Ê£eicUe (Sowuvnt Tuinders kunnen actie voortzetten 1970 Natuurlijke" vierling volslagen verrassing BON Cabinet ziet af van oeslag inkomens logere ambtenaren Mogelijk aanslagen ETA in België Werkgevers en werknemers: niet tornen aan lastenverlichting Vrijdag 17 augustus 1984,75e jaargang no. 22966 DAGBLAD \;nnR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm. kleintjes f 0.41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1,00. HET WEER Zonnig en vrij warm, middag- temp. omstreeks 24 graden. Minima rond 12 graden. Wei nig wind. De komende dagen zonnig en middagtemp. rond 26 graden. Vanaf maandag toenemende kans op onweer. Morgen zon op 06.29, onder 20.58 uur. Scheveningen hoog water 07.41, en 20.02 uur, laag- water 03.40 en 15.47 uur. vierling in de couveuse. Linksboven Hanneke, daarnaast Kitty. Linksonder Bart, daarnaast uter. IORN In het Sint is-ziekenhuis in Hoorn jisteren een vierling ge- •en, zonder dat er spra- iwas van preparaten die forderlijk zijn voor de fchtbaarheid. De kans zo'n geboorte is één op 750.000. Volgens gy- »coloog P. Willems is bevalling op natuurlij- wijze verlopen. Het irtal, twee jongens en ee meisjes, verkeert Igens Willems in uitste- nde conditie. Ook de leder, de 30-jarige Hen- ny Mes uit de Westfriese gemeente Stedebroec, maakt het goed. Het eerste kind dat ter wereld kwam kreeg de naam Hanne ke. Zij weegt 1985 gram. De tweede is Kitty (1950 gram), de derde Bart (2230 gram). Het laatste kind heet Wouter en weegt ook 2230 gram. De vier ling kwam in nauwelijks ne gen minuten ter wereld. Volgens deskundigen op het gebied van de gynaecologie valt moeilijk aan te geven hoe lang het precies geleden is dat in Nederland op natuurlijke wijze een vierling is geboren die op natuurlijke manier is gemaakt. Voor het echtpaar kwam de geboorte van een vierling als een „volslagen verrassing". Gerekend werd op maximaal een drieling. Het echtpaar had al twee kinderen. Burgemees ter Haanstra van Stedebroec heeft toegezegd de helpende hand te zullen bieden bij het vinden van passende woon ruimte voor het gezin Mes. Rolschaatsen niet zo veilig -)EN HAAG Rolschaatsen lijkt ïisschien veilig, naar is toch be tlist niet zonder Risico's. Vooral Sinds de intro- duktie van de rol lerskate is het aantal ongeluk ken toegenomen tot zo'n 20.000 per jaar. En daarbij gaat het hoofdza kelijk om schaaf wonden. gebro ken polsen, ge broken bovenar men en gebroken enkels. Tweedui zend kinderen met degelijke let sels komen in een ziekenhuis te recht. Dat blijkt uit een onderzoek van de stichting Consument en Veiligheid, die een representatie ve steekproef hield onder dui zend huishou dens. Daaruit bleek ook, dat 1,25 miljoen Ne derlandse kinde ren rolschaatsen, waarvan 39% op de rollerskate. Eén "procent is maar ouder dan veertien jaar. De oorzaak van de ongelukken is voornamelijk dat 90% van de kin deren nooit be schermers draagt. En yan onze parlementaire redactie) HAAG Er komt nader inzien geen toe- ig op de inkomens van abtenaren die in het be- ijfsleven vaak veel eer kunnen verdienen in het rijk hen biedt en arom in toenemend ntal de overheid de rug ekeren. Het Kabinet »eft eerder gedane sug- Isties van vice-premier fen Aardenne gisteren in de hand gewezen. Dlgens premier Lubbers de uittocht van ambte- )ren bij de overheid niet i ernstig dat er nu al laatregelen moeten wor- fen genomen. brige week kondigde minis- r Van Aardenne noodmaat- igelen aan om de uittocht in hoge ambtenaren uit het artement van Economische ;en een halt toe te roepen, ids begin dit jaar keerden al topambtenaren zijn ministe- e de rug toe. Daarop stelde ij plannen in het vooruitzicht m groepen topambtenaren een toeslag op een salaris te gaan geven in de hoop aan deze ontwikkeling een einde te maken. Dat voorstel heeft het in de ministerraad niet gehaald. Na de kabinetsvergadering kwam Lubbers gisteren vertellen dat na enige wikken en wegen be sloten was af te zien van maat regelen als het geven van een inkomenstoeslag. „Er is nu al voldoende ruimte voor indivi duele promoties. Van geval tot geval kunnen we dat bekijken. Desnoods kan er in een enkel geval een inkomenstoeslag worden gegeven". Maar voor een wijziging van het beleid is volgens Lubbers geen aanleiding. Hij vindt het bovendien onverstandig voor uit te lopen op de resultaten van de „pakketvergelijking", die arbeidsvoorwaarden bij de overheid en in de particuliere sector naast elkaar leggen. Mocht uit deze vergelijking, die pas in 1985 is afgerond, blijken dat de hoogste ambte naren inderdaad te kort ko men en de lagere er verhou dingsgewijs beter aan toe zijn, dan staat voor de premier ove rigens nog lang niet vast dat al die verschillen dan zullen moeten worden weggewerkt. ZEKER40DODEN OP BRAZILIAANS BOOREILAND RIO DE JANEIRO Een brand op een Braziliaans booreiland heeft gis teren het leven gekost aan zeker veertig mensen. De meeste slachtof fers vielen toen een reddingsboot tijdens de evacuatie kapseisde, waardoor vele werknemers ver dronken. De brand was uitgebroken als gevolg van een lek in de gaslei ding. De evacuatie van de werkne mers op het booreiland verliep aan vankelijk voorspoedig. Maar een enorme vloedgolf, die ontstond door een zware explosie, deed de red dingsboot omslaan. Wrak Nederlands schip gevonden ELBA Duikers hebben in ondiep water voor de kust van het Ita liaanse eiland Elba het wrak van een vermoedelijk Nederlands schip uit de 17de eeuw gevonden. Dit is gisteren van officiële Italiaanse zij de vernomen. Aanvankelijk werd aangenomen dat het om een schip uit de Romeinse tijd ging. Maar blijkens de in het wrak gevonden voorwerpen, zoals aardewerk, por selein, kettingen en wapens, gaat het om een 17de eeuws schip, dat waarschijnlijk van Nederlandse herkomst is. Het wrak lag geheel onder zand op slechts 2,15 meter diepte voor de kust van Elba. PYROMAAN BEKENT 50 AUTOBRANDEN BILTHOVEN Een 20-jarige inwoner van Nieuwegein heeft tegenover de politie bekend dat hij het afgelopen half jaar vijf tig auto's in brand heeft gestoken. Ook de brand die vorig weekeinde een school in Bilthoven in de as legde, blijkt zijn werk te zijn geweest. De man heeft verklaard „verzot op brand" te zijn. De autobranden zorgden in Bilthoven en De Bilt voor gro te onrust. Na 2 juli kwamen geen auto- branden meer voor, wel brandden in de maanden mei en juni, behalve in Biltho ven, ook in Nieuwegein drie auto's uit. Toen de politie ontdekte dat een inwoner van Bilthoven, die bij een^geval van mis handeling betrokken was, in die periode naar Nieuwegein was verhuisd, werd de man aangehouden. Hij bekende vlot. Blaas-starter voor dronken automobilist SYDNEY Twee Australische on derzoekers hebben subsidie gekregen om een apparaat te ontwerpen, dat dronken automobilisten ervan moet weerhouden hun auto te gebruiken. Het principe van het apparaat is, dat men erin moet blazen om de auto te kunnen starten. Wanneer de bestuur der meer alcohol in zijn lichaam heeft dan het wettelijk toegestane promilla ge, zal de auto slechts stapvoets rijden, terwijl de knipperlichten en de claxon in werking treden. Gedacht wordt aan de mogelijkheid om personen die wegens rijden onder invloed zijn ver oordeeld te verplichten een dergelijk apparaat in hun auto te laten installe- DEN HAAG De tuinders in het Westland kunnen hun actie tegen de hoge gas- prijs voorlopig voortzetten. Pas als het gemeentelijk energiebedrijf van Den Haag begint met de terug betalingen voor niet-gele- verd gas, moeten de tuin ders hun actie staken. Dit bepaalde de president van de Haagse rechtbank, mr. M. Wijnholt, gisteren in een kort geding dat het GE te gen de tuinders had aange spannen. Het Landbouw schap kan, gesterkt door deze uitspraak, volgende week naar de onderhande lingstafel met de Gasunie en Vegin terugkeren. Het Landbouwschap wijst er al jaren op dat het ener- giebedijf meetfouten maakt bij het vaststellen van de gasafname. Voor de tuin ders kan de afwijking van de gasmeter vier a vijf pro cent in hun nadeel uitval len. Op deze wijze zijn de tuinders volgens het Land bouwschap voor miljoenen guldens benadeeld. Zo'n 1000 tuinders in het Westland betalen sinds en kele maanden negentig pro cent van hun gasrekening, uit prostest tegen de naar hun mening te hoge gas- prijs. Het GE had de recht bank gevraagd deze actie te verbieden. Pag. 5: Tuinders krijgen teveel aan gasbetalingen terug Expeditiéleider Peter Gimbel houdt een modderig bankbiljet in zijn handen. Opgedoken kluis bevat slechts modderig bankpapier NEW YORK Een van de laatste sprook jes over verzonken schatten is voorbij. Bij de met veel omhaal aangekondigde ope ning van een kluis van het in 1956 gezon ken Italiaanse cruise-schip Andrea Doria werden alleen maar modderige bankbiljet ten aangetroffen. De kluis werd drie jaar geleden uit het wrak gehaald door een expeditie onder leiding van Peter Gimbel, die twee miljoen dollar in het project heeft gestoken. De kluis, die in de afge lopen jaren in het aquarium van de Newyorkse dierentuin bewaard is gebleven, werd vannacht pas geopend nadat de documentaire over het ophalen van de kluis aan vele televisiemaat schappijen was verkocht. „We troffen alleen Amerikaanse dollarbiljetten en Italiaanse lire- biljetten aan", aldus een douane-functionaris, die de „schatten" moest inklaren. Gimbel had echter weinig reden tot klagen, ook al viel de inhoud van de safe tegen. Tijdens de twee uur durende en zwaar gesponsorde tv-uitzending, die de AVRO onder meer vannacht uitzond, werd ook de documentaire over het veilig stel len van de safe getoond. Gimbel zei dat de ver- kooprechten van de film en de inhoud van de kluis zullen worden gedeeld onder de twaalf mensen die geld in het project hebben gestoken. Bij de noodlottige aanvaring van de Andrea Doria met het Zweedse passagiersschip Stock holm kwamen op 25 juli 1956 51 mensen om het leven. Overlevende passagiers hadden geen hoge verwachting van de inhoud van de kluis. Ze verwachtten meer van de kluis van de pur sers die echter niet geborgen kon worden. ADVERTENTIES OCCASION-SPECIALIST Een vol jaar garantie mogelijk. Keuze uit 100stuks. Alkemadelaan 1 - Roelofarendsvoon E3 NISSAN Telefoon 01713-2866-2073. Hebben uw planten de goede zorgen van de buurvrouw tijdens de vakantie toch niet overleefd? Geeft niets, wij hebben erop gerekend. garden-centre bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp tel. 071-410377 Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Belgische politie oefent de komende dagen verscherpte controle uit op de treinen tussen Luxemburg en Brussel. Dit naar aanleiding van een brief, waarin is gedreigd met een bomaanslag, die in de tweede helft van augustus zal plaatsvinden. Hoewel de brief, die vorige week was gestuurd naar de redactie van het Franse dagblad Le Républic Lorain, niet is onderte kend, houdt men sterk rekening met een mogelijke aanslag van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Ook wordt echter niet uitgesloten geacht, dat het hier om een misplaatste grap gaat. Vooralsnog neemt de Belgische justitie aan dat de brief het werk is van de afscheidingsbeweging ETA, die de laatste tijd België als uitwijkplaats gekozen heeft. Nadat twee veroordeelde ETA- -leden begin deze maand door België aan Spanje werden uitgele verd, ontplofte op zondag 5 augutus een bom in het Antwerpse gerechtshof, waarbij grote schade werd aangericht. De woede van de ETA richt zich voornamelijk op het feit, dat België via Interpol aan Spanje alle medewerking heeft toegezegd bij de op sporing van ET A-leden. ran onze parlementaire redactie) >EN HAAG Zowel werkgevers als werkne mers hebben vandaag ge- egd, dat er niet mag wor- len getornd aan de be- Dofde lastenverlichting voor beide groepen. Zij re ageren daarmee op uitla tingen van premier Lub bers dat die lastenverlich ting wel eens niet door zou kunnen gaan, omdat het financieringstekort minder snel terugloopt dan verwacht. De werkgeversorganisaties NCV en VNO vinden dat las tenverlichting, ondanks de lichte economische opleving, nog steeds onmisbaar is voor een versterking van de finan ciële positie van het bedrijfsle ven. „Ook is het noodzakelijk dat het financieringstekort door middel van ombuigingen wordt teruggedrongen, maar- die bezuinigingen mogen niet uit de lastenverlichting voort komen", aldus een reactie van het VNO. De werknemersor ganisaties CNV en FNV vre zen dat het proces van arbeids tijdverkorting in gevaar komt als de belasting- en premie druk niet minder wordt. Premier Lubbers heeft giste ren na afloop van de minister raad gezegd, dat de laatste cij fers over de economische ont wikkeling positiever zijn dan werd aangenomen. Maar daar staat volgens hem tegenover dat het tekort van de overheid minder snel terugloopt dan noodzakelijk is. Lubbers zei daarom niet uit te sluiten dat bepaalde lastenverlichtingen voor de burgers en het be drijfsleven helemaal of voor een deel achterwege zullen moeten blijven. Pagina 9: CNV: Kabinet moet zich aan beloften hou den. Terwijl de Russen op maandag 17 augustus 1970 nog maar net een „schip naar Venus" hadden gelanceerd om „de bestudering van deze planeet voort te zetten" kibbelden Nederlanders ver daarvan verwijderd op dit ondermaanse over tv-üitsen van voetbalwedstrijden. „NOS won eerste voetbalslag", meldde de Leidse Courant dan ook op die dag in de openingskop. Het ging erom, dat de KNVB aan de NOS driemaal zoveel geld had gevraagd voor zijn „artiesten" op de grasmat, maar dat de voetballlitsen op de televisie toch gewoon door waren gegaan. En al dit nieuws van dichtbij en veraf geeft voor velen de reden om bij hoog en bij laag bij de Leidse Courant te De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. ■S^Ceidoc (Bouaa/nt

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1