£eid6C Qowuvnt Berging afval geen probleem Geen animo voor staking in belangrijkste Britse havens 1978 el< ak lavenacties Rotterdam angzaam op gang PREI EN RUNDERTARTAAR E- 125 m BON: Amerikaan zegt sporen van ark van Nowee gevonden te hebben REDERU NA AANVARING OP NOORDZEE: 35 gewonden na instorten van tribune op pits Maandag 27 augustus 1984, 75e jaargang no. 22974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tof 15.00 uur tel.071 -122248. HET WEER In de.nacht en ochtend plaat selijk mist.Overdag af en toe zon en in de avond mogelijk een bui. Minima rond 11, mid- dagtemp rond 21 gr. Matige westenwind. De komende da gen weinig verandering. Mor gen zon op 06.45, onder 20.37 uur. Scheveningen hoogwater 04.40 en 17.17 uur, laagwater 12.54 uur. f^eer man (21verdronken i Scheveningen [HEVENINGEN De 21-jarige R. Joosten uit het iordbrabantse Asten is zaterdag tijdens het zwem- ;n in zee in Scheveningen verdronken. Een ster- I onderstroom was er de oorzaak van, dat de [andpolitie en de Haagse Vrijwillige Reddingsbri- |de gisteren twintig reddingen hebben verricht. Brabander was samen met een vriend gaan jemmen ter hoogte, van Seinpost. Op een gegeven j>ment zag zijn vriend het slachtoffer niet meer en iarschuwde onmiddellijk de strandpolitie. Na kor- jtijd zoeken werd de jongeman een tiental meters n het strand aangetroffen. Hij bleek reeds te zijn erleden. De politie vermoedt dat de man tijdens t zwemmen onwel is geworden. De Brabander is j seizoen in Scheveningen het tweede slachtoffer t door verdrinking om het leven is gekomen. u Worstelen met krokodil Een Indonesische „gladiator" worstelt in een arena met een krokodil. Het worstelen met levende krokodillen is sinds ongeveer een jaar een bezienswaarigheid op de krokodillen farm „Tirta Loka", even buiten de hoofdstad Jakarta. ANKARA Amerikaanse onderzoekers die zoeken naar de ark van Nowee hopen op een zuidelijke top van de berg Ara rat in het oosten van Turkije sporen gevonden te hebben van de ark. Zij onderzochten een bodemformatie in de vorm van een schip dat naar hun inzicht op de ark zoals die in de Bij bel werd beschreven, zou kunnen wijzen. De leider van de internationale expeditie, de Amerikaan Marvin Steffins, zei in Ankara dat de plaats van de vondst, de scheepsvorm en de afmetingen mogelijke aanwijzingen vormen voor het feit dat hier eens het bijbelse vaartuig zou kunnen hebben gelegen. Steffins had zakken vol bodemmon sters maar hij wilde geen'definitieve uitspraak doen voordat het materiaal in het laboratorium van de Universiteit van Georgië aan een zorgvuldig onderzoek van deskundigen was onderworpen. /m i f. iütit ®na«8*« i j' i. ""Wf De beschadigde boeg van de veerboot „Olau Britannia", gisteravond gefotografeerd nadat het schip uit Sheerness was teruggekeerd in de haven van Vlissingen. Inmiddels is de „Bri tannia" alweer onderweg naar Engeland. LE HAVRE De ber ging van de radio-actie ve lading van het zater dag gezonken vracht schip Mont Louis zal vermoedelijk geen pro blemen opleveren. Het wrak van de Mont Louis ligt vijftien meter diep en eerste metingen heb ben aangetoond dat de vijftien gele containers waarin het uranium werd vervoerd, onbe schadigd zijn gebleven. Dat verklaarde gisteravond in Le Havre een woordvoer der van de Franse Compag nie Générale Maritime (CGM), de rederij van de Mont Louis. De CGM is van daag begonnen met het on derzoek naar de berging van de Mont Louis en zijn la ding. Franse marineschepen houden sinds gistermorgen de scheepvaart op afstand van de plaats van de aanva ring: tien mijl uit de kust van Oostende. Daar kwam zaterdagmiddag twee uur de Mont Louis in aanvaring met het veerschip Olau Britannia. De voorste ven van de Britannia boorde zich diep in de zijwand van het vrachtschip, dat onder meer 450 ton giftig radio-ac tief uranium-hexafluoride vervoerde. Het materiaal was onderweg van Frank rijk naar Riga in de Sovje trepubliek Letland. Metingen aan boord van de veerboot en op de plaats waar de Mont Louis is ge zonken, hebben tot dusver geen radio-actieve veront reiniging aangetoond. Vol gens een woordvoerder van de Olau Line lopen de be manning en ruim 950 passa giers van de Britannia, on der wie 400 Nederlanders, dan ook geen gevaar. De Franse staatssecretaris voor de zee, Guy Lengagne, zei dat er geen gevaar voor ra dio-actieve besmetting van het milieu bestaat. De rederij CMG toonde zich evenmin ongerust over eventueel besmettingsge vaar. Een woordvoerder haalde de Franse Commissie voor Kernenergie aan, die heeft vastgesteld dat de dub- bel-wandige containers ze ker een jaar bestand zijn te gen de inwerking van zee water. Als er toch lekken optreden, dan is de vervui- ling die daardoor ontstaat niet noemenswaardig, aldus CMG. De Olau Britannia.blijft zijn veerdienst met een gehaven de neus voortzetten. Gister middag vertrok het Duitse veerschip alweer vanuit Vlissingen naar Engeland. Deze week wordt de schade in de haven van Vlissingen voorlopig gerepareerd. Zo dra de veerboot aan een on derhoudsbeurt toe is, wordt een nieuwe boeg aange bracht. Pag; 5 Greenpeace wil boycot uranium-schepen Zicht op zee was redelijk DTTERDAM Er is Inochtend niet gestaakt de Rotterdamse haven. B Vervoersbond FNV irwachtte de eerste Brkonderbrekingen bij I stukgoedbedrijven (enwel vanmiddag. Vervoersbond heeft er in afgezien direct vanoch- pd al te staken, omdat de erkgevers arbeidsreserve de haven achter de hand iuden (1500 werknemers in de SHB) teneinde die elk pment te kunnen inzetten 8 plaatsen waar eventueel :dt gestaakt. Bovendien is momenteel weinig werk het stukgoed. Het heeft gens de bond geen zin te n staken, als er geen MP voor de kant ligt' intine- werknemers zijn vanoch- t. Half lid opgeroepen vooral niet avond- Jontaan de poort uit te lo in, maar te wachten op in- Apel- «ucties van de actieleiding. 3. Dor- Volgens bondsbestuurder Kees Voormeulen zullen de acties nu bij „verrassing" worden uitgeroepen. Kaderleden van de Ver voersbond besloten gister avond tot acties in de haven teneinde de havenwerkge vers te dwingen mee te wer ken aan de herplaatsing van 131 werknemers van Rotter dam Terminal die daar over tollig zijn. De werkgeversorganisatie in de Rotterdamse haven (SVZ) vergaderde vanmiddag over de situatie en over de vraag of het zinvol is met de Ver voersbond te gaan onderhan delen. De werkgevers heb ben eerder laten weten dat zij niet onder druk van het ultimatum willen onderhan delen en zeker niet als er al acties in de haven aan de gang zijn. De SVZ zou aan het eind van de middag een standpunt naar buiten bren gen. Pag. 5:Schepen toch lossen ondanks acties. en krant ontvanaen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 Ewolle. i5.oo uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond Bezorgd. (ADVERTENTIE) OCCASION-SPECIALIST oar AUTO HEEMSKERK Een vol jaar garantie mogelijk. s,uu: nmnm Keuze uil 100 «tuks. ÏÏÏÏL l<4&UlfcVf±Tk,I Aftfnutftliin 1 RMlofarandarMd 1 HiMiieMM Toltloon 01713*2066'2073. iden? - 'ut stort in: archeologe gewond EIDERDORP Een Leidse amateur archeologe is gistermid- nr. 15 fë omstreeks half vijf gewond geraakt toen een deel van de it, waarin de vrouw naar vondsten zocht, instortte, een braak liggend terrein aan de Hoogmadeseweg waren gis- middag amateur archeologen van een archeologische werkge- ienschap op zoek naar historische voorwerpen. Voor deze irkzaamheden hadden zij een diepe put in de grond gegraven, en een deel van deze put instortte kreeg de vrouw een grote uit op haar rug. Zij is naar het Academisch Ziekenhuis Leiden (ergebracht. Hockeystrijd der prominenten Premier Lubbers, lid van de Rotterdamse hockeyclub Leonidas, trad zaterdag met een aantal andere politici aan voor een jubileumwedstrijd van BMHC in Bloe- mendaal. Premier Lubbers poogde (met succes) een tegen standster te passeren (foto). Op de andere foto een enthousiaste mevrouw Lubbers na het maken van een doelpunt. Links Bas de Gaay Fortman, midden minister Ru- ding. De strijd eindig de in gelijkspel (5-5). STAAT DER NEDERLANDEN 8JÉ96 LENING 1984" PER 1990/1994 inschrijving op 28 augustus a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs LONDEN Groot-Brit-, tannië maakt zich op voor een verdere escalatie van de arbeidsonrust. Staken de havenarbeiders hebben besloten die havens, waar ondanks de oproep tot een nationale havenstaking doorgewerkt wordt, te blokkeren. Ze willen zo bereiken dat de havensta king, die is uitgeroepen uit solidariteit met de al bijna zes maanden duren de mijnstaking, algemeen wordt en alle scheepvaart van en naar Groot-Brit- tannië stil komt te liggen. De havenstaking werd afgelo pen vrijdag uitgeroepen door de Britse vervoersbond. Aan leiding hiertoe was het inzet ten van niet-georganiseerde arbeiders bij het lossen van een schip met kolen voor een Schotse staalfabriek. De ha venarbeiders hadden besloten het schip niet te lossen, uit so lidariteit met de mijnwerkers. Het afgelopen weekeinde bleek dat het werk vooralsnog slechts in een beperkt aantal havens is neergelegd. In be langrijke havens als Dover, Felixtowe en Harwich gaat het werk gewoon door. De arbei ders daar zijn niet van plan de stakingsoproep te volgen. De 600 havenarbeiders in Im- mingham en Grimsby (Noord- oost-Engeland), die zich eerst voor de staking hadden uitge sproken, spraken zich er giste ren tegen uit. In andere ha vens wordt pas morgen ge stemd over de staking, omdat men vandaag een vrije dag in Groot-Brittannië met overwerk aardig wat bij kan verdienen. Het toeristenver keer wordt nergens een stro breed in de weg gelegd. Pagina 6: Britse industrie verwacht weinig problemen. ZANDVOORT Een nieuw aangebrachte balu strade op de boxen-galérij van het circuit van Zand- voprt bleek gisteren niet be rekend op de grote aantal len toeschouwers bij de Grote Prijs van Nederland. De ijzeren stellage stortte in, toen de mensen niet doorliepen maar bleven staan voor het goede uit zicht en sleepte tientallen mensen mee. Vijfendertig mensen raakten bij de val van enkele meters gewond, vijftien van hen moesten in ziekenhuizen in Haarlem en Heemstede worden opgeno men. De (eerste) verwachte bot sing tussen Rinus Michels en Kees Rijvers ligt in het verschiet. Rijvers wil Bert van Lingen als assistent bij het Nederlands Elftal heb ben, Michels ziet Ger Blok liever in deze functie en wil Van Lingen de verantwoor ding laten houden over het Jeugdplan Nederland. De commissie technische zaken van de KNVB praat hier over op 4 september. PSV heeft het toernooi van de stad Madrid gewonnen na een gelijk spel van 1-1 tegen Atletico Madrid. Doelman Van Breukelen kreeg kort voor het einde een rode kaart, omdat hij een toeschouwer die Michel Valke bedreigde, met harde hand verwijderde. PSV kon de prijs niet direct in ont vangst nemen, omdat dat het publiek blikjes naar de Eindhovenaren wierp. De trofee werd aan de aanvoer der van Atletico overhan digd, die deze op zijn beurt aan aanvoerder Thoresen van PSV overdroeg. Toegesnelde helpers verlenen eerste bijstand aan de van de afgebroken stellage gevallen toeschouwers. Verder onder meer in Sporttribune: Ajax toont enig herstel Amusant foutenfestival Lammerts dwingt WK af met zege in Profronde Eerste C-titel voor Heieen van den Berg Roodenburg wint ruim van RCL Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Rundertartaar, C QQ 500 g ®0®®&25vA%/O 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Paulus I". De 28e augustus 1978 de zevenentwintigste was het zondag —bracht de Leidse Courant dit nieuws. „Met grote eenstemmigheid hebben de kardinalen kardinaal Albino Luciani gekozen tot opvolger van paus Paulus VI". Nu zes jaar later wordt er van alles gezegd en geschreven over de omstandigheden, waaronder nog maar nauwelijks een maand later de nieuwe paus is overleden. De lezer wordt overigens dagelijks door de Leidse Courant op de hoogte gehouden van alles wat er in de kerken gebeurt. Op een vaste plaats in de krant. In de veelgelezen rubriek „Kerk en Wereld"; op pagina 2. h i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. *§*£etd6e Qowuvnt

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1