oord zaait paniek bnder Surinamers Amsterdammer ziet brood in heli-dienst boven Randstad Veiligheidsklep Borssele ook vorig jaar gestoord Drentse boer begin t safaripark Bezoek Luns aan Zuid-Afrika moet buiten ambassade om WILDE BLOEMEN EN PLANTEN STERVEN UIT NNENLAND CekLeSou/uvnt WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1984 PAGINA 7 ov ag ik gaan zitten eelfSTERDAM De agenten ndreijn bureau Warmoesstraat in ïeëindn sterdam stonden giste r- ingetjond wel even vreemd te kij- mstigjn toen daar een man vijf jendirf/es heroine op de balie de- medjneerde en de verbaasde n vanchtcommandant liet weten ner, |t hij aangehouden wilde die brden. De man, de 33-jarige n dap-. vertelde dat hij op 3 au- gezieptus een inbraak had ge- ov is\egd in Bennebroek, waarbij hij <j 13.000 gulden had buitge- lorki,pakt. Navraag bij de rijkspo- as gege in die plaats leerde dat sum it verhaal klopte. Vervolgens \rd aan de wens van B. vol- 'an: Hij werd opgesloten. ONTSLAG PTT'ERS WEGENS DIEFSTAL UIT POSTPAKETTEN ARNHEM De directie van de PTT heeft zestien werknemers van het PTT-expeditieknooppunt in Arn hem wegens diefstal ontslagen. De mannen worden er van verdacht sinds eind vorig jaar vele tientallen goede ren als videocassettes, horloges, klokjes en sieraden uit postpaketten te hebben gestolen. Zeven andere PTT'ers zijn daarvoor gestraft met voorwaardelijk ontslag, ter wijl tegen nog eens zes bij de onregelmatigheden bc trokken werknemers niet nader genoemde disciplinaire maatregelen zullen worden genomen. Hoewel het gezien de omvang van de diefstallen en de waarde van de buit justitieel gezien om „kruimelwerk" gaat, tilt de PTT-di- rectie zeer zwaar aan de gebeurtenissen, omdat de affai re het vertrouwen van PTT-klanten in de post danig kan schaden. Ziekenhuis zeer boos op Deetman AMSTERDAM (ANP) - Het bestuur van het Aca demisch Ziekenhuis bij de Universiteit van Amster dam (AZUA) is woedend op minster Deetman van Onderwijs en Weten schappen vanwege diens besluit dit ziekenhuis nog geen toestemming te ge ven voor het aanschaffen van de nieuwste diagnos tische apparatuur, de zo genaamde NMR-scanner. Het ziekenhuis had een uniek en voordelig aan bod van General Electric gekregen voor de leve ring van het apparaat. Het bestuur van het AZUA vindt dat de mi nister met zijn besluit op onaanvaardbare wijze heeft ingegrepen in de bestuursbevoegdheden. Het ziekenhuis wordt op deze wijze ook niet in staat gesteld op deze be langrijke ontwikkeling in de, medische wetenschap in te spelen, aldus het be stuur. Seizoenwerk erg in trek DEN HAAG De voor seizoensin vloeden gecorrigeerde werkloosheid is voor de tweede achtereenvolgen de maand aanzienlijk)' gedaald en staat thans op 822.400 personen. Het aantal werklozen nam af met 11.200, oftewel 6.900 mannen en 4.300 vrouwen, aldus het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. De tendens is vooral duidelijk merkbaar onder schoolverlaters: in juni daalde de werkloosheid in deze groep met 9.000, nu is de daling 5.000. De feitelijke werkloosheid, het aantal geregistreerden bij de ge westelijke arbeidsbureaus, liep op met 2500 tot 818.400. ||®1STERDAM De ver- HBorde Hindoestaan Henri BfHElhayadsingh, wiens stoffe- k overschot maandag in het "ezetnstelkanaal werd gevonden, |-vaarJS een bekende figuur in zo- nenv^i Suriname als de laatste ja- 1 2'inn in Nederland. In zijn va- irland hield hij zich voorna- elijk bezig met het culturele ven. Hij verzorgde Hindoe- "§Oanse programma's bij het Radika; program a's die erg populair waren bij :ze Surinaamse bevolkings oep. i politiek opzicht woei hij invankelijk met alle winden ee, al groeide hij op als be- hermelinge van grote poli- »ke leiders zoals Lachman, 1 leider van de Verenigde indoestaanse partij. Sommige jirinamers zien zijn militante il in ons land als een soort ktedoening voor het feit, dat jj Suriname uit moest vluch- h na de poging tot een staats- eep in maart 1982. Bij deze aatsgreep was hij een van de Jpfiguren. Ook was hij in Ne- vestiriancj nauw betrokken bij de imi ([cente bezetting van de Suri- igd, iamse ambassade in Den /aaliPaB- ran Hiayadsingh was 29 jaar en iad pcheiden. Hij was een cultu- '•el bewogen, zeer welbe- Ya|raakte man. In de ogen van riJR pn landgenoten was hij ie- >-Tel)and die het gemaakt had. Hij erd eigenlijk pas politiek be- tnd door de mislukte coup tcgim Hawker en Rambocus. jan poging tot een staatsgreep ecHfe al op 7 maart 1982 begon, 1 wordt nu alom 11 maart als gehanteerd. Op 7 e ooiaart namelijk kregen de re- e Ir^ringsleiders en de legertop ]en uitnodiging van het Comi- van Moederhart om een bijzon- ens Pre gebedsdienst in een tem- neeifl aan het Pad van Wanica in 'aramaribo bij te wonen, om deP zegen over de regering af te inheken. De dienst was georga- vanfseerd door Shayadsingh, die -groepens als ceremoniemeester Rad>trad. In deze tempel stonden chre^weren, revolvers en pistolen de anaar om de regeringsleiders ran vfl de legertop te vermoorden, ag vd'leen premier Ramdat Mi- baseser- °°k een Hindoestaan, ioest worden gespaard. Door een gehoor te geven aan de itnodiging ontkwamen de re- d?ringsfunctionarissen aan een loedbad. De geplande moord- anslag kwam uit tijdens de 1 erhoren na de staatsgreep Biian maart. Ook Shayad singh werd gearresteerd, om dat hij tijdens de staatsgreep de staatsradio bezet had en vandaaruit opriep tot verzet. Hij werd gemarteld en vervol gens weer vrijgelaten. Hij zei door de militaire politie lang durig geslagen te zijn met stokken. Op zijn hoofd waren de littekens ervan nog zicht baar. Hij vluchtte via het buurland Frans Guyana naar Nederland, waar hij sindsdien politiek asiel had. In ons land werd hij actief in het verzet tegen het regime-Bouterse. Hij richtte een groep van actieve verzetsstrijders op, de Brigade 84. Hun eerste daad was, om samen met de groep Collectief 84 de ambassade in Den Haag te bezetten. Shayadsingh kreeg toen een dodenlijst in handen, waar ook zijn naam op ver meld stond. Ook vond hij dos siers die voor vele Surinamers in ons land het einde kon be tekenen. Shayadsingh, die zich inmiddels goed had kunnen oriënteren in Nederland, was ervan overtuigd, dat zijn groep al sterk genoeg was om tot harde acties over te gaan. Ge zien in het licht van zijn poli tieke rol tijdens de staatsgreep en zijn actieve verzet van de laatste jaren in Nederland, zou zijn dood dus heel goed een politieke moord kunnen zijn. Vooral omdat zijn groep werd gesteund vanuit Suriname, door mensen uit alle sectoren van het volk, zoals het natio naal leger zelf. Maar ook van uit het Surinaamse onderwijs, de persmedia, de politie, brandweer, politieke partijen en de-orde van advocaten en magistraten, werd zijn Brigade 84. die bestond uit 16 mensen, gesteund. Toch is er nog een andere mo gelijkheid, nu sectie heeft uit gewezen dat het in elk geval om een moord gaat. Shayad singh had namelijk ook een criminele kant. Al in zijn va derland was hij een paar keer veroordeeld wegens oplich ting. Ook in Nederland gaan geruchten dat hij zich bezig hield met oplichterij. Hij zou grote hoeveelheden Neder lands geld inwisselen tegen Surinaams geld, in die zin, dat hij het Nederlandse geld aan nam, maar er nooit Surinaams geld voor in de plaats gaf. Het zou hierbijom bedragen tot f 100.000,- gaan. Het is dus heel goed mogelijk dat zijn dood een gevolg is van een wraakneming uit die kringen. Gezegd wordt, dat Shayad singh met het geld speculeerde en er zijn militante compag nons mee financieerde in hun pogingen, het regime Bouterse omver te werpen. Een feit is, dat Shayadsingh zich totaal niet veilig voelde. Hij gebruikte allerlei schuil adressen, maar nooit een vast adres. Wie contact met hem wilde opnemen, kreeg een te lefoonnummer, waar ze nog nooit van hem gehoord zeiden te hebben. Maar als je er zelf een telefoonnummer achter liet, werd je wel binnen vijf minuten door hem terugge beld. Hij maakte ook voortdu rend de indruk dat hij op de toppen van zijn zenuwen leef de. Verder bewoog de 29-jarige Hindoestaan zich uitsluitend in Hindoestaanse kringen. Toen tijdens de december moorden van 1982 het radio station Radica zijn vroegere werkgever werd platge brand, verzorgde hij onderdak aan de eigenaresse. In feite was de hele coup van maart '82 een Hindoestaanse poging om aan de macht te ko men. Er is altijd in Suriname een machtsstrijd tussen Hin doestanen en Creolen geweest. Bij de onafhankelijkheid werd al voorgesteld, Suriname in twee delen te splitsen, omdat de beide bevolkingsgroepen el kaar voortdurend in de haren zaten. Shayadsingh was tot de dag van zijn dood trots op zijn rol in de staatsgreep. Hij was ook heel boos over het feit, dat al zijn bezittingen door het Bouterse-regime waren gecon- fisceerd. Zijn politieke activi teiten maken een politieke moord heel goed mogelijk. Al een paar maanden eerder im mers werd een aanslag op een van zijn vrieden, Somohardjo genaamd, gepleegd. Shayad singh ondertekende al zijn pamfletten met zijn volle naam en moet dus een beken de van de veiligheidsdienst zijn geweest. Het gebeurt niet snel dat een oplichter zonder meer geliquideerd wordt, ook in Suriname niet, maar het zou kunnen. Inmiddels heeft de gedachte, dat de veilig heidsdienst van Bouterse in Nederland begonnen is met de executie van politieke tegen standers onder de Surinamers paniek veroorzaakt. Want als blijkt dat het hier inderdaad om een politieke moord gaat, betekent dat dat iedere in Ne derland politiek actieve Suri namer gevaar loopt geliqui deerd te worden. 'deny oortvluchtige jpzicnan alsnog artik i 1 stisciangehouden ;andiRNHEM De Arnhemse WOIolitie Leeft gisteren de Vjarige man aangehouden ie zondag bij een eerdere rrestatiepoging wist te ont- 'srePiappen uit een door de poli- e zwaar bewaakte flat. De ïan werd gezocht wegens en poging tot doodslag. De p. olitie kon hem arresteren Sen hij terugkwam in de e reVoning, waaruit hij zondag „parras ontsnapt. De woning 'f^^Verd sindsdien in de gaten ehouden. Overigens heeft ^an et arrestatieteam zondag ge- jeKoz uik gemaakt van een ex- losief dat niet is goedge- J^eurd door de minister van innenlandse zaken. Het gaat ,s een soort „reuze donder- lag", die aanstaande arres- inten door de knal en de ;mto^chtverplaatsing korte tijd rtij Vesorienteert. Het explosief cobu geen letsel, veroorzaken. KOEIEN OP DE WEG De rijksweg van Zwolle naar Apeldoorn is gisteren ter hoogte van het plaatsje Heerde lange tijd versperd geweest nadat het wiel van een veewagen was afgebroken. De wagen, geladen met koei en, kwam dwars op de rijbaan terecht. Bij het ongeluk raakten zo'n 50 stuks vee gewond, 17 koeien werden op slag gedood. Drie weken cel voor weigering bewaken kernwapens ARNHEM Vier dienst- plichtige soldaten, die in maart van dit jaar collectief hebben geweigerd deel te ne men aan een zogenoemde „site-wacht" (bewaking van plaatsen waar mogelijk kern koppen zijn opgeslagen), zijn daarvoor door de Krijgsraad in Arnhem gisteren veroor deeld tot drie weken gevan genisstraf. De soldaten, on der wie drie afdelingsbe stuurders van de soldaten- vakbond VVDM, gaven in maart van dit jaar in Assen geen gehoor aan het bevel, om zich samen met zeventig andere dienstplichtigen uit de legerplaats 't Harde te la ten vervoeren. De Krijgsraad veroordeelde ook drie be stuurders van de Algemene Vereniging van Nederlandse Militairen (AVNM) tot drie weken cel. Eén van hen wei gerde in mei bovendien voor bewaking naar Woensdrecht te gaan. DEN HAAG Vorig jaar was er al een storing bij één van de twee hoofd-veiligheidskleppen van de kerncen trale in Borssele. Door een lekkage in een (hydrauli sche) leiding functioneerde de besturing van deze klep niet naar wens. Bij de reparatie van de stuurleiding kwam niet aan het licht, dat beide hoofd-veiligheids kleppen door roestvorming waren aangetast. Een en ander blijkt uit een rapportage van minister De Ko ning van Sociale Zaken en Werkgelegenheid aan de Tweede Kamer naar aanleiding van een rapport over het functione ren van de kerncentrale in 1983.De minister maakt in zijn rapportage geen melding van de storing in de kerncentrale begin dit jaar, die ertoe heeft geleid dat een belangrijk deel van het veiligheidssysteem nu vervangen moet worden. Eind januari bleek bij het wegvallen van het koelwater dat de kerncentrale mogelijk negen maanden lang met vastgeroeste veiligheidskleppen heeft gedraaid. De minister meldt, dat zich althans in 1983 geen ernstige sto ringen hebben voorgedaan in Borssele en Dodewaard. De lekkage in de stuurleiding van de veiligheidsklep was overi gens wel belangrijk genoeg om internationaal te melden. Gisteren werd de kerncentrale in Borssele na een reparatie van drie weken weer in bedrijf genomen. Het ging om een lekkage en beschadigingen in het secundaire (niet radio-ac tieve) koelsysteem. De hele operatie heeft ruim 15 miljoen gulden gekost, waarvan 13 miljoen voor de inkoop van (duurdere) vervangende stroom. Boer Knippels uit Alteveer is regelmatig te zien op de rug van een Afrikaanse stier. ALTEVEER Als we de 37-jarige veehouder G. Knippels uit het Drentse Al teveer moeten geloven, is oost-Nederland binnenkort een pretpark rijker. Knip pels, nu nog directeur van een in- en verkoopbedrijf van buitenlandse veerassen, is vast van plan een soort sa faripark te beginnen in het Spaarbankbos tussen Hooge- veen en Pesse. Dat het safaripark een agra risch tintje krijgt ligt voor de hand. Al enkele maanden beoefent de Drentse boer de rijkunst op een van zijn for sere Afrikaanse stieren. Hij maakt ook wel eens een uit stapje op een lama. Binnenkort wil Knippels met al zijn vee verhuizen naar het toekomstige safari terrein, dat 35 hectare be slaat. De grond heeft hij on langs aangekocht. Behalve Franse en Belgische dikbil- len, een watottstier en Ja vaanse koeien wil Knippels ook lama's, bisons en kame len op het Spaarbankbos los laten. „Wie weet komen er ook nog leeuwen en tijgers", aldus Knippels, die morgen in Hoogeveen alvast een de monstratieve rit maakt op zijn grote trots: de zadel makke Afrikaanse stier. FRIEMELS AMSTERDAM Het is direkteur G. Veldhuisen van de Amsterdamse financieringsmaatschappij Velbema BV nog steeds niet duidelijk waarom niemafid eerder op het idee is gekomen rond vluchten per helikopter te organiseren boven de Randstad. Of ambulancevluchten bij ongelukken, goedkoop vervoer naar booreilanden en een snelle verbinding met Schiphol, Den Haag en Rotterdam. „Het is voor mij nog steeds een groot raadsel. Ik zie duidelijk een gat in de markt". Velthuisen heeft bij de Rijksluchtvaartdienst al een ver gunning aangevraagd voor een eigen vervoersdienst met kleine hefschroefvliegtuigen. „In een stad als Londen wor den per dag zo'n 2.000 vliegbewegingen met helikopters gemaakt. Ook in New York vliegen helikopters af en aan. In West-Duitsland zijn maar liefst 50 regionale helihavens. Het is toch te gek om los te lopen, dat een wereldstad als Amsterdam geen eigen helihaven met een helikopterdienst heeft?". Een naam voor de nog dit jaar op te richten maat schappij weet hij nog niet, ook niet hoeveel mensen er aan het werk zouden kunnen. Het is allemaal nog in een pril stadium, benadrukt de direkteur van Velbema. Is het niet weer één van die luchtkastelen, die zoals zo vaak in de particuliere luchtvaart met meer verve dan oog voor de haalbaarheid worden gelanceerd? „Zeker niet", vindt Veldhuisén, „als het in andere grote steden in de we reld kan, waarom dan hier niet?" Hij noemt een voorbeeld. „Bij een ongeluk op de grote weg gebeurt het niet zelden, dat ambulances door de grote drukte niet of nauwelijks bij de gewonden kunnen komen. Wij zijn met een helikopter veel sneller te plekke". In dit kader noemt Veldhuisen ook de noodgevallen met watersporters op het IJsselmeer, waar zijn maatschappij de reddende hand zou kunnen toesteken. Wat Veldhuisen betreft kan de ligging van de toekomstige helihaven niet centraal genoeg zijn, reden waarom hij het oog voorlopig heeft laten vallen op het Stenenhoofd aan het IJ, ten noorden van het Centraal Station in Amster dam. De Rijksluchtvaartdienst heeft in verband met de aan vraag van Veldhuisen al geluidmetingen gedaan in het Amsterdamse havengebied. Daarvan zijn echter nog geen resultaten bekend. Veldhuisen heeft echter het volste ver trouwen in de uitkomsten van de proeven. Hij is van plan te vliegen met een geluidarme Franse helikopter. Een an dere eigenschap van de nieuwe moderne helikopter waar op Veldhuisen zijn hoop heeft gevestigd is de zuinigheid van het toestel. Inmiddels heeft een aantal bewoners van de Amsterdamse Zeeheldenbuurt hun ongerustheid laten blijken over de mogelijke geluidsoverlast van de helikopter van Veldhui sen. Die benadrukt echter dat problemen met de buurt in goed overleg opgelost moeten kunnen worden. „Ik wil met alle partijen in openheid praten. Ik zal echt niet proberen mijn plannen te verwezenlijken over de hoofden van om wonenden heen", verzekert Veldhuisen. DEN HAAG De Neder landse ambassade in Pre toria dient op geen enkele wijze betrokken te zijn bij het „hoogst ongeklukki- ge" bezoek, dat mr. Jo seph Luns gaat brengen aan Zuid-Afrika. Het Ko- mitee Zuidelijk Afrika heeft minister Van den Broek (Buitenlandse Za ken) verzocht de betref fende ambassade passende instructies te geven. Volgens het Zuidafrikaanse weekblad Financial Mail heeft mr. Luns een uitnodiging aan vaard om het jaarlijkse con gres van het Zuidafrikaanse instituut van Internationale Betrekkingen toe te spreken. De deelnemers aan dit con gres, onder wie ook oud-minis ter Lambsdorff van West- Duitsland, zouden officiéél ontvangen worden door pre mier Botha, die hen een gala diner aanbiedt. Het Komitee Zuidelijk Afrika vindt het „te kenend" dat het eerste grote publieke optreden van mr Luns sinds zijn vertrek als se cretaris-generaal van de NAVO, „uitgerekend" in Zuid-Afrika zal plaats vinden. Volgens deze actiegroep on derstreept dit bezoek nog eens „hoe zinloos de zogenaamde dialoog met Zuid-Afrika is". Er wordt op gewezen dat te genstanders van de apartheid geen visum krijgen, „terwijl mensen als Luns, Reve, Her mans, Heldring en Neuman met open armen worden ont vangen". Zeven jaar cel voor gifmoord ARNHEM De rechtbank in Arnhem heeft dinsdag een 24-jarige vrouw uit die stad wegens moord veroordeeld tot zeven jaar cel. De eis was negen jaar. De rechtbank acht bewezen dat zij haar 38-jarige man in februari van dit jaar heeft vergiftigd. Zij vulde enkele capsules die hij innam in verband met een vermageringskuur, met thallium. Hoewel de vrouw beweert dat zij haar man al leen maar „goed ziek" had willen maken, acht de recht bank moord bewezen. De vrouwvertelde o.m. al aan verscheidene mensen dat haar man stervende was ter wijl de eerste tekenen van vergiftiging nog nauwelijks zichtbaar waren. Ook belde de vrouw direct na opname van haar echtgenoot in een ziekenhuis, vier dagen voor zijn dood, al een begrafenis ondernemer. UTRECHT Het gaat erg slecht met in het wild voorkomende bloemen en planten. Ontwatering van de grond, zware bemes ting, land-inrichting en zure regen hebben de ver scheidenheid van de va derlandse flora tot een minimum beperkt. En dat proces gaat nog steeds door. Tientallen soorten zijn inmiddels ten dode opgeschreven en planten die vroeger algemeen voorkomen, behoren nu tot het groeiend scala der zeldzamen. Sinds het be gin van deze eeuw zijn ze ker 440 soorten definitief uitgestorven. Reden voor de botanici drs. Eddy Weeda en prof.dr.Victor Westhoff om aan de noodrem te trekken. Zij brachten de te loorgang van de Nederlandse plantenwereld in kaart. Op een bijeenkomst van de Stich ting Natuur en Milieu gisteren in Utrecht gaf Weeda aan, dat de achteruitgang zich voorna melijk manifesteert in graslan den en moerasgebieden. De zo geheten bosflora heeft minder te lijden van de oprukkende mens, omdat loofbossen nu eenmaal een minder intensie ve bewerking vragen dan wei landen. Hij constateerde overigens met enige vreugde, dat de vegeta tie in bermen, op spoordijken en kanaaloevers aan verschei denheid groeiende is. Dat neemt echter niet weg, dat een tiental soorten dreigt te ver dwijnen. Weeda noemde de wolferei, Spaanse ruiter, ge vlekte orchis, zonnedauw, klokjesgentiaan, heidekartel- blad, welriekende nachtorchis, snavelbiezen, blauwe knoop, struikheide, dopheide, bosroos, peperboompje en amandel- wolfsmelk. Sluiswachter laat kanaal drooglopcn MUSSELKANAAL Stom me verbazing gistermorgen bij de bewoners in Musselkanaal toen ze in alle vroegte ontdek ten, dat in het kanaal voor hun huis bijna geen water meer stond. Een geul van een meter breed, met een diepte van ongeveer een halve meter, was overgebleven, waarin de vissen hun staarten boven het water uit zwiepten. Het was het drie kilometer lange stuk Stadskanaal tussen de eerste en de tweede sluis. Later bleek dat de sluiswachter had verge ten 's avonds de sluisklep dicht te draaien. Hij is al ruim twin tig jaar sluiswachter voor de provincie Groningen en het was de eerste keer dat hem zo iets overkwam.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7