semi-militaire Italiaanse tie, en acht helikopters in een klopjacht op de Iers. MOSKOU De Sovjet- Unie neemt op het ogen blik met succes proeven met op de grond gestatio neerde kruisraketten voor de lange afstand. Dat heeft het Russische pers bureau Tass bekendge maakt. De Russische minister van de fensie, Oestinov, had al in de cember 1982 gewaarschuwd dat de Sovjet-Unie haar eigen versies van de Amerikaanse MX en kruisraketten zou ver vaardigen, als de NAVO kruis raketten zou plaatsen in Euro pa en de produktie van de Amerikaanse MX-raket niet zou worden gestaakt. Volgens het Amerikaanse ministerie van defensie in Washington is al verscheidene jaren bekend, dat in de Sovjet-Unie wordt gewerkt aan een kruisroson voor de lange afstand. U be Tass verklaarde verder ikent Moskou zal voortgaan te mirt hi en voor een beperking en 1 nodi] mindering van wapens. Uimy men zal altijd tegenmaatrn op len nemen om een ma ale p evenwicht te handhaven if Ede de Amerikaanse regeife o\ voortgaat te werken aan e ma. bereiken van een milteden overwicht op de Sovjet-Unfc uur Ravage na enorme brand Een Londense brandweerman loopt door wat overbleef van een complex opslagloodsen in Noo Ofli Londen, dat door de grootste brand van de afgelopen tien jaar in de Britse hoofdstad volkorT. werd verwoest. Het vuur werd gedurende meer dan zes uur door honderden brandweerlieden Fmen streden. In een van de loodsen waren duizenden flessen sterke drank opgeslagen. De schade loc e/7 in de vele miljoenen. Jaar kritiek die op hem vanwege het ontslag van de premier is geuit, afgetreden en in zijn plaats is inmiddels een ander benoemd. Rama Rao zei dat zijn ontslag deel uitmaakte van een plan van de Indiase premier Indira Gandhi om de deelstaatrege ringen die niet worden geleid door Indira Gandhi's Congres- partij ten val te brengen ten einde machtsbases te vormen met het oog op de in januari te houden verkiezingen. Er wordt in de Indiase media druk gespeculeerd over uitstel van deze verkiezingen na de verwikkelingen met de Sikhs en het gebeuren in Andhra Pradesh, maar premier Gand hi heeft na de heftige kritiek op haar persoon, verklaard dat ze gewoon doorgang zullen vinden. Op de protestdag werden er vernielingen aangericht in seinhuisjes van de spoorwegen in de buurt van Calcutta. Alle treinverkeer Andhra Pradesj kwam stil te liggen. In de na burige deelstaat Tamil Nadul waren winkels en kantoren uit protest gesloten. (Vervolg van de voorpagina) LONDEN Het feit dat in de belangrijke havens Dover en Felixtowe ge woon wordt doorgewerkt, is door de Britse werkge vers met opluchting be groet. In eerste instantie had men voorspeld, dat drie vierde van de Britse industrie spoedig tot stil stand zou komen. Maar in de havens waar wel wordt gewerkt, wordt bijna 30 procent van het vracht verkeer afgehandeld en volgens functionarissen kan men er met gemak, nog wat meer vracht ver werken. Bovendien, zo verklaarde een woordvoerder van de Britse werkgevers, is er tij dens de vorige havenstaking (in juli dit jaar) ervaring op- DE LIEVE LILLEHAM gedaan met het gebruik van andere mogelijkheden om de benodigde goederen toch het land binnen te krijgen. Zo hebben Nederlandse expor teurs die keer vliegtuigen in gezet, om hun produkten naar Groot-Brittannië te ver voeren. Dergelijke acties zullen ech ter niet kunnen voorkomen, dat de Britse consument meer zal moeten betalen voor vers fruit en verse groenten, die vanaf het Eu ropese vasteland worden in gevoerd. Ook zal de Brit meer moeten betalen voor zijn lamsbout. Dit is namelijk de tijd van het jaar, dat van uit Nieu w-Zeeland veel lamsvlees naar Groot-Brit- tannië wordt verscheept. Intussen duurt de mijnsta king zelf onverminderd voort. Deze staking zal zon der meer het meest bespro ken onderwerp zijn tijdens de jaarvergadering van het Britse overkoepelende vak verbond TUC, die volgende week in Brighton gehouden wordt. Verwacht wordt, dat het in Brighton tot botsingen zal komen tussen de meer gematigde vakbonden en de voorstanders van de harde lijn, onder leiding van mijn werkersvoorman Scargill. De gematigden menen dat Scar gill maar op één doel uit is: het ten val brengen van de regering-Thatcher. Scargill zelf heeft de afgelopen week alle bij de TUC aangesloten bonden opgeroepen, deel te nemen aan een gezamenlijke actiedag tegen de regering- Thatcher op 12 september. Het is onder meer de bedoe ling dat dan het Britse open baar vervoer wordt lamge legd. Vakbonden, die nog niet weten of ze de mijnwer kers door dik en dun willen blijven steunen, zijn door Scargill bij voorbaat beschul digd van „verraad, dat de mijnwerkers niet zullen ver geten". De burgemeester van Parijs, Jacques Chirac (links) begroet twee Amerikaanse oorlogsveteranen die afgelopen weekeinde aanwezig waren bij de herdenking van de bevrijding van Parijs veertig jaar geleden. De Amerikanen onder leiding van de generaals Patton en Eisenhower speelden de belangrijkste rol bij de bevrijding van Parijs. Chirac begroet Amerikaanse veteranen

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6