Rob Ehrens: ruiter zonder paard Hockeyploeg aan verjonging toe Dames moe, maar voldaaï John Aldi-Bua heeft hel overleefd OLYMPISCHE SPELEN '84 CeidóeSoiwant DET DE BEUS: „VOORBEREIDING TE ZWAAR kV MAANDAG 13 AUGUSTUS 1984 PAG^daC C Rob Ehrens (met dressuur- amazone Tineke Bartels- de Vries) moest in Los Angeles toekijken. Enskou. LOS ANGELES De Olympische Spelen waren voor Rob Ehrens al voor-- bij voordat hij aan de beurt was. De 26-jarige Limburger werd gisteren in het met 30.000 toe schouwers bezette Santa Anita Park gedwongen toe te kijken. Ehrens was een ruiter zonder paard geworden. De elfjarige bruine ruin Oscar Drum stond kreupel op stal, niet in staat om het zware parkoers te springen. Net als Rob Drup- pers kwam Rob Ehrens niet eens aan deelneming aan de Spelen toe. Met de eveneens tot nietsdoen gedoemde chef d'equipe Ben Arts kon Ehrens zich op de tribunes gaan zitten verbijten. Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité ontving het bericht van het te rugtrekken van Ehrens met gemengde gevoelens. Tenslotte was met het vervoer van paard, ruiter, chef d'equipe en verzorgster zeker een bedrag van ruim 30.000 gulden ge moeid geweest. „Toen het vast stond dat Oscar Drum kreupel was, kon ik wel huilen", aldus Ehrens. „Het zal je maar gebeuren. Ben ik hier al ruim twee weken om op de laatste dag eindelijk in actie te komen en dan overkomt me mijn uiterste best te hebben gedaan om me te kwalificeren. Dat is me dan met grote moei te gelukt en nu laat mijn paard me in de steek". Rob Ehrens had er bij het NOC nog op aangedrongen een reservepaard mee te mo gen nemen. „In Weert heb ik nog Reinolvio op stal staan. Dat paard heeft ook veel ver mogen en zou hier best hebben kunnen springen. Maar het NOC gaf er geen toestemming voor". „Drie dagen geleden leek alles toch nog in orde te komen. Ik had er weer alle vertrouwen in dat het nog met een sisser af zou lopen. Totdat ik hem vrijdag van stal haalde en merkte dat Oscar Drum niet goed reageerde. Er zijn ver schillende dierenartsen bij ge weest. Op hun advies is beslo ten niet te starten, hoe beroerd ook. Maar ik ga echt niet mijn paard aan een zware onderne ming wagen met het risico dat het dier voorgoed onbruikbaar wordt. Dat kan ik Oscar Drum niet aandoen. Hij moet tenslot te nog langer mee. Het is een hard gelag, maar het is niet anders. Het is de realiteit, waar ik mee moet leven. Ik had me veel van de Olympi- BEAC handbo< van Gc nder h< loskou. »al Nedei sche Spelen voorgestelde achtste dit had ik nooit voor tot 307 gehouden". kehtersta Net als in de landenwefajj de he beheersten de AmeriEigde St springruiters ook de stfooen; Ri> het individuele sprifcj de dan cours. Na een barrage! aangel vierde de 36-jarige Joe Lreaans met Touch of Class vo£jnese Li vier jaar jongere vrienase Jin-B rad Homfeld met Abq meter 2 De strijd om het bronsden acht na een barrage beslist [46 punt voordeel van de Z* Heidi Robbiani met Je: •laatst voor de Champions 'rophy en dat is het belang- LOS ANGELES India heeft het Nederlandse he renhockeyteam, dat aan een verjonging toe is, op nieuw met de neus op de feiten gedrukt. Vrijuit spelend wonnen de In diërs met maar liefst 5-2, waardoor Oranje op de zesde plaats van de olym pische eindrangschikking terecht kwam. Dat is de laagste klassering se dert de Spelen van 1964 in To kio, toen Nederland de zeven de plaats deelde met Japan. De Nederlandse ploeg faalde in Los Angeles. „Het maakt niet zoveel uit of we vijfde of zesde "Worden", wist coach Wim van Heumen. „We hebben P1 Ti rijkste". Het Nederlands elftal trad op nieuw aan met Bos in het doel en den Hartog voor de gebles seerde Ewout van Asbeck op de voorstopperplaats. Verder stond de jonge Klaassen in de basis als linkerverdediger in de plaats van Pierik, die zich nog maar al te goed herinner de, dat hij een paar dagen voor het begin van het toernooi in een oefenwedstrijd tegen dat zelfde India een paar tanden kwijtraakte. Zowel India als Nederland miste de halve finales wegens een slechter doelsaldo dan res pectievelijk de West-Duitsland en Pakistan, die nota bene de finale haalden. „Dat geeft al leen maar aan dat de ploegen elkaar niet veel ontliepen", meende de Indische manager Gurdial Singh na afloop. „Als we nu opnieuw met dezelfde landen een toernooi zouden spelen kon de ranglijst er wel eens heel anders uitzien". Pa kistan klopte in de eindstrijd West-Duitsland na een verlen ging met 2-1. Groot-Brittannië verraste in de strijd om de derde plaats ook Australië: 3-2. Al binnen één minuut sloeg India tegen Nederland toe. Fernandes, met Shahid de grootste goochelaar in de Indi sche voorhoede, kreeg de bal eigenlijk toevallig tegen de stick en prompt zag de ver blufte Bos de bal al achter hem liggen. De treffers volg den elkaar in snel tempo op. Na acht minuten stond Neder land zelfs voor met 2-1 door toedoen van Diepeveen en Van 't Hek, die beide malen werden bediend door Doyer. Dat waren eigenlijk meteen de laatste wapenfeiten van Ne derland. Halverwege de eerste helft zorgde Fernandes in de rebound van een strafcorner voor de gelijkmaker (2-2). Na de hervatting kwam India opnieuw aan een voorsprong toen Vineet Kumar de bal uit een strafcorner tegen de plank kogelde (3-2). Terwijl er steeds meer toeschouwers, in afwach ting van de finale, het stadion binnenkwamen, maakten de Indiërs er een grote show van. Ausputzer Hans Kruize, voor- stopper Den Hartog en de vleugelverdedigers Klaassen en Peter van Asbeck konden de wervelende acties van de Aziaten bij lange na niet vol gen. Met speels gemak bouw den de Indiër de voorsprong uit naar 5-2 door uitblinker Shahid en Zafar Iqbal. De laatste treffer viel zelfs toen India, wegens een tijdelijke uitsluiting van Carvalho, met tien man speelde. Einde loopbaan Doelman Pierre Hermans heeft besloten zijn interland loopbaan te beëindigen. Her mans stond 85 keer in Oranje. De 31-jarige Amsterdammer begon het olympische toernooi als eerste doelman, maar werd - na zwak optreden in de wed strijden tegen Pakistan en Groot-Brittannië - vervangen door Lex Bos. „Ik speelde al een tijdje met de gedachte er mee op te hou den", aldus Hermans. „Ik zit er tenslotte al heel wat jaartjes bij en heb alles meegemaakt. Op een gegeven moment kom je op een punt, dat de lol er wat van af gaat en dat andere dingen voor gaan. Het werd met mijn werk ook steeds las tiger te combineren. Op dit moment weet ik zelfs niet of ik wel met competitiehockey bij Amsterdam doorga". Het ziet er naar uit, dat coach Wim van Heumen, of hij wil of niet, een drastische verjon ging van het team moet door voeren. Tot nu toe hebben de volgende spelers door laten schemeren al of niet voorlopig te stoppen: Van 't Hek, Ties en Hans Kruize, Hermans, Peter van Asbeck en Ron Steens. Voorts is het onzeker of Pie rik, Den Hartog, Bouwman, Doyer en Ewout van Asbeck doorgaan. Van de jongere spe lers blijven over: Lex Bos, Hidde Kruize, Van Grimber gen en Klaassen. Ook Diepe veen blijft beschikbaar voor Oranje. Nederland-India 1. Fernandes 0-1, 5. Diepeveen 1-1, 8. Van 't Hek 2-1, 19. Fernandes (strafcorner) 2-2, 36. Vi neet Kumar (strafcorner) 2-3, 48. Shahid 2-4, 53. Zafar Iqbal 2-5. Scheidsrechters: Nash (Gbr) en Mar- janovic (Aus). Toeschouwers: 12.000. Nederland: Bos; Hans Kruize; Peter van Asbeck, Den Hartog. Klaassen (56. Pierik); Steens, Ties Kruize, Die peveen; Doyer (50. Van Grimbergen), Hidde Kruize, Van 't Hek. Aanvoerder Ties Kruize (links) speelde een teleurstellend toernooi. LOS ANGELES De loodzware voorbereiding van de nationale dames- hockeyploeg was in Los Angeles toch goed voor goud. Na de winst van 2-0 in de slotwedstrijd tegen Australië stipte coach Gijs van Heumen - die in het zwembad van het olym pisch dorp werd gejonast - nog even aan, wat zijn se lectie allemaal sinds het begin van het jaar had moeten verzetten. „We hadden ongeveer 120 trai ningen, 23 echte inter*- lands en zeven oefenwed strijden", telde hij na. Er zijn dagen geweest, dat er twijfel binnen de selectie sloop over de straffe aanpak. „Soms zag ik het echt niet meer zit ten", aldus doelvrouwe Det de Beus, in dit toernooi zeker be ter op dreef dan haar grote Westduitse rivale Susi Schmidt. „Dan verfoeide ik die trainingen. Ik ging er met de pest in mijn lijf naar toe. En dan die oefenwedstrijden te gen herenploegen. Daar heb ik toch wel zo'n hekel aan. Als keepster kom ik dan steeds te laat bij die harde schoten van de kerels. Dan sta ik vreselijk te balen. Maar ik moet zeggen, zo'n gouden medaille op de Olympische Spelen vergoedt natuurlijk erg veel. Toch zou ik me een volgende keer niet zonder meer aan een dergelij ke afmattende voorbereiding wagen. Volgens mij kan het helemaal geen kwaad om die periode wat korter te houden om de lol er in te houden". Met het overladen programma kwamen ook de blessures de selectie binnensluipen. De vas te fysiotherapeut Govert de Lint uit Den Haag heeft dat geweten. Hij maakte soms overuren om de speelsters op tijd fit te krijgen. „Eén keer dacht ik bij mezelf: waar moet dat in vredesnaam naar toe?", bekende hij tijdens het feestje, dat het bestuur van de hoc- keybond de gouden speelsters en de begeleiding aanbood in een hotel in Pasadena. „Dat was voordat we begin juli in Maastricht tegen Engeland speelden. Stuk voor stuk kwa men de speelsters bij me met klachten. Er kwam geen eind aan. Toen had ik even het idee dat het fout dreigde te gaan. Gelukkig viel het later toch nog mee". Afscheid Eén van de markantste figu ren in de Nederlandse ploeg was Lisette Sevens. De 35-jari- ge aanvoerster, die in 1974 haar debuut in Oranje maakte, speelde haar 125e en laatste interland. In oktober staat Se vens, die Van Heumen in de toekomst zal gaan assisteren, nog een offiëieel afscheid te wachten. „Ik heb eigenlijk niet eens zo veel problemen met de voorbereiding gehad", aldus Sevens. „Ik heb me er op ingesteld. We wilden goud halen, dus moesten we er wat voor over hebben. Zes maan den is wel overheen te komen, vind ik. Dan blijft er nog tijd genoeg over voor andere din gen in het leven. Ook ik heb een slechte periode gehad. Als Gijs van Heumen me op de bank zette, had ik het niet meer. Het prikkelde me om er weer voluit tegenaan te gaan. Ik ben nu 35 jaar. Het is mooi geweest. Een beter afscheid dan dit kan ik me niet wen sen". te hoi ir med Volgens Lisette Sevens r goud, het eerste voor if land in een teamsport t| de Olympische Spelen, o danken aan de steun, df dereen elkaar binnen de'" 1r„, gaf. „Het was een Mf*™ team. Iedereen voelde oln..„ zelfde manier aan, w£X°* moest gebeuren. Via het'0 putersysteem stuurden w kaar opjuttende brieves. 1 trant van: pas op dat je>|*CXl fouten maakt in de ven' O ging, hoor. Voor de wed) tegen Australië heerste eijon ook een sfeer van: verlip*-'1 Over ons lijk". „De ploeg heeft nog nooitjCE C/ zwaar toernooi gehad", den mi zuchtte Gijs van Heumefeist de vele felicitaties en hulq Nieu' gen. „Ik geef het je maWer v doen. Als gedoodverfde i» K-4 riet loert iedereen op je/gen ee speelden in het begin s£an de Tegen West-Duitsland de K de speelsters extra gefbehaa veerd met als resultaat klinkende overwinning.Zweei ruim één jaar hebben widie o; wereldtitel, de Europese el de en Olympisch goud geher w< Wat kan ik nog meer ve| mete gen?". Itatie te e' dai OEGANDESE ATLEET SLACHTOFFER VAN DICTATOR IDI AMIN LOS ANGELES John Akii- -Bua was de man van de Olympi sche Spelen in Mtlnchen waarop plotseling alle superlatieven van toepassing waren. Als 19-jarige baarde hij opzien met goud op de 400 meter horden in een nieuw wereldrecord, dat hij daarvoor bij lange na niet had benaderd. Aan het zogenaamde sportsprookje kwam een abrupt einde. Het zou erg lang duren voordat Akii-Bua, de afgelopen weken in Los Ange les aanwezig als coach van de Oe- gandese atletiek-delegatie, weer een belangrijke race zou winnen. Een heel wat schokkender wed loop, namelijk die voor zijn leven. Toen de atleet in 1979 tijdens de revo lutie in zijn land trachtte over de grens te vluchten, werd hij door soldaten van Kenia gegrepen en twee dagen gemar teld. Nadat nij werd vrijgelaten, werd hij twee weken later weer opgepikt en in een gevangenenkamp vastgehouden. De naam Akii-Bua zei de Kenianen niets. Veel van zijn metgezellen wer den teruggestuurd naar Oeganda, waar zij werden geëxecuteerd door soldaten van dictator Idi Amin. Hij ontsnapte sa men met een vriend aan de terugreis door uit de groep te vluchten. Even terug naar zijn gouden tijd. John Akii-Bua kwam in Mtinchen met afge trapte schoenen, waarvan de spikes half afgesleten waren. Hij sportte pas twee jaar, maar hij had al eens in pre cies 49 seconden alle horden genomen. Na de series werd hem een nieuw paar schoenen aangeboden en een sponsor contract. Reclame met afgetrapte klof fies is te pover. In de finale verbaasde hij op nieuw schoeisel de wereld en zichzelf met een (toen) niet voor moge lijk gehouden wereldrecord van 47,82. Akii-Bua was zo blij dat hij na de finish spontaan nog twee horden nam. De ne gentienjarige had het gevoel, alsof hij eeuwig kon lopen. Rooskleurig Hij werd ingenaaid als de held van Oe ganda, kreeg een huis en een baan: ko lonel bij het politiekorps. De toekomst voor zijn familie, een vader met zes vrouwen en 42 kinderen, leek eindelijk rooskleurig. Vier jaar later was het fe nomeen in Montreal om zijn titel te verdedigen. Drie dagen voor het eve nement kondigden de Afrikaanse lan den hun boycot aan en Akii-Bua keer de weer terug naar het land waar Amin zijn schrikbewind dagelijks ver hevigde. „Ik was liever niet teruggegaan, maar de veiligheid van mijn familie stond op het spel", zegt de huidige coach van de Oegandese atletiekploeg in Los Ange les, die de hel overleefde. In 1971 ver loor hij vijf broers tijdens een militaire staatsgreep. Op een verzoek om wed strijden in Europa te lopen, antwoordde Amin dat hij een paspoort kon krijgen voor elk Oosteuropees land. „We waren bang, want je wist nooit wat er kon gebeuren; wanneer het jouw beurt was. In 1970 maakten we het mee dat een bekende sporter ver dween. Nooit werd nog iets van hem vernomen. We waren net zittende een den. Miljoenen Oegandezen waren zit tende eenden. Ik bleef in Oeganda als sportman. Ik hield mijn mond en zo overleefde ik". Gevaar Toen een escalatie in zijn land dreigde, trof John Akii-Bua voorbereidingen voor een vertrek. Hij zond zijn vrouw en kinderen vooruit door de wildernis. Toen hij zelf over de grens wilde slui pen, zoals duizenden van zijn landgeno ten deden, werd hij door de Keniase soldaten opgepakt. „We moesten wel weg. Overal was gevaar. De bevrijders hadden geen tijd uit te zoeken wie wie was. Er was enorme haast de oorlog te beëindigen en de rust te herstellen". Gedurende zijn gevangenschap in Ke nia, nam zijn ondergedoken vrouw contact op met de schoenenfirma Puma, het enige adres in de vrije we reld dat zij had. Via de Westduitse atle- tiekfederatie, de Westduitse regering en de autoriteiten in Kenia, slaagde zij er tenslotte in haar man vrij te krijgen. Het echtpaar kreeg vier jaar lang on derdak in West-Duitsland. Vorig jaar, vlak nadat een democratische regering was gekozen, werd hem gevraagd terug te komen naar zijn land. Hij kreeg er zijn oude baan terug en werd gevraagd als olympisch coach. In 1972 had John Akii-Bua nooit ge dacht dat hij ooit een topatleet zou wor den. Daarna waren er vele momenten waarop hij niet eens meer dacht aan het tijdstip waarop hij die status ver wierf. En nu praat hij weer gretig over de race die hem bekendheid verwierf en mogelijk zijn leven redde. ROB VELTHUIS John Akii-Bua heeft zijn leven te danken aan de atletiek. Dreigende duisternis Roen n. LOS ANGELES Amerikaanse psychoijZwee Susan Saxe, als deskurfde a; ge in dienst van de pollben van Los Angeles, heeft zatei inwoners van de stad i waarschuwd voor de geV3! d ren van de periode na i Ian Spelen. „De pré-olymjand sche spanning zou tfden eens plaats kunnen géPioer maken voor de posi-oTyfden pische depressie". Volgê gou< Saxe hebben de bewoni zich voortdurend zorS\W'0J gemaakt over het wels^^J* gen van de Spelen, w niet wil zeggen dat het succes die ongeri heid zal verdwijnen, afknapper is in aanti als het sprookje uit is. Olympische Spelen hi ben een erg prettige s/<| gekweekt in de stad, m, nu gaan we weer tel naar de grauwheid van ledag, aldus Saxe, die vinger hief bij de gedacl aan alle psychologist problemen en huwelijl spanningen die geduren de Spelen op een laag pij zijn terech tgekom en naderhand des te hefti weer op te laaien.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10