-Heidemann gelooft fjniet in eerlijk proces i, t Likoedpartij valt mogelijk buiten nieuwe regering PBISCH SCHIP IN BESLAG GENOMEN Republikeinen willen in 1988met vrouw naar het Witte Huis Gevechten in Tripoli eisen dertig doden UITENLAND SaidoaQowicmt WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1984 PAGINA 9 Ei Vermoorde Libische akenman wilde nformatie oorgeven aan Londen" ,ONDEN De Libische zakenman, Ali 1 Giahoer, wiens stoffelijk overschot jriaandag in Londen werd gevonden, wil de de namen doorgeven van de personen die verantwoordelijk waren voor bomaan slagen afgelopen maart in Londen. De bomaanslagen waren gericht tegen kritici ban het bewind-Khadaffi. Dit hebben pnonieme Libische informanten gister avond verklaard. De Britse politie heeft pommentaar geweigerd op geruchten in Libische oppositiekringen, dat de Libische pakenman is vermoord op last van het be wind in Tripoli. Doorgeschoten Aanzienlijke schade in het Parijse Gard du Nord, waar een forensentrein gistermorgen door zijn remmen schoot. In plaats van tegen het stootblok, kwam de trein enkele meters in de stationshal tot stilstand. Vier passagiers liepen daarbij lichte verwondingen op. Voorstel Zweedse strijdkrachten te halveren STOCKHOLM Zweden moet zijn strijd krachten halveren, een belasting van vijf pro cent heffen op de wapenexport en vanaf 1990 beginnen met de overschakeling van militai re- naar civiele produktie. Dat adviseert een door de Zweedse regering ingestelde advies- commisie. De commissie zegt echter dat het neutrale Zweden zijn militaire uitgaven alleen moet verminderen, op voorwaarde dat de NAVO en de landen van het Warschau Pact hun troepensterkte in Europa met de helft te rugbrengen. Eerder deze week heeft premier Palme verklaard, dat „een sterke defensie macht nodig is om de neutraliteit te verzeke- Amnestie Poolse priesters WARSCHAU De Poolse autoriteiten hebben gisteren amnestie verleend aan de biechtvader van Lech Walesa, pastoor Hen- ryk Jankowski. Deze werd beschouwd als een der 69 extremistische priesters en be schuldigd van het misbruik van het pries terschap voor politieke doeleinden. Jan kowski had vijf jaar gevangenstraf kunnen krijgen. Een andere priester, Jerzy Popie- luszko, aalmoezenier van de staalindustrie in Warschau, zal waarschijnlijk eveneens gratie krijgen. De krachtens de amnestie vrijgelaten Solidariteitsleiders zijn door duizenden opgetogen medestanders toege juicht in de Sint Stanislaskerk tijdens een speciale mis. Jacek Kuron en Adam Mich- nik, oprichters van het KOR, het comité van steun aan dissidenten, legden bloemen bij het altaar. Directeur ziekenhuis verkocht baby's PALERMO Op Sicilië is een netwerk van babyhan delaren opgerold, waarbij een ziekenhuisdirecteur en verscheidene artsen betrok ken zijn. Baby's van jonge ongehuwde vrouwen, die in het ziekenhuis waren beval len, werden verkocht aan bewoners in de omgeving. Twee van de verhandelde kinderen zouden zijn „geëx porteerd" naar de Verenigde Staten. In totaal zouden veertig pasgeborenen zijn i HAMBURG Voor Gerd Heidemann is er geen eer- i ijkheid meer op de we- feld. De man, die zijn ba aien bij het Westduitse - iveekblad Stern ruim 9 3 Iniljoen mark liet betalen /oor vervalste Hitlerdag- 3 Doeken, voelt zich door j lijn vroegere collega's /erscheurd. Hij is zo aan j 3e schandpaal genageld, 3 jat hij geen vertrouwen neer heeft in een eerlijk J proces. „Heidemann is af- Eeschilderd als een nazi, en fantast, een gek en en leugenaar", zei zijn o advocaat Daum in Ham- burg. o In deze Hanze-stad begon gis teren het proces rond de ver valste dagboeken van Adolf Hitler. De rechtbank kwam echter nog niet toe aan een eerste reconstructie van de ge beurtenissen, die er vorig jaar toe leidden dat de grootste pri meur uit de journalistiek uit mondde in het persschandaal van de eeuw. Heidemanns ad vocaat wraakte de rechters. Volgens hem was de recht bank onder voorzitterschap van dr. Schöder bevooroor deeld. Of dat verwijt juist is, zal een andere strafkamer van de Hamburger rechtbank be kijken. Volgende week dins dag gaat het dan verder onder leiding van dr. Schröder, of, als de advocaten in het gelijk worden gesteld, van iemand anders. De hoofdrollen in het proces zijn weggelegd voor Heidemann en de handelaar Konrad Kujau uit Stuttgart, die in nijvere huisvlijt het ene Hitler-dagboek na het andere fabriceerde. Beiden werden voor het begin van de zitting door tientallen fotografen en camera-teams onder vuur ge nomen. „Lachen Conny", zo klonk het vanaf de stoelen en banken. Kujau bediende ieder een op zijn wensen. Even later deelde hij handtekeningen uit. De besnorde Kujau schreef ui teraard niet zijn eigen naam, maar die van de man die hem beroemd heeft gemaakt: Adolf Hitler. Kujau, dat is op deze eerste dag al duidelijk, wordt de man die in" dit proces de show gaat stelen. Perscampagne De verdachten kwamen nog niet aan het woord. Heide mann en Kujau mochten al leen even „ja" zeggen toen president Schröder de micro foons wilde testen. Maar ver der was het woord aan de ad vocaten. „Er is een gigantische perscampagne gevoerd tegen Heidemann. De uitgever van Stern heeft hem alle schuld in de schoenen geschoven. In fei te is Heidemann al veroor deeld", zei advocaat Daum. Hij wilde precies weten of de rechters en leken-rechters een aantal publikaties over de Hit- Ier-dagboeken hadden gelezen. Toen de rechters, na een schorsing, weigerden daar een verklaring over af te leggen, was dat voor Daum de druppel die de emmer deed overlopen. Hij kondigde aan de rechtbank te wraken, nadat hij ook al in de maanden voor het proces had menen te bespeuren dat de rechters bevooroordeeld Vanaf dinsdag zal de officier van justitie proberen aan te to nen, dat Heidemann ruim 1,7 miljoen in eigen zak heeft ge- Met een verbeten gezicht loopt Heidemann, de voormalige ver slaggever van het Westduitse weekblad Stern, naar de rechtzaal in Hamburg waar gisteren het proces rond de vervalste Hitier- dagboeken is begonnen. De eerste zittingsdag leverde al meteen een grote verrassing op, omdat het proces met een week werd verdaagd. stoken en Kujau bijna 1,6 mil joen. Waar het restant van de Stern-miljoenen, de grote mep in feite, is gebleven, weet nie mand. Heidemann en Kujau beschuldigen elkaar ervan het geld in eigen zak te hebben gestoken. De advocaten zullen trachten duidelijk te maken, dat de Stern-directie ongelofelijk lichtvaardig is opgetreden. Heidemann vertrok met het ene koffertje vol contanten na het andere, maar niemand kwam op het idee de dagboe ken waar hij mee terugkwam op hun echtheid te laten on derzoeken. TEL AVIV De Israëlische Arbeiderspartij heeft bij haar pogingen een regering te vormen de steun ver kregen van twee kleine partijen voor een coalitie, waarvan de regerende Likoed geen partij zal uitmaken. Dit is gisteren door woorvoerders van de Arbeiders partij in Tel Aviv meegedeeld. Ezer Weizman, leider van de kleine Jahad-partij, heeft ge zegd te zullen deelnemen aan een coalitie op smalle basis van de Arbeiderspartij als de besprekingen voor een regering van nationale eenheid met het Likoed-blok mislukken. De voor malige Likoed-minister van financiën Jigal Hurwitz zei een zelfde standpunt in te nemen als Weizmann, die in de rege ring-Begin minister van defensie is geweest. Weizman is sinds de verkieizngen in juli altijd voorstander geweest van een regering van nationale eenheid. Maar giste ren beschuldigde hij het Likoed-blok van het gebrek aan vooruitgang bij het overleg over een grote coalitie. De Arbei derspartij staat nu voor de moeilijke keuze de coalitie-onder handelingen met Shamirs Likoed-blok voort te zetten of een coAtie met een aantal kleine partijen te gaan vormen. Een medewerker van de Arbeiderspartij zei dat Weizman minis ter van buitenlandse zaken wil worden in een coalitiekabinet onder de Arbeiderspartij. Voorts wil hij de functie van vice- -premier en andere concessies voor zijn jonge partij. Deze foto van een zwemmende Deng verscheen in een Chi nees blad om naar het voorbeeld van Mao aan te tonen dat hij nog steeds kerngezond is. Deng Xiaoping houdt touwtjes stevig in handen PEKING Het lijdt geen twijfel dat Deng Xiao ping, die vandaag 80 wordt, nog steeds de sterke man in China is. Hij drukt al ruim zes jaar zijn stempel op de Chinese politiek. „Ik voel me zo ge zond als een vis", zei hij onlangs toen hij een duik in de zee nam in de buurt van Beidaiho aan de Gele Zee. De Chinese tv liet een gebruinde Deng zien, die met een onafscheidelijke sigaret van het merk Panda in de mond een praatje maakte met enkele buitenlandse bezoekers. Dengs dagelijkse zwemtocht, soms een uur lang, moet zijn één miljard landgenoten en het buitenland tonen dat hij nog kerngezond is, op een lichte doofheid na, en het poli tiek nog allemaal aankan. Hoe langer Deng de touwtjes in handen heeft, hoe groter het vertrouwen bij de Chinezen dat het welvaartspeil lang zaam maar zeker verder stijgt en de toekomst ook politiek gezien perspectieven biedt. Peking hangt het communisme aan maar stelt zich vooral op economisch terrein minder star op dan Moskou. Dengs pragmatische koers, waarbij onder meer de boeren meer verantwoordelijkheid krijgen, is daar niet vreemd aan. Deng ziet-niets in persoonsverheerlijking, in tegenstelling tot zijn voorganger Mao. Maar hij heeft er iets anders op gevonden om niet in de vergetelheid te raken. Vorig jaar werden de Geselecteerde Werken van Deng in een oplage van veertig miljoen verspreid. Ze zijn verplichte lectuur voor ieder partijlid. Ze beschrijven als „wegwijzer naar een modern China" de koers van het huidige bewind. Deng „corrigeert" in zijn opstellen veelvuldig de dogma's van Mao en zorgt voor een „herwaardering" van de vroegere „Grote Roerganger" naar zijn eigen opzet. „Deng zegt wat Mao dacht", zo stelde iemand het knipogend. Deng heeft de afgelopen jaren geprobeerd Mao van het image van halfgod te ontdoen zonder hem van zijn voetstuk te halen. De Chinese communisten kunnen op hun manier Mao nog gebruiken. TRIPOLI Bij gevechten tussen rivaliserende islamiti sche milities in de Noordliba- nese havenstad Tripoli zijn gisteren onder de burgers ze ker 30 mensen omgekomen en werden 125 mensen, on der wie veel kinderen, ge wond. Dit blijkt uit meldin gen van verslaggevers en van ziekenhuizen in Tripoli. De strijd tussen de anti-Syri- sche Beweging voor Islamiti sche Eenwording, een groep van fundamentalistische sun- nitische moslims, en de pro- -Syrische Arabische Demo cratische Partij begon gister ochtend toen militieleden met automatische wapens op straat in gevecht raakten. De botsingen escaleerden snel toen artilleristen begonnen woonwijken te beschieten met granaten en raketten. CDIU-afgevaardigde: Plaatsing SS-20-raketten versneld BONN De Sovjet-Unie be reidt de plaatsing voor van een nieuwe generatie, op West-Europa gerichte raketten voor de middellange afstand. De eerste raketten van deze nieuwe generatie zullen in 1985 gevechtsklaar zijn. Dat zei gisteren Jürgen Todenhö- fer, lid van de Westduitse Bondsdag en militair deskun dige van de regerende CDU. Hij verklaarde ook dat Moskou de plaatsing van SS-20-raket- ten heeft versneld. Het aantal SS-20's komt eind 1985 vol gens de wapendeskundige van de CDU op 500 tegen 378 nu. Egypte verdenkt Libië van leggen mijnen MARSEILLE/KAIRO- DEN HAAG De recht- bank voor economische delicten in Marseille heeft gisteren bevel gegeven tot J inbeslagneming van het Libische vrachtschip „Ghat", dat in de haven ligt voor reparatiewerk- :aamheden. De Egypti sche regering vermoedt dat vanaf dit schip mijnen zijn gelegd in de Rode Zee. De Franse douane heeft het schip grondig geïnspecteerd, maar heeft niets aangetroffen dat het Egyptische vermoeden bevestigt. Egypte verscherpte gisteren zijn" beschuldigingen aan het adres van Libië over het leggen van de mijnen in de Rode Zee. Een militaire woordvoerder in Kairo ver klaarde, dat het „bijna zeker" is dat het Libische vrachtschip „Ghat" tussen 6 en 21 juli de mijnen heeft gelegd in de Nederland heeft Ook met Soe dan en Saoedi-Arabië infor meel contact gehad over het inschakelen van de Neder landse marine bij het vegen van mijnen. Maar deze contac ten hebben tot nu toe niet ge leid tot verzoeken om mijnen vegers beschikbaar te stellen, zo heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken laten weten. EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM Vermiste veteraan met familie herenigd Deze 74-jarige veteraan uit de Spaanse burgeroorlog, Jose Navarro Ruis, is gisteren na 45 jaar ballingschap in Algerije met zijn vrouw en dochter herenigd. Zij dachten dat hij ais kapitein in het Republikeinse leger in de burgeroorlog was omgekomen, maar hij vluchtte voor Franco uit Spanje. Hij werd in een huis voor ouden van dagen aangetroffen In Algiers door een Spaanse arts. Hij lijdt aan geheugenverlies en meende dat hij nog in 1953 leefde. Bij zijn terugkeer In Madrid zei hij: „Het enige wat ik hoop is een beter Spanje aan te treffen dan het Spanje dat ik verliet", zei Navarro. EJff noco DER URHHOOP HLRUTERT WIM LRH65 RRNEEHGEHH00PTE LRHE115 (Van onze correspondent Mare de Koninck) DALLAS Nu Democra tisch kandidaat voor het Amerikaanse vice-presi- dentschap, Geraldine Fer- raro, de storm rond haar belastingbetalingen lijkt te hebben doorstaan, con centreert de verkiezings strijd in de Verenigde Sta ten zich weer helemaal op de ideologische verschil len tussen de beide grote partijen. Op de Republi keinse conventie in Dallas in de deelstaat Texas bleek gisteren hoezeer vrouwen plotseling in de Amerikaanse politiek de toon zijn gaan aangeven. Het was Elizabeth (Liz) Dole, presidents Reagans minister van Verkeer, die in Dallas de show stal door haar harde aan val op Ferraro's „linkse" poli tieke doelstellingen. Dole noemde het een grote vergis sing van de Democratische Partij, te denken dat met Fer- raro als Mondale's „running mate" de Amerikaanse vrou wen kunnen worden inge palmd. „Vrouwen zijn indivi duen, met uiteenlopende poli tieke opvattingen. Zij laten zich niet samen drijven in één partij. De Democraten beledi gen en onderschatten de intel ligentie van de Amerikaanse vrouwen", aldus Elizabeth Dole. De Republikeinen roepen de laatste tijd steeds luider dat Amerika spoedig een vrouwe lijke president zal hebben, maar dat zij een Republikein zal zijn. Elizabeth Dole zal zich in 1988 mogelijk kandidaat voor het Witte Huis stellen. Het toeval wil dat haar echtge noot, Robert Dole, soortgelijke ambities heeft. Republikeinse leiders is Dallas erkenden gisteren, dat Geral dine Ferraro zich op indruk wekkende wijze door een rechtstreeks over het hele Amerikaanse continent per te levisie uitgezonden ondervra ging door journalisten heeft geslagen. Na het „kruisver hoor" van bijna twee uur over haar en haar echtgenote's fi nanciën gaven de persverte genwoordigers Ferraro zelfs een hoogst ongebruikelijk spontaan applaus. Kalm de si tuatie beheersend had ze toe gelicht, hoe een belastingads- viseur een fout had gemaakt waardoor ze nu nog een grote schuld aan de fiscus had en dat ze alleen mede-eigenaar is geworden van de zaak van haar man „voor het geval er iets met hem zou gebeuren". De indruk die over bleef was dat het echtpaar Ferraro-Zac- caro al jaren lang 40 procent inkomstenbelasting betaalt, veel meer dan de Republikein se Partij zou willen, dat zulke succesvolle mensen zouden moeten betalen. De meeste Re publikeinse congresgangers in Dallas reageerden gisteren daarom maar gauw: „We ho pen dat de kwestie hiermee in derdaad achter de rug is en dat we het over de echte be langrijke politieke punten kunnen gaan hebben". En een opgetogen Walter Mondale verklaarde elders in het land: „Geraldine Ferraro verdient nu meer steun dan voorheen. Ze heeft bewezen dat ze onder druk kan staan en dat ze dus (vice-)president van de VS kan zijn". Op de Republikeinse conven tie waren gisteren overigens lang niet alle 2.200 gedelegeer den aanwezig. Honderden ga ven de voorkeur aan het reus achtige feest, dat multimiljo nair Bunker Hunt zijn politie ke vrienden op zijn ranch aan bood. Hunt is een populair man. „De mensen hier in Texas zijn vrolijk en vooral optimistisch en daarom hóu den ze van miljonairs. Want morgen kan je het zelf ook zijn", zei een met Reagan-but- tons omhangen feestganger. Toch heeft Bunker Hunt zelf nog zorgen. Zijn (olie)vermo- gen wordt op twee miljard dol lar geschat. .Maar", zegt hij van onder zijn cowboyhoed, ,,'n miljard is niet meer wat het geweest is". Geraldine Ferraro tijdens haar persconferentie: Als er nu nog iets onduidelijk is gebleven, dan weet ik het niet meer.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9