Maasbrug weer vrij na blokkade havenwerkers 4 1973 Republikeinen openen aanval op Democratische „doemdenkers" BON: ^Automobilist eroorzaakt rote ravage Ouderen in grote steden voelen zich minder „thuis Massale herdenking moord op Aquino Helft melkveehouders wil groter quotum KLJVTer loodst cocaïne door douane Schiphol £eicUe 6owa/nt Dinsdag 21 augustus 1984, 75e jaargang no. 22b. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND AflV Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur-Wim Buijteweg. Advertenties: (exci 5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar 1 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 toi 15.00 uur tel.071-122248. Las: HET WEER Perioden met zon, maar later mogelijk onweer. Minima rond 16, middagtemp. omstreeks 28 graden. Matige zuidoosten wind (4). Morgen zon op 06.34, onder 20.51 uur. Scheveningen hoog water 11.36 en 00.02 uur, laag- water 06.52 en 19.28 uur. GEBROKEN IN [RAFGEVANGENIS EVENINGEN Uit een kluis in de veningse strafgevangenis aan de Pomp- [onsweg is het afgelopen weekeinde een j van 30.000 gulden gestolen. De inbraak let gevangeniscomplex werd gisterochtend jekt. De kluis staat opgesteld in de admini- ïeve ruimte van de Dienst Algemeen Be- 1 van het gevangeniswezen en is op voor- jog onbekende wijze geopend. Er zijn geen ten van braak geconstateerd. De buit be- d in zijn geheel uit Nederlandse bankbil- n. Volgens een woordvoerder van de politie is de administratieve ruimte r de inbraak is gepleegd „in principe niet de gevangenen te bereiken". De Haagse lie heeft de zaak in onderzoek. Vrij spel Golden Ten DEN HAAG De procureurs-generaal van de vijf gerechtshoven hebben een richtlijn uitgevaardigd waarin staat dat po litie en justitie niet langer hoeven op te tre den tegen het kansspel Golden Ten. Het openbaar ministerie blijft evenwel onver minderd van mening dat dit op roulette ge lijkende spel in strijd is met de wet. Zodra de bewijslast voldoende is zal worden inge grepen, aldus de woordvoerder, die erop wijst dat de officieren van justitie hierin autonoom optreden. Het uitvaardigden van hun richtlijn volgde op het besluit van de Hoge Raad om niet over te gaan tot cassatie van een vonnis van het gerechtshof in Arn hem. Dat sprak op 5 juni drie betrokkenen bij de exploitatie van een Golden Ten-casi no in Goor vrij, omdat er niet genoeg be wijzen voorhanden zouden zijn voor over treding van de Wet op de Kansspelen. Acteur en regisseur Jan Retèl overleden AMSTERDAM De acteur en re gisseur Jan Retèl is vrijdag op 66-ja- rige leeftijd na een kortstondige ziekte in Amsterdam overleden. Dit heeft zijn familie gisteren meege deeld. Jan Retèl werd op 24 februari 1918 geboren. Al op zijn achttiende jaar behaalde hij het diploma aan de to neelschool. Kort daarna maakte hij zijn debuut in „Ah, Wilderness" bij het gezelschap Het Masker. Hij speelde verder bij het Amsterdams Toneel, de Haagse Comedie, het Pu- bliekstheater, Ensemble en Residen tie-Toneel. Enkele bekende stukken waarin hij figureerde zijn: Orpheus en Eurydi- ce, De knecht van twee meesters, De revisor, Androcles en De Leeuw, Hamlet, Romeo en Julia, Midzomer- nachtsdroom, Er viel een ster, en De bruiloft van Figaro. Retèl heeft ver der een groot aantal toneelproduk- ties De laatste tijd speelde hij in enkele vrije produkties. Ook trad hij op in de televisieserie „De Weg" van de KRO. Hij was onder anderen 'ge trouwd met de actrices Elisabeth Andersen en Sigrid Koetse. KRAKERS BEKOGELEN RONDVAARTBOOT AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft niemand aangehouden van de ruim dertig kra kers en sympathisanten die gistermiddag in de Leliegracht een rondvaartboot dwongen te stop pen en bekogelden met verf en ten minste één brandbom. Een inval kort na de actie in een kraakpand aan de Leliegracht bracht ook niet het gewenste resultaat. In de rondvaartboot za ten ongeveer 35, hoofdzakelijk buitenlandse, toeristen die volgens de politie behoorlijk ge schrokken waren. Alle passagiers en de kapitein hadden verf op hun kleren en hebben aangifte gedaan. De actievoerders wilden duidelijk ma ken dat de belangen van de Amsterdamse be volking worden genegeerd ten behoeve van de toeristenindustrie. Woningen worden gesloopt om plaats te maken voor grote hotels, aldus de actievoerders. De containerblokkade bij de Koningsbrug in Rotterdam. Volgens de politie bracht de omleiding door de tunnels geen moeilijkheden met zich mee. ROTTERDAM De blokkade die boze werk nemers van het Rotter damse stukgoedbedrijf Rotterdam Terminal van morgen vroeg bij de Ko ningsbrug hebben opge worpen en die inmiddels weer is opgeheven, heb ben niet tot de verwachte files geleid. De grote op stoppingen die door hun actie vanochtend werden verwacht, zijn volgens een politiewoordvoerder uit gebleven, omdat de Maas tunnel, de Beneluxtunnel en de Van Brienenoord- brug de extra verkeers stroom die als gevolg van de blokkade ontstond, goed konden opvangen. De actievoerders willen aandacht voor hun bedrijf, dat in moeilijkheden ver keert en waar 150 van de 250 personeelsleden ont slagen dreigen te worden. Afgelopen nacht blokkeerde de nachtploeg van het stuk goedbedrijf met containers de toegangspoort en de bedrijfs gebouwen van Incotrans aan de Wilhelminakade. Incotrans is het moederconcern van Rot terdam Terminal. De werkne mers van Rotterdam Terminal eisen dat Incotrans het over tollig personeel overneemt. Door deze blokkade kan het personeel van Incotrans niet aan het werk. „Wij laten ons niet als willoze schapen naar de slachtbank leiden. Heel Rotterdam zal merken dat ze niet om ons heen kunnen. En na de actie gaan we weer aan het werk, want onze klanten mogen geen schade ondervin den", zei de voorzitter van de ondernemingsraad Nico Mul der bij het begin van de blok kade. De direktie van Incotrans, het moederbedrijf van Rotterdam Terminal, zal nog vandaag met de vervoersbond FNV praten over de mogelijkheden van een oplossing van het conflict. Bestuurder Kees Voormeulen van de vervoersbond zegt dat hij grote verwachtingen heeft van het onderhoud. „De men sen zijn bereid tot in het on eindige door te vechten. Ze hebben immers geen keus, het is vechten of op straat gezet worden", aldus Voormeulen. Het zal van het resultaat van het gesprek met Incotrans af hangen of deze week nog meer acties te verwachten zijn. In de kantine van Rotterdam Terminal is vanmorgen vroeg met de actievoerders een aan tal opties besproken, die vol gens Voormeulen bij uitvoe ring „een enorm effect zullen hebben". Over de aard van de acties wilde hij niet uitweiden. Ook als de uitkomst van het gesprek ongunstig uitvalt voor de werknemers van Rotter dam Terminal, zullen vandaag in elk geval geen nieuwe ac ties meer worden gevoerd. GRATIS ELKE WOENSDAG DE r n. Eet zijn F HL DORDWIJK Een 25-jari- Voorhouter, die dronken hter het stuur zat, heeft van- hetf*1* een rava8e aangericht in De I Noordwijkse Schiestraat. ooP een sPoor van vernie" te rafeen na over een *en£te van reet meter- Eerst reed hij een starti^tmast omver' vervolgens 'm ac^1 meter tuinhek te van een won*n8 aan hJkiestraat 16» toen werden g te ree geparkeerde auto's ge- büa^t en tenslotte kwam de te i^°rhouter tot stilstand tegen r nid0 ^u's' waarvan hij de deur- ïweeJs* en de muur beschadigde, nder^ man bleef ongedeerd, zijn hJto was er minder best aan sU Hem is een bloedproef af- jnomen Geen krant ontvan gen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 ^n uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze correspondent Mare de Koninck) DALLAS Op de eerste dag van de Conventie (landelijk verkiezingscon gres) in Dallas hebben van optimisme blakende republikeinse leiders de Democratische oppositie partij bespottelijk probe ren tè maken als een groep doemdenkers met idealen waarin niemand meer gelooft. Het waren vooral vrouwelijke repu blikeinse kopstukken, die ten bate van president Reagan het vuur mochten openen op de democrati sche Witte Huis-kandida ten Walter Mondale en diens beoogde vice-presi dent Geraldine Ferraro. De laatste heeft zich in tussen met de publikatie van haar belastinggege vens nog geenszins van de controverse rond haar echtelijk inkomen kunnen ontdoen. De Republikeinen willen in Dallas laten zien dat hoewel de herkiesbare Reagan en vice-president George Bush twee blanke mannen zijn- ook in hun partij vrouwen en etni sche minderheden sleutelfunc ties vervullen. Er is onder de Republikeinen een invloedrij ke groep „Vrouwen voor Reagan" gevormd. Die zijn weliswaar teleurgesteld over het conservatieve republikein se verkiezingsprogramma in zake specifieke vrouwenbelan- gen, maar zij gaan ervan uit dat het belangrijker is om de economische en buitenlandse politiek van de regering- Reagan. En zij dagen alle Amerikaanse vrouwen uit, om ook zo'n algehele politieke af weging te maken en bij de ko mende presidentsverkiezingen (6 november) „niet op Monda le te stemmen, alleen maar omdat een vrouw als vice-pre sident zo leuk zou zijn". Pagina 7: Republikeinen blaken van zelfvertrouwen 99 DEN HAAG Zelfstandig wonenden van 55 jaar en (veel) ouder hebben het in de drie grote steden, Amster dam, Den Haag en Rotter dam, „thuis" minder naar de zin dan dezelfde leeftijds groep elders. Het Centraal Bureau voor de Statistiek concludeert dit na een onder zoek (december '82) onder meer dan vierduizend zelf standig wonende 55-plussers en ongeveer 350 bewoners- /sters van verzorgingstehui- Als redenen voor ontevre denheid over de woonsituatie noemen de ouderen vooral: overlast van de buurt, moeite met contacten en slechte buurt. Bewoners van bejaar denoorden noemen hier de regels en de faciliteiten „van het huis" en heimwee naar de oude vertrouwde „stek". Van de zelfstandig wonenden wilde zeventien procent nog binnen het jaar verhuizen. In 1976, toen eenzelfde onder zoek werd gehouden, was dit nog twaalf procent. Ouderen gaan tegenwoordig ook minder vaak de deur uit vergeleken met 1976. Angst voor diefstal en geweld wer den als redenen opgegeven. Ouderen in de grote steden zijn minder mobiel dan die in de plattelandsgemeenten. Het gebruik van het openbaar vervoer door 55-plussers is afgenomen, het gebruik van particulier vervoer gegroeid. Het populairste vervoermid del is de fiets, dan de auto en vervolgens de bus. Slechts dertien procent van de zelfs tandigen gebruikt vaker dan eens per maand de trein. De genen met wie de ouderen het meeste contact hebben zijn de eigen kinderen, ge volgd door buren en kennis sen van ongeveer dezelfde leeftijd. Negentig procent is tevreden over de relatie die men met uitwonende kinde ren heeft. CNV wil ww voor bange werknemers kruitfabriek DEN HAAG Werknemers van de kruitfabriek in Muiden die, uit angst voor nieuwe ont ploffingen, niet langer in de fabriek durven werken, moe ten een ww-uitkering krijgen. Dat vindt districtsbestuurder J. Sloof van de Industrie- en Voedingsbond. CNV. Mensen die vrijwillig ontslag nemen komen volgens de wet niet in aanmerking voor ww, maar ontvangen een bijstandsuitke ring. Volgens Sloof hebben de laatste tijd 18 van de 270 werknemers van Muiden Che mie hun baan opgezegd omdat ze, na de reeks van ongevallen in het bedrijf, de spanningen psychisch niet meer aan kun nen. (ADVERTENTIE) Een gekke naam voor een te gek lekker drankje. Verrassend fris door exotische kiwi's. Drink 't puur, met ijs of gemixt Uw slijter heeft 't A Vele tienduizenden mensen zjn vandaag in de Filippijnse hoofd stad Manila de straat opgegaan om te herdenken dat oppositie leider Aquino precies een jaar geleden bij aankomst uit balling schap in de VS op het vliegveld van Manila werd vermoord. Eer der op de dag woonden tienduizend mensen een mis bij, die werd opgedragen door kardinaal Sin. Op de foto duizenden Filip- pino's, die vanmorgen een bronzen standbeeld van de vermoor de oppositieleider Aquino door de stad voerden. Het beeld, dat het weekeinde vanuit de VS was aangekomen, werd vanochtend door de douane vrijgegeven. DEN HAAG Bijna de helft van de ongeveer 60.000 melk veehouders in ons land heeft een verzoekschrift ingediend voor een groter melkquotum dan zij thans op grond van de Beschikking Superheffing heeft gekregen. De Nationale Commissie Superheffing zal minister Braks zo snel moge lijk advies uitbrengen over deze verzoekschriften, waarna de minister een beslissing zal nemen. Een woordvoerder van het ministerie van land bouw en visserij heeft dit van daag meegedeeld. Om de overproduktie van melk in de Europese Gemeen schap in te dammen besloten de EG-ministers van land bouw eind maart tot het instel len van de superheffing. UTRECHT Een 42-jarige KLM-employé is gisteren met nog vier Nederlanders en vier Colombianen gearresteerd we gens cocaïnesmokkel. De poli tie denkt daarmeee een be langrijke drugslijn die via Co lombia en Schiphol naar Ne derland liep, te hebben opge rold. Toen de smokkelaars werden aangehouden hadden ze, verborgen in twee kisten, een partij van 20 kilo cocaïne bij zich met een „handelswaar de" van vier miljoen gulden. De KLM'er werkte als decla rant op de luchthaven en moest erop toezien dat dat goe deren van grote klanten van de luchtvaartmaatschappij snel bij de douane werden ingekl aard. Misbruik makend van het feit dat hij op het douane terrein een grote bewegings vrijheid genoot smokkelde hij de cocaïne ons land binnen, al dus de politie. De politie ver moedt dat de man al eerder bij drugssmokkel betrokken is ge weest. „President Nixon heeft gisteren een rijtoer in open auto door het centrum van New Orleans moeten laten vervallen na een waarschuwing dat mogelijk een moordaanslag op hem zou worden gepleegd. Nixon zou voor veteranen spreken over de oorlog in Cambodja". Aldus de Leidse Courant 21 augustus 1973. Bij hetzelfde bericht staat een foto van een spandoek afgebeeld, dat oproept tot het bestrijden van de georganiseerde misdaad: „Nixon, Agnew en alle politici moeten de gevangenis in". De afloop van deze geschiedenis hebt u uitgebreid volgen. In de Leidse Courant, natuurlijk. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. «S*£cJdoe0ouxant

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1