Proef met sluitingstijden olijit ongewijzigd ALLERLEIfDS) flLLERLEUDS) Ydvocaat van tuinders: „Belangen GEB nihil ïtationsweg maanden Jecht bereikbaar CeidaeSotrumt [AAGS ENERGIEBEDRIJF EIST STOPZETTING lO-PROCENTSACTIE Uitzending Rijnland weer uitgesteld Man mag niet meer in buurt Cortona komen Sdrecaondernemers protesteren tevergeefs bij raad van state rmateUSSEN VIA MORSSINGEL indersN NOORDEINDE «PAGODEN VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1984 PAGINA 3 Bedevaart Vanuit Leiden en Noordwijk vertrekt woensdag 15 au gustus een één dag durende bedevaart naar Banneus- Notre Dame in de Belgische Ardennen. Geestelijk lei der van de bedevaart is pastoor J.C.M. van Winkel uit Den Haag. Deelname voor volwassenen kost zeventig gulden. Kinderen betalen vijfenveertig gulden. Voor inlichtingen en aanmeldingen Zuster Conrada (Leider dorp 071-893621), de heer Kok (Leiden tel. 071-220146). mevrouw Van Houten (Noordwijk 01719-16706), me vrouw Uitendaal (Sassenheim 02522-19004), mevrouw Lubbers (Lisse 02521-14238), mevrouw Van Wieringen (Rijnsaterwoude 01721-8297), mevrouw Volgering (Langeraar 01722-2674). Lucy Steymel De jazzformatie „Stairs" met zangeres Lucy Steymel treedt dinsdag 14 augustus op in Scarabee aan de Pieterskerk- koorsteeg. Het concert begint om negen uur en de toegang is gratis. BOA De Boycot Outspan Aktie (BOA) houdt donderdag 16 augustus een informatiemiddag in café In de oude Ma- renpoort aan de Lange Mare 38. Er zijn drie optredens van de groep Zimba uit Zimbabwe gepland en, als al les meezit, treedt een Afrikaanse dichter of dichteres op. Het interieur van het café zal speciaal worden aan gekleed met onder meer affiches tegen Apartheid. De bijeenkomst begint om elf uur 's ochtends en duurt tot zes uur 's avonds. C IN HAAG De door de drie HLO's opgeroepen ac- 0aan de tuinders in het Zuidhollands Glasdistrict om ra procent van de maandelijkse gasrekening niet te c.alen, is onrechtmatig tegenover het Haags energie- irijf (GE). Althans dat betoogde mr. W.F.F. Baron ra Verschuer, gisteren tijdens een kort geding dat rar het GE is aangespannen. Rechtbankpresident mr. R. Wijnholt doet volgende donderdag uitspraak. tl Verschuer noemde de actie van de HLO's namens het GE 'echtmatig; zij zouden een „wanprestatie" leveren door niet ig te betalen. De tuinders betalen de laatste tien procent van rekening pas wanneer een technicus op de stoep staat om het af te sluiten. Het GE heeft inmiddels zo'n 25.000 gulden ade opgelopen, omdat het twee extra mensen in dienst heeft eten nemen om alle aanmaningen op tijd de deur uit te krij gen en om alle nabetalingen te registreren. Bovendien, zo betoogde Van Verschuer, kan het gemeentelijke energiebedrijf er ook niets aan doen dat de gasprijs de laatste drie jaar is verdubbeld naar 46,3 cent per kuub. De HLO's zijn onder-afdelingen van de centrale landbouworganisaties (KNLC, KNBTB en CBTB) en die zijn op hun beurt verenigd in het Landbouwschap. Dat is de partner met wie de Gasunie en de VEGIN in onderhandeling moet zijn over de hoogte van de prijs, aldus de advocaat, die daarom geen begrip kon opbrengen voor deze, wat hij noemde „wilde en ongeorganiseerde actie". Onderhandelen Zoals bekend voeren zo'n duizend tuinders, die zijn aangesloten bij het Haagse bedrijf, een actie als protest tegen de hoge gas prijs. Verspreid over het hele land zou het om zo'n vijftien twintighonderd tuinders gaan. De HlO's waarin de tuinders zijn verenigd, menen dat de prijs kunstmatig wordt hooggehouden. Nog afgezien van de vele spanningen binnen tuindersgezinnen (vaak werken ook de echtgenotes en kinderen mee in het be drijf), zal een verdere stijging van de prijs leiden tot tientallen faillissementen, aldus de HLO's. Overigens noemde Van Verschuer de marges van de gasprijs, waarbinnen valt te onderhandelen „bijzonder klein". Mr. W.C. van de Brink, namens de HLO's, probeerde rechter Wijnholt duidelijk te maken dat de vaste lasten voor de tuinders waar van eenderde wordt gevormd door het gas vele malen sneller stijgen dan de prijzen voor de produkten die aan de veiling wor den afgeleverd. Want op dat laatste hebben de tuinders geen in vloed. De tweede advocaat voor de HLO's, mr. P.J.L.J. Duijsens, noem de de schade die het energiebedrijf oploopt door de actie on- evenredeig klein in vergelijking met de schade die tuinbouwbe drijven oplopen door de hoogte van de gaspHjs. Volgens Duijsens kan het GE erop rekenen dat de tien procent alsnog betaald wordt. Hij haalde aan dat de HLO's al vanaf het begin van de actie hebben gesteld dat het gaat om een opgeschorte betaling. Geen definitieve weigering tot betalen. Bovendien heeft het GE het recht twaalf procent rente te berekenen (een procent per maand) voor achterstallige betalingen. Zijn collega Van de Brink citeerde de Sociaal Economische Raad die nog niet zo lang geleden stelde dat het onaanvaardbaar is dat het bedrijfsleven (in dit geval de tuinders en toeleveranciers) grote risico s moet lopen door onder meer aantrekking van vreemd geld. Het gemiddelde eigen vermogen van tuinders is binnen een aantal jaren gezakt van zestig naar veertig procent Mede gezien het feit dat de staat een monopolie positie heeft ten aanzien van energie en dat de tuinbouw moet optornen tegen een stevige buitenlandse concurrentie, pleitte Duijsens voor een met onrechtmatig verklaren van de actie: „De belangen van het GE zijn nihil in vergelijking met de belangen van de tuinders" irslaafde steelt drugs iEN Een 24-jarige Leide- r is vannacht aangehouden na- hij een vervangend middel j- drugs uit apotheek Kok aan Topaaslaan had gestolen. De jlenaar, als drugsverslaafde een |le bekende bij de politie had ruit uit de sponning genomen lam een paar dozen met „Ro- nol" mee, alsmede wisselgeld je kassa. De politie kwam hem net spoor omdat hij gistermor- vaial probeerde bij de apotheek e breken en daarbij werd ge- e landj gjj jlem thuis werden de do- Ceni Rohypnol en het wisselgeld en, he^etroffen. Het verdovend mid- nietwas gedeeltelijk verborgen in em daneterkast Vrouw breekt been LEIDEN Een 64-jarige Leidse heeft gisterochtend bij een val van haar fiets haar been gebroken. De vrouw reed op de Ber- nhardkade en viel over een 12-jarige jongen, die onverwacht voor haar met zijn fiets op straat was ge vallen. De jongen reed vanaf het grasveld de rij baan op, maar daarbij schoot zijn ketting los, waardoor hij het even wicht verloor. De vrouw is met een fractuur aan het rechterbeen en schaaf wonden naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden overgebracht. Nelisse nog steeds leider in rolstoelmarathon DEN HAAG Huib Nelisse uit Vlaardingen voert nog steeds het algemeen klassement aan in de internationale rolstoelmara thon. Ook de vijfde etappe, gisteren in de Haagse Betje Wolff- straat, won hij. Als eerste ging weliswaar Van Breukelen over de finish. Maar deze Utrechtse sportleraar doet buiten mededin ging mee. Hij is niet, zoals de andere deelnemers aan de bloe- menmarathon, afhankelijk van een rolstoel om zich voort te be wegen. Onder grote publieke belangstelling werd Henk Baggen uit Sittard gisteren in de Betje Wolffstraat tweede en Eddy Pie- terse uit Maassluis derde. In het algemeen klassement staat Bag gen op de tweede plaats. De derde plaats wordt sinds gisteren bezet door Jos van der Donk uit Dordrecht. Gert Jan van der Linden uit Sittard moet sinds gisteren genoegen nemen van een vierde plaats in het algemeen klassement. LEIDEN Ook de uitzending die Omroep Rijnland morgen zou verzorgen, gaat niet door. Nadat vorige week de uitzending de mist in ging, doordat de kabel door een misverstand op slot bleef, is het Rijnland nu niet gelukt om tijdig sluitende afspra ken te maken met de beheerder van de kabel, de Gemeenschap pelijke Regeling Antenne- en Energievoorziening. Volgens Rijn land spelen de vakanties bij een en ander een grote rol. „Onder anderen de voorzitter van de gemeenschappelijke regeling (De Leidse wethouder J. Fase) is nu ook op vakantie en dat maakt het wat moeilijk om op korte termijn een en ander te regelen. Bovendien heeft de Casema ook nog eens twe xdagen nodig om de technische voorzieningen te treffen die voos \fe uitzendingen nodig zijn", aldus Rijnland-voorzitter J. Waleiflcamp. Volgens Walenkamp wordt er volgende week zaterdag wél uitgezonden. set ver n.1- I "I het opvanghuis Cortona lastig viel, nadat zijn ex- vriendin in dit centrum was opgenomen, mag voorlopig niet meer in de buurt van dit opvanghuis komen. Dit heeft de presi dent van Haagse recht bank, mr. M. Wijnholt, gistermorgen bepaald. Het Leidse opvangcentrum voor alleenstaande ouders in een crisissituatie, de stichting Cortona, had een kort geding aangespannen tegen de Hage naar om te bewerkstelligen dat hij de medewerkers en zijn ex- vriendin niet meer lastig zou kunnen vallen. Cortona wilde dat de rechter de man verbood nog in de buurt van het op vanghuis te komen. De man had in een dronken bui al eens de voordeur van Cortona inge trapt en bedreigingen geuit. De Leidse politie zou destijds machteloos hebben gestaan om tegen de man op te treden om dat het uiten van bedreigingen geen reden is om tegen ie mand op te treden. Met een uitspraak van de rechter zou dat echter wel kunnen. Familiebezoek De man zei tijdens het kort ge ding dat hij al geruime tijd uit de buurt van het opvanghuis was gebleven en ook niet meer van plan was er heen te gaan. Hij zou nu een goed telefo nisch contact hebben met zijn ex-vriendin, die van hem een kind verwacht. Op aandringen van de advocaat van stichting Cortona, (vertegenwoordigers van de stichting waren zelf niet op de zitting aanwezig) werd toch besloten een gebied af te spreken, waarbinnen de Hagenaar zich niet meer mag vertonen. Omdat de man fa milie in Leiden heeft wonen, zou hij regelmatig in de Sleu telstad komen. Als een te grote cirkel rond het opvanghuis ge trokken zou worden, zou hij zijn familie ook niet meer kunnen bezoeken. Om de Ha genaar dit bezoek wel moge lijk te maken werd besloten dat hij zich niet op de Haag- weg tussenChurchilllaan en Potgieterlaan mocht begeven voor een korte periode van en kele maanden of zolang zijn ex-vriendin in het opvanghuis verblijft. jinet HAAG/LEIDEN De volien cafés die op zaterdag- ezuinind een uur langer open- ovefen. mogen dit blijven o<P- Andere Leidse horeca- ijd ga^ernemers krijgen geen en na?unning om hun café op rdagavond pas om drie een „ste sjujten. Zij moeten de iet uity. om twee uur op slot n. Dit besliste staatsraad P. Kapteyn vanochtend r aanleiding van een ver at zui* van 67 Leidse caféhou- is ims. Zij hadden de staats- zij gisteren gevraagd om de Evergunning aan de der- de caf^s m te trekken of ziin Leidse etablissementen \-kam ont^e^ng te verlenen. aller, proef met de sluitingstij- imerliii kan door dit besluit denké)rloPig doorgaan, teken; De proef met de sluitingstijden houdt in dat door burgemees ter C. Goekoop dertien cafés zijn aangewezen die op zater dagavond een uurtje langer (van twee tot drie uur) mogen openblijven. Deze cafés moes ten aan bepaalde criteria vol doen Om te mogen meedoen aan de proef. Het experiment is twee maanden geleden van start gegaan. Zo'n 67 horeca ondernemers mochten er niet aan deelnemen en dit is hen in het verkeerde keelgat gescho ten. Men heeft protest aange tekend bij de gemeentelijke commissie voor de beroep en bezwaarschriften (deze zaak dient op 3 september) en bij de Raad van State (gisteren). De horecaondernemers vroe gen gistermiddag in feite om twee dingen: of de vergunning aan de 13 intrekken of alle 95 cafébedrijven in Leiden een ontheffing verlenen. Over dat laatste zei staatsraad mr. P. Kapteyn: „Ik ga hier toch echt geen 67 vergunningen verle nen. Ze moeten bij de gemeen te maar een vergunning aan vragen om langer open te blij ven en als ze die niet krijgen, dan kunnen ze bij mij komen", oordeelde Kapteyn. Deze 67 Leidse horecaonder nemers, die werden vertegen woordigd door de heren Kamphues en Bik, noemen de proef met de sluitingstijden concurrentievervalsend. De heer L. Kamphues van de Koets-o-theek zei gisteren in de zitting van de afdeling Rechtspraak van de Raad van State dat hij zwaar is gedu peerd. „Mijn totale omzet is met 20 procent achteruit ge gaan", verklaarde hij. Kamp hues legde uit dat de cafés het vooral van de late zaterdag avond moeten hebben. „Van twaalf uur tot kwart voor twee draaiden wij volop. Nu gaan veel klanten al om kwart over een weg om op tijd bij een van die dertien cafés te zijn". Hij noemde ook Noordwijk en Den Haag als grote concurren ten. Het verhaal werd bevestigd door de heer F. Bik van café de Bonte Koe die vertelde dat hij eenderde van zijn totale omzet op zaterdag „draaide". „Voor de proef had ik op za terdag een omzet die gelijk was aan die van woensdag en donderdag plus nog wat meer. Nu verdien ik op zaterdag avond net zoveel als op woens dagavond", aldus Bik. Hij be vestigde het verhaal dat de dertien caféhouders die hun zaak tot drie uur mogen open houden, de deur vaak al eer der sluiten om een grote toe loop het hoofd te kunnen bie den en dat het publiek daar door eerder naar de 13 cafés toetrekt. „Met deze proef heb je de concurrentie niet meer in de hand", zei Bik. „Het is het zelfde als een bakker tot twee uur brood mag verkopen en zijn collega in dezelfde straat tot zeven uur". Mr. C. van Viegen verklaarde namens de gemeente dat de dertien cafés tot drie uur be zoekers mogen toelaten. „Wij hebben nog geen klachten over overlast of grote ver plaatsingen van cafépubliek ontvangen. Tot nu toe verloopt alles rustig. Over de schade kan ik niet oordelen", aldus Van Viegen. Hij benadrukte dat de proef zorgvuldig is voorbereid en uiteindelijk door de gemeenteraad is goed gekeurd. Volgens een caféhou der uit de Sint Aagtenstraat is er op de Beestenmarkt, waar zes kroegen tot drie uur mo gen openblijven, wel degelijk sprake van overlast. Kapteyn wilde weten waarom burgemeester Goekoop had besloten tot een proef van een jaar. „Is dat in het kader van hinder en concurrentie niet wat lang?". Volgens Van Vie gen was gekozen voor een rui me opzet, zodat men de gevol gen van de proef goed kan be kijken en zo kan komen tot een permanente regel. Bik be sloot met: „Deze proef is een hobby van burgemeester Goe koop. Die wil de stad wat meer allure geven en hij denkt dat op deze manier te bewerkstel ligen." zij het fi 1 tere nakshi 2 ging| kort» schrif punt,' op in ng va n rl "BH n de i stopg IDEN De woningen, kels en bedrijven aan Stationsweg zullen met mg van maandag tot I dit jaar moeilijk te ■eiken zijn. De voorbe- kt. v^ende werkzaamheden ond enr de ingrijpende recon- iddagtictie van de Stations- ;nsopg> die volgende week start gaat, en een bij- ïorende noodzakelijk -den ^passing van het Sta- iddagtisplein zijn inmiddels de n< begonnen. De recon- £r- actie moet vooral dë driatjkeeraituatie voor de ■tgangers verbeteren en toegankelijkheid van Ir openbaar vervoer ver- erten. buien en belangrijk onderdeel van i. Mifyej-kzaamheden vormt het ;en van een nieuwe riole- Daarmee wordt begon- en 07.0( °P de hoek van de Rijns- Min gersingel met de Stations- pttmpen cjat js meteen de groot. 11 klus. wordt een ongeveer vijf 13 er diepe put gegraven om de aansluiting van de riolering in de Stationsweg op een zoge naamd transportriool mogelijk te maken. Deze klus zal drie weken duren en in die periode zal de Stationsweg voor alle verkeer en dus ook voor het openbaar vervoer zijn afgeslo ten. Tot 1 september rijden de bussen die anders van de Sta tionsweg en de Steenstraat ge bruik maken in omgekeer de richting van de Turfmarkt vanaf het station via de Morssingel, de Rijnzichtbrug en het Noordeinde naar de Breestraat. Ook in omgekeer de richting wordt via het Noordeinde en de Morssingel gereden. Aan die tijdelijke route komen geen halten. De bushalten op de Stationsweg worden tijdelijk verplaatst naar het Stationsplein. Buseiland Wanneer de werkzaamheden op het kruispunt zijn afgerond, wordt met het leggen van de riolering begonnen aan de kant van het Stationsplein. Men werkt vervolgens in de richting van de Rijnsburger- singel. Vanaf 1 september zal er op de Stationsweg eenrichtingsver keer mogelijk zijn. Bussen en ander verkeer kunnen dan vanaf de 2e Binnenvestgracht weer richting het station rij den. De andere kant op blijven de bussen via het Noordeinde en de Morssingel rijden. Na het leggen van de riolering zal de indeling van de Sta tionsweg ingrijpend worden veranderd. Het smalle gedeel te wordt niet wezenlijk aange pakt alleen de parkeerha vens worden wat veranderd en er komen wat meer bomen maar het brede gedeelte bij het station wordt omgetoverd tot wat wordt genoemd een buseiland. Er komt een plein dat de bussen aan de linker kant zullen passeren. Het overstappen van de ene lijn op de andere moet daardoor wor den vergemakkelijkt. Vanaf het buseiland komt een voet gangersoversteekplaats die rechtstreeks naar de ingang van het station leidt. De ge meente hoopt daarmee te be reiken dat meer mensen de verkeerslichten gaan gebrui ken en niet meer zoals nu het geval is vaak de kortste weg kiezen en de voetgangersover steekplaatsen negeren. De bedoeling is dat alle werk zaamheden vóór Kerstmis achter de rug zijn. Met de vie ring van het 3-Octoberfeest wordt ook rekening gehouden: begin oktober worden de werkzaamheden onderbroken en de straat provisorisch dicht gemaakt. Proef Wat er met de verkeercircula- tie op en rond de Stationsweg gaat gebeuren, is nog onduide lijk. De gemeente wilde na de voltooiing van de werkzaam heden een proef houden met het omdraaien van de ver- LEIDEN/DEN HAAG De Hagenaar, die bewo ners en medewerkers van keersrichting op de 2e Binnen vestgracht, maar nu onder meer de Kamer van Koophan del heeft laten weten niets in die proef te zien, gaat de proef mogelijk niet meer door. Wet houder J. Peters van verkeer heeft zich al in die richting uitgelaten. Na het zomerreces zal het college van B en W er een besluit over nemen. Met de aanleg van de riolering in de Stationsweg wordt maandag op de kruising met de Rijnsburgersingel begon-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3