Polderpark Cronesteyn heeft de beste contactuele voornemens Omwegen hoorei wijk wil tot 1990 100 gesubsidieerde woningen bouwen m NU MAAR WACHTEN OP HET INVULLEN VAN DE BELOFTES sirss! Noordwijk ziet af van extra maatregelen op Weteringkade Bedrijven maken volgens VVD Van Berckelweg onveilig ^IDEN CcidaeSouocmt WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1984 PAGINA S Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pieters een 'ie niet onmiddellijk ™jm fïnteresseerd zal zijn in 'jgfvesties a*s „grondwater Hlverlaging", geschoon- fe sloten of „verlan- ingsstadia", wie niet eel z'n dag in de vrije jgepepte natuur wil Dorbrengen met het de- \ste rmineren van Krabbe- cht iheer of de Stijve Wa- van irranonkel, die zal toch ,94. [tijd nog tijd te kort ko- ien als over een jaar of \d vee P°lderpark Cro- fje esteyn volop zijn recre- tieve diensten aan Lei enaars en omwonenden an aanbieden. Het park l aanleg over een reek of twee, als „de res' ouwvak" het thuisfront tD.e3 'eer heeft bereikt, nkt 'ordt de infrastructuur ich pnieuw fiks aangepakt ne- - heeft nog veel meer atuurlijks in petto. Hè- oora^ *n het oostelijk eel van het weidepark, raar zelfs een Leids biesbos" in een doodlo- ende sloot aangekweekt rordt. Éeneer Cornet van Plantsoe- heefjen (een Leidse gemeentelij- immae dienst die tot grootse din- rijdagen in staat is; je hoeft alleen in bfaar te kijken naar de aan- en ei['e<^'n8 van de Lammen- jaarPanswe6- die je zonder val- an schaamte Avenue Lam- henschans zou mogen noe- nen), enfin meneer Cornet vaJan nam me mee, een eind- Vegs het jonge park in. En Yaarlaar stonden we dan, met be- Saaodderde schoenen want oneleet regent nog weieens, op ^^fezette tijden midden in ls ,ewi moerasgebied in statu r „Wascendi. rijkej xtemoerastuin 'anal wenln de zuidoostelijke sector, netevlak bij de hoek met terug- ipringende groenstrook om- at daar de aansluiting van e A4 (E10) met de futuristi- he rijksweg 11 gepland is, en hoek die dus voor Cro- esteyn verloren is, daar Het polderpark Cronesteyn, recentelijk vanuit de lucht gekiekt. Bovenaan ziet u de stad Leiden; geheel rechts een plekje Leiderdorp. Links de twee witte aanzetten voor fiets- en wandelpaden, evenwijdig met de Vrouwenweg; in het midden het nieuwe „dorp" van het volkstuincomplex. Op de rechterhelft ontwaart men, desnoods met enige verbeeldingskracht, het wegenbeloop door fase 1. En dat allemaal ten noorden van rijksweg A4. Geheel rechts (waar de kronkellijnen ophouden) de spoorlijn Leiden-Utrecht. (Luchtfoto Wim van Noort). groeit een moerastuin. Drie terreintjes, met alleraardigste inhammetjes en „knuppelpa den", die door water van el kaar gescheiden zijn. Twee ervan zijn weliswaar door een bruggetje met elkaar ver bonden; het derde is een geï soleerd eilandje. De boven grond is afgeschoven, zo'n 30 cm. verlaagd. Landtongetjes (het is allemaal „tjes", want het gebiedje is niet groot) lo pen er flauw af; van droog naar vochtig naar nat, van kleïg veen tot venige klei. Met rïetveen als ondergrond. Waar het droog is vertoont de bodem voorspelbare bars tjes. Een grillige moerastuin, met pioniervegetatie. Meneer Cornet is in staat ervoor door de knieen te gaan, in Leidens eigen nieuwe moeras. Ver rukking voor het oog. Uiter aard komt het hier op de „soorten" aan, al dan niet vochtminnend: Geknikte Vossestaart, Mannagras, Greppelrus, Akkerdistel, Grote Vossestaart, Echte Wit- bol, Vogelmuur en een enkel Harig Wilgeroosje. Ook kroos genoeg: Klein kroos, Buit kroos, Wortelloos kroos, Gro te kroosvaren en...Flap. Zelfs de eindredactie van het flo ra-inventarisatierapport twij felde even en vroeg, in de marge: „Is dit een plant? Wat is de Latijnse naam?" Het is nu al duidelijk, dat in het „moeras" van Cronesteyn een eigen-aardig leven tot ontwikkeling gaat komen. Een stuk noordelijker ligt, omgeven door kaarsrechte, hoge, windkerende populie ren, het Reigersbos. Eens een terrein met boomgaarden en kassen, waarvan nu nog res tanten aanwezig zijn. In de elzensingels, met een weelde rige ondergroei van o.a.braam, broeden in het voorjaar de blauwe reigers op hun nesten. Hier gonst het 's zomers ook van de activitei ten, rond een bijenstal van educatieve waarde. Wie ge vorderd imker wil worden kan hier terecht. De bijen vinden hun arbeidsveld naast de deur, op een bloesemrijk, ondoorgaanbaar stuk rimboe dat tot kniehoogte vol staat met ingezaaide gewassen die de honingproduktie in stand houden. Net ver daar van daan, naast de hoeve van de gebr.Doeve, krijgt de jeugd straks gelegenheid zich uit te leven op schoolwerktuinen. Ook dit educatieve element zal zeer gebaat zijn bij de voet- fietsbrug die bij de spoorbrug over het Rijn- Schiekanaal geprojecteerd is. Dat bespaart vooral de jeugd een omweg via het niet onge vaarlijke Lammenschanscir- cuit, dat inmiddels tot het meest verfoeide verkeers- Zuidelijk van het Reigersbos is een kinderboerderij gepro jecteerd: een dierenonderko- men, met een hooiberg, een kippenhok, een moestuin, een boomgaard, een kruiden- pluktuin. Vlak daarbij den ken de ontwerpers van zo veel schoons zich een, wat hoger gelegen, contactweide. Daar kunnen dieren en men sen hun vertier vinden: rundvee, geiten, schapen, pluimvee mengen zich straks met de bezoekers. Maar het blijft hooiland, met een vriendelijke uitnodiging naar een veelsoortige kruidenve getatie. Feest voor natuur- en milieubesef. Meneer Cornet c.s. denken ook aan de moge lijkheden rond karnen, ka zen, schapenscheren, oog stfeesten, voorlichting over de biologisch-dynamische tuin- en landbouw. Als de verbeelding eenmaal op hol is geslagen is niets meer on mogelijk. Maar het is leuk, als je bedenkt wat er alle maal zou kunnen... Zo zijn er lig- en speelweiden geprojecteerd. Zelfs een „avontuurlijke speelplaats", in de luwte van het Reigers bos. Ook een theeschenkerij. a la Oud Hortuszicht in het voorbije Groenhoven. Met banken, picnicplaatsen en pa pierafvalbakken trouwens het hele park door. Het hoof delement van deze speel plaats zal water zijn. Alle maal in Gods vrije natuur, gepacht door een wroetende sectie van de gemeente Lei den, die dan nog een „bezoe kerscentrum" wil inrichten. Een ingepolderd centrum dat gericht is op talloze „doel groepen": scholen, tentoon stellingen, cursussen, veld studieprogramma's, beheers- werkzaamheden, documenta tie, vergaderen, bezoekers ontvangen en rondleiden. Te veel om op te noemen. Wat zo'n centrum, in een moder ne opzet, allemaal niet kan doen... Vooral als je niet pre cies weet hoe het allemaal zal uitpakken. Maar polderpark Cronesteyn zal het wel red den, zo heb ik sterk de in druk. Overigens pak ik nu m'n bie zen en m'n koffers, en stort me in de tomeloze vaart der zonzoekenden; op weg naar de mediterrane verlokkingen van het klatergoud. Maar de klassieke Romeinen noem den dat, thans vervuilende, binnenwater al „Mare no strum", onze zee. Nou, dat is dan wel een beetje uit de Ro meinse hand gelopen; het hele Europese vulgus heeft zich hier, sinds ruim een eeuw, verzameld. Ik hoop be gin september de Hollandse draad weer te kunnen op pakken. In de tussentijd wens ik u een minimum aan neerslag toe. UURHOTEL EN VEENTJER-PLAN VERTRAAGD ORDWIJK De ge- ente Noordwijk wil in periode 1985 tot en met op diverse plaatsen het dorp 1098 gesubsi- erde woningen bou- Dat bleek gister- >nd tijdens de vergade- g van de raadscommis- ruimtelijke ordening arbij ook diverse ande bouwplannen de revue seerden, zoals de uwbouw voor de firma jk, het raadhuis, het le Zuie, het Vinkeveld, kuurhotel, het Gat Palace, het gat van Landbouw op de bou- 'ard en Veentjers sport- innen. - gemeente moet een opgave het rijk doen van wat zij ikt te bouwen in de komen de jaren. De woningbouw zal voornamelijk gebeuren in 't Stille Zuie, op het open terrein aan de Van Panhuysstraat en in het Vinkeveld. In 1985 en volgende jaren denken B en W respectievelijk 255, 208, 214, 211 en 210 woningen, varië rend van woningwet tot pre- mie-koópwoningen, te gaan bouwen. Overigens stelde wet houder C. van Duijn dat het nog helemaal niet zeker is of de overheid voor meer jaren rijkssubsidie zal toezeggen. Wanneer dit wel gebeurt, stelt dat de gemeenten in staat een doorlopend bouwprogramma voor meer jaren te maken. Voor 't Stille Zuie staan vol gend jaar 69 huizen, waarvan 24 gestapeld, op het program ma en gisteravond verklaarde de raardscommissie zich ak koord met het indienen van de aanvraag voor rijkssubsidie. De bouw van het kuurhotel is, zo maakte burgemeester mr. J.M. Bonnike gisteravond be kend naar aanleiding van vra gen van VVD-fractievoorzitter K.J. Rubingh, met een maand vertraagd. Aanvankelijk was aangekondigd dat de bouw van het omvangrijke project op de hoek van de Koningin Wilhelminaboulevard en het Schuitegat tussen 6 en 13 au gustus zou beginnen. Volgens de burgemeester zijn wat pro blemen onderschat. Ook meld de hij dat de plannen voor de bebouwing van het voormalige Landbouw-terrein in verge vorderd stadium schijnen te zijn. De daarop ondergebrach te poffertjeskraam heeft al een andere standplaats gevraagd. Het Gat van Palace lijkt voor lopig nog „gat" te blijven, werd bekend. De bouwver gunning die aan de BAM is verleend is nu officieel van kracht, maar het ziet er nog niet naar uit dat er ook werke- ÜSTXtm» jhhmskwsss»- De maquette van het Kuurhotel dat op de hoek van de Koningin Wilhelminaboulevard en het Schui- tegat zal verrijzen. lijk actie wordt ondernomen, bouw van een tennishal met aan de Van Berckelweg en het De plannen voor het sport-en kleedaccommodatie en een raadhuis leverden geen enkel racketcentrum van Veentjer kantine. Daarvoor moet het commentaar op. Met name op het Casino-terrein heeft Casino-gebouw gesloopt wor- CDA-raadslid WN.M. Wij volgend wethouder Van Duijn den. Veentjer verwacht de nands toonde zich verheugd ook alweer vertraging opgelo- tweede helft van oktober met over het feit dat na realisering pen. Veentjer is nu van plan de bouw te kunnen beginnen, van het plan van Beuk geen het geheel gefaseerd uit te touringcars meer op het Want- voeren, te beginnen met de De laatste twee plannen, Beuk veld hoeven te staan. ÖORDWIJK Er ko- 4n, als het aan wethou- t C. van Duijn en de bdscommissie verkeer rt, geen verdere maatre ten worden getroffen de Weteringkade. Gis- javond kwam de straat p de orde naar aanlei- Fig van protesten van woners van de IJmui- derstraat en Weteringka de. Na een vergadering op 17 mei zijn, om de ver keersveiligheid te verho gen, waarschuwingsbor den geplaatst bij de bocht in de weg en zijn de stoe pranden wit geschilderd. Van verdere maatregelen is nauwelijks of geen effect te verwachten, aldus de conclusie van een onderzoek van ge meentewerken. W el zal op verzoek van CDA-raadsllid J. Willms bestudeerd worden of de bocht ten gunste van een soepeler overgang voor de fiet sers, iets wijder kan worden gemaakt. De bewoners hadden, emotio neel gestemd, om maatregelen gevraagd nadat in drie weken tijd, in maart en april van dit jaar, twee keer een auto een woning is binnengereden bij de bocht waarin het nieuwe en het oude deel van de straat op elkaar aansluiten. Het verflau wen van de bocht, waardoor de auto's niet meer recht op de woningen afkomen, en ver- keersremmende maatregelen kosten ongeveer 60.000 gulden. Die kosten vinden B en W, ge zien het te verwachten resul taat, te hoog. Uit de gegevens van de politie blijkt bovendien dat het aantal ongevallen hier wel meevalt. Dit jaar is er nog een aanrij ding geweest iets verderop op de kruising Weteringkade-IJ- muiderstraat. Daarbij was er sprake van een voorrangsfout. In 1983 zijn vijf ongevallen ge beurd, voornamelijk na voor- rangsfouten, waarvan twee op de kruising en alle vijf met al leen blikschade. Wat betreft het in de woningen rijden: in het eerste geval betrof het 's nachts een Hagenaar die snel naar huis wilde en omgeleid was wegens de afsluiting van de Oude Zeeweg en in het tweede geval een inwoner van Noordwijk die veel te hard reed en ook regelmatig wordt aangehouden omdat hij veel te hard in het dorp rijdt. PLAN VOOR GROOT POMPSTATION NOORDWIJK „De weg schreeuwt al om verbete ring in zijn huidige situatie, is zeer gevaarlijk en zo maak je hem nog gevaarlijker". Dit felle betoog hield VVD-fractievoorzitter K.J. Rubingh gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie verkeer naar aanleiding van het voorstel voor bedrijfsontsluitingen aan de Van Berckelweg. Het gaat hier vooral om de firma Beuk die er busgarages, een onderhoudsgarage, een autogarage en -showroom en een pompstation, die nu nog gevestigd zijn aan de Binnenweg en de Golf- weg, wil bouwen. De andere bedrijfsvestiging betreft een grootschalig benzinepomp-station, de kosten wor den geraamd op acht- tot negenhonderduizend gulden, ook al vlak bij de jachthaven. B en W stelden de raadscommissie voor beide bedrijven elk een eigen op- en afrit te geven. Daardoor kunnen de plannen onafhankelijk van elkaar worden uitgevoerd. Rubingh zag dat helemaal niet zitten, omdat dan het tweerichtings-fiets- pad langs de weg nog vaker wordt doorsneden waardoor de situatie voor fietsers en bromfietsers gevaarlijker wordt. „Er gebeuren nu al zoveel aanrijdingen met al die mogelijkheden om af te slaan en om het fietspad te kruisen. Als dit benzine station, dat aan een rijksweg qua formaat niet zou misstaan, echt aan zo'n rijksweg werd aangelegd, zou het fietspad moe ten worden omgelegd. Welke politicus maakt zich bovendien geloofwaardig als hij in de dorpskom alles doet aan de veilig heid van de fietser door de aanleg van vrijliggende fietspa den en gekleurde fietsstroken, terwijl hij hier een gevaarlijke situatie creëert. Als je vanuit Noordwijk komt, geraak je op een riante tweebaans autoweg en pas na een paar honderd meter merk je dat er veel doorsnijdingen zijn voor agrarisch verkeer, kom je als verrassing het sluipverkeer via de Schie- straat tegen, krijg je de afslag Bronsgeesterweg en vlak na het viaduct de op- en afrit van de provinciale weg, vijf meter verder de uitrit van een landweg, een tiental meters verder de op- en afrit van de jachthaven, en links dat naar het plan tencentrum en dat alles op enkele honderden meters. Veel scholieren fietsen daar dagelijks. Er gebeuren zeer veel bot singen", zo trok Rubingh, gesteund door het CDA-raadslid J. Willms ongewoon fel van leer. Na een uitgebreide discussie trok wethouder C. van Duijn het voorstel voor de ontsluitin gen terug. Alternatieve oplossingen, met zo min mogelijk doorsnijdingen van het fietspad, zullen worden bestudeerd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5