is PSY beter voorbereid op de competitie dan A jax Carambole Grobbelaar nekt team Liverpool Uno Hazelaar nog in topvornf SPORTTRIBUNE Winst voor FC Vorwarts Geel en rood eerder in Bundesliga Tollenaar krijgt eerste rode kaart LEIDSE COURANT MAANDAG 20 AUGUSTUS 1984 PAG] OOST-BERLIJN FC Vorwarts Frankfurt, volgende maand de tegenstander van PSV in de openingsronde van het UEFA- -bekertoernooi, heeft zaterdag voor de Oberliga gewonnen. Vor warts zegevierde in de uitwedstrijd met 1-0 over Motor Suhl. Panathinaikos, tegenstander van Feyenoord in de eerste ronde van de Europese beker voor landskampioenen, bereidt zich in West-Duitsland voor op de Griekse competitie. Zaterdag oefen den de Grieken tegen Karlsruhe SC en verloren met 2-1. Ze na men door Papavasiliu in de 38e minuut weliswaar de leiding, hadden ook daarna een behoorlijk veldoverwicht, maar werden in de slotfase overrompeld door twee Westduitse doelpunten. Harforth maakte in de 70e minuut de gelijkmaker en nam twee minuten voor het einde ook de winnende treffer voor zijn reke ning. Er waren 3000 toeschouwers. KB Kopenhagen, de tegenstander van Fortuna Sittard in het Europese bekertoernooi voor bekerwinnaars, speelde voor de Deense competitie gelijk: 1-1 tegen BK Odense. DUISBURG Op de jaarlijkse ter bij een dergelijke overtreding ^n'vóórtoan ook'inléS^'wlnne^ér instructiemiddag hebben de onmiddellijk de gele kaart te- vuurwerk op het veld terecht komt. scheidsrechters uit de Bundesliga voorschijn te halen. Bij herha- De onderbreking moet duren totdat de zaterdag in Duisburg, een week ling, of indien er sprake is dat de thuisspelende vereniging het publiek voor aanvang van de competitie, overtreding een doelrijpe kans via de microfoon heeft kunnen verma- het dringende advies gekregen verijdelt moet de scheidsrechter van aandacht blijft in de Bundes. voor zware overtredingen sneller de betrokken speler stratfen met de gele en in sommige gevallen de rode kaart. de rode kaart te trekken. Vooral Op instigatie van de FIFA (wereldfe- de sliding, achter de rug van de liga de afstand bij het nemen van een vrije schop. Volgens de regels moet die negen meter vijftien bedragen. In de speler ingezet die vaak zware blessures tot gevolg heeft, wordt deratie) zullen de scheidsrechters meer praktijk wordt daarmee regelmatig de aandacht besteden aan de vertragende hand gelicht. De scheidsrechters in de acties van de doelman. Bij een lang- Bundesliga hebben in dit opzicht be- - zaam-aan-actie van ongeveer vijf se- terschap beloofd en tevens toegezegd Strenger aangepakt. In alle ge- conden moet de arbiter ingrijpen en de strenger de naleving van deze spelre- vallen dient de Westduitse arbi- doelman met een indirekte vrije schop gel te controleren. Eerste divi inenl nt lei ichaal tECHT Riemsl ronde 1 i de Ne< ;rste pis i klassei Ze verli Prijsvrage Oefenvoetbal j DEN HAAG - De van de zaterdag gespeel^ fenwedstrijden van voetbalclubs zijn: MAASSLUIS: Excelsior (e ser)-Sparta 0-10 (0-2) Doe® Van den Berg (3), Lengk® Blind, Van Gaal, Eije Scheidsrechter: Heil. ToeschJ 1000. BARENDRECHT: Barendrl '67 2-4 (2-1). Doelpunten A^ strup. Loggie. Tiktak. Filip drecht: Hokke, Van i Scheidsrechter: Bezemer. wers. 600. VOLENDAM: Volendam-i ham Forest 1-5 (0-2). Do® Nottingham: Hodge (3), Caij ray. Volendam: Mol rechter: De Munnik- 3500. SITTARD: Fortuna S-Roda (0-1). Doelpunten Fortuna: J Ruys; Roda: Marijnissen, Scheidsrechter: Van der 1 schouwers: 4000. Eindstand I -beker: 1. Roda JC 3-5; 2. Fel 3-3. 3. MVV 3-2. 4. FC VVV| NORG: Streekelftal-PEC Zwt DEVENTER: Go Ahead EaJ cester City 1-4 (1-4): 8. Alle* 0-1. 12. Brouwer 1-1, 22. Allel 1-2, 26 Banks 1-3, 29. Linej Scheidsrechter: Manuel, wers 2000. EMMELOORD: Flevo Boys-Il 0-8. ?WEG iveede iur het ?n) yensdr "pien t Leo van Veen, de nieuwe aanwinst van RKC, blokkeert een schot van Winny Haatrecht (Willem II). DEN HAAG De voetbalcompetitie in de eerste divisie is in het weekeinde van start gegaan met negen wedstrijden met 33 doelpunten, 36.700 toeschouwers, vijftien gele kaar ten en één rode kaart. Tollenaar van Wageningen is de eer ste zondaar van de voetbalcompetitie. Hij kreeg rood tegen De Graafschap en is, omdat het twee keer geel betrof, auto matisch voor één wedstrijd geschorst. Zijn twee gele kaarten blijven op zijn strafblad staan, één gele kaart erbij en hij moet opnieuw een wedstrijd aan de kant blijven. FC VVV werd de eerste leider in het klassement door RBC met 6-0 te verslaan. Verlijsdonk maakte drie doelpunten en werd de eerste topscorer. Het meeste publiek kwam bij RKC, dat in het betaalde voetbal debuteerde tegen Willem II. Het werd 1-1 voor 8.000 toeschouwers. De karakteristieken van de wedstrijden zijn: DS '79-Helmond Sport 2-1 (0-6): 57. Van Breemen 0-1, 70. Den Bakker 1-1. 81. Lems 2-1. Scheidsrechter: De Vrieze. Toeschouwers: 1500. Gele kaart: Cox (Helmond Sport). FC Den Haag-Eindhoven 1-1 (0-6): 60. Bouwens (strafschop) 1-0. 76. Peitsman 1-1. Scheidsrechter. Van der Niet. Toeschouwers: 2 500. Gele kaarten: Bouwens. Tempelaar (FC Den Haag); Laurs, Nederlof (Eindho ven). RKC-Willem II 1-1 (1-1): 13. Bakker 0-1, 36. Van der Wiel 1-1. Scheids rechter: Geurds. Toeschouwers: 8000. Vitesse-Telstar 2-1 (1-6): 32. Lubse 1-0, 51. Van de Akker 2-0. 86. Reuve- kamp 2-1. Scheidsrechter: Van Vliet. Toeschouwers: 2500. Gele kaart: Aubrun (Telstar). De Graafschap-Wageningen 5-2 (2-0): 37. Trentelman 1-0, 40. Booy 2-0, 55. Radstaat 2-1. 77. Loupatty 2-2, 80. Willems 3-2. 82. Booy 4-2, 80. McNulty 5-2. Scheidsrechter: Bakker. Toeschouwers: 3500. Rood: Tolle naar (Wageningen) Geel: Radstaat en Gijssens (Wageningen) en Rosen- daal (De Graafschap). SC Cambuur-SVV 3-6 (1-0): 8. Erkelens 1-0, 46 Peltzer 2-0. 71. Boere 3-0. Scheidsrechter: Hartland. Toeschouwers: 6500. Geel: Cantello (SC Cambuur). FC VVV-RBC 6-0 (1-6) 39 Verlijsdonk 1-0. 54 Verlijsdonk 2-0, 75. Rei- nierse (strafschop) 3-0, 77. Verbeek 4-0, 79. Verlijsdonk 5-0, 81. Van Berge Henegouwen 6-0 Scheidsrechter: Smeenk. Toeschouwers: 3600. NEC-SC Heracles 2-3 (1-3): 18. Schulte 0-1. 29. Schepers 0-2, 33. Lalopua 0-3. 42. Grim 1-3. 61. Grim 2-3. Scheidsrechter: Verhoef. Toeschouwers: 1600. Geel: Willemse (NEC); Richardson (SC Heracles). SC Veendam-SC Hcerenveen 0-2 (0-0). 84. Schuurmans 0-1, 88. Schuur- mans 0-2. Scheidsrechter Bennet. Toeschouwers: 5900. Geel: Gall (SC Veendam); De Jonge. Hendriksen (SC Heerenveen). Milotonovic bondscoach Joegoslavië BELGRADO Milos Milotinovic is aangesteld als de nieuwe bondscoach van het Joegoslavische voetbalelftal. De 51-jarige voormalige internatio nal is al de 24e trainer, die de Joego slavische voetbalbond na de tweede wereldoorlog heeft gecontracteerd. Milotinovic volgt de 53-jarige Todor Veselinovic op. Veselinovic kwam in het nieuws door de fikse kritiek, die over hem werd uitgestort na de zwakke prestatie van het nationale elftal tijdens de eindronde van het Europees kampioenschap, waar hij een hartaanval kreeg. Kort na de ti telstrijd in Frankrijk onderschreef hij een verbintenis met de Turkse club Fenerbahce. Yelstra is titel kwijt SZILVASVARAD Tjeerd Velstra is zijn wereldtitel vier spannen kwijt. De Nederlan der zal op de laatste dag van de titelstrijd in Szilvasvarad in Hongarije niet meer aan de start verschijnen. Door een diskwalificatie was Velstra gis teren al in een uitzichtloze po sitie gemaoeuvreerd. Hij werd verrast door het als gevolg van de regen glibberig geworden parkoers. De eerste plaats na de marar- thon van gisteren wordt bezet door de Hongaar Bardos voor zijn landgenoot Juhasz. Ook voor aanvang van de derde klassementsproef had Bardos al de leiding. In de landen- wedstrijd leidt Hongarije, voor Zweden, de Verenigde Staten en Groot-Brittannie. De wedstrijden werden over schaduwd door een zwaar on geluk van Johann Schwander. De Oostenrijker raakte tijdens de wedstrijd met zijn voet in de rem van zijn vierspan. Met een helicopter moest hij naar de Universiteitskliniek in We nen worden vervoerd. In Boe dapest wilden de artsen de ge broken voet amputeren. naar Uno Hazelaar met pikeur Velis op weg naar de overwinning In de Grote Fokkers-prijs. WASSENAAR Uno Ha zelaar is in topvorm. Dat werd gisteren op de Was- senaarse baan Duindigt weer eens duidelijk. Na dat de hengst afgelopen dinsdagavond in Hilver sum Udo Quick versloeg in het sprintkampioen schap van Nederland, won hij op Duindigt de Grote Fokkers-prijs. Dit keer hoefde hij niet af te reke nen met zijn eeuwige ri vaal Udo Quick. De leef tijdsgenoot had van trai ner Arend de Wrede vrij af gekregen en zal zich helemaal gaan voorberei den op het Nederlands kampioenschap van 2 sep tember, dat op Duindigt wordt gehouden. In de Grote Fokkers-prijs ver trok Uno Hazelaar op 2540 meter en moest 40 meter ge ven aan de vijf paarden. Bij de tweede en goede start nam Va lentin Melodie (Jan van Dooy- eweerd) de leiding vóór Vo- lando Jonker (Hugo Lange- weg). Urosa Maire en Uplicate Ashton. Toen de paarden voor de eerste keer langs de tribu nes kwamen, liep Uno Haze laar in kansrijke positie. Uwe met Arend de Wrede ging aan kop en Wim Velis hield Uno Hazelaar zonder al te veel krachtsinspanning rustig in tweede positie voor Valentin Melodie, Uhlan D en de matig vertrokken Ulaan. In de laatste rechte lijn was Uno Hazelaar nog steeds twee de achter Uwe. In de eind strijd had Uwe het beste gege ven. Uno Hazelaar won in de uitstekende kilometertijd van 1.19.1 over 2540 meter. Urosa Maire. die 40 meter aan de start kreeg van Uno Hazj kwam sterk terug en l tweede voor Valentin Mere P.' Uwe en Uhlan D. Voorfr Hazelaar was dit zijn iv achtereenvolgende ovef %ew. ning, na het falen in Gif gen in de strijd om de Gd Zweep. De ook tot de faWnjd ten behorende Varinsja T handen van de Noordhdhnlo' der Cees Imming geenkt Sc ment gevaarlijk geëerde Hoe Ulaan is wat over zijn Imloc heen en Vancouver Cedelapp< door fouten vlak na de|te tii uitgeschakeld. L. ARTHUR VAN RIJS^jP® ide) c LONDEN Een bizar, ei gen doelpunt door doel man Bruce Grobbelaar heeft Europees voetbal kampioen Liverpool zater dagmiddag op Wembley de das omgedaan tegen stadgenoot Everton. Door die treffer ging de zege in het Liverpoolse onderons je om het Charity Shield, de traditionele seizoen-o pening tussen bekerwin naar (Everton) en lands kampioen (Liverpool), verrassend maar verdiend naar Everton: 0-1. Grobbelaar, vermaard om zijn buitenissigheden, werd het slachtoffer van een grillige ac tie in de 56e minuut van een over de gehele linie teleurstel lende wedstrijd. Liverpool was in Londen zonder de naar Sampdoria vertrokken regis seur Graeme Souness een zwalkend elftal, dat zelden overtuigde tegen het hard werkende Everton. Ook Paul Walsh, de van Luton Town overgekomen aanvaller die in de 55e minuut voor Sammy Lee in het veld kwam, bleek nog niet geacclimatiseerd in de rode brigade van manager Fa- gan. Walsh stond aan de basis van het enige doelpunt. Zijn bal verlies in het strafschopgebied van Everton leidde tot de uit braak, die Kevin Ratcliffe in staat stelde Graeme Sharp te lanceren. Sharp kwam vrij voor Grobbelaar, die in eerste instantie diens schot pareerde. Bij de tweede inzet lag de in Zuid-Afrika geboren doelman opnieuw in de lijn van het schot, maar ditmaal ketste de bal van het lichaam van cen trale verdediger Mark La- Terwljl Liverpool's doelman Bruc de bal onder controle te krijgen. wrenson terug en carambo leerde via Grobbelaars uitge stoken voet in het net: 0-1. In de resterende speeltijd bleek de aanvalslinie van Li verpool met Walsh en Rush te weinig inhoud te hebben om Everton te verontrusten. De landskampioen, die er een tra ditie van maakt het duel om het Charity Shield te verlie zen, verspeelde zijn beste kans al in de eerste helft, toen de mid-dertiger Kenny Dalglish alleen voor doelman Southall over schoot. Opvallend in de Liverpoolse verdediging was de gebrekki ge éonditie van aanvoerder Phil Neal. Hij werd bij vlagen weggespeeld door Everto- n-aanvaller Kevin Richardson. Ook John Wark, de van Ips- Grobbelaar op de knieën zit, wich aangetrokken midden velder die het werk van Sou ness moet overnemen, was nog niet het rust gevende aan speelpunt waaraan Liverpool zo vlak voor de competitie dringend behoefte heeft. Schotland In de Schotse competitie zijn na twee speeldagen nog twee ploegen zonder puntverlies: Aberdeen en Morton. Lands kampioen Aberdeen stelde de zege in de uitwedstrijd tegen St. Mirren al in het eerste half uur veilig. Billy Stark en Wil lie Falconer scoorden in de 4e en 25e minuut: 0-2. Het gepromoveerde Morton won met 2-1 in Edinburgh van Hearts door doelpunten van Alex O'Hara en Derek Robert- Graeme Sharp (Everton) son. Celtic wacht nog op de eerste overwinning na het tweede gelijke spel, dit keer tegen Dundee United (1-1). United nam de leiding in de zevende minuut door aanwinst Stewart Beedie, maar Celtic sloeg Veertien minuten na de pauze terug via de topscorer van het afgelopen seizoen Bri an McClair. Celtics aartsrivaal Glasgow Rangers kent een sterke start met drie uifr twee. Zaterdag behaalde de ploeg bij Dumbarton een zwaarbevoch ten zege (1-2). De thuisploeg nam in de negende minuut de leiding door Joe Craig, maar Rangers versaagde niet. In het laatste kwartier veroverde het de volle buit door doelpunten van Ally McCoist (77) en Iain Redford (79). EINDHOVEN PSV lijkt beter voorbereid aan de competitie te kunnen beginnen dan Ajax. Die gevolgtrekking zou te ma ken zijn na een toernooi dat dit weekeinde in Eindhoven plaatsvond, waarbij PSV de eerste plaats veroverde en waar bij Ajax genoegen moest nemen met de „bronzen" plak. PSV versloeg in de finale Atletico Madrid met 2-0 en dat was terecht. De Eindhovense ploeg die tij dens dit toernooi sterk aan klantenbinding deed met een overwinning van 8-0 op het te genvallende Club Brugge, was de beste van de vier ploegen. PSV won tweemaal en bereik te de dbelcijfers van 10-0. In de finale tegen Atletico, dat daags tevoren Ajax zonder veel moeite via 1-0 naar de strijd om de derde plaats had gestuurd, liet PSV veel kansen liggen maar het hield wel de wedstrijd in handen. Na elf minuten nam de thuis club door Thoresen de leiding die voorbereidend werk van Hysén, een andere Scandina- viër, bekwaam afwerkte. Vijf minuten later miste Thoresen echter ook een strafschop doordat de uitblinkende Spaanse doelman Pereira zich in de baan van de bal wierp. In de tweede helft sloeg PSV opnieuw in een vroeg stadium zijn slag. Het werd 2-0 dank zij Valke met een schitterend af standsschot. Daarna liet PSV de teugels vieren. Twee wed strijden onder tropische om standigheden binnen twee da gen achter elkaar waren wat te veel van het goede en bo vendien wacht de Eindhoven- Hallvar Thoresen (links) zorgt voor het eerste doelpunt van PSV in de finale tegen Atletico Madrid. se ploeg deze week nog een toernooi in Madrid. Problemen Bij Ajax zijn de problemen nog niet de wereld uit. De Amster dammers hadden veel te veel moeite met Club Brugge, hoe wel zich dat na de ontluiste ring een dag eerder tegen PSV (8-0) niet opnieuw wilde laten slachtofferen. Het tempo was erg laag, de belangstelling van de spelers voor het spel leek te verwaarlozen. Het is dat de Belgische defensie, en met name doelman Jensen, aan een zomerslaapje deed, anders zijn de doelpunten niet te ver klaren. Jensen greep veel te laat in bij een scorepoging van Van Basten en Van der Eist had succes met een lob over zijn eigen keeper, een en an der tot grote vreugde van de Ajacieden. Trainer Aad de Mos verontschuldigde zich voor het zwakke spel dat een fluitconcert van de 12.500 toe schouwers opleverde, met de verklaring dat zijn ploeg de laatste tijd nogal wat zware oe fenwedstrijden heeft gespeeld.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10