Huize Roomburgh als nieuw |ia ingrijpende renovatie ALLERLEI(DS) ALLERLEKDS) Volksdans festival: wervelend spektakel Chinese school geopend CcidócSommxt MAANDAG 27 AUGUSTUS 1984 PAGINA 3 Werfpopfesti val Voor de derde keer wordt zaterdag 1 september het Werfpopfestival gehouden, uiteraard in het Van der Werfpark. Behalve dit popfestival wordt er ook een markt gehouden, waar niet commerciële organisaties zoals actiegroepen, verenigingen enz. kunnen staan. Voor deze markt zijn nog enkele kramen beschikbaar. Deze kunnen voor 20 gulden gehuurd worden. Belang stellenden kunnen contact opnemen met Ferry Ri- gault, tel. 071-146449 en 131895. Film in Inloophuis De film „Messer im kopf" van Reinhard Hauff wordt woensdag 29 augustus in het Inloophuis aan het Rapenburg 48 gedraaid. Na deze film is er discussie. De film gaat over een man die per ongeluk bij een razzia betrokken raakt en door de politie voor het hoofd geschoten wordt. De man is niet dood, maar ernstig gewond. De artsen lappen hem op maar de man wordt op zijn 35-jarige leeftijd weer terug ge worpen pp het nulpunt van het menselijk bestaan. Met gro te moeite begint hij de strijd om zijn eigen identiteit terug te winnen. Hij ontdekt dat hij door het incident van alle kanten verschillend wordt bekenen en probeert zich te be vrijden van de voorstellingen die anderen van hem heb ben. De film begint om acht uur en de toegang is gratis. Fellini Vier films van de bekende Italiaanse cineast Fellini worden vanaf maandag 3 september in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorsteeg 17 vertoond. Maandag 3 september wordt Satyricon vertoond. Een film over het oude Rome vol decadentie. Dinsdag wordt Roma gedraaid, een visie van Fellini op het moderne Rome. Woensdag is in het Kijkhuis de film Prova d'Orchestra (de orkestrepetitie). In deze film over een repetitie van een orkest geeft Fellini zijn visie op het functione ren van de maatschappij. Donderdag 6 tot en met zon dag 9 september is de nieuwste film van Fellini 'E la nave va' te zien. In deze film brengt Fellini de onder gang van het Oude Europa in beeld tijdens een boot tocht aan de vooravond van de eerste wereldoorlog. De films worden elke avond tweemaal gedraaid: om acht uur en om kwart over tien. Troef Vormingscentrum Troef houdt donderdag 6 september open huis waarbij informatie wordt verschaft over het cur suspakket. Troef Stationsweg 32) is die dag geopend van 10-12 uur en van 20-22 uur. Het vormingscentrum organi seert het komend seizoen een zestiental cursussen varië rend van taal tot fotografie en van weven tot klussen voor vrouwen. De kosten van een cursus variëren van 160 tot 200 gulden per jaar waarbij het mogelijk is in termijnen te betalen. Bij voldoende belangstelling is kinderopvang aan wezig. Voor inlichtingen tel. 130494. Volksdansen Volksdansvereniging Krici Krici Ticek start vrijdag 7 september met een nieuwe cursus volksdansen voor be ginners en gevorderden. De dansers kunnen elke vrij dagavond terecht in het Vlietcomplex aan de Voor- schoterweg te Leiden. Onder leiding van Truus Wil- lems komen de beginners van kwart voor acht tot kwart over negen aan de bak, de gevorderden van half tien tot elf uur. Geïnteresseerden kunnen zich melden bij Wim Austmann, Van Alkemadelaan 121 te Sassen- heim, telefoon 02522-17505. Volkenkunde In het museum voor Volkenkunde wordt zondag 9 septem ber de film 'Vliegers in Japanvertoond. De film gaat na der in op de sociale en historische achtergrond van het vliegeren. De bijeenkomst begint om drie uur. Houtkwartier zonder water LEIDEN De bewoners van het Houtkwartier hebben het gisterochtend enkele uren zon der water moeten stellen. Rond zeven uur in de morgen sprong er een waterleiding op de Houtlaan. Zonder dat er schade was aangericht, werd de leiding later op de ochtend door de Leidse Duinwater Maatschappij hersteld. flDEN Voor volksdans- Enend Nederland was een >ek aan Leiden dit week- le een 'must'. De Groe- prdhallen stonden de afgelo- dagen bol van de folklo- ische activiteiten in het ka- van het Internationale Iksdans Festival. Deze ma- [estatie wordt („nu nog", dt er hoopvol of juist drei- 'n ^et Pr°gramma 8e" 1e ef'd) om de twee jaar door de ,95. kdneente Leiden in samen- i/.) 6,90irking met de plaatselijke worstkyv georganiseerd. p< omschrijving „een verza- siacJling optredens van ver en larde internationale folklo- Stemtische groepen" zou het fes- ^^al bepaald tekort doen. Na- en r^'jk maken die optredens fi belangrijk deel uit van het ale programma, speciaal j^rvoor was in de Groe- hallen een theater met zitplaatsen ge duwd, maar er was veel meer beurs 27jbele ven. ft programma was ook dit 1938o!r weer opgezet volgens de 1938oCcesformule van de festivals 298.oon de afgelopen jaren. De or ganisatoren kunnen putten uit h ruime ervaring: al vanaf 1)7 wordt in Leiden deze in- ss^nationale manifestatie geor- - niseerd. Die ervaring resul- !$5;oofr# in een vlekkeloos ver gapen evenement. Voor een 8(^itenstaander dan natuurlijk, i78!80»nt het is ondenkbaar dat 597'off1 fest'val van een dergelijke i35!o(Avang zonder stress achter 126)50 schermen wordt opgezet. 27 9(|ijdagmiddag werd het festi- 65)ool geopend met een folkloris- !°-Jjjche optocht door de binnen- (d, die uitmondde in optre- 62.8<}ns van de deelnemende 269,5ijDepen op het Stadhuisplein. i54)5<j> vrijdag- en zaterdagavond grachten de acht buitenlandse drie Nederlandse groepen (ogtepunten uit hun repertoi speaker nogal denigrerend werd omschreven als 'een soort primitieve klarinet'. Sfeervol Kortom, een buitengewoon aantrekkelijk programma voor de liefhebbers. Door middel van enorme zwarte gordijnen was het de organisatie gelukt om een sfeervol podium te creëren, nogal een prestatie in de immense hallen. Wat daar een probleem blijft, is de akoe stiek. Orkesten van steeds wis selende bezetting volgden el kaar op en.hoewel er moedige pogingen werden gedaan, luk te het de technici niet alle mu zikanten goed tot hun recht te laten komen, en in sommige gevallen zelfs te laten horen. Vooral de vocale gedeelten gingen keer op keer de mist in, of die nu onversterkt, door de groepen, of door een micro foon de ruimte ingeslingerd werden. Zelfs de man die de pauzes tussen de nummers volbabbelde was vaak moeilijk te verstaan. Volksdansen ademt een sfeer van jaren en soms eeuwen her. De sterke benadrukking van het groepsgevoel door de ge meenschappelijke dans, de op gewektheid die elk van de dansers onverminderd ten toon spreidt, het in heel veel dansen aanwezige gegeven van de zich lichamelijk uitslo vende mannen voor de beval lig flirtende en soms samen giechelende dames, het lijkt allemaal niet erg te passen in ons tijdsbeeld. Daarnaast is er ook het element van het bewa ren van cultuurgoed, zowel in de overgeleverde dansen als in de klederdrachten, die de uit voeringen van het afgelopen weekeinde tot een feestelijk en kleurrijk spektakel maakten. DICK VAN TEYLINGEN (00 gulden voor yckerslooth pDEN/OEGSTGEEST De Pro- niefjciale Raad voor de Volksgezond- ;d in Zuid-Holland heeft de com- jsaris van de koningin geadvi- rd de stichting Recreatie St. Elisa- __h Gasthuishof-Van Wyckerslooth hrljveri donatie van 5000 gulden toe te jinen. Het geld is een gedeelte van opbrengst van de zomerpostzege- ;ie 1983. Deze actie bracht bijna 3 op waarvan ruim 74.000 gulden lemd is voor volksgezondheid- ijecten in Zuid-Holland. Ten aan- 1 van een tweetal andere Leidse jjecten adviseerde de raad nega- Het gaat hier om de Stichting Zondheidscentrum Merenwijk en Stichting Inloophuis Psychiatrie. Verdwenen man teruggevonden LEIDEN De 66-jarige Lei- denaar Jan Brugman, die se dert 15 augustus spoorloos ver dwenen was, ligt in een zie kenhuis in de West-Duitse stad Damme. Uit reacties op het opsporingsbericht dat za terdag in de plaatselijke kran ten stond, is duidelijk gewor den dat Brugman na zijn ver dwijnen een taxi naar Bremen in Duitsland heeft genomen. In de taxi is hij onwel gewor den de man gebruikte me dicijnen die hij echter verge ten was mee te nemen waarna de taxichauffeur hem bij het ziekenhuis afleverde. Oranjegracht afgesloten voor feestje LEIDEN Enkele bewoners van de Oranje- gracht hebben hun straat zaterdag voor het verkeer afgesloten in verband met de twintig ste verjaardag van hun zoon. Het ouderpaar had over de straat een windscherm gespannen waarachter enkele jongeren de verjaardag van hun stadsgenoot vierden. Toen een tweetal agenten het windscherm wilden verwijderen, werd hen te kennen gegeven dat „hun her sens met een bijl in zouden worden geslagen" indien zij hun woorden in daden om zouden zetten. Het tweetal vroeg versterking aan waarna een vijftal agenten onder aanvoering van de wachtcommendant zich naar de Oran jegracht spoedden. Daargekomen bleek dat de feestvierders inmiddels tot inkeer waren ge komen en doende waren hun windscherm te verwijderen. Vechtpartij na wateroverlast LEIDEN Enkele flatbewoners uit de Hof- laan kregen zondagavond onenigheid met el kaar nadat een lekkage in de bovenste flat voor aanzienlijke wateroverlast in de drie ondergelegen flats had gezorgd. De bewoner van de bovenste flat was niet thuis toen rond zes uur 's avonds de watertoevoer van zijn wasmachine het begaf. Als gevolg daarvan stroomde het water het flatgebouw door en richtte aanzienlijke schade aan in de andere woningen. De politie wist door een ruitje te verwijderen het huis binnen te komen en de waterleiding af te sluiten. Toen enkele uren later de bewoner van de flat thuis kwam, kreeg hij de woede van zijn buren over hem heen hetgeen ontaardde in een handgemeen. Toen de politie arriveerde was de zaak reeds Blauwe steen terug LEIDEN Een takelwa gen heeft vanochtend in alle vroegte de 1000 kg wegende blauwe steen te rug gelegd in het wegdek van de Breestraat tegen over de Maarsmansteeg. De steen werd enkele maanden geleden in ver band met asfalteringswer- ken verwijderd. Van de gelegenheid werd gebruik gemaakt de steen te reini gen. De steen is het histo rische hart van het Leidse rechtsgebied. Er werd vroeger recht op gespro ken en terecht gesteld. In aanwezigheid van de Leidse onderwijs-wethouder H. van Dongen en de Chinese consul in Nederland, de heer Rei Mei Goo, werd zaterdagmiddag de Chinese school in Leiden geo pend. De school, onderge bracht in twee lokalen van het schoolgebouw van de Twee Sleutels aan de Rijnsburger- weg, is bedoeld voor in Leiden en de regio wonende kinderen van Chinese ouders. De lessen hebben elke zaterdagmiddag plaats. Op de Chinese school wordt onderwijs gegeven in de Chinese taal, het zogenaamde Mandarijn Chinees. De 40 leer lingen van initiatiefneemster mevrouw T. Verlaan zullen vol gende week voor het eerst van hun school gebruik maken. re. De dagprogramma's van zaterdag en zondag boden een scala van activiteiten, zoals dansinstructies, kostuum shows, een folkmuziekpro- gramma, dans voor bejaarden, korte demonstraties van de deelnemende groepen, en film- en videovertoningen. Een van de doelstellingen daarbij is het stimuleren van internatioriale culturele con tacten. Vuurwerk Zaterdagavond werd de spits afgebeten door het ensemble Czuplak uit de Oekraine. Een zestienpersoons orkest bege leidde een wisselend aantal dansers op het podium, dat op kan lopen tot 32. De mannen van Czuplak lieten veel fysiek vuurwerk zien, dansend als kozakken (gehurkt, met de be nen naar voren en de armen over elkaar) probeerden zij de luchtig om hen heen huppe lende dames voor zich te win- Als tweede groep bracht het Israëlische Omarim wat meer moderne dansen, die duidelijk maakten dat volksdansen niet alleen het nadoen van overge leverde dansen hoeft te bete kenen. De orthodoxe tak van Omarim was niet op de sabbat te zien. Na Omarim was de beurt aan de Spaanse groep Nobleza Baturra uit Zaragoza. Geklepper van castagnetten, veel voetgestamp en een hart verscheurend koor begeleid den een vurig optreden. De drie binnenlandse groepen brachten Nederlandse vissers een keur van dansen uit de verschillende delen van het cultureel zeer gevarieerde land. Vooral \fiel een dans op uit het vroeger meestal door de Turken bezette Bosnië. Als de autochtonen daar de eigen feesten wilden vieren, trokken ze de bergen in. Om geen sla pende Turken wakker te ma ken werden de dansen die ui teraard bij de feesten hoorden uitgevoerd zonder muziek, al leen begeleid door het gestamp van de voeten. Na de pauze beet Malopolska uit het zuiden van Polen de spits af, een vrolijk gezelschap dat bij de dansen ook liederen zong, die helaas door de be ruchte akoestiek van de Groe- noordhallen minder goed overkwamen. De Israëlische Eilat Dance Company bracht een theatrale show waarin de toenadering tussen de sexen een belangrijke rol speelde. Voor mij was de sympathiek ste groep van het festival de Portugese Grupo Folclorico da RegiSo do Vouga. Hier waren niet uitsluitend jonge, getrain de lichamen bezig aan een spetterende show, maar had den gewone mensen elkaar ge vonden in een zeer natuurlij ke, pure dans. Het plezier straalde ervan af, en ik waan de me ergens op een dorps- pleintje in de buurt van Avei- ro op een aangename zomera vond. De door het cultureel comité van Roemenië afge vaardigde groep Miorita maakte daarna minder indruk met de dansen dan met de ge speelde muziek op onder ande re de torogoata, die door de atho bbe ied* rroi] zul 1 Dansin- structie voor het publiek. dansen, hoewel de namen van die gezelschappen weinig laten merken van die nationale in teresse. Het Leidse Achalay opende de rij met een compila tie van vissersdansen van rond de Zuiderzee. De Haagse groep Nitsanim (Hebreeuws voor 'groeien') danste in Arnemui- der kostuum de confrontatie tusen hardwerkende vrouwen en dronken mannen aan de wal. La Popoldancatoj uit Rot terdam danste een Scheve- ningse dans waarin de netten, die geboet werden door de vrouwen, een mooi visueel ef fect opleverden. De naam van die laatste groep betekent ove rigens gewoon 'de volksdan sers', maar dan in het Espe ranto. Het Joegoslavische folkloris tisch danstheater Frula bracht dit doel werden opgetrokken. Reeds eerder hadden de bewo ners van de bejaardencentra Haagwijk en Groenhoven er van gebruik gemaakt, momen teel huizen de bewoners van Rijn en Vliet er. De offers die van de bewoners werden gevraagd, blijken niet tevergeefs te zijn geweest. Tij dens hun afwezigheid is het verouderde bejaardencentrum duchtig aangepakt. Daar het gebouw werd vergroot, kon den de kamers van de bewo ners met circa een kwart ver ruimd wórden. Ook de sanitai re voorzieningen werden aan merkelijk verbeterd. Waar voorheen per verdieping (on geveer 22 mensen) gebruik ge maakt moest worden van 1 badkamer, beschikt nu ieder appartement over een eigen was-cel met douche en over een eigen kitchenette. Boven dien werd een twintigtal ap partementen geschikt gemaakt voor rolstoelgebruikers. De renovatie omvatte verder de bouw van een grote nieuwe lounge met een aansluitend terras langs het kanaal. De be hoefte aan een dergelijke ge meenschappelijke ruimte deed zich steeds meer voelen daar steeds meer mensen om recre atie binnenshuis waren aange wezen. Waar bewoners steeds ouder worden neemt de validi teit af en komen mensen maar moeilijk meer de deur uit. Tenslotte werd overal dubbel glas geplaatst en werd een ex tra lift geïnstalleerd. Een min der prettige bijkomstigheid was, dat bij de renovatie de ca paciteit van huize Roomburgh moest worden verkleind van 133 naar 113 bewoners. Terwijl er nog steeds een wachtlijst is. Het bejaardenoord werd in 1966 gebouwd voor het luttele bedrag van 4.2 miljoen gulden. De totale kosten van de reno vatie bedroegen maar liefst 12 mioljoen gulden. Huize Roomburg wordt 5 sep tember heropend. 1IDEN Een half jaar [eden stond het er nog I een hol en leeg karkas J Van Huize Room- emergh aan Vliet was Je unfin^8 meer overgebleven -n, prei een betonnen skelet, erlandn skelet waar druk aan Proiyerkt werd want het in te Orj ^oor (je toenmalige irgemeester Van der en dMgen geopende bejaar- L ptehuis, werd gereno- erd. Deze opknapbeurt een Jaar geduurd en mei konden de be ad vamers hun vernieuwde de honingen betrekken. Op r ow - 5 september Roomburgh heropend. had verstrekken- De bejaarde be- moesten hun kamers om intrek te nemen aan de die speciaal voor

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3