erbouwing Pleyn '68 gereed Kamemelksbrug: vroeger een druk voetgangersbruggetje Chemisch afval in de container Provincie betaalt mee aan opening Valkenburgse graven zeepost liep aat. I gec onvdj at je STjlismegevallen dit jaar gehalveerd IAAG Het aantal botulismegevallen in de provin- d-Holland is ten opzichte van vorig jaar gehalveerd. !r vorig jaar nog bij 116 vogelkadavers deze besmet- jconstateerd, dit jaar bleef het bij „slechts" 57. Het meldingen bij de provincie van mogelijke besmet- >p dit jaar nog veel drastischer terug, van 12.706 vo- L avers in '83 tot 913 dit jaar. Dit blijkt uit cijfers van ovinciaal Bureau Natuur en Landschap. Volgens jdeling is het lage aantal botulismegevallen te dan- h de lage temperaturen in het voorjaar en het begin zomer. De bacteriën gedijen alleen goed bij tempera- >oven de twintig graden. De gevolgen van de warm- pie de laatste dagen over ons land heerst, zijn nog rwerkt in de cijfers. Uit het onderzoek blijkt verder 963 dode vissen bij de provincie zijn gemeld. Het ie gedeelte was afkomstig uit Bergschenhoek waar nder gif op het water had geloosd. Bij geen van de t»chte vissen werd botulisme geconstateerd. Oversteek p laatsen voor watersporters DEN HAAG De provincie gaat een ondezoek doen naar de mogelijkheden om over steekplaatsen voor kanoërs en surfers aan te leggen. De Ko ninklijke Nederlandse Roei- bond had hierom gevraagd omdat er steeds meer sluisjes en beweegbare bruggetjes wor den opgeheven of vastgelegd. Gedacht wordt aan het aanleg gen van speciale paadjes en het plaatsen van verkeerslich ten om de watersporter tegen het verkeer over bruggen en dammen te beschermen. Onderzoek in bodem gasfabriek Leidschendam LEIDSCHENDAM/DEN HAAG De provincie gaat een onderzoek laten doen naar de mate van bodemvervuiling aan de Leidschendamse Spoorlaan. Op deze plaats heeft begin deze eeuw een gasfabriek gestaan. Uit een eerste onderzoek bleek dat de grond op enkele plaatsen ernstig verontreinigd is. De pro vincie wil dit najaar vaststellen hoever de vervuiling zich heeft uitgespreid. In een brief aan omwonenden kondigt de pro vincie de komst van de onder zoekers aan. DEN HAAG De provincie Zuid-Holland gaat binnenkort bij alle gemeenten containers plaatsen waarin particulieren klein chemisch afval in kunnen dumpen. Het eerste jaar is de beschikbaarstelling en verwerking gratis, daarna moeten de gemeenten zelf het ophaalsysteem betalen. Dit kondigde milieugedeputeerde Hekkelman gisteren op het provincie huis aan. In de containers moeten batterijen, drogisterijafval en andere kleine verontreinigde spullen gegooid worden. Op vaste tijden leegt de provincie de bakken in een provinciaal depot. Daar wordt het afval zoveel mogelijk gescheiden en wat voor hergebruik geschikt is. naar verwerkingsfabrieken gebracht. Voor het plan is 250.000 gulden uitgetrokken. 10ten "WOUDE RIJN- e zo i De bezoekers T°erleyn '68 nemen vol- iui" week vrijdag het gehajg verbouwde paro- jpera)is St. Joseph in ge- 'elukl Door hechte sa- no2 ferking van de be- eer Van ket Paro' en de belangrijk- zal inrder, Pleyn 68, kon dehgrijpende verbou- blijvot stand komen. De 2en «van veel vrijwilli- °richtiaakte' dat de kos" eperkt' bleven tot lameRrt miljoen, tenisj iag j teertFst opvallend is de aan- Dckto[an zijkant va" bet Hier, bij de ingang, 3geni garderobe, een balie krijg! verkoop van toegangs- hadd en toiletten onderge en kl evenals een opslag- hij Dit gedeelte kon dit er f al in gebruik worden Verder heeft de gro- face"hft ondergaan, a<j 's rekening gehouden imwensen van de andere van het ge- jn jzoals de toneelvereni- el I wijkcomité Groenen- j vogelvereniging, enzo- wflatuurlijk is er ook aan gedacht, er is een be- akoeHu'dsisolatie gekomen, it zef*e keukentje, waar het ringen was bij de afwas, Een kijkje in de opgeknapte sociëteit. is vergroot en gemoderniseerd. Achter in de zaal is een nieu we hoekbar gekomen. Op de plaats waar vroeger de toilet ten waren, is nu een disco- ruimte. De disc-jockey kan van hieruit de zaal overzien en buiten de muziek ook de ge kleurde verlichting regelen. Eventueel kan van hieruit ge luid en verlichting worden be diend voor sprekers, toneel en andere voorstellingen. Maar als de optredende artiesten dit liever vanaf het midden van de zaal of zelfs van achter de coulissen willen doen, dan kan dat ook. Hiervoor zijn aanslui tingen gemaakt. In de zaal is centrale verwar ming aangelegd. Alle buizen, snoeren en dergelijke zijn weggewerkt. Al het gebruikte materiaal is zo gekozen, dat de jeugd gewoon plezier kan heb ben, zonder op te moeten pas sen voor de spullen. De ver bouwing is op 20 januari be gonnen. Sindsdien zijn er iede re avond vrijwilligers aan het werk geweest. Veel bewoners uit de buurt werkten mee, en niet alleen de jongeren. De schoonmaakploeg, die dinsdag aan het werk toog, bewijst dat. Intussen is men blij dat het er op zit. Theo Wesselingh: „We zijn op alle fronten enorm ge holpen, door de kerk, de ge meente, Gedeputeerde Staten, de bank, noem maar op. Ge lukkig wel, want anders kun je wel inpakken. Het is onze wens om het gebouw in de toekomst zo optimaal mogelijk te gebruiken. Het voldoet nu aan alle eisen om op een leu ke, sociale manier te kunnen functioneren. Allerlei activi teiten moeten hier hun plaats krijgen, ook culturele. Men moet zich hier gewoon, lekker thuis kunnen voelen". De be heerscommissie onderzoekt of straks de zaalhuur niet wat omlaag kan. Dit om de sociale kant van het gebouw tot zijn recht te laten komen. Mogelijk is een lagere zaalhuur vast te stellen doordat door een betere isolatie de stookkosten minder hoog zullen zijn in de toe komst. Overigens is er voor de vrij willigers nog wel werk aan de winkel. De parkeerplaats en de tuin schreeuwen om een opknapbeurt en er gaat nog gecollecteerd worden voor het Anjerfonds, dat waarschijnlijk bijdraagt aan de toneelverlich ting. Maar eerst gaat er, vanaf 31 augustus, een week gefeest worden. De officiële opening, volgt op 6 oktober. DEN HAAG/VALKENBURG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn bereid 200.000 gulden mee te betalen aan het drie miljoen gulden kostende onderzoek naar de overblijfselen van een Romeins grafveld in Valkenburg. Dit volgens gedepu teerde I. Gtlnther „Unieke onderzoek voor West-Europa", wordt gedaan op de plaats waar over twee jaar de nieuwe omleidings- weg van Valkenburg moet komen. De archeologen willen dus zo snel mogelijk beginnen met het openen van vermoedelijk 3.000 graven van krijgers en hun familie die daar in de eerste tot de vierde eeuw zijn begraven. De meeste graven zijn nog in goede staat, vandaar dat de betrokken onderzoekers het terrein uniek vinden. Het onderzoek zal geleid worden door de „Stichting On derzoek Romeinse Bevolking Valkenburg Zuid-Holland". In deze stichting werken de provincie, de gemeente Valkenburg, Rijksdienst Oudheidkundig Bodemonderzoek, het Van Giffenin- stituut van de Amsterdamse universiteit en de Leidse universi teit samen. De kosten van het onderzoek, drie miljoen gulden, zijn zo hoog omdat een bewakingssysteem moet worden opgezet om de ge deeltelijk geopende graven tijdens het onderzoek te beschermen tegen souvenirjagers. Per dag zullen zo'n vijf graven worden ge licht om op tijd klaar te zijn voor de asfaltmachines hun vernie tigende werk doen. In totaal levert het project twintig arbeidsplaatsen op. Het rijk levert de grootste bijdrage in de kosten. De onderzoekers zitten nog met een „gat" in de begroting van 400.000 gulden. De pro vincie en het ministerie van cultuur gaan daar binnen korte tijd een oplossing voor zoeken. Ook wordt gehoopt dat particulieren zullen bijdragen aan deze operatie. De vergadering van provin ciale staten beslist 20 september of er in eerste instantie 200.000 gulden wordt bijgedragen. Twee keerpunten in Oude Rijn DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN De provincie wil twee keerpunten aanleggen voor de beroepsvaart in de Oude Rijn bij Alphen aan den Rijn en in de Heimanswetering. Tot nu toe was het draaien voor schepen op die plaatsen een gevaarlijke aangelegenheid. De keerpunten moeten volgend jaar klaar zijn. De kosten bedragen twee miljoen gulden. Het is nu mogelijk voor schepen tot 70 meter lengte om te draaien, zij het moei zaam. De provincie wilde een draaipunt voor boten tot 80 meter. Op aandrang van de Kamer van Koophandel is dat nog eens vijf meter langer geworden. Het draaipunt op de grens van Hazers- woude en Alphen gaat ruim een miljoen gulden kosten. Het keerpunt in de Heimanswetering is iets goedkoper. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De datum, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië ms „Alhena" 28 augustus: Australië ms „Resolution Bay" 28 au gustus; Brazilië ms „Alhena" 28 au gustus: Canada wekelijkse afvaart; Is raël ms „Tilla" 27 augustus; Nieuw- Nflld-frg Qou/uvnt woensdag 22 augustus 1984 pagina s tige smeedijzeren leuningver sieringen, was goed zwaar in ijzer uitgevoerd. Deze fraaie brug zou het minstens een eeuw hebben kunnen uithouden, maar de eisen van het verkeer beslis ten anders. ,In de in andere opzichten zo moeilijke derti ger jaren werd op werkelijk onbekrompen wijze de ene brug na de andere geschikt gemaakt voor de in tal en last groeiende auto. Daarvoor werd het Gangetje over kluisd en de Kamemelks brug volledig vernieuwd; van 3.50 meter breedte werd het brugdek nu 18 meter breed. Dit wel zeer omvangrijke karwei werd op 31 mei 1938 voor 54.000,- aangenomen door Th.L.J. Zitman te Zoe- terwoude en diens werk kan er voorlopig nog wel wat jaartjes tegen. De gemiddelde levensduur van de vroeger zo gebruike lijke houten bruggen bedroeg ongeveer 30 jaar. Ook bij deze brug is dat patroon te volgen. Uit de middeleeuwen staan te weinig gegevens ter beschikking (het onderhoud was verhoefslaagd onder de buurtbewoners voor deze „Buttermansbregh over den Rijn" werd een hoefslag vast gesteld op 6 maart 1433) om dit te kunnen constateren en na de overname van de zorg voor alle bruggen door de stad in 1589 liet die al het werk, zeer slecht gespecifi ceerd in de boekhouding, door eigen personeel verrich ten. Zo is de vernieuwing, die blijkens een rapport van 1578 nodig was. alleen met erg veel moeite te reconstrueren voor zover er al geen be scheiden verloren gegaan zijn. Aanbesteed Maar na de komst van stad sarchitect Arent van 's Gra- vesande in 1638 werden alle grote klussen aanbesteed. Op 21 februari 1656 besloot het stadsbestuur, gezien de over gelegde tekeningen van een houten en een stenen Kaer- nemelxbrugge, die in ver band met de kosten van hout te maken op de bestaande heipalen, maar hem iets te verbreden. Dit werd op 4 maart aan Dammas van Beeckesteyn voor 440,- aan besteed. IJzeren leuningen werden tussen 27 maart en 8 mei 1677 aangebracht voor twee gulden per te stellen stijl door Dirck van der Swan. Tussen 15 mei en 15 septem ber 1716 vernieuwde Dirck van der Cocq voor 1290 de brug geheel. Blijkens het in het merkwaardige taaltje van stadstimmerman Leendert de Windt gestelde bestek en zijn daarbij gevoegde schets was het toen een brug met vijf doorvaartopeningen. Dat bleef hij ook volgens de als altijd fraaie tekening van stadstimmerman Jan van Warendorp, toen op 1 juli 1758 het leggen van een nieuwe voor 196 (alleen het arbeidsloon) aanbesteed werd aan Johan Mentinck. Gerrit Plomp nam op 26 juni 1788 aan voor f2122 wél het hout te leveren; dit zou volledig pas gemaakt worden en tot het volgend vooijaar (de eer ste maandag in april of eer der) onder een afdakje op stapels met scheidingslatjes opgeslagen, zodat het hout goed kon drogen. En op 30 juni 1820 volgde de aanbeste ding om hem weer te ver vangen. Laagste inschrijver was Jo hannes van der Gaag te Oegstgeest voor 2456,- maar bij afslag werd gemijnd door Adrianus van Beusekom, meester-timmerman in Den Haag, voor ƒ2130,-. Deze kon echter geen twee „goede, welbekende en binnen deze stad woonagtige borgen" vin den en hem werd het werk dan ook niet gegund. Op 7 juli volgde opnieuw een aan besteding en nu waren Jan Fleur en Josua de Sauvage voor ƒ2440,- de laagsten. Zij hadden wél borgen en kre gen dan ook de opdracht. Hun produkt zou het dus tot 1856 uithouden. Met 36 jaar was dat zeker geen slechte prestatie. Bruggen, we maken er allemaal ge bruik van. Zeker in een waterrijke stad als Leiden zijn het onmisbare schakels in het wegennet. Veel aan dacht is er nooit aan de Leidse bruggen besteed. De stilte rond de Leidse bruggen is met de presenta tie van het Bruggenboek (waarvan de herdruk momenteel te koop is) al gedeeltelijk 'verstoord'. Het Ge meentearchief aan de Boisotkade hoopt dit jaar de tentoonstelling „De Leidse bruggen" te houden. Als inleiding op deze expositie ver schijnt in deze krant een serie arti kelen over Leidse bruggen. Het zijn geen technische verhandelingen, maar historische verhalen waarin een brug als leidraad dient. De ge gevens zijn verzameld door een werkgroep van historisch geïnte resseerden, die veel van de geschie denis van de Leidse bruggen heeft uitgezocht. Samensteller is de bege leider van deze werkgroep, de heer P.J.M. de Baar van het Gemeente archief. Kees van Herpen tekent voor de eindredactie. De reproduk- ties zijn van fotograaf Wim van Noort. Vandaag verschijnt het ze senveertigste artikel in deze serie. trchitect Salomon van auw heeft in zijn 46-ja- lienstverband vele dui- 1 uren, zelfs in over- aan de talrijke Leidse ;en besteed. De eerste ig jaar was dit alles, óók ilgehele vernieuwingen, meer routinewerk, door de geweldig opkomst van het giet- echter na 1850 een plaats in de brug- uw. Of Van der Paauw buitengewoon geïnte- rd was of dat hij op zijn derde leeftijd (hij leed hijnlijk aan beving jn handen, want zijn werd afschuwelijk be- zo beverig dat hij de van zijn tekeningen Hcht door een hulpkracht laten maken) eigenlijk tr de zo vertrouwde pa- was blijven bewandelen, in we niet. dan ook: hij werd ge lgen met zijn tijd mee te En waar hij of zijn di- bazen, de Commissie 'Fabricage, niet wilden, eé de Gemeenteraad wel. telde in de Raadsverga- rjg van 29 maart 1855 bij behandeling van een »tel van B W over de ieuwing van de Alkema- )rug het lid Van der Mesch de motie van voor om dit aan de lissie van Fabricage te- e zenden met het ver een ander voorstel te waarbij de „tegenwoor- wijze van constructie Drilt wor(^t gevolgd en van £nj >t hiertoe alhier gebrui- verouderde vorm afgeweken", en dit met algemene stemmen enomen. Gezien de teke- ®en van de Alkemadese- heeft Van der Paauw opdracht zeer serieus vat, maar door de drin- e tijd had hij misschien tijd meer voor diep- dere studie, volgende gelegenheid bij het voorstel voor ernieuwen van de Kar- flksbrug. Op de begro- voor 1856 was hiervoor van ƒ5100,- opge- sub voerd, zonder dat alle details al meteen geregeld werden. Dat was maar goed ook, want bij de behandeling van de be groting op 14 november 1855 stelde raadslid Taets van Amerongen voor de brug af te breken en helemaal niet meer te herbouwen. Dat von den 16 tegen 4 leden wel wat al te vergaand en het bedrag werd nu alleen uitgetrokken zonder dat verdere beslissin gen over de vorm van de brug genomen werden. Van der Paauw had een uitvoerig rapport ingediend, vergezeld van 5 grote en fraaie* teke ningen (al verklaarde hij zelf nederig dat het maar schet sen waren en dat hij na de keuze hieruit uiteraard aan alle eisen beantwoordende definitieve tekeningen zou maken). Plannen Het eerste plan betrof een brug van ijzer met houten dek, die de Nieuwe Rijn tus sen Gangetje en Hartesteeg in één klap zou overspannen, door hem begroot op f 29.290,-. Het tweede was een brug met drie doorvaar topeningen, geheel van ijzer, geraamd op 15.780,- of als de pijlers van metselwerk ge maakt zouden worden f 18.000,-. Het derde was ge lijk aan het tweede, maar omdat alles van hout ge maakt zou worden, bedroeg de raming slechts ƒ5100,-. Het vierde plan had ijzeren kolommen voor de leuningen en moest ƒ4150,- kosten. Plan vijf was een hangbrug, die ƒ22.175,- zou vergen, maar die altijd wat de nei ging zou hebben om te schommelen. Deze schommeling bij een zo grote overspanning (de hele Nieuwe Rijn in één keer) was niet te vermijden, ook al was de breedte met 1.25 meter vergroot. Het zesde plan was heel simpel: de boel vernieu wen zoals hij was, voor het koopje van ƒ3200,-. Van der Paauw merkte nog even op dat dit de drukst belopen brug van Leiden was; sedert de vernieuwing in 1820 was al twee keer het dek ver nieuwd, omdat het versleten was door de talloze voetstap pen' van de passanten. Het was slechts een voetgangers brug; voor wagens was de si tuatie veel te bekrompen eerst na de overwulving van het Gangetje kon daar wat aan gedaan worden, zij het dat ook nu de afrit naar de Nieuwe Rijn nog aardig steil is. Van der Paauw bewees de Raad hiermee zijn huiswerk goed gedaan te hebben, al zal hij realist genoeg geweest zijn om te weten dat plan 1, 2 en 5 absoluut niet haalbaar wa ren. Vond hij het nodig de Raad te bewijzen dat het oud je nog echt niet aan pensioen toe was? De discussies in de Raad zullen hier maar niet De Kamemelksbrug kort voor de overkluizing van het Gangetje, de verdwijning van de koekfa- briek „Nutrix" en de bouw van de nieuwe brug, ca. 1937. Gezicht op de drukbevaren Nieuwe Rijn met in de ver te de Kame melksbrug; foto G. H. A. Obreen, ca. 1905. herhaald worden; de keuze viel op plan 4 en op 3 april 1856 nam J. Rijk voor het ze ker niet hoge bedrag van, f 3448,- aan om de brug met drie overspanningen, negen meter lange heipalen, een dekbreedte van 3.20 m. en gietijzeren leuningen in een bronskleur geverfd, uiterlijk op 30 september op te leve ren. Duurkoop Wellicht heeft Van der Paauw meewarig het hoofd geschud: goedkoop is maar al te vaak duurkoop. Dat bleek wel: op 27 april 1868 werd aan P. van de Kamp voor f 1429,- aanbesteed het ver sterken van de vier hoofdlig gers en het aanbrengen van kruisversterkingen tussen het middenvak van de hoofdbinten, en dat alles „tot wegneming der trilling op het middenvak der brug". Toen de normale levensduur van deze houten brug ver streken was, werd er iets minder bekrompen gerede neerd. Op 12 augustus 1889 werd aan Isaac van der Kamp te Leiden voor ƒ3399,- aanbesteed het leveren van een geheel nieuwe ijzeren voetbrug, al waren de mid- denjukken onder water nog wel van hout. Daarop ston den echter vier kolommen van gegoten ijzer en ook de rest van de brug, met prach-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5