m TAFEL Harde veroordeling Gereformeerde Kerken verwacht in Chicago fieidóeSotirta/iC C STUi'ï Levertransplantaties uit experimentele fase Een tussentehuis voor leverpatiënten CcidócSoutmit Ds. De Roos weigert huwelijk in te zegenen kerk wereld Hervormden: vredesstreven niet laten verslappen Bisschoppen bezien rechtspositie catecheten Iraans extremisme VAKANTIE 1984 ACHTERGROND WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1 -EIE !ïïj~~ ""^aat ,,Wij zijn hier in Nijver- dal echt geen scherpslij pers, maar dit kan niet. Als mensen er blijk van geven zich volstrekt niet verbonden te voelen met God en Zijn gemeente, dan moeten ze vind ik ook geen beroep doen op het instituut kerk om daar hun huwe lijk te laten bevestigen". Aldus ds. G.A. de Roos over het besluit van de kerkeraad van de Hervormde Gemeen te in Nijverdal geen toestem ming te geven het huwelijk van Jan Kollenstart (29) en Petra Hofman (24) kerkelijk te bevestigen. Het paar wil na drie jaar samenwonen op 13 september a.s. trouwen en wilde het huwelijk kerkelijk laten bevestigen. Ds.de Roos: „Ze komen ech ter nooit in de kerk en willen dat ook niet in de toekomst doen. Er zijn veel pastorale gesprekken geweest met de ouderlingen en mij persoon lijk, maar het resultaat was dat wij nee moesten zeggen. Weliswaar is de tendens steeds meer dat men wil ge loven zonder kerk, maar naar mijn mening vraagt het geloof juist om gemeenschap. Daar ontbreekt het bij dit tweetal volledig aan. Ze heb ben bovendien categorisch geweigerd om voor de huwe lijksdatum in de kerk te ko men. Als er ook maar een lichtpuntje geweest was had den wij het laten doorgaan. Maar zoals de zaken er thans voor staan kan het echt niet". PERSONALIA Het nieuwe uitvoerend co mité (bestuur) van de Lu therse Wereldfederatie heeft het mandaat verlengd van de Amerikaan dr. Carl Mau (63), die sinds 1974 secretaris-ge neraal is van dit samenwer kingsverband van 97 Luther se Kerken. Het uitvoerend comité heeft ook nieuw pre sidium gekozen dat nu be staat uit zeven leden. .NEDERLANDERS TE VRIJZINNIG INZAKE BUBELVISIE EN HOMOFILIE' De ongelovigen geloven het ongelooflijkste. K.H. Miskotte Nederlands theoloog De Gereformeerde Oecu menische Synode (GOS) neigt ertoe de houding van de Gereformeerde Kerken in Nederland in zake homoseksuelen en de gereformeerde visie op de Heilige Schrift te veroordelen. Dit bleek gisteren in Chicago waar de GOS een voorstel om niet verder te gaan dan het uitspreken van „zorg" over de ontwik kelingen in de Gerefor meerde Kerken ver wierp met 30 tegen 27 stemmen bij één onthou- ding. De synode besloot haar over tuiging. dat de Gereformeer de Kerken zich verwijderen van de bijbelse getuigenis en van de kern van de reforma torische belijdenis, vandaag nader in te vullen De Gereformeerde Kerken in Nederland staan in de GOS al diverse, jaren onder kritiek. Zo verklaarde de GOS in 1980, dat elke homo fiele praktijk zonde is. Deze uitspraak was gericht tegen het pastoraal woord waarin de gereformeerde synode aan het eind van de jaren zeven tig de gemeenten opriep de homofiele naaste te aanvaar den en homofiele gemeente leden toe te laten tot het avondmaal en de kerkelijke ambten. Verder werd in 1980 veel kritiek uitgeoefend op de visie op de Heilige Schrift die in het rapport „God met ons" naar voren komt. De commissie die zich de af gelopen dagen bezighield met de positie van de Gerefor meerde Kerken, heeft geen kans gezien de afgevaardig den een unaniem rapport voor te leggen. De meerder heid van de commissieleden stelde voor de Gereformeer de Kerken te veroordelen zonder deze een ultimatum te stellen. De minderheid meende dat de gereformeerden per 1 ja nuari 1987 uit de GOS moe ten treden, als zij hun stand punt ten aanzien van homo seksualiteit niet intrekken. Tot deze minderheid behoort ds. J. Westerink, afgevaar digde van de Christelijke Ge reformeerde Kerken, een an dere tak van gereformeerden in Nederland. Het debat in de GOS werd gisteren geopend door de voorzitter van de gerefor meerde synode, dr. H.J. Kou- wenhoven. Hij legde er de nadruk op, dat de Gerefor meerde Kerken moeten ope reren in een geseculariseerde samenleving en dat het aan hen is te laten zien wat dat voor de verkondiging van het evangelie betekent. De Gereformeerde Kerken proberen vanuit de belijdenis een antwoord te vinden op de vragen van deze tijd, aldus Kouwenhoven. Hij riep de afgevaardigden op bij hun kritiek op de gereformeerde houding tegenover homosek sualiteit acht te slaan op de homoseksuelen in de kerken. „Wij staan open voor kritiek, maar we moeten ook luiste ren naar de gemeenteleden", aldus Kouwenhoven. De christelijk-gereformeerde afgevaardigde prof.dr. W.H. Velema noemde het een tra gedie dat hij in moest gaan tegen standpunten van zijn geloofsbroeders binnen de Gereformeerde Kerken. Hij was van mening dat in „God met ons" de waarheid van het christelijk geloof afhan kelijk wordt gemaakt van de praktijk. Dat is in tegen spraak met de gereformeerde manier van denken, zo zei Velema. Voorts noemde hij het onvoorstelbaar, dat de Gereformeerde Kerken een rapport naar alle gemeenten hebben gestuurd, waarin alle relaties, heteroseksueel of ho moseksueel, worden „goedge praat/. Voorzitter dr. H.J. Kouwenhoven van de gereformeerde syno de: vanuit de belijdenis een antwoord vinden op vragen van deze tijd. „De Kerk mag in de bezinning op de vragen van oorlog en vrede niet ver slappen", waarschuwt het moderamen (bestuur) van de Nederlandse Her vormde Kerk in een brief aan de gemeenten. Het schrijven handelt over de vredesweek, die dit jaar van zondag 23 september tot en met zondag 30 sep tember zal worden gehouden. Het moderamen signaleert het heviger worden van de discussie wegens de verschillen in politieke stellingname. Die felle discussie wordt volgens de brief gevoerd tegen de achtergrond van de gemeenschappelijke overtuiging, dat de ontwikkeling van de kernbewapening een dodelijk gevaar inhoudt voor grote delen van de wereld. „Misschien is de ernst van deze gevaarlijke situatie wel de oorzaak van de felheid waarmee de discussie plaatsvindt", al dus de brief die eindigt met de vraag ook dit jaar weer medewerking te geven aan een collecte voor het vredeswerk van de Kerk. De opbrengst zal vooral ten goede komen aan de campagne die het IKV voert. Tijdens hun maandelijke vergadering, die op 13 en 14 augustus te Maarssen zal worden gehouden, zullen de Nederlandse bisschoppen zich beraden op de rechtsregelingen voor godsdienstleraren en districtscatecheten. Dit vraagstuk is actueel geworden door de aankondiging van bisschop Gijsen van Roermond dat hij de catechese in zijn bisdom ingrijpend gaat reorganise ren. Zoals bekend wil de mgr. Gijsen meer greep krijgen op het godsdienston derwijs en daarom die catecheten die zich niet houden aan de bisschoppelijke richtlijnen buiten spel zetten. De Nederlandse bisschoppen ontvangen op hun maandelijkse vergadering de legaties van het bestuur van het Centraal Bureau voor Katholiek Onderwijs en van de Nederlandse Katholieke Schoolraad. Op de agenda staat ook de toekomstige verhouding met het Hoger Katechetisch Instituut HKI en met het Mgr. Bekkerscentrum te Nijmegen. Jerenw ier we n, een ng. eei ret eld 1 én por IRAN heeft openlijk de fundamentalistische groeperinawljSi had Islami (Islamitische Heilige Oorlog) geprezen voorlrmde leggen van mijnen in de Rode Zee, waardoor het internaer. H naai scheepvaartverkeer naar en door het Suezkanaal ireflies^ vaar wordt gebracht. De formele verklaring van 6'sterav^n"ng( dat Iran op geen enkele wijze betrokken is bij het leggen |ng g, die mijnen lijkt niet geloofwaardig. De verdenking da atjes wel degelijk sprake is van indirecte of mogelijk zelfs reergren streekse betrokkenheid van Iran in deze zaak blijft gerer vaardigd. Volgens Teheran is de actie van de Jihad sley een nieuw gegeven in de strijd tegen de „arrogante m^ ten", waarmee in de Ifaanse terminologie met name de T enigde Staten, Frankrijk en Groot-Brittannië worden j| doeld, omdat zij directe of indirecte steun verlenen aan ij"" dat al bijna vier jaar in oorlog is met Iran. De rol die de Iraanse leiding vorige week heeft gespeeld_ de kaping van de Franse Boeing is eveneens dubieus. bijval voor het leggen van zeemijnen door de Jihad ging A vendien vergezeld van een verwijzing naar de terreurar die deze zelfde groepering in oktober vorig jaar uitvoerde Amerikaanse en Franse bases in Beiroet. Ook dat is zeer denkelijk. Beide feiten duiden erop dat het Iraanse regi geen middel schuwt om één van haar belangrijkste doelsEIDI lingen, de uitbreiding van de islamitische revolutie, verend gestalte te geven. ,aanc De Iraanse leiders hebben in hun buitenlandse politijnla dringend een duidèlijk succes nodig, gezien de groeiende lier e tiek in eigen land op de voortslepende Golfoorlog tegen Irfijge Steeds meer Iraniërs raken ervan overtuigd dat een militéfrele overwinning op Irak vrijwel uitgesloten is. Het regime htfOgr< de strijd tegen Irak echter altijd voorgesteld als een heiliakei oorlog, die alleen beëindigd mag worden met een overwïndii ning. Voor de felle dogmatici binnen de Iraanse geestelfctob heid is het daarom onaanvaardbaar een compromis te sluiynt 1 met de „kleine satan", zoals zij de Iraakse president Sadd; Hoessein plegen te omschrijven. ie ac uidel TOCH zijn er binnen het Iraanse regime enkele leiders, rme® beseffen dat de oorlog tegen Irak een uitzichtloze zaak het worden is. Zo liet de voorzitter van het Iraanse par|s y ment, Rafsandjani, onlangs weten dat de Golfoorlog aan ^aan( onderhandelingstafel beëindigd diende te worden. Zijn ibsid matigde woorden vielen op een moment, dat de machtsstiUges in Teheran in volle gang is. Nadat Khomeini, de gids van lame Iraanse revolutie, half juli met hartklachten in een ziekean huis was opgenomen, is de vraag in Teheran uiterst actufaan> geworden wie het leiderschap na zijn dood zal gaan ovenle§er men. De extremisten binnen het Iraanse regime beschikife®r over de meeste leidende posities in het bestuursappar^^ maar zij hebben de laatste tijd flink aan prestige ingeboe^(jus Valei TEGEN deze achtergrond bezien, mag het geenszins uitjf f'r sloten worden geacht dat zij in eigen land hun machtsposil00 willen consolideren door buiten de landsgrenzen met ter^__ ristische methoden een compromis met Irak onmogelijk maken. Het leggen van mijnen in de Rode Zee zou daaro J weieens geen incident kunnen blijken te zijn, maar eert} een gevaarlijke uitbreiding van de Golfoorlog, waarbij i westerse mogendheden direct betrokken kunnen raken. 1_ Gebakken ham met gestoofde tomaten, komkommer en aardappelpuree - frambozen vla Voor twee personen hebt u nodig: 1 plak schouderham van 150 g, ei, paneermeel, 20 g margarine, paprika poeder; 1 ui, 25 g ontbijtspek in dunne plakjes, 10 g marga rine, stuk komkommer, 250 g tomaten, zout, peper, ba silicum, peterselie; 0,5 tot 1 kg aardappelen, zout, peper, nootmuskaat, melk, 10 g margarine; 0,5 liter melk, 25 g maize- na, 30 g suiker, half plakje vanillesuiker, circa 100 g frambozen met suiker naar smaak. Snijd de ham een keer door en haal de stukken door met één lepel water losgeklopt ei en door paneermeel. Bak de ham in warme margarine bruin, wees voorzichtig met het korstje, want dat stoot er gemakkelijk af. Garneer dit vlees met paprikapoeder. Snijd de ui in dunne snippers en verdeel het spek in klei nere stukken. Fruit ui en spek lichtbruin in de marga rine. Schil de komkommer, snijd haar in de lengte in vieren, verwijder eventueel grove pitten en verdeel de lange repen in stukken van ongeveer één centimeter. Leg de tomaten heel even in kokend water, ontvel ze en snijd ze klein. Doe komkom mer en tomaten bij het ui- spekmengsel, sluit de pan en smoor de groenten in ten hoogste tien minuten gaar. Maak het gerecht op smaak af met zout, peper, basilicum en peterselie. Zet de helft van de melk op. Meng maizena, suiker en weinig koude melk tot een papje, schenk daar wat hete melk bij en doe het in de pan. Laat de vla even koken, voeg van het vuur de overige koude melk en de vanillesui ker toe en laat haar koud worden. Garneer deze vla met frambozen die een uur tje met suiker waren wegge zet. JEANNE GRONINGEN „Het topje van de ijsberg", zo kwalificeert de Groningse hoogleraar dr. C. H Gips de driehonderddertig le verpatiënten, die de afge lopen vijf jaar onderzocht zijn om voor een levert ransplantatie in aanmer king te komen. In diezelf de periode ondergingen uiteindelijk slechts acht endertig mensen de ope ratie in het Academisch Ziekenhuis te Groningen. Prof. Gips schat het aantal mensen met leveraandoe ningen in ons land op tweehonderdduizend. Bij lange na niet allemaal transplantatie-gevallen, want leverziekten zijn er in vele soorten en grada ties. Nog pas in vier medische cen tra ter wereld Denver (VS), Londen, Hannover en Gronin gen wordt deze ingreep uit gevoerd. „Maar daar zal gauw verandering in komen", zegt prof. Gips. De levertransplan tatie is de experimentele fase ontgroeid. De langstlevende mens met een donorlever is een Amerikaanse jongeman, die als kind veertien jaar gele den zo'n operatie onderging. Het passeren van de experi mentele fase mag op zich een verheugend verschijnsel zijn, het is tegelijkertijd een bron van moeilijkheden in verband met de kosten, want een goed kope operatie is het niet: ruim twee ton. De kosten van de in greep zelf komen op ongeveer f 30.000,-. Maar een levert ransplantatie vergt een onge woon uitgebreid en kostbaar vooronderzoek. Tot de behan- delingskosten per geopereerde patiënt worden ook de vooron derzoekskosten gerekend van degenen, die bij nader inzien ongeschikt werden geacht voor een transplantatie. Over 1984 heeft het transplantatie team een subsidie ontvangen van 1,3 miljoen, waarvoor extra personeel aangetrokken kan worden. Dat betekent een welkome verlichting, omdat tot vorig jaar het transplanta tieteam, naast de normale dag taak, de operaties „erbij" deed. Risico's Dat er in Groningen levert ransplantaties verricht kun nen worden is mede te danken aan het feit, dat het ziekenhuis zelf voor twintig procent van de kosten borg staat. De mees te ziekteverzekeringen maken problemen bij de vergoedin gen. Sommige weigeren cate gorisch de ligdagen van de pa tiënt te betalen. „Een absurde situatie", vindt prof. Gips. „Er is bijna geen afdeling op dit ziekenhuisterrein, die niet Prof. Gips: „We hebben grote behoefte aan donors" bij de transplantaties is betrok ken. Een hiërarchische struc tuur hebben we niet. Die sa menwerking ervaar ik als iets heel bijzonders. De risico's bij elke operatie zijn heel groot. Daar dragen al die mensen hun verantwoordelijkheid In totaal zijn bij elke trans plantatie zo'n honderdveertig medewerkers betrokken. Lang niet elk extra uur dat de voor- en nazorg vergt, kan in reke ning worden gebracht. „De wil om samen iets tot een goed einde te brengen, is een be langrijke drijfveer", zo licht prof. Gips toe. Dat de risico's van een levert ransplantatie niet gering zijn blijkt uit het feit dat veertig procent de ingreep niet over leeft. De complicaties die zich tijdens de operatie kunnen voordoen heeft het team nu beter onder de knie. „Er was in het begin onvoldoende zicht op de patiënten, of ze zo'n zware operatie konden onder gaan. Door een betere selectie hebben we op dat punt duide lijk succes kunnen boeken. Maar daar dook een ander probleem voor op: het bedwin gen van de virus-infectie na de operatie. Een sterftepercen tage van veertig vind ik hoog. Dat kan beter", aldus prof. Gips. Slopend Vandaar dat het moment, waarop men in aanmerking voor transplantatie zou kun-, nen komen, erg belangrijk is. Niet te vroeg, niet te laat. „Mensen met een ernstige le veraandoening gaan gewoon dood. Sinds de mogelijkheid van transplanteren is daarin geen verandering gekomen. Er is een sprankje hoop. Leverpa tiënten in hoofdzaak vrou wen zijn nooit spraakma kend geweest. Uiterlijk zien zij er niet ongezond uit. Maar dat is een misverstand. Het is slo pend. Deze mensen houden zich op de been tot zij niet meer kunnen. Omdat je spie ren tot steeds minder in staat zijn, heb je steeds meer rust nodig. Het leven vloeit lang zaam uit zo iemand weg. Om die reden is een succesvolle transplantatie dubbel zo in drukwekkend. Na de ingreep is de patiënt bijna onherken baar. Ik bedoel: de patiënt heeft haar of zijn vitaliteit te rug", aldus prof. Gips. Niet alleen de financiering van de transplantaties valt on der het hoofdstuk ethiek. Ook de keuze van de patiënten is een delicate afweging. In deze context kunnen alcohol-ver slaafden een transplantatie wel vergeten. Daarna geldt vooral de lichamelijke conditie van de patiënt. Een sterk hart en goede longen zijn onont koombare voorwaarden om de bijna zes uur durende operatie te kunnen doorstaan. De patiënt, die in staat wordt geacht een levert ransplantatie te onder gaan, heeft een uitgebreid vooronderzoek en talloze gesprekken over de con-, sequenties ervan achter de rug. Zo'n patiënt verkeert in de zogenaamde „Groen licht-fase". Dat betekent, dat hij of zij binnen af zienbare termijn voor op name kan worden opge roepen. „Korte termijn" is in dit geval een rekbaar begrip. Het kan nog dezelfde dag zijn, het kan ook nog een maand duren. Dat is afhankelijk van de donor. Maar in die groen licht-perio- de wil het Groningse trans plantatieteam de patiënt zo dicht mogelijk in de buurt hebben voor regelmatige poli klinische controle. Als de pa tiënt bijvoorbeeld in Maas tricht woont, levert dat proble men op. Trouwens, ook na de operatie is verblijf in de buurt van het ziekenhuis gewenst. Langdurig verblijf in een hotel is voor de meeste patiënten onbetaalbaar. Bovendien is het, bij alle spanningen, niet zo'n aangename wachtplaats voor een ingrijpende operatie. Door de inspanning van de Nederlandse Leverstichting te Breukelen is sinds vorig jaar een oplossing gevonden. Vlak bij het Groningse Academisch Ziekenhuis stelt de stichting tegen een vergoeding van 35,- per dag een gemeubi leerde flat ter beschikking, waar de patiënt eventueel met familieleden de tijd voor en na Mevr. H. van Asbeck van de Ned. Leverstichting, met de echtge noot van een geopereerde patient in het opvangtehuis. de ziekenhuisperiode kan ver- sentehuis". Aanstaande dins- blijven: het zogenaamde „tus- dag zal prinses Margriet dit te huis, gelegen aan het Poorters plein, officieel openen. Mevrouw H. van Asbeck is na mens de stichting de steun en toeverlaat in Groningen van de levertransplantatiepatien- ten. Zij doet dat werk als vrij willigster. Vorig jaar, toen er twee patiënten in de groen licht-fase zaten en twee pa tiënten de operatie erop had den zitten, heeft zij een beroep moeten doen op particulieren en stelde een bungalowpark enkele bungalows ter beschik king. Maar daar kun je in het zomerseizoen weer niet te recht. Een tussentehuis, waar ook familieleden tijdelijk in kunnen trekken, blijft de idea le oplossing, vindt zij. Vandaar dat mevrouw Van Asbeck denkt aan mensen, die hun huizen ter beschikking willen stellen als zij langdurig elders verblijven. Af en toe zon Bepalend voor het weer van de komende dagen is een ho- gedrukgebied, dat zich van het zeegebied ten zuidwesten van Ierland over de Britse Eilan den en de Noordzee tot aan Finland uitstrekt, en een lage drukgebied boven het zuidoos ten van Europa. Deze druk- verdeling houdt een noordoos telijke stroming over onze om geving in stand waarin lucht wordt aangevoerd waarin de middagtemepratuur morgen in het binnenland waarden rond de 22 graden bereikt. In het waddengebied wordt het en kele graden minder warm, omstreeks 18 graden. Van nacht daalt de temperatuur tot omstreeks 14 graden. Er zijn perioden met zon en het blijft vrijwel overal droog. De noordoosten wind is matig, aan de kust en op het IJssel- meer af en toe krachtig. Vooruitzichten voor de vakantielanden Zuid-Scandinavië en Dene marken Overwegend zonnig en droog. Middagtemp. ongeveer 20 tot 24 gr. Britse Eilanden Enkele wolkenvelden, overi gens zonnig. Middagtempra- tuur van 18 gr in Schotland tot 23 gr in Zuid-Engeland. Benelux en Noord- en Mid den-Frankrijk Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtemp. 20 tot 25 gr. Zuid-Frankrijk Enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtemp. 22 tot 27 Duitsland Van het oosten uit geleideli meer bewolking en vooral ov' het miden en zuiden later bi "e' en. Middagtemperaturen 20 1 ?;r 25 hO Alpenlanden Veranderlijke bewolking enkele regen- of onweersbi *u en. Middagtemp. van 21 gr a; de noordzijde van de Alpen t omstreeks 25 gr aan de zuidz H< de. no in Spanje en Portugal Aan de noordkust en bij i Pyreneeën bewolking, ovei gens zonnig. Middagtemp. het uiterste noorden rond ni gr, langs de oostkust ongeve Se 26, in het binnenland 30 of it hoger. nc Italië, Joegoslavië Zonnige perioden, maar o! regen- of onweersbuien, mog D' lijk met hagel. Middagtemp raturen 25 tot 30 gr. Weerrapporten van erdam I bew. Elndhove Oen Held Lh. R'dar orgen 07.00 u 24 12 0 (1 25 14 On

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2