„„Teleplus nieuwe „lijnhulp" van PTT Universiteit gebruikt illegale proefdieren rouw sneller past van sterke rank dan man Van Mierlo mogelijk lijsttrekker D'66 Oprichter Centrumpartij weg bij universiteit gehuwde man >p helling door wet gelijke behandeling Ontvoerder Limburgs echtpaar in arrest INSPECTIE OPENT JACHT OP MISBRUK Rechtbank toont afkeer en begrip voor schietende vrouw I l Alle goede dingen bestaan in drieën. INNENLAND fietdae Sou/unit WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1984 PAGINA 7 DEN HAAG Hans van Mierlo, oud- •minister van Defensie en thans voor D'66 lid van de Eerste Kamer, sluit niet uit dat hij voor D'66 lijsttrekker wordt bij de in 1986 te houden Kamer verkiezingen. Dit is door kringen rond om het partijbestuur van D'66 meege deeld. De aanwijzing van een nieuwe lijst trekker komt mogelijk al op het na jaarscongres van 1985 aan de orde, aan gezien de afdelingsbesturen van de vier grote steden daar om hadden gevraagd. De besturen achten een snelle besluit vorming over het lijsttrekkerschap wenselijk, „omdat het lijsttrekker schap op zijn minst omstreden is". doemdenken en vrouwencafé de nieuwe „Dikke" TRECHT Tweeverdieners, aftoppen, |beiderisme, de echte minima, tweedelijns- fczondheidszorg, doemdenken en vrouwen- Ifé. Dit is een greep uit de duizenden nieu- i woorden die zijn opgenomen in de nieu- i druk van de Van Dale, grootwoorden- iek der Nederlandse taal. leze elfde herziene en bijgewerkte uitgave In de grote of dikke Van Dale ligt in de l/ecde week van september bij de boekhan- V Het eerste exemplaar wordt op 7 sep- jmber op het Delftse stadhuis aangeboden kn minister Deetman van onderwijs en we mschappen. fde thans in drie delen uitgevoerde Van "(ale (3.600 bladzijden) telt ongeveer 230.000 ■lefwoorden, tienduizend meer dan de in )76 verschenen tiende druk (twee delen). Blub, btub.... Je moet er maar zin In hebben. In een poging het wereld record „onderwa terverblijven" te verbeteren zijn gis terochtend zeven duikers in het Flevo- park-bad te Am sterdam onder wa ter gegaan. De ze ven verblijven nog steeds onder de waterlijn, want het record staat op 78 uur en 4 minuten. De duikers krijgen vloeibaar voedsel. Links op de foto: een verzorgster. GEEN HERVATTING ONTWIKKELINGSHULP VOOR SURINAME DEN HAAG Het gesprek dat de Suri naamse vakbondsleiders gistermiddag op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag hebben gevoerd, is voor de rege ring geen aanleiding om hervatting van de ontwikkelingshulp te overwegen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie gister avond meegedeeld. De vakbondsleiders, die werden ontvangen door de chef van de directie westelijk half rond, mr P.A. van Walsum, spraken niet over hervatting van de ontwikkelingssa menwerking. Zij gaven een uiteenzetting over „het tot stand komen van democrati sche structuren van duurzame aard", zoals de opdracht van de regering-Udenhout luidt Inbrekers stelen ruim 120 kachels BOTTERDAM Drie inbrekers die er de ko mende winter kenne lijk warmpjes bij wil den zitten, hebben deze maand voor totaal 125.000 geilden aan olie- en kolenkachels gesto len. Dit heeft de politie van Rotterdam bekend gemaakt. Bij een inval in een loods aan de Kralingseweg trof de politie ruim 120 ka chels aan. De drie man nen, allen inwoners van de Maasstad, kon den worden aangehou den. OA'S pOfiE" J3i3N?S AMSTERDAM Dr. F. Brookman, een van de oprich ters van de Centrumpartij, gaat weg als wetenschappelijk medewerker bij de Vrije Uni versiteit. De woordvoerder van de universiteit heeft dit vanmorgen bevestigd. Wanneer Brookman weggaat en welke afspraken met hem zijn gemaakt wil de VU niet meedelen, alleen dat het dienstverband „binnen afzien bare tijd" wordt beëindigd. De CP-oprichter werkte al jaren bij de vakgroep Algemene vorming in de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen. Hij was al mèt ziek teverlof. Brookman is zeer omstreden aan de VU, zeker toen enige jaren geleden be kend werd dat een deel van zijn huis in Amsterdam werd gebruikt als partijbureau van de Centrumpartij. Het VU-be- stuur kon Brookman niet ont slaan: de CP is geen verboden organisatie. Brookman is de derde bekende CP'er in het onderwijs die de afgelopen we ken in opspraak is gekomen. B en W van Utrecht schorsten vorige week geschiedenisle raar H. de Wijer, vice-voorzit- ter van de CP. In Nijmegen is door collega's aan het Elshof- college het ontslag gevraagd van. eveneens geschiedenisle raar, CP-voorzitter N. Konst. Eindexamen lyceum met twee exacte vakken ZEIST Iedere leerling van het nieuwe lyceum moet voor zijn einddiploma behalve in wiskunde ook worden geëxa mineerd in ten minste nog één exact vak: natuurkunde, schei» kunde of biologie. Dat stelt staatssecretaris Ginjaar-Maas van onderwijs voor in haar plan voor het samengaan van havo en wvo tot nieuwe ly ceum, dat binnenkort wordt gepubliceerd Ze wil er het be lang mee onderstrepen van de exacte vakken. l-12f Aanleg Flevolijn op schema MEMELS 7mw iandarts [T&rm IKuiif KTWEN moet.' fpcer IE CflT AUEMAAi. in IÉÉN JAAR df Berwr IE \2'JN ZEILBOOT IN l/MF JAAR_AF7 Boetes Golden Ten ALMELO De officier van justitie in Almelo heeft giste ren opnieuw boetes van 5000 gulden of 100 dagen hechtenis geëist tegen exploitanten van het spel Golden Ten. President mr. Talsma haalde het arrest van het hof in Arnhem aan, waarin drie exploitanten van Golden Ten werden vrijge sproken. Volgens het hof is van belang welke resultaten de meerderheid van de spelers behaalt. In genoemde zaak waren veertien van de veertig ,a vijftig aanwezigen (Vervolg voorpagina) jiEN HAAG Minister Ruding van Financiën wil ge luwde werkloze mannen die geen kostwinner zijn, het Ikht op een WWV-uitkering ontzeggen. Op deze wijze lil de bewindsman ervoor zorgen dat er niet langer prschillen bestaan in de behandeling van mannen en louwen. Gehuwde werkloze vrouwen komen immers pk niet in aanmerking voor een WWV-uitkering. blgens een nieuwe Europese richtlijn moet de regering het on- Irscheid tussen mannen en vrouwen in de sociale wetgeving ór 1 januari 1985 ongedaan maken. Daarbij werd er steeds nuit gegaan dat ook gehuwde vrouwen voor een WWV-uitke- hg in aanmerking zouden moeten komen. Lding vindt zo'n maatregel echter te kostbaar. Daarom, aldus minister, moet de gelijke behandeling nu via een bezuini- hgsmaatregel gerealiseerd worden. De juridische afdeling van |§t ministerie van sociale zaken onderzoekt momenteel of de Iiropese richtlijn inzake de gelijke behandeling ook een ver- Ichtering mag inhouden. pegel: Den Uyl kon onderkoning worden EN HAAG Oppositieleider Joop den Uyl (PvdA) had, wan- ler er door hem of door zijn partij op was aangedrongen, in |80 in de plaats van mr W. Scholten kunnen zijn benoemd tot Ice-president van de Raad van State. pmmissaris van de koningin in Friesland, Hans Wiegel, de jenmalige minister van binnenlandse zaken zegt dit deze week J een vraaggesprek met het weekblad de Haagse Post. ïiegel stelt dat hij oud-premier Den Uyl, wiens 65-ste verjaar- |g volgende week in de Ridderzaal luisterrijk wordt gevierd, wat hij noemt gebleken belangstelling zonder meer voor de 1st van onderkoning zou hebben voorgedragen. thuis op de eigen telefoonno ta in rekening gebracht. Zo als alles bij Teleplus kost ook deze nieuwe service geld. Een abonnement op Telecard kost zestig gulden per jaar. Voor de telefoongesprekken gelden de gebruikelijke tarie ven plus een gulden toeslag voor binnenlandse gesprek ken en vijf gulden voor bui tenlandse. Cadeaugesprek Na de boeken-, platen-, VVV- en bioscoopbon is er nu ook de PTT-bon om ge sprekken met vrienden en kennissen in het buitenland te bekostigen: het Cadeauge sprek. In coupures van 10 en 25 gulden kan men in den vreemde „iets van zich laten horen". Ook hier geldt weer: niets voor niets. De gulle ge ver moet bij aankoop van de bonnen rekening houden met een extra toeslag van twee gulden op een bon van een tientje en vijf gulden op een bon van 25 gulden. Het gebruik van geheime nummers neemt hand over hand toe in Nederland. Het wordt daardoor ook steeds moeilijker abonnees met zo'n geheim nummer te bereiken. Via Teleplus wordt het thans mogelijk om toch in contact met die „geheimschrijvers" te komen. Als iemand naast een geheim nummer ook nog een speciaal Teleplus-abon- nement heeft, kan hij desge wenst in aanmerking komen voor contactbemiddeling. Van degene die de abonnee met het geheime nummer wil bereiken, wordt naam en te lefoonnummer doorgegeven: kosten twee gulden. Of Tele plus brengt de boodschap in maximaal twintig woorden over aan de bezitter van het geheime nummer: kosten drie gulden. Laatste moge lijkheid: Teleplus verbindt, na samenspraak met de abonnee, de opbeller door met het geheime nummer. Kosten daarvan twintig cent per minuut plus twee gulden. Adres Wie iets per post wil verzen den, maar het juiste adres niet meer weet, kan via Tele plus aan de hand van naam en telefoonnummer straat naam, postcode en woon plaats van de desbetreffende abonnee verstrekt krijgen. Per adres betaalt men een rijksdaalder. Op de lijst van extra dienstbetoon staat ver der nog „lijnhulp" bij proble men met binnenlandse tele foongesprekken en het ver zorgen van een telefoonver binding op aanvraag. De PTT ontkent overigens dat deze laatste mogelijkheden tot nu toe tot het werkterrein van 008 behoorden. Eén Teleplus-activiteit geldt al wel voor heel Nederland: contactbemiddeling met do ven via de teksttelefoon. Sinds kort bechikt een aantal doven en slechthorenden over een teksttelefoon, waar op mededelingen op een beeldschermpje verschijnen. Hiervoor is het wel nodig dat de opbeller een toestel met druktoetsen heeft. Is dit niet het geval, dan kan Teleplus bemiddelen bij vraag en ant woord. Twintig cent per mi nuut zijn de telefoonkosten, met een toeslag van twee gulden per gesprek. Vissen Onder het toe ziend oog van Anton Geesink (links), lid van de hengelsportvere niging de Club van Honderd, proberen staats secretaris Ploeg en oud-voorzitter van de Tweede Kamer mr. Van Thlel (rechts) een forel te vangen. Ze deden dat in het kader van de jaarlijkse wed strijd tussen per- lementarlërs en de pers. Hoewel de laatsten in hun beroep ge wend zijn naar verscheidene za ken te vissen, wonnen de be windslieden dit evenement op Ponypark Slag haren met 289 tegen 213 forel len. DEN HAAG De inspec tiedienst van de Neder landse dierenbescherming gaat de komende maan den universiteiten en on derzoeksinstellingen door lichten, nu is gebleken dat daar op grote schaal proefdieren worden ge bruikt die uit de illegale handel afkomstig zijn. Volgens mr. D. van Oers, hoofd van de inspectie dienst in Hilversum, kun nen de proefdieren in en kele gevallen „zo van de straat geplukt zijn". De bemoeienis van de illegale handel met experimenten op dieren aan universiteiten kwam aan het licht, nadat de inspectie de administratie van een handelaar „in het centrum van het land" in beslag had genomen. Daaruit bleek dat deze man, die wèl over een vergunning beschikte, op vrij grote schaal honden opkocht van totaal 12 illegale handela ren. De dieren werden vervol gens doorverkocht, onder meer aan de Rijksuniversiteit in Groningen. Van Oers: „Het is een bekend Verschijnsel dat honden via een bonafide handelaar „ge wit" worden. Maar dat die honden vervolgens ook bij universiteiten terecht komen, was ons niet bekend. Voor zo ver we er nu kijk op hebben gaat het om enkele honderden dieren, waarvan de herkomst onduidelijk is omdat ze niet getatoueerd zijn". In geval van de universiteit in Groningen is geen sprake van boze opzet, aldus Van Oers, omdat het lab in de veronder stelling was dat de dieren direkt van de bonafide handelaar afkomstig waren. „Door de routine daar, heeft men waarschijnlijk niet opge merkt dat de dieren niet geta toueerd waren en ook niet over een vaccinatie-paspoort beschikten". Over eventuele andere universiteiten wil Oers niets zeggen, voordat meer fei ten bekend zijn. Het kwalijke van de illegale handel is, aldus Van Oers, dat de honden vaak niet be schermd zijn tegen ziekte en zodoende de hele kennel kun nen aansteken. Bovendien wordt de dieren onnodig leed aangedaan, omdat ze niet ge wend zijn aan het kennelle ven. „Daarom zijn wij er ook voorstander van, dat de fok van proefdieren wordt overge laten aan gespecialiseerde in stellingen zoals het TNO. Dat dieren voor experimenten wordëh gebruikt is al droevig genoeg". SWALMEN Een van de drie voortvluchtige ontvoer ders van het echtpaar Vaes- sen-Mertens uit het Limburgse Swalmen is gisternacht in het Belgische Philippeville (pro vincie Namen) gearresteerd. Het is de Luxemburger P.F. Zijn vaste compagnon R. van O. met wie hij begin mei uit de gevangenis van Arlon ont snapte, wist te ontkomen, sa men met een ander. Of dit de derde ontvoerder, de Heerle naar P. B. is, kon de politie van Roermond niet zeggen. De drie reden 6 augustus in het Limburgse Beegden en begin gen daar een verkeersfout. Ze negeerden het stopteken van de politie en namen de politie wagen onder vuur. In Asselt sloegen zij met hun wagen over de kop. Daar dwongen zij Vaessen en zijn echtgenote hun auto mee te geven, waar mee zij hun vlucht voortzet ten. Om de aftocht te dekken namen zij het echtpaar gijze laars mee. De drie wisselden nog twee keer van auto en lie ten het paar tenslotte In het Belgische Opglabbeek vrij. De aanleg van de Flevolijn, de spoorlijn die de IJsselmeerpolder Flevoland aansluit op het spoorwegnet, verloopt precies volgens schema. In 1987 kunnen de bewoners van Almeredie elke dag met bus of auto pendelen, op drie plaatsen op de trein naar Weesp en Amsterdam stappen. Op de foto de aanleg van de vrije spoorkruising bij Weesp. de totale kosten van het project bedragen 681c miljoen. HENGELO Officier van justitie mevr. mr. W. Sorg- drager, had gisteren bij de rechtbank in Almelo moeite met het vinden van de juist balans tussen haar verwijt tegen en haar begrip voor een 29-jarige Hengelose. De vrouw probeerde op 3 april haar vriend te vermoorden en hoorde daarvoor 2,5 jaar eisen. Zij schoot hem met een vuurbuks dwars door longen en hart. Dank zij een medisch mirakel, aldus de officier, overleefde het slachtoffer de aanslag. Volgens de medici zal de man zelfs nauwelijks meer hinder ondervinden van zijn verwonding. De vrouw had al een paar jaar een verhouding met het 27-jarige slachtoffer. Zij nam het hem bijzonder kwalijk dat hij voortdu rend met de justitie in aanraking kwam. „Toen ik hem een keer uit het Huis van Bewaring ging ophalen, beraamde hij op weg naar huis in de auto al een nieuwe overval", zei ze onder meer. Na zijn laatste veroordeling besloot ze de relatie te verbreken, maar toen de man uit de gevangenis kwam trok hij toch weer bij haar in. Sindsdien rijpte bij de vrouw het plan om hem te ver moorden. Temeer, omdat hij haar herhaaldelijk mishandelde en tiidens één van zijn driftbuiten hun baby van twee maanden een blauw oog sloeg, verklaarde de vrouw voor de rechtbank. AMSTERDAM - Bellen 7-21l°P kosten van een ander? 'Of op eigen rekening, 1"maar dan op krediet? Ca- Bdeaubonnen voor ge sprekken met familiele den Ln het buitenland? Dat is allemaal mogelijk ■—«met een nieuwe 24-uurs telefoonservice die de PTT vanaf 27 augustus ndopiei( gaat bieden. Het heet Te- leplus en is bereikbaar onder nummer 06-0101. liUEDe proef gaat een jaar duren en blijft voorlopig rfbo, h| beperkt tot de tele- 9° foondistricten Amster- r begint, dam en Haarlem. ven Eén van de nieuwe mogelijk- EDERlI bec*en van deze dag-en-nacht Deven service is in het buiten~ nds. land bekende „collect call". Bij de PTT heet het éen BO- -gesprek (Betaling Opgeroe- pene). Bij zo'n gesprek zijn de kosten voor degene die opge beld wordt De aanvraag loopt via Teleplus. Na accep tatie van het gesprek moet de opgebelde wel rekening hou den met kosten van ten min ste vijf gulden, vermeerderd met gesprekskosten van twintig cent per minuut Wie geen pasmunt bij zich heeft in het buitenland, weet hoe moeilijk het is om naar huis te bellen. Met de Tele card moeten die problemen tot het verleden behoren, al dus de PTT. Een Telecard is een telefoon-creditcard die het bellen vanuit ten minste veertig landen naar Neder land mogelijk maakt. De kos ten van het principe „bel nu, betaal later" worden achteraf JiEEUWARDEN Vrouwen die gedronken hebben, ierliezen in de auto sneller de macht over het stuur -Van mannen. Dat verschil is echter niet terug te vinden het aantal verkeersongelukken waarvan alcoholge- gJJ^ruik de oorzaak is. Dat is één van de uitkomsten van en onderzoek dat het Verkeerskundig Studiecentrem jan de Rijksuniversiteit Groningen heeft uitgevoerd laar de invloed van alcohol op het rijgedrag. olgens arts J. Louwerens, die het onderzoek leidde, komt dat 1 mdat vrouwen over het algemeen minder drinken dan man- I en. Zij zijn daardoor Wat minder gewend aan de gevolgen. f Voor het onderzoek reden twaalf vrouwelijke en twaalf manne- jke vrijwilligers met een steeds wisselend promilage alcohol in un bloed over een afgezet stuk snelweg tussen Hoogezand en idderburen. Uit die testen bleek tevens, dat geneesmiddelen en loral slaapmiddelen eenzelfde gevaarlijke invloed op het rijge- ag hebben als alcohol. proef wérd mede gebruikt om te kijken of er elektronische bparatuur kan worden gebruikt ter vervanging van het blaas- Sjpje en de bloedproef. Volgens de rijkspolitie in Friesland vol- >et de nieuwe apparatuur inderdaad zo goed, dat die binnen le jaar volledig zal kunnen worden ingevoerd. In Friesland zal t zelfs nog dit jaar gebeuren. Noteer m.i.v.als nieuwe abonnee I van de Leidse Courant Betaald wordt O per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: I Stuur een koker met tennishallen naar: Naam Adres Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken - naar: I Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. k',n !c| Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7