Uittocht van belastings inspecteurs in volle gang I ƒ160 persoon gebaseerd op een 1-persoons kamer met douche en toilet. Werkgevers kunnen niet meer om verdere werktijdverkorting heen ANTWERPEN BRUSSEL BRUGGE ^"SIJTHOFXpRS Politiek Partij Parlement BINNENLAND H&idóz Soumrit De uittocht van inspecteurs uit het vaderlandse belastingwereldje is nog steeds in volle gang. Liefderijk en vorstelijk betaald, neemt het bedrijfsleven hen op. Om er beter van te worden natuurlijk. Gemiddeld kunnen inspecteurs zo'n negentigduizend gulden per jaar bij Vadertje Staat verdienen het bedrijfsleven is maar al te graag bereid daar het vier- of vijfvoudige tegenover te stellen. Dit alles dan wel in ruil voor kennis uit de fiscale ruif. Verraad Het prijsgeven van bedrijfsgeheimen Niet alleen het Grote Geld lokt overigens. De werkomstandigheden eisen ook hun tol. Wetten en regeltjes wijzigen zich vrijwel jaarlijks, reden waarom de inspecteurs zich voor joker voelen gezet. Anders gesteld: de uitvoering van de fiscale wetgeving krijgt volstrekt onvoldoende aandacht. Sommigen vinden daarom ook dat het fiscale klimaat in ons land kil en koel gaat worden. De voorzitter van de Vereniging van Inspecteurs van 's Rijks belastingen te Deventer, mr. Theo D. F. Somsen (38) maakt zich zorgen om de exodus onder zijn collega's. Hij praat er over met verslaggever Bob Birza en merkt onder meer op dat de overheid zich het vertrek van verscheidene inspecteurs gewoon niet kan en még veroorloven: „Dat slaat een gat van vele miljoenen per jaar in 's rijks kas". DEVENTER Zonder een zweem van verwijt klinkt het: „Onder de ton gaat er geen be lastinginspecteur weg. Hun perspectief is een inkomen van twee a drie ton per jaar". Mr. Theo Somsen, voorzitter van de vaderlandse club van belastinginspecteurs, uit De venter, begrijpt best waarom zijn collega's bij tientallen te gelijk de overstap uit het fisca le wereldje naar het bedrijfsle ven maken. Het Grote Geld lokt, de werkomstandigheden worden steeds moeilijker en salariskortingen jagen hun de stuipen op het lijf. „Hoger betaalden in over heidsdienst verdwijnen meer en meer. De krijgsmacht ziet haar beste krachten vertrek ken, de rechterlijke macht evenzo en bij de belasting dienst is het niet anders. De verschillen in beloning tussen het overheidspersoneel en het bedrijfsleven lopen behoorlijk uit elkaar. De overheid kan er geen greep op krijgen, want de overstap is gemakkelijk ge maakt", wil Somsen best kwijt. „Ik vertel wat dat betreft geen geheimen. Primair betaalt het bedrijfsleven aanzienlijk beter dan de overheid. Bovendien koopt datzelfde bedrijfsleven de „know how" graag weg. Vooral de top van Economi sche Zaken is geliefd. In de belastingdienst staat de afde ling vennootschapsbelasting op veler verlanglijst. Met de daar verworven kennis kan het be drijfsleven veel verdienen". Ons land telt 850 belastingin specteurs. In 1987 moeten dat er 900 zijn. Intussen is al veel ervaring verdwenen; doorge sluisd naar het bedrijfsleven dus. Het bedrijfsleven kan ook nergens anders zijn kennis ha len. De gebruikte methodie ken in de belastingwereld wil het bedrijfsleven graag over nemen. Aan „head hunting" (het opsporen van kopstukken, zeg maar) wordt er veel ge daan. Dat doen veelal oud-in specteurs, die al eerder de overstap maakten. Voordeel trekken „De trek neemt toe. Dat weten we welhaast zeker. De wetge ving wordt er ook niet gemak kelijker op. Deze regering wil terecht, denk ik het be drijfsleven financieel opkrik ken. Dat streven gaat dan wel gepaard met zich sterk wijzi gende wetten. Natuurlijk, dat móg ook best, namelijk om de voordeligste (fiscale) weg te kiezen". Het bedrijfsleven wil graag alle voordelen halen uit nieu we regelingen, zoals de voor- raadaftrek, de vermogensaf trek, de verlies-compensatiere- geling, het lagere tarief van de vennootschapsbelasting, de verruimde regeling van de meewerkende echtgenote, de verruimde zelfstandigenaftrek en het verlaagde successie recht. „Wil je daar als ondernemer je voordeel uit halen, dan moet er worden doorgedacht. Zon der voldoende kennis kun je dat niet en dus ligt het voor de hand die op te halen waar ze voor het oprapen ligt: de belas tingdienst. Ervaren inspec teurs kunnen allerlei en niet eens ongeoorloofde of verbo den tips geven". Voorraad-bv raad een aparte bv oprichten, dank zij de nieuwe regelingen. Er zullen daarom ook nog wel veel meer bv's bijkomen. Dat betekent dat de druk op de vennootschapsinspecties zal toenemen". „De wetgeving steeds ko men er nieuwe begrippen bij en dus neemt het aantal con trolepunten toe. Dat is zeer specialistisch werk. De belas tingdienst heeft zulke specia listen doorkneed in het vak hard nodig". „De overheid kan en mag zich niet permitteren inspecteurs te laten gaan. Dat slaat een gat van miljoenen per jaar in de staatskas. In 1980 verdwenen veertig inspecteurs en in dit jaar tot nu toe al 25. Het zou mij niets verbazen als bijvoor beeld de banken straks onze ontvangsten weghalen. Die vraag is er nog niet. Zou die er wel zijn, dan gingen onze ont vangers ook". Vierduizend man méér „Ja, de belastingdienst zit in een vormcrisis. Een vijfjaren plan (van 1983 tot 1987) is voor de directe belastingen op sta pel gezet. Daaruit blijkt dat als er niets verandert er vierdui zend man personeel meer no dig is. Zou er geautomatiseerd worden dan worden er 3100 man uitgespaard. Desondanks moeten er nog 850 bij. Dat is ook al toegestaan, maar met de uittocht van de inspecteurs kan dat plan wel eens op de tocht komen te staan", meent Somsen. Dit kabinet wil de wetgeving vereenvoudigen. Een schoon streven, „maar", zegt Somsen, .je kunt betwijfelen of het ka binet de olympische limiet haalt. Die vereenvoudiging is bedoeld om het bedrijfsleven meer lucht te geven, maar de belastinginspecties krijgen het stukken moeilijker". Trouwens, niet alleen de in specteurs zien het werk zwaar der worden, ook de contro leurs. Die vertrekken even eens, zij het in minder grote aantallen. „De vertrekkers noem ik geen verraders; ande ren misschien wel. Overlo pers? In zekere zin. Ze gaan per slot van rekening naar onze concurrentie en ze ne men onze bedrijfsgeheimen mee. Dat staat allemaal wel vast. Welke geheimen Tja Eén belangrijk punt: je leert als inspecteur de verdedigings- fouten van de fiscus kennen. Je kent zijn zwakke plekken". „Als je de beperktheden van de fiscus hebt leren kennen, ben je voor het bedrijfsleven goud waard. Ik zeg niet dat de naar het bedrijfsleven vertrek kende ex-inspecteurs hun voorsprong uitbuiten, maar die schijn laden ze wel op zich. Anderen zeggen hardop dat oud-belastinginspecteurs ver raad plegen en zuiver op mo rele gronden veroordeeld zou den moeten worden. Zóver wil ik niet gaan". Is dat toch vrij grote aantal vertrekkers rampzalig voor de Staat Somsen: „Ach, rampzalig Slecht is het natuurlijk wel voor de overheid. Een enorme hoeveelheid kenViis en vooral ervaring verdwijnt. Het kost veel tijd de gaten weer op te vullen. Het belasting betalende publiek zal er wel niet van wakker liggen. Of dat gniffelt en denkt de winst te kunnen binnenhalen, weet ik niet. Maar de overheid zal dit pro bleem wel degelijk een zorg moeten zijn. Zij zal de achter standen moeten beperken en de grote werkdruk op een of andere manier moeten trach ten te laten afnemen. Vergeet niet dat het zeer ervaren vak mensen zijn die vertrekken". „Zolang die uittocht voort duurt, zal het probleem steeds nijpender worden. De inspec teurs die vertrekken gaan veelal naar de grotere belas- tingadvieskantoren en die gel den al als zware tegenspelers. Zou die „andere kant" nog be ter worden bemand en daar lijkt het toch wel op dan krijgt de verzwakte fiscus het zwaar te verduren. Neem eens de loonbelasting. Die brengt dertig miljard gulden per jaar op, maar is wel de meest onderschatte belasting- vorm. De inkomstenbelasting brengt „maar" zes miljard op. Die afdeling is echter zwaar der bemand. De afdeling loon belasting is betrekkelijk klein van omvang omdat die betrek kelijk eenvoudig zou zijn". Pakkans „Het gevolg is dat de controle- dichtheid in de loonbelasting lang niet optimaal is. Er zijn mensen die beweren dat de „pakkans" dus de kans die je loopt om als fraudeur te worden opgespoord veel te klein is. Er wordt nu naar ge streefd die pakkans op te voe ren door minstens één keer per vijf jaar voor de loonbelas ting scherp te controleren. Voor de inkomstenbelasting is het streven: één keer per zes jaar. In de andere jaren wor den de aangiften in grote lij nen gecontroleerd", zegt Som sen. Volgens mensen die zeg gen het te kunnen weten, is de controle van fraudegevoelige T. Somsen Belastinginspec teurs vluchten naar het be drijfsleven aangiften, prijsschieten gewor den. Zulke aangiften zouden slechts eens in de vijftig, zestig jaar worden gecontroleerd. Het valt nauwelijks te bereke nen wat het de staat allemaal kost. In wetenschappelijke pu- blikaties wordt beweerd dat er voor ten minste vijfentwintig miljard gulden per jaar wordt gefraudeerd. Sommigen hou den het zelfs op vijftig miljard aan belastingontduiking". Die belastingontduiking zou voor een derde deel te wijten zijn aan het vertrek van erva ren belastinginspecteurs. Daarmee is dan, volgens schat tingen, een bedrag van zeven tot acht miljard gulden per jaar gemoeid. „Ik onderschrijf die opmerkin gen niet geheel", merkt Som sen op. „Het ministerie van fi nanciën heeft een Investe- rings- en Personeelsplan voor de belastingdienst opgesteld. Daarmee moet worden gepro beerd de uittocht te stoppen of te verminderen". „Volgens dat plan gaan inspec teurs alleen nog maar de lasti ge aangiften controleren. Con troleurs en commiezen moeten dan het eenvoudiger werk doen. De administratie dient bovendien te worden geauto matiseerd. In het plan staat dat tot en met 1987 een kleine drie miljard gulden extra aan belastingen moet worden geïnd". „In belastingkringen is kritiek op dit plan geleverd. Vooral de Leidse belastingwetenschapper De Vries vindt het een slecht plan. Hij stelt dat lagere amb tenaren de toeneming van het werk moeten opvangen. Daar mee zou kwaliteitsverlies op treden". Haalt de fiscus 1987 Somsen: „Dat denk ik wel ja", (hij grimlacht). „Het zou veel beter zijn als er meer aandacht en meer waardering kwam voor het fiscale werk. De gel delijke beloning zou ongeveer gelijke tred moeten houden met die in het bedrijfsleven. Inspecteurs moeten niet langer als joker worden ingezet bij de uitvoering van de wetgevi „Er bestaan immense uit ringsproblemen. Dat verwp AI de wetgever. De wetg^ruii moet regelgevend zijn. AlL^ jy regelgeving geheel wordt;nciic gegooid, kan dat fatale gt gen hebben. Ik heb daar enige angst en vrees. Dat j Sier je wel zeggen „ja". tale „De fiscale wetgeving hee^erp inspecties ondergespoeld.^ js worden steeds vaker ge fronteerd met een wetge 1 die louter is gericht op de, cen hoging van de opbrengst <jt de inkomensverdeling. I^dinj in dit verband maar de „tyurgf verdienerswet". Het ge van de vrij omvangrijke,gruir tocht van de inspecteurs i^n lang voelbaar. Het publielje ejr overheid en de belastingduncje merken dat duidelijk. ^ij dienstverlening aan het' bliek loopt terug, het <^taj langer voor een aangifte i| moc gedaan en de kwaliteit vaLer controle neemt af". twee „Het moet de overheid gpW,, grote zorg zijn hoe zij de jtan blemen aanpakt, maar L gej( zorgen over de uittocht varfj^n specteurs zijn nog lang ^ge verdwenen". lerike (ADVERTENTIE) Weekend voor alleenstaanden op zaterdag 1 september en zondag 2 september a.s. Voor wie al dan niet genoodzaakt is om alleen op reis te gaan organi seert uw krant deze keer een gezellig weekend naar Antwerpen, Brussel en Brugge. De bedoeling is, om - In tegenstelling tot onze overige reizen - geen (echt)paren mee te nemen. Daartoe zijn In het bekende Eurotel te De prijs van deze trip bedraagt Antwerpen uitsluitend 1-persoons accommodaties gereserveerd. Vertrek zaterdagmorgen uit Den Haag/Rotterdam naar Baarle Nassau voor een koffiestop. Daarna via Turnhout naar Antwerpen. Bij aankomst In het hotel kamerindeling en gelegenheid tot opfrissen, j Aangezien het hotel In het centrum van Antwerpen is gelegen heeft iedereen de rest van de middag gelegenheid om naar eigen goeddunken Antwerpen te gaan verkennen. Na het diner in het hotel vertrekken we 's avonds naar Brussel, alwaar o.l.v. een deskundige gids een stadstour j met bezoek aan de voornaamste bezienswaardigheden wordt gemaakt. Zondagmorgen vertrek vanuit Antwerpen voor een uitgebreid bezoek aan Brugge. Daarna terug via Zeeuws Vlaanderen en na een afscheids diner op Hollandse bodem weer naar Rotterdam/Den Haag. De verzorging Is op basis van haltpension (diner, logies en ontbijt afscheidsdiner). De kosten van de stadsglds Is eveneens Inbegrepen. Gecombineerde reisverzekering (incl. poliskosten) 10.-. Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 ot persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71/hoek Spui te Den Haag. (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur), POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL. 070-190882 SUSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM DEN HAAG Als de werkgevers hun mening over arbeidstijdverkorting (atv) niet gauw drastisch veranderen, dan draaien de komende cao-onder handelingen uit op con- flichten met de vakbewe ging. Dreigende taal van FNV-be- stuurder Frans Drabbe deze week in de Vakbondskrant. Volgens Drabbe proberen de werkgevers een dam op te werpen tegen arbeidstijdver korting voor iedereen, waar ze sinds het akkoord in de Stich ting van de Arbeid van no vember 1982 aan mee hebben gewerkt. Toen werkgevers en werkne mers het afgelopen voorjaar met een delegatie uit het Kabi net het voorjaarsoverleg voer de schreven we al dat de sleu tel tot een nieuw sociaal ak koord vervolgens in handen van de werkgevers lag. Aan hen was immers de taak het werknemers mogelijk te ma ken hun lonen verder te mati gen. Dat zou met name moeten gebeuren door positieve effec ten te laten zien van het pro ces van arbeidstijdverkorting dat weliswaar al twee jaar loopt, maar tot nog toe in te weinig nieuwe banen resul teerde. We schrijven inmiddels mid den-zomer en verscheidene werkgeverskopstukken heb ben zich recent uitgelaten over de koers die naar hun mening bij de verkorting van de werk tijd moet worden gevolgd. Voor de directeur Sociale Za-. ken van het VNO, drs. Dort- land, hoeft het allemaal niet zo nodig meer. Of beter: mag atv voorlopig niet meer. Dortland meent dat atv bedrijven en werknemers alleen maar geld kost en nauwelijks nieuw werk oplevert. Hij wil in 1985 eerst maar eens kijken wat de gevolgen van de tot nog toe povere stappen op de weg van de »atv zijn voordat er über haupt mee verder wordt ge gaan. Deze week liet de voorzitter van de christelijke werkge vers, Van Eijkelenburg, zich interviewen door het NCW- blad De Werkgever. Ook hij ziet wel bezwaren en proble men, maar per saldo is zijn mening over atv een aanzien- liik milrWp Han Hip »!>n VNO. Bedrijfstakken die door willen gaan met korter wer ken en die er in slagen tegelijk de rendementspositie te verbe teren wil de NCW-voorzitter niets in de weg leggen. Vrij heid, blijheid!, lijkt het devies van Van Eijkelenburg. Hij laat niet na te benadrukken dat werkgevers en werknemers pp decentraal niveau zelf maar moeten uitzoeken wat het bes te is voor hun bedrijf of hun bedrijfstak. In geen geval mag er iets van bovenaf worden opgelegd, geen verbod, maar ook geen gebod. In het licht van de harde taal van VNO-directeur Dortland zijn de uitlatingen van Van Eijkelenburg opmerkelijk. In NCW-kringen wordt bevestigd dat de voorzitter van de chris telijke werkgevers bewust wat afstand heeft willen nemen van de gespierde taal van gro te broer VNO. Dortlands uitla tingen werden tot diens eigen verbazing immers onmiddel lijk gevolgd door harde woor den van furieuze FNV- en CNV-bonzen. Volgens Dort land is die verbazing wat vreemd, omdat het VNO zich nooit een warm voorstander van atv had getoond. Ook deze week wordt weer een heet na jaar voorspeld als het stand punt van de VNO-directeur gemeengoed zou worden. Tegengas Het interview van Van Eijke lenburg in het NCW-blad heeft duidelijk de functie te gengas te geven. Niet zozeer om het NCW ten opzichte van het VNO te profileren, alswel om brokken te voorkomen. Bij het VNO was men toch wel wat geschrokken van de harde reactie van FNV en CNV. Toen zij bovendien minister De Koning (Sociale Zaken) aan hun zijde kregen sprongen alle seinen op rood. De Koning verklaarde het „onverant woord te vinden als werkge vers en werknemers de econo mische ruimte niet verder zou den aanwenden voor de her verdeling van werk". Verdere stappen op de weg van de ar beidstijdverkorting moet het centrale punt zijn in het na jaarsoverleg tussen werkge vers en werknemers, liet de minister weten. Na de woorden van de minis- f uit werkgeverskring wel een ander geluid komen. Maar het VNO kon moeilijk zijn eigen directeur laten vallen, dus moest het NCW de al vaker gespeelde rol van het redelijke midden vertolken. Ten koste van alles moet immers worden vermeden dat minister De Ko ning in het harnas wordt ge jaagd. Sommige werkgevers mogen moeite hebben met het doorvoeren van korter wer ken, ze zijn nog veel beduchter voor een overheidsingreep op dit punt. Vrijheid of ingrijpen Want hoe hard minister De Koning ook mag roepen dat hij hecht aan onderhande lingsvrijheid voor werkgevers en werknemers, niet vergeten mag worden dat dezelfde mi nister De Koning verantwoor delijk is voor het werkgele genheidsbeleid in dit land. Uit dien hoofde is hem er alles aan gelegen de werkloosheid on der het magische getal van 800.000 te dringen en wel zo snel mogelijk. Dan is het na tuurlijk heel mooi als dat goedschiks kan, maar kwaad schiks kan het ook als sociale partners onwillig worden en blijven. Na al die jaren van een door de overheid streng gebonden loon- en inkomensbeleid we ten de werkgevers maar al te goed hoe de politiek staat te trappelen om zich met het ar beidsvoorwaardenbeleid te be moeien. In werkgeverskring is men er van overtuigd dat de overheid niet lang zou aarze len in te grijpen als werkge vers en werknemers samen tot een beleid zouden komen dat haaks staat op de kabinets doelstellingen. In het kabinets vaandel staat herverdeling van werk via atv en looninle vering nog steeds als centraal thema gegrift. Ten overvloede heeft minister De Koning dat in reactie op het nieuwe VNO- standpunt nog eens nadrukke lijk herhaald. Op Sociale Zaken wil men niets anders dan dat er doorge gaan wordt met atv. Minister De Koning heeft de doelstel ling van de vakbeweging, een werkweek van 36 uur in 1986, weer eens omarmd. Om dat doel te bereiken zal de werk tijdverkorting in de komende moeten zijn als in 1983 en 1984. Wil er bovendien sprake zijn van een zichtbaar effect op de werkloosheidscijfers dan zullen de werkgevers hoe dan ook nu toch meer mensen in dienst moeten gaan nemen. De jaren waarin het geld dat de werknemers inleverden voor korter werken in de zak van de werkgever verdween qnder het motto „rendementsher stel", zijn daarmee ten einde. Geen wonder dat de werkge vers even moeten slikken als de vakbonden nu hun „part of the deal", namelijk nieuwe ba nen, opeisen. Redelijk De werkgevers doen er ver standig aan zich inschikkelijk op te stellen en geen blokka des tegen atv op te werpen. Sterker nog: zij zullen mee moéten werken aan het schep pen van nieuwe werkgelegen heid. De opstelling van de vakbeweging is de laatste ja ren uiterst redelijk geweest. In een tijd waarin de overheid met tal van maatregelen de koopkracht van de burger on der zware druk zette toonden honderdduizenden werkne mers bereid een deel van hun loon te offeren voor het be houd van hun werk én het scheppen van nieuw werk voor hun werkloze collega's. Het is nu aan de werkgevers om hun redelijkheid te tonen. Getuige de opmerkingen van NCW-voorzitter Van Eijkelen burg wordt deze noodzaak in werkgeverskring onderkend, al spelen sommige anderen nog met vuur. Ook al wordt de realiteitszin in werkgevers- kring dan gevoed door de dreiging van een overheid singreep, op zichzelf is het een hoopvol teken dat een hete herfst althans op het front van de arbeidsvoorwaarden kan worden voorkomen. Salarissen hinc topambtenbaref mij mogelijk f blijvend hoger jLj? DEN HAAG Na de zor vakantie zal het kabinet lllte „noodverband" aanled voor een hogere belonging]* de topfuncties bij het minisl! de van economische zaken, one1"1" uittocht van topambtenar naar het bedrijfsleven 1 ten. Die tijdelijke oplos) wor loopt vooruit op een „rptatie structurele aanpak die mpau. lijk wordt wanneer vol^m c jaar de resultaten van de zdelijl naamde pakketvergelijï opl beschikbaar komen", aler b minister Van Aardenne L.os i economische zaken. ïerd s ec De minister oppert voorter ei eerste keer de mogelijktf va om de pakketvergelijking te grijpen voor een blijvdt ze verhoging van de ambtenaitanc salarissen. Tot dusver wafhe i indruk gewekt dat die velk v gingen voor hogere ambt< Col ren bij economische zaken e pre tijdelijk karakter zouden ilewi gen. Van Aardenne signaUend dat niet alleen het saljand maar ook de secundaire We beidsvoorwaarden in het g wi drijfsleven „over het algerrtendi veel rianter zijn dan bijvverj overheid". In totaal hebbeiu t hogere ambtenaren aan dei 66, zuidenhoutseweg in de periineb van 1 januari tot en met 19fijn i hun ontslag gekregen dan ]de aangevraagd. Daar stonlend. slechts drie nieuwe topamjdror naren tegenover die uit hetinse drijfsleven kwamen. Jo t 65, Binnenschippers spannen geding aan tegen staatssecretaris ROTTERDAM Het d. traal Bureau voor de RijnJ Binnenvaart (CBRB), de oj nisatie van reders in de R| en binnenvaart, heeft een ij geding aangespannen staatssecretaris Scherpen zen van verkeer en waters Via een gerechtelijke spraak wil de CBRB berei dat de staatssecretaris over tot uitstel van zijn beschik op grond waarvan het hele lenvervoer per binnen naar de Nederlandse Elekt teitscentrales vanaf 15 tus over de schippersbeu wordt afgewikkeld. De pr dure dient vermoedelijk i loop van volgende week de president van de recht

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6