lammerts dwingt WK af net zege in Profronde ircuit van fondvoort °P Boxberger Civano wint ook St. Leger Evert wint in Montreal Wijnands wint Scheldeprijs Bruinenberg leidster af Zijlstra gaat af op motorcrosstitel Spaan troeft Rimmelzwaan af Zwemrecord op slotdag Spelen van Vriendschap LEIDSE COURANT MAANDAG 27 AUGUSTUS 1984 PAGINA 11 jver voor d op de mpoline fCA Tijdens de we- itelstrijd trampoline- gen in Osaka zijn de irlandse dames Marjo Diermen en Jacqueline luiter gisteren in het roonspringen als twee- jindigd. Het duo kreeg lunten. Het goud ging Irystyan McDonald en Shotton uit Engeland, 1,6 punten kregen. Na rste ronde bezette het jrlandse duo nog de der- iaats. HOOGERHEIDE Ad Wijnands heeft gisteren de Scheldeprijs, een koers over 150 kilometer met start en finish in Hoogerheide, gewonnen. De beroepswielrenner uit Eijsden versloeg na 150 kilometer in de sprint zijn drie medevluchters eenvoudig. Tweede werd Leon Nevels, derde Emiel Kerstens en vierde Gerrit Solleveld. De Nederlandse afvaardiging in de Grote Prijs van Wilhelm Teil, een ze ven etappes tellende amateurkoers in Zwitserland, heeft een volkomen ondergeschikte rol gespeeld. De eerste Nederlander in het eindklassement was Marcel Hofstede. Hij eindigde met een achterstand van 49 minuten en 49 seconden op de Zwitserse winnaar Guido Winterberg op de 47e plaats. Jan Siemons (62), Pierre Raas (75) en Armand van Milken (76 en voorlaatste) verging het nog aanzienlijk minder. De Deen Kim Andersen bracht gisteren in Limoges de 17e ronde van de Limousin op zijn naam gebracht. Hij was drager van de leiderstrui vanaf de eerste halve etappe. De vierde en laatste halve etappe Uzerche - Limo ges werd gewonnen door de Ier Sean Kelly in 5 uur 19 minuten 28 secon den. MIJDRECHT Carla Bruinenberg, de nationale kampioene damesscha ken van 1982 en 1983 heeft in de ti telstrijd in Mijdrecht haar eerste plaats verspeeld. De 30-jarige speel ster uit Deventer verloor in een vooruitgespeelde partij uit de tiende ronde met wit van de Amsterdamse Heieen de Greef. Naaste concurrente Cathy van der Mije maakte van de gelegenheid om uit te lopen niet ten volle gebruik. Zij bleef tegen Cochita Pluymert op remise steken. De partij Belle - Harmsen werd afgebroken in een minder goede stelling voor eerst genoemde. DELFZIJL Met nog eén wedstrijd in de reeks van acht op het programma kan Dinand Zijlstra de Nederlandse motorcros stitel in de klasse tot 125cc nauwelijks ontgaan. De crosser uit Daarlerveen heeft een voorsprong van dertien punten (338 om 325) op zijn voornaamste tegenstrever John van der Berk. Het klassement is enigszins vertekend, omdat de rijders het resultaat van twee verreden omlopen mogen laten vallen. In Delfzijl wonnen voor 650 toeschouwers John Hensen en John van der Berk ieder een manche. Op de laatste wedstrijddag van het kampioenschap in de 250 cc motorcross, heeft Theo Eggens gis teren in Volkel zijn tweede plaats in het eindklassement bij de strijd om het nationale titel verder verstevigd. De rijder uit Wes- terbork won de eerste manche en werd ook winnaar van het dagklassement. Titelhouder Gert Jan van Doorn behaalde in Volkel alleen een derde plaats in de tweede manche. TWELLO Tijdens internationale motorwe graces in Twello heeft Hans Spaan uit Castri- eum de 80cc-klasse gewonnen. Hij had na de zeven ronden van 5100 meter een voorsprong van zestien sconden op Paul Rimmelzwaan uitp Leidschendam. In de 250cc klasse werden voor het eerste twee manches verreden. Beide ma len was Kees Doorakkers uit Gilze het snelst In deze klasse kwam bij de trainingen op za terdag Johan Holtrigter uit Bussum ten val. Hij liep daarbij een schouderfractuur en een her senschudding op. In de halve literklasse ging de zege naar Henk van de Mark, die de snelste ronde echter moest overlaten aan de Hagenaar Mile Pajic, die wegens ontstekingsproblemen moest afhaken. HEN De meest suc- Colle Profronde van (erland van de laatste jaar heeft Johan tmerts niet alleen de izege opgeleverd, r tevens de strijd om plek in de WK-ploeg jn voordeel beslist. Of laatste echter bevor- ijk is voor de goede r, die nodig is om ons I een nieuwe wereld- ipioen te bezorgen, t toch worden betwij- en de etappes door. die er uitzondering bijzonder toeschouwers trokken, het gerommel tussen 'leiders, renners en niet van de lucht. En ^Halles om de plaats van JWfriie Kuiper, die hem was jlflezegd door een bondsbe- ^^vslid. Coach Piet Liebregts ^^^van niets en draaide die irijving terug. Ad Wij- "Js en Johan Lammerts ;en de voorkeur en Kuiper 2"3" het hele gebeuren vanaf 4-27; televisiescherm bekijken. 13 .r er was ook de vermeen- combine tegen de ploeg- die desondanks heerste de Profronde en vrijwel alle beschikbare prijzen in de wacht sleepte. De ploeg van Gerrie Knetemann zou met zijn oude makker Jan Raas hebben samengespannen tegen de blauw-witte trein, omdat Raas wilde verhinderen dat de oranje trui naar één van de Post-mannen zou gaan, terwijl zijn formatie geen prijs stelde op het leiderstricot, omdat een concurrerend bedrijf de spon sor daarvan was. Er vielen over en weer harde woorden over „oneerlijke concurren tie", „in de hekken rijden" en de „echte Nederlandse menta liteit". Aan de tijdens de Olympische Spelen al veelge plaagde Piet Liebregts is nu de taak het hele spul binnen een week weer in het gareel te krijgen, te neinde nog een kansje op succes in Barcelona te maken. Op de hoogte Aan het succes van de Pro fronde van Nederland deed het gerommel niets af, omdat het publiek slechts op de hoog te was van wat zich werkelijk afspeelde op de wegen. Dat was een etappekoers, die wel iswaar kort was, maar ook bol stond van profwielrenners die wilden laten zien dat hun op treden in de Tour de France tenminste gerangschikt moet worden onder de noemer ÏDVOORT Oorlog op het circuit. In die sfeer rekt zich dit jaar de merkencompetitie om de Euro- beker in de Renault 5-turbo klasse. De laatste Islag vond zaterdag plaats in Zand voort. De Italiaan simo Sigala dacht als winnaar het erepodium te nen bestijgen, hij was tenslotte als eerste over de Istreep gegaan. pi |a had echter net als de Westduitser Schlitz één strafminuut egen wegens een te vroege start. De onwetende Fransman Ie huldiging vergezeld door de Nederlander Bleekemolen, ot zijn verbazing zijn vierde positie zag omgezet in de twee- hier en Bleekemolen streefden in de top van de Europese irstrijd titelverdediger Lammers voorbij. De Zandvoortse lijstaanvoerder werd in de eerste ronde al kansloos door Vallende turbo-druk. Na een spoed-reparatie kon Lammere 3n drie ronden achterstand weer de baan in om via de snelste e van de wedstrijd een bonuspunt aan zijn totaal toe te voe- ,a^ech van Lammere ging na afloop totaal verloren in het ru- j vrjf, dat vooral Sigala en, in mindere mate, Schtltz teweeg vJiten na het aanhoren van hun straf. De Italiaan stapte par- and tig het ereschavot op. regelde gesteund door Schtltz en Gou- id v«ziJn e'8en huldiging en sprak van de Hollandse maffia. De ^aangelopen coureur was ervan overtuigd dat zijn straf een n 'r(jïldingsactie was voor de protesten, die hij in Imola tegen £ak mere en Bleekemolen indiende. Lammere verdween toen een illegaal verenellingstandwiel voor twee races uit de Jetitie. Bleekemolen ging na een zes uur durende controle uit. letitii zoncPemolen kende dan ook wel leedvermaak over het terugzet- ichafan Sigala. „Maar ik moet erbij zeggen, dat het een te zware it té is. Het voordeel van die te vroege start van Sigala en n b^tz op de eerste rij was te verwaarlozen. Ik heb het niet eens d00erkt. Ik kon in de eerste bocht al naar de tweede plaats in cjiven. Als ze echt gepikt hadden, dan was me dat nooit ge- ndee'» was het oordeel van Bleekemolen. die al vol wantrouwen je Efuit zag naar de race over twee weken, in de Milanese voor oen. Monza. Het Italiaanse kamp onder leiding van Sigala zal ;ric in de optiek van Bleekemolen, alles proberen om de Neder- ielptse concurrenten de „streek van Zandvoort" betaald te zet- C^eL- ofiholma beste dammer op Dam aa STERDAM Na over- selijhingen in de voorgaande iomjjaar, is Rob Clerc zaterdag ïpoide zesde editie van het eltialuchttoernooi bp de Dam r ilmsterdam verslagen door ;e Schol ma. De 27-jarige ninger behaalde tien pun- een meer dan de groot- meestere Clerc en Jannes van der Wal, die de tweede plaats deelden, bij de opening van het nationale damseizoen. Vierde werd Johan Bastiaan- net met acht punten, terwijl Jos Stokkel vijfde werd met „eenmalige missers". Was het in de Franse ronde beter dat beide vaderlandse formaties met elkaar naar successen streefden, waar het aan elke vorm van samenwerking ont brak, de afgelopen week zet ten de twee ploegen tegen el kaar onverminderd de strijd voort en juist dat bezorgde de Ronde van Nederland de com petitie die nodig is. Dat Post op alle fronten overheerste, te kent de kracht van een team dat als het nodig is de kop mannen wil opofferen voor de knechten. Want Johan Lam merts mag dan winnaar zijn geworden en zijn ploegmaten Jos Lammertink en Gert-Jan Theunisse respectievelijk tweede en derde, eigenlijk was het voor de proftour beter ge weest als coryfeeën als Phil Anderson, Jan Raas, Greg Le- mond en Sean Kelly op het erepodium hadden gestaan. Peter Post koos echter voor mindere goden, al moeten aan Johan Lammerts zeker kwali teiten toegedicht worden. De man, die eerder dit jaar de Ronde van Vlaanderen op zijn naam schreef, maar deson danks door zijn ploegleider een tekort aan ervaring werd aangewreven om een goede Tour de France te rijden, fiet ste de hele week mee vooraan en op het moment dat Bert De volledige Nederlandse ploeg voor het WK voor profs op de weg in Barcelo na is: Van der Velde, Zoete melk, Raas, Wijnands, Ha- negraaf, Van der Poel, Lub- berding, De Rooy, Rooks, Veldscholten, Winnen en Lammerts. Oosterbosch de wens te ken nen gaf, zijn leideretrui te wil len afstaan, stond Lammerts als eerste op om die taak over te nemen. Moeen rijden ,.Ik neb voor de eerste keer als een kopman mogen rijden", al dus Lammerts, „en die kans heb ik gepakt. Jos Lammer tink had me er ook uit kunnen rijden, omdat zijn sprint veel beter is en hij daardoor veel bonificatieseconden had kun nen pakken. Maar deze keer was ik de eerste man. Jos heeft dat goed begrepen en dat tekent ook dat het met ons als ploeg nog prima gaat. Ooster bosch wilde uit die trui, omdat men een combine tegen hem reed en echt alles geprobeerd heeft hem uit de wedstrijd te halen. Peter Post heeft daarna de taktiek gewijzigd en drama tisch hard toegeslagen voor de ploegen van Raas en Knete mann. Dat blijkt ook wel uit de ploegentijdrit". Dat Post zijn ploeg opdracht gaf juist in de afsluitende rit tegen het uurwerk alles uit de kast te halen is niet verwon derlijk. Ook hij ergerde zich mateloos aan de (vermeende) laakbare strijdwijze van Kne temann en Raas. „Ik accepteer dat er combines zijn in de wie lersport, maar dat er dan laak bare praktijken aan te pas ko men, is niet goed te praten", zei de Amstelveense ploeglei der. die tijdens het WK in Bar celona de coach is van de Au stralische ploeg. „Om Phil An derson een plezier te doen", verklaarde Post zijn uitstapje met „Aussies". Lakoniek Jan Gisbere, de ploegleider van de formatie-Raas, reageer de lakoniek op de verwijter*. „Ze moeten goed begrijpen dat we die oranje trui helemaal niet wilden hebben. Dan zou den we met de naam van onze concurrent op de foto moeten. Dan is het dus logisch dat je liever hebt dat een buiten staander wint en is de samen Johan Lammerts laat zich de huldeblijken met genodgen welgevallen na zijn eindzege in de Pro fronde van Nederland. werking met Knetemann niet vreemd. Post mag van ons toch niet verwachten dat we hem aan de zege helpen? Dan zouden we wel gek zijn", ver klaarde Gisbers de opstelling van zijn equipe, maar hij haastte zich eraan toe-te voe gen, dat er van onoirbare praktijken geen sprake was geweest. De enige manier, waarop Post zijn gram kon ha len was de ploegentijdrit in Assen. Geen enkele andere renner kon hem daarbij een strobreed in de weg leggen. De blauw-witte trein beëindigde dus als enige de tijdrit met een volledige ploeg, maar wat be langrijker was. ook nog met ruim een minuut voorsprong op de ploeg van Raas. De wraak kon niet duidelijker zijn. Met de eerste drie plaatsen in het eindklassement en daar naast de witte, groene en blau we trui in bezit deklasseerde de Post-ploeg het hele veld, waarin vooral Hennie Kuiper met een geweldige kater ron dreed. Hij had er op gerekend nog één keer eeri wereldkam pioenschap te mogen rijden. Het was hem beloofd, maar Kuiper had de pech dat er in de KNWU nog steeds commu nicatiestoornissen zijn. De als zachtaardig bekend staande Liebregts kende echter geen pardon en koos voor Wijnands en Lammerts. Iets wat hem niet in dank afgenomen is door de ploeg van Raas, die daardoor een man minder in de strijd heeft dan Post. Nu heeft Liebregts nog maar één week om een sportief gezien goede Profronde weg te praten en de heren weer aan het landsbelang te laten denken. Met elkaar dus... GERHARD NIJBOER WASSENAAR Slechts zes paarden kwamen er gistermiddag op Duindigt aan de start in de langste klassieke ren voor drieja rige hengsten en merries, de St. Leger. Door de komst van de eerste twee aankomende uit de Der by, Boxberger Civano en Boxberger Romeo, had den andere eigenaren niet veel interesse om met hun paarden in deze belangrij ke ren aan de start te ver schijnen. Het was Boxberger Romeo, die gelijk na de start de kop nam met daarachter Boxberger Ci vano. In de laatste rechte lijn nam Boxberger Civano de kop ovCr en won zoals hij zelf wil de in handen van jockey Ke vin Davies. Daarmee won de hengst alle grote klassiekere uit zijn jaargang inclusief de derby. Boxberger Romeo werd twee de. Op de derde plaats finishte Fangaran. De eerste en tweede plaats leverde eigenaar Nuy bijna 28.000 gulden op. Win nend bracht Boxberger Civano bij de totalisatorkassa voor elke gulden 1,10. Dat is de minimumuitkering die de tota- lisator verplicht is uit te beta len. Hiervoor was toch wel animo. Immers, in enkele mi nuten zoveel rente te verdie nen, is bij geen enkele bank mogelijk. En de zege van Box berger Civano was vooraf zo safe als de Nederlandse Bank. De strijd om de Wassenaarse Pauw, een ren voor oudere paarden, werd gewonnen door Double Payment. Het paard van de Europees kampioene hondentrimmen Jetty van der Hulst versloeg in handen van jockey John Smith in de eind strijd de The Chief (Terry Cain) en Life Line (Eric Bloem"). Bij de amatrices en amateurs ontstond er een Van der Kraats-festival. Renate, met haar 17 jaar de jongste telg uit het gezin Van der Kraats, won met Chantes voor Expressivio, die tweede werd, en daarach ter nam Ronald van der Kraats de derde plaats voor zijn rekening met Capital City. Zowel Chantes als Capital City zijn in training bij hun vader, de ex-kampioen Henk van der Kraats. De appel viel op Duin digt gisteren duidelijk niet ver van de boom. ARTHUR VAN RIJSWIJK MONTREAL Chris Lloyd-Evert heeft gisteren voor de derde achtereenvolgende maal het toernooi van Montreal op haar naam gebracht. Zij zegevierde in de finale van het met 200.000 dollar gedoteerde Canadese kampioenschap met 6-2, 7-7 over Alycia Moulton (VSt). Mats Wilander heeft zich zaterdag ten koste van de Amerikaan Jimmy Connors geplaatst voor de finale enkelspel van het inter nationale tennistoernooi in Kings Island. De Zweed zegevierde met 7-6 1-6 7-6. Het was een grillige partij. In de eerste set ver speelde Wilander een voorsprong van 4-0 om de set toch nog te pakken in de tiebreak (7-5). In de tweede set was Connors op permachtig en ook in het begin van de derde set kwam Wilan der er niet aan te pas. Bij 0-4 had de Zweed zich eigenlijk al met de nederlaag verzoend. Wilander besloot toch maar zijn taktiek te wijzigen, de baseline te laten voor wat die was en het meer op volleren aan te laten komen. Dat werkte wonderwel. Wilander kwam 6-5 voor te staan, onder meer dank zij een dubieuze be slissing van de scheidsrechter, waarbij de als tweede geplaatste Connors het niet kon laten een obsceen gebaar te maken. Dat kwam de Amerikaan op een boete van 1250 dollar te staan. Con nors forceerde nog een tiebreak, waarin hij echter opnieuw aan het kortste eind trok (4-7). MOSKOU Op de slotdag van de „wedstrijden van de vriendschap" vestigde de Sov- jetrussische herenzwemploeg op de 4 x 100 meter wisselslag een Europees record. Met 3.42.15 bleven de Russen 0.71 seconden binnen het in eigen handen zijnde record, dat da teerde van de wereldkampi oenschappen 1982 in Guaya quil. Vladimir Sjemetov, Dimi- tri Volkov, Alexei Markovski en Serge Smiriagin bleven echter tamelijk ver verwijderd van het wereldrecord, dat de Amerikaanse ploeg bij de spe len van los Angeles op 3.39.30 brachten. De Sovjet-Unie ze gevierde met ruim verschil over Oost-Duitsland: 3.42.15 tegen 3.45.30. In totaal werden bij het zwemmen in Moskou vijf wereldrecords verbeterd. Vier door de sterke Oostduitse zwemsters en één door Serge Zabolotnov. Sommige onderdelen van de vriendsschapsspelen hadden een nogal monotoon verloop. Zo wonnen de Russen bij het herenroeien zeven van de acht onderdelen. Alleen in de dub- belvier ging de overwinning naar Oost-Duitsland. De totale oogst van de Sovjet-Unie bij het roeien waren twaalf eerste plaatsen op een totaal van veertien. Hoewel bij roeien door de uiteenlopende weers omstandigheden vergelijkin gen vrijwel onmogelijk zijn, meldde het Sovjetrussische perebureau Tass, dat de ge broeders Kinjakin, winnaars van de achtste zomerepartaki- ade, speciale waardering ver dienden, omdat zij in de dub- beltwee 0.89 seconden sneller waren geweest dan de Ameri kaanse winnaars bij de Olym pische Spelen. Cuba heeft in de finales van het bokstoernooi van de Spe len van de Vriendschap in Cuba elf van de twaalf gouden medailles veroverd. De drie voudige olympische kampioen Teofilo Stevenson nam voor 17.000 toeschouwers, onder wie president Fidel Castro, af scheid van de wedstrijdsport Chris Evert met een verbeten blik op het gezicht in actie tijdens het toernooi In Montreal. De 32-jarige Cubaan leek te gen super-zwaargewicht Vale- ri Abadjan (Sov) aanvankelijk op een roemloze nederlaag af te gaan, maar herstelde zich en zegevierde.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11