8,47% 1 Philips toont op Firato eerste 8 mm videocamera heb Meijer nooit een chanteur genoemd" Zomer in de ban van de bandplooi —Genland KDFDDIRECTEUR ABP: egeringsfracties Dsitief over nota ^an minister Schoo Verkeer in Nederland voor kinderen erg onveilig ZeidóvOowumt DINSDAG 21 AUGUSTUS 1984 PAGINA 7 N OVERBOORD ^WATERSKIËN ENDAM Op het Haringvliet inds gisteravond een man uit Obdam ïgustusigjna een ongeval bij het waterskiën. j zat in de speedboot die de waters- jrtrok en sloeg evenals zijn medepas- loor nog onbekende oorzaak over- rlij werd overvaren door zijn eigen Tiers: onbestuurbaar verder bleef varen, ners: 05?re inzittende en de waterskiër wis- ners: 06 te redden, maar naar de man uit ners: 03 werd vanmorgen nog steeds ver- ners: 08PZOC^^ De speedboot was volgens 02F'^ten voorzien van een dodemans- 0öie ervoor zorgt dat de boot bij het 04,rc* s^aan van de bestuurder automa- O^P1' Volgens de politie heeft de man Jk geen gebruik gemaakt van deze hing. Vijftien maanden cel voor poging vrouw in brand te steken ALMELO De rechtbank in Almelo heeft vanmorgen de 43-jarige V.K. uit Enschede voor poging tot doodslag ver oordeeld tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf. De eis luidde 2,5 jaar gevangenis straf. De man heeft op 21 fe bruari van dit jaar geprobeerd een vrouw die bij hem in het pension in Enschede woonde in brand te steken. Hij over goot haar daartoe met lampen olie. De poging mislukte om dat zijn aansteker weigerde. Volgens de dader veroorzaakte de vrouw in de nachtelijke uren vaak lawaai-overlast. Groei industriële produktie zet door DEN HAAG De stijgende trend in de ontwikkeling van de industriële produk tie in ons land die sinds het laatste kwartaal van 1983 zichtbaar is, zet zich voort. Dat kan worden afgeleid uit de groei van het volume van de industriële produk tie in het tweede kwartaal van 1984, met 3% ten op zichte van het eerste kwar taal. In juni nam het volu me van de produktie ten opzichte van mei licht af. In het eerste helft van '84 lag het volume van de indus triële produktie 7% boven het niveau van het eerste half jaar van 1983. Ministerie van Defensie wil duidelijker aankoopbeleid DEN HAAG Staatssecretaris Van Houwelin- gen (Defensie) wil meer duidelijkheid brengen in de politieke besluitvorming over de aanschaf van wapens en materieel voor de krijgsmacht. In een brief aan de Tweede Kamer heeft hij een voorstel gedaan voor een nieuw „materieel- keuze-proces". Dit voorstel zal in de defensie begroting voor volgend jaar nader worden uit gewerkt. De kern van Van Houwelingens plan is, dat de Tweede Kamer voortaan eerder en uitvoeriger geïnformeerd zal worden over de behoefte aan nieuw materieel en over de alter natieven die bij de aankoop daarvan mogelijk zijn. Daardoor zal de invloed van de Kamer op de te maken keuze worden vergroot. Ook zal bij materieelaankopen meer dan tot nu toe gelet worden op de internationale politieke en mili taire ontwikkelingen en de situatie in de Ne derlandse industrie. Tilburg: vergoeding voor groot onderhoud TILBURG De gemeente Til burg wil mensen die ongerief on dervinden als gevolg van ver plicht groot onderhoud aan hun woning een financiële tegemoet koming geven van minimaal 500 gulden en maximaal 1000 gulden per woning. Voorwaarde is dat de investering per woning mini maal 5000 gulden bedraagt. Het uit te keren bedrag is gesteld op vijf procent van die investering. Met deze regeling, die ruim 500.000 gulden kost, loopt Til burg als enige gemeente in het land vooruit op een in de maak zijnde rijksregeling, die niet voor 1 januari 1985 wordt ver wacht. op: op: doterij *,LE Dr. J.W. van lussen, de uitgeran- i hoofddirekteur .jet Algemeen Bur- l Pensioenfonds heeft naar zijn zeg- burgemeester J. s van Lelystad het idee gebracht ins onderzoeksrap- je Haagse zakenman Meijer een chan- noemen. Dat bleek n in Zwolle bij het van de getuigenver- rond het rapport iers, Suiss Ziel*3 ^et w00rd „chanteur" /eer e^mtroduceerd' zei ^an lussen in antwoord op an na^ van rechter-commissa- este Zjchunck van de Zwolse ien. Inank. pra n k( Ie Brei Gruijters onderzocht vorig jaar in opdracht van minister Riet kerk van Binnenlandse Zaken de gang van zaken rond een een brief die Meijer op 27 no vember 1980 aan direkteur be leggingen mr drs. A.J.M. Mas- son van het ABP schreef. Daarin oefende hij druk uit om een van de Nuenense sporthallenexploitant Poot overgenomen claim van twaalf miljoen gulden snel af te han delen. Daarmee zouden vol gens Meijers brief „diepgra vende artikelen in de pers en de daaraan onvermijdelijk verbonden consequenties" kunnen worden voorkomen. In de brief, waarop het onder zoek van Gruijters ondermeer was gericht, stelde Meijer een compromis voor: het ABP zou van hem onroerend goed ko pen, en de winst daaruit zou als schadeloosstelling gelden voor vordering. Druk „Gruijters liet bij ons gesprek onder vier ogen op 17 juni 1983 heel goed blijken dat de brief van Meijer hem niet smaakte. Hij vroeg me hoe ik die brief had ervaren en ik heb toen gezegd dat ik het zag als een poging het ABP onder druk te zetten om zaken te doen. Ik begreep van Gruijters dat hijzelf chantage zeker niet uitsloot", aldus Van der Dus- sen, die benadrukte dat Gruij ters zich bij zijn onderzoek van een vraagstelling bediende die als prikkelend bedoeld was. „Hij stelde zijn vragen zo, dat ze leken op stellingen, alsof hij een balletje opgooide, met de bedoeling een reactie uit te lokken. Ik vermoed dat toen het woord chantage gevallen moet zijn". Van der Dussen, wiens geheugen hem tijdens het verhoor vaak in de steek liet, zei niet de indruk te heb ben gekregen dat Gruijters bij zijn onderzoek vooringenomen over de uitkomst was. Van der Dussen verklaarde in antwoord op de vragen van de rechter-commissaris dat hij geen weet heeft gehad van de precieze onderzoeksopdracht die Grijters van Rietkerk had gekregen en dat hij die ook niet te horen kreeg tijdens het gesprek dat op 17 juni vorig jaar onder vier ogen plaats vond tussen hem en de onder zoeker. „Geen stuiver" De vragen van de rechter commissaris zijn er bij de ver horen op gericht na te gaan of Gruijters wel genoeg zijn best had gedaan om het rapport voldoende diepgang te geven en of hij hij zich daarbij niet teveel had laten leiden door vooroordelen. Kortom: hoe zijn rapportage aan de minis ter totstand is gekomen. Als de uitkomsten van het verhoor voor hem gunstig zijn, wil Meijer een schadevergoeding eisen van tien miljoen gulden plus 5.000 gulden per dag met terugwerkende kracht tot half augustus vorig jaar. Hij zegt sinds die tijd, toen het rapport- Gruijters uitkwam, „geen stui ver" meer te hebben verdiend, omdat niemand hem nog kre diet wil geven. De grote afwezige bij het ver hoor van vandaag was de ge wezen direkteur beleggingen van het ABP, mr. drs. A.J.M- Masson. Mr A. Pfeil, zijn raadsman, was verhinderd en vond het niet raadzaam zijn cliënt alleen naar het verhoor in Zwolle te laten gaan. Het is overigens de vraag of Masson spoedig zal komen getuigen, want zoals bekend loopt in Maastricht nog een strafrech terlijk onderzoek naar zijn handel en wandel. Hij zou naar verluid huiverig zijn voor de schade die voor hem als verdachte in een strafzaak zou kunnen ontstaan door het af leggen van verklaringen tij dens een verhoor in deze ci viele procedure. Voorlopig staat Massons komst op het programma voor 2 ok tober, de vijfde en laatste zit tingsdag. Ook ABP-advocaat J.Wouters moet die dag in Zwolle verschijnen. Het verhoor wordt vrijdag voortgezet met mr W.E.G. Weijers, een werknemer van ABP. Voor het eerst sinds de jaren zestig is er op de uitgestrek te hei rond Ede weer een vrouwelijke schaapsherder te vinden. Het is de 20-jarige Anita van In- gen uit Ede, die gisteren in haar woon plaats als her derin de ver antwoordelijk heid voor een kudde van honderd schapen overnam van de eigenaar, de Stichting e Schaapskudde. Anita van Ingen, die vorig jaar in Ede werd lAoepen tot heidekoningin, studeerde veeverzorging en liep m op een schapenfokkerij in Friesland. Zij moet met haar |^en zorgen voor een constante begrazing van de Kreelse hei osten van Ede, waardoor grassen geen kans krijgen die hei erwoekeren. lonze parlementaire redactie) I HAAG Het CDA staat in beginsel positief te- Iver de nota van minister Schoo over de relatie tus- lontwikkelingssamenwerking en werkgelegenheid. I vormt een goede aanzet om te bezien hoe het be sleven kan worden ingeschakeld. De nota rekent der geval af met het taboe, als zouden ontwikke- amenwerking en bedrijfsleven elkaar bijten", zo het CDA-kamerlid Gualtherie van Weezei desge- gd weten. fcDA-kamerlid verwacht wel dat aan de praktische uitwer- |nog wat haken en ogen zijn verbonden. Zijns inziens kan liet de bedoeling zijn dat het kabinet hiermee het groene ■geeft aan het bedrijfsleven om lukraak over de wereld pro- p te starten op kosten van de ontwikkelingspot. „Het ter- jvan de ontwikkelingssamenwerking is een dermate onover- lelijk woud van regels, dat hierin eerst orde moet worden lebracht", vindt Gualtherie van Weezel. De VVD-fractie in iveede Kamer is verheugd over het feit dat nu erkend |t dat ontwikkelingssamenwerking en bedrijfsleven in el- s belang zijn. De PvdA heeft grote bezwaren tegen de plan- Jvan Schoo. J de werkgeversorganisaties VNO en NCW zijn blij dat het lijfsleven meer wordt ingeschakeld. „Het bedrijfsleven Tot voor het eerst als een volwaardige partner beschouwd", pnstateert de NCW. Ook de FNV zegt waardering te hebben het vooropstellen van het werkgelegen heidsbelang, maar t wel dat de hulp te weinig wordt toegespitst op de armste pen. Het CNV was vanochtend nog niet in staat een reactie iven op de nota van minister Schoo. VHS-RECORDER IN NOVEMBER TE KOOP De nieuwe VHS-recorder, die in november op de markt zal ver schijnen. EINDHOVEN Philips introduceert op de ko mende Firato (30 augustus tot 9 september) de eerste, veelbesproken 8 mm vide ocamera-recorder. Er zal ongetwijfeld grote belang stelling bestaan voor dit model, dat onder het ty penummer VKR 8500 wordt gepresenteerd. Het apparaat voldoet aan alle standaard specificaties, die in maart vorig jaar tijdens een conferentie werden vastgelegd; het systeem is als wereldnorm geaccep teerd. Een aktiviteit die parallel loopt aan die van de video-ca mera's, ongeacht systeem of uitvoering, is de ontwikkeling van beeldsensors; een chip die de complete functie van een camera-opneembuis kan over nemen. De besparingen zijn duidelijk en komen tot uiting in volume en gewicht, laag stroomverbruik en geen „in- of nabranden", dat betekent geen vlamachtige beelden als een lichtpunt wordt bedoeld. De kosten zijn hoger dan van een buis, maar kunnen wor den gedruk als de productie toeneemt. De introductie van deze cama- ra kan nog even duren. Alge meen product manager TV/Video De Vries: „Alle fa brikanten zitten op elkaar te wachten. Er is een markt voor, vermoedelijk een grote. Maar de fabrikant die als eerste er mee op de markt komt na hoge investeringen loopt geweldige risico's. Van samen werking is nauwelijks sprake". CD in auto Minder moeilijk zal de intro ductie zijn van de Compact Disc-speler in de auto. De Vries: „Zo'n vijf procent van de hnjshhoudens heeft inmid dels een Compact Disc-speler met plaatjes in huis. Eerder kondigden we aan, dat we ook aan gebruik in de auto dach ten. Maar dan moesten eerst problemen wat betreft warmte en formaat worden overwon nen. Dat is inmiddels wel ge beurd, al is nog niets in pro ductie genomen. In de loop van het volgend jaar kunnen de eerste auto-afspelers tege moet worden gezien, al zal de afmeting ervan anders zijn dan de ruimte die nu stan daard wordt ingebouwd voor de (cassette)radio. De auto-CD- speler zal met name wat hoger zijn". Een veelbesproken punt is het video-systeem 2000 van Phi lips. Het is, al bestrijdt Philips dat nog altijd, niet zo is aange slagen als verwacht en het be drijf gaat nu ook de veel popu lairdere VHS-recorder fabrice ren. De Vries daarover: „We kunnen niet beweren dat al het goede van het 2000-sy- steem automatisch in een VHS-recorder wordt gebouwd. Het zou wel kunnen, maar dan wordt de prijs veel te hoog. We blijven ons 2000-systeem produceren, mét de specifieke eigenschappen ervan en er komt gewoon een VHS-appa- raat bij, dat niet beter maar ook niet slechter is dan de Ja panse recorders. Dat we voor Nederland overstag lijken te zijn gegaan, berust op een mis verstand. We gaan met de stroom mee en commercieel was dat een simpele zaak, om dat onze fabrieken die video apparatuur maken Wenen en Krefeld niet op top-ca- paciteit draaien". Philips gaat dus door met het produceren van het eigen sy steem, hoewel grote gebieden als Japan, Amerika en Austra lië er niet de minste belang stelling voor hebben. De Vries: „De vraag ernaar is in Neder land stijgend en commercieel gezien voldoet ons 2000-sy- steem aan de verwachtingen. Het is niet zo verwonderlijk, dat we er een tweede systeem bij willen maken; men ver geet, dat we voor de gebieden die er niets van moesten heb ben, al VHS-recorders op de markt brachten, al moesten we de apparatuur importeren. Welnu, we gaan ze nu zelf ma- Geen folders De eerste VHS-modellen van Philips zijn er inmiddels, hoe wel nog niet in zo grote hoe veelheden dat de handel kan worden voorzien. De Vries: „Op de Firato worden twee modellen getoond: de 6460 en de 6560, het ene iets eenvoudi ger dan het andere. Ze zijn er om naar te kijken en daar houdt het wel mee op. Nee, er zijn zelfs geen folders. Jam mer, maar het is niet anders. Pas in november zijn de fa brieken zo ver, dat we kunnen gaan leveren". De VHS-recorders hebben overigens de signatuur van Philips: een licht hellend frontvlak en dus sterk lijkend op de bestaande 2000-model- len. Het stilstaand beeld zal goed kunnen worden genoemd en het duurdere model (boven de 2000 gulden) kent enkele snufjes, als een geheugen voor teletekst-pagina's (dus geen gezoek meer), en een voorzie ning waarmee programma-de len automatisch in veelvouden van 30 minuten kunnen wor den opgenomen. Ook stelt de recorder het stilstaand beeld automatisch op scherp. Captain Peacock (Frank Thornton) in een smaakvol tweed colbert. Opgestikte zakken met klep. AMSTERDAM Op de grote Modam-show in de RAI van herenmode voor zomer volgend jaar, vierde de bandplooipantalon hoogtij. Als het aan de modemakers ligt, wordt het ook een zomer voor aktieve en luie levensgenieters, die vooral gemakkelijk draagbare, lichtgewicht-kleding zul len verkiezen. Er waren veel vrijetijds-combinaties van grijze bandplooibroeken met een ruimvallend, iets langer grijs colbert dan we gewend zijn. Deze colberts zijn met een of twee knopen gesloten. Soms ook tweerijïg en daarbij voorzien van smalle, iets inge deukte revers. Juist als in films uit de jaren dertig worden daarbij overhemden met wilde prints en lage losgeknoopte stropdassen gedragen. Veel broeken zijn grijs met wit ge print en hebben een effen jasje of omgekeerd. Het grijze jasje is licht gedessineerd en de pantalon effen. Ook in écru werden er nogal wat combinaties getoond. Om de hele ver schijning hierbij aan te passen, is het haar met veel gel strak naar achteren geborsteld gedragen. Hierdoor komt de structuur van het mannengezicht sterk naar voren. In de zomer, als het warm is, zullen de lichte, witte, beige en grijze tinten uit de nieuwe mode heel praktisch zijn. Maar aan de andere kant ook een beetje saai. De kleur moet er in worden aangebracht door wildgekleurde over hemden en dassen. Soms worden die overhemden los over de broek gedragen en open over een T-shirt. De stropdas sen zijn ware kleurexplosies en soms vrij breed. Behalve een enkel zomerjack met een apart ingezette mouw was er verder weinig kleur te bekennen in dit zomerse aanbod. Er werden alleen wel overhemden met veel „lubbers" in vele kleuren getoond, waarmee iemand direkt het toneel op kan stappen om een aria ten beste te geven uit de opera. Dat was de finale van deze vrij rustige, vrij kleurloze show waar op Amsterdams loco-burgemeester drs. E. Heerema een prijs mocht uitreiken aan iemand, die veel voor de mode heeft gedaan. De eer viel te beurt aan Cécil Kante man, die onder meer veel voor het onderwijs op de mode academies heeft gedaan. Enigszins verrassend was op deze show de verschijning van captain Peacock. De acteur uit 'Wordt u al geholpen?' toonde de typische British look in de vorm van stijlvolle tweedcolberts van echte Engelse wol. Deze wol is lekker licht en warm. Zulke tweedjasjes zijn geknipt voor de En gelse landlord. Alleen daarom al kan iedere gentleman hierin opperbest verschijnen. PHI A BARUCH (ADVERTENTIE) Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapitaalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastgesteld. Het tegoed is dagelijks op vraagbaar met 3% retourrente. Het minimum-saldo bedraagt f 2500,-. Het rente percentage voor september is: jiii-i>aiuu ucuiaagi NUTSSPAARBANK DE DICHT BIJ HUISBANK. leidse spaarbank 5 IEMELS V-HOEF»oemaal NiereueOAG SONBEg. TE DEN HAAG Nederland is op het gebied van ver keer een onveilig land en het verkeer is vooral voor kinderen gevaarlijk. j)e kans op een verkeerson geluk is voor hen tien keer groter dan voor vol wassenen. Vergeleken met andere landen gebeu ren in ons land ten op zichte van het totaal aan tal verkeersongelukken de meeste ongelukken met kinderen. Dat heeft de voetgangersvere niging VBV vandaag bekend gemaakt. De vereniging gaat op scholen actie voeren om iets aan de verkeersveiligheid voor in het bijzonder kinderen te doen. Alle kleuter- en lagere scholen krijgen in de loop van de vol gende week een speciaal num mer van het voorlichtingsblad van de VBV in de bus. Daarin wordt informatie gegeven over de verkeersveiligheid- sproblemen die de ouders van kinderen dagelijks tegenko men op de weg van en naar school. Ook worden aan het adres van ouders en leer krachten suggesties gedaan hoe onveilige verkeerssituaties kunnen worden verbeterd. „Vanaf zes jaar verplicht de overheid kinderen naar school te gaan. De overheid moet zich daarom ook verplichten de da gelijkse route die de kinderen moeten volgen aan de moge lijkheden en onmogelijkheden van kinderen aan te passen", vindt de VBV. Zij denkt daar bij aan het creëren van veilige oversteekplaatsen en het in voeren van lagere maxi mum-snelheden in woonwijk ken.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7