ertalen voor televisie: een race tegen de tijd I le2en"- „Ik ben op de radio maar dat maakt me nog niet bijzonder9 —RADIO/TELEVISIE Ccidóe Soutuut WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1984 PAGINA 1S 2J,Ski-fi Music" wordt vervroegd LONDEN De Engelse commerciële satellietzender Sky Channel brengt vanaf 10 september het nieuwe popprogram- "*lna "Ski-fi Music", een uur eerder op het scherm. De muzi kale show, die afwisselend wordt gepresenteerd door Pat Sharp, Gary Davies en Tony Blackburn, begint vanaf die da- im om vijf inplaats van zes uur. |n de nieuwe winterprogrammering zal het videoclip-pro- ramma „Music Box" steeds minder op Sky Channel te zien ijn. De zendtijd die hierdoor vrijkomt, wordt opgevuld met tigen muzikale produkties. Zo zal onder meer wekelijks een lur durend popconcert vanuit Londen op het scherm worden rebracht. In de nieuwe programmering is meer zendtijd voor popmu- iek ingeruimd, dan nu het geval is. De shows worden echter liet meer aan het begin en aan het einde van de uitzendin- |en vertoond, maar komen in de toekomst vooral in de eer ie helft van de avond op het scherm. Bill Wyman wordt tv-presentator LONDEN Bill Wyman, bassist bij de En gelse groep The Rolling Stones wordt televi sie-presentator en producer. Op dit ogenblik is hij bezig met het samen stellen van veertig tv-shows. Deze program ma's, die elk een half uur gaan duren, be handelen de geschiedenis van de popmuziek. Elke show zal laten zien hoe de popmuziek onze levensstijl tussen 1965 en 1975 heeft be ïnvloed. Behalve veel informatie bevatten de programma's ook beelden van popgroepen zoals The Who, The Kinks, The Beatles en natuurlijk The Rolling Stones. Mart Smeets grote man achter de Ontbijtshow HILVERSUM Mart Smeets is de grote man achter de schermen bij de Ontbijtshow van de NOS. Hij doet voor presentator Koos Postema een groot deel van de re dactiewerkzaamheden samen met Eddy Poelmann en Evert ten Na pel. De ex-verslaggever van Studio Sport werd enkele weken gelden teruggeroepen uit de Tour de Fran ce omdat hij zich in een interview in Vrij Nederland weinig compli menteus had uitgelaten over de manier waarop de NOS de sport bij de kijker brengt. Er volgde een schorsing en Smeets kreeg door de NOS ontslag aangezegd. Tijdens deze Olympische Spelen is hij ech ter toch aktief. Zijn directe chef Kees Boerhout: „Smeets heeft vol gens de arbeidswet recht op werk. Zolang zijn ontslagprocedure lo pende is, kunnen wij daar niets aan doen. Ergens heb ik er wel vrede mee. Het heeft geen zin om het verder op de spits te drijven. In deze drukke tijd komen zijn werkzaamheden nog goed van pas". Smeets zelf doet de werk zaamheden niet voor zijn bazen, maar voor zijn collega's. Het is de bedoeling dat Smeets bij de AVRO gaat werken. In deze kringen weet men te vertellen dat de overgang van Mart Smeets naar deze om roep zo goed als zeker is. 10;:ISïILVERSUM „In de televisie-vertaal wereld is 865.00 lke seconde er één. De iojooijdsfactor is het grootste 1730^irobleem waarmee wij te sa.oonaken krijgen", zegt 53,oórrans de Haan, hoofd van ;le vertaal-afdeling van de 155.20JOS. „Je hebt niets aan lien schitterende, letterlij- ioio,oo'® vertaling van een bui- loos.ooenlandse tekst, wanneer 410.0ÓT te weinig tijd of ruimte 10500s om hem °P het scherm 254.00 *7.ooTolgens De Haan hebben de ^•^Jïederlandse kijkers er geen i22ioodee van wat er allemaal moet gebeuren voordat een in 'n i6i!oo'reemde taal gesproken televi- 345!ooje-programma is vertaald en 'Sloof3" btels (een vakterm voor zi'.oondertiteling) is voorzien. ip"°jEen 50 minuten durende afle- 24o!oo'ering van Dallas bijvoor- Wjfedd. kost de vertaler ruim i29!oowee dagen. Vroeger nam het jelfs meer tijd". J)at het nu sneller gaat, komt loordat de Afdeling Vertaling I |n Ondertiteling gedeeltelijk is {eautomatiseerd. Het gevolg 227.00jiervan voor de kijker is dat i3<6ore ondertitelingen van de 25o!oojneeste buitenlandse program- 136 oöPa's s'nc*s janoori van dit jaar .een ander lettertype hebben. "«"«Beeldscherm 608,00, 37,ooiet nieuwe systeem waarmee tonooaf? 24 vaste medewerkers van i!w !ce vertaalafdeling werken ieft het voordeel dat ze op hun beeldscherm precies kun nen zien hoeveel seconden ze voor hun vertaling mogen ge bruiken. De Haan: „Allereerst wordt de videocassette met het programma in een filmkamer tje afgedraaid. Boven in het beeld ziet de vertaler de tijd lopen. Het eerste wat hij doet is het script met de tekst van het programma „timen". Dat houdt in dat hij in het script tot op de halve seconde nauw keurig de tijd noteert wanneer er iemand begint en ophoudt met spreken. Daarna volgt het „instrepen", wat wil zeggen dat de vertaler in het script aangeeft hoeveel Nederlandse titels er komen. Pas daarna kan met het eigenlijke verta len worden begonnen". Wanneer de vertaling klaar is, komt hij op een magnetische schijf te staan en wordt hij ook via de printer op papier gezet. Deze tekst gaat dan naar de correctie-afdeling waar hij op spelfouten wordt gecontro leerd. Daarna leest een eindre dactie, die uit vijf man bestaat, de vertaling ook nog eens door en worden er eventueel nog wat wijzigingen aangebracht. De Haan: „De omroep waar het programma voor is be stemd, heeft het allerlaatste woord in het proces en kan /oor de uitzending alsnog itukken tekst veranderen of weglaten". Seconden Een ondertiteling staat zelden langer dan zes seconden op het scherm en bij snelle dialogen is er nog minder tijd beschik baar. Je moet als vertaler dus binnen de gegeven tijd wer ken. Dat houdt in dat je nood gedwongen dingen moet gaan weglaten of moet samenvat ten. Peter van Oers, een van de tien free-lance vertalers, van wie de afdeling gebruik maakt, zegt: „Je moet de be langrijkste punten eruit zien te halen. De beschikbare tijd en ruimte dwingen je soms tot in grijpende bewerkingen. Bo vendien moeten de titels vlot leesbaar zijn en moet je elke aanleiding tot verwarring voorkomen. Je bent dus meer bewerker dan letterlijk verta ler. Hierdoor wil het wel eens gebeuren dat je later van be kenden het verwijt krijgt dat er weer niets van de vertaling klopte. Maar wat er dan pre cies niet klopte weten ze vaak niet". Het vertalen van grappen is een hoofdstuk apart. De Haan: „Een programma zoals de Muppetshow, waarin veel En gelse woordspelingen voorko men die soms ook nog gecom bineerd zijn met beeldgrappen, kost vaak een hoop tijd. Het vereist bovendien de nodige creativiteit van de vertaler. Soms is de hele afdeling bezig met het zoeken naar een ge slaagd Nederlands equivalent van een grap. Het grootste compliment dat je als vertaler kunt krijgen is wanneer er ge zegd wordt dat de Nederlandse versie leuker is dan de oor spronkelijke grap". Zelden Klachten over de vertalingen Er komt heel wat voor kijken voor een programma is vertaald en van ondertiteling is voorzien. komen bij de vertaal-afdeling zelden binnen. „Vaak zijn klachten niet terecht. De kij ker moet tenslotte drie dingen tegelijk doen. Hij kijkt, hij leest en hij luistert. En vaak drinkt hij nog een pilsje erbij ook. Soms meent iemand een „foute" vertaling gelezen te hebben, maar wanneer we dat hier nagaan blijkt er niets mee mis te zijn. Maar natuurlijk worden we wel eens betrapt op een fout. Wanneer er geen script bij een programma wordt geleverd, er vlug wordt gesproken of de sène zich af speelt in een rumoerige omge ving, kan het wel eens gebeu ren dat de vertaler een woord niet goed verstaat", aldus Frans de Haan. Nasynchronisatie als alterna tief voor ondertitelingen ziet hij niet zo zitten. Afgezien van het feit dat het nasynchronise ren zeven maal zo duur is en veel meer tijd kost, betekent het volgens hem een beper king op alle fronten. „Een John Wayne die geen Engelse spreekt kan niet anders dan vervreemdend werken. Een voordeel van het nasynchroni seren is natuurlijk dat de kij ker z'n aandacht niet tussen het beeld en de titels hoeft te verdelen. Maar voor mij bete kent het moord op het pro- dukt". Wanneer „hun" serie uiteinde lijk op de televisie verschijnt, hebben de vertalers het pro gramma vaak al drie keer ge zien. Toch blijven ze er kri tisch naar kijken. „Soms denk ik dan wel eens: goh, dat had wel wat aardiger gekund". IRENE KOPPENAAL NIEUWSLEZERES INA VONK HILVERSUM „Het is mij nog nooit overkomen dat mensen mij op m'n stem her kenden. Daar ben ik wel blij om ook. Privacy is net iets belangrijker dan ijdelheid. Ik weet hoe mensen reageren. Ze denken dat die mensen van radio en tv iets bijzon ders zijn. Dat dacht ik vroe ger ook. Ik ben echterniet bijzonder alleen maar omdat ik m'n mond opendoe voor de mierdfoon". Ina Vonk (40), sinds twee jaar nieuwslezeres bij het ANP, wil dan ook voor geen prijs overstappen naar de te levisie. De anonimiteit van de Radionieuwsdienst heeft haar voorkeur. Als einddoel ziet ze die nieuwslezerij ech ter niet. „Ik kan mij hier niet genoeg in kwijt". Vandaar dat ze op den duur weer terug wil naar de schrijvende kant van het nieuwsvak. Scheidsrechter Schrijven heeft Ina Vonk al tijd graag gedaan. Ook nu houdt ze zich ermee bezig. Toch ging ze na de middelba re school eerst een heel ande re kant op. Ze werd directie secretaresse. Onder meer bij de KNVB, de voetbalbond, waar ze zich als sportfanaat wel thuis voelde. „Ik was een van de eerste vrouwelijk scheidsrechters", zegt ze la chend, „op mijn achttiende floot ik jeugdwedstrijden". Haar huweljk maakte een eind aan haar maatschappe lijke carrière. Na haar schei ding, nu zeven jaar geleden, stond Ina Vonk voor de vraag: „Hoe nu verder?" Het ANP begon toen met een in- Ina Vonk: „Als je gaat hape ren, gaat de inhoud verloren. Dus heb ik nog altijd moeite m'n zenuwen in bedwang te houden". terne journalistieke oplei ding. Ina werd, hoewel ze ou der was dan werd gevraagd, aangenomen. Na een jaar al kwam ze als redactrice te recht bij de Radionieuws dienst in Hilversum. „Eigen lijk is dat een beetje te snel gegaan. In het begin had ik het daardoor ook best moei lijk. Je moet daar kort schrij ven, een bericht moet er soms al in een paar minuten zijn en de luisteraars moeten het meteen kunnen begrij pen. Dat valt niet mee", vindt ze. Versprekingen Via een goed uitgevallen stemtest kwam ze uiteinde lijk in de nieuwslezerij te recht Na twee jaar is ze nog steeds bang voor versprekin gen. „Als je gaat haperen, gaat de inhoud verloren. Dus heb ik nog altijd moeite m'n zenuwen in bedwang te hou den". Een nadeel van de Ra dionieuwsdienst vindt Ina de wisselende diensten, die vol gens haar energievretend zijn en een sociaal leven in de weg staan. „Maar een voor deel is dat je ook ineens mid den in de week vrij bent als anderen moeten werken". NOLLY SPEIJERS Vandaag Or. Faustus In de zomer van 1945 heeft tie familie Szabados de oor- og heelhuids overleefd. Gy- )rgy krijgt op de universiteit noeilijkheden door zijn poli- ieke uitspraken. Samen met lijn vriend en jaargenoot Al- tior sluit hij zich bij de com- nunistische jongerenvereni ging aan. Nadat György een irnstig gesprek met kapitein Kovach heeft gehad over de ol van de communisten in Hongarije en de positie van 1e Russen ziet hij barones (atya terug. Ze is getrouwd net een redacteur van het ilad „Morgen", die tevens len belangrijk partijlid is. Sa- nen gaan ze aan een repor- age werken over een partij secretaris, die is vermoord. 10.33 uur Nederland 1. Het onderhoud 93.10 i/a een enerverende periode 92,60V/ het VARA-radioprogram- 93>o na Z.I. maakt journalist Wim 898ocrfayzer zijn entree bij de 97,70 /PRO in een nieuw praatpro- *—iramma van slechts vier afle- ;|d 'eringen. Hij zal mensen in- jsrviewendie er een eigen- aanpinnige en bovendien actuele j levensvisie op na houden en, *tiie er ook van overtuigd zijn j us.olfat zij de waarheid hebben j gevonden. Zij moeten bereid ztfijn voor Kayzer volledige re- l 136 7\enschaP af te le99en, waar- *o.^m zij anders denken. i 40,7! ,6 j\1.28 uur Nederland 1. ijSpoorloos ~)ver het thema „dertiger het gevoel het niet peer te weten, een aantal il- usies en idealen verloren te *6 'ohebben, improviseren ac- y 'feurs van het toneelgroep 64iBlobe in het stuk „Spoor- H^pos", dat in 1983 in de chouwburgen te zien is ge- 35 %ees/. In een Italiaans pen- 4711/on verblijft een aantal gas- 33 gen. Zij hebben geen duidelij- relatie met elkaar. Ze zijn uitgesproken typetjes, oals het provinciaalse meis- Letje, de ex-katholiek Ja- ob, de geobsedeerde kat- 37 7tcnminnaar Ferry, de tut 57 3Anna en de drukdoende pen sionhoudster. 08 uur Nederland 1. NEDERLAND 1 NCRV 16.15 Great expectations, te kenfilm naar Charles Dic kens. Pip, een weesjongen wordt door een onbekende weldoener in staat gesteld een opleiding te volgen. 17.15 Aubrey's tv-toestel. NOS 18.15 Nieuws voor doven. 18.40 Teleac: Programmeren met Pascal. IKON-KRO-RKK 18.55 Vrienden (8), jeugdserie. 19.26 Kenmerk. Actualiteiten over Opus Dei, een leken beweging binnen de Rooms Katholieke kerk die ook in Nederland leden telt. Daar naast zijn er gesprekken met ex-leden over de ma nier waarop de beweging haar aanhang recruteert en de effecten die dat kan hebben op het verdere le ven van de (ex-)leden. NOS 20.00 Journaal. 20.28 Socutera: Stichting Fos ter Parents Plan Nederland. VPRO 20.33 Dr. Faustus (2), Hon gaarse tv-serie van Miklós Jansco. De familie Szaba dos is de oorlog heelhuids doorgekomen. Samen met een studiegenoot sluit Gy örgy zich aan bij de com munistische jongerenvereni ging. 21.28 Het onderhoud. Wim Kayzer interviewt een be langrijk burger. 22.08 Spoorloos, improvisatie door de toneelgroep Globe o.l.v. Theu Boermans over het gevoel „dertiger" te zijn. NOS 23.23 Journaal. 23.28 Nieuws voor doven. NEDERLAND 2 NOS 18.40 Sesamstraat. 19.00 Journaal. 19.12 OLYMPISCHE SPELEN: 19.15 Samenvatting van de afgelopen avond-nacht. 20.30 Atletiek series, kano halve finales dames en he ren en boksen kwartfinales. 22.30 Journaal. 22.45-05.30 OLYMPISCHE SPELEN: o.a. boksen kwartfinales, gewichtheffen super zwaargewicht, hand- boogschieten, volleybal en synchroonzwemmen duet- -figuren. 01.00 Reportages van atletiek finales en schoonspringen plank he ren. DUITSLAND 1 18.00 Hier und Heute. 18.30 Pabei in Lot Angeles. Met: at letiek. tienkamp 100m en versprin gen. discuswerpen kwalificatie heren, 200m voorronde dames; kano halve finale 500m. Terugblik op de hoogte punten. 20.00 Tagettchau. 20.15 Dabei in Los Angeles. Met o.a. atletiek: 1500m dames voorronde, tienkamp kogelstoten en 200m da mes tussenronde. Boksen kwartfina le. Worstelen voorronde. Terugblik op de hoogtepunten. 22.30 Tagesthemen. 23.00 Dabei in Los Angeles. Met o.a. zaalhandbal heren: W.-Duitsland - Denemarken. Dressuur landenwed- strijd. Worstelen voorronde. 01.00 Tagesschau. DUITSLAND 2 18.05 Der lange Treek, Amerikaanse serie. Afl.: Het bedrog. 18.57 Programma-overzicht. 19.00 Heute. 19.30 Flashlights, hits en nieuws met Hlroko, Evelyn en Dhana. 20.15 ZDF Magazin. 21.00 Die 2 (The Persuaders), Ameri kaanse serie met Tony Curtis en Ro ger Moore. Afl.: De man met het kof fertje. 21.45 Heute-journal. 22.05 Midweeklotto - 7 uit 38. 22.10 Plarrer Johannes Kühn ant- 22.40 En Passant, tv-fllm van Michael Klier. In deze videofilm tracht Klier een zeker levensgevoel te beschrij ven, dat door een hoog tempo en een enorme gejaagdheid wordt bepaald. Aan de hand van portretten van drie jongeren In een gróte stad heeft hl) willen aangeven, dat in de laatste Ja ren alles veel sneller, korter en vluch tiger is geworden. Het gevoelsleven stelt zich tevreden met korte hoogte punten en iets duurzaams bestaat niet meer. 00.05 Ray Conniff: Musik für Millio- nen. 00.50 Heute. DUITSLAND 3 WDF 18.30 SesamstraBe. 19.00 Aktuelle Stunde. 20.00 Tagesschau. 20.15 Mittwochs im III. 21.45 Die Schonen und die Reichen, film over Sylt. Deze rolprent uit 1971 over de Duitse jet-set op het eiland Sylt veroorzaakte destijds bij de ver toning veel opwinding. Thans is hl) nog slechts een nostalgisch omzien naar de glansperiode van Sylt. 22.40 Jugend von Heute (Rendez vous de Julllet), Franse speelfilm uit (1949). De Franse regisseur Jacques Becker, die In 1960 op 54-jarige leef tijd stierf, had een voorliefde voor het „kleine thema". Het Interesseerde hem slechts hoe het geluk of ongeluk van zijn personages zich uit details, bijzaken en kleinigheden ontwikkelde. Een goed voorbeeld van zijn realis tisch aandoende films is Rendez vous de Juillet". Becker schildert het leven van een groep jonge mensen In Parijs, studenten, toneelspelers en toekomstige wetenschappers. Het gaat hier om hun beroepsmatige am bities en wat daar mee in strijd Is: liefdesgeschiedenissen en vrije tijd. 00.15 Journaal. 18.00 Doctor Snuggles, kleuterserie. 18.05 Grizzly Adams (31), Ameri kaanse jeugdserie. 18.50 Popeye, tekenfilmserie. 18.55 Doe-hst-zelf. 19.10 Windmolens, documentaire. 19.40 Programma-overzicht. 19.45 Journaal. 20.10 Weerbericht. 20.15 Met Mike in zee, praatshow van Mike Verdrengh. Vandaag met o.a. Willy Kuypers, Braam en van Gooi, Pattl Austin, Hugh Masekela, TC Matlc, Patrick Alessl en Bronski 21.25 Pluk de dag (29), komische se rie. Afl.: J.C. en Juli (2). 21.50 Wie schrijft die blijft: Een Afri kaan in Groenland. De Togolees Te- te-MIchel Kpomassie. In deze literaire rubriek portretteert Dirk Christlaens de Afrikaanse schrijver Tete-Michel Kpomassie. In Togo maakte Tete-Mi chel deel uit van een gezin van 26 kinderen; zijn vader had acht vrou wen. Wanneer hl) op een dag uit een boom valt en een tijd moet liggen, leest hl) een boek over Groenland. Dit wordt een deflnlef keerpunt in zijn le ven. Hij verlaat Togo en reist via Afri ka en Europa naar Groenland, waar hij vindt, wat hij zoekt: een eigen cul tuur, een niet verwesterde samenle ving. Vol humor heeft Tete-Michel zijn ervaringen beschreven. ^"«fc lournaal en Coda. BRT 2 18.25-05.30 OLYMPISCHE SPELEN: Atletiek, reportage van de tienkamp 100m, kwalificatie discuswerpen voor mannen, 200m series voor vrouwen, tienkamp verspringen, 1500m series voor vrouwen. 20.00 Studio L.A.: Overzicht afgelopen nacht afgewis seld met atletiek: tienkamp kogelsto ten en 200m kwartfinales dames. 23.30 Samenvatting uit Los Angeles. 01.00 Atletiek: 200m halve finales he ren en tienkamp hoogspringen; 01.10 Finale polsstokspringen; 01.25 Fina les 400m horden dames; 01.45 finale 400m heren; 01.50 5000m series; 03.00 kwalificatie verspringen dames; 03.45 finale 200m heren; 03.50 400m tienkamp; 04.15 halve finales 3000m dames; 05.00 halve finales 3000m steeple. 17.50 Cine-vacances. 18.50 RTBF: Bonjour la fète, met Guy Lemaire. 19.05 Ce aoir, regionaal magazine. 19.20 Quiz: Ik luister naar de RTBF - Ik kijk naar de RTBF. 19.30 Journaal. 20.00 La chaaae au* tretor». 21.10 Un our» paa comma lea autrea (1), tv-serie van Nina Companeez. 22.05 l'Homme et la muaique. 23.05 Journaal. 23.25 Un autre regard. 19.00 Hiatoire de l'aviatlon. Docu mentaire. Deel 1: vliegen. 19.54 Antheime collect. Deel 1: De geschiedenis van een bandiet-edel- man ten tijde van het eerste keizer rijk. Engeland BBC 1 17.10 Diversions. 47.20 Play school. 17.45 The Monkeea, jeugdserie. 18.05 John Craven's newaround. 18.15 Olympic Grandstand. 18.45 Journaal. 19.00 South-eaat at six. 19.20 Olympic Grandstsnd. 20.05 Young Maverick, tv-western (1979). 21.30 Tomorow's world at large: All in the name of sport. 22.00 Journaal. 22.25 The Bob Monkhouse Show. 23.20-05.30 Olympic Grandstand. Met om 0.30 Journaal. 05.30 Ceefax Olympics. BBC 2 18.35 Nieuwsoverzicht met onderti- 18.40 All that heaven allows, Ameri kaanse komedie van Douglas Sirk (1955). 20.05 The Golden Conch. 20.40 Collecting now. 21.00 Harty at the Olympics. 21.30 Travel Show, toeristisch maga- 22.00 Sing Country. Afl.: Osmond Bros Special. 22.30 Top Crown Pairs. 23.15 Onbekend. 23.45 Apocalypse: The black horse. 23.55 Newsnight. 00.40 Live Power. Afl.: New clones ITV 16.30 Sons and daughters. 17.00 Rod, Jane Freddy. 17.15 The Moomins. 17.20 Garfield. 17.50 Hold Tight. 18.15 Silver spoons. Komische serie over de 13-jarige Ricky Stratton, die op zoek gaat naar zijn vader. 18.45 Nieuws. 19.00 About Anglia. 19.35 Crossroads. 20.00 Where there is life. 20.30 Coronation Street. 21.00 Entertainment Express. 22.00 Crime Incorporated. 23.00 News at Ten. 23.30 Outland. Amerikaanse science fictionfilm. (1961) met Sean Connery. 01.30 Epiloog. SKY CHANNEL 17.00 Music Box. Videoclips. 18.00 Sky-Fi Music, Engelse top 50 met Gary Davies of Pat Sharp. 19.00 Cartoon time. Roger Ramjet 10.05 Mr. Ed. Afl.: Ed the hero. Ed redt het leven van een klein meisje. Haar opa nodigt Ed en Wilbur uit op zijn landgoed. 19.30 Green Acres. Afl.: One of our assembly-men is missing. Oliver krijgt een merkwaardige belastingaanslag. 21.00 Cover girl killer, speelfilm. De jonge archeoloog John Mason erft het opwindende weekblad „Wow". Hij raakt al snel betrokken bij de moord van een pln-up meisje. 21.00 Internationaal Motor Sports. 22.00 Mountain river run, documen taire over wildwater- kanoen. 22.50 In the bush. Het dierenrijk van Australië. 22.55-01.00 Music Box. Videoclips. TV-morgen NEDERLAND 1 NOS 09.30 Nieuws voor doven en slecht horenden. 13.00 Nieuws voor doven en slecht horenden. VARA 16.00 Nils Holgersson, tekenfilmse rie. Afl.: Jarro de lokeend. 16.25 Scooby Doo en Scrappy Doo, tekenfilmserie. 16.46 De natuur en de mens, Spaan se natuurserie. Afl.: De steppevogels. De trap is een forse vogel van 1.90 m hoog. Hij behoort tot de kraanvoge- lachtigen. Hij staat bekend om zijn opvallend baltsgedrag, dat in de vroege ochtend plaatsvindt. Behalve de nu vrij zeldzaam geworden vogel zijn In deze aflevering eveneens klei ne trappen, grielen, bijeneters, bruine en blauwe kiekendieven en slechtval ken te zien. NEDERLAND 2 NOS 07.00 OLYMPISCHE SPELEN: o.a. gewichtheffen super-zwaargewicht, basketbal halve finales, handboog- schieten en zeilen (ca. 7.30 Overscha keling naar de NOS-studio in Los An geles). 13.00 Nieuws voor doven en slecht- DUITSLAND 1 10.00 Heute. 10.23 Pfarrer Johannes KUhri ant- wortet. 10.55 Flashlights. 11.40 Neon - Licht - Kunst (herh.). 12.10 ZDF Magazin. 12.55 Persoverzicht. 13.00 Heute. 13.15 Teletekst-overzlcht. 15.00 Die Zauberflöte, poppenspel naar een Noordafrikaans sprookje. 15.30 Der Spatz vom Wallrafplatz, jeugdprogramma. 16.00 Tagesschau. 16.10 Musikladen, met o.a. DÖF, Twisted Sister en Heather Parlsi (herh.). 16.55 Die Spielbude. 17.50 Tagesschau. DUITSLAND 2 00.55 Olympia live. Met o.a. atletiek: 200m heren, 400m heren, polstok hoogspringen, 400m horden dames, gewichtheffen - super-zwaar gewich ten en schermen. 06.00 Guten Morgen, Olympia. Sa menvatting van de elfde dag. 10.00-13.50 Zie Duitsland 1. 13.17 Programma-overzicht 13.20 Olympia am Mittag, hoogte punten van de elfde dag. 15.00 Heute. 15.50 Ferienprogramm: John Den vers Relse In die Rockey Mountains. Amerikaanse speelfilm van Mark Stoufer (1979). 15.50 Die kleine Strolche. Afl.: An gler unter sich. 16.00 Ferienkalender. 16.20 De Smurfen. Afl.: Luilak wordt vlijtig. 16.35 Puschel, das Eichhorn. teken filmserie. 17.00 Heute. 17.05 Olympia am Nachmittag, beel den van de nachtuitzending en live- -beelden van de 12de dag. Met: Atle tiek - tienkamp 110m horden; kano varen - halve finale 500 en 1000m he ren en dames (ca. 18.00 Heute- Schlagzeilen). BRT 1 07.30-10.00 Ontbijttelevisie. 16.25-05.00 OLYMPISCHE SPELEN. Kano - rechtstreekse reportage van de finale 500 en 1000m voor mannen en vrouwen. RTBF 1 07.00-09.35 OLYMPISCHE SPELEN: atletiek, schoonspringen en schermen (met o.a. Journaal. Gym Santé, pers overzicht, nieuwsoverzicht). 12.00 Teletekst. 17.00 Vacatures ONEM. 17.15 Lollipop, jeugdprogramma. 17.50 Cine-vacances, jeugdprogram- BBC 1 07.00 Teletekst-overzicht. 07.30 Olympic Breakfast Time. 10.00 Olympic Grandstend. 11.55 Cricket. 13.30 Journaal. 13.55 Weerbericht. 13.57 Nieuwsoverzicht voor doven. 14.00 Olympic Report. 14.45 Postman pat, kinderserie. 15.00 Cricket. 17.20 Pley school. 17.45 Huckleberry Finn and his Friends, jeugdserie. BBC 2 07.05-09.10 Tv-cursuseen. 10.25 Animal Magic, kinderserie. 10.50 Jackanory, kinderserie. 11.05 Why don't you..., kinderserie. 11.30 Play school. 13.30 Cricket. 14.30 Cricket. 15.30 Eisteddfod: Chairing the Bard. 17.15 Cricket. ITV 07.25 Tv-em. 10.25 Certoon cracker*. 11.00 Ironside. Amerikaanse tv-film (1967) met Raymond Burr. De rol prent laat zien hoe inspecteur Ironsi de door toedoen van een sluipschut ter in een rolstoel belandt. 12.30 Grumbleweede. 13.00 Heggerty Haggerty. 13.10 Mooncat ana Co. 13.30 The Sullivsns. 14.00 Nieuws. 14.20 Anglia news. 14.30 Glenroe. 15.00 Crown Court. 15.30 Shillingsbury Tales. 16.30 Sons and daughters. Serie. 17.00 Heggerty Haggerty. Serie. 17.15 The Moomins. Serie. 17.20 Video and chips. 17.45 Starstrider. SKY CHANNEL 17.00 Music Box. HILVERSUM 1 17.02 Het laatste rondje. NOS: 17.55 Mededelingen. EO: 18.06 Tijdsein. 18.30 De rugzak. 18.50 De wolkenwagen. NOS: 19.02-7.00 Radiolympia. HILVERSUM 2 16.00 Wat een taal. 16.30 Nws. NCRV: 16.33 Studio 55 17.30 Nws. 17.36 Hier en nu (18.00 Nws). Hum. Verb.: 18.30 Het voordeel van de twijfel. NCRV: 1900 NCRV-leerhuis. 19.15 Lied van de week. 19.30 Religieuze muziek van Haendel. 20.00 Nws. 20.03 Leger des Heilskwartier. 20.18 De wereld zingt Gods lof. 21.00 Bij de tijd. 21.25 Poe- zie. RVU: 21.40 Over mensenrechten gesproken!? NOS: 22.00 Suara Malu ku - Muziek. NCRV: 22.30 Nws. 22.40 Nederland en z'n buren. 23.00 Muziek van de 20e eeuw. 23.55 Nws. HILVERSUM 3 17 04 Weeshuis van de hits. NOS: 18.04 De avondspits. KRO: 19.02 KRO goes Brilcream. 21.02 Demo. 22.02 Rocktempel. HILVERSUM 4 16.05 Beethoven-con cert. 20.00 Kasteelconcert (6). Een optreden van Alba Musica Kyo in kasteel Marquette te Heemskerk. 21.30 Symfonische muziek uit de 20e HILVERSUM 5 (Via de AM-zender Hil versum 1) NOS: 19.02 Nieuws voor buitenlanders. 19.02 Bulletin in het Marokkaans- Arabisch. 19.10 Bulletin in het Berbers. 19.20 Bulletin in het Turks. 19.30 Bulletin in het Spaans. RADIO RIJNMOND Tot en met 18.02 elk uur Rijnmond nieuws. 16.30 - 18.30 Magazine met Henk van Hoorn. Morgen HILVERSUM 1 leder heel uur nieuws. NCRV: 7.02 Vandaag... donderdag. 8.06 Hier en nu. 8.54. Hebt u dat ook weieens? 9.03 Wie weet waar Willem Wever woont? 10.03 Muziek bij de koffie. 11.30 Rechtstreeks. 12.40 Mld- dagpauzedienst. 13.06 Hier en nu. 13.20 NCRV-Giobaal. Gast: Frans van Tiel. 16.03 Goudenregenensemble o.l.v. Ferry Wlenneke. 16.30 Kletsma joor. 16.40 Van stad en land. 17.03 Zo maar zomers. 17.55 Mededelingen (NOS). HILVERSUM 2 AVRO: 7.00 Nws. 7.11 AVRO-nieuwsklok. NOS: 9.05 NOS- -sportief. 9.24 Waterstanden. 9.30 Nws. AVRO: 9.33 Je eerste... 10.03 Buiten (10.04 AVRO's radiojournaal. 10.30 Nws). 11.00 AVRO's radiojour naal. 11.03 Duimeland. 11.10 Je eer ste. 11.30 Nws. 11.33 Kijk op kunst. 12.00 AVRO-nieuws (Overh.voorl.: 12.16 De politie nu. NOS: 12.26 Me- ded. voor land- en tuinbouw. 12.30, 13.00 en 13.30 Nws). 13.57 Per saldo. RVU: 14.00 Nou en. 14.30 Nws. 14.33 Allemans veren. KRO: 15.00 Nws. 15.03 Boekenwijsheid. 15.20 Kruis punt. 15.30 Nws. 15.33 De wereld op donderdag. HILVERSUM 3 leder heel uur nws. TROS: 7.03 De havermoutshow. 9.03 Erik de Zwart. 11.00-18.00 Program ma's vanuit de Efteling. 11.03 De pol- derpopparade. 12.03 De Nederlands talige top tien 13.03 50 pop of een envelop. 15.03 TROS top 50. HILVERSUM 4 VARA: 7.00 Nws. 7.02 Groot en klein (8.00 Nws). 9.00 Wer ken van Couperin en Rameau. 10.15 Radio Kamerorkest Werken van Mo zart. 11.15 Uit de Russische school. Werken van Glinka en Stravinsky. 12.25 Operette. 13.00 Nws, 13.05 Voor mensen met twee Ifhker oren op herhaling (4). EO: 14.30 Klass. klank juwelen 15.30 Werken van Mendels sohn. 16.00 Licht en uitzicht. 16.40 EO B Eigen opnamen. RADIO RIJNMOND leder uur Rijn mond-nieuws in aansluiting op het ANP- nieuws. 7.30 Morgenmagazine met nieuws en reportages. 16.30 Mid dagmagazine met Henk van Hoorn.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15