k Hernia spuitje of opera tie ma ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1984 i*Vereniging Speleo Nederland Ideologie betekent jtonderzoek) is weinig bekend, 11 al bestaat deze club van ijeveer 180 „grotters" nu ruim tien jaar. De vereniging jzorgt onder meer trainingen Jr grotonderzoekers en zet zich voor de bescherming van het milieu. Voor de speleoloog een grot ingaat, heeft hij of zij (Speleo Nederland bestaat voor de helft uit vrouwen) een intensieve training achter de rug. Te beginnen met een kennismakingstocht. Wanneer dan blijkt dat de cursist-in-spe niet bestand is een grot men kan tenslotte last krijgen van claustrofobie (angst voor opgeslotenheid) en expeditiekolder (agressie ten opzichte van de lotgenoten dan kan men maar beter gaan dammen of voetballen in de vrije tijd. Tijdens de opleiding wordt veel aandacht besteed aan de voornaamste technieken om vooral veilig in grotten bezig te zijn, en aan het functioneren in een team. Een ervaren speleoloog zal nooit alleen in een grot afdalen. Daarvoor is hij te veel afhankelijk van het materiaal en van zijn partner. Verslaggever Ab van der Sluis en fotograaf Tjerk Heringa kropen en ploeterden een dag mee met de secretaris van Speleo Nederland Bart Mallee, die hen als gids voorging. Hun conclusie: speleologie is interessant, maar niet voor iedereen weggelegd. Wie meer wil weten over Speleo Nederland kan zich wenden tot de secretaris van de vereniging, de heer B. Mallee, Binnensingel 4, Vlaardingen. Onze gids B. Mallee (links), secretaris van Speleo Nederland, geeft aanwijzigingen voor de verdere, veilige afdaling. (Van onze medische medewerker J.Paalman) Geen chagrijniger kwaal dan pijn in de rug. Daar is weinig meer tegen te doen dan pappen, poederen en nathouden, en als dat niet helpt, soms een operatie. Hoewel. Tegenwoordig kunnen ze rugpijn ook met een spuitje behandelen. Voordat alle rugpatiënten in juichen uitbarsten (dat zou een hoop lawaai geven want 1 op de 50 Nederlan ders heeft ooit last van de kwaal) even een domper. Het spuitje helpt al leen bij rugpijn met de weidse naam Hernia Nu clei' Pulposi, kortweg hernia. Bovendien is lang niet zeker of de spuit beter of slechter uitpakt dan de operatie. I. Paalman en zegt met een glimlach, dat het boven zo mooi was. Meters lager en vele minuten later staan we einde lijk op de bodem van de grot. Ein delijk bevrijd van de nauwe door gangen en modderige wanden. Even op adem komen. Daarna weer verder kruipen en ploeteren door de zuigende mod der. Op zoek naar een sifon-vormi- ge grot. Plotsklaps staat Bart stil. „Even wachten. Ik geloof dat dit de ingang is". Hij stopt zijn hoofd in een miniem gat en is verdwenen. „Jongens, de rivier is opgedroogd", roept hij opgewonden. „Komen jul lie ook De fotograaf schiet na een lichte weigering ook het gat in. Alleen zijn laarzen zijn nog te zien. „Het is hier wel nat zeg. Ik ben meteen doorweekt", roept hij. Boosdoener „Waar blijf je nou Kom je nog roept hij. Een tel later de stem van Bart: „Tjonge, zo diep ben ik nog nooit geweest. De vorige keer dat ik hier was stond deze put onder water. Naar mijn weten is het voor het eerst dat ie droogstaat". Het doorzettingsvermogen wordt danig op de proef gesteld. Een beetje klimmen en klauteren is best en een nat pak gaat ook nog wel. Maar om nu in een sifon een onderaardse rivier gaan bekijken, terwijl be kend is dat het water in enkele mi nuten geweldig kan stijgen Het moede hoofd toch maar door het gat gepropt en meteen vastzit ten. Een platte steen is de boosdoe ner. Terugwrikken en iets anders verzinnen. Eén arm recht naar vo ren gestrekt, de andere naar achte ren. Plat op de buik en zo met de tenen naar voren gedrukt tien cen timeter verder komen. De vorm van de spleet maakt het noodzake lijk een draai van 180 graden te maken. Liggend op de rug, du wend, gaat het moeizaam verder. „We blijven hier niet te lang, want vanaf deze plek kan ik niet zien of het buiten regent", beantwoordt Bart de gevoelens. Zonder noe menswaardige problemen en in een gestadig tempo klauteren we terug naar boven. Wanneer na ruim twee uur klim men de „waterval" weer onze oren streelt, weten we dat het karwei is voltooid. Het is fascinerend bene den in een grot te staan, maar het is nog geweldiger het zonlicht weer te-zien. Nooit geweten hoe mooi de zon is en hoe fris het buiten ruikt. Beneden was het prachtig, maar de buitenlucht overtreft werkelijk al les. Boven blijkt, dat onder de grond het tijdsbesef verdwijnt. Be halve met een horloge zijn er geen andere mogelijkheden om tijd aan af te meten. Een grottentocht kan men net zo goed midden in de nacht ondernemen; in de aardkorst gelden andere normen. Normafwijkend De vraag rijst, waarom iemand met gevaar voor eigen leven een grot afdaalt. „Tenslotte", zo filosofeert Bart, zoekt iedereen het licht op, maar wij gaan onder de grond. Het is niet zo eenvoudig uit te leggen waarom. Het is een uitdaging. Je probeert de grenzen te verleggen, maar daarbij moet je de angst we ten te hanteren. Je komt jezelf al tijd tegen als je niet voorzichtig bent. Er zijn speleologen die zo snel en zo diep mogelijk een grot willen bedwingen Tot die categorie be hoor ik niet; ik ben meer een toe rist". In een poging zijn liefhebberij nog wat duidelijker te maken zegt Bart: „Speleologen hebben last van normafwijkend gedrag. Het con trast trekt me wel aan: het ene mo ment sta je buiten te genieten van de natuur, en vijf minuten later zit je van top tot teen onder de mod der". Dat laatste kunnen we bea men, maar het was de ervaring wel waard. Toch moet speleologie je maar liggen. De fotograaf is wild enthousiast en vraagt wanneer hij weer mee kan. de diepte in. Maar niet iedereen is er voor in de wieg gelegd Dat is tijdens deze tocht wel duidelijk geworden. AB VAN DER SLUIS Foto's: TJERK HERINGA Om dat te kunnen uitleggen eerst even de anatomie van de rug. De romp en dus rug wordt ge stut door de wervel kolom. Dat is eigen lijk een stapel van 30 blokjes wervelli chaam met om en om een elastische schijf als schokbre- ker. Aan de rugkant van elk wervelli chaam omsluit een benige boog het wervelkanaal. Daar in zit het uiterst kwetsbare rugge- merg. Dat die blok kendoos bij de min ste beweging niet onmiddellijk in el kaar stort is eigen lijk nauwelijks te begrijpen. Hij wordt weliswaar getuid door spieren en ge wrichtsbanden, maar toch. Het gaat dan ook nogal eens mis. Pijn in de rug is een volkskwaal. (In 1981 keerde het Amster damse GAK alleen om deze reden per werkuur zeven ton uit). Bij zoveel ellen de zou de dokter toch heel veel afwij kingen moeten vin den, zou je denken. Mis. Ook al barst de patiënt van de rug pijn, in de meeste gevallen ziet de röntgenfoto van de wervelkolom er puntgaaf uit. Dat soort rugpijn wordt a-specifiek ge noemd; de patiënt heeft klachten maar de dokter weet niet waarom. In een en kel geval zijn de klachten wél op een mankement van de wervelkolom terug te voeren. De ge- wrichtjes tussen de wervellichamen kunnen versleten zijn of er kan sprake zijn van een Hernia Nuclei Pulposi (HNP). Van HNP heeft 1 op de 600 Nederlanders bij tijd en wijle last. Uiterst pijnlijk HNP krijg je als de schokbrekers tussen de wervellichamen het begeven. De zachte, verende kern van de tussen wervelschijf puilt dan door een zwak punt van het harde kapsel naar buiten. Kortom hernia of wel breuk. De schijf heeft dan afgedaan als schokbreker en, erger nog, kan dan uiterst pijnlijk gaan drukken op de zenu wen die vanuit het ruggemerg de lede maten in lopen. De gevolgen laten zich raden. Rugpijn natuurlijk en ook pijn in het verloop van de afgeknelde zenuw. Vaak straalt de pijn uit naar knieholte, kuit of voet. De grote teen of buitenste voe- trand kan gevoelloos worden, de kracht in de benen loopt soms terug. Gestrekt buigen van het been doet pijn omdat je dan aan de beknelde zenuw trekt, voor overbuigen van het hoofd geeft hetzelf de effect. Hoesten, Verbaasd Veel tijd om hiervan te genieten is .er niet. Doel van de tocht is per slot van rekening de bodem van de grot, die op een diepte van zeventig meter ligt. Verder dus maar weer. Altijd maar weer dieper. „Door dat gat moeten we zo dadelijk", wijst Bart. „Eerst het hoofd erin steken, dan volgt een wat grotere ruimte, waar we kunnen keren. Je ziet dan vanzelf een verticale spleet waar je eerst je benen in moet laten zak ken". Verbaasd -kijken we naar de plek die zijn vinger aanwijst. Een gat Waar dan In de schemering valt een kleine opening van vijftig bij vijftig centimeter te onderschei den. Het is toch niet de bedoeling daar doorheen Je kruipen De angst blijkt gegrond. Drie meter verder doemt een grotere ruimte op. Voor ons de smalle spleet, waartussen we ons moeten laten zakken. Volgens Bart moet dan on geveer vier meter dieper weer vas te grond zijn. Benen in de spleet la ten zakken, totdat de borstkas klem zit tussen de wanden. Het is merk waardig hoe iemand overvallen kan worden door paniek. Om hulp schreeuwen De kreet stokt in de keel. Rustig blijven. Denk aan de woorden van Bart: „Gewoon blij ven hangen en ontspannen. Adem inhouden, dan wordt de borstkas vanzelf smaller". De benen hangen ergens in de spleet, de handen stijf naast het li chaam. Ogen dicht en adem inhou den, en dan inderdaad vier meter lager in de modder belanden. „Waar bleef je nou", vraagt de gids, „had je moeilijkheden?". Je wilt niet onder doen voor de fotograaf een tamelijk zware operatie volstaan en kele injecties met chymopapaine. Dat gaat zo. De patiënt wordt onder narcose gebracht, niet omdat de injectie erg pijn lijk is, meer om on willekeurige spier bewegingen te ver mijden. Vervolgens wordt de uitpuilende tussenwervelschijf met chymopapaine ingespoten. Dat spul doet de kern van de schijf inschrompelen zodat de uitpuiling en daarmee de ze nuwpijn verdwijnt. Dat is dan dat, na een dag of vier kan de patiënt weer naar huis. Op het eerste ge zicht het ei van Co lumbus. De geschie denis van de behan deling leert anders. Al in 1964 begon men mensen met hernia met dit mid del in te spuiten. In 1972 bleek ineens uit onderzoek dat de be handeling niet beter was dan een fopbe- handeling. Chymo papaine werd door de Amerikaanse au toriteiten zelfs uit de handel genomen. Later onderzoek toonde tóch aan, dat de behandeling wel degelijk helpt en sinds drie jaar wordt het ook in Neder land toegepast. Die verwarring was er niet voor niets. Het resultaat van een behandeling van hernia laat zich al leen maar afmeten in de afname van de klachten. De belang rijkste klacht is pijn. Maar ja, hoe meet je nu pijn Er zit niets anders op dan dat aan de patiënt te vragen. En dan be gint de ellende pas goed. Artsen die ge loven in eigen be handeling spuitje dan wel operatie zijn geneigd om de resultaten van hun behandeling te over schatten. Patiënten doen dat trouwens ook. Als ze een hoop sores hebben meege maakt zijn ze bui tengewoon geneigd .om de ondergane behandeling gunstig te beoordelen. Daar komt nog bij dat voor een spuitbe- handeling andere patiënten in aan merking komen dan voor een operatie. Kortom, spuit of operatie, niemand weet wat beter is. Het blijft voorlopig appelen vergelijken met peren. Om aan die onze kerheid een eind te maken hebben zes neurologische centra in Nederland een wedstrijd georgani seerd tussen beide methodes. Willekeu rig worden hernia- -patiënten in die centra behandeld per spuit of per ope ratie. Over twee jaar denkt men te weten welke behandeling gewonnen heeft. Ik houd u op de hoogte. de immense ruimten, ook wel zalen genoemd, hangt een doodse stil- J die slechts onderbroken wordt door een vallende druppel. staa ffie, t en 0 J Onderaards t doel van deze tocht is het be ken van de bodem. Dat lijkt lo- sch, maar er worden ook tochten idernomen om nog onbekende ri- en doorgangen te vinden of ssiele resten van planten en die- Ti. De grot die voor ons ligt wordt ïelvuldig gebruikt door beginne ren; niet diep dus, zo'n zeventig eter. Alles wat een speleoloog la- kan tegenkomen op een tocht is inwezig in deze Haquin-grot, na- het Belgische Namen: een on- eraardse rivier met waterval, nau- 'e doorgangen, steile wanden en ote zalen. oed", zegt Bart, „het wordt tijd naar beneden te gaan. Als je nderweg niet verder durft, moet Nauwe spleten in het onderaardse. De eerste kennismaking met de harde keien van de grot komt on aangenaam over. Terwijl langzaam het gevoel gaat overheersen dat el lebogen en scheenbenen beurs wor den, moeten zowel handen en voe ten blijven tasten naar steunpunten onder de glibberige bodem. Met ge kromde tenen langs richeltjes stap pen, armen en benen uitgestrekt om toch vooral maar niet weg te glijden of te vallen. Vlak naast ons valt water met don derend geweld naar beneden. Het geluid doet vermoeden, dat de Nia gara-waterval vlakbij is. Niets is echter zo misleidend als het geluid van water in een grot, want alles wordt weerkaatst. De „waterval" blijkt dan ook een miniem stroompje te zijn. Met één hand om een uitstekende rots geklemd, trek ken we ons onder een hoek van 45 graden in de richting van het wa ter. Schoenmaat 45 is, naar eerst nu blijkt, echt te groot om gemakkelijk af te dalen. Het gevolg is een nat pak. En kippevel. „Mooi", grinnikt Bart, „de water- doop hebben jullie alvast achter de rug. Viel het mee Een op ons ge zicht getoverde grimas valt hem ten deel. Verder maar weer, met een verbeten gezicht. Totdat we voor een enorme massa rotsblok ken staan. Ze vdrmen een onbe gaanbaar pad naar een onderaardse ruimte. Hier werpt het klauteren in bomen in de jeugdjaren zijn vruch ten af. „Eerst de benen laten zak ken en vasthouden met de han den", adviseert Bart. Het lijkt zo eenvoudig, maar oh, wat valt het tegen als het in praktijk moet wor den gebracht. Krampachtig Met de benen hangend in een loze ruimte en de handen krampachtig geklemd om een modderige rots, proberen we af te dalen. De angst om te vallen, slaat toe. Vertwijfeld zoeken de voeten steun. Instinctief draaien we het hoofd naar bene den, om vervolgens te moeten con stateren dat we niets zien. Alleen duisternis. Niet bemoedigend dus. Een druipsteenformatie biedt uit komst en zo zakken we stukje voor stukje dieper in het onderaardse gewelf. Onze zwaaiende benen vin den opnieuw op de tast een rech topstaande druipsteenkegel, ook wel stalagmiet genoemd. Als we ons loslaten, glijden onze laarzen van de kegel. „Kom maar", roept Bart, „ik sta klaar om je op te van gen". Vertrouwend op zijn ervaring laten we ons vallen, zonder de be nen te breken". Na enkele angstige momenten wordt dan toch de eerste zaal be reikt, Een grote ruimte waar het water al sinds eeuwen zijn stroom van heeft afgewend. Er hangt een stilte, die slechts wordt onderbro ken door een enkele vallende druppel. Intense stilte, wat een bij na jeukend gevoel aan de oren geeft. Geen geluid, geen licht, maar toch leven. Afgezien van onze zwe tende lichamen, waar de condens van alle kanten afslaat (de tempe ratuur is tenslotte zo'n zes zeven graden), herbergt de duisternis ook naaktslakken, blinde kreeftjes en vissen die zich in leven houden met microben. Ook vindt men er soms grillig gevormde schimmels, Eerst je benen erin steken insecten en met heel veel geluk, zo als wij dat hebben, is er een tenge re graspol te zien, bleekwit, want gras wordt alleen groen door licht. Ooit heeft een mens een zaadje van dat gras meegvoerd in het profiel van zijn laars. En in weerwil van Moeder Natuur, is uit dat zaad le ven gegroeid alleen omdat de onge veer dertig bezoekers per week hun lampjes er even onverschillig overheen hebben laten glijden. Onze gids schijnt met zijn halo geenlamp op de wanden en pro beert het plafond te verlichten. Te vergeefs, want de ruimte is volgens hem maar liefst vijfentwintig me ter hoog, veertig meter lang en twintig meter breed. Druppels han gen als zilveren bolletjes aan kleine en grote stalactieten. Als de mod der van deze pilaren wordt ge veegd, valt de werkelijke kleur van het steen te zien. In scherpe tegen- Het karwei is geklaard. Nooit ge weten hoe mooi de zon is en hoe fris het buiten ruikt. stelling tot de modderige wanden, is die helder wit. Onder narcose Eleganter kan het al niet. In plaats van lalde i ld nd Teg( Itijd TAILLE We staan ergens in de vrij (rdennen op een zonovergoten zegg/ndweggetje in de nabijheid van i het boerderij. Er hangt een zoete m'n,ur' afkomstig van talloze bloe- en, vPn 'n de omliggende akkers. Aan 1 natuur is niet te zien, dat we elbunj^1" enkele minuten kennis maken 1 en zPl een kille en natte grot. Juist luizen^3* bet allemaal zo gewoon lijkt: ,en. 1 graanvelden, de dichtbegroeide iet TPsscbages en dan het ondiepe ken ifkje, dat onschuldig kabbelend i de ieen donker gat wordt weggezo- st gei?1- Het wordt onwezenlijker wan- in sd61" we geacht worden die stroom gtjes c volgen naar de zwarte diepten jeelgdP Moeder Aarde. IME Par vooraleer in de aardkorst af Hdalen, moet er het een en ander de kledij worden veranderd. iliswaar gewone kleren, maar laroverheen een goed sluitend re- npak en eventueel nog een over- I. Vervolgens moeten ook een er waterdichte laarzen voldoen- I bescherming bieden tegen het nens-onvriendelijk milieu". Wie ilijke |ker een grottentocht onder- te onriemt, moet beschikken over een dat ^en basisuitrusting, bestaande uit tn, dap helm met verlichting, enkele al zoperingskoorden, beugelsluitin- in, laarzen met een goed profiel een bergschoenen (die geen haakjes ir loofbben) en een overall. Daarnaast j staalhet bezit van een slaapzak aan te ïakkelvelen voor een eventuele over- dan (chting in een grot. jht tip het landweggetje nabij de grot gwerian nog enkele auto's met Belgi- jenutfie nummerplaten. Ook speleolo- ;n? Een blik op de hoedenplank, hadelpar een helm en een lamp liggen, noerrtet vermoeden van wel. Enigszins flesjspannen lopen we in de vreemde arenjmonstering naar de plaats van daling. Tenslotte zijn ons genoeg rhalen over ongelukken in grot- n bekend. Eén ervan, het verhaal sen a n Indian Joe in „Huckleberry nn" is bekend bij een groot pu- iek. Speleologie zou een sport zijn nder risico's, maar een ongeluk nu eenmaal in een donker hoek- Ook voor een ervaren speleo- °g- Sn< je het zeggen. Ik wil niet dan een van jullie straks in een „help-situa- tie" komt". Als alle helmbandjes en lampen, die op de helm zijn gemonteerd, zijn gecontroleerd, gaat Bart ons voor en verdwijnt in het donkere gat. We lopen door het heldere wa ter van een beek naar binnen. De eerste paar meter in de grot zijn nog makkelijk door te komen. Maar al gauw wordt het donkerder en nauwer. Op een gegeven mo ment is het niet meer mogelijk ge bukt verder te gaan. Dan maar op de knieën. Het is ongelooflijk te bedenken dat het stroompje water hoewel vroeger misschien breder al dar telend en springend die dikke aardkorst heeft uitgesleten tot ruimten zo groot als de Nieuwe Kerk in Delft; zalen met grillig ge vormde wanden, met diepzwarte hoeken en gaten waar het lam plicht van de helm niet toereikend voor is om tot door te dringen. Het water van de beek lijkt kalm zijn weg te zoeken, maar in de loop van miljoenen jaren heeft het keiharde rotsgesteenten afgebroken, zo glad als een tafelblad geschuurd en de vermorzelde resten meegevoerd naar verre diepten. Gekromde tenen Het is logisch te beredeneren, maar toch is de immense kracht van wa ter, soms vernietigend soms opbou wend, nauwelijks te bevatten. Aan het plafond glijden druppels traag naar één richting om dan naar be neden te vallen. Na miljoenen jaren heeft het daarin zittende kalk zich opgehoopt tot pilaren, vaak dikker dan men aantreft in de oude ker ken. Drup voor drup, geduldig tik kend in de holle ruimte, zich niets aantrekkend van tijd, van mense lijk geweld daarboven; onverstoor baar en eigenlijk onvoorstelbaar. niezen en persen doet de druk in het wervelkanaal toene men en is ook pijn lijk. Toch zijn de klachten van HNP moeilijk te onder scheiden van een or dinaire lage rugpijn. Alleen een röntgen foto waarop de afge knelde zenuw is te zien, geeft zeker heid. Wat er aan te doen Tja. Bedrust op een harde matras, pijn stillers enzo willen wel eens helpen. Als dat allemaal niet helpt kan de chirurg (neuro of orthope disch) proberen om de uitpuiling van de tussenwervelschijf weg te halen. Die operatie heeft nu in De wervelkolom. Een blokkentoren van wervel, tussen- schijf, wervel enzo voort. De uitsteek sels links kun je voelen als knobbel tjes op de rugge- graat. Tussen knob bels en wervels door loopt het kwetsbare rugge merg. Als een tus- senschijf uitpuilt kan het een zenuw van het ruggemerg afknellen. Gevolg: Hernia of sjieker: Hernia Nuclei Pul posi. (De tekening komt uit de vier eeuwen oude en prachtige anatomie atlas van Andreas Vesalius). de injectie-behande ling een concurrent gekregen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17