Mountains, here we come ZATERDAG 11 AUGUSTUS 19S4 Onze corrspondent in de VS maakte onlangs een vakantiereis door het Wilde Westen van Amerika. Omdat het bloed van een journalist ook „in zijn eigen tijd" kruipt waar het niet gaan kan, maakte hij toch maar wat aantekeningen. Die hebben geresulteerd in bijgaand reisverslag. begint enorme wit uitgeslagen plekken te vertonen: opgedroogde zoutmeren. De oevers van Great Salt Lake zijn uitgestorven. Het verschrikkelijke zput maakt het water en zijn kusten voor mensen ondraaglijk. Maar de Mormomenstad Salt Lake City is een aangenaam oord, vol re ligieuze gebouwen die behalve de votie vooral rijkdom uitstralen. Rond Temple Square verheffen zich vier moderne kathedralen voor de „heiligen der laatste da gen". Spoedig verwacht men de wederkomst des heren. In een ko lossaal wit complex bevinden zich de stambomen van alle mensen oji aarde. De tijd ontbreekt ons om het te controleren. We trekken verder naar het noor den door Idaho. Verrassend snel wordt het land nu groener en koe ler. Prompt ook wassen malse re genbuien onze dappere Toyota schoon. Idaho is het land waar de beste Amerikaanse aardappelen vandaan komen. Ons doel is het vermaarde Yellow stone Park, in het noorden van de deelstaat Wyoming. We zijn de grens van het natuurgebied nog niet lang gepasseerd of de eerste geisers dienen zich aan. Zomaar in eens stijgen temidden van de den- nebossen op tal van plaatsen dichte rookwolken op. Van nabij lijken de vulkanische warmwaterbronnen op etterende wonden in de aardkorst. Ze stinken naar zwavel en menig toerist knijpt kokhalzend de neus dicht. Angstaanjagend Het einde van onze reis komt nu snel naderbij. We trekken in zuid oostelijke richting door het Grand Teton-gebergte, waar het onaange roerde Jenny Lake ons op een klautertocht langs de oevers het ge voel geeft de eerste mensen op aar de te zijn. Oostelijk Wyoming is de perfecte verwezenlijking van de meest overdreven clichevoorstelling die iemand van het Wilde Westen kan hebben. In het lieflijke heuvelland staan poorten, gevormd door drie boomstammen, waaraan de tekst „RANCH" hangt en waaronder karresporen de weg wijzen naar de afgelegen boerderij. De autowegen zijn van een angst aanjagende verlatenheid. Af en toe passeert ons een kleine vrachtwa gen. Diagonaal over de achterruit van de kabine heeft de bestuurder steevast zijn jachtgeweer gehangen, duidelijk zichtbaar voor iedereen die iets kwaads iri de zin zou heb ben. We komen door het oude stad je Jackson, waar de trottoirs nog al tijd van hout en overdekt zijn en waar de paarden nog altijd voor de saloon staan te wachten, de teugels losjes om de balustrade geknoopt. En verderop volgen er heuse spookdorpen, waarin de pest lijkt uitgebroken omdat de huizen lan.q geleden zijn verlaten toen al h> goud uit het bodemzand van de n.« bije kreek was gezeefd. Via de stad Cheyenne, aan de rand waarvan Amerika zijn interconti nentale Minute-man atoomraketten op Rusland gericht heeft staan, rij den we weer Colorado binnen Onze laatste klim is naar de be sneeuwde toppen van het Rocky Mountains National Park", 3000 meter hoog. Dan begint de afdaling naar het eindpunt van onze reis Tientallen kilometers aan een stuk is het zakken geblazen. Plotseling zien we tussen twee bergwanden door de Grote Vlakte zich weer naar het oosten uitstrekken. En daar ligt Denver, nog altijd trillend in de hitte van het laagland. Op de autoradio speelt een symphonie-or- kest een stormachtige apotheose van Ludwig von Beethoven. Ineens rollen er tranen over onze wangen. Het is volbracht. We did it. Amerika wat ben je mooi. Vaar wel, ons prachtige Wilde Westen Marck de KoninrK woonwagens en caravans. Dan komt de echte, de meedogenloze verlatenheid, de wurgende grenze loosheid. De fel rode Toyota glijdt nietig over de eindeloos repeteren de glooiingen, waarvan de grijze huid is bezaaid met dorre baard stoppels. Het asfaltlint is zo verlaten dat wij de enigen lijken die de doorsteek wagen naar het volgende stadje dat de kaart aangeeft en waar we voor de zekerheid maar vast willen tan ken. Het stadje blijkt niet meer dan een gesloten „handelspost" en een al even dichte benzinepomp. Nou ja, de tank is nog bijna half vol. Verder gaat de tocht, langs india nenreservaten (drie caravans op een gloeiende vlakte) en echte (of onechte?) fata morgana's van groe ne oases op onbereikbare horizons. Als de hitte ondraaglijk is gewor den en de eenzame cowboys overal om ons heen van dorst liggen te creperen in het zand, blijkt in middels irt Arizona het gehucht Cajenta, inclusief een buitensporige Holiday Inn, geen luchtspiegeling. De auto mag drinken en wij komen op verhaal in het koele zwembad. Van de nieuwe dag wordt de stad Page, op de grens met Utah, het doeL We trekken door de „painted dessert". De eeuwige erosie heeft de rotsbodem in allerlei gebleekte Adembenemende bergwanden in de Grand Canyon, een van de beroemdste natuurlandschapen ter wereld. V oleon de kr van nde nj ie tijd\ef vliegtuig de landing inzet, we de Rocky Mountains een pt einde maken aan de de Gro- akte. Drie uur lang hebben we [erheen gevlogen, over een on- k" .fPptelbaar uitgestrekt bouwland, bq Wavan veej percelen vooral in ;as cirkelvormig zijn, zodat ——ïfoeibuis om een vast middel- kan draaien. Daar, tegen de van de pan, opkijkend naar •sneeuwde bergtoppen, ligt de Denver te bakken in de zon. rer, hoofdstad van de Am'eri- deelstaat Colorado, wordt •gin- en eindpunt van onze Ve gaan het Wilde Westen zoals Amerikaanse toeris- Europa „doen". In vliegende iuurauto is een kleine Toyota, nverschrokken in westelijke - ting de stad uitsnort. Rocky TlISCntains, here we come! Ook in laag-bij-de-grondse positie t het rotsmassief zich met een rpe hoek uit het pjatte land s het|°°g te vouwen. Waar je letter- i men^e eerste „rocky" kunt aanwij- werl)veert de weg omhoog en zijn toewendden in het woeste gebergte. in rf(s wat een voormalige route tdienigoud- en zilverzoekers is ge- Bt, liggen de eerste waarachtige 'ewonhes in schrale valleien, waar later I® cowboys met grote hoeden ed gfle kuddes in en uit houten hek- ruikeljten voeren, fit vfveg wordt alsmaar eenzamer, Uier en bochtiger en leidt tot n nitffe dichter bij de sneeuw. De robleij sporadische huizen zijn van bij z|® boomstammen. In een donker r. D|n ligt luguber een verlaten zil- eel mbijn. Dan is het weer dalen ge- et slien, naar het in een smoorheet mhanlyerzonken dorp Silverton. Hier aeter I® hoofdstraten zijn meer revol- Buels uitgevochten en boeven iiatri*hangen dan thans de vriende- trekf souvenirwinkeltjes kunnen van vergeten. Is eifje van echte country-and-wes- ychiai muziek houdt, ga dan in Du- n depfeo naar de Chuckweagon", zegt e „slaautochtoon. Op dus naar Du- igo, deels langs de schilderachti ge rtj spoorlijn waarover een van n naerika's meest bezongen „choo- het efo's" de mijnwerkers naar de zil- e naMers placht te brengen. Door "betplT'kachtige tunnels, langs stc.le afgronden en over bruggen waar van het hout als lucifers tussen de rotsen klemt. In „the Chuchwa- gon" leren we wat een schouwburg in het Wilde Westen is. Het is een open vlakte voor een boerenstal. De opengeslagen deuren flankeren het toneel waarop vijf cowboys de inmiddels verschenen sterren van de hemel spelen en zingen. De man met de banjo en vooral de virtuoos op de fidel worden de helden van de avond. Negenhonderd Amerika nen merendeels plaatselijke be woners en twee overrompelde Nederlanders zijn er op afgekomen. In de pauze wordt er gegeten. Als brave kinderen schuiven de grote Amerikaanse lijven onder breed gerande hoeden of iele honkbalpe't- jes langs de ketels met stoofvlees, bruine bonen en limonade. Zoals zo vaak in het Westen is er geen bier, laat staan iets nog gevaarlijkers. „Heeft u last van mijn sigaret?", vraagt onze buurman, een ruwe Fata morgana's De volgende dag brengt ons het eerste „nationaal park", Mesa Ver- de. Het betekent „groene tafel" en verwijst naar de beboste plateau's die zich hoog in de hemel bovenop de rood geblakerde rotsen als koele vruchtbare vlakten uitstrekken. In de kale bergwanden bevinden zich eeuwenoude rutnes van indianen. Met een schok ontdek je na lang turen naar de overkant van de door erosie gevormde sleuven (ca nyons) tussen de plateaus, de spo ren van vergane menselijke bewo ning. Minuscule raampjes in de muren waarmee spelonken werden dichtgemaakt. Bovenop de Mesa verklaart het machtig uitzicht over Colorado het heilig ontzag dat de indiaan had voor de natuur. Diep in het onme telijke dal ontwaart ons arendsoog een stofwolkje. De schrik slaat ons om het hart. Daar komen de blan- Na de nacht glijden we zuidwaarts de bergen uit, New Mexico binnen. Ineens zijn we in een ander Ameri ka. In de woestijn. Aan de rand er van leven straatarme mensen tinten grijs, rood, bruin en geel ge schilderd. Vanaf,een hoge bergpas dient zich in de diepte bij verrassing Lake Po well aan, dat als een grillige inkt vlek het onafzienbare land beklad. Het is het stuwmeer voor de dam in de Colorado Rivier, die zich een paar kilometers verder naar het zuiden door de Grand Canyon zal gaan wringen. Het onnatuurlijke meer klotst zachtjes tegen de berg wanden, die nooit lijken te wennen aan hun oeverfunctie. Maar het is goed zwemmen in Lake Powell, na opnieuw zo'n Sahara-dag. Paradijs Dan komt de rit naar de Grand Ca nyon. Alweer gaat het door de woestijn, waar hier en daar wat in dianen wonen in barakken, onder een paar onbegrijpelijk groene bo men. Aan de rand van de leegte verheft zich de buitenkant van de canyon. Langs raadselachtige rot sen op dunne pootjes zwevende steenklompen klimmen we door de ombarmhartige droogte naar het plateau, dat eens te meer een rijk boslandschap met malse alpenwei den blijkt. Wat is alles groot in dit land! Ook hier, in een van de be roemdste natuurlandschappen ter wereld, komen we bijna geen ande re mensen tegen. „Plaats genoeg!", wordt ons stopwoord. „Plaats geueueunoeg!" En dan is daar het vergezicht. Op twee kilometer afstand verrijst uit de onpeilbare diepte de overkant, de zuidrand, van de canyon. Er hangt een perfecte stilte in het ra vijn, op de bodem waarvan de Co lorado moet kolken. Maar de rivier houdt zich onzichtbaar en onhoor baar. De adembenemende berg wand voor ons, is door horizontale lijnen en verticale vouwen in on telbare pasteltinten geschakeerd. En achter het eerste plateau ver heft zich, onmeetbaar verder Ame rika in, een tweede en een derde. De voortgaande herhaling van het uitzicht lijkt een truc met een tele lens. Het hotel klampt zich vast aan de rand van de afgrond. Als het dag licht zich terugtrekt uit de canyon zitten tientallen gasten tijdloos naar het dovende spektakel te staren De volgende dag zal ons naar een Amerikaans paradijs op aarde voe ren: het dichtbij in Utah gelegen nationaal park Zion. Na een rit door de woestijn biedt Zion een sierlijke entree tussen witte ver steende duinen, waarover de na tuur een modern lijnenpatroon heeft getrokken. Zion is een door formidabele rotsen omarmde oase, waarin een verrukkelijk microkli maat de kurkdroge steppen buiten haar muren doet vergeten. Er klateren kwikzilveren beekjes van lieftallige hellingen. Een wel dadige bries wiegt de wilde bloe men tussen het sappige gras. Een pad naar omhoog, langs hangende tuinen en natuurlijke douches, De gokstad Las Vegas: nergens ontloopt men de massale overgave aan het domme gokspel. Van verre al wenkt de stad, die ligt te trillen op de gloeiende zandplaat. Eenmaal daar is het kermisgeweld van de hotels en de casino's onthut send. De hal van ons hotel is een regelrechte schok: het is een over dekt plein, waar minstens 2000 mensen in onafzienbare rijen aan fruitautomaten en videogames zit ten te trekken en de rest aan nier- vormige, groene speeltafels zit. Zo blijkt het in heel de gokstad Las Vegas te zijn. Nergens ontloopt men de massale overgave aan het domme kansspel. Van overal in Amerika zijn ze naar dit Walhalla gekomen. De meesten zijn middel bare en oudere vrbuwen. Ze heb- Het gaat ons op deze reis echter niet om de menselijke beschaving aan de Amerikaanse Stille Oceaan- kust, maar om de kennismaking met het „wildwestelijke" continent. Met een omtrekkende beweging door het Redwood Forest, waar 's werelds grootste bomen groeien en de oudste van voor Christus zijn, gaat het- daarom over de Golden Gate Bridge terug het hete binnen land in. Even nog krijgen we de koelte van de Sierra Nevada, de groene bergrug waarin Lake Tahoe een blauwe knal vormt die een kunstschilder nooit naar waarheid zou durven overnemen. We zijn door noordelijk Nevada op weg naar Salt Lake City. De woestijn Onthutsend Het is intussen de negende reisdag als we Bryce Canyon doen, nog steeds in Utah. Het is het beroemde landschap waarin miljoenen jaren van natuurlijke uitslijting een uit gestrekt woud hebben geschapen van roodstenen totempalen. Ze zijn soms zo dun en bros dat een kind ze zou kunnen omduwen. Maar al leen de wind en de regen kunnen erbij en zullen er volgens geologen geen miljoen jaar meer voor nodig hebben om de meeste rotsnaalden te doen omtuimelen. De volgende dag rijden we naar Las Vegas in Nevada. Alweer gaat het urenlang door een helse woes tijn. Wie had kunnen denken dat Amerika voor zo'n groot gedeelte uit woestijn bestaat. ben vale gezichten met bleek be poederde wangen en dunne, fel rood geverfde lippen. Ze verrichten drie handelingen: munten instop pen, aan stalen arm trekken, aan sigaret zuigen. Al lacht het geluk haar rinkelend toe, de speelster lacht nooit terug. Zelfs voor lief hebbers van decadentie is Las Ve gas teveel van het goede. Weg hier dus, en op naar de westkust, naar Californië. Ook zuid-Californië blijkt, op de zeereep na, bijna helemaal woes tijn. Maar San Diego is een frisse verade ming. In de gloed van de da lende zon,toege wuifd door de palmen op het strand, ontvan gen we het doopsel van de Stille Oceaan. We besluiten „in Mexico te willen zijn geweest" en rijden per bus een paar kilor meter zuid waarts naar Tijuana, dat dankzij de nabij heid van de VS de rijkste stad van Mexico is, maar zich arm en volbloed La tijns-Ameri kaans aan ons voordoet. Op, de terugweg naar San Diego duurt het oponthoud aan de grens uren. De VS-douane con troleert streng op Mexicanen die illegaal naar het rijke Noor den willen. De Californische kust brengt ons dan de onmete lijke agglomera tie die Los An geles heet en on der een stinken de deken van geelkleurige luchtverontreiniging naar adem snqkt. We vliegen door Hollywood- se studio's en slingeren ons over de fameuze Sunset Boulevard langs de paleizen van de filmsterren in Be verly Hills. Noordwaarts gaat het de "volgende dagen naar San Francisco, de ge zellige „Europese" stad met de ro mantische huizen en de grootste Chinatown buiten China. In de binnenstad verrijzen tal van nieu we wolkenkrabbers. Hoe durven ze, terwijl zo goed als vast staat dat de moordende aardbeving van 1906 zich binnenkort zal herhalen. Onze nacht is onrustig. Maar de enige be vingen komen van de kabeltram metjes die langs ons hotel wagge- Wonden biedt droomachtige terugblikken op de vallei, waarin een lange slin ger van bereden paarden juist de Virgin River doorwaadt. Halver wege de klimtocht ontdekken we' met een kreet van verrukking een klein meer. Niemand daar beneden zou kunnen vermoeden dat de stei le wand van Zion nog zo'n royaal zwembad in petto heeft. De onafzienbare rijen speelautomaten in de casino's in Las Vegas worden zo veelvuldig gebruikt, dat re gelmatig onderhoud noodzakelijk is.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 21