over korter werken kan overheidsingrijpen leiden 0! ehuizen veel vaker te laat met ontdekking sterfgeval Passagiers cruise schip krijgen bezittingen terug Australiërs komen prostitutie bestuderen ^Inland J IV: „LATEN WE HET IN DE BEDRIJVEN UITVECHTEN" Margarine goedkoper Minister Schoo wil 'stuwmeer' houden CeidAcSouwnt DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1984 PAGINA 9 lel wint kort geding: Stfoto's moeten terug ANGEI JEN Manager M. Froeling van Jterhoekse popgroep Normaal en de rfse fotograaf E. van der Worp mo- uffeur varen naa^tfoto's meer verspreiden t>estelw$t Amsterdamse fotomodel Fennie dstraat 1ÊU- inmiddels al aan totaal 15 iderdorpladen toegezonden foto's moeten 10 071-891) teruggehaald. Dit bepaalde de MH^nt van de rechtbank in Zutphen, jBellaart, gisteren in het kort geding |t fotomodel tegen „Normaal" en Worp had aangespannen, omdat zonder haar toestemming waren RTEREI [ceerd. In een volgende rechtspro- VERKOl z0 heeft het model aangekondigd, 120.000 gulden schadevergoeding ei- >r de publicatie van de foto's in een lad en motormagazine. Capitulatie In de Koning Willem I kazerne in Den Bosch is gisteren de capitulatie van Ja pan herdacht. Dat gebeurde door het leggen van kransen bij het monument van de oud-gouver neur-generaal in Nederlands Indië, Van Heutz. De bij eenkomst was geor ganiseerd door de Stichting Herden king 15 augustus 1945. Ook oud- KNIL-militairen (met witte baard) woon den de plechtigheid bij. —jlad DEN HAAG Plantaar dige margarine en halvari- ne worden goedkoper. Een pakje margarine van 250 gram en een pakje halvari- ne van een pond gaan 12 cent in prijs omlaag. De prijsverlaging is een gevolg van het goedkoper worden van de grondstoffen. Vanaf maandag gaan de fabrieken de goedkopere margarine produceren en dat werkt met enige vertraging door in de consumentenprijzen. Geen Nederlandse mijnenvegers naar de Rode Zee DEN HAAG Er gaan vooralsnog geen Nederlandse mijnenvegers naar de Rode Zee om te helpen bij het opruimen van de mijnen die zich daar bevinden. De Egyptische ambassadeur in Nederland, Hassan Nayel, heeft minister Van den Broek van buitenlandse zaken gis teren gezegd dat Egypte zeer dank baar is voor het Nederlandse hul paanbod, maar dat het op dit mo ment over voldoende capaciteit be- schitk om de mijnen op te ruimen. Als Egypte in de toekomst toch nog Nederlandse hulp nodig heeft, dan komt het graag op de zaak terug, zo zei de ambassadeur. Geen geld voor tipgevers zaak autopyromanen TILBURG Er zal geen geldelijke belo ning worden uitgekeerd aan de tipgevers in de zaak van de Tilburgse autopyroma nen. Dat heeft hoofdofficier van justitie mr. J. Kalthoff gisteren meegedeeld aan de advocaat van de drie tipgevers. Mede op grond van hun aanwijzingen kon de politie in mei van dit jaar twee Tilburgers aanhouden die 76 autobranden hadden ge sticht. In zijn uitspraak volgde de hoofdofficier de mening van de Tilburgse politie dat de tips slechts een bevestiging van al eerder bekende feiten waren. De tipgevers-me nen echter op grond van beweringen van een rechercheur van de Tilburgse ge meentepolitie recht te hebben op een be loning van 2500 gulden. ICHT De christe- •akcentrale CNV wil delijk niveau geen iet met de werkge- over verdergaande [Istijdverkorting. frustreert het over- ver korter werken n bonden en werkge- in de bedrijven; daar herverdeling van ar- tenslotte gestalte krijgen". t Terpstra, loondeskundi- hoofdbestuurder van de 1 elijke vakcentrale maakt 1 niet zo druk over de lelijke oorlog die tussen 1 werkgeversorganisatie 1 en de vakcentrale FNV M Istaan over de te volgen van verkorting van de week. legt volgens Terpstra tware hypotheek op de •onderhandelingen op on- imings- en bedrijfstaksni- „Centrale afspraken die itraal worden ingevuld latuurlijk ideaal, maar de ting van de Arbeid komt september weer bij elkaar ten we eerst maar de Mil- nnota afwachten in plaats ïlkaar nu al in de haren egen". (wachtende houding van |NV, met name ingegeven JS de angst dat de politiek loonwetten zal ingrijpen, t in den lande de suggestie müf^t ^at korter werken ïTlöThet CNV niet meer zo no- hoeft. Bovendien ontlokte I een woedende reactie van jpl ïdustrie- en Voedingsbond 'wl dat de centrale hoe dan p I jwiverkort moet vasthouden w UVye herverdeling van de likbare arbeid, n we ook", zegt Terpstra. ir wat genuanceerder dan VV. Om de enorme werk- eid te bestrijden is een d gericht op korter wer- nog steeds noodzakelijk. ok een rigoreuze aanpak rt de jeugdwerkloosheid. Dat voor ons absolute priori- Iq De eerste stappen op die zijn gezet. Dat kan er in nu >antal bedrijven toe leiden le gehele prijscompensatie voor wordt ingezet en er korter werken, bijvoor- 1 door gebrek aan produk- «itsstijging, geen geld r overblijft. Dat is een van de werkgevers en len in de onderneming. En ïten centrale afspraken dan wil dat nog T zeggen dat het proces mis- i in is, dan begint het pas". Oo =n, !ieend pro het VNO hoeft verder- ,de arbeidstijdverkorting niet meer zo nodig. Een uit spraak die de FNV dwars te gen de haren instrijkj;. Drei gende woorden van de kant van de FNV over over keihar de conflicten bij de komende CAO-onderhandelingen zijn niet van de lucht. Het CNV zegt, bij monde van Terpstra, daar niet aan mee te willen doen. Met deze stellingname heeft het CNV, evenals de christelijke werkgeversorgani satie NCW een verzoenende houding aangenomen. Het NCW suste vorige week de harde taal van het VNO door te zeggen dat werkgevers en werknemers op decentraal ni veau zelf maar moeten uitzoe ken wat het beste is voor hun bedrijf of bedrijfstak. En ook het CNV is niet uit op een conflict, alhoewel het wel blijft hopen op centrale aanbe velingen. Terpstra: „Van een centraal akkoord gaat een gro te morele werking uit. Een dergelijke intentieverklaring kan het cao-overleg verge makkelijken. Bovendien hou je op die manier de politiek uit het bedrijfsleven. Ruzie op centraal niveau kan er toe lei den dat het kabinet gaat in grijpen en arbeidstijdverkor ting dwingend oplegt. De laat ste jaren heeft de politiek, op dringend verzoek van werkge vers en vakbeweging, zich niet bemoeid met het arbeidsvoor waardenbeleid in het bedrijfs leven, hoewel het kabinet steeds liet doorschemeren de loonmaatregel als stok achter de deur te hebben. Steeds heb ben we gehamerd op eigen verantwoordelijkheid". Terpstra geeft toe dat het ak koord van werkgevers en vak beweging over herverdeling van werk in de Stichting van de Arbeid in het najaar van 1982 mede onder druk van dreigend overheidsingrijpen tot stand is gekomen. Een der gelijke dreiging kan volgens Terpstra ook in september, als de stichting weer bij elkaar komt, weer bij tot een compro mis leiden. Miljoenennota „Premier Lubbers heeft laten doorschemeren een deel van de lastenverlichting voor het bedrijfsleven te willen gebrui ken voor de realisatie van de werkgelegenheidsplannen voor jongeren. Ik sluit ook niet uit dat het kabinet in de Mil joenennota bekendmaakt dat de lastenverlichting voor het bedrijfsleven er zal komen op voorwaarde dat de werkgevers zich inspannen voor verder gaande arbeidstijdverkorting. Een andere mogelijkheid is dat er alleen voor die mensen die korter gaan werken een belas ting- en premieverlaging in het vooruitzicht wordt ge steld". Het CNV houdt, evenals de CNV-loondeskundig G. Terpstra: „Voor een beleid dat gericht is op de bestrijding van de jeugdwerkloosheid en verdere arbeidstijd verkorting van vijf procent zijn wij bereid om wederom de prijscompensatie in te leveren". FNV vast aan een 36-urige werkweek in 1986. Het stich tingsakkoord van 1982 zegt na drukkelijk dat herverdeling van arbeid ook ten goede moet komen aan het rendements herstel van de bedrijven en dat het de bedrijven niet met extra kosten mag opzadelen. In een hernieuwd stichtings akkoord kan deze clausule we derom kunnen worden opge nomen, meent Terpstra. Weer een reden voor de werkgevers om een nieuw akkoord te on dertekenen. „In de meeste cao's is nu een arbeidstijdverkorting van vijf procent gerealiseerd. Daarvoor hebben de werknemers de prijscompensatie ingeleverd. Voor een beleid dat gericht is op de bestrijding van de jeugd werkloosheid en verdere ar beidstijdverkorting van vijf procent zijn wij bereid om we derom de prijscompensatie in te leveren. De rest zal moeten worden gefinancierd uit even tuele produktiviteitsstijging". Kemphanen De werkgevers zijn van me ning dat je op centraal niveau verder niets meer moet afspre ken. De FNV vindt dat dat koste wat kost wel moet ge beuren. Het CNV vindt, zegt Terpstra, dat als dat niet lukt dat er dan nog geen man over boord is. „In ieder geval moe ten we de bonden niet opzade len met kemphanen op cen traal niveau. Kok en Van Veen mogen ruzie maken, maar de CAO-partners zullen er toch hoe dan ook uit moe ten komen". „Een centraal akkoord is een goede voorzet voor het te voe ren cao-overleg. Het kan be drijven als Shell en de Voe dingsbond FNV onder druk zetten geen looneisen te hono reren, c.q. tè stellen. Er kan als het ware een morele wer king vanuit gaan. Opmerkin gen in de trand van de werk loosheid stijgt minder snel, er wordt weer winst gemaakt dus we geven maar weer loonsver hogingen en aan arbeidstijd verkorting doen we niet meer, is schadelijk voor de samenle ving en kan niet zolang er 800.000 werklozen zijn". Niet realistisch De opmerkingen van het VNO dat verdere arbeidstijdverkor ting maar moet worden verge ten is bovendien strijdig met het akkoord van 1982. „En niet realistisch", meent Terp stra. „Bij Vroom en Drees- mann, Heineken en in de gra fische industrie bijvoorbeeld zijn al afspraken gemaakt over een 36-urige werkweek. De opmerkingen van het VNO zijn ideologisch bepaald en bo vendien niet verstandig. Het alternatief is immers je neer leggen bij de enorme werk loosheid". Volgens Terpstra is de CNV- achterban over het algemeen tevreden over de bereikte re sultaten van arbeidstijdverkor ting. De opmerkingen van VNO-directeur Dortland dat arbeidstijdverkorting de be drijven en werknemers alleen maar geld kost en nauwelijks nieuw werk oplevert, wijst Terpstra van de hand. „De herbezetting varieert. De prijs compensatie is ook gebruikt voor saneringen en het behoud van werkgelegenheid. Overca paciteit in ondernemingen is weggewerkt en het heeft veel bedrijven het felbegeerde en noodzakelijke rendementsher stel gebracht. Verdere arbeids tijdverkorting zal op deze basis per defenitie tot een hogere bezettingsgraad leiden. De angst van het VNO dat er een gebrek zal ontstaan aan vak bekwaam personeel kan wor den weggenomen door binnen de bedrijven een goed scho lingsapparaat, met name voor jongeren, op te zetten. Weer een reden voor de werkgevers om te komen tot een centraal akkoord, maar nogmaals, het is ons geen ruzie waard", aldus de CNV-loondeskundige. MARGA RIJERSE Menselijke pyramide Zo ziet het nieu we Europees re cord „menselijke pyramide op het water" er uit: drie rijen hoog, sui zend over het water. Het water team van H. Lie- ben uit Soester- berg kreeg het gisteren in Hilva- renbeek voor el kaar. De acro baat bovenop de pyramide is de 13-jarige Fabian Geerdink uit Soesterberg. SCHIPHOL Minister Schoo van ontwikkelings samenwerking wijst alle voorstellen die het „stuw meer" van ontwikkelings geld aantasten af. Zij wijst bezuinigingen op ontwik kelingssamenwerking vooralsnog af. De minister wil over eventue le nieuwe bepalingen pas pra ten als het onderzoek, dat nu door haar departement wordt uitgevoerd, is afgerond. Dit onderzoek zal begin 1985 vol tooid zijn. Dit heeft de bewindsvrouw gisteren op Schiphol meege deeld na haar aankomst uit de Verenigde Staten. Het ministe rie van financiën werkt aan plannen voor bezuinigingen op ontwikkelingssamenwerking. Ook de Tweede-Kamerleden De Korte en Weisglas (VVD) hebben voorstellen over een andere aanpak van het stuw meer gedaan. Op de ideeën van De Korte, het stuwmeer schrappen en met een schone lei beginnen, is al afwijzend gereageerd door premier Lub bers. De minister zei zich niet door de plannen van Financiën en van haar eigen partijgenoten bedreigd te voelen in haar be leid. Voor haar staat het vast dat, wat er ook met het stuw meer zou gaan gebeuren, Ne derland de verplichtingen die ten aanzien van ontwikke lingssamenwerking zijn aange gaan, moet nakomen. ((Vervolg voorpagina) <e STERDAM „Het pL dat een bejaarde man C?r\, een bejaardentehuis -06 n dagen lang dood op kamer kan liggen, der dat dat wordt op- aerkt is een schandaal irvoor geen excuus kan Hen. En het trieste is, deze ?aken de laatste veel vaker voorko men. Door de steeds ver dergaande bezuinigingen komen de tèhuizen niet meer aan hun primaire taak toe. De bewoners vereenzamen: ze hebben soms niet meer het gevoel veilig en verzorgd te zijn". Woordvoerder Frans Malten van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen, een be langenvereniging waarbij 180- duizend 55-plussers zijn aange sloten, is diep verontwaardigd over het feit dat een 82-jarige man drie dagen lang dood in zijn kamer heeft gelegen zon der dat dat werd opgemerkt. Het personeel in het tehuis heeft de maaltijden van de be jaarde man steeds voor de deur gezet en na een uurtje weer weggehaald. Pas de der de dag rees het vermoeden dat er iets aan de hand kon zijn. Eén van de hoofden van dienst van het tehuis, de heer Blokker, weet het voorval gis teravond aan het tekort aan personeel in de vakantietijd. „De man heeft de bewuste da gen wel eten gekregen, maar dat is in strijd met de regels niet in zijn kamer gebracht. Men zal wel gedacht hebben dat hij even weg was", aldus Blokker. Ook bij het ophalen van het eten is niets opgeval len, omdat volgens Blokker de schalen zo zwaar zijn dat aan het gewicht niet gemerkt kan worden of er iets in zit of niet. Er zitten wel alarmknoppen in ,de kamer, maar de bejaarde man heeft daar geen gebruik van gemaakt. De ANBO meent, dat er geen excuus kan gelden voor onder bezetting in de vakantietijd. Malten: „Bejaarden gaan naar een tehuis omdat ze zeggen: daar ben ik veilig en verzorgd. Een tehuis heeft dan ook de plicht die verzorging en aan dacht ten alle tijde te garande ren. Ook in de vakantie". Wim Komwijk van het Lande lijk Contact Bewonerscommis sies Bejaardenoorden spreekt van een „heel trieste affaire". Komwijk: „Afhankelijk van het verzorgingscontract van die bejaarde man zou je kun nen spreken van grove nala tigheid of gewoon onoplet tendheid. Het bejaardentehuis in Am sterdam was vanmorgen niet voor nader commentaar be reikbaar. ROTTERDAM De 62 Nederlandse passagiers van het eind vorige maand in de Spaanse havenplaats Cadiz gestrande cruise-schip „Columbus C" krijgen morgen middag hun bezittingen terug. Ook wordt hun een cheque uitgereikt ter vergoeding van de niet genoten vakantiedagen. Dat komt volgens woordvoerder Kou- dijs van het reisbureau uit Rotterdam nter op tweederde van het bedrag dat de reis heeft gekost. „Het is een vergoeding volgens ANVR-voorwaarden. Het lijkt ons een zeer redelijke tegemoetkoming, vooral omdat ze al meer dan de helft van de vakantie erop hadden zitten", aldus de woordvoerder. Of alle passagiers genoegen zullen nemen met de schadevergoeding, is nog niet bekend. Ze zijn van plan eerst de koppen bij elkaar te steken om daarover te overleggen. De bagage van twaalf passagiers die een hut op het A- en B-dek hadden, wordt volgens het reisbureau als verloren beschouwd. De gedupeerden kunnen de schade via de verzekering verhalen. Ook bagage die wel aan de eigenaars wordt terugbezorgd, maar morgen beschadigd blijkt te zijn, kan bij de verzekering worden geclaimd. (ADVERTENTIE) Over lekker gesproken: twee sneetjes volkoren, zó van de warme bakker, met van die sappige malse rosbief en natuurlijk met dik echte boter. Dan weet je niet wat je overkomt, zo lekker. Echte Boter is mWr dan lekker het is ook lichter verteerbaar n natuurlijke vitamir Méér dan lekker haarden Nie HEMELS 5-7-9, DEN HAAG Een dele gatie uit het parlement van de Australische deel staat New South Wales bezoekt deze week Neder land. Doel daarvan is het bestuderen van de prosti tutie in met name Rotter dam en Amsterdam. De delegatie oriënteert zich vooral over de aspecten die met prostituie samen hangen, zoals volksge zondheid, criminaliteit en drugs. Er staan gesprekken op het programma met vertegen woordigers van het ministerie van justitie en de Emancipatie- raad, alsmede met het Twee de-Kamerlid Nora Salomons van de PvdA. Tijdens bezoe ken aan Rotterdam en Am sterdam wordt tevens gespro ken met vertegenwoordigers van de gemeentebesturen, de politie, de GGD en bordeel houders. De Australische dele gatie is samengesteld uit leden van de liberale en socialisti sche partij, die deel uitmaken van de parlementscommissie die zich bezig houdt met het jjrostitutieprobleem in Austra- problemen op dit gebied voor. De parlementsleden willen be kijken wat voor een beleid er in Nederland wordt gevoerd en hoe politie, justitie en de so ciale zorg in staat zijn de pros titutie hier te beheersen. Naast Nederland zullen de Austra liërs met hetzelfde oogmerk ook Zweden, Duitsland, Lon den en Hongkong bezoeken.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9