Daley Thompson komt twee stappen tekort voor wereldrecord Elly van Hulst reageert ergernis af Nederland maakt zich klaar voor groots onthaal LAchen op de Olympus Souoont iDAILLES ANGELES Hoewel Arnold Vanderlijde aan de vocr.lillelijst voor Nederland brons toevoegde, zakte "upland een plaatsje in het klassement. Echter, van- 160 20 ma^en de hockeydames een goede kans op goud, 224.00 l verder progressie voor de hand ligt. VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1984 PAGINA 9 erenigde Staten 59 50 21 pemenië 17 13 10 jhina 14 7 7 fest-Duitsland 11 14 17 lal ie 11 4 6 janada 7 10 9 ipan 7 7 11 iustralië 4 7 12 |root-Brittannië 4 6 18 t-ankrijk 4 3 11 inland 4 3 4 ieuw-Zeeland 4 0 2 oiid-Korea 3 4 3 ederland 3 2 4 Elly van Hulst vermoeid aan de finish na 1500 meter. LOS ANGELES Elly van Hulst heeft gister avond het eerste deel van haar olympische missie voltooid: het bereiken van finale van de 1500 meter dames. Het tweede doel, dat de drievoudige nationa le recordhoudster zich ge steld heeft, is een zo hoog mogelijke klassering. Van Hulst heeft in de hal ve finales van de 1500 me ter haar ergernis over de houding van de ploegleider van de Nederlandse atletie- k-afvaardiging, Henk van der Worp, afgereageerd. Van Hulst had zich boos gemaakt over diens weige ring om haar trainer Theo Kersten medewerking te verlenen bij het verkrijgen van een accreditatie, waar door hij toegang zou kun nen krijgen tot het inloop- terrein. Van der Worp had vorige week verzuimd het door het organisatiecomité van de Olympische Spelen verstrekte formulier te te kenen met de argumenta tie, dat anders bondscoach Bram Wassenaar voor niets in Los Angeles zou zijn. „Ik heb mij daar verschrik kelijk kwaad over ge maakt. Op een gegeven moment merkte ik dat het ten koste zou gaan van mijn presteren. Daarom ben ik begin deze week na de 800 meter ook het olym pisch dorp ontvlucht", al dus de atlete die in maart van dit jaar bij de Europese indoor-kampioenschappen zilver veroverde op de 1500 meter. Elly van Hulst zal zich de komende dagen waar schijnlijk opnieuw buiten het olympisch dorp op de finale van de 1500 meter voorbereiden. „We hebben met Van Wimersma Grei- danus een reeële chef de mission. Hij begrijpt ook best, dat je je niet kunt concentreren, wanneer in het olympisch dorp alle sportlieden, die al klaar zijn met hun wedstrijden, aan het feestvieren zijn. Ik vind, dat de anderen ook rekening moeten houden met degenen, die nog aan de beurt moeten komen. Maar dat is kennelijk erg moeilijk". Vader Els Vader, die eerder tij dens dit atletiek-toernooi in de kwartfinales van de 100 meter sneuvelde, werd gisteren op de 200 meter uitgeschakeld. De Zeeuwse kwam pure snelheid tekort om het verder te brengen. In de eerste halve finale werd zij zevende en voor laatste in 23,43 seconden. „Ik heb mijn keuze in feite wel gemaakt. Op deze wij ze mijn werk met de trai ning combineren heeft geen zin", aldus de sprint ster, die vier jaar geleden bij de Spelen in Moskou ook in de halve finales werd geëlimineerd. „Ik heb geen zin van een uitkering te leven om te kunnen trai nen. Mijn werk als fysio therapeute is mij veel te lief". oiiledaille- >,M5°?nnaars 'tlbruikten 7.80 106,00 JPing ioo'io ANGELES ..Minstens i74!oo'f olympische medaille- 248iooaars hebben de verboden 97.00^6 steroïden gebruikt, 53.00 zijn door de mazen van |^°°)pingcontrole geglipt om- i56iooe er een aantal maanden -en mee zijn gestopt". Dat 298.oo3r. Robert Kerr, een om- loio.ooen sportarts, die aan veel ioo2,oo,k bloot staat omdat hij 4i2.oo[den voorschrijft, lo^gjvereld zou verbaasd staan misohet aantal atleten dat ste- 248 00n kee*1 gebruitk. Voor zo .Ik met ze heb te maken 35.103, hebben ze uitstekend b 12100 'steerd. Ik zou graag op- 302^00 >pen over hoeveel goud 160 50 ze hebben gewonnen, 353.00 dat kan helaas niet", al- 122,50 Kerr, die verder niet in wil gaan vanwege zijn 60.20 ipsgeheim. De medisch 23700 teur van Spelen, dr. ieo!ooDaly, meldt over de ont- 127 00 van ^err: »Hy kan - m wat hij wil, maar ons em is feilloos". H ligheidsmaatregelen den verscherpt 142.50 ANGELES De politie 248 00 Eos Angeles heeft de vei- idsmaatregelen ver- ;pt. „De laatste dagen van iympische Spelen zijn ui- ate kritiek", verklaarde •iebaas Daryl Gates. Hij die uitspraak tijdens een ictietocht langs de olympi- idorpen. „Ik vond enkele Nge lekken in de beveili- J die nodig moesten wor- Jgedicht". Tijdens de Spe- s een leger van 18.000 vei- [idsmensen ingeschakeld, nelft daarvan bestaat uit apende medewerkers, itreden als gidsen voor de ■modern uitgeruste ande- Tot nu toe zijn slechts en- ,arrestaties verricht. Daar- r waren demonstrerende s bij een hockeywedstrijd India en een Amerikaan o het bezit was van explo- 134.00 137.00 27.30 27.30 20.70 1380.00 38.60 609.00 37.10 142.50 128'.60 97.06 9.60 33.50 118.00 19.00 17.00 41.80 172,50 LOS ANGELES Twee stappen bleef Daley Thompson gisteravond verwijderd van het eer ste atletiek-wereldrecord tijdens de Olympische Spelen in Los Angeles. Na de slopende 1500 me ter, die de wereldkam pioen in 4 minuten en 35 seconden voltooide, was het totaal van de Brit op de tienkamp 8797 pun ten. Eén punt scheidde hem slechts van het we reldrecord van de West duitser Jürgen Hingsen, die op 9 juni in Mann heim 8798 punten had vergaard. De bekroning van een unie ke serie, die begon met de olympische titel in Moskou, in 1982 gevolgd werd met het Europees kampioenschap in Athene en de eerste plaats in de Britse Gemenebest-spelen in Brisbane en een jaar later in Helsinki door ,de eerste wereldtitel, bleef uit. Thomp son v. ^rd door de enthousias te Amerikanen in het Coli seum terecht gevierd als de koning van de atleten. De Engelsman won de sympa thie van de Amerikanen he lemaal, toen hij na zijn 1500 meter een ereronde liep in een blauw T-shirt met de tekst: „Bedankt Amerika voor de goede Spelen en een fantastische tijd". Op de rug overigens een heel andere tekst: „Maar hoe zit het met de televisie?" De twee dagen na de opening van de Spelen 26 jaar gewor den Engelsman had tijdens de eerste negen onderdelen voortdurend een voorsprong op het wereldrecord-schema van Hingsen, die achter Thompson met een overigens schitterend totaal van 8673 punten tweede werd. Pas op de 1500 meter zag Thompson de winst van 44 punten, die hij op het wereldrecord had, langzaam door zijn vingers slippen. Uiteindelijk scheid den hem tweetienden van een seconde, bij een tempo van een tienkamper op de 1500 meter twee stappen, van het wereldrecord. Daley Thompson, de zoon van een Nigeriaanse vader en een Schotse moeder die bij een tante in Surrey woont, was niet teleurgesteld over het missen van het wereldrecord. „Ik kwam hier om te win nen. Het wereldrecord komt nog wel", meldde hij. Half juni had Thompson, die zich in de Verenigde Staten op de Olympische Spelen heeft voorbereid, in Los An geles een poging gedaan het wereldrecord, dat Hingsen hem een week tevoren in Mannheim had ontfutseld, te heroveren. Die poging, een privé-organisatie van een Amerikaanse vriend van Thompson, mislukte al op de eerste dag, waarna de Brit zijn poging opgaf. Er is in Los Angeles twee dagen lang nauwelijks van een echt duel sprake geweest. Na de eerste twee onderdelen, de 100 me ter en het verspringen waar op de Brit met respectievelijk 10,44 seconden en 8,01 meter prestaties leverde die hem ook bij de specialisten een goed figuur hadden laten slaan, was Hingsen al ver te ruggeworpen. Begrijpelijk De Westduitse reus kon al leen na het discuswerpen nog enige illusie koesteren, dat hij Thompson alsnog voorbij kon streven. Hingsen kwam tot op 32 punten. Bij het pols stokhoogspringen vergrootte Thompson, die 5,00 meter sprong tegen Hingsen 4,50 meter, het gat weer tot 148 punten. Ook bij het speer werpen won de Brit weer 57 punten door Hingsen bijna vijf meter voor te blijven. Dat Thompson niet treurde over het niet terughalen van" het wereldrecord, dat hij se dert 1980 al driemaal in zijn bezit heeft gehad, was begrij pelijk. De Internationale Amateur Atletiek Federatie heeft bij het congres in Los Angeles een nieuwe telling bij de tienkamp aangenomen. Volgens die tabel, die nog niet is gepubliceerd, komt Thompson bij de gebruikelij ke omrekening in elk geval boven het wereldrecord van Hingsen die voor de derde achtereenvolgende maal in een groot kampioenschap achter Thompson tweede werd. „Daley Thompson is gewoon de beste", erkende de Westduitser ook. Waardig De tienkamp, waarin Thompson na de Amerikaan Bob Mathias (1948 en 1952) de tweede atleet werd die bij opeenvolgende Spelen de ti tel veroverde, was het hoog tepunt van de zevende atle- tiekdag. Slechts twee andere finales stonden op het pro gramma. In beide gevallen voor de dames. De 24-jarige Valerie Brisco-Hooks, die maandag reeds de 400 meter had gewonnen, pakte haar tweede olympische goud. De met een frivool rood strikje in het haar lopende Ameri kaanse werd een waardig ti- telhoudster ondanks het ont breken van de Oostduitse Daley Thompson specialiste Marita Koch. Valerie Brisco-Hooks won de 200 meter in 21,81 seconden waarmee zij slechts ééntiende van een seconde verwijderd bleef van het wereldrecord van de Oostduitse, die maan dag onttroond was als houd ster van het olympisch re cord op de 400 meter. Floren ce Griffith zorgde voor dub bele Amerikaanse winst, ft door op ruime afstand in 22,04 tweede te worden. De Jamaicaanse Merlene Ottey pakte na de derde plaats op de 100 meter ook het brons op de dubbele afstand. Twee Roemeense atletes be heersten het tegenvallende verspringen. Wereldrecord- houdster Anisoara Cusmir, die in Los Angeles onder haar mans naam Stanciu uit kwam, deed wat zij aan haar stand verplicht was. De Roe meense maakte in totaal vier sprongen, waarvan de vierde met 6,96 meter de beste was. Oud-wereldrecordhoudster Vali Ionescu verzekerde zich in haar laatste sprong van het zilver. Met 6,81 meter, ondanks een tegenwind van 1,1 meter per seconde, ver drong zij de Engelse Susan Hearnshaw, die de wedstrijd met 6,80 meter had geopend, van de tweede plaats. Carol Lewis, de zus van gouddelver Carl, was wel tot de finale doorgedrongen maar werd daarin slechts negende met 6,43 meter. Opmerkelijk was het optreden van de num mers één en twee van de ze venkamp, de Australische winnares Glynis Nunn, ze- i vende met 6,53 meter, en de Amerikaanse Jackie Joyner, die met 6,77 meter als vijfde eindigde. 38.25 136.00 40.25 40.75 32^5 '!?J! ANGELES Staatsse- 3,30 iris Joop van der Reijden persoonlijk honderd dol- 3,*6i uit zijn portemonnee en diandigde die aan boks- Ruud van der Linden, een officieel protest te ien indienen tegen de uit- 1231/4(3-2) van de partij tussen 24 3/4°ld Vanderlijde en de Ca se ^se wereldkampioen Willie 64 ^ÜVit. 86 5/81 27 3/4^aren meer mensen ver- as.'/2^aardigd over de neder- van de Limburger, maar ry heeft tijdens dit toer al meer merkwaardige ssingen genomen. Dat het st van de Nederlanders ndelijk niet doorging, omdat Van der Linden een „spion" had verno- dat ook de jury d'appèl score van 3-2 had geno- in het voordeel van De De verschillen in de ju- tslag waren uiterst mi- en zonder de openbare Terwijl de trainers Henry Davis en Ruud van der Linden winnaar Willie de Wit feliciteren, treurt Arnold Vanderlijde (rechts) om de uitschakeling. waarschuwing die Vanderlijde in de laatste ronde kreeg we gens vasthouden, zou de Ne derlander zeker gewonnen hebben. Natuurlijk, een bronzen me daille op een olympisch toer nooi is een fraaie prestatie voor een 20-jarige bokser. En vooraf zou Vanderlijde daar ook voor hebben getekend. Maar na zijn nederlaag tegen De Wit zei hij: „Ik ben erg te leurgesteld. Ik vind van me zelf dat ik winnaar ben en in de finale had moeten staan. Het feit dat De Wit naam heeft en ik nog onbekend ben hier, heeft zeker een rol ge speeld bij het bepalen van de uitslag". Vanderlijde beseft ook wel dat hij tijdens het gevecht kansen heeft laten liggen om een gro te puntenvoorsprong op te bouwen. „Maar ik was hier om te leren en van dit gevecht heb ik zeker heel veel opgesto ken. Desondanks blijf ik erbij dat ik de beste was. Maar ja, het publiek ziet hier liever straatvechters van het type De Wit dan technische boksers van mijn soort. Ik weet niet of de jury zich daar in dit geval ook door heeft laten leiden. Daar kom je nooit achter". Volgende week keert Vander lijde terug naar Sittard met een bronzen olympische me daille in zijn bagage. Een ga rantie voor een verdere loop baan, is dat eremetaal echter niet. Vanderlijde: „Ik moet straks onderaan de ladder gaan beginnen. Maar ik zal mijn weg omhoog wel vinden. Alles wat ik doe, wil ik zo goed mogelijk doen en mijn eerste doel is de beste ama teurbokser van de wereld wor den". „Willie had ontzag voor me en dat had ik beter moeten ge bruiken. Zeker in de eerste ronde, toen ik ook te voorzie1 tig bokste. Naarmate het ge vecht vorderde, kreeg ik meer greep op hem. Maar hij kwam steeds zo laag in met zijn hoofd". Naarmate het bokstoernooi het einde nadert, neemt de kritiek op de jurering van alle kanten toe. Het protest van de Korea- nen tegen de uitschakeling van hun bokser Dong-Kil Kim ten gunste van de Amerikaan Jerry Page, was nog niet afge wezen door de jury d'appèl of Korea diende een nieuw pro test in. Dit keer omdat de be slissing van de ringrechters (3-2 in het voordeel van Hye- ong-Oc Park) door de jury werd „overruled" en gewijzigd in een puntenzege van 4-1 voor zijn tegenstander Peraza uit Venezuela. Dit laatste was trouwens al enkele malen eer der gebeurd in het toernooi. Het dreigement, de boksploeg terug te trekken, hebben de Koreanen echter nog niet uit gevoerd. Van de twaalf Amerikaanse boksers die aan het Olympisch toernooi begonnen, hebben er tien de halve finales bereikt. Met 33 zeges en 2 nederlagen wijken de prestaties van de Amerikanen behoorlijk af van die van alle andere deelne mende landen. Koreaanse, Afrikaanse en Britse boks-offi- cials hebben zich daar al meerdere malen laatdunkend over uitgelaten. De Amerikaanse boksbond, onder aanvoering van coach Pat Nappi, zwijgt wijselijk over de jurering. ABC-televi- sie echter voelde zich kenne lijk wel aangesproken en be steedde tien minuten van haar zendtijd aan een „boksles" om het publiek te laten zien op welke manier een bokser pun ten kan scoren. Eigenlijk had men die les beter aan de arbi ters kunnen laten zien. GIEL HENDRIX DEN HAAG De succesvolste Nederlandse deelne mers aan de Olympische Spelen in Los Angeles wacht vanaf komende dinsdag, wanneer zij om 16.00 uur te rugkeren op Schiphol, een veelvoud aan ontvangsten en huldigingen. Het Nederlands Olympisch Comité is er die dag vanaf 15.00 uur al als eerste bij met een in formele bijeenkomst met besloten karakter op de El zenhof bij Schiphol. Het rijk en de gemeenten die inwoners hebben onder de medail lewinnaars- en winnaressen, werken hard aan hun bijdrage in de feestelijke activiteiten. In de regeringsstad Den Haag is men op zowel landelijk als gemeentelijk niveau nog hard aan het in ventariseren wat er gedaan kan worden. Vanavond heeft het ministerie van WVC daarover weer telefonisch contact met staatssecretaris Van der Reijden in Los Angeles. Geldinzamelingen voor cadeaus vinden op vele fronten plaats. Sommige sporters zullen mogelijk straks ook niet vergeten wor den in de koninklijke „lintjesregen". Amsterdam sluit rugslag- kampioene Jolanda de Rover pas op 17 augustus in de armen, omdat deze eerst nog in Drenthe op adem wil komen. Windsur fer Stephan van den Berg kan in Hoorn rekenen op een gouden stunt van het bestuur en de watersportvereniging Het Hoornse Hop. In Sittard wordt een ontvangst voorbereid voor bronzen bokser Arnold Vanderlijde. Annemarie Verstappen wordt door familie en zwemleden van De Dommelboarzen in een bus opge haald, naar haar woonplaats Rosmalen gebracht, waar de win nares van zilver en tweemaal brons in een antieke auto zal wor den rondgereden. De gemeente Kampen laat Petra van Stave ren speciaal met een helicopter van Schiphol naar haar woon plaats brengen, waar een rondrit in een Rolls Royce volgt. Ook de acht roeisters die in de prijzen zijn gevallen, kunnen in hun respectieve woonoorden rekenen op een groots onthaal. Stinkdier Ondanks uitgebreide maat regelen is er toch één le vend wezen in geslaagd door te dringen tot de tot verboden gebied verklaarde boogschuttersbaan - en er zijn sporen achtergelaten. Veiligheidsfunctionarissen hadden een tiental spuitbus- nodig om de geur van een verdwaald stinkdier te verwijderen voordat de boogschutters hun pijlen konden afschieten. „De stank was op een mijl af stand te ruiken", aldus één van de deelnemers. Het diertje is gevangen en bui ten de stad weer op vrije poten gesteld. Rolstoelrace Een twintigtal gehandicapte atleten - tien mannen en tien vrouwen - zal morgen in het Coliseum voor een olympisch unicum zorgen: ze zullen dan bij wijze van demonstratie twee rolstoel- races verrijden. De atleten hopen dat het evenement, dat volgens één van hen „de ideale gelegenheid is om de gehandicaptensport uit de sfeer van onschuldige ontspanning en revalidatie te krijgen". Het gaat mor gen om een 1500-meterrace voor mannen, terwijl de vrouwen uitkomen op de 800 meter. De deelnemers zijn afkomstig uit Australië, België, Italië, Noorwegen, Zweden en de Verenigde Staten. Records Met nog vier dagen te gaan, hebben de toeschouwers aantallen van de 23e Zo merspelen reeds alle re cords gebroken. Tot en met woensdag hebben 4,5 mil joen sportliefhebbers de di verse wedstrijden bezocht. In 1972 was het totaal aan tal toeschouwers in Mün- chen 4.435.583, een aantal dat volgens de Amerikaanse organisatoren in Los Ange les ruimschoots zal worden overtroffen. Tot en met de slotceremonie van komende zondag worden nog zeker één miljoen betalende toe schouwers verwacht Kwartier De marathon, het laatste nummer op de 23e Olympi sche Spelen, begint een kwartier eerder dan ge pland (Nederlandse tijd maandagochtend 2.00 uur) terwijl de sluitingsceremo nie een kwartier is uitge steld. De organisatie ver wachtte namelijk in de pro blemen te komen met de af sluitende plechtigheden en de binnenkomst van de laatste atleten. Aanvanke lijk werd er nog aan ge dacht om atleten, die meer dan een kwartier achter stand op de leioders zouden oplopen, buiten het stadion te laten finishen. Het LAOOC is echter van me ning dat elke deelnemer het recht heeft op een glorieuze binnenkomst en derhalve heeft men het programma enigszins gewijzigd. Ontbijt Elke Amerikaanse medail lewinnaar, van zowel de Zomer- als de Winterspelen, mag aanstaande maandag een familielid of vriend meebrengen naar het ont bijt in het gigantische Cen tury Plaza-hotel, waar de winnaars gezelschap zullen krijgen van de Amerikaan se president Ronald Reagan en diens echtgenote Nancy. Het ontbijt is het begin van een vijfdaagse rondreis door Amerika voor alle medaille-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9