Politie doet inval op zes adressen ZEEMAN textielSupers B-spelers laten het afweten bij Dekker- toernooi TENNIS CIRCUIT Pukkels niet gebaa t bij chocolade en celibaat Ruzie in Duitse regeringscoalitie over buitenlanders Voor Jan Retèl was vreugdert van het spelen essentieel LEIDEN £eidócQowuvnt LEIDEN Het 30+ toer nooi van Dekker-tennis in Warmond kent in B geen overweldigende deelna me; een niet onverwachte zaak, nu ook de B-toer nooien zonder leeftijdsbe perking vaak al een kari ge inschrijving kennen. De Warmondse organisa tie mocht tot nu toe negen inschrijving bij de heren en twee bij de dames be groeten. Het C-toernooi kent vier gere nommeerde geplaatsten bij de heren. Ronald Blommendaal voert de lijst aan, maar zal vooral concurrentie ondervin den van Lodewijk Kallenberg en Jan de Groot. De als vierde geplaatste Rik Hins heeft zich teruggetrokken. Bij de dames zal het waar schijnlijk gaan tussen Nolly Bennink en Estec-speelster Doris Knott. In D voorziet men een finale tussen de he ren Dalhaus en Batelaan, al zullen met name de als derde geplaatste Koos Spek en de nummer vier Pierre van Overloop alles in het werk stellen om dit te voorkomen. Bij de dames worden van Van Waasbergen en Yvonne Bok hoven de beste kansen toege dicht op het behalen van een finale plaats. Zoeterwoude Op de mateco-tennisbanen van ZTC hebben de spelers en speelsters een laatste kans om punten te vergaren voor het Leidse Courant tenniscircuit. Na afloop van dit toernooi zal bekend zijn wie zich hebben geplaatst voor de Masters, het eind-toernooi dat 29 augustus zal beginnen. Coen van Santen fcaXdóaQouAxmt voert het veld aan in C en doet dat voor Harold van Of feren. Hans van Bijsterveldt Mathijs Glastra comple- de eerste vier, ter wijl Martijn Krans als vijfde is geplaatst. Van Offeren en Krans zullen de punten met het oog op de Masters hard no dig hebben. Bij de dames zijn twee dames geplaatst, omdat het aantal deelnemers vrij be perkt is. Jaqueline Paauw en Heieen van der Berg worden verondersteld de finale te be reiken. In D doen bij de heren weinig heren mee, die hoog zijn ge plaatst in het tenniscircuit. Je roen Koppert is eerste ge plaatst voor Luc van Wijk, Alexander van de Berg en Jo ris Aperghis. De Munnik- speelster Lilian van Heteren zal haar eerste plaats moeten waarmaken ten koste van de jeugdige Florieke Westhof. In- grid Tjho en Suzanne Gijsbers zullen proberen de plaatsing in SCHEVENINGEN Tot tweemaal toe is vanmor gen omstreeks half acht een verdachte in Scheve- ningen ontsnapt aan ar restatie door de politie. Dat gebeurde bij een grootscheepse politieac tie, waarbij veertig man gelijktijd op zes verschil lende adressen in Sche- veningen binnenvielen. De politie wist vier ande re mannen in te reke nen, die allen worden verdacht van de zware mishandeling van een Voorschotenaar afgelo pen zondag op een par keerterrein in Scheve- ningen. De ontsnapte verdachte wist de eerste keer te ontkomen, doordat hij werd geholpen door een 14-jarig neefje, dat de politie met een stalen staaf te lijf ging. Even later wist de man op een ander adres we derom te ontkomen. Daar was het een 23-jarige Hage naar die de politie met be hulp van een mes verhinder de de verdachte in te reke nen. Deze man werd prompt aangehouden in verband met het bieden van verzet en be lemmering. Datzelfde was overigens al gebeurd met de 14-jarige jongen. Tijdens de actie bij één van de adressen droegen de agen ten kogelvrije vesten, omdat daar rekening werd gehou den met het gebruik van vuurwapens. De aangehouden verdachten variëren in leeftijd van zes tien tot vierentwintig jaar. Ze worden ervan verdacht zon dag betrokken te zijn geweest bij de zware mishandeling van de 39-jarige man uit Voorschoten die daarbij her senletsel opliep en mogelijk voor de rest van zijn leven gedeeltelijk verlamd zal blij ven. Zijn toestand werd van morgen ernstig maar niet kritiek genoemd. Er worden nog meer aanhou dingen verwacht. Inbraak in school LEIDEN Bij een inbraak in een dé- pendence van de Emilie Knappert scholengemeenschap zijn tijdens de vakan tieperiode twee vide orecorders met came ra, een diaprojector, een kleurentelevisie en nog andere appa ratuur gestolen. DEN HAAG Het is een fa bel te denken dat jeugdpuis tjes (acné) iets te maken heb ben met hygiëne, eetgewoon ten of sexuele activiteit. In een recent Amerikaans on derzoek worden deze volks wijsheden definitief ontze nuwd. Leefgewoonten, zo wordt geconcludeerd, hebben niets te maken met de was dom van pukkels. De Amerikaanse hoogleraar dermatologie Alan R. Shalita van de universiteit van New York, heeft de eet- en leefge woonten van groepen acné patiënten vergeleken met groepen mensen die geen last hebben (of hadden) van puis tjes. Uit de enquêtes bleek, dat het verorberen van grote hoeveelheden chocolade bij voorbeeld, geen invloed heeft op de ernst van acné. Ook patat en aardbeien, die nogals eens voor grote boosdoeners worden aangezien, hebben geen effect op het ontstaan van puistjes, aldus Shalita. Hetzelfde geld voor de mate waarin de huid schoon ge houden wordt. De Amerikaanse hoogleraar kwam tot de ontdekking dat steeds vaker volwassen vrou wen (30-40 jaar) last hebben van pukkels. Ook blijft de kwaal thans langer aan, dan enkele tientallen jaren gele den. De oorzaak van beide constateringen is niet be kend. Overigens blijft gemid deld 20 procent van de men sen gevrijwaard van deze aandoening. Spanningen Volgens het re /olgens het recent gepubli ceerde onderzoeksrapport zijn maar weinig factoren van invloed op het verloop van de aandoening. Een uit zondering kan evenwel ge maakt worden voor psychi sche spanningen. Hoe druk ker men zich maakt over zijn jeugdpuistjes, des te langza mer zullen ze verdwijnen, zo meent de hoogleraar. Dat maakt de bestrijding van jeugdpuistjes er uiteraard niet makkelijker op. Erg vaak grijpt men immers ten einde raad naar paardemid- delen zoals scherpe zalven, schurende sponsjes en hoog- tezonkuren, die juist een ave rechts effect hebben: de huid wordt grondig geruïneerd. Intensief onderzoek naar de -bestrijding van acné heeft de laatste jaren overigens al ver schillende succesvolle behan delingsmethoden opgeleverd. De huisartsen en specialisten staat bij de acné-bestrijding tegenwoordig medicijnen ter beschikking die de huid uit drogen, de poriën vrij hou den, huidbacteriën doden of de hormoon-huishouding wij zigen. Bovendien is het in enkele gevallen mogelijk acné via een chirurgische in greep aan te pakken. Belang rijk is wel, dat de acné-pa tiënt niet zelf gaat knutselen, maar zijn huisarts raadpleegt omdat elk acné-geval nu een maal een persoonlijke behan deling vereist. Een kleine troost is tenslotte, dat van zonlicht een heilza me werking kan uitgaan. Uit het onderzoek van Shalita is gebleken dat bijna negentig procent van mensen die aan acné lijden in zonrijke zo mers minder problemen heb ben met hun kwaal. Wat dat betreft komen de Nederland se acné-patiënten er deze zo mer bekaaid vanaf. PAUL KOOPMAN VERDACHTE ZWARE MISHANDELING ONTSNAPT TWEEMAAL Jeugdtoernooi de Meren wijk Het jeugdtoernooi van de Me- renwijk heeft vier verschillen de leeftijdscategoriën. In de jongste leeftijdsklasse bij de jongens, zal Taco Nijhof de te kloppen speler zijn. Menno Dros zal evenwel roet in het eten willen gooien. Waar schijnlijk was Jos Vergeest hetzelfde van plan, maar de nummer drie moest vroeg in het toernooi al zijn meerdere erkennen in Dennis van Scheppingen: 6-1, 6-1. Bij de jongens tot en met veertien én zestien staat dezelfde spelers eerste geplaatst en dat is Rijns- burger Jan Siemerink. Opval lend weinig deelneemsters bij de meisjes tot en met zestien jaar. Irma van Seeters en Mar- got van der Haak lijken hier de twee sterksten. JELLE RAAP Dekker 30+-t DEC: 1. N.Bennink; 2. D.Knott; HDC: 1. J. Rodenburg/J. van Duyn; 2. P. Guyt/P. Duy ven voorden GDC: 1. J. Teekens/R. Blommen- lal; 2. M. Meijer/J. Rodenburg. HED: 1. J. Dalhaus; 2. W. Batelaan; K. Spek; 4. P. van Overloop; DED: 1. Van Waasbergen; 2. Y. van Bokhoven. DDD: 1. Akerboom/Van Beelen; 2. Dijkstra/Van Houten. HDD: 1. W. Sekens/C. van Zwieten; N. Dofferhof/L. van Tongeren. 'oeterwoudse TC HEC: 1 C. van Santen; 2. Harold van Offeren; 3. H. van Bijsterveldt; 4. M Glastra; DEC: 1. 1. J. Paauw; 2. H. van den Berg. HDC: 1 GDC-T T. van Velzen/C. I Chaudron/E. Kip. (Vervolg voorpagina) AMSTERDAM Zelfs gere nommeerde acteurs krijgen wel eens rollen te spelen, waar ze op een of andere manier niet goed mee uit de voeten kunnen. Het theater is en blijft een avontuur, voor wie risico's durft te nemen. Voor Jan Retèl viel er in „Stil le nacht" van Peter Turrini onder regie van Henk van Ul- sen weinig eer te behalen. In dit stuk, dat het afgelopen sei zoen werd opgevoerd, speelde hij voor een bejaarde nachtwa ker in een warenhuis die op kerstavond genegenheid opvat werkster op leeftijd. Mary Dresselhuys was zijn tegen speelster. Het was een draak van een stuk. Groot succes verwierven bei den daarentegen in een andere vrije produktie „Gouden vij ver" ohder regie van Elise Hoomans. Zij speelden voor een echtpaar, dat voor de 48ste keer de vakantie doorbrengt Wanneer hun kleinzoontje een maand blijft logeren, fleurt Jan Retèl in de rol van een af geleefd, levensmoe baasje, weer helemaal op. Goed of slecht, voor Jan Retèl was de vreugde om te spelen essentieel. Zodra hij het spel als een feestje beleefde, was het voor hem een goed voorte ken. Op zijn best was hij in tragi-komische rollen. Hij heeft eens verklaard, dat hij in de meest uiteenlopende vertol kingen uitstekend naar zijn zin heeft gehad. Als voorbeel den noemde hij op „De knecht van twee meesters", „De sor" en „Eurydice". „Feydeau, Ayckboum: leuk blijspel op een gewoi goede manier spelen", vond hij zalig om te doen, afwisseling van „dat syml lisch gedoe, die verdomde i< alen. Daar word je toch van". De periode tusse en 1960 bij de Haagse Cornet omschreef hij als „wai freude". Met Paul Steenberg haalde hij eertijds aller kwajongensstreken uit, het verwisselen van elkandi rollen, tot stomme verbazi van de andere medespelende Na zijn debuut in 1936 bij Masker als Richard in „A Wilderness" van O'Neill tèl bijna een halve eem het toneel verbonden gewee Hij heeft bij verscheidene zeischappen gespeeld. ÜVtsp» fif to rtflöOS B. iM Sm. M '100%^us BONN In de christen-de- mocratisch-liberale regerings coalitie in West-Duitsland is een 'nieuw conflict in aantocht. De conservatieve christen-de mocratische minister van bin nenlandse zaken, Friedrich Zimmermann, wil vergaande wettelijke maatregelen nemen om het aantal buitenlanders in de Bondsrepubliek te beper ken. De kleine liberale coali tiepartner, de FDP, is daar fel tegen gekant. Zimmermann, afkomstig uit de Beierse CSU van Franz-Jo sef Strauss, staat onder toene mende druk van zijn achter gen. De druk is nog vergroot nu blijkt dat ondanks de eco nomische opleving de werk loosheid niet vermindert. In de Bondsrepubliek wonen 4,5 miljoen buitenlanders. Dat is bijna 7,5 procent van de bevol king. De bewindsman wil nu eind september een reeks wettelijke maatregelen presenteren die niet alleen bij de FDP en de oppositiepartijen, maar bij voorbeeld ook bij de kerken op weerstand stuiten. Zimmer mann is van plan werknemers van buiten de EG te verbieden hun kinderen naar de Bonds republiek te halen als die ou- ban en van de grote steden het aantal buitenlandse werkne mers in het land terug te drin- der zijn dan 6 jaar. Momenteel mogen kinderen tot 16 jaar zich bij hun ouders voegen. Deze maatregel is met name bedoeld om de toestroom van Turken aan banden te leggen. Zimmermann wil verder de bevoegdheid krijgen buiten landers die van een misdaad verdacht worden, de grens over te zetten nog voor dat ze terecht hebben gestaan. Zimmermann onderhandelt al bijna anderhalf jaar met de FDP over het beleid dat ten aanzien van de buitenlanders gevoerd moet worden. Beide partijen hebben echter niet ge wonnen willen geven. De mi nister beroept zich op het coa litie-akkoord dat CDU-CSU en FDP vorig jaar zijn overeenge komen. Daarin is de vermin dering van het aantal buiten landers vastgelegd. Maar in te genstelling tot Zimmermann' zoekt de FDP het meer in te- rugkeerpremies en dergelijke. De afgelopen acht maanden maakten al zo'n 150.000 bui tenlanders, voornamelijk Tur ken, gebruik van een tijdelijke terugkeerpremie. Zimmermann vindt dat derge lijke premies te weinig zoden aan de dijk zetten en hij vindt verdergaande wettelijke maat regelen noodzakelijk. Hij wil zijn oorspronkelijke plannen in september vrijwel ongewij zigd in het kabinet aan de orde stellen en een beslissing force- Vooraanstaande FDP-politici, zoals de progressieve vroegere minister van Binnenlandse Za ken, Gerhard Baum, hebben verzet aangekondigd. Voorzit ter Werner Zywietz van de FDP in de deelstaat Sleeswijk- -Holstein vindt zelfs dat als Zimmermann het kabinet aan zijn zijde krijgt „wij ons af moeten vragen of we nog wel in de regering kunnen blij-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12